RADIO DRIE PROCESSIES OM HET DAGELIJKSCH BROOD Moeten de Britsche troepen uit Egypte? STATUTEN A.N.V.V. ONDEMOCRATISCH Nieuw Noordhollandsch Dagblad Heeft de nood ons bidden geleerd? HET VLIEGEN WORDT GOEDKOOPER Orchideeën voor de Koningin Dan ook de Russen uit Finland DE PASSIESPELEN TE TEGELEN De Tsjechen gaan op ons land vliegen Het NederlandscHe elftal naar het circus Federatie van V.V.V.'s in N.-Holland en bloc tegen de nieuwe statuten 4 ZATERDAG 25 MEI 194B De eerste drie dagen van de vol gende week zijn de „Biddagen". Vóór de Mis wordt een processie gehouden, waarin wij zingend de litanie van alle Heiligen en de smeeklitanie „Kyrie eleison!" bid den. lederen dag bidden wij om van nood en rampen bevrijd te worden: „Verlos ons van het kwaad!'' alsook om het noodige voedsel: „Geef ons heden ons dagelijksch brood!", maar zoo lichtzinnig leven we door de dagen heen, dat wij eerst aan den lijve den oor log moeten ondervinden, al vorens wjj de eerste, en den hongersnood, voordat wjj de tweede bede met den vollen aandrang van ons hart gaan bidden Zoo was het al in de vroegste eeuwen der Kerk Wanneer de pest haar treurigen oogst binnen haalde, de oorlog het land ver schroeide of de hongersnood de volkeren decimeerde, dan verweet zich de Christenheid plotseling de traagheid en de slapheid van haar gebed. De menschen schaar den zich aaneen tot lange proces sies en trokken langs de dorre velden, gezamenlijk smeekend om erbarming, verlossing van het kwaad en om het dagelijksch brood. De nood „in de verte" Toen omstreeks 450 de stad Tienne in Gallië door zware ram pen werd bezocht, liet de heilige bisschop Mamertus voor het eerst drie biddagen met processie hou den En alom in het geteisterde Europa het was de ca.astro- phen-tijd 1er volksverhuizingen vond zijn voorbeeld navolging. „Nood leert bidden". Doch de mènsch is een zoo oppervlakkig wezen, dat hij de les die de ood hem heeft geleerd, vergeet, zoodra hij weer vrij kan ademen Dat is nog steeds zoo. Want in hetzelfde Holland, waar een goed jaar geleden de honger oedeemlijders om aardappel schillen vochten, ligt nu weer brood in de vuilnisbakken en worden nu weer spinazie en kool op den mesthoop gegooid. En in een katholiek weekblad klaagde een pastoor, dat in zijn parochie het, aantal kerk bezoekers en dat der commu nicanten, sinds de bevrijding van het land, met vele duizen den was teruggeloopen De nood is voorbij! Waar zouden we nog over piekeren? Is deze houding geen uitdaging aan God om ons in de toekomst nog har dere lessen te geven, opdat wij ze eindelijk eens zullen onthou den? En -niet alleen schijnt de nood van het verleden en de altijd mo gelijke nood van de toekomst ons niets te doen, doch evenmin deert ons de nood in de verte, die „ver van ons be.d" is. Dat er honderd duizend Indiërs van honger om komen, dat 90 van alle zuige lingen in Duitschland binnen de eerste drie levensmaanden sterft, dat is niet erg! Dat wij zoo wei nig sla-olie krijgen, dat is pas erg! Het universeele gebed Onze Moeder de Kerk heeft het er niet bij gelaten, dat de Bidda gen gelegenheidsacties zouden blij ven, beperkt tot het uur van den nood en tot de plaats waar de nood het hoogst is. Haar liefde omvat alle volkeren, haar zorg strekt zich uit over heden en toe komst Ieder jaar zouden alle ka tholieke christenen de Biddagen houden, ook al scheen de nood voor goed afgewend; overal zouden wij de Biddagen houden, ook daar waar geen gebrek heerschte. Het katholieke gebed is uni verseel en supra-nationaal: het doorbreekt de grenzen van groep en vaderland. PROGRAMMA ZONDAG 26 MEI HILVERSUM I (301.5 M.): VARA: 8.00 Nieuws; 8.15 Voor het platteland; 9.15 Gemengd koor; 9.45 Geestelijk leven; 10.00 VPRO: Zon- dagshalfuur; 10.30 Prot. kerkdienst; 12.00 AVRO The Romancers; 12.30 Voor de vrouw; 12.40 Pierre Pala; 13.00 Nieuws; 13.15 Ensemble Bandi Balogh; 13.50 De Spoorwegen spreken 14.00 Gram.; 14.05 Boekbespreking; 14.30 Concert; 15.30 Filmpraatje; 15.45 A'damsch Politiemuziekcorps; 16.30 Gram. en sportreportage; 17.00 VPRO Dr. E. D. Spelberg; 17.30 VARA Oome Keesje; 18.00 Nieuws en sportuitsla gen; 18.15 Sport; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 De taak van Prov. Staten;. 19.25 Populair concert; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram. of actualiteiten; 20.15 Concertgebouworkest; 21.15 Gram-; 21.25 Hoorspel; 22.00 Gram.; 22.15 Actualiteiten; 22.30 Metropole orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Radio dansorkest; 23.45 Gram. HILVERSUM II (415.5 M.): NCRV: 8.00 Nieuws; 8.30 Prot. stu diedienst; 9.45 KRO Brabantsche dag; inleiding tot de KRO.streekdagen door Prof. Dr. J. B. K'ors; 10.00 Bea- aardconcert Basiliek van St. Jan te Den Bosch; 10.30 Hoogmis uit de H. Sacramentskerk te Breda 12.00 Viool recital door Carl van der Bijl; 12.15 Voordracht; 12.45 Vioolrecital; 13.00 Nieuws; 13.20 Ensemble The Rhythm Stars; 14.00 Het Bossche gemenigd koor; 14.20 Brabantsch Bont; 15.35 Brabantsch cabaret; 16.30 Ziekenlof uit Den Bosch; 17.00 NCRV gram.; 17.30 Prot. kerkdienst; 18.45 Gram.; 19-15 Ds. A. K. Straatsma; 19.30 Niéuws 19.45 KRO causerie; 20.00 Gram.; 20.10 Hoorspel; 20.40 Radio Fhilhar- moniseh orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Avondgebed; 22.30 Brabantsch ont- spanningsorke6t; 22.55 Slotwoord1 door Toon Rammelt; 23.00 Gram. Er wordt nog gebrek geleden in ons eigen land, want de prijzen zijn schreeuwend hoog en niet alle loonen zijn daarmee in» over eenstemming En over de grenzen: in Duitschland, op den Balkan, in Italië, tn Indië, wordt gehongerd. En hoeveel menschen worden, vol gens gezaghebbende economen, met den hongerdood bedreigd? De gunstigste schatting bedraagt zes tig millioen Ter kerke! „Om te bidden voor de vruch ten der aarde", daartoe roept de Kerk ons Maandag, Dinsdag en Woensdag op tot de Bidprocessie. Wij zuilen smeeken: „Heer, er barm U over, ons!" en „Van pest, hongersnood én oorlog! Verlos ons Heer!" (Niet ons hier in Holland alleen, maar al Uw kinderen, waar ook op deze geteisterde we reld! Dce de vruchten groeien en begunstig de oogsten, Heer! Geef de werkers op het veld en in de fabrieken arbeidslust en kracht en ijver, opdat zjj hun taak goed vervullen! Geef den staatslieden, den econo men en volksleiders het juiste inzicht in de vraagstukken van productie, transport en distributie en geef hen boven al uw geest van rechtvaardig heid en broederlijke liefde! Geef Gij wasdom, Heer, aan het goede dat wij zaaien! MARCUS Naar namens de internationa le luchttransport-organisatie aan het slot van de tweede Europee- sche Vervoersconferentie te Zu rich wordt medegedeeld, zal met ingang van 1 Juli de prijs van retours in het Europeesch lucht- vaartverkeer met 20 pet. worden verlaagd. De conferentie heeft tevens besloten dat het aantal nachtpostvluchten en het goede renvervoer uitgebreid zal worden Met ingang van Juli zal een net werk van nachtpostlijnen de hoofdsteden van Europa verbin den. Veertien Europeesche en Amerikaansche luchtvaartmaat schappijen. die alle op d'e confe rentie waren vertegenwoordigd, werken thans geco-ordineerde dienstregelingen uit. De orchideeën, welke gister middag met de eerste retour vlucht van de K.L.M. per Flying Dutchman „Schiedam" arrivêer- den en bestemd waren voor H M. de Koningin, zijn heden op hét Paleis Soestdijk door den heer A M, van de Hoek aan den Luitenant 'ter Zee Eerste Klasse H A. W. Goossens, adjudant van H' M, dé Koningin, aangeboden. De terugtrekking der Britsche troepen uit Egypte vormt een uitgebreid onder- werp van de Engelsche La gerhuisdebatten, welke door Eden werden ingeleid. Hij beschouwde de sugges tie, dat het Anglo-Egyp- tische Verdrag van 1936 een vernedering voor Egypte zou beteekenen. als geheel onge rechtvaardigd. Gedurende den oorlog had hij nimmer uitlatingen van die strekking gehoord. Slechts de voortgezette aanwezigheid van Britsche troepen dn de groo- te steden van Egypte na den oorlog zou aanleiding tot het ne men van aanstoot kunnen zijn. Een tijdige terugtrekking van de troepen uit de groote steden zou, aldus meende Eden, de bui tensporige eischen, welke thans worden gesteld, hebben kunnen voorkomen. Eden betoogde, dat de veilig 'vud van de zone om het Suez-kanaal zoowel een belang voor Egypte was als voor het Britsche gemeenebest. Daarom kon hij de bewering, dat de aan wezigheid van Britsche troepen of luchtstrijdkrachten in gebie den buiten de groote bevolkings centra afbreuk zou doen aan de Egyptische souvereiniteit. niet aanvaarden. Hij trok te dien aanzien een parallel met het voort gezette gebruik doOr de Amerikanen van bases in Britsch West-Indië en van bases in Finland door de Sowjet-Unie. Wanneer er misschien een mogelijkheid bestond tot het waarborgen van de gezamenlijke Angio- Egyptische belangen bij het Sue2kanaal zonder aanwe zigheid van Anglo-Egypti- sehe troepen in de zone van dit kanaal, dan behoorde het parlement daarvan op de hoogte gesteld te worden, zeide hij. Hij verklaarde tenslotte, dat hij wanneer hij in Bevin's plaats was, de regeering zou advisee- ren. de terugtrekking der troe pen vanuit de'groote steden naar de kanaalzone zoo spoedig1 moge lijk te voltooien. Daardoor zou de „temperatuur" omlaag ge bracht worden. Winston Churchill, leider van de oppositie, interrumpeerde en maakte er bezwaar tegen, dat het debat plaats vond zonder dat men het standpunt van de regeering wist. Atlee antwoordde, dat het volkomen redelijk was, dat een minister, die becritiseerd werd, eerst de critiek aanhoorde alvo- Crawley (Labour), die tijdens den oorlog in Libië -in een vliegtuig neergehaald was, zeide dat de Britten Egypte in die jaren met geweld overheerscht hadden Indien men van gelijkgerechtig- heid sprak, aldus Crawley, was dat huichelarij Kapitein Marsden (Conserva tief) zeide, den indruk te hebben, dat de Britten over zichzelf strui kelden in hun haast om Alexan- drië en Egypte té verlaten. Slechts de Britsche vloot zou het Suez- kanaal open kunnen houden In dien de Egyptenaren onafhanke lijk hun meening te kennen zou den geven, zouden zij blij zijn de Britten in het land te hebben, aldus Marsden. Henderson Stewart (Nationaal Liberaal) was van oordeel, dat het voorbarig en arrogant was van de regeering, Churchill met zijn on geëvenaarde ervaring van de oor- logs-strategie, vooral in het mid den Oosten, niet te raadpleger Indien het streven in Egypte een aanwijzing was van de toe komstige politiek van de regee ring, had het land er recht ip te rens te antwoorden Lt.-vlieger I weten waar het aan toe was. Over enkele weken zullen te Tegelen de Passiespelen een aan. vang nemen. Met het oog hierop is een nieuw tooneel gebouwd Tusschen het benedentooneel en de toeschouwersruimte ligt het stille vijvertje, als een natuurlijk klankbord De tempel op het bo- ventooneel wordt geschraagd aoor zes zuilen. In de Tympaan ervan wordt een relief aangebracht, uit gevoerd in keramiek en voorstel lende een der episoden uit het scheppingsverhaal. Rechts bevindt zich het paleis van Herodes, ter wijl links van het hoógepriester- lijk verblijf het paleis van Pilatus gesymboliseerd wordt door een keramisch relief, voorstellende 't waperi van Rome. Hubert Cuypers uit Amsterdam componeerde voor de passie speciale muziek. Het Tegelsche orkest zal deze uitvoe ren, terwijl het knapenkoor even eens zal medewerken aan de mu zikale illustratie. Op 30 Juni wordt de première gegeven. De voorstellingen voor 7 Juli en 15 Augustus zijn reeds geheel vol geboekt. Het theater heeft 4500 vaste zitplaatsen. Maandag 27 Mei zal het eerste vliegtuig van de Czesko Slovens- ka Aerolinie op Schiphol aanko men, Met ingang van dien datum voeren de C.S.A en de K.L.M, den dienst AmsterdamPraag vice versa wederom gezamenlijk uit. De directie van de C.S.A. maakt, de eerste vlucht naar' Ne derland mede. De dienst wordt dagelijks uitgevoerd, met dien verstande dat op den eenen dag het K.L.M toestel van Schiphol naar Tsj'echo Slowakije vliegt en een toestel van C.S.A van Tsje- cho Slowakije naar Schiphol, ter wijl de toestellen den volgenden dag de retourvluchten onderne men. Naar wij vernemen zal het Nederlandsch elftal, dat op He melvaartsdag ten tweede male dit jaar den strijd tegen de Bel gen gaat opnemen, Woensdag as, met den heer Lotsy en andere officials in Rotterdam verzame len. Gezamelijk zal 's avonds een bezoek aan het Circus Mikkenie Strassburger worden gebracht. Eerst Donderdagochtend reist het gezelschap naar Antwerpen af. In de gisteren te Zaandam ge houden vergadering van de Fe deratie van VVV's m Nooordhol- land boven het Noordzeekanaal kwamen de voorgestelde nieuwe statuten van de ANVV, welke op het congres van 13 Juni te Hilversum aan de orde komen, ter sprake. De voorzitter, mr D. Bree- baart, verklaarde zich 'hiervan een tegenstander, daar deze nieuc we statuten alle tradities in de VVV omverwerpen en te weinig invloed overlaten aan de plaatse lijke VVV's, die niet direct in het ANVV-bestuur vertegen woor- Het bekende oude Muiderslot, dat gedurende de oorlogsjaren gesloten is geweest, is weer voor bezoekers opengesteld. digd zouden zijn. De federatie is niet tegen de prov, VW, doch wil ook de plaatselijke vereeni- gingen haar stemrecht laten be houden. Spr. was in het ANVV- bestuur steeds de minderheid en wekt alle plaatselijke VVV's op het congres te bezoeken, teneinde te beletten, dat'deze nieuwe sta tuten worden aangenomen. De heer D A. Klomp, Bergen, is ook voor handhaving van de democratische verhoudingen in de VVV en meent, dat de afdee- lingen, die nu nog stemrecht hebben, op het congres dit recht moeten trachten te behouden. Er zat maar één vertegenwoordiger van de plaatselijke vereenigingen in het H.B.; waarom kan tnen dit niet handhaven? Waarom groote steden wèl en kleine en middelgroote afdeelingen niet in het H.B. vertegenwoordigd? De neer Margadant vreest, dat de kleine afdeelingen zich van de ANVV zouden afscheiden, als zij niet meer in het H.B. verte genwoordigd zouden zijn'. De heer v. d. Laan (hoofdbe stuur) betoogt, dat de directie van de ANVV vrijwel buiten deze zaak staat; de statutencom missie is uit het midden der af deelingen gekozen en door VVV- leden zijn deze nieuwe statuten ontworpen. Via de prov, VVV's zijn de afdeelingen toch' in het H.B. vertegenwoordigd. Besloten werd alle afdeelin gen in het land een adres te zenden met een aansporing het congres bij te wonen, teneinde deze nieuwe statuten te forpe- deeren. De pensionprijzen De afd Texel bracht de pen sionprijzen ter sprake, er op wij zende, dat de toegestane 40 pet, verhooging geen winst mogelijk maakt; daar kan men de gasten niet meer van voor zetten dan het distributiepakket verschaft, De heer Klimop meende, dat verhooging met 50 pet. ook nog nog wordt toegestaan. De prij zen zijn vastgesteld in overleg met de bedrijfsgroep pension houders van Horeca; hij gaf de pensionhouders in overweging zich aan de" prijsvoorsehriften te houden en het publiek te be schermen tegen fancy-prijzen! daar is ook het vreemdelingen verkeer mee gediend. Foutief noemde spr. het, dat dé tarieven voor gemeubileerde woningen niet hooger mochten zijn dan in 1940. Jaarverslag In het jaarverslag werd gewe zen op de schade aan de Noord zeebadplaatsen toegebracht; op op 29 December 1945 kwam de stichtingsacte der prov. VW Noordholland definitief tot stand. Het aantal aangesloten VW's bedraagt 17, Het jaar werd afgesloten met een batig saldo van f 4259.93, dank zij een prov, subsidie van f 3340. Het subsidie van de K.v.K. bedroeg f 1050, waarvan f 765 onder de aangesloten afdeelingen wordt verdeeld. Besloten werd 't saldo te reserv'eeren voor aanschaffing van propaganda-materiaal. Naar aanleiding van het jaar verslag wees de heer Klomp, naar aanleiding van een bericht in Parool, waarin Bergen niet werd opgenoemd en van het gansch verdwenen Petten gezegd werd, dat er nog plaats was voor gasten, op het gebrek aan voor lichting van de bladen. De heer v. d. Laan gaf de afdeelingen f overweging het ANW-bureau op de hoogte te houden van de nog beschikbare ruimte, dan kan dit hiervan melding maken w zijn publicaties. Vermelden wij nog, dat een tentoonstelling van de afd. Zaan streek veel belangstelling trot

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 4