VAN DE REGEERING HET FISCALE KRIJGSPLAN FRANSCHE TROEPEN OVER SIAMEESCHE GRENS Morgen lijst 6 Nieuw Noordhoffancfsch Dagblad De verniogensheffingen en de land- en tuinbouw Parijs wist eerst van niets Geheime onderhan delingen SCHAPEN- EN RUND- VLEESCH EVEN DUUR Amerikaansche melk PROJECTIELEN EEN GEVAAR GEEN AGRESSIE TEGEN STAKERS Graaf Marchant et d'Ansembourg in cassatie Verdraagzaamheid en begrip Van een feesf dat niet doorging SUCCES DER SOCIAAL DEMOCRATEN IN BEIEREN Boebi Trep en Jippie Jee in Duitschland DINSDAG 28 MEI 1946 Gisteren hield de L.T.B, een buitengewone algemeene vergade ring in de groote zaal van de Haarlemsche Kegelbond te Haar lem. Nadat des morgens, de alge meene onderwerpen waren be handeld werden op de middagver gadering allereerst door de ver schillende bestuursleden de 's mor- gAis naar voren gebrachte vragen beantwoord. Hierna volgde de in leiding van Mr. Ph, C, M, van Campen, directeur van de Coöpe ratieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en voorzitter van de Belasting-commissie van de Stich ting voor den Landbouw over De belastingplannen van de Regee ring t.a.v, het land- en tuinbouw bedrijf in net bijzonder de verrro- genr-aanwasbelasting, de heffing ineens enz." een onderwerp, waar voor in de kringen van land- en tuinbouw groote belangste-ling bestaat. Spr begon zijn gehoor op het hart te drukken, dat de beias- tingpolitiek van de Regeering be zien moet worden in het lich'- van de algemeene financieele politiek terwijl hfer ook verband bestaat met de sociale politiek. De achter grond van de financieel-econcmi- sche politiek is de rum"1 van den bezettingstijd, waarin de geldhoe- veelheid enorm steeg gepaard gaande met een ontzettende ver nietiging van kapitaal-goederen. Geldrijkdom heeft echter geen waarde wanneer men voor zijn geld geen goederen kan krijgen De geldhoeveelheid dient in over eenstemming te worden gebracht met de goederenhoeveelheid. Hoe- wel de geldzuivering in den aan- vang prachtig verliep kwam daar in verandering als gevolg var de vele overheidsmaatregelen Het belastingplan van de regeering ziet spr. als een fiscaal krijgsplan Aan de belastingadministratie zijn- verschillende bevoegdheden toege kend. In de eerste plaats is het bankgeheim opgeheven, in de tweede plaats de bevoegdheid tot navordering en vervolgens het besluit zekerheidsstellingen. Ook het safe-onderzoek behoort tot het fiscale krijgsplan. Tot het belas tingplan van de Regeering gjiehoo- ren de verhooging van de tarieven van de successiebelasting in de rechte lijn, dus van ouders op kinderen, herziening van de loon belasting vooral met het oog op de verschillen tussehen gehuwden en ongehuwden, verhooging omzet- bélasti'ng van 2 op 3%, weelde belasting voor weeldeartikelen. Een gunstig perspectief is de op heffing van de vereveningshef fing De belangBijkste, belastingen zijn echter de vermogensaanwas- belasting èn de heffing in eens. Spr wees er op, dat na den vcri- gen oorlog de heffing in eens geen schijn van kans had. Thans wordt deze echter algemeen aanvaard De doeleinden van deze vermo gensheffingen zijn: 1. monetaire saneering, 2. saneering overheids financiën, aflossing van de fcnoge staatsschuld, 3. het brengen van' de winst van de zwarte handela ren aan de Volksgemeenschap Spr. acht de vermogensaanwas- belasting in verband met de geld- saneering te laat Er heersch' er gernis ook over het ingewikkelde deblokkeeringssysteem. Spr her innert hier ook aan de critiek van het comité van zes vooraanstaan de economen, dat al het geblok keerde tegoed wil omzetten in staatsschuld, welke wel verhan deld maar niet beleend mag wor den. Zou de staatsschuld geheel moe- EEN GEZOND GEZIN bevolkingsgroepen. Met betrek king tot landbouwgronden zal bij de vaststelling,van het eindvermo gen in ieder geval rekening wor den gehouden met de in vele ge vallen aanwezige uitputting van de gronden tengevolge van on derbemesting e.a. In voorkomende gevallen zal ook een aftrekpost worden toegepast op het eindver mogen van den pachter op wien die uitputting -feitelijk drukt. Aan het slot van zijn- inleiding hield spr een principieele be schouwing. Belastingpolitiek is ook sociale politiek en heeft dus een verstrekkende beteekenis Het gaat bij de belastingen dus niet alleen hoeveel moet ik betalen of hoe kom ik er onder uit. Dank zij de ontwikkeling van de economische en financieele wetenschap heeft de fiscus allerlei middelen tot in vordering ter beschikking. De belastingpolitiek raakt de grondslagen van de maatschappij. De socialistische opvatting ft, dat er een ten weggesaneerd, aldus spr., dan zou de helft van ieder vermogen moeten worden wegbelast Spr, gaat vervolgens na den opzet van de Vermogensaanwasbelasting Er is een beginpeil, dat is vastgesteld op 1 Mei 1940 en een eindpeil, dat 31 December 1945 als datum heeft Het bedrag waarmee iemands vermogen in deze periode is geste gen is de veFmogensaanwaS. Dit bedrag moet echter worden gecor rigeerd met bijtellingen en aftrek kingen Het beginvermogen wordt vastgesteld met de vermogens belasting in het belastingjaar 40- 41. Het ontwerp kent 'enkele bij zondere regelingen, die afwijken van de gewone wet op de vermo gensbelasting Zoo rekent het ont- 1 ouoiariouowm ujj v io, uai ex eexx werp vermogensaanwasbelasting .opbrengstbelastin* moet komen. Dit ook tot vermogen: kleeren, post zegelverzamelingen, meubilair en de gekapitaliseerde waarde van al dan niet ingegane pensioenen In de tweede plaats is er in het wets ontwerp ook een afwijking in de waardeeringsgrondslagen Spr. gaat vervolgens na de af wijkende waardeeringsgrondsla gen en de getroffen bijzondere re gelingen. Er is een algemeene vrijstelling voor natuurlijke per sonen boven 18 jaar voor f5000. Voor aantoonbare besparingen uit inkomen geldt een extra vrijstel ling van f10000. De onoirbare vermogensaanwas, waaronder moet worden verstaan Aanwas van vermogen ontstaan om door gebruik te maken van de schaarschte hoogere prijzen' te be rekenen dan geoorloofd is of het doen van leveringen aan den vij and, wordt belast met een tarief van 90%. De geoorloofde vermo gensaanwas wordt belast met een progressief tarief, nl 50% tot 50000 gulden, 60% tussehen 50000 en 100000 guAlen en 70°/o boven de y)0000 gulden. Spr acht het. on juist, dat vrijwillige en gedwongen leveringen aan den vijand over een kam worden beschoren. Tegen den opgelegden aanslag kan be roep worden ingesteld. Betaling kan geschieden in geblokkeerd te goed en grootboekschuld Ook de landbouw, aldus spr. zal zijn bij drage hebben te leveren voor het opruimen van de financieele chaos De landbouwbevolking zal echter niet in het nadeel moeten komen ten opzichte van andere zou echter leiden tot socialisatie. Ook willen de socialisten een verbruiks belasting tot regeling van het ver bruik. Spr. blijft echter opkomen voor bevordering van de spaarzin, die zou worden gefnuikt wanneer de opbrengst zou worden wegbelast. Spr. laakt het; dat in het ontwerp ver- mogenaanwasbelasting de particuliere zorg voor den ouden dag; wordt ach tergesteld bij de collectieve verzor ging'. Wij buigen niet voor de kapita. listisehe mammoil maar wij blijven opkomen voor den particulieren eigendom en willen niet meedoen met een belastingpolitiek, die deze opheft. Hierna werden door de vergadering nog verschillende vragen gesteld. Een der vragenstellers wees er op, dat er bedrijven zijn waar volwassen zoons tegen zakgeld' werkzaam zijn en de vader het overblijvende deel van het loon heeft bewaard. Dit loon staat nu ten onrechte te boek als vermogen van den vader. De inleider zei hier op da bij de heffing in eens grootere bedragen zijn vrijgesteld voor kinde ren dan in het ontwerp vermogens aanwasbelasting. Een andere vragij- steller vroeg of het niet bill-ijk zou zijn dat er ook- een heffing zou ko men op hooge inkomens. Er zijn na melijk personen,, die een vermogen hebben en een kleiif inkomen terwijl anderzijds velen geen vermogen maar wei eenj hoog ankomen hebben. Mr. van Campen merkte hieromtrent op, dat de inkomstenbelasting sterk pro gressief is. Ook spr. is wel van mee ning dat het overweging verdient of ook de hooge inkomens zouden wor den belast met een heffing' in eens. Spr. verwacht echter-, dat deze hef fing niet veel zou opleveren want de bestaande inkomstenbelasting kan al gaan tot een tarief van 75 pCt. De voorzitter bracht den heer van Campen hartelijk dank voor zijn interresante causerie en was van meening. dat het behandelde rustig overwogen diende te worden. MATERIEELE Z0R6ES Dat verzekert succes Door Radio Bangkok .is aange kondigd, dat een afdeeling Fran- sche troepen voor den tweeden keer in enkele dagen in de buurt van Laos de Siameesche grens zou hebben overschreden en zich aan oorlogshandelingen zou heb ben schuldig gemaakt. Men wordt eraan herinnerd, dat de Fransche regeering nog nooit de annexatie door Siam van een deel van Indo-China, dat zich toen onder Japansche bezet ting bevond', heeft erkend. Se dert eenigen tijd worden daarom onderhandelingen gevoerd, met het doel bedoelde gebieden terug te krijgen. De Fransche minister van Ko loniën en woordvoerders van het Fransche 'ministerie van buiten- landsche zaken hebben gister avond verklaard, dat er nog geen bericht is binnengekomen over het gemelde grensincident, waarbij Fransche troepen de ri vier de Mekong tussehen Indo- China en Siam zouden zijn overgestoken. Naar Reuter eraan toevoegt heeft de Siameesche regeering de V.N. van het inci dent op de hoogte gesteld door te beweren, dat Fransche troepen een stad en een dorp in hef Nrd.- Oosten van Siam resp. gebom bardeerd en in brand gestoken hebben. Volgens Radio New York zal de regeering van Siam het geval van de schending der grens door Fransche troepen voor de Veree- nigde Naties brengen. Latere berichten brengen eeni- 'ge klaarheid in de schending van d'e Siameesche grens door Fran sche troepen. Reeds een maand lang zouden n.l. geheime onder handelingen te Saigon zijn ge voerd tussehen een Siameesche delegatie en de Fransche autori teiten. Deze zijn mislukt. Het ging om grens- en minderheids- probfgmen tussehen Siam en Fransch Indo-China. De Siameesche delegatie heeft Saigon verlaten en haar compro misvoorstellen zijn ter verdere bestudeering naar Parijs gezon den. i Een woordvoerder der Fran sche delegatie bij de V. N. te New York zeide gisteren, dat de Fransche militaire actie een ge volg was van de „provocaties" van Siameesche benden, die Fransch-Indo-China waren bin nen getrokken De Fransche auto riteiten hadden herhaaldelijk via de radio de Siameesche autori teiten gewaarschuwd doch men had in Siam aan deze waarschu wingen geen gehoor gegeven. Naar een woordvoerder van het Amerifeaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegeaeeld, is een Amerikaan- sche waarnemer uit Bangkok naar hei gebied, waar de inci denten! hebben plaatsgevonden vertrokken. Gisteren is de reeds eerder aangekondigde verhooging van de leveranciersprijzen van slacht schapen ingegaan. Daar deze ver- hooging wordt berekend in de consumentenprijzen van schapen- vleesch, is eveneens dé prijs van schapenvleesch voor den consu ment verhoogd en wel tot liet ni veau van de prijzen van rund- vleesch. Het AjTjorikaansene Roode Kruis heeft medegedeeld, dat aan ondervoede Europeesche kinderen onder wie ook 78.000 Nederlandsihe kinderen, tot het einde van het schooljaar een kwart liter melk per dag gedis tribueerd zal worden. In vele gedeelten van ons land zijn groote hoeveelheden mijnen, munitie, wapens en ont plofbare stoffen achtergelaten welke gevaar opleveren? Helaas zijn er dan ook reeds vele slacht offers gevallen onder menschen, die uit onnadenkendheid of roe keloosheid deze projectielen op raapten en vervoerden. Vooral op kinderen schijnen deze voor werpen een noodlottige aantrek kingskracht uit te Óefenen. Men vestigt er thans nogmaals de aandacht op, dat de bevolking van verborgen partijen munitie, ontplofbare stoffen e.d. onmid dellijk aangifte moet doen bij de plaatselijke politie. Men moet intusschen, indien men dergelijke voorwerpen vindt, niets aanraken, alles laten lig gen zooals het ligt en zelfs onder- deelen van projectielen e.d1. niet „onderzoeken'', daar ook die in zeer vele gevallen kunnen ex- plodeeren. Tenslotte wordt er nog op ge wezen, dat het levensgevaarlijk is, terreinen te betreden waar waarschuwingsteekens staan en die nog niet van mijnen gezui verd zijn. Indien aan de bevol king plaatsen bekend zijn, waar nog projectielen liggen, wordt men verzocht, hiervan onver wijld opgave te doen aan de po litie. In verband met geruchten, die hier en daar in omloop zijn ge bracht, deelt de R.V.D. het vol gende mede: Toen het arbeidsconflict in de havens dreigde te leiden tot wel haast catastrofale gevolgen voor het geheele Nederlandsehe volks leven. heeft de regeering het noodzakelijk geacht, over te gaan tot het gebruik van militairen als werkkrachten. Voor zoover deze bewapend zijn doen deze als ver sterking der politie dienst ter bescherming van de werkende arbeiders en de, vrijwilligers. Een andere taak valt aan de ingezette troepen niet toe; zij hebben in structie, elke agressieve houding tegenover de stakers te vermij den. Mede daarom werden heden op last van derf burgemeester de van zware wapens voorziene ma rechaussees uit Rotterdam terug getrokken. De voormalige com missaris in de prov. Limburg, graaf Marchant et d'Ansem bourg werd tot 15 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Tegen dit vonnis heeft de advocaat-fiscaal cassatie aangeteekend. hij.had nl. de doodstraf geëischt. De Britsehe minister van bui tenlandsche zaken heeft Molotof een telegram gestuurd ter ge- légenheid van den vierdeti ver jaardag van het Britsch-Sowjet- russisch vriendschapsverdrag. Hij verkaart daarin dat „ver-, draagzaamheid en begrip" nood zakelijk zijn. Het is een groote steun zegt Bevin. daar bij te kunnen denken, dat „onze ver bondenheid aan de diepste wen- f:hen en belangen van onze vol- eren is ontsproten." Het zou wellicht doelmatig zijn om uit onze vele kranten een korte bloemlezing sarrifen te stel len varr „bespieghelingen tot lee ring en de vermaeck van burge meester zuiveraars". In ons kleine landje schijnt alles moge lijk te zijn, zelfs stakingen en wanneer het niet zoo dwaas was, zouden we er misschien beter aan doen te zwijgen. Echter het goede spreekwoord zegt: Wie zwijgt, stemt toe, en dat is dé bedoeling niet en dus doen we onze mond open. De burgemees ter van Wamel en Driel, mr. F. Waals, werd' benoemd tot burge meester van Lichtenvoorde. Op zichzelf jgeen feit van wereld schokkende beteekenis. Men had in* Lichtenvoorde al i-n langen tijd geen „feestje" van beteekenis gehad' en dus toog men aan den arbeid om dé in stallatie eenigszins feestelijk te doen verloopen. Helaas, enkele dagen tevoren werden in het dorp bijna huis aan huis circulaires verspreid, waarin een ongunstig beeld werd gegeven van het gedrag van dén aanstaanden burgervader gedu rende de bezetting. „Let op zijn daden en niet np zijn woorden" heeft waarschijn lijk een in de haast samengestel de deputatie gedacht en opge wekt ging men een „informato- risch" onderzoek instellen in Wamel en Dreumel. Den burgemeester werd mede gedeeld dat door onvoorziene omstandigheden de installatie een wijle verdaagd is. En de oude heertjes die met ineengestrengelde baarden en „ho-ho-ha" roepend, een vreug de dansje hadden willen maken om hun nieuwen burgevader. zijn. teleurgesteld. Wie weet een betere candidaat? Ook in de Amerikaansche be zettingszone van Duitschland zijn vandaag de verkiezingen gehou den voor de gemeenteraden. De eerste resultaten duiden er op, dat in het district Frankfort-aan de Main de sociaal-democraten imet 8303 stemmen de leiding hebben, gevolgd door de chr. de mocratische partij met 2517 en de communisten met 2100 stem men. Ondanks het slechte weer had 30 procent der kiezers bin nen drie uur zijn stemplicht ver vuld. Een later bericht meldt, dat van 144.000 geldige stemmen dé sociaal-democraten 60.000 be haalden, de chr. democraten 50 duizend en de communisten de derde plaats innamen. Uit geen enkele Beiersche plaats worden ongeregeldheden gemeld. De vrouwen hebben bijzonder druk gestemd. Een door radio Frankfort uit gezonden officieel bericht ^egt, dat duizenden kiezers in Frank fort en Marburg voor de van daag in Beieren gehouden ge meentelijke verkiezingen door onachtzaamheid niet op de kie zerslijsten voorkwamen. Vele huizenblokken en zelfs straten waren vergeten. Vooraanstaande personen der politieke partijen hebben verklaard de uitslagen te zullen betwisten. De houding van de overheid' te dien aanzien is nog niet bekend. 70. Hij wist, dat Dolf Leef noch de waarheid sprak. Vree- selijk vond hij het, dat hij al leen wist, wat de wereld boven het hoofd hingAlles kon hij zien wat er in de wereld gebeurde, met dat apparaat zou hij alle geheimen zien die er uitgebroed werden. „En als je goed oppast, zal ik jou koning van Afrika maken."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 5