>Stacl evt o HiireU RADIO Vrede alleen met medewerking van Rusland Nieuw Noordhollandseh Dagblad goud, eelen, alen Bevin over de Britsche buitenlandsche politiek Bankbiljettencirculatie blijft stijgen KMI Toiletzeep op zeepbon DE VOORZITTER DER EERSTE KAMER GAAT HEEN Onregelmatigheden in „Duin en Bosch" De Keulsche Dom wordt hersteld Boebi Trep en Jippie Jee in Duitschland JUNI 1946 WOENSDAG 5 JUNI 1946 er> de heer inoegen den id zich mag al clubs en et onbelang- en: e kegelopzet- hng te her- de hooge le- in handen tuur, dat in opzetters de verslag van er G. Oostin- ncieele over- (meester, den den goedge- en lieten een ooren ec. '45 gaf 'a van f 1058.48, Dec. '44. .louden be den de hee- v d. Capel- uw bestuurs- J. A. Kok. ojr31 Aug, organiseeren, trijd vooraf dan mede- de plannen het 40-jarig r wordt van houden, 12 uwburg een en gegeven, cabaret-ge- ken* „Harmonie" nge beschik- en film-pro- iond, met af- ge cabaret- 'Ordt in De :egelconcours •ijsuitreiking, bonden soi- p volgenden schoorl Autobus id ige verbete en autobus- Behalve dat iddag is uit- is in de ge us van des laar te ver- g de laatste uit Alkmaar een- groote ioewel men t te houden, ilt; wanneer passagiers t zijn. ikspartij roslijststem- van de of- voor de ing. wer- men uitge- enlijst luidt Kaandorp, ag. 72; 3, A, J. Lau, 36; 6. P, J. Bijl Rabarber 6 'h per stuk; bospeen 49 A 79—1.05; k; aardbeien em per slof -14; spinazie sr kg.; idem re wit 1.80— 51.60; idem 97ïló'/i per r kg. fram- i. costuum rmaiitel en singe] 22 A dressoir; mp en een noleumzeil. e Alkmaar ons KANO -. Adres N D 28 te we bruine en mt. 43 nde zomer- at 4244. Alkmaar. IL. 3812 Bij de opening van de twee- daagsche debatten betreffende de buitenlandsche politiek van Gr.- Brittannië verklaarde Bevin in hel Lagerhuis, dat er niet in een bepaald gebied, maar in de ge- heele wereld moeilijkheden tot oplossing gebracht moeten wor den. Hij was het nog altyd eens met Litwinoff's uitspraak, dat de vre de ondeelbaar is. Als we geen totalen oorlog wenschen, moeten we voor een totalen vrede zor- Alleen met de onbelem merde medewerking van de Sowjet-Unie, zei Bevin, kan er in Europa van een duur- zamen vrede sprake zijn. De opvatting der Sowjets, die hierop zou neerkomen, dat alleen' het Sowjetstelsel de mocratisch is en alle overige systemen openlijk of be dekt fascistisch zijn, keurde hij af. Deze opvatting noem de! hij een der grootste hin dernissen voor den vrede. Bevin weidde vervolgens uit» over het verkeer op de Euro- peesohe rivieren en vroeg zich af, wat de werkelijke Sowjetbe- langen in de Donaustaten zijn. Aangaande het Italiaansch-Joe- goslavisch grensprobleem, zei Bevin, Triest moet een interna- lionale haven worden en. niet een internationale pion in het poli tieke schaakspel. Met betrekking tot Eritrea en Somaliland verklaarde Bevin, dat hij het onrechtvaardig van Molotof vond Gr.-Brittannië er van te beschuldigen ten koste van Italië zijn imperium te wil len uitbreiden. Engeland: kam ook niet goedkeuren, dat de Sowjet- zone in Duitschland gesloten blijft, terwijl de Britsche open staat voor inspectie. Hij had geen bezwaren tegen het afstaan van het Saargebied aan Frankrijk maar wilde, alvo rens een eindoordeel uit te spre ken het Duitsche probleem toch als. één geheel behandeld zien. Wat aangaat het voorstel om ver tegenwoordigers van de 21 be langhebbende naties te doen bij eenkomen in verband met het falen van de conferentie der vier ministers, meende Bevim, dat de betrekkingen met voormalig vij andelijke staten zoo spoedig mo gelijk geregeld dienen te wor den. Bevin kon niet beloven, dat de volgende conferentie een suc ces zou zijn, maar in het belang van de gewone menschen over de geheele wereld zou hij zijn uiterste best doen. Betreffende Indonesië zei Be vin dat de terugkeer naar Ba tavia begin Mei j.l., van den luit.-g.g. dr. Van Mook het begin beteekende van een nieuw sta- PROGRAMMA Donderdag 6 Juni HILVERSUM I (301.5 M). AVRO 7.00 Nieuws; gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 9.15 Morgenwijding' 9.30 gram.; 11.10 The Romancers; 11.45 familieberichten uit Indië; 12.00 viool" en' piano; 12.35 Pierre Palla; 13.00 Nieuws; 13.15 Renova- Septet; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Het Bresser» Kwartet; 15.00 Sterren en sterretjes; 15.20 Confetti; 16.15 Een actueel- filmprogramma;. 17.00 Avro-kaleidoscoop; 17.35 Vandeville orkest; 18.00 Nieuws; 18.15 Vandeville orkest; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.05 Sportpraatje; 19.20 Een licht Programma; 19.45 Reg. Voorl. Dienst 20.00 Nieuws; 20.08 film. en theater agenda; 20.20 Concertgebouworkest; 22.30 Ouderen en jongeren; 22.40 pianoduo; 23.00 Nieuws; 23.15 gram. HILVERSUM II (415.5 M.): KRO 7.00 Nieuws; gym. en mor gengebed; 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 NCRV Gram.; 10.15 Morgen dienst; 10.45 Gram.; 11.00 KRO Radio Ziekenbezoek; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.45 Katholieken en Protestanten II causerie; 14.00 NCRV gram.; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Rott. Strijkkwartet; 16.00 Bijbel ang; 16.45 Gram.; 17.00 Fluitreeital oO Het Rijk Overzee; 18.00 The Travellers; 18.30 Causerie; 19.00 fheuws; 19.15 Dep. uitzending; 19.30 Met band en plaat; 19.40 De vaart der volken; 20.00 Nieuws; 20.05 Kon. Mil. Kapel; 21.00 Causerie; 21.20 Viool en piano; 20.00 Nieuws; 22.15 Het actueel geluid; 22.30 ZangTeeital; ,3.15 Avondconcert; 23.50 Schrift lezing. dium in de langgerekte onder handelingen tusschen de Neder landers en de Indonesiërs. Ik verklaar tegenover de Nederlan ders en de Indonesiërs, dat ik hoop. dat dit het eindstadium zal blijken te zijn. Het is mijn wensch, dat de Britsche troepen zoo spoe dig mogelijk uit Indonesië zullen worden teruggetrok ken. De. militaire taak van evacuatie van krijgsgevange nen en Japanneezen. uit het binnenland van Java wordt in langzaam doch gestadig tempo ten uitvoer gelegd en is nog; niet-voltooid. Ik hoop, dat de beëindiging van die taak niet te lang op zich zal laten wachten. De Indonesi sche kwestie heeft ons reeds aanzienlijke zorgen gebaard. Over het Ruhrgebiqd zeide Be vin, dat terwijl men nog niet tot uiteindelijke beslissingen over de toekomst van het Ruhrgebied was gekomen, dé' voorloopige voorstellen op objectieve wijze met Frankrijk, Nederland, Lu xemburg, en België in eerste ira- stantie besproken kunnen wor den. Toen Bevin verklaarde, dat de regeering de overdracht van het Saargebied aan Frankrijk voorstond, werd' hij toegejuicht. Beljische oud strijders van 1914'18 groote bijeenkomst. De deelnemers en 1940'45 hielden te Brussel een met hun vaandels op de Place Poelart Vermeldde de weekstaat van de Ned. Bank verleden week een stijging van de bankbiljetten- circulatie met 40 millioen, deze weeS* is zij weer gestegen met 43 millioen. De circulatie be draagt thans ruim 2 milliard 333 millioen gulden. Naar raming was deze week uit hoofde van den dienst der staatsschulden voor betaling aan het publiek noodig een bedrag van circa 45 millioen gulden. concours— hippique te bergen Het is waarschijnlijk wel te wijten aan het minder gunstige weer m de morgenuren, dat het Concours- hippique niet: die belangstelling ge noot* die het verdiende. Er was veel moois te zien. De paardenliefhebbers konden g'enieten, terwijl het ook voor den leek een lust voor de oogen was. Jammer dat een onweersbui de laatste drie nummers letterlijk en figuurlijk in het water deed vallen. In de Nieuwelingenklasse (con^ cours eenspannen tuigpaardenj 16 inschr.) was de uitslag: Adonis (eig. R. K. Velstra; Mar sum Fr.) Ie pr.; Rembrand (eig. P. Langendijk te Venhuizen) 2e prijs, Bilta (eig'. J. Verhoeven te Bleskensgraaf Z.H.) 3e prijs.;, Widonia (eig. E. v. Eden te Asd) 4de prijs; Gonia (eig. C. Mooij te St. Maarten) 5e prijs; Gidy (eig. J. G. Jonker te Krabbendam) 6e pr. Concours voor*, éénspannen fok- merriën: gereden door landbouwers, 8 inschr.: 1. Demetra (eig. Mr. Dr. J. A. C. Buiskool); 2. Fikazonna (C. Mboij); 3. Kïldadiana (eig. J. Ho- genterp te Sonneg'a Fr.); 4. Gidy (eig. J. G. Jonker). Concours voor éénspannen tuig- paarden; Limietklasse, 16 inschr.: 1. Subliem (eig. R. K. Velstra); 2. Rembrand (P. Langendijk); 3. Graaf Otto (eig. Jac. v. Munster te Utrecht) 4. H. Wanda (eig. J. Hogenterp); 5. Cina Marna (eig'. Jb. de Jong te A'dammerpolder); 6. Colonel (eig. Oly en Salentijn te Heiloo); 7. Gonia (eig. C. Mooij); eerv. vermelding Widonia (eig. E. v. Eden) en Donald (eig. N. de Nekker te Hoeve Fr.) Concours voor éénspannen foh- merriën, li inschr.,' gereden door landbouwers): 1. Ultra Marm (eig. J. H. Alta te Oudemirdum); 2. Winda (eig. R. K. Velstra); 3. Thilde (eig'. J. Hogenterp); 4. Bezella (eig. K. Reijne K'zn. Schagen); 5. Commentine (eig. C. Mooij); 6. Cina Marna (Jb. de Jong)eerv. vermelding: Fortunia (eig. C. Blankendaal te Bergen N.H.) Caguta (eig. Th. Biipost St. Maarten) Concou rs van éénspannen tuig- paardën, Limietklasse (paarden die niet meer dan 500.hebben ge wonnen) 7 inschr.: i. Jelida (J. J. Koop te Asd.); 2. Peter V (eig. J. Hogenterp); Cina Marna (eig. Jb. de Jong'); 4. Arnold (eig. N. Wester te Alkmaar). Concours van tweespannen land. bouwpaarden, voor vierwielige land. bouw wagens op ijzer, gereden door landbouwers: 1. Comentine en Veka- zonna (eig. C. Mooij); 2. Binetra (eig. mr. Buiskool en Bezella (eig. K. Reijne); 3. Fortuna (eig. C. Blanken- daal >i en Beudant (eig. K. Korver te Oterleek); 4. Gidy (eig'. J. G. Jonker) en Avetrice (eig. K'. VelcTt te Ber gen N.H.) Concours van éénspanneïi tuig- paarden, open klasse, 13 inschr.: 1. Friso (eig. Jac. v. Munster);. 2. Ultra Marin (eig. J. H. Alta); 3. Emerald v. Wittestein (eig. J. v. Munster); 4. Corline (eig. J. J. Koop); 5. Wosa (Stal v. Delden te Asd.); eerv. verm. Cina Marina (eig'. J. de Jong). Kampioensnummer om beker; ge wonnen door Friso (eig. J. v. Mun ster). Concours van tweespannen tuig- paarden; 6 inschrijving'; 1. Adonis en Subliem (eig^R.K. Velstra) 2. Demetra en Bezella (eig. Mr. Buis kool en K. Reijne); 3. Commenitlne en Vekazonna (eig. C. Mooij); 4. H. Wanda en PeteT V (eig. J. Hogen terp). Concours van tweespannen tuig- paarden, open klasse, 6 inschr.: 1. Subliem en Adelbert (eig. R.K. Vel_ stra); 2. Jilfda en Corlina (eig. J. Koop); 3. Ultra Marin en Evalea WH (eig. J. Halta); 4. Friso en Emerald v. Wittestein (eig. Jac. v. Munster). Concours van tandems langspan- nen, gereden voor tweewielige rij tuigen, 1. Subliem en Adelbert (eig. R.K. Velstra); 2. Friso en Emerald v. Wittestein (eig. v. Munster); 3. H. Wanda en Peter V (eig. J. Ho genterp). BERGEN ADMINISTRATRICE VVV In de plaats van mevr. Even huis, dienaar functie heeft neer gelegd, is tot administratrice aan het Informatiebureau voor de VW benoemd mej. N. .Sluyter, die reeds eerder als assistente hier werkzaam was. CANDID AATSTELLING MIDDENBLOKX In> de Maandagavond^ 1.1. ga- houden vergadering van 't Micr- denblok is het volgende referen dum vastgesteld: 1. Jac. ZwaagLjzn.; 2. A, M, de Lange; Mejf J. Kreb; 4, P. Kluitman; 5, H. E. Baron Taets van Amerongen; 6. P. Zweed; 7, G. Franzen; 8. Mevr, Evenhuis geb Nueboer. Het is dg gewoonte, dat bij de officieele verkiezing de kiezers een candidaat, naar keuze stem men. Een onderlinge afspraak bestaat, dat iedere candidaat, op welke plaats hij ook voorkomt, bedankt ten behoeve van denge- ne, die het hoogste aantal stem men behaalt. de rijp een der "damklokken" terug Kon met Kerstmis reeds worden l*gemeld dat de klokken der R.K. kerk terug' waren, thans kunnen we mede. deelen dat de groote klok van de "Damkerk" in het dorp is gearri veerd. Deze zeldzaam mooie klok heeft een diameter van 1.33 M., hoogte I.05 M. Het randschrift luidt: Antoni Wilkes me Fecit Enschusae Anno 1663. Onder het wapen van de Rijp staat het rijmpje: Als de kloek gaet, klept; luyd of slaet en als gij 't hoordt, denckt om brandsnood of om de dood en om Gods woordt. Anno 1663. De eerste klanken van de 1600 KG zware klok zullen stellig wel luiden: "Gestolen goed g'edijt niet!" oude vondsten Bij graafwerk heeft men een ouden zwaren molensteen gevonden die kennelijk dateert van vóór den groo. ten brand van 1654. Op de toewijzingen voor huis houdzeep zullen in den vervolge per rantsoen 225 gram huishoud zeep of 90 gram toiletzeep ver krijgbaar zijn. Naar verluidt, zal de voor zitter der Eerste Kamer, mr. W. L. Baron De Vos van Steenwjjk, zich niet verkies baar stellen bij de a.s. ver kiezingen van leden dier Ka mer. Voor de Rechtbank werden gister twee zaken uit Castricum behandeld, waarin verschillende toestanden in 't Interneerings- kamp „Duin en Bosch' ter sprake kwamen Joh. K., boekhouder te Purme- rend,"destijds hoofd van -de rust kamer in 't kamp, was belast met de administratie en uitdeeling van kleedingstukken aan gec' di neerden. Deze goederen kwamen uit het Centraaf magazijn te Delft en waren afkomstig, uit Amerika door het Amerikaansche volk aan Nederland geschonken Helaas kreeg het Nederlandsche volk er weinig of niets van. Genoemde K. werd beschul digd zich verschillende goederen: heerenj assen, slipovers, over hemden, kousen, ten eigen bate toegeëigend te hebben, hoewel het toegestaan, was aan het per soneel iets van den voorraad te ontvangen Maar de grens was overschreden! Verschillende getuigen, waar onder Majoor Helmer, Hoofd van het Centraal magazijn te Delft, gaven inlichtingen omtrent het uitdeelen van de goederen. De Officier, die memoreerde, dat verdachte al 2 maanden pre ventief gezeten had, eischte 150.of 60 dagen. Mr. Lieuwen, de verdediger, pleitte clementie en verminde ring van straf. De voormalige Commandant van „Duin en Bosch", Willem >W., stond terecht, beklaagd van diefstal en verduistering In den winter van 19451946 had hij van den vorigen beklaagde ver schillende goederen in ontvangst genomen, m zulk een hoeveel heid, dat de maat ver overschre den was. Tevens kwam aan 't licht, dat 't onverantwoordelijk was» een 27-jarig man aan het hoofd te stellen van een derge lijke inrichting. Evenals de beklaagde K. kon W het niet zetten dat politiek geïnterneerden goed gekleed gin gen, terwijl personeel en illegale werkers in lompen rondliepen. Ook in deze zaak vorderde de Officier f 150 of 60 dagen. Mr de Groot bestreed de dag vaarding, stelde in 't licht wie de beklaagde was en vroeg vrij spraak of een geringe boete. In den Keulschen Dom is een stalen geraamte opgericht, om een begin te kunnen maken met het herstel van muren en gewelven. Tengevolge van explosies was het dak van het middenschip bijna ge heel ingestort. Thans heeft men deze opening voor driekwart af gedekt. Spoedig zal men ook be ginnen om nieuwe ramen in den Dom aan te brengen. VERVOLG VAN PAG. 1 VIJF MINUTEN, niet langer, zijn wij tusschen de stakers ge weest en wisten toen nog niets, genoeg. En wel dit, dat de havenstakers zelf niet weten waarom het gaat. De stakers zijn dus stakkers, zonder meer. Meerdere buitenlandsche sche pen, die binnen loopen kunnen cok al hun equipage niet meer bijeen houden. Die hebben toch met de E.V.C. heelemaal niets uitstaande. Vooral betreft het de Amerikaansche koopvaardij. Zij meenen waarschijnlijk, dat het in onze havens om hetzelfde gaat als bij de staking in Amerika en dus betuigen zij sympathie. Wij heb ben een Amerikaanschen matroos gevraagd waarom hij het werk had neergelegd „Omdat wij te weinig verdienen" was het antwoord. „Maar wat verdien je dan?" „Oh, black market (een beetje zwart) zoo tusschen de 800 en 1000 gulden per maand. Ik neem een hoop spullen mee uit Brooklyn en hier in Holland happen ze wel". Het gaat dus blijkbaar daar. in Amerika ook niet om de dollar centen De E.V.C. begint thans in te zien, dat het werk ondanks de E.V.C. toch doorgaat met vrijwil ligers en militairen. De actie heeft dus schipbreuk geleden, zooals te voorzien was. Dat is de reden, waarom zij op de beide groote vergaderingen in Rotterdam en Amsterdam jl. Zaterdag en Zon dag gehouden, haar leden in over weging heeft gegeven het werk te hervatten, al geeft zij dan als schoon motief aan, dat deze „dui delijke stap terug" de erkenning van de E.V.C. door de regeering zou vergemakkelijken. De men schen hebben immers ondubbel zinnig van hun wantrouwen je gens Minister Schermerhorn blijk gegeven, zoo heette het. Met dat al is het N.V.V. ook huiverig geworden om met de E.V.C. In zee te gaan Daarom zegt het in het fusierapport dat het wel bereid is met de E.V.C. te fusioneeren, maar dat het dan eerst de garantie verlangt, dal de E.V.C. en haar onderorganisaties geen conflicten meer zullen uil- lokken Daar trapt de E.V.C. niet in. Zij zegt nooit conflicten te heb ben uitgelokt „Je moet maar lef hebben" zeg gen ze in de haven. Wat zou er ook terecht kcmen van een dergelijke fusie, wanneer reeds vooraf beide partijen elkaar wantrouwen? 's Avonds staan wij op de tram met de vrijwilligers, een groep studenten. Vermoeid zijn zij, niet gewend aan ruw sjouwwerk en vuile handen. De één kauwt op een stuk zoethout, de ander con sumeert dadels, resten van ge sneuvelde kisten Men mag hen dan niet altijd au serleux nemen, in ieder geval hebben zij het leeuwenaandeel in het EVC-échèc. De dadels en het zoethout zijn wél verdiend, sma ken dus nog zoeter. En de stak(k)ers kijken zuur. 76. Je begrijpt dat de mannen bij de grens reuze verbaasd waren, toen ze de jeep weer uit Germania terug zagen komen. Er was weer een nieuwe hefboom en dezen keer richten ze alvast hun schietwapen op de naderende jeep, maar Jippie Jee stopte al uit zichzelf. Net wilden ze Jippie gevangen nemen, toen ze de gebonden Duitscher zagen in de achterbak van de jeep

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3