Heeft Schagen te veel of te weinig dansgelegenheden? Muziekconcours te Julionodorp Nieuw Noordhollandsch Dagblad Een raadsvergadering in ijltempo en een rondvraag met een staart Nederland wil Poolsche steenkool Wordt Pruisen verdeeld? SCHAAKMEESTERS TE ZAANDAM Een internationaal tournooi Een nieuwe draaibrug over den afsluitdijk BURG. VAN KINSCHOT TE LEIDEN BENOEMD Dijkgraaf en Heemraad benoemd ZATERDAG 1 JUNI 1946 Vrijdagavond vergaderde Scha- gen's noodraad in het huis met de hooge traj^ oftewel raadhuis. Van de raadsleden ontbraken de heeren Bongenaar en Bakker, blijkbaar zonder kennisgeving van verhindering. Waarnemend burg. Blaauboer opende te plm. half 8 met een kort welkomstwoord de verga dering. De ingekomen stukken gaven geen aanleiding tot opmerkin gen, uitgezonderd het verzoek om adhaesie van den raad van Amerongen op haar adres aan de landsregeering, om voortaan den geheelen Zaterdag vrij te geven en dezen dag te bestem men voor de sport, zoodat de Zondag hiervoor verboden zou kunnen worden. B en W. géven hierop het prae-advies om geen adhaesie te betuigen, aangezien alleen reeds uit opbouwoverwegingen het in voeren van een vrijen Zaterdag niet goed te keuren zou zijn. Aanvankelijk wilde de heer Koning aanteekening van tegen stemmen, doch na nadere toe lichting van den voorzitter ac cepteerde de geheele raad dit advies.. Met betrekking tot het voor stel van B. en W. tot deelname van f 3000 aan het' garantiefonds voor de a.s landbouwfeesten, maakte de heer Jb. de Veer de opmerking, dat hij hier wel voor stander van zou zijn, mits het comité reeds een zeer groot be drag had samengebracht, b.v. f 40 000, zoodat het voor de ge meente volledig verantwoord is. Volgens voorzitter zijn reeds groote bedragen bijeengebracht. Het gaat meestal bij f 1000 of f 1500 gelijk. Als voorgesteld besloten. Ook het voorstel tot hét ver- leenen van eervol ontslag aan mej. v. d. Heuvel als onderwijze res aan de O.L. School, wegens haar benoeming' tot hoofd eener meisjesschool te Amersfoort, werd z.h.st. aangenomen. Het voorstel tot het instellen van een functie van chauffeur, tevens arbeider in algemeenen dienst, geeft den heer Dekker aanleiding tot de vraag of zulk een functionaris hoofdzakelijk chauffeur zal zijn. Volgens voorzitter is dit thans, nu nog slechts een der auto's terug is, nog niet het geval, doch wanneer straks ook de vuilnis auto weer in bedrijf is, dan wel. Onder de tegenwoordige vasté krachten is iemand die hiervoor geschikt is. Hij krijgt dan de vol ledige verantwoordelijkheid voor de auto's en kan kleine repara ties zelfstandig verrichten. Financieel geeft het voor de gemeente vrijwel geen verande ring. Allen voor De instructie voor den waag- meester is geheel herzien en aan de tegenwoordige omstandig heden aangepast. De raad keur de de instructie goed. Wel maak te de heer de Veer de opmer king, dat de groote weegbrug stroef functioneert en meent dat deze dringend onderhoud vor dert. Dit zal volgens voorzitter prompt gebeuren. De gemeentebegroting dient gewijzigd te worden, in verband met den aankoop van het huis van den heer Hoogland. Het oor spronkelijk genoemde aankoop bedrag is van f 10.200 tot f 9500 teruggebracht. (Zooals men weet is dit huis aangekocht uit een verkeers-technisch oogpunt, o.a. voor het doortrekken van de Landbouwstraat, indien 't dem pen van de Laansloot, waarnaar velen reikhalzend uiïzien, een maal een feit zal zijn. - Red.) Rondvraag Volgens den heer Koning zit men op Tjallewal en Tolke nog steeds zeer te kampen met de drinkwatervoorziening Hij er kent, dat doortrekken van de waterleiding daarheen géén zin heeft, doch verzoekt dringend aan de gemeente, dat zij, evenals voorheen, voor het aanvoeren van het water zorg draagt. Men wil hier gerust voor betalen. Voorz. verklaart; dat de gemeen te dit zeker zal doen; zoodra de tankwagen weer in bedrijf is. Deze weggevoerde is tlians te Callantsoog teruggevonden en zal na het onder gaan van enkele reparaties zoo dra mogelijk in bedrijf gesteld wor" den. Enkele bewoners van de Laag- zïjde klagen aldus dezelfde vrager over het donkere in hun kamers als gevolg' van de hoornen. Kunnen deze er niet uit? Voorz. heeft Teeds kortgeleden opdracht gegeven de boomen zoo hoog mogelijk uit te snoeien. Onder heeft iedereen voldoende licht, doch misschien de hoogste bovenkamers' niet Verschillende raadsleden uiten ernstige bezwaren tegen het verwij deren der boomen; want zij maken juist het mooie van de Ged. Gracht uit. Schagen heeft evengoed al zoo weinig mooie boomen; laten tve zuinig zijn op wat we nog hebben. De heer Chr. Dekker vraagt waar om de vergunning uit de garage van Boontjes (dans- en ttapvergunning) gehaald is Volgens voorzitter heeft de Inspec teur der Drankwet dit gedaan op zijn advies doch niet dan na herhaalde verzoeken van de diverse ceféhou- ders. De heer De Veer houdt een uit voerig' pleidooi voor het instandhou den van de groote garage als dans gelegenheid. Hij ziet in deze zaak een omvangrijke bergplaats voor feestvierders, waartoe de andere ge legenheden volgens hem bij grooten voikstoevloed geen capaciteit hadden. Hij kan zich niet voorstellen waar nu het publiek moet blijven. Mr. Buiskool beeft indertijd het zelfde geprobeerd doch heeft het later weer opgeschort; nu doet u het weer. Spr. acht dit een zeer onjuiste houding. Voorzitter acht dezen maatregel volledig gerechtvaardigd. In Schagen zijn 38 café's en wanneer de groote garage bij een feest honderden, dik wijls meer dan 1000 mensehen naar zich toezuigt hebben de eigenlijke café's en danszalen practisch dikwijls 6'een publiek of tenminste onvol doende. Waar bovendien de garage, waarin 10 a 12 monteurs werken; altijd bezwangerd is met benzine en oliedampen, dus in hooge mate brand gevaarlijk, en de uitgangen dermate primitief zijn dat. slechts 1 hoogstens 2 menschen gelijktijdig vertrekken kunnen, zou dit bij een lang niet denkbeeldige brand, er wordt im mers gerookt tot en met, aan 7 a 800 menschen het leven kunnen kosten. Warmee- de heer De Veer repli ceert dat tech ook vroeger de garage goede diensten heeft bewezen; ant woordt de voorzitter dat het vroeger inderdaad meer een amusementsbe drijf was niet betere accomodatie; doch thans is het voor 100 pet. een volledig' gebruikte garage en repa ratie-inrichting en anders niets. Bovendien axploiteert de heer Boontjes "De Beurs" met minstens, een capaciteit van 200 menschen die" daar kunnen dansen naar hartelust. Tenslotte zouden B. en W., wanneer de garage weer dansgelegenheid werd aan de heeren Peetoom en "Nottelman toestemming moeten geven om ieder hun plan tot exploitatie van een gTOote danstent uit te voeren. En dan maken de bedrijven zich heelemaal dood. Wanneer de heer De Veer als fa milielid van den betrokkene, dit niet kan inzien, is dat zijn zaak maar spr. neemt de volle verantwoordelijkheid voor dit z.i. volkomen gerechtvaar digde advies op zich. Nadat Wethouder Jaspers er nog den nadruk op heeft gelegd; dat de burgemeester alleen reeds als opper, brandmeester voldoende aanleiding had om aldus te adviseeren; volgde sluiting der officieele raadsvergade ring en ging de raad in comité voor het behandelen van een beroepschrift. DEN HELDER DISTRIBUTIENIEUWS Van 3 tot 15 juni zijn formu lieren voor schoenenbonnen ver krijgbaar voor hen. wier cijfer van de 2de stamkaart op 6 ein digt, mits na Januari 1945 geen schoenenbon is verstrekt Dien Helder: A tm Bo op 3 Ju ni; Br tm F op 4 Juni; G tm I op 5 Juni. (Wordt vervolgd) Anna Paulowna: van 3 tm 7 en 11 tm 14 Juni. Callantsoog op 3, 4, 11 en 12 Juni. EIGENAARDIGE OPVATTING Midden in de drukte van de verkiezingsuitslagen overviel ons een militaire auto, waarvan de chauffeur het noodig vond. den hoogen wagen vlak voor dé uit slagenborden te parkeeren. Het gevolg was, dat de toeschouwers niets meer konden lezen. Natuur lijk groote ontstemming bij het publiek en een der medewerken den verzocht toen den militair, den wagen een paar meter terug (te zetten, hetgeen blijkbaar te veel moeite was. Toen wij daar na zelf dit verzoek dedien, werd dit zeer grof geweigerd, waarop wij alle mogelijke argumenten aanvoerden. Ons werd toege snauwd, dat een militair niets met verkiezingspers en burgerij te maken had Wij hebben toen maar gevraagd of hij die menta liteit soms van de groene politie had geleerd Natuurlijk wordt de ze zaak doorgegeven, vooral ook omdat juist het vele publiek de hinder ervan had en dit niet be dekte ORIGINEELE DIEFSTAL Bij de telling der stemmen in stembureau 17 (Tuindorp) bleken twee stembiljetten te ontbreken. Een geval van ontvreemding dus, een origineele weliswaar, maar toch 'n beetje zonderling. Mis schien waren de biljetten ver keerd en heeft men toen verstan diger geoordeeld de heele zaak maar op te ruimen. Of misschien wilde,men ze als curiositeit bij de vele herinneringen der laatste jaren opstapelen Wie zal het zeg gen? ZIJPE BESTRIJDING COLORADO KEVER Ook de Burgemeester dezer ge meente heeft de bestrijding van de. coloradokever ter hand geno men. Alle houders van perceclen en tuintjes met aardappelgewas sen zijn opgeroepen zich te laten registreeren, waarna bespuiting van hun aardappeïgewassen zal volgen. De bespuiting, waarvan de kosten ten laste van de aard appelverbouwers komen, zal ge schieden door den heer G J. Witte te Oudesluis. WIERINGERWAARD DIJKGRAAF EN HEEMRAAD BENOEMD Tot Dijkgraaf van den Polder Wieringerwaard is benoemd de heer P Arsser Az thans wnd. dijkgraaf en tot Heemraad de heer C Boekei. Naar de Poolsche radio meldt trachten Nederland', Argentinië en België Poolsche steenkool aan te koopen. De onderhandelingen zullen binnenkort beginnen. De steenkool zal met geld worden betaald. Het Zwitsersche blad „De Tat" publiceert een telegram van zijn correspondent te Frankfort, vol gens hetwelk een plan tet ver deeling van Pruisen in studie zou zijn genomen. Volgens de in lichtingen van den correspondent zou het plan voorzien in de vor ming van drie landen, elk met een inwonertal van zes tot acht millioen. Dit zouden dan zijn: Sleeswijk-Holstein met Hamburg. Lubeck en het achterland van die steden, vervolgens Groot-Han- nover, Brunswijk en Lippe-Det- molt en ten derde West-Duitsch- land met het Ruhrgebied. een ge deelte van Westfalen en een ge deelte van het niet door Frank rijk bezette Rijnland. Van 3 Juni tot 14 Juni wordt te Zaandam een internationaal schaaktournooi gehouden, waar aan de volgende schaakmeesters zullen deelnemen: Ekstrom, Stoltz, Christoffel, Znosko-Borovsky, Sza- bo, Kottnauer, Listmwood, Tho mas, Opocensky, Muhring en Euwe. Daarnaast zijn nog twee reserve internationale secties gevormd terwijl tevens in het kader van dit tournooi de voorronde voor het kampioenschap van Nederland dames wordt gespeeld. Op Maandag 10 Juni (Tweeden Pinksterdag) beginnen de zes. kampen voor de hoofdklasse, eer- ste, tweede en derde klasss. In totaal zullen ca 200 schakers aan het tournooi deelnemen. Het verkeer over den afsluit, dijk zal weldra op geheel dezelf. de wijze kunnen plaats hebben als voor den oorlog, Dezer da gen zal n.l. een nieuwe draai, brug in den weg over den afsluit- dijk te Kornwerderzand worden geopend op dezelfde plaats waar de vroegere door de Duitschers in April 1945 opgeblazen brug lag. Voor het verkeer, dat tot nu toe gedwongen was gebruik te ma- ken van een door de Canadee- zen gelegde vaste Brailey-brug over het buitenhoofd van dé sluis te Kornwerderzand en van een smallen omweg vol bochten van anderhalven kilometer, is dit wederom een belangrijke verbe tering. Naar wij vernemen is de bur gemeester van Alkmaar, jhr. mi; F. H van Kinschot benoemd tol burgemeester van Leiden Bij K.B. zijn benoemd: in 'de prov. Noord-Holland: tot dijk graaf van den polder Wieringer waard. P. Visser, te Wieringer waard; tot heemraad van den polder Wieringerwaard, C. Boe-' kei te Wieringerwaard. Men beweerde wel eens, dat het Nederlandsche publiek in de oorlogsjaren zijn goeden smaak zou verliezen. Gelukkig bewijst de steeds stijgende vraag naar PELS' Oude Jenever het tegendeel. Pels Zoon - Alkmaar (Verkoop nog op distributiebasisi (Adv.) „Kunst na Arbeid" uit Zuid-Scharwoude wint den wisselprijs Het zag er Donderdagmorgen niet naar uit. dat de laatste dag van het Muziekconcours van den West-Frieschen Bond van Har monie- en Fanfarecorpsen, te Julianadorp gehouden, zich op mooi weer zou kunnen beroe men Integendeel, de regen stroomde den gëfteelen ochtend van den hemel en bood zoo doende geen mooi vooruitzicht. Tegen den middag klaarde het weer echter op en vooral In den namiddag en avond was 't ideaal weer. Deze laatste concoursdag heeft alleen fanfarecorpsen in den strijd gebracht. Het talrijke pu,- bliek heeft kunnen genieten van de goede prestaties, welke dien middag zijn geleverd, vooral door „Kunst na Arbeid uit Zuid- Scharwoude Deze vereeniging wist welverdiend met 389 punten beslag te leggen op den wissel- prijs. Dezen dag traden in de 3e en 2e af deeling FanfaTe op respec tievelijk „Door Eigen Kracht" van Texel (Den Hoorn), „Excel sior" uit Warder en „Door Wils kracht Saamgebracht" uit Ven huizen Van dezéAvereenigingen vonden wij „Excelsior" uit War der de beste; zij leverde aardige muziek. „Tavenu" uit Opperdoes, dat in de afdeelmg Uitmuntend heid uitkwam, bracht haar num mer heel aardig ten gehoore De eere-afdeeling Fanfare bracht 6 koren in den strijd, „Excelsior" uit Andijk (Wést) bracht Finiandia van Jean Sibe lius en Oreste van Sam Vlessing. Het eerste werk werd goed uit gevoerd; het tweede werk, -dat naar voren werd gebracht, was niet mooi van inzet, terwijl de bassen eenigszins ongelijk wa ren; wij hadden ook het tempo gaarne iets vlugger gezien. „On der Ons" uit Dirkshorn Het eerste werk, door haar naar vo ren gebracht, had wat fijner ge kund, terwijl in de tweede com positie het zware koper over- heerschte. „Ons Genoegen", Wij- denes, vonden wij mooier dan haar voorgangster; de nuancee ring was beter; het koor maakte een zeep goeden indruk. „West Frisia", Twisk, was de mindere van Wijdenes. „Leichte Caval- lerie" van F. van Suppé was bij den inzet niet mooi, terwijl het eerste allegro wat stijf was. „Oefening Kweekt Kunst", Oost woud. bracht „Freya" van Gott fried 'Manz, arr P. J. Molenaar en „Egmont" van L.van Beet hoven Deze vereeniging heeft aardig gemusiceerd, doch kon het niet tot een eersten prijs bren gen. „Kunst na Arbeid", Zuid- Scharwoude, het. laatste koor, dat dien middag optrad, was wel het neusje van de zalm. Alles werd mooi uitgevoerd. Het twee de nummer gaf even een on juistheid met de stemming bij de pistons, hetgeen jammer was. Deze vereeniging heeft het audi-l torium doen genieten en heeft -verdiend op den wisselprijs be slag weten te leggen. De uitslag van dén middag- wedstrijd luidde: „Door Eigen Kracht", Texel (Den Hoorn). 296 pt.. 2e prijs; Excelsior", Warder, 340 pt., Ie prijs; „Door Wilkskraeht Saamge bracht", Venhuizen, 326 pt., 2e Prijs; „Tavenu", Opperdoes, 336 pt., Ie prijs; Excelsior", Andijk (West), 345 pt, le prijs; „Onder Ons". Dirkshorn, 341 pt., le prijs; „Ons Genoegen", Wijdenes, 361 pt., le prijs; „West Frisia", Twisk, 342 pt., le prijs; „Oefening Kweekt Kunst", Oostwoud, 329 pt., 2e prijs; „Kunst na Arbeid", Zuid- Scharwoude, 389 pt., le prijs en wisselprijs, die in het bezit was van „Harmonie", Wieringen, doch deze vereeniging kon dien prijs door bijzondere omstandig heden niet verdedigen, hetgeen wij jammer vinden, daar wij de bezitster gaarne voor het behoud daarvan in het strijdperk hadden zien treden. 's Avonds om 7 uur werd een aanvang gemaakt met den eere wedstrijd Een kleine rectificatie in deze af deeling is, noodig: in het verslag van 26 Mei staat, dat „Eensgezindheid", Heiloo, in den eere-wedstrijd op 26 Mei* 143 pt. behaalde, hetgeen onjuist is; dat moet 126 pt. zijn. In de tent was verlichting aangebracht, hetgeen een heele verbetering was. Aan den eere-wedstrijd namen de zeven eerste prijs-winnaars deel. „Excelsior", Warder, bracht Zephyrus van Clerfontaine; „Ta venu", Opperdoes, Oreste van S Vlessing; „Excelsior", Andijk (West), vergastte ons op het nummer Banditenstreichen van F. van Suppé; „Onder Ons", Dirkshorn, bracht Bardes et Che valier van Reynoud; „Ons Ge noegen", Wijdenes, vertolkte de ouverture Solonelle van S. Vles sing. In het midden van 't num mer'derailleerde men even, het geen te betreuren viel, aangezien toch aardig werk werd geleverd. „West Frisia". Twisk, werkte ook heel aardig Het slot van den eere-wedstrijd bracht ons „Kunst na Arbeid", Zuid-Scharwoude, die de ouverture Caecilia van Reynoud naar voren bracht Over het algemeen kon de middagwedstrijd ons het meest bekoren, er zat 's middags meer muzikale geest in dan 's avonds. De uitslag van den eere-wed- striid luidt: „Excelsior". Warder, 147 pt.; „Tavenu", Opperdoes, 130 pt.; „Excelsior", Andijk (West), 128 pt.; „Onder Ons", Dirkshorn, 136 pt.: „Ons Genoegen", Wijdenes, 124 pt „West Frisia", Twisk. 140 pt.; „Kunst na Arbeid". Zuid- Scharwoude, 145 pt. Aangezien het reglement van den West-Frieschen Bond be paalt, dat voor een eereprijs de helft van het aantal punten moet worden behaald als voor den middagwedstrijd vastgesteld, zijn de volgende eereprijzen toege kend: Sectie Fanfare; „Excelsior". Warder, 2e eere prijs; „Kunst na Arbeid", Zuid- Scharwoude,. 3e eereprijs. De le eereprijs is i.v.m bovengenoem de bepaling eri het niet oehalen van het vereischte puntenaantal niet toegekend. Sectie Harmonie: Winkels Harmonie, 3e eere prijs. In deze sectie is geen le en 2e eereprijs toegekend. Wanneer wij onze meening* moeten samenvatten kunnen wij zeggen, dat de West Fries che Bond het eerste Concours na de bevrijding van ons vaderland, als goed' geslaagd mag be. schouwen, alles had een vlot verloop en veel belangstelling'. Vooral de or. ganisatie was goed. Wij hebben wei eens andere concoursen in grootere plaatsen meegemaakt, waar de orga nisatie heel wat minder was. De or- ganisaoren verdienen daarvoor een woord van lof. Aan het slot van de feestelijkhe den te Julianadorp nog iets over het niet muzikale gedeelte. Dinsdagavond was het groot ëe" maskerd bal, waarvoor een groote belangstelling bestond en dat zeer goed geslaagd1 is. Er waren vele mooie costums te bewonderen en bovendien voor het meerendeel eigenhandig vervaardigd. Wij noemen o.a. Lente, bloemen, Zigeunerin en Leve den Landbouw, verder Gelukstelegram en Consultatiebureau voor Zuigelingen was heel aardig gevonden. .Woensdag was het de cabaretrevue "Alles Komt in Orde" uitgevoerd door DVS, deze revue is eveneens zeer goed geslaagd. Een van de aar digste scene's was wel de laatste re petitie aan den vooravond van het Muziekconcours, welke scene °e lachspieren van de aanwezigen danig in beweging bracht. De kermisverma kelijkheden brachten heel veel ge- zelligheid in de dorper city, het was daar erg gezellig* en het mooie zomer weer verhoogde de feeststemming aanmerkelijk. Deze feeststemming werd bovendien nog verhoogd daar de voetbalvereeniging JVC met kampioensvlag in top thuisvoer 't Veld. Julianadorp heeft goed feest" gevierd en de jubilaresse "Kunstzin mag met trots op haar veertig 3arlê Jubileum terugzien.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2