bij Veertigduizend Limburgers ij de graven der Amerikanen De schapenfokkerij op Texe! Nieuw Noordhollandsch Dagblad Indrukwekkende plech tigheid te Margraten RUSLANDEN AMERIKA Critiek van Gromyko ROOIEN VAN VROEGE AARDAPPELEN Petroleum voor kook- doeleirtden en verlichting BERUCHT MISDADIGER GEGREPEN Pianobouwvakschoo! OPNAAR DAVOS! Onze taak Boebi T rep en Jippie Jee in Duitschland ZATERDAG 1 JUNI 1946 |JV AANWEZIGHEID van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard werd gisteren te Margraten (L.) ter gelegenheid van „Memorial-day" een herdenkingsplechtigheid gehouden op het Amerikaansche soldatenkerkhof. Ruim 40.000 Limbur gers waren getuige van deze uiting van dankbaarheid jegens de Amerikaansche mannen, die hun leven gaven voor de bevrijding van ons vaderland. Bij elk der rond negentiendui zend graven was een kleine Amerikaansche vlag geplant en waren bloemen neergelegd. Zii vormden een kleurige afwisseling met de onafzien bare riien witte houten krui sen. Tegenover de kruisen wa ren twee vlaggemasten aange bracht, waaraan de Ameri kaansche en Nederlandsche vlaggen in den voorjaarswind wapperden. Vele autoriteiten waren aan wezig. Onder hen merkten wij o.jfi. op: generaal Joseph T. Mac Narnev. opperbevelheb ber van het Amerikaansche bezettingsleger in Duitsch- land; luitenant-gen. mr. H. J. Kruis, chef van den genera- len staf; admiraal C. E. L. Hel- frich, commandant van de zeemacht Nederland: de mi nisters van oorlog- en buiten- landsche zaken, mr. J. Mey- nen en mr. J. H. van Royen, alsmede de ambassadeur der Ver. Staten, Stanley K. Horn- beck, die vergezeld was van ziin geheelen staf. Prins Bernhard, die kort te voren met ziin vliegtuig op het vliegveld Beek bij Maas tricht was aangekomen, arri veerde omstreeks 15 uur op het kerkhof, waar hij dooi den comimssaris der Koningin en den Amerikaanschen am bassadeur ontvangen werd, terwiil een militarie kapel het .Wilhelmus speelde. Hierop sprak de Opperbevel hebber der Amerikaansche strijd krachten in Duitschland een rede uit, waaraan wij het volgende ontleenen: „Ieder jaar op den 30sten Mei eert het Amerikaansche volk zijn gesneuvelde soldaten Op dezen aag is het de gewoonte om hun graven te tooien met de vlag voor welke zij vochten en stier- ,ven. Het is met de grootste dank baarheid, dat ik namens het Amerikaansche volk onze waar deering uitspreek voor u, Neder landers. die een laatste rustplaats verzorgden voor hen die hun leven gaven. Wij weten dat gij ervoor zult zorgen alsof het uw eigen landgenooten waren. Op dezen plechtigen dag dringt zich wederom de vraag aan ons op waarom zij stierven. In tegen stelling tot de legers, die de dic tators gebruikten als wreede in strumenten voor meedoogenlooze agressie, werden onze strijdende mannen en vrouwen geleid door een prachtig ideaal Het Was het ideaal, dat hen en de wereld werd voorgehouden door den grooten Amerikaansche President, die zijn leven gaf voor dezelfde zaak Op een door 16.000 personen bezochte meeting te New York, georganiseerd door den Natio- nalen Raad voor vriendschap tusschen Sowjet-Rusland en Amerika, heeft Gromyko, de Sowjet-Russische afgevaardigde in de V.N., de huidige interna tionale situatie en de „onge zonde symptomen" in den loop der gebeurtenissen sinds de op richting van de Organisatie der VN. gelaakt. Gromyko besloot zijn rede met de volgende woorden: „Het Sowjet-Russische volk onder leiding van Stalin zal evenals altijd in het verleden in den strijd voor vrede en veiligheid in de voorste gelederen staan. De betrekking tusschen de Sowj et- Unie en de V.S. zal een van de meest beslissende factoren zijn in den toekomstigen loop der ge beurtenissen. De erkenning van dit feit zou verhoogen het ge voel van verantwoordelijkheid van de V.S en de Sowjet-Unie voor het lot der wereld welker volkeren huiveren enkel en al leen al bij de gedachte van de mogelijkheid van een nieuwen oorlog." op den vooravond van de over winning. Zijn onsterfelijke woor den weerklonken door de loop graven, door de lucht en over de zeeën; „In de toekomst wenschen wij een wereld, gebaseerd op de vier essentieele menschelijke vrijheden, t.w. de vrijheid van woord en uitdrukking overal in de wereld; de vrijheid voor iedereen om God op zijn eigen wijze te vereeren overal in de wereld; een wereld vrij van gebrek hetgeen beteekent een goede economische verstandhou ding, die elk volk een gezond, vredig bestaan verzekert en het vrij zijn van vrees hetgeen wil zeggen een beperking van bewa pening over de geheele wereld, zoodanig en zoo grondig, dat geen enkel volk in staat zal zijn een daad van agressie te plegen tegen zijn naburen." Dit was het ideaal, dat, terwijl het onze strijdkrachten tot de overwinning inspireerde, 50 vol keren der aarde tezamen bracht in een sterke band om den vrede te bewaren, die zoo duur was gekocht." Nadat nog de Minister van Oorlog het woord had gevoerd maakte het gezelschap een wan deling langs de graven. Het geëlectrificeerde baanvak AmsterdamAmersfoort is officieel geopend. De eerste trein, die uit Amersfoort vertrok, was feestelijk versierd. De Af deeling Voorlichting van hef Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzienmg deelt mede, dat, krachtens een be staande verordening van het Be drijfschap voor Aardappelen, het rooien van vroege aardappelen is verboden. Nader zal worden be kend gemaakt, in welke periode opheffing van dit verbod verleend wordt. Dit houdt in, dat voorloo- pig geen vroege aardappelen via de veilingen mogen worde:i ver kocht. Deze maatregel is genomen, om een regelmatige aflevering van vroege aardappelen ten behoeve van de distributie te verzekeren. De C.C.D, zal van 1 Juni af toe zien op de naleving van het ver bod. Is voor de meeste veehou- dersbedrijven in Nederland de schapenteelt een vrij onbe langrijk onderdeel van het be drijf, op Texel neemt de. scha penfokkerij nog steeds een zeer voorname plaats in en hangt de welvaart voor het eiland in groote mate samen met de rentabiliteit der scha penfokkerij. Reeds eeuwen lang is deze fokkerij op Texel van beteekenis geweest, wol en schapenkaas waren toen belangrijke exportmiddelen. Toen echter de wolprijzen in het begin der vorige eeuw aan een sterke prijsdaling on derhevig waren, heeft men tijdig ingezien dat in de vieeschrichting gefokt moest worden. Dat de Texelsche boeren uit dien tijd in den goeden zin van het woord vooruitstrevend en ter dege vakbekwaam waren, blijkt wel dat die verbetering in de vieeschrichting niet verkregen werd door een teeltkeuze in het eigen ras, maar door het impor teeren van Engelsche vleeschras- sen Tot 1845 was het verboden ge weest schapen of rammen van een ander ras te importeeren, doch in dat jaar werden eenige rammen ingevoerd van het Leicester en Down ras en nog later uitsluitend Lincolns. Wie eenigszins begrip neeft van kruisen zal direct begrijpen dat door deze kruising geen uniformi teit verkregen werd. Doch door naderhand alleen met de kruis- lingen (bastaarden) door té fok ken en hierbij een goede selectie toe te passen kreeg men in den loop der jaren een vrij standvastig type. De voornaamste eigenschappen ven dit nieuwe ras waren (en zijn neg) hun groo e soberheid en aan de andere kant de snelle groei wanneer ze op betere bodem ko men Voorts de uitstekende com binatie tusschen vleesch, wol en melk. De groote vruchtbaarheid en geringe sterfte onder de lam meren. De wol steekt uit door de prima kwaliteit en is praktisch onmisbaar bij het vervaardigen van sajet en dekens. Specifieke raskenmerken zijn b.v. witte wol, zwarte neus (dominante eigen schappen) wit hoofd, witte beenen. zachte wol met gesloten stapel (recessiefe eigenschappen). Zooals men het stamboek kent voor vaar den, rundvee, evenzoo kennen wij het Texelsche schapenstamboek Een stamboek dat opgericht is door niet Texelaars, wat menig een zal bevreemden. Ook thans nog zijn vele schapenboeren op Texel niet aangesloten bij dit stamboek De oorzaak hiervan ligt voor een groot deel in het feit dat de schapen in Noord-Holland in veel gunstiger omstandigheden verkeeren zoodat dit een onver diende voorsprong geeft op de keuringen. Immers het Texelsche schaap munt uit door haar soberheid, zoo dat zij zelfs op de schrale Texel sche gronden gehouden kan wor den, maar van de andere zijde weten de schapen te profiteeren van een rijke voeding en kunnei. dan in zeer korten tijd slaenlrijp zijn en een enorm gewicht berei ken, zoodat hierdoor de s-hapen in Noord-Holland een voorsprong hebben. (Modificaties) Hoewel een goed stamboek van "groot belang kan zijn als men in de toekomst op grooie schaal kan exporteeren (reeds zijn er aanvra gen uit het buitenland gedaan) toch zal dit groote bezwaar nog ovérwonnen moeten worden. Dat Texel nog stezds de baker mat van het fokmatenaal is, is een teeken dat over het algemeen nog een juiste selectie wordt toegepast, zoodat het schapenras niet dege nereert wat op andere plaatsen nogal eens schijnt voor te komen Wat de prijzen der lammeren be treft, deze zijn dit jaar slecht te noemen in verhouding tot de on kosten.. De oorzaken hiervan zijn vierer- lei. Op de eerste plaats het droge voorjaar, met het te kort aan gras, ten tweede de zeer lage vleesch- prijzen (die inmiddels van 30 tot 50% zijn gestegen). De horge melkprijzen zoodat er meer melk vee wordt gehouden en tot slot gaan veel veehouders er toe r.ver om minder vee te gaan houden om zoodoende meer productie uit eigen bedrijf (hooi-kuilgras) te winnen. Gelukkig kunnen de eerste twee bezwaren geschrapt worden zondat een stijging in de lammerenprijs verwacht wordt. Wat de schapenfokkerij in de toekomst zal worden is op het oogenblik een groote vraag indien de verhouding tusschen loon, vee voeder en kunstmestprijzen zoo blijven voortbestaan en de geleide economie zich niet verder uit strekt. Hopelijk zal een gezonde export uitkomst geven. Het Centraal Distributie kantoor deelt mede. dat zij, die in het bezit zijn van een petroleumkaart voor kook- doeleinden of verlichting, op onderstaande bonnen dezer kaarten gedurende de maand Mei de daarachter vermelde hoeveelheid petroleum kunnen koopen: bon 37 t.m. 40 der kaart UA 510 4 liter: bon 37 en 39 der kaart UB 510 4 liter; bon 70 der kaart UC 510 4 li ter: bon 125 der kaart UD 510 2 liter. Na een sensationeele schiet partij Woensdagavond laat op den Nieuwendijk te Amster dam is de 27-iarige beruchte misdadiger, Gerrit genaamd, badend in zijn bloed met een door kogels versplinterd been, een armbreuk en verscheide ne andere kogels in ziin li chaam, in handen van de po litie gekomen. Een half uur van te voren had een onbe kende de politie in de War moesstraat een tip gegeven, dat in het café „Centra" twee misdadigers aanwezig zouden ziin, die door de Haarlemsche recherche werden gezocht. Nadat de hulp was ingeroe pen van rechercheurs van het Hoofdbureau trokken vier agenten van bureau Warmoes straat den Nieuwendijk in en stelden zich op voor den uit gang van het bewuste café. De rechercheurs in burger stapten naar binnen en namen plaats aan een tafeltje. De twee verdachten, die blijkbaar onraad kregen, stonden op en gingen naar buiten gevolgd door de rechercheurs. De ver dachten zetten het onmiddel lijk op een loopen en trokken zich daarbij niets aan van d' buiten het café gestationeerde politie-agenten, die hen beva len stil te staan. De agenten schoten hun revolvers op de heeren af, waardoor een niet geringen paniek ontstond in de tengevolge van de verkie zingen nog zeer drukke Nieu wendijk. Een der verdachten wist te ontkomen, doch Gerrit zakte daarentegen op den hoek van de Nieuwe Nieuw- stro.'l ineen. E-nstig verwond is deze verdachte, die ver dacht wordt van moord, dief stal en inbraak naa het Bin nengasthuis vevoerd. In de pianofabriek van de fa. Van Lieshout te Roosendaal wordt een vakschool voor piano- bouw gevestigd. De opleiding zal geschieden door een deskundig leeraar .die ook van rijkswege erkend is. „En allemaal op de fiets" zul len de verheugde leden van het Concertgebouw-orkest wel gezon gen hebben, toen zij allen een nieuwe fiets gekregen hadden tijdens hun muzikale omzwervin gen in het land van Albion. „Laat mij maar loopen, want centen om een fiets te koopen heb ik niet," zoo luidde in den goeden tijd een hartverheffend lied uit de muziekgeschiedenis. Vier leden van het Residentie- Tooneel hebben nu deze schlager in practijk gebracht en zijn be sloten om een origineele vacan- tie-reis te gaan maken. En zoo zullen dus Hans Kaart, Ton Lutz Piet van der Meulen en Wim Hart per pedes apostolorum deze pelgrimstocht ondernemen. Zij nemen een aantal muziekinstru menten mede om de stemming er wat in te houden en als neven doel om aan de kost te komen. Als einddoel zweeft hier het prachtige Davos voor oogen, waar zij in een herstellingsoord niet om opgenomen te worden en bij te komen van hun vermoeie nissen, zullen optreden voor de Stichting 19401945. Het batig--saldo van. dezen wan delgang komt ten goede aan voornoemde stichting. Wij wenschen deze tippelaars veel succes toe en hopen niet dat ze te maken krijgen met een of ander politioneel voorschrift waarbij het verboden is om in de open lucht muziek te maken, an ders zien we ze nog eens in ge- strekten ganzenpas een heel an der herstellingsoord binnen wan delen en zal hun vroolijk gezang verstommen en overslaan in een droeve zwanenzang. De Commissaris der Konin gin in de prov. Noord-Holland houdt in de maanden Juni, Juli en Augustus geen spreekuur te Am sterdam. CR WORDT voor ons gebeden. Totdat Hij aan het einde der wereldgeschiedenis zal ko men om de levenden en de dooden te oordeelen, kent Je sus slechts één bezigheid: voor ons tot den Vader te bidden. In de Communio-zang van morgen, vernemen wij iets van Zijn gebed: „Vader, toen Ik nog bij hen was, diende ik hen, die Gij Mij hebt gegeven, nu kom ik echter tot U: ik vraag niet, dat Gij hen uit de wereld zult wegnemen, maar dat Gij hen voor het kwaad zult behoeden." Wij zijn in de wereld en hebben hier onze levenstaak: in de economie, de sociale actie en in de politiek b.v. Op deze drie gebieden is het kwade sterk en machtig. Wij mogen ons daarom echter niet aan onze taak onttrekken, wij moeten echter onbesmet blijven van het kwaad. Die strevingen op sociaal, econo misch en politiek gebied zijn de onze, die Christus als eerste uitgangspunt en als laatste doel hebben, en aan Zijn Evangelie de mid de- l e n toetsen. Wij bidden niet: „Verlos ons van de wereld" maar „Verlos ons van het Kwaad!" MARCUS 73. Jippie Jee die het klappen van de zweep kende, brulde quasie tegen Boebi. „Vooruit aan het werk!" Even later konden ze weer verder praten. „Een heel klein instrument, en als ze dat op een kat, eei> hond of een ander levend wezen dus ook een mensch richten, dan valt het zoo dood als een pier neer „Vreeselijk," wist Boebi enkel te antwoorden, „maar maak dat je weer wegkomt, haal hulp

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 4