Harmonie met „La Mascotte Nieuw Noordhollandsch Dagblad Een onwennig begin Toch de juiste maneer Internat, zwemwedstrijden te Alkmaar Zweden en Denemarken tegen onze eerste krachten Handelaar in menschen krijgt1 twaalf jaar STAKING BREIDT ZICH UIT. Het werk gaat door ondanks de staking Schapenwol moet' worden ingeleverd Koppig Jan Steen-bier ZATERDAG 25 MEI DEN HELDER De zane-, reciteer- en orkest- vereenisina ..Harmonie" heeft het na iarenlanaen stilstand weer aangedurfd on te treden en wel in de operette ..La Mascotte". De keuze van deze oüerette was een gelukkige, omdat zii aardige melodieën heeft en goede muziek, ter- wiil ook de tekst alleszins aanvaardbaar is. Maar toch heeft „Harmonie" te hoog ge grepen. Door den iarenlanaen stilstand immers ziin de vele krachten het tooneel ontwend, terwiil uitnemende oudere le den zich intusschen terugtrok ken. zoodat met ionge stem men en debuteerende spelers dit muziekstuk moest worden opgevoerd. Er is geen inspan ning te veel geweest, dit moet onmiddelliik worden gezegd, men heeft hard gewerkt en de uiterlijkheden waren dan ook volkomen af. Doch daar mede is men er nog niet. om dat bii een operette nu een maal meer moet worden ge zongen dan gespeeld. Nu is het wel zoo. dat mevr. T. Groen-Koster door een be hoorlijke keelontsteking abso luut niet in staat was om te zingen en haar rol gedeeltelijk sprak en gedeeltelijk reciteer de. maar dat neemt toch niet weg, dat daarin de groote handicap niet moet worden gezocht. Een speler kan niet het geheele spel dragen, al be weert men steeds van wel. De berg van moeilijkheden kan en mag niet weggecijferd wor den, maar men zou ondanks dit alles geneigd ziin te veron derstellen. dat „Harmonie" voorloopig niet in staat is. een operette op te voeren. Daar voor zal nog geweldig veel moeten worden geoefend en hard gewerkt. Het aanwezige stemmenmateriaal is nu een maal nog niet in staat om b.v. boven de muziek, die overi gens heelemaal niet overdadig hard speelde, uit te komen. Zoodoende ging de draad van het gegeven voor het publiek verloren. Het is jammer dit- te moe ten constateeren. juist omdat alle leden hun best hebben gedaan ervan te maken wat er van te maken was. 't Op halve kracht spelen van de hoofd vertolkster gaf een merkbare moedelooze stemming en dat is niet noodig. want het koor werk was te genieten al wa ren ook daar wel eenige hape ringen. Deze avond was een zware opgave voor de mede- DE HEER MOESTER BIJ DE K J B^ Donderdagavond heeft de K. J. B. een van haar meest geslaagde avonden gehad Na de gebruike lijke opening door den voorzitter en het vodrlezen van de notulen, werd allereerst de aangkondigde testoefening gehouden, waarbij de heeren Moester en C Hoogen- bosch elk met twee fouten als eersten uit de bus kwamen. Deze stelden echter voor het pakje shag aan den volgenden te geven, waardoor L. Petrus in 't bezit van de felbegeerde prijs kwam. Daarna was het woord aan den heer Moester in „Een plaatje met een praatje" .Met groote be langstelling werd dit door de leden gevolgd en allen, zonder uitzondering, hebben genoten van de schitterende kleurfoto-opna men, welke spreker zelf heeft genomen. Een woord van dank is hier zeker op z'n plaats voor z'n belangelooze medewerking op deze avond Met een kort woord van den aalmoezenier, Kap. Wit- teman. werd deze avond besloten waarvan we alleen maar kunnen zeggen: het was jammer dat er niet meer waren, want die heb ben iets gemist. Abusievelijk staat er in „Sursum Corda" ver meld, dat er a.s. Donderdag weer bijeenkomst zou zijn. In verband met Hemelvaartsdag gaat dit niet door en wordt deze dus vastge steld op 6 Juni a.s. Ook deze avond belooft weer iets aparts te worden. Laten alle trouwe leden hun'vrienden eens opwar men om óók te komen. .De op komst moet en kan grooter wor den Tot 6 Juni a.s. dus! spelenden en niet in het minst voor den dirigent, den heer Jan Willems, die met zicht bare inspanning het geheel vast wilde houden en trachtte op te voeren en hem mag dit gedeelteliik niet-slagen in geen geval worden verweten. Eén ding mag met lof worden genoemd: de costumeering. die zeer goed was en voor som mige figuren zelfs mooi. „Harmonie'' is weer herbo ren, misschien met een kleine teleurstelling aan het begin van ziin optreden, maar dat wil niet- zeggen, dat het niets meer is. Beginnen met kleiner werk en langzamerhand weer opklimmen naar een uitge breider programma, dat is steeds de meest aangewezen weg voor een vereeniging. die veel moeilijkheden heeft ge had en nog heeft. Een vervelende geschiede nis. die" zoo langzamerhand 'n soort verplichting .werd, gaat ziin einde kriigen. Het zal voor sommige instanties mis schien in het begin een beetje vreemd lijken, of hard. maar het is bii nader inzien toch de luiste manier, om een gezonde toestand terug te zien komen. Wat is het geval? Laten we even terug zien. Na den oorlog ziin er tal van vereenigingen ontstaan, buurtcommissies, vereenigin gen voor muziek, dans. ont spanning enz. enz. De avon den die door de diverse clubs werden georganiseerd, waren arak bezocht, er kwam steeds meer bii kiiken, met het ge volg. dat de kosten soms groo ter werden dan de baten. Ge volg: men probeerde een mid del te vinden om dat eenigszins te ondervangen. Priistrekken noemde men dit toen. Heel aardig gevonden, maar de dupe werd de winkelier, die op den duur uit een oogpunt van klantenbinding en ser vice biina verplicht vie-'d steeds maar weer ziin steentje bii te dragen voor deze gezel lige avonden Er werd dan wel verteld, dat die an d e zoo goed waren geweest en dat dank zii de welwillend heid enz enzDiverse ma len werden door ons en onze collega's over deze prijstrek- keriien al opmerkingen ge maakt. Het werd inderdaad wat vervelend voor vele toe schouwers en zeer lastig voor de talriike winkeliers. Hieraan zal een einde ko men. De winkeliers hebben nu definitief verbod gekregen ca- deaux beschikbaar te stellen voor verloting (dit woord mag eigenliik niet worden ge bruikt). tombola's e.d. Niet prettig voor de vele clubs en vereenigingen. maar zooals 't nu ging was het voor de za- kenmenschen niet om te doen. Deze weg is dus gekozen en bii een beetie kalm nadenken moet ieder toegeven, dat dit de beste weg is. Na verloop van tiid zal 'het toch den naam van de onderscheidene clubs ten goede komen. Want .trek ken" door deze „trekkerii" loopt langzaam maar zeker dood. omdat dan het publiek steeds meer verwend wil wor den. GROOTE ATHLETIEKWED STRIJDEN Op den 2den Pinksterdag zullen door de Athletiekver- eeniging H.A.V. groote wed strijden worden georganiseerd, waarvoor Vlug en Lenig uit Den Haag en Blauw-Wit uit Amsterdam reeds inschreven. Op het programma komen wij nader terug. SCHAGEN DE NIEUWE BURGEMEESTER Burgemeester Wognum be zocht Vrijdagmorgen onze ge meente voor kennismaking met de wethouders, secretarie-perso neel en met 'de inrichting der dienstgebouwen. Naar men weet is hij per ingang van 1 Juni a.s. benoemd Alhoewel omtrent den datum van zijn definitieve ves tiging nog niets bekend is, dit houdt nl. ten nauwste verband met den woningnood in de ge meente, die het betrekken van een ambtswoning maar niet zon der meer toelaat, is het toch wel de bedoeling dat burgemeester Wognum vanaf 3 Juni a.s. regel matig ter secretarie verschijnt om zich in te werken. De offi- cieele installatie zal vermoede lijk ongeveer half Juni plaats vinden, doch ook hiervan is de juiste datum nog niet vastge steld LAAT GEEN STEM VERLOREN GAAN Nu dit jaar practïseh 9 jaar klassen voor het eerst hun stem plicht vervuld hebben, hooren we van verschillende kanten nogal vreemde ervaringen van deze stemdebutanten. Het is nu eenmaal voorschrift, dat het stemmen geschiedt met een uniform, aan net stemhokje bevestigd, potlood Toch was dit velen niet bekend'. Een stemmer uitte zich aldus: „En nu had ik toch geen potlood bij me. Geluk kig was daar zoo'n ding in dat hokkie. dat heb ik toen maar gebruikt". Het gebruik van an der schrijfgereedschap, dan in het stemhokje aanwezig, ook al zou zulks geschieden uit de macht der gewoonte, is ten eenenmaie niet toegestaan, zoo dat het biljet zijn geldigheid ver liest Dit geschiedt dan ook meer dere malen Jongelui, dat gaat niet. Als je stemt, doe dit goed, want er mag geen stem verloren gaan. Dan nog iets. Personen, die door een of ander lichame lijk gebrek niet in staat zijn om hun biljet in te vullen* b.v. ge mis van hand of onbruikbaar heid van dat lidmaat, mogen door hun geleider bijgestaan worden. Bij dé vorige verkiezingen was hierover verschil van meening ontstaan, toen een lid van het stembureau aan zulke stemmers gelastte de biljetten dan blanco in de bus te werpen Aan de hand van de Kieswet kon ge lukkig nog tijdens de stemming het tegendeel bewezen worden. Tedere stemgerechtigde, die trt- stembus gaat, kan zijn stem uit brengen. Laat dan ook geen stem verloren gaan. HIPPOLYTUSHOEF EEN NACHT IN VENETIE Ook het Wierïnger publiek heeft getuige kunnen zijn van een tweetal succes uitvoeringen van Johan Strauss' operette „Een nacht in Venetië" door de samen werkende koren „West Frisia" van Winkel, „Caecilia" uit Bar- singerhorn en muzikaal begeleid door het Zijper Salonorkest, het geheel onder leiding van Nico Snel. De geheele operette was een iust voor oog en oor. Kunst zinnige décors, fraai spel en goe de zang. De totale uitvoering was bij Nico Snel vast in handen. Over het stuk zelve kunnen we kort zijn, daar het reeds meer malen in ons blad besproken is. De zang was goed, in de koren zelfs geweldig goed. Hier was een meesterhand als die van Nico Snel te herkennen Ook 't Zijper Salonorkest zorgde voor een pas sende begeleiding. Het spel en de dictie waren uitstekend ver zorgd, hoewel we de barbier af en toe wat druk vonden. De bal letten waren eenvoudig het woord ballet was eigenlijk wel een te voorname benaming voor deze bewegingen. Zooals we reeds schreven, de décors waren meer dan fraai en de verlichting uitstekend. Rest ons nog de solisten. De beste was ongetwijfeld Jan Meyer als de barbier. Een mooi sonoor geluid dat goed verstaanbaar is. De her tog was van zegging uitstekend te volgen, maar een melodieuze stem was het niet. Het spel en de zang van Barbara waren heel goed en ook, zelfs aog beter "die van het visschersmeisje Anina. Over het algemeen zou nog iets meer op de verstaanbaarheid van de zang gelet kunnen wor den. En dan de meest komische ,rol, die van Kok Pappacoda. Een „ouwe rot" in. een haast voor hem geschreven rol. Vele keeren werd hij toegejuicht. Het waren succesvolle avonden voor de deelnemende vereenigingen, voor de heeren Snel en Wiedijk, opge voerd beide keeren voor een uit puilende Cinema de Haan met geweldig applaus en vele open doekjes. Alkmaar krijgt een sportgebeur tenis te beleven van den eersten rang. Zooals wij gisteren reeds vermeldden, zullen in de maand Juli een aantal Zweedsche en Deensche zwemsters en zwemmers van hoogste klasse naar Neder land komen Het staat thans offi cieel vast, dat deze ploegen op 11 Juli ook te Alkmaar starten. Nadat waarschijnlijk eerst ADZ en de Dolfijn te Amster dam aan de beurt zijn gekomen, maakt het buitenlandsche gezel schap een tournee door het land, waarbij o.a. Amersfoort, 's Gra- venhage, Utrecht en Groningen op het program staan. Wij zeggen: waarschijnlijk, want het is nog niet zeker dat men de start te Amsterdam aan zal durven om de zware organisatie en de enorme kosten, die deze ontmoetingen met zich brengen Maar zoo ver telde de heer F. Boxem, voorzitter van D.A.W. ons als Amsterdam het niet aandurft, dan zal het Alk- maarsche D.A.W, de zaak in ieder geval wel ter hand nemen. En wanneer iets georganiseerd wordt, dan zal het goed georganiseerd worden. Dat zijn wij tegenover de reusachtige ontvangst, die on ze menschen in Denemarken en Scandinavië te beurt is gevallen, zeker verplicht. Reeds heeft het Gemeentebe stuur zijn volledige medewerking toegezegd. Financieele steun zal het gemeentebestuur echter zeer bezwaarlijk kunnen verleenen, zoodat de buitengewoon hooge kosten practisch geheel voor D.A.W, zijn, Om nu te zorgen, dat bij het festijn zelf ook de minder kapitaal krachtigen kans op een, goede plaats bezitten en reeds een re serve te vormen, heeft DAW reeds op 12 Juni a.s. wedstrijden geor ganiseerd, waarbij prima krach ten aan de start komen. Op dien dag zal de Alkmaarsche zwemmer André Slikker een poging doen het Nederlandsche record 3x100 meter wisselslag, dat thans op naam staat van v Aalst met 4 min 18,6 sec. te breken En het staat wel bijna met zekerheid vast, dat HYPNOTISME EN MAGNETIS ME. Donderdagavond werd in het Parochiehuis wederom een van de 14-daagsehe buitenkerkelijke bijeenkomsten gehouden. Mede door het zeer interessante onder werp was de opkomst van man nen en jongemannen overweldi gend groot. Na een zeer pakken de inleiding over Hypnotisme en Magnetisme door den ZeerEerw. Heer Pastoor H. Kouwenhoven volgde de pracfische kant van het geval, waarbij de heer H. Hoogeveen optrad als Hypnoti seur. Nadat eerst eenige geheime opdrachten met succes waren uit gevoerd, volgde de eigenlijke hypnose. De eerste „gevallen" raakten wel in slaap, maar door niet algeheele overgave konden er weinig experimenten mee plaats vinden. Later ging het veel beter. Vooral het experiment met den gehypnotiseerde, die huilde, lachte, zweette en rilde van de kou, voor poes speelde, enz. was zeer interessant. 't Was weer een welgeslaagde avond voor de mannelijke Paro chianen en het dankwoord van den ZeerEerw. Heer Pastoor aan het adres van den heer Hooge veen was zeer verdiend. Voor het Bijzonder Gerechts hof te Arnhem stond terecht de 40-jarige aannemer J. A. C. Luy- ten, die in de jarèn '1942 en 1945 honderden arbeiders naar Duitschland heeft gelokt en ze daar bij verschillende fabrieken, zooals de I.G. Farben, te werk gesteld heeft.' Als aannemer in naam, had Luyten met in totaal 4 Duitsche bedrijven contracten afgesloten, tot levering van „voll einsatzfaehigen maenner" en van dezen handel heeft hij, na zijn groote uitgaven in Duitschland, nog ruim f 50.000 overgehouden. Hij kreeg 36 procent van het loon van d§. arbeiders, die, naar door verschillende getuigen werd bevestigd, wat sociaal gebied be treft, het goed bij hem hadden. Dit is de goede kant van de zaak, maar dit nam niet weg, dat de procureur-fiscaal, mr. Serraris, in zijn requisitoir verdachte's geldzucht fel hekelde en zijn ge val een der ernstigste collabo ratiezaken noemde De eisch luidde 12 jaar gevangenisstraf. Slikker in deze poging zal slagen Tevens zullen demonstraties schoonspringen worden gehouden waarvoor kampioenskrachten als de dames Muijtjens, v. Engelen en Floor zijn uitgenoodigd, terwijl de poloploeg van DAW den strijd zal aanbinden met den geduchten te genstander APGS Een program ma, dat er mag zijn! Reeds is een eerecomité ge vormd voor deze organisatie waarvan Burgemeester van Kin schot het beschermheerschap heeft aanvaard, en waarin het gemeen tebestuur en de geheele bevolking van Alkmaar is vertegenwoordigd. Zooals men ziet wordt geen moeite gespaard om de drielanden ontmoeting tot een evenement te maken En naar men verwaeht zal op 11 Juli de groote dag een zeer fraaie en spannende strijd te zien zijn, wanneer Deenen en Zweden de handschoen op zullen nemen tegen Nederlandsche uit blinkers van wien wij Slikker reeds noemden; naast hem zal men ook Hoving in het krijt zien tre den, terwijl als tweede Alkmaar sche kracht van formaat en zelfs wel met een kans op een der hoog ste plaatsen de jonge Boxem een greep naar de uitgeloofde prijzen zal wagen. Algemeen is de indruk, dat de situatie in de Rotterdamsche haven ongewijzigd is. De oproep aan voerlieden, chauffeurs, bin nenschippers en allen die iets met het transport van den haven te maken hebben, om zich ach ter de actie van de EVC te stel len heeft nog geen effect gesor teerd, deelde een der bestuurs leden van de EVC gisterochtend mede. Hij voegde er aan toe: „Dit kan ook nog niet, want vanmiddag pas beginnen wij ons parool per bulletin bekend te maken Wij moeten voorts erken nen," zoo ging hij voort, „dat er in de haven nog steeds doorge werkt word't zoowel door mili tairen als door menschen van buiten de stad." Volgens de heer Van Wage- ndngen van de Scheepvaartver- eeniging „Zuid" is het aanbod van vrijwilligers te groot, zoo dat men niet eens van aller diensten gebruik kan maken. De haven van Rotterdam, zoo zeide hij. werkt op volle kracht en de stemming onder de werkwilli gen is uitstekend. De staking in Amsterdam gaat steeds verder Gistermorgen hebben nl. de losse ploegen van Wester Suiker Raffinaderij het werk gestaakt, daar de ruwe suiker, welke door hen wordt felost, volgens hun meening af- omstig was van „besmette" schepen Deze staking omvat plm. 100 arbeiders In verband met de nog steeds niet geheel gunstige wolpositie is het noodzakelijk. dat alle scheerwol 1946 ter beschikking komt van de Nederlandsche in dustrie. De scheerwol 1946 mag dan ook uitsluitend worden verkocht en afgeleverd .aan d'e Nederl. Wolfederatie. Het vervoer van wol, afkomstig van de scheer 1946, anders dan naar de inname-plaatsen van de Nederl Wolfederatie en ten be hoeve van de inlevering aldaar is verboden. Door professor Rosse uit Delft daarop attent gemaakt, is de fir ma Heineken te Rotterdam in het bezit gekomen van een re cept van het oude Delftsche bier: Die Delftsche Hont. De vervaar diger van dit recept was de Delftsche bierbrouwer Jan Steen, die van 1653" tot 1657 volgens dit recept bovengenoemd bier heeft vervaardigd. Dit bier heeft een alcoholge halte van 6 procent en was in zijn tijd berucht om zijn kop pigheid. Het was de bedoeling van de firma Heineken dit bier ter gelegenheid van Delfts .700- jarig bestaan in Delft opnieuw te introduceeren. Door het graan- tekort echter is dit onmogebj» geworden, zoodat gistermiddag alleen de Delftsche brouwers van dit bier hebben kunnen g®" nieten en hebben kunnen con stateeren, dat het inderdaad' zeer koppig was.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2