RADIO Nieuw Noordhollandsch Dagblad Het voorzitterschap van de K.V.P. STRUCTUUR VAN DUITSCHLAND Ministerieel betoog tegen de critiek van de zes STAKING DUURT VOORT fODL WAS ANTI-NAZI KOLENRANTSOEN 1946-1947 Extra bon voor „Meat and vegetables" DE CENTRALE COMMISSIE VOOR DE WIERINGERMEER Eindigt haar bemoeiïngen Broodsmokkel aan de Belgische grens Sjahrir heeft weinig vertrouwen in Nederland DE UNILEVER-AFFAIRE Boebi Trep en Jippie Jee in Duitschland DINSDAG 4 JUNI 1946 Het Partijbestuur van de K.V.P. heeft Zaterdag verga derd en de situatie van de Partij, haar werkwijze en haar ontwikkeling als verkiezings- apparaat besproken. In ver band daarmede is ook de kwestie van het voorzitterschap aan de orde geweest. Zooals men weet, wordt dit nog steeds waargenomen door mr. Witte- jnan, die echter te kennen heeft gegeven zoo spoedig mogelijk na de verkiezingen te zullen aftreden. Naar de „Tijd" meldt, wordt overwo gen, een bezoldigd voorzitter aan te stellen, omdat men meent, dat deze functie in de zen tijd den geheelen mensch vraagt. Overigens werden als candidaten voor het voorzitter schap genoemd de heeren Matser, burgemeester van Am- hem, mr. Kolfschoten, thans minister van Justitie en oud secretaris van de Partij. Mr. Romme zou niet in aanmer king willen komen. De „Volks krant" weet te melden, dat prof. mr. Romme ontslag ge vraagd heeft als lid en voor zitter van het college van Rijksbemiddelaars. Voorts heeft prof. Romme bedankt als lid en vice-voorzitter van het Par tijbestuur, welks vergaderin gen hij voortaan bijwoont als voorzitter van de Tweede Ka merfractie der K.V.P. Engeland zou op de bijeenkomst van de vier ministers tegen 15 Juni te Parijs vastgesteld, een nieuw plan opwerpen om Duitschland tot een "politieke federatie" te maken. Tusschen Washing': on en Londen zouden reeds besprekingen daarover gevoerd zijn. Het plan zou een op lossing voor het probleem van het Huhlgebied inhouden, welke, naar men hoopt, de Fransche verlangens zal bevredigen. Diplomatieke waarnemers, die deze uit verantwoordelijke bjron stammende berichten in verband brengen met de rede, welke de Zuid-Afrikaansche minister president Smuts, Vrijdag j.l. heeft g'ebouden, zijn van meening, dat Smuts heeft gesproken met voorkennis van wat, naar men verwacht, Bevin's belang rijkste initiatief in de Brltsche buitenlandsche politiek zal zijn. PROGRAMMA WOENSDAG 5 JUNI HILVERSUM I (301.5 M.): VARA: 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 8,00 Nieuws en gram.; 10 00 VPRO Morgenwijding; 10,20 VARA P. J. Kers Jr.; 11,00 Voor de continubedrijven; 11,45 Familieberichten uit Indië; 12,00 Eddy Walis- 12,35 Jan Corduwe- ner; 13,00 Nieuws; 13,15 Vaude ville-orkest; 14,00Causerie voor de vrouw; 14,30 Kamerorkest; 15,00 Voor de jeugd; 17,00 Rot- terd'amsche Kamermuziekveree- niging; 17,35 The Ballroom Me- lodians; 18,00 Nieuws; 18,15 Be nedict Silberman; 18,30 Ned Strijdkrachten; 19,00 Benedict Silberman; 19,15 Dep uitzending 19,30 VPRO: Causerie; 20,00 De Nieuwsberichten; 20,15' uur Openingsconcert in het Kurhaus te Scheveningen; 21,00 Hoorspel; 21,40 Gevarieerd programma o.a. The Ramblers; 22,45 Geestelijk leven; 23,00 Nieuws; 23,15 Gram. HILVERSUM II (415,5 M.): NCRV 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 8,00 Nieuws en gram 9,15 Voor jonge zieken; 10,30 'Mor gendienst; 11,00 Pianorecital; 11,45 Kwartet „The Big Four"; 12,00 All Round Sextet; 13,00 Nieuws; 13,20 Orgelbespeling; 13,45 Vedelaars; 14,30 A. J; Her wig; 15,00 uur Pianodüo; 16,00 Kinderkoor; 16,45 Voor jon gens en meisjes; 17,30 Rhapsodia Sextet; 17,45 Het Rijk Overzee; 18,00 Rhapsodia Sextet; 19,00 Nieuws; 19,15 Dep. uitzending; 19,30 Engelsche les; 20,00 Nieuws 20,05 Gram.; 20,40 Causerie; 21,00 Radio Philharmonisch Orkest; 22,00 Nieuws; 22,15 Het actueel geluid; 22,30 Radio Philharmo nisch Orkest; 23,00 Gram.; 23,50 Schriftlezing. De Amerikaansche jeep heeft nog een nieuwe taak gevonden. Zij is de ideale machine voor de brandweer op het platteland. Tijdens een demonstratie der vrijwillige brandweer te Berkey in Ohio. |N HÉT TWEEDE, DEEL van zijn rede heeft minister Lief- tinck voor de radio antwoord gegeven op het manifest van de zes vooraanstaande economen, die o.a. hadden voorgesteld, de Grootboekinschrijvingen dadelijk over de geheele linie tegen vrij geld overdraagbaar te stellen en voor deze belegging de vorm van verhandelbare staatsobligaties te kiezen In de èerste plaats rijst tegen de voorgestelde oplossing een technisch bezwaar. In de tweede plaats ziet men over heWhoofd. aldus de minis ter, dat zich juist onder de inge leverde bankbiljetten, waarvan de tegenwaarde op geblokkeerde rekeningen werd goedgeschreven, de grootste bedragen aan zwart en besmet geld bevonden Het is van algemeene bekendheid, dat zwarte handelaars en collaborateurs hun vuile verdiensten bij voorkeur in den vorm van bankpapier aanhiel den. Bovendien zijn er personen en lichamen die hebben toegelaten, dat op hun naam gelden, toebe- hoorende aan derden, zijn ingele verd. De fiscus is met het onder zoek naar deze gelden nog verre van gereed. Zou men nu voor de voltooiing van het fiscale onder zoek en voor de veiligstelling van de belangen, die de belastingadmi nistratie bij alle bier bedoelde per sonen en lichamen heeft, de gele genheid hebben geboden om de geblokkeerde saldi om te zetten in verhandelbare obligaties, dan be hoef ik u zeker niet te vertellen wat er met n r/.e vermovens zou zijn gebeurd. In de derde plaats moeit van een te snelle verhandelbaarstel ling van het-grootboek-vervan- gende-obligaties in handen van ettelijke honderddu zenden, waar onder zeer velen, aie geen spaar- ef beleggingservaring bezitten, worden gevreesd, dat deze reser ves op grooten schaal voor directe verbruiksdoeleinden zouden wor den aangesproken, hetgeen de jacht naar consumptiegoederen zou hebben vergroot. In de vierde plaats zou bij een omzetting der geblokkeerde saldi in verhandelbare staatsobligaties zijn te verwachten geweest een sterke neiging om de aldus' gecre ëerde staatsschuldbewijzen zoo snel mogelijk te verkoopen om vrij geld in handen te krijgen op de milliardenmarkt, die zou zijn In verband met de laatste gebeur tenissen in het huidige zeelieden conflict werden Zaterdag te Am sterdam en Rotterdam een tweetal vergaderingen gehouden. Meer dan tienduizend stakende zeelieden, ha venarbeiders en anderen bij dit con flict betrokkenen, waren in deze thvee bijeenkomsten aanwezig. Uit voerig werd de huidige situatie be sproken, vooral ook in verband met de op 16 Mei j.l. uitgesproken rede van den minister-president en de daarna gevoerde onderhandelingen tusschen regeering' en EVC bestuur. Duidelijk kwam de, ontstemming tot uitdrukking, welke er bestaat over de twijfelachtige houding welke de regeermg in dit conflict inneemt. Schijnbaar wel bevoeg'd om het leger in te zetten, levert zij geen enkele positieve bijdrage om door overleg dit steeds scherpere vormen aanne mende conflict te doen beëindigen. De jongste verklaring waarin gezin speeld wordt op een eventueele er- kemnng der EVC kan niet als zoo danig' worden beschouwd daar po gingen, daarna door de EVC onder nomen, om opnieuw contact met de regeering op te nemen, zijn mislukt. Boven omschreven omstandigheden leidden, er dan ook toe, dat bij schriftelijke stemming, met meer derheid van stemmen werd besloten de staking onverminderd te laten voortduren. ontstaan, zou bet aanbod stellig veel grooter zijn geweest dan de vraag, zoodat een ernstige koers daling zou zijn te verwachten ge weest, hetgeen zeer bedenkelijke gevolgen zou hebben gehad, zoo wel voor de bonafide beleggers als voor het staatscrediet. Verzetten de bovengenoemde bezwaren zich tegen het onbeperkt in vrij geld verhandelbaar stellen der grootboekinschrijvingen op dit moment, als de omstandigheden zich blijven ontwikkelen zooals wij hopen en mogen verwachten, dan zal het binnen een paar jaar mogelijk'zijn en wellicht reeds eerder om dit standpunt te her zien en daarmee een verder schrede te doen op den weg naar een vrijer verkeer van-vermogens waarden. Jodl trok bij den aanvang der verdediging overigens dezelfde lijn die wij reeds vaak in deze zaal gehoord hebben: afstand nemen van de partij. De partijpolitiek lag hem van nature verre, zoo verklaarde Jodl, al was hij uit kracht van familie gewoonte toegewijd aan de na- tionaal-liberale partij. De repu bliek van Weimar had hij volgens zijn eed van trouw gediend en Hindenburg droeg hij groote ver eering toe. De Nazipartij kende hij. vóór |den Münchener putsch nauwe lijks. Daarna rekende hij zich tot de officieren die uiterst sceptisch en afwijzend tegenover de nazi's stonden". Mein Kampf heb ik vóór 1933 niet gelezen en daarna slechts ten deele", aldus Jodl, die daarna betoogde, dat hij op prin- cipieele gronden tegen het anti semitisme gekant was. Hitler's benoeming tot Kanse lier in 1933 heeft mij volkomen verrast. Dit beteekende meer dan een regeeringswisseling; dit is revolu tie. De persoon van Hindenburg en de deelneming van Von Papen, Neurath en Schweringrosigk aan de regeering stelden hem gerust, omdat zij de garantie boden tegen een revolutionaire ontaarding. In het tijdvak van 4 Juni t.iri. 15 Juni a.s. is er nog eenmaal gelegenheid voor het aanvragen van vaste brandstoffen voor in stellingen. kantoren, werkplaat sen enz. Het hiervoor te bezigen formulier MD 393-05 kan bij den plaatselijken distributiedienst worden afgehaald. Op 6 Juni zal een bon worden bekend gemaakt voor „Meat and vegetables" voor personen boven vier jaar. In verband met de Pinksterdagen kunnen reeds op Vrijdag 7 Juni op deze bon blikjes van gemiddeld 16 oz, varieerend van 12 tot 20 oz (340 tot 567 gram) worden gekocht. De grootte der blikjes hangt af van de bij de sla gers aanwezige voorraden. Dit is ook het geval met de soorten. Voor blikken met een gewicht van 1 lbs 14 ozs of 2 lbs (850 of 908 gram) moeten 2 bonnen worden ingeleverd. Blikken van 6 lbs en zwaarder kunnen worden ver kocht op basis van 450 gram vleesch en groenten per bon. Voor> de 50ste en laatste maal vergaderde te Amsterdam in de feestelijk versierde Beurs- zaai de commissie ter behar tiging der belangen der ge- evacueerde Wieringermeer- bewoners. De voorzitter, de heer H A. Giesen, gaf een overzicht van de enorme hoe veelheid werk, die na de ramp van 17 April 1945, toen de Wieringermeer over stroomde. verzet is. Met alle regeeringsinstanties moest overleg worden gepleegd en met dankbaarheid memoreer de spreker de groote medewer king, die men bij de pogingen tot wederopbouw mocht genie ten, in het bijzonder van den Rentmeester der Domeinen, ir. Ovinge, en van den burgemees ter van de Wieringermeer, den heer Loggers. Na eenigen tijd konden vele werkzaamheden aan speciale commissies worden overgedragen, waardoor thans het tijdstip is gekomen, dat de commissie Wieringermeerbelan- gen haar taak ais afgesloten mag beschouwen, al blijft een klein comité bestaan om de nog loo- pende zaken af te wikkelen. Spr. bracht dank aan allen die hem moreelen en materieeien steun bij het herstelwerk gaven De secretaris, de heer G. P. Kistemaker, vatte in het eindver slag samen, wat de commissie na haar oprichting op 30 Mei 1945, verricht heeft voor het beschik baar stellen van inventarissen, woongelegenheid, landbouwma- terialen, rijvergunningen, ver voermiddelen, enz. Ir Ovinge schetste het ont staan van de Centrale Commissie voor de Wieringermeer, die thans haar bemoeiïngen beëindigt en haar taak overgenomen ziet door de commissie noodvoorziening voor voeding, huisvesting en kleeding, door den dienst weder opbouw voor berging, terwijl de afdeeling reederij onder irs Dij- kema haar werk voltooid heeft. Spr. wees op de moeilijkheden, die 'speciaal voor de pachters bij het voormalige dijkgat bestaan en deelde mede dat, tengevolge van het verzanden der afvoer- slooten, het kwelbezwaar ter plaatse enorm is toegenomen. Binnenkort*, wordt het herstel werk van den Wieringermeerdijk aanbesteed, een project dat eeni- ge tonnen zal kosten. Het door- braakgeaeelte zal als natuur reservaat blijven bestaan. Ir. Ovinge sprak zijn bewon dering uit voor het fantastisch snelle herstel der slooten, dat door de pachters grootendeels in eigen beheer werd uitgevoerd. Hij zegde toe, dat degenen, die thans in een wagenberging hui zen, als eersten voor een defini tieve woning in aanmerking ko men Door gebrek aan geschoold technisch personeel en het ont breken van elk comfort voor dezen, verloopt de aanbesteding van huizen niet vlot, doch spr. verwacht, dat begin Juni de eerste aanbesteding mag worden tegemoet gezien Te Middenmeer, Slootdorp, Wiermgerwerf en Oude Zeug zullen werkkampen worden gebouwd. Het kamp in Medemblik is inmiddels gereed gekomen. De instelling van de 500 meter strook aan de grens kan niet ver hinderen, dat toch nog dagelijks allerlei vrachtjes smokkelwaar vanuit België Nederland binnen stroomen en omgekeerd weer vrachtjes van Nederland naar België worden getransporteerd. De goederen, die vanuit België worden overgesmokkeld, blijven immer dezelfde: textiel, schoe nen, sigaretten en drank. Op het oogenblik beestaat er echter een race om vanuit Nederland brood naar België te smokkelen. Dit is een merkwaardig verschijnsel, wanneer men weet, dat in Bel gië veel meer meelproducten vrij van bon te koop zijn dan in Nederland. Maar de Belgen heb ben tegenwoordig grauw brood. Reeds meer dan een jaar geleden kende men er het prachtig als van voor den oorlog witte brood en het is nu een bittere teleur stelling, dat de kwaliteit aan de kwantiteit moest worden opge offerd. Voor het overige zijn „Hol- landsche zetpatatten", pootaard- appelen, bij de Belgen nog altijd evenzeer in trek. Het Republikeinsche Persbu reau Antara brengt een bericht over een door Sjahrir aan een correspondent van United Press verleend interview. Sjahrir zou hierbij verklaard hebben, dat het geheele Indonesische kabinet hem op het stuk van de onafhan kelijkheid van Indonesië onder steunt Volgens Antara heeft Sjahrir verder nog het volgende ver klaard: „De houding van de Ne derlanders in deze kwestie is negatief. De manier waarop zij handelen, doet ons ten aanzien van hen twijfelen. Wij hebben meer vertrouwen 'in de Britten dan in de Nederlanders, omdat de Britten ons niet aanvallen. Dit alles is de reden, dat tot de Vereenigde Naties een verzoek zal worden gericht om te inter- venieeren, indien de Nederlan ders het verzoek van Indonesië om onafhankelijkheid zouden af wijzen." De officier van justitie heeft hooger beroep aangeteekend van de uitspraken, welke gedaan zijn met betrekking tot het Unilever- schandaal, door den politierech ter. belast met de berechting van economische delicten, in de vol gende zaken: van der Polder (1 jaar en 8 maanden) en W. F. V. Dingemans (9 m.), directeuren van het Verkoopkantoor; J. A, C. Kolkman (9 m.), A. Leezer (8 m.), H. F. ten Haave (4 m.J, H. A. Honig (6 m.), adjunct-direc teuren van het Verkoopkantoor. Voorts teekende de officier be roep aan in de zaken van J. B. Moonen (8 m.), C. van Vliet (4 m.), W A. van der Steen (8 m.), A.' P Keulemans (9 m.), allen beambten bij de Unilever en P. R. Douwes (f 1000 boete of 1 m, hechtenis), boterhandelaar te Wassenaar. Deze zak'en zullen dus te zijner tijd behandeld worden door het Gerechtshof te 's-Gravenhage. 75. Jippie Jee omhelsde zijn vriend. „Je bent een held Boeb. Ik ga nu, maar ik zal zorgen dat jij er levend uitkomt. Hou je taai!" Het volgende oogenblik was Jippie verdwenen. Dien zelfden dag zag hij nog kans naar buiten te komen, de jeep te voor schijn te halen, zijn gevangene er in te stoppen en terug te rijden naar de grens. Daar kwam hij nog laat in den avond aan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3