2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad >Siad en OntbeU M. Buckx Het leven in Semarang wordt normaal Mond- en klauwzeer Marktberichten H. VISSER H. VISSER, Spoorgracht 30, Den Helder VRIJDAG 7 JUNI 1946 VRIJDA< DEN HELDER ATHLETIEK In aansluiting op het vorig artikel nog het volgende over de atheltiekwedstrijden. welke op den 2den Pinksterdag door de H.A.V. worden georganiseerd. Dé meisjes en dames van H.A.V. zullen een dual-meet verwerken tegen de Amsterdamsche Athl.- vereeniging „Blauw Wit" en de junioren en heeren een dual- meet tegen de Haagsche Athl.- vereeniging „Vlug en Lenig". Van iedere vereeniging zullen er di ie deelnemers aan den start verschijnen, dus in totaal 6 op ieder nummer. De eersiaanko- mende krijgt 6'punten, de twee de 5 punten enz Op het eind wordt dan het aantal punten ge totaliseerd. De wedstrijden zullen plaats vinden op fe nummers 100 m, 400 m, 1500 m en 3000 m, kogelstooten, discus werpen, hoog- en verspringen en de es tafette. Deze wedstrijden beloo- ven wél de beste te zullen wor den, welke ooit in Den Helder zijn gehouden. Zij vangen aan om 2 30 uur en vinden plaats op het Helder-terrein aan de Sport- laan EEN MOSSELSCHIP Gisteren liep het motorvracht schip „Kwiek" de haven binnen, om vrijwel onmiddellijk de reis te vervolgen. Het schip is geladen met mos selschelpen en is op weg van Klingöe (Noorwegen) naar Zee land, waar de lading voor het bezaaien der mosselbanken ge bruikt zal worden. GEMEENTERAAD EN EVACUé'S In verband met de komende verkiezingen voor den gemeen teraad, worden evacué's uit deze gemeente er aan herinnerd, dat de mogelijkheid bestaat toch hun stem in Den Helder uit te bren gen. Niet alleen verplichte eva cué's, doch ook zij, die vrijwillig Den Helder hebben veriaten. en thans elders verblijf houden, kunnen, indien zij daartoe den wensch ter kennis brengen vóór 25 Juni a s in de ge meente waar zij thans staan in geschreven, alsnog hun stem in Den Helder uitbrengen. Ook zij, die nog familie elders hebben, worden verzocht dit ter kennis te brengen van het be stuur. De reiskosten worden door de afd Den Helder vergoed. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot den secre taris der propaganda-commissie, den heer C J Bosch, Weststraat 100. Den Helder. Telefoon 2950. BURGERLIJKE STAND Geboren: dochter van B. M A. Kenter-Retz; dochter van J. van Tilburg-Groenink; dochter' van J. de Graaf-de Croos; zoon van M. Bijl-de Ruiter; z'óon van T. P. Smorenberg-Leering; zoon van J de Loos-Luider; dochter van C. J E. Evers-Hilversum; zoon van G. Pranger-Melkert; dochter van A M. van Berkum- Boendermaker; dochter van H. A. Gootjes-Rathmann; dochter van M. T. Smit-Commandeur; zoon van H. de Graaf-v d. Heide dochter van M C J, van Zoest Deijman; dochter van J. A. RuursPeters; dochter van M, H. 't Hartv. d Velde; zoon van G. de WitRoosendaal; dochter van G. M v. d. Sloot—Rotgans; zoon van K. J LuijendijkDe Jong; dochter van F. J Edcius Janssen; zoon van O. Bins Josée; zoon van M K3s'Groe nendijk; zoon van W. CruijffDe Groot; dochter van W Horsman- Kramer; docht®- van A. Daalder- Zutphen; dochter van A P Rid derMeijers; dochter v'an'j. M BakkerErasmus; dochter 'van M. W NoordeloosVisser; doch ter van W. Koster—De Boer; dochter van G van der Spek de Bloeme; dochter van N. van LeeuwenDe Rooij; zoon van C. van EisKater; zoon en dochter •van G SteijnKuit; zoon van C. LeegwaterKrapman; zoon van G Woortvan Zuthem; dochter van G. SchoorlSlot; dochter van D A de Ruiter— Rijsdijk. Ondertrouwd: J. de Vlieger en E E G Jagtenberg; G. Komen en J. Driece; T. de Gruijter en A Gerssen; M. Krijnen en N. Mereboer; W. Hoornsman en I. Tromp; P O A Post en J. Roo- zendaal. Gehuwd: W. J van Dijk en A C. Groot; J. J. van 't posten zicli noemende He'ijkoop en J F. Stubbe; N. J. Kil] an en G. de Gruijtev Bóhlen; B. de Gast en H W de Man Overleden: A T. Ekamp, m, 77 jaar- D. A. Huijsman, m., 40 jaar; W. R. Tjittes, v., 74 jaar; A. van Eis, m., 1 dag; A Meijer, m., 81 jaar. BIJZONDERE ARBEID De extra-rantsoenen voor bij zonderen arbeid zullen worden uitgegeven: Den Helder: Distributiekantoor op 13 en 14 Juni 1946 Anna Paulowna; Café De Boer op 11 Juni 1946. Breezand: Café Bossen, op 12 Juni 1946. Callantsoog: Raadhuis op 11 Juni 1946. BLIND DOOR EEN KATAPULT Eenige schoolgaande kinderen zijn door een katapult zoodanig aan hun oogen getroffen, dat één er van waarschijnlijk blind blijft, terwijl een ander één oog zal moeten missen. Het betreft hier kinderen van' zes of zeven jaar Dit zijn de ernstigste gevallen. Andere kinderen hebben even eens letsel gekregen, maar dat is gelukkig, nog te herstellen. In de scholen is door het on derwijzend personeel gewezen op het gevaarlijke van de z.g. katapulten, waardoor al veel on gelukken zijn veroorzaakt, ter wijl de Wethouder van Onder wijs in een rondschrijven de hulp der ouders heeft ingeroe pen om de kinderen dit uiterst gevaarlijke spel te verbieden SCHAGEN MIDDENSTANDSEXAMEN Uitslag Donderdag 6 Juni (vierde dag) Geëxamineerd 42 candidaten, waarvan geslaagd 37 candidaten, e weten; J. Prins, Den Helder; G. Raat. Schagen; W. J. Robert, Dén Helder- mej. T. Room, Den Burg; H Roos, Den Helder; F, de Roos, Sijbekarspel; C. Rot gans, Hippolytushoef; S. Rot gans, Schagerbrug; A. M. Rottier Den Helder: H Rump, Hippoly tushoef; J. J. v. Wachendorff van Rijn. Hippolytushoef; mej. M J. van Rijswijk. Schagen; mej. M. Schars. Hauwert; n-féj J Schel- 'us Hipnolytushoef; F. A. M. Silbach. Den Helder; J A. Smit, Alkmaar: P. Springer. Deii Hel der; G. v d Ster, Texel; J, Steijn Koedijk; J. Stöve, Schagerbrug; C Tensen, Sijbekarspel; J J. En- sing, Hippolytushoef; mej. E. Timmers. Anna Paulowna: P. G. Tuin. 't Zand; me] W J. M Tije, Den Helder; mej A H. Tijsen, De Houkes: J. j Tijsen, Den Oever; J Tijsen, Westerland; K, Veenbaas Hippolytushoef; M. Veenbaas. Hippolytushoef; K. v. d Veer, Den Helder; J. Vennik, Koedijk; mevr. E. A Verburgt- Horsman, Den Helder: B. Ver hagen, Alkmaar EXCURSIE VAN DE BEDRIJFS GROEP BOUWINDUSTRIE De jonge toekomstige aanne mers, welke den cursus volgen ter opleiding voor bouwkundig aannemer te Schagen, hebben Dinsdag 4 Juni ter aanvulling van hun studie een excursie ge maakt naar een steenfabriek en een dakpannenfabrïek. Deze ex cursie was in overleg met de cursusleiding georganiseerd door den heer N Graaf te Den Hel der. De leiding en de cursisten kunnen op een zeer geslaagden dag terugzien, welke voor alle deelnemers buitengewoon leer zaam is geweest Bezocht werden de steenfabriek met vlamoven De Tollewaard" te Lienden en de dakpannenfabriek van de N V. Dicks en Gelders te -Druten. Deze geslaagde excursie zal zeker de studie der cursisten ten goede komen De cursusleiding richt den cursus op de theoreti sche en practische ontwikkeling van den toekomstigen aannemer, hetgeen ook de bedoeling is van het toelatingsbesluit R.K. BRIDGECLUB Uitslag competitie R.K Bridge club op 4 Juni, in hotel De Beurs gehouden A-lijn: 1. heeren BosmanC. Bruin 51% punt; 2 mej. G. Dek kerH Deutekom 46% punt; 3. mej. C. DeutekomA Ploeger 45% punt; 4. Zeereerw. Pastoor G Stoop 42 punten; 5. heer en mevr Nuijens 40 punten; 6. heer en mevr. Schaafsma 40 punten; 7. heer en mevr Tailor 36 punt 8 heer en mevr. Burgman 34 p. B-lijn: 1 heer en mevr. Rede- ker 37 punten; 2. mej. M. Berk- vens—S. Knuwer 35% punt; 3. heer en mevr. Beekma 35 punten 4 heer en mevr. T Deutekom 33 punten; 5. heer en mevr. Groo- tes 31% punt; 6 heer en mevr. Stuijt 27 punten; 7. heeren Sel- tels en Knuwer 26% punt. BAKKER BAKKER BANKETBAKKER Naar wij vernemen is onze plaatsgenoot de heer J. Bakker, br!ïpdbakker in de Molenstraat, dezer dagen te Arnhem geslaagd voor het diploma banketbakker. Van de 22 cursisten uit Scha gen en omgeving slaagden er slechts 6, waaronder ook bakker Bakker. Een mooi succes dus voor onzen jongen middenstan der en wij willen niet nalaten bakker Bakker als banketbakker veel succes toe te wenschen. DE SCIIAGER MARKT Op de gisteren gehouden we- kelijksche markt heerschte een groote bedrijvigheid Groote vrachtauto's voerden den gehee- len morgen aan. Het was de van ouds bekende lammerenmarkt die wij deze week te zien kre gen. Alle hokken waren bezet en niet minder dan 1200 lamme ren werden aangevoerd Er was hierin een levendige handel en de prijzen liepen tot ongeveer 34,Dit is dan wel de hoog ste prijs die werd gemaakt. Men kan normaal rekenen op een ge middelden prijs van 27.50. Weideschapen blijven ook 'duur prijzen van f 60.tot f 70. De aanvoer van kalfkoeien was ook deze week niet groot, maar de prijzen blijven nog steeds aan den hoogen kant; prijzen van f 500,tot f 700, Op de biggenmarkt was een aar dige aanvoer, doch de handel was matig. Voor bokken en gei ten bestaat de laatste weken zeer weinig belangstelling De aanvoer van paarden was niet bijzonder groot, maar wel was de handel vrij goed. De beste .rijtuigpaarden brengen altijd nog f 1500.op Konijnen wer den verkocht voor prijzen tot f 14.— Voor enkele weken terug wer den de kippen nog verkocht voor 20.tot 25.Naar wij thans echter vernemen zal de prijs voor jonge kippen worden vast gesteld en zal de prijs beneden f 10.— blijven. Voor de Centrale was deze week weer betere aanvoer dan de vorige week. Toen was er weinig aanvoer omdat de markt versteld 'moest worden. De aan voer in nuchtere kalveren wordt aanmerkelijk minder. Voor de Centrale lagen 22 varkens van verschillend gewicht. Op de stagenmarkt heerschte ook deze week weer een leven dige Belangstelling. ANNA PAULOWNA GEMEENTERAAD Donderdagmiddag vergaderde Anna Paulowna's gemeenteraad onder voorzitterschap van Burgemeester M. Th. Mijnlieff. Afwezig waren de heeren Vethman en J. H. Smit zonder kennisgeving. Na openingswoord en vaststellen der notulen, werd medegedeeld, dat de in de vorige raadszitting benoem de onderwijzer voor school 3. de heer Dekker deze benoeming niet heeft geaccepteerd wegens zijn Inmiddels ingekomen benoeming aan de school te Oostwoud. De Commissaris der Koningin zond bericht, dat burgem. Mijnlieff op 20 Mei j.ï. in zijn handen de vereisehte eden heeft afgelegd. Het raadsbesluit betreffende een sluitingsuur voor café's e.d. om 11 uur werd inmiddels goedgekeurd en is dientengevolge in werking ge treden. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel tot het benoemen van een onderwijskracht aan school III, we gens het niet aanvaarden van den heer Dekker. De voordracht hiervoor luidde: 1. K. Schouwstra, 2. A. Grendel. De heer Grendel heeft echter inmiddels weer bericht gezonden dat hij deze benoeming niet kan aanvaarden we gens zijn benoeming' elders. Derhalve bleef de raad niets anders over dan den heer Schouwstra te benoemen met ingang van een nader te bepa len datum. De dienstwoning van den dokter dient voorzien te worden van cen trale verwarming. De dokter is hier. van een groot voorstander, zoo zelfs, dat hij zich bereid verklaarde een deel der kosten voor eigen rekening te nemen. Voor de gemeente heeft het tot voordeel, dat deze dienstwoning hierdoor in waarde stijgt. Van de totale kosten ad 10.000.zal de gemeente 5500.voor zijn rekening nemen en hiervoor crediet aanvra gen. Aldus besloten. De begraafplaats De uitbreiding van de begraafplaats is nog niet in een zoover gevorderd stadium als wij hebben gehoopt; om dat de Grondmij een en ander voor 55.000 niet op zich wil nemen. Ver schillende raadsleden steken hun af keuring niet onder stoelen of banken en vinden dat de door deze maat schappij gevolgde gedragslijn haar stellig' niet in een gunstig daglicht stelt. In verband met deze stand van zaken kon de raad evenwel nog geen bepaal]! besluit nemen en stelt men zich voor nadere plannen af te wach ten. Tijdens de rondvraag vroeg een der raadsleden of de gemeente normen gesteld had voor de bespuitingskosten tegen de coloradokever. Volgens voorz. heeft niet de ge meente, doch de betrokken onderne mer als norm voor bespuiting gesteld het bedrag van l.per snee. Hierbij moet echter worden opge merkt dat deze bespuiting tevens ook dienstig is ter bestrijding van aard appelziekte. Een der raadsleden maakte voorts de opmerking, dat verschillende in woners nog steeds de onwelvoege- lijke gewoonte hebben om hun huis vuil in sloten én putten te werpen. Voorzitter zegt toe dat de politie hiertegen zal gaan optreden. Tenslotte hield de heer Glim nog een oratie over de verkiezingsaan- plakkerij welke hij veel te erg noem de en verzocht maatregelen hierte gen. Aangezien de heer Gilm als CPN er stellig niet het minst aan deze plakkeri.i had meegedaan, ontketende hij een lawine van protesten, zoodat hij in dit opzicht weinig verder kwam. De bewering van den heer Glim, dat hij met opzet niet in de stembureaux was opgenomen, wordt tenslotte door den voorz. ontzenuwd met de mededeeling dat nog enkele andere raadsleden ook niet in de stembureaux zijn opgenomen. Hierna sluiting'. WIERINGEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Pieter, zoon van C. Asjes en G Blaauw; Gerda, doch ter van G Bakker en N. Jager; Jan, zoon van J. de Krijger en D. Kuut: Nelly Elisabeth, dochter van S. Gorter en G. Lont; Gerar- dus Albertus, zoon van J. J. Hen- drikse en M. Tuin; Maria Anna Adriana. dochter van A. Asjes en M. Piel; Tini Simonette Koel- fina. dochter van S Snooij en T Keppel; Cornelis Albert, zoon van A. Kaan en R. Dijkshoorn; Hendrika Maria, dochter van S. Wilms en G Landolt; Henderika Klasina Alida, dochter van J. Dijkstra en Tb Dijk; .Christina Catharina Maria, dochter van L. M. J. Montulet en J Lont; Neel- tje Maria Susanna, dochter van D. P. IJpma en S Hummel; Kiaasj zoon van J Scheltus en J. Sprenkeling Overleden: Leintje Willeboord- se, oud vier maanden; Pieter Kuut, echtgenoot van R. Koorn, Ondertrouwd; W F Wezelman en A. G. Kaleveld; A. Mast en C Bais; G. Edens en G. Hille. Gehuwd: D. H. de Rover en W. Tijsen-J Dissel en H R, Ver- faille; A. J. Visser en P. Huiskes; J. A. Slagboom en G Donker broek WIERINGERWAARD DE SCHOOLFEESTEN De lijsten voor het schoolfeest hebben opgebracht de somma van f883.75. Voorwaar een mooi resul taat. Wanneer men nu goed kan slagen met het vervoer, dan kun nen mooie reisjes worden georga niseerd. Het voorloopig plan is om met de kinderen van de le t/m de 5e klasse naar Alkmaar en Bergen en vanaf de 6e klasse naar Amsterdam te gaan. NIEUWE NIEDORP OPHEFFING P.B.H. KANTOOR Met ingang van 11 Juni 1946 wordt het Kantoor van P.B.H; Delver te Nieuwe Niedorp opge heven. De georganiseerden uit Oude en Nieuwe Niedorp en Win kel dienen zich met ingang van dien datum te vervoegen bij P.B H. de Haan te Schagen, Te beginnen op 17 Juni zal voor taan iederen Maandagmiddag van 2.30 tot 4.30 uur door den P.B,H, zitting gehouden worden in „De Prins Maurits" te Nieuwe Nie dorp. Londen in feeststemming Londen begint er thans als een feeststad uit te zien. Overal ver schijnen de vlaggen der Veree- nigde Volken en de gevels der groote gebouwen in de City gaan schuil onder kleurige versierin gen. Vliegtuigeskadèrs snellen met daverend geweld laag over de daken. Zij repetéeren voor V-Day. Hortensia's in de Neder- landsche kleuren bedekken het hoofdkwartier dér Nederlandsche troepen in Sussex Gardens. De bloemen ziin geschonken door Aalsmeersche kweekerijen. Op vele plaatsen in de stad ziet men bet oranje-blanje-bleu. Zooals men weet is dit de Zuid-Afri- kaansche driekleur. Monseigneur dr. J. M. Buckx S.C.J., oud-vicaris van Fin land, viert op Zondag 9 Juni a.s. zijn 40-jarig priesterfeest Deze bisschop is Limburger van geboorte (Bom). In verband met den gezond heidstoestand van Mgr. Buckx zal a.s. Zondag de viering slechts op bescheiden, kerke lijke wijze plaats hebben. Een correspondent van ANP schrijft het volgende over den toestand in Semarang: „Nog slechts enkele maanden geleden was Semarang het too- neel van hevigen strijd. Het ge bied dat zich toen in handen der Geallieerde troepen bevond was nog zeef beperkt en aan alle kan ten lagen de soldaten en de meer dan 200.0QO inwoners onder het bereik van het geschut der extre misten. In December van verleden jaar werd de toestand zoo drei gend, dat een oogenblik besloten werd tot het prijsgeven der stad. Te elfder ure ging dit plan echter niet door daar hierdoor duizenden vreedzame inwoners aan de ex tremisten overgeleverd zouden zijn. Nadat versterkingen waren aangekomen, slaagde men éi* in den kring, die Semarang omsluit, te vergrooten. Dezer dagen is het bevel'over de stad in Nederlandsche handen overgegaan en tijdens een onder houd, dat ik met den commandant van AMACAB, dr. Angenent, mocht hebben, vertelde deze mij, dat zich de laatste maanden geen gevallen van kidnapping meer hebben voorgedaan. „De samenwerking met de In donesische en Chineescbe bevol kingsgroepen", zoo zeide de heer Angenent verder, „is uitstekend en verloopt zonder eenige wrij ving. De wegen en bruggen in Sema rang, die in de afgeloopen jaren veel te lijden hebben gehad, zijn thans vrijwel geheel hersteld. Een ander probleem waarvoor men zich in Semarang gesteld zag was dat van de voeding. Door een goed werkend distributiesysteem kon dit vraagstuk opgelost wor den. Wel bestaat er nog steeds -£en groot gebrek aan versche "groente doch door het aanleggen van een stadsgroentetuin hoopt men binnenkort eenigszins in de behoefte hieraan te kunnen voor zien. In de haven van Semarang is hard gevochten. Vrijwel alle gcedangs en kranen waren beschadigd. In verwonder lijk korten tijd zijn deze echter improvisorisch hersteld. Marine- duikers zijn voortdurend bezig ge zonken schepen te lichten en vele steigers zijn reeds weer in gebruik genomen. Het leven in Semarang is nog verre van normaal. Nu en dan wordt men opgeschrikt door het gebulder van de in de heuvels op gestelde Nederlandsche artillerie en bij de schermutselingen, die aan den rand van het beveiligde gebied plaats vinden tusschen Nederlandsche soldaten en extre misten vallen aan beide zijden vele slachtoffers. Rust en orde, factoren zonder welke de weder opbouw niet ter hand genomen zou kunnen worden, zijn echter weer gekeerd en het is zeker verheu gend dat Nederlanders, Indone siërs en Chineezen in Semarang in goede verstandhouding samen werken aan het herstel van hun zoo mooie stad. Tengevolge van mond- en klauwzeer zijn in de week van 1926 Mei 1946 overleden 6 run deren. 7 kalveren en 8 biggen. BEVERWIJK, 5 Juni. Sla 2—7 per stuk; rabarber 513 per kg; aardbeien 4.306 per slof; bloem kool I A 49—57, I 32—45, II 19- 34 per stuk; aardbeien 55—95 per doosje; raapstelen 26% per kg; bosuien 33i/j per bos; idem 5— 11 per kg; bospeen 25—42 per bos; waspeen 4446 per kg; spinazie 1336; peulen 1.30; postelein 57 59 per kg; radijs 2.504.90 per 100 bos. LANGENDIJK, 7 Juni. 1200 bos peen 17.3019.70; 250 kg sjalotten 8.00. GEEFT DE HOOGSTE WAARDE voor uw heele en gedeeltel inboedels, zolder, opruiming lompen metalen en flesschet Beleefd aanbevelend. Aan huis te ontbieden

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2