De Pastoor van Waarland in het zilver Scherpenzeel dorskt Wieringerwaard Nieuw Noordhollandsch Dagblad Monumentale zitbank aangeboden Marktberichten MAANDAG 3 JUNI 194e QNDANKS het samenspannen der elementen wind en water, werd Zaterdagavond de intocht van Pastoor Velzeboer van de Parochie St. Wulfram te Waarland een „blijde in- :omste". Juist wanneer de bruidjes, jeugdvereenigingen en ruiters zich gingen opmaken om den beminden herder, die heden zijn Zilveren Priesterfeest zou vieren, van den trein te Noord-Scharwoude af te halen, ontlastte zich boven plaats en omgeving een snel naderende onweersbui van massa's wind en water. Landauers konden niet gebruikt worden, dus werd gebruik gemaakt van auto"s. Bij de aankomst van trein 4 u 55 begroette de oudste der kerkmeesters de heer Nieuwboer met enkele welgekozen bewoor dingen den jubilaris. Regen noch wind vermocht de geestdrift van de deelnemers aan de optocht te verminderen. Voor op een Heraut te paard, gevolgd door de vroolijk schetterende fan fare „St. Gregorius" zette alles zich in beweging; versierde rui ters te paard, versierde fietsen, verkenners en welpen met vanen enz., de Gidsen en tenslotte de jubilaris en zijn heerbroer gezeten in een der auto's terwijl in de an dere zijn familie en het feest comité hadden plaats genomen. Men trok langs de Smeugel, Ka- naalbrug, Veluweweg, Nieuw- boersweg, de Slootgaard en Waar- landscheweg ter kerke onder het feestelijk klokgelui, terwijl alom de parochianen op enthousiaste wijze van hun medeleven blijk gaven en van ieder huis de vader- landsche driekleur wapperde Tusschen een haag van ver kenners-welpen en Gidsen door betrad de feesteling voorafgegaan door een schare bruidjes het smaakvol versierde kerkgebouw, waarin de parochianen reeds het welkomstlied hadden aangeheven. Voor het Lof sprak Kapelaan v d. Heuvel namens de parochie een woord van welkom tot. den jubila ris en zijn familieleden. Bij het Lof werd de jubilaris geassisteerd door zijn Heerbroer Kapelaan Velzeboer van de St. Nicolaas Parochie te Rotterdam en der. Hocgserw Heer Verspaandonk leeraar aan het Seminarie Hage- veld, oud-kapelaan der Parochie. Ook onder de Solemneele Hoog mis van Zondagmorgen assisteerde de Weleerw. heer Velzeboer als diaken en Kapelaan v. d. Heuvel als subdiaken, terwijl een voor den drempel van het Priesterschap staande jonge neef van Pastoor Velzeboer als ceremoniarius fun geerde. Het kerkkoor o.l.v. dirigent P Beemsterboer, wiens broer Corn, Beemsterboer op deskundige wijze met het orgel begeleidde, zong de Missa Trinitatis van Hubert Cuy- pers. Onder de aanwezigen in het kerkgebouw merkten wij op de Oudkapelaans Verspaandonk en Vriezekoop, Burgemeester Bosma van Oude Niedorp, Secretaris Kalb van Harenkarspel en Dr. Schreuder. De rijke versiering van het Kerkinterieur, bestaande uit ver schillende soorten witte bloemen en planten en rijzige palmen en heesters dwong elks bewondenng af. Kapelaan Velzeboers Feestpre- dicatie. onder den Tekst „En zij herkenden hem onder hef breken des Broods" (Lucas 24-30 en 311 hield in een lofrede op het Pries terschap: waar de Priester als een andere Christus weldoende rond gaat tusschen het volk. hun geeste lijke wonden heelende en voe dende met het levenwekkende Brood. „Priester en Volk vormen een onverbrekelijke eenheid in vreug de en Droefheid. Hij is voor allen gelijk Christus was voor de Em maüsgangers Gij feestvierende parochianen van St. Wulfram, eert Hem door den Priester te eeren. Gij behoeft geen aansporing tot eerbied want de eerbied van Noord-Hollandsch Katholieken voor den Priester is spreekwoorde lijk geworden. Laten wij den Ju bilaris onze gelukwenschen aan bieden namens de geheele Paro chie, daf hij in de komende jaren nog vruchtbaar mag werken aan aller zielenheil Gij feesteling zet Uw offer voort, doe Uw zegen nederdalen op Uw in werken vergrijsde ouders, aan wie U naast God Uw roeping dankt. Laat ze ook neder dalen op Uw broeders en zusters Wil Hem steeds eeren en loven om al wat gij verwierf in Hem, die wij herkenden in het breken des broods. Na de H Mis zong het Zangkoor nog „Domine Salvum fac Pasto- rem Nostrum" van Giezen, waarna de, organist nog een improvisatie uitvoerde van Adriaan Somers. Voor de recepüe ten huize van den heer Groot bestond overwei- d.gonde belangstelling Hierbij waren aanwezig Burgem. Nolet ven Harenkarspel er. secretaris Kalb, de Burgemeester van Oude Niedorp, de heer Bosma. en ande ren Tijdens het uffieciele gedeelte oood Wethouder J. Dekker na mens de parochie het feestge schenk, bestaande uit een fraai nieuw doopvont aan. Burgemees- ten. Nolet huldigde Pastoor Velze boer voor zijn verdiensten in de Parochie van St. Wulfram, waar hij een herder in den vollen zin des woords was De Parochie Waarland kreeg zijn hulde voor de eminente wijze waarop zij haar Pastoor was tegemoet getreden en deze dag tot een der mooisten van zijn leven wist te maken. Hopman S. Groen, bood namens de Verkenners, Welpen Gidsen, Jongens, Jongemannen, Meisjes en jonge vrouwen congregaties-als ge schenk een nieuw rijwiel aan. Aan het slot van de receptie bracht de pastoor in bewogen be woordingen dank voor al hetgeen hij deze dagen van zijn parochia nen had ondervonden, niet het minst voor de schitterende ge schenken. Na het plechtig danklof met „Te Deum" zong het Kerkkoor de can tate „Priesterglorie" van Pater M. S+ok C.s.s.R,, op muziek van Max Guillaume. Hiermede was de officieele vie ring van Pastoor Velzeboers zilve ren jubileumfeest jen einde. Dinsdag. Woensdag en Dónder- dagavond zullen evenwel nog feestavonden in de zaal van den beer Groot worden georganiseerd. Woensdagmiddag zal Pastoor Vel zeboer door de Schooljeugd gehul digd worden, en dien avond te half 8 door de verkenners en wel- nen DEN HELDER OPROEP COLLECTRICES Zooals reeds eerder werd ge meld zal er ten bate van de O. en O.-kas een huis aan huis collecte worden gehouden, in verband met de groote militaire sportweek, die eind Juni wordt gehouden. De commissie O. en O. be schikt echter nog niet over vol doende collectrices. Dames, die dus nog een paar uurtjes be schikbaar hebben, kunnen zich voor de O. en O.-collecte opge ven bij den heef Bouman, van Galensiraat 95. Het doel is uitermate sympa thiek en wij kunnen niet anders dan de dames aansporen hieraan mede te werken DISTRIBUTIENIEUWS Zij, die een formulier voor een schoenenbon kunnen afhalen in verband met eindcijfer 6 op de 2de distributiestamkaart: J t.m. Kr op 6 Juni; Ks'tm. O op 7 Juni; P t.m. St op 11 Juni; Su t.m. Z op 12 Juni. MILITAIRE SPORTWEEK TE DEN HELDER 's-Gravenhage, 1 Juni On der auspiciën van de commissie voor Ontwikkeling en Ontspan ning te Den Helder wordt in samenwerking met de O.S. en O. (Ontwikkeling, Sport en Ont spanning) van de Kon. Marine en de afdeeling R A.Or (Recrea tie en Algemeene Ontwikkeling) Kon. Landmacht van 24 tot en met 29 Juni as. een militaire sportweek gehóuden voor alle onderdeelen van Marine en Land macht (V.H.K, en Marva inbe grepen), gelegerd in de provin cie Noord-Holland. Het program ma omvat voetbal, schieten, zwemmen, hockey en athletiek, JIU-JITSU DEMONSTRATIE De belangstelling voor dezen avond viel ons ongetwijfeld mee. De zaal was goed gevuld en na een kort openingswoord van den heer Kuilman gaf instructeur Van der Horst een uiteenzetting over de Jiu-jitsu, hetgeen in het kort geheel op de anatomische kennis van het menschelijk lichaam neerkwam Onder lei ding van instructeur Kuilman werden door zijn leerlingen ver schillende demonstraties gegeven. Het geheel gaf een uitstekenden indruk door zijn keurig snelle af werking. Door dezen avond heb ben wij 'een uitstekenden kijk op deze eminente verdedigingssport gkregen Vooral het nummer slow-mótion was uitstekend ge schikt In eenige. schetsen, waar in diverse aanrandingen voor kwamen, hebben ons de verze kering gegeven dat het zeer ge vaarlijk zou zijn met een van deze heeren of dames tot hand gemeen te komen. De nummers werden niet alleen op de mat uitgevoerd, maar ook op de harde planken. De heer Kuilman heeft blijk gegeven dezen tak van sport, een sport voor lichaam en geest, vol komen onder de knie te hebben en met een prima stel leerlingen, zoowel heeren als dames, waar hij met recht trots op mag zijn. GROOTE DIEFSTAL OPGEHELDERD Eenigen tijd geleden werden uit de A>"h-loods die thans als marine-garage in gebruik is, 47 autobanden gestolen. Het is de Heldersche politie gelukt de twee daders hiervan te arresteeren. Zij zijn inmiddels aan de justitie overgeleverd? Tevens wist de politie de hand te leggen op een heler Deze, een Alkmaarsche garagehouder, had 25 banden van de daders gekocht voor een be drag van 3900.Ook deze man is nu in handen van de justitie HELDER Q.S.C. 4—3 In de eerste helft van dezen wedstrijd gaf Helder ons een ta- Een deputatie, bestaande uit ongeveer 40 dames en heeren uit Scherpenzeel, was Vrijdag morgen aanwezig om aan de ge meente een monumentale zit bank aan te bieden, als erkente lijkheid voor de wijze waarop ongeveer 800 inwoners uit die gemeente op 10 Mei 1940 alhier zijn ontvangen en gedurende elf dagen hier zijn ondergebracht. De voorzitter der commissie begon met te zeggen: Onze ge dachten gaan terug naar den lOen Mei 1940. Die datum is diep gegrift in onze harten. Spreker memoreert dat men te veel had gerekend op de mentaliteit van onze Oosterburen. Gelukkig had onze burgemeester (aldus spr.) voorbereidende maatregelen ge troffen, zoodat we binnen 24 uur onze gemeente konden verlaten. Dank werd gebracht aan de ge meente-ambtenaren en aan alle inwoners van Wieringerwaard. Die dankbaarheid willen we tot uiting brengen door de aanbie ding van een bank, die hier in de hal van 't gemeentehuis een mooie plaats heeft gevonden. Onze dankbaarheid zal blijvend zijn tot in lengte van dagen. Na dat de burgemeester van Scher penzeel het cadeau had onthuld, nam onze burgen- "ester het woord, om de ir^ mers van Scherpenzeel harteiijx dank te zeggen voor het prachtige hulde blijk. Spr vond 't een voorrecht om als gastheer te mogen op treden Het onderbrengen van 800 menschen was niet gemak kelijk. De verstandhouding met de Scherpenzeelers was heel goed. Iedereen heeft daaraan meegewerkt. De vriendschap is gebleven B. en W. hebben het niet anders gevoeld als men- schenplicht. Met groote erken telijkheid 'aanvaarden we het prachtige geschenk. Ook wet houder Koster memoreert nog met enkele woorden, dat Wie ringerwaard na de evacuatie uit Scherpenzeel hog 900 evacué's uit Den Helder en 800 uit de Wieringermeer heeft gehad, doch de prettigste tijd was toch wel met de Scherpenzeelers. Hierna werd gelegenheid gege ven om enkele oude kennissen te bezoeken, waarna aan het ge heele gezelschap een koffiemaal tijd werd aangeboden. Om half drie vertrok het gezelschap naar Winkel. Het heeft ons getroffen, dat er vanuit Wieringerwaard zoo weinig belangstelling is ge weest om bij deze plechtigheid tegenwoordig te zijn melijk zwak spel te zien, waar door QSC in het begin een licht overwicht kon boeken. Een groot deel van de H.-aanvallen werden in den kiem gesmoord door het buitenspel-valletje, waar zij gere geld inliepen. H nam evenwel uit een goede voorzet van de Leur, die door Dorlijn werd ingeschoten, de leiding 10, terwijl eenfge minu ten later de linksbinnen door een hooge voorzet van rechts de kans schoon zag om den gelijkmaker te scoren 11. Gast wist echter door' een hard schot aan H opnieuw de leiding te geven 21. Maar voor de rust intrad' was het de links binnen van QSC, die den bal on houdbaar voor Boogaard inschoot 22. Na de rust gaf Helder blijk tegen den wind in over een betere baleontröle te beschikken, waar door het spel een» beter aanzien kreeg Toch opende QSC de score door een strak schot van den rechts-binnen op ongeveer 25 m. afstand 23. Vrijwel direct daar op kreeg H een corner te nemen, welke Himpers voorzette en die door de Leur schitterend werd in gekopt 33. Een penalty, welke door free-kick in het strafschop gebied aan H. werd toegewezen, werd door Vonk jammerlijk tegen de zijlat geschoten De Leur nam foen het vierde doelpunt voor zijn rekening, waardoor de stand op 43 kwam. De QSC-ers stelcen nog verwoede pogingen in het werk om den achterstand in te ha len, maar zonder succes. De leiding van den scheidsrechter konden wij in dezen tamelijk forschen wedstrijd niet erg waardeeren schagen serenade Onder vroolijke klanken trok Schagens Harmonie Zaterdag avond door de straten op weg naar den heer Geuzebroek een van haar leden die 'juist 25 jaren in gemeentedienst was. schagerbrug woningbouw- vereeniging „zijpe" De Woningbouwvereeniging „Zijpe" hield alhier een alge meene vergadering onder voor zitterschap van den heer H. Rezelman. Besloten werd te trachten de belooning van den secretaris penningmeester te verhoogen. Een groot aantal ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangenomen Uit het door den secretaris uitgebracht jaarverslag 1945 bleek, dat de vereeniging 27 leden telt mét 70 aandeelen van f 25.De vereeniging exploi teert momenteel 12 woningen, t.w. een blok van 4 woningen in deri Ruigeweg (de z.g. Oud bouw) en 4 dubbele woningen, verdeeld over de verschillende dorpen der gemeente (de z.g. Nieuwbouw). Aanvankelijk, wa ren er 5 dubbele woningen, doch in 1944 werd een dubbele woning te Oucjesluis door de Duitschers afgebrand als represaillemaat regel. Uit het rapport van de finan- cieele commissie bleek, dat de financieele administratie in de beste orde was bevonden. De balans en winst- en verliesreke ning werden accoord bevonden. Het verlies van den Oudbouw bedroeg f 12.68. dat van den Nieuwbouw f 264.85 (over 1945). De aftredende bestuursleden^ de heeren J. A. de Boer en J. van der Oord, werden herkozen Tot leden van de financieelé commissie werden herbenoemd de heeren D. Jongejans, Jb. Zee man en H. Rezelman. Ook zij namen hun herbenoeming aan. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, zijn functie te zullen neerleggen in verband met zijn leeftijd Vafluit de ver gadering werd den heer Rezel man dank gebracht voor het vele dat hij gedurende tal van jaren in het belang der vereeniging heeft gedaan zijpe aanschaffing nieuwe motorbrandspuit B. en W doen den raad een voorstel tot aanschaffing van een nieuwe motorbrandspuit en in richting van een nieuw brand spuithuisje. De toestand waarjn de in 1937 aangeschafte motorbrandspuit dezer gemeente verkeert is van dien aard, dat het noodzakelijk is over te gaan tot aanschaffing van een nieuwe motorbrandspuit en in verband daarmede tot het inrichten van een nieuw brand spuithuisje. Het ligt in de be doeling de door de Duitschers aan de O L School te Schager- brug aangebouwde keuken tot brandweergarage in te richTen, commissie tot wering van schoolverzuim Wegens het bedanken van den heer H-. J. de Jong als lid van de Commissie tot wering van school verzuim te St. Maartensbrug zal de gemeenteraad een nieuw lid moeten benoemen. In verband hiermede bieden burgemeester en wethouders den raad de vol- gende aanbeveling aan: 1 F tv de Waard; 2 G. Biesboer. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan zoon van Aris Hen- derikus Veuger en Maartje de Car- pentier, Simon Nicolaas Rens zoon van Pieter van Ham en Neeltje Slikker, Ientze zoon van Trinus van der Sluis en Anna Geertje Zijlstra Harm Hendrik zoon van Tammé Lambarts' en Annechien Niemeijer Albertine Annie dochter van Pieter Jacob Bruin en Maartje Rezelman. OndertrouwdCornelis Biesboer oud 30 jaren, landbouwer, wonende te Karenkarspel en Maartje Ambuul oud 25 jaren, veehoudster, wonende alhier; Roelof Sibrands Vlieger, oud 35 jaren, bootsman Koninklijke ma rine, wonende te Amsterdam en Neeltje Kuit, oud 28 jaren, zonder beroep en wonende alhier. Overleden: Jan Pieter Raven, oud 4 weken, zoon van Jan Pieter Raven en Neeltje Wit; Engel Roozing, oud 62 jaren, timmerman, weduwnaar van IJtje Purmer. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Pastoor Hendriks van naar Heerhugowaard Lutjebroek Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Lutjebroek, den Wel eerw. Heer A. Th. L. Hendriks; tot pastoor te Heer-Hugowaard (H. Hart) den Weleierw. Heer H. Ulleman; tot pastoor te Over- zande, den Weleerw. Heer H. J, A, M, van der Ven, die kape laan was te Amsterdam (H. Vin- centius). De ZeerEerw. Heer Hendriks, de nieuwbenoemde pastoor van Lutjebroek. werd op 6 Augustus 1893 geboren en op 21 Mei 1920 priester gewijd. Na zijn priester wijding was hij achtereenvolgens kapelaan te Middelharnis, Lisse, van 1925 tot 1935 kapelaan aan de Vredeskerk te Amsterdam en tot 1939 kapelaan aan de Haar- lemsche Kathedraal; in 1939 werd hij benoemd tot pastoor van de parochie van het H Hart te Heerhugowaard. Na een arbeid van 7 iaar verlaat Pastoor Hen driks thans een parochie met een bloeiend godsdienstig leven; wat o.a. tot uiting komt in drukbe zochte congregaties. Pastoor Hendriks, die een gróote belang stelling heeft voor het vereeni- gingsleven, was ook een groote ij veraar voor de Kath. Actie. Ook d'e versiering van de kerk bij hoogtijdagen had altijd zijn bijzondere aandacht. Hij was te vens stichter van een fonds voor centrale verwarming en van bet orgelfonds Met weemoed zien" de parochianen van de pa- •rochie van het H. Hart hun her der, die algemeen gezien was. vertrekken. Pastoor Ulleman is geboren in 1889. priester gewijd in 1916 en was sinds 1936 pastoor in Over- zande, dekenaat Middelburg Hij is jarenlang kapelaan geweest in de parochie van de Indische buurt in Amsterdam en maakte zich in dien tijd o.a. ook ver dienstelijk met het schrijven van apologetische artikelen in ver schillende bladen Hij staat sinds tien jaar. in de Zeeuwsche pa rochie en heeft daar middenin de vuurlinie gezeten. Zijn pastorie was langen tijd gevorderd en ve le iaren moest pastoor Ulleman met een zeer bescheiden behui zing tevreden zijn. Zijn parochia nen. met wien hij zóóveel lief en leed heeft gedeeld, zien hem on gaarne vertrekken Ziet Heer- Hugowaard pastoor Hendriks met leedwezen heengaan met den nieuwen herder kunnen wij de parochie van het H. Hart weer gelukwenschen. Passagierslijst „Koza Insen" De passagierslijst van het m.s. „Koza Insen" met de namen van 1607 repatrieerenden ligt op on ze bureaux voor een ieder ter inzage. BEVERWIJK, 31 Mei. Coöp. Tuindersver „Kennemerland". Aardbeien per slof 5.588.20; aardbeien per doosje 901.35; sla 2Vz6 per stuk; postelijn 6067 per KG; spinazie 815 per KG; bloemkool IA 841.05 p. stuk; id I 57—82; id. II 35—66; bosuien 1%4i4 per bos; rabarber 5—j> per KG; Asperge wit 1.652.05 per bos; id blauw 1.251.55; id dun 3570; bospeen 3248; peu len 1.70—2.00 p. KG; komkommer II 53 ct p. stuk; idem III 30 cL radijs 2.505,60 per 100 bos; sja lotten 2024%. LANGENDIJK, 3 Juni 4000 sla 2.60.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2