MARIKEN VAN NIMWEGEN Alkrrsoorsche Brandweer demonstreert Nfeuw NoordHollandsch Dagblad 7 Succesvol openluchtspel te Heerhugowaard Marktberichten Hel- jaarverslag van de Noorder Bank - DOODELIJK ONGEVAL Door onvoorzichtigheid in de duinen WAJANG POERWO de kunst van den dalang. Traditie na vier jaar hersteld Rijksfuinbouwsehool Hoorn TRAGISCH ONGELUK jongeman door eleetri- schen stroom gedood ZATERDAG 1 JUNI 1946 Tegen den achtergrond van iong groen geboomte, dat het meentelijk sportveld te Heerhi~ gowaard-Zuid omzoomt, had op Hemelvaartsdag de 2e en 3e op voering plaats van het middel- eeuwsch spel ,,Marieken van Nimwegen". Leek het in den morgen, dat de regen de opvoering zou verhinde ren of belemmeren, in den na middag was het weer opgeklaard en tegen den avond, toen de tweede voorstelling van den dag begon, was het stralend zomer weer. In dichte drommen kwam het publiek uit wijden omtrek naar het terrein toegestroomd en bij beide opvoeringen is dan ook geen zitplaats onbezet gebleven. Het succes van beide opvoerin gen overtrof dat van de première. De eenvoud van het spel-gegeven werd door de wijze van uitbeel ding tot een juweel vap rederij kerskunst De waarlijk niet ge makkelijke hoofdrollen van „Ma- riken", „Moenen", de duivel en oom Gijsbrecht, de pastoor, wer den op bewonderenswaardige wijze gespeeld door Elles Bot. Dirk Jongkind en P. Wijte. Ook de niet lichte rol van Moeye (tante) bleek bij Marie Tesselaar in goede handen. Al moge er op sommige tafereelen wat af te dingen zijn, zoodat eenige scènes niet levendig genoeg waren hetgeen b.v. het geval was bij het herberg-gebeuren, dat. niet realis tisch genoeg werd uitgebeeld, over het geheel genomen., is uitstekend spel geleverd en heeft Heerhugo waard zijn reputatie t-a-z. van openluchtspelen ten volle gehand haafd Geen wonder, dat er stemmen opgaan, om te Heerhugowaard het openluchtspel tot. een periodiek gebeuren te maken. De gunstige ligging van het terrein, het lan delijk aspect, ,zoo geëigend voor spel in de openlucht, zijn zeker belangrijke factoren, maar zeer gunstig element is vooral, dat in het landelijke Heerhugowaard krachten gevonden worden, die met overgave en met uit het hart opwellende bezieling spel geven, dat zoo geheel past hij de sfeei en de stemming van een openlucht spel. Ook bij dit middeleeuwsch geestelijk spel is dit weer geble ken, al blijft het beneden de mé rites van het bij de bevrijding ge speeld openluchtspel „Plant den Meiboom" en bij Calderon's „Ge heimen der H. Mis", in vroegere jaren gespeeld Verdienste is dat het tooneel- matige, hetwelk in een geestelijk spel als dit storend zou zijn, op den achtergrond blijf" Dit openluchtspel, schoon door inhoud en strekking, in de hoofd rollen met bezieling en overgave gespeeld, verdient zeker door nog heel velen gezien te worden. Zelfs verwenden op het gebied t an „plankenkunst" zullen er van ge nieten en er profijt van kunnen hebben. De landelijke rust, die het spel omgeeft, is op zich al een genot A.s. Zondag wordt de laatste ZWAAG, ,31 Mei. Aardappelen 491.06; sjalotten 34; bindsla 1722; spinazie 1631; postelein 3564; bos peen 3659; radijs 5 506.10; rabarber 58; mei knollen 1417; sla 2>2.70; bos selderie 8.60; bloemkool I A 1.06 1 16; I 74—1.06, 2 46—71: peu len' 1.071.95; aardbeien 3.30 5 10- perziken 1 A 1.80; perziken A 1.53; B 1 10; le afwijkende 1.10, 2e 0.80.' WOGNUM, 31 Mei. Sla 2—2.40; bloemkool le 0 551.23; 2e 0.35 0 60; 3e 0.220.37y bospeen 0.5(5Ó.56; rabarber 6.30 per 100 kg.; aardbeien 2.304.90 per kg. HEILOO, 31 Mei Aardbeien 1.15—1.40 (per 2% ons); asperges I 1.80—2.10, II 1.50—1.70; worte len 4055 ct, per bos; peulen 2.40 2.70; spinazie 2530 c; rabarber 36 ct; postelein 4555 ct per kg; sla 37 cent; bloemkool 1.15 1.25; 0.800.95 per stuk LANGENDIJK, 1 Juni. 15700 kg rabarber 5.807; 1000 kr. sla 5.60. GROOTEBROEK, 31 Mei 1946. Vroege aardappelen f7883 per 100 kg. aanvoer 1660 kg.; Bloem kool f4073 per 100 stuks Aan voer 240 stuks. Bospeen f3241 p. 100 bos. Aanvoer 140 bos Rabar ber fö per 100 kg. Aanvoer 3130 kg. Meirapen 4.7011.70 per 1000 stuks. Aanvoer 72000 stuks. Sla 2.20 per 100 krop. Aanvoer 1260 krop. opvoering gegeven van dit mooie spel, waarmede initiatiefnemers, spelleiding en speelsters en spe lers ook dan wederom stellig een glansrijk succes zullen oogsten. In de kroon van het zilveren Pries terfeest van Pastoor Sprenger is dit te dier gelegenheid gegeven spel een parel van amusements kunst In het jaarverslag van de Noorder Bank over 1945 wordt herinnerd aan de financieele maatregelen, die na den oorlog genomen moesten worden. De stroom fiduciair geld moest 'wor den ingedamd en de bankbiljet- ten-circulatie tot een redelijk peil worden teruggebracht. Of niet meer resultaten zouden woTden bereikt door een drasti sche vermindering# van de zeer gestegen overheidsuitgaven is een vraag, die herhaaldelijk wordt gesteld en waarvan be vestigende beantwoording niet twijfelachtig is. De werkzaam heden, die de géldsaneering voor de banken meebracht, bleken zoo groot en vérstrekkend te zijn, dat ondanks inspanning van alle krachten, het niet mogelijk bleek om de zaken op de gewone regelmatige wijze af te handelen De directie geeft dan ook in hef verslag gaarne uiting aan haar waardeering voor de bereidwil ligheid en opgewektheid, waar mede het personeel zijn taak vervulde. Ten aanzien van de toekomst van het bankwezen wordt niet verwacht, dat een bloeiperiode voor de banken op komst is. Wel mag worden geconstateerd, dat een talrijk publiek den hem vroeger onbekenden weg naar de banken heeft gevonden en nu haar diensten meer heeft leeren kennen en waaraeeren, wat wel licht tot verdere ontwikkeling van het bankwezen zal leiden. De schoorvoetend toenemende bedrijvigheid en de sterke prijs stijging van vrijwel alle handels artikelen bracht ook meerdere vraag naar crediet mede, zoodat vergeleken bij het einde van 1944 het totaal onzer vorderin gen niet onbelangrijk toenam. Inmiddels is weer eenige vermin dering in de vraag naar crediet- faciliteiten waar te nemen. De netto winst bedraagt f 70.670.66 (vorig jaar f 44.005. Hiervan is f 35.000 gereserveerd voor de belastingen. Voor aan deelhouders is 'beschikbaar f 21.000.waarvan een divi dend' kan worden uitgekeerd van 6 pet. Aan de reserve wordt toe gevoegd f 2.627.78, waardoor deze stijgt tot f 157.532.67, zijnde 45 pet. 'van het geplaatste kapi taal. Op Hemelvaartsdag waren vijf jongens van 15 tot 17 jaar in> de Bakkumer duinen aan het wan delen, maar daar bleef het niet bij. Tegen alle waarschuwingen in. begaven zij zich buiten de paden1, vonden een vliegtuigbom, die zij naar een bunker sleepten. Daar bleven zij wat spelen; zij gooiden den bom van boven in den bunker, om vervolgens hun spullen, die zij tevoren in den bunker gelegd 'hadden, eruit te halen. Op dit oogenblik kwam het gevaarlijke projectiel tot ont ploffing, waarbij een 16-jarige .jongen' op slag werd gedood; twee werden zeer ernstig gewond en zijn naar het ziekenhuis te Beverwijk overgebracht; een hunner zal zeer waarschijnlijk zijn oogen moeten missen; de twee andere jongens kwamen met eenige schrammen vrij. Zoo ziet men. dat alle waar schuwingen ten spijt, weer een doodelijk ongeval aan eigen on voorzichtigheid te wijten is. Ouders, laat uw kinderen niet zonder toezicht de duinen ingaan, want dan speelt u met hun leven. Op Java is het wajang-spel wel zeer populair. Iedere Javaan, groot of klein, arm of rijk, kent de figuren die uitgebeeld worden. Van heinde en verre komt men om te genieten van de kunst van den dalang of wajang-vertooner. Er bestaan tal van soorten wajang, het oude scha duwspel op zeil geprojecteerd, maar ook het spel met levende acteurs. Doch alle wajang-spelen hebben een diepe strekking en geven het leven weer in al zijn rijke schakeeringen. Het volle, werkelijke leven ken nen wij nu ook weer in ons vader land. Het leven met al zijn vreugden en zorgen. Zorgen ook voor de huisvrouw. Wat prettig, dat die zorgen zoo verlicht worden door De Gruyter. Niet alleen betere waar, maar weer net als vroeger tien pro cent korting. Ja, dat zijn dingen waai men wat aan heeft in het leven. Dat is de kunst van De Gruyter. (Adv) Het Was voor den oorlog immer een traditie, dat onze Alkmaarsche Brandweer op den Woensdag avond voor Hemelvaartsdag een demonstratie gaf van haar paraat heid. Thans na 4 jaar, is deze traditie weer in eere hersteld en heeft men onze brandweer in actie kunnen zien, al gold 't dan hier geluk kig een demonstratie. Aller eerst werd beproefd de Sprenkel inrichting, welke in 6 groepen in den Waagtoren en Waaggebouw is aangebracht Deze inrichting is reeds in 1943 in overleg met Mo numentenzorg gemaakt, maar nimmer officieel beproefd. Thans heefj men kunnen zien hoe deze inrichting werkt. Het water, dat van beneden wordt opgepompt, wordt over den toren en over het gebouw gesprenkeld De 6 groe pen kunnen afzonderlijk in wer king worden gesteld, zoodat wan neer in een bepaalde groep brand uitbreekt, de daar opgestelde sprenkelinrichting in werking treedt. Naar wij vernamen is ook in de Groote Kerk een dergelijke in richting aangebracht. Bewondering had men algemeen voor de nieuwe auto-brandspuit, die behalve practisehe verbeterin gen, het groote voordeel heeft, dat de bedienende manschappen in den wagen kunnen plaats nemen Bij de andere auto-spuiten zitten de manschappen buiten langs de zijkanten. Dat dit voor hen, vooral in den winter, vooral wannee. zij van een brand, koud en nat huis waarts keeren, geen pretje is, laat zich begrijpen. Bij de nieuwe spuit is dit be zwaar geheel weggenomen Boven dien kan deze spuit met vier stra len werken. Op 't sein van den Comman dant, den heer F. H Ringers, werd door alle spuiten water gegeven en kon men 16 stralen tellen. Dan werd een demonstratie gegeven met een lijnbrancard, waarmede men een gewonde over een sloot van 12 meter kan vervoeren. Hier werd de denkbeeldige gewonde van het Waagplein over het water very oerd. Begrijpelijkerwijze be stond voor deze demonstratie groote belangstelling. Wat velen zullen hebben verwacht, dat de brandweerman op de baar te wa ter zou tuimelen, gebeurde lekker niet Wel helde de brancard wan neer niet gelijk gehaald werd, be denkelijk over, maar zonder onge lukken kwam hij aan den over kant. Tot slot werd tusschen de brandweerkorpsen een snelheids wedstrijd met handicap gehouden, 't Ging er maar om zoo snel moge lijk, water te geven, waarbij ech ter eerst eenige hindernissen overwonnen moesten 'worden De uitslag was: 1. Burgerplicht, 2. Kwiek, 3 Kracht en Vlugheid. Laatstgenoemd corps maakte wel den snelsten tijd, maar maakte 2 fouten. Hiermede was deze de monstratie geëindigd en de be langstelling er voor was groot. Overal om en bij het Waagplein zag men de belangstellenden Commandant Ringers en Hoofd brandmeester van Maarleveld kunnen op een uitstekend geslaag de demonstratie terugzien. Onder de belangstellenden merkten wij o.a op wethouder v. Slingerland en commissaris van politie Rijpma. HEILOO MIJNHEER KLAPROOS" Voor een stampvolle zaal gaf de K.J.B. een opvoering van de klucht 'van G. Nielen „Mijnheer Klaproos een stuk qit de oude doos, dat het echter nog altijd goed doet. Het puljjiek heeft ge noten van de talrijke dolle situa ties, vooral in het eerste en tweede bedrijf, met als climax het optreden van den beer. Het derde bedrijf, dat een brillant sluitstuk had moeten zijn, blijft ver beneden de eerste twee. Wat de spelers betreft mogen we op de eerste plaats C. Bakker noemen. De mimiek was koste lijk, het'spel af. Hetzelfde kan in zeker niet mindere mate gezegd worden van G. Denneman als Rumpel, H Spaans als Bernardi en Chr. Morseh als Kruger. Al met al een goed, tot in de tails afgewerkt spel, waarin men van het begin tot het eind de bekwame leiding van den regis seur Th. Buis bespeurt. GROSLIJSTSTEMMING Op Zondag 2 Juni a.s, vindt de groslijststemming plaats voor den gemeenteraad Het stem bureau houdt zitting van 8 uur tot half 1 in café Bolten t.o. R.K-. Kerk; café Hoebe t.o Will.- Stichting; café Jan Ruiter t.o. Kapel; J. Kersens, Kennemer- straatweg A 1. Men moet het oproepingsbil jet meenemen, anders kan men niet aan de grosstemming deel nemen NIEUW LEVEN De R.K. Gemengde Zangver- eeniging' Nieuw Leven, directeur i Piet. Groot uit Krommenie, be-1 haalde Zondag jl. te Amsterdam op het nationaal concours in de 3de afdeeling den tweeden prijs met 299 punten. Een mooi resul taat, als men 'bedenkt, dat de vereeniging pas 8 maanden be staat. BERGEN HERSTEL EN RECHT De heer B. Min verzoekt ons te willen mededeelen, dat hij bij de uitzetting van den heer Geel uit diens woning, niet tegenwoor dig was als bestuurslid van Her stel en Recht, doch als üd van de transportcolonne van het Koode Kruis CONCOURS HIPPIQUE Voor het op 1 Juni a.s. op het terrein B.IJ.V. aan den Kerke- dijk te houden concours-hippique zijn 85 inschrijvingen binnenge komen, o.m van de bekende concoursstalR K. Velstra te Leeuwarden; van G. van Delden, Amsterdam; de stal „Amster dam"; J. Hoogterp te Sonaega bij Wolvega; J Halta te Oude Meernum en mr. J. A. Buiskool, thans verblijvende iri Parama ribo. Hét ziet er wel naar uit, dat een bezoek aan dit concours- hippique de moeite waard is. nrd. scharwoude! noordermarktbond Aan het jaarverslag van den NMB ontleenen wij het volgende: De prijzen der producten waren over het ^algemeen goed, de poot- aardappelen werden best gehono reerd maar de late consumptie-aard appelen waren voor deze streek te laag in prijs. De totale omzet aan de veiling be droeg over 1945 3.980.938.65 (over 1944* 3.412.610.35 en over 1943 4.612.907.42). Na 35 jaar zijn dien sten aan den N.M.B. te hebben ge geven, trad de heer ASwager af als penningmeester wegens het berei ken van den 70-jarigen leeftijd. In zijn plaats werd C. Keeman CzSL benoemd als penningmeester. Ket ledental steeg van 1391 tot 1440. Het aantal stemgerechtigde leden steeg van 1169 tot 1224. Het jaarverslag' eindigt met het breken van 'n lans voor voldoende bestaanszekerheid voor de tuinders, dan zal de ongerustheid, welke zich thans openbaart, weer plaats maken voor werklust en energie-, waardoor ook de tuinbouw1 zijn deel zal bij dragen in den wederopbouw en wel vaart van land' en volk. Uit de rekeningen en bescheiden van den penningmeester den heer C. Keeman Cz. blijkt, dat de balans op 31 Dec. 1945 sloot in activa en passiva op 86.835.96 met 'n voordeelig saldo over 1945 groot 21.961.63. De exploitatie-rekening over 1945 sloot in lasten en baten op 54.442.59 met het bovengenoemde voordeelig saldo. Aan de aangesloten vereenigingen was uitgekeerd 'n bedrag groot 5.637.03; terwijl aan marktgeld was ontvangen 'n bedrag* groot 50.797-57. TRAMDIEN ST De intocht van de eerste per- sonentram na Augustus 1944, welke tram op Maandag 3 Juni a s. te 9.4-4 aankomt, zal een feestelijk karakter dragen. Ver tegenwoordigers van de directie der N.S. zullen zich in de tram bevinden; ter verwelkoming zijn op het station aanwezig het ge meentebestuur, het bestuur van de VVV en de leerlingen van de scholen, terwijl Bergen's Har monie medewerking verleent. Door den burgemeester en den voorzitter van de VVV zal een toespraak worden gehouden. Aan de schoolkinderen wordt een gratis ritje met deze eerste tram naar Bergen aan Zee aangebo den, Wij veronderstellen, dat de burgerij door het uitsteken van vlaggen aan haar blijdschap uiting zal geven voor dezen voor uitgang in het vervoersvraag stuk. URSEM. ONGEVAL. Hel 15-jarig zoontje van den heer C S. kwam, doordat een ladder uitgleed, zoodanig te val len, dat zijn bovenlip uitscheur de en een 3-tal tanden los kwa men te staan. Dr. Bloem ver leende de eerste hulp en consta teerde dat de knaap tevens nog een arm gebroken had. BENOEMING. Tot directeur van de R.K. Zangvereeniging is benoemd de heer Van der Hall, alhier. VERGUNING. Door B en W. is vergunning verleend tot het verkoopen van sterk alcoholische dranken door den heer P. Smit te Rustenburg. UIT HET BAVO-KAMP. St Bavo speelde uit tegen St. George. Jongens als dat zoo moet. dan valt de heele kampioensfuif in het water hoor! Een gelijk spel (0—0) tegen St. George Er is heel slecht gespeeld en wij ho pen. dat er Zondag beter ge- yverkt wordt, want zoo gaat het niet. We vertrekken om 10 u. 45 en spelen om 12 uur. Dus tot Zondag en met de puntjes naar Ursem, hoor. ST. MAARTEN R K. CANIJIDATEN VOOR DEN GEMEENTERAAD Dinsdagavond vergaderde de R.K Kiesvereeniging ..St. Mar- tinus" te St Maarten voor het vaststellen van de candidaten- lijst voor de komende gemeente raadsverkiezingen Na uitvoerige besprekingen yyerden de navol gende candidaten gesteld: 1. A Klaver; 2. C. Roozendaal; 3, J, v. S-chagen; 4. P, Blom; 5. J Pronk. Het secretariaat der R.K. Kies vereeniging wordt waargenomen door den heer Jac Pronk, B 287, te St. Maarten. HEERHUGOWAARD ZONDAGSDIENST ARTSEN 2 Juni: Dr. Noorlander. Te rekenen van 6 Maart j.l. zijn benoemd tot vast leeraar aan de Rijkstuinbouwschool te Hoorn, de heeren A. J. A Dries- sen te 's-Gravenhage en J G. Verlaat le Lutjebroek Gewapende neo-fascisten hebben den operateur van een lichtreclame-onderneming, geves tigd op een plein te Milaan, ge dwongen, de woorden „De Duce is niet dood" in een lichtreclame te laten verschijnen. HOORN Gisterenmiddag omstreeks half drie heeft een droevig ongeval plaats gehad in de slijperij van de steenhouwerij der fa. V. aan den Westerdijk. De 22-jarige knecht H. .is tijdens zijn werk zaamheden aan den ellectrischen slijpsteen door den stroom ge dood Door een of andere oor zaak, die nog nader onderzocht wordt, stond de beugel, die H in de hand had en die met een gum mikabel in contact stond met 't electriseh net. onder stroom. H. moet een schok gevoeld hebben en trachtte van den beugel los te komen. Hij gaf een schreeuw, die de zoon van den heer V. hoorde, die H wilde helpen los te komen, maar zelf ook een schok kreeg. Bliksemsnel trok de heer V daarop de kabel uit hetcontact en ook rukte hij de aardleiding los, maar helaas, voor H. was het te laat. Hij deed nog twee stappen en viel toen neer. Tevergeefs is ook met me dische hulp getracht, de levens geesten op te wekken Het stof felijk overschot is naar het Sint Jans Gasthuis vervoerd, waar het door de politie in bewaringjs ge steld. tot een nader technisch onderzoek zekerheid over de oorzaak van het gebeurde heeft gegeven. Éen tragische bijzon derheid is wel, dat de ouders van het slachtoffer in Heerhugo waard ter bruiloft waren, toen zij het droevige bericht van de politie ontvingen

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 7