Het drama van Tangerang RADIO en in ang rmaal richten Nieuw Noordhollandsch Dagblad Noordholfandsche Waterschappen in het zilver Hij spreekt tot ons Boebi Trep en Jippie Jee in Duitschland 7 JUNI 1946 VRIJDAG 7 JUNI 1946 nt van ANP de over den ang: ele maanden arang het too- strijd. Het ge in handen der n bevond was n aan alle kan ten en de meer ners onder het chut der extre- er van verleden stand zoo drei- enblik besloten geven der stad. dit plan echter door duizenden rs aan de ex- leverd zouden erkingen waren "de men ei* in "arang omsluit, et bevel'over de dsche handen ens een onder en commandant dr. Angenent, telde deze mij, maanden geen idnapping meer n. ing met de In- eesche bevol- 0 zeide de heer „is uitstekend er eenige wrij- uggen in Sema- fgeloopen jaren ben gehad, zijn eel hersteld, leem waarvoor rang gesteld zag eding. Door een '"tributiesysteem opgelost wor- er nog steeds aan versche het aanleggen oentetuin hoopt "nigszins in de e kunnen voor- an Semarang is 'angs en kranen In verwonder- ijn deze echter "steld. Marine- urend bezig ge- lichten en vele weer in gebruik marang is nog al. Nu en dan chrikt door het 1 de heuvels op- dsche artillerie mutselingen. die het beveiligde den tusschen daten en extre- beide zijden Rust en orde, elke de weder- nd genomen zou ijn echter weer- s zeker verheu- anders, Indone- m in Semarang Ihouding samen- I herstel van hun klauwzeer an mond- en n de week van iverleden 6 run- n en 8 biggen. Juni. Sla 27 r 513 per kg; per slof; bloem 32—45, II 19- beien 5595 per 26% per kg; er bos; idem 5— n 2542 per bos; per kg; spinazie :0; postelein 57 js 2.50—4.90 per 7 Juni. 1200 bos 250 kg sjalotten 3 WAARDE voor boedels, zolder, len en flesschen ris te ontbieden Den Helde' SJAHRIR BETUIGT SPIJT Nog SO.OOO personen in levensgevaar? Sjahrir heeft een radio-rede gehouden, waarbij hij uit drukking gaf aan zijn spijt over def massamoord op de Chineezen ten westen van jfangerang. Hij zeide, dat hij Zich de gevoelens van haat en woede onder de Chinee- sche bevolking zeer goed kon indenken. Volgens Sjah rir waren deze gebeurtenis sen te wijten aan het feit, da „ons leger gedwongen was om uit Tangerang. dat tot nu toe onder onze' controle had gestaan, terug te trekken." Het officieele legercommuniqué van Donderdag deelt o.m. mede. dat tengevolge van de kwestie- Tangerang ongeveer 1000 Chinee zen gevangen gehouden worden m de omgeving van Kesambi, ten Westen van Tangerang. Een rap port van Donderdag vermeldt, dat Kesambi platgebrand is. Het Fransche persbureau AFP seint: De wanordelijkheden te Tangerang hebben volgens de laatste berichten niet minder dan 3000 dooden veroorzaakt, terwijl door den brand, die woedt, nog 30.000 personen in levensgevaar verkeeren. 5000 overlevenden zijn er in geslaagd om de Nederland- sche linies te bereiken. Zij vertel den. dat de wegen bezaaid zijn met de mishandelde lijken der slachtoffers als getuigenis van den wanhopigen strijd1, die de Chineezen slechts niet messen gewapend tegen de goed gewa pende en geüniformeerde Indo nesiërs voeren. Volgens een lid van het Chi- neesche Roode Kruis, die als Chineesch afgevaardigde zeer nauw contact onderhield met het volksleger is de aanval op de Chineezen nabij Tangerang tij dens een bijeenkomst van lei ders, die den afgeloopen Woens dag, Donderdag en Vrijdag plaats vond, zorgvuldig voorbe reid. Zij besloten daarbij om alle Chineezen in drie districten ten westen van Tangerang te ver moorden, daar deze als spion nen voor families in de geal lieerde zone. die „nica-ohinee- zen" worden genoemd, beschouw den. Als leider treedt op Hadji Sap- fei, een godsdienst-fanaticus, die PROGRAMMA ZATERDAG 8 JUNI HILVERSUM I (301.5 M.) VARA 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 VPRO Morgenwijding; 10i20 VARA gram 11.15 Johan Jong: 11.45 Familieberichten uit Indie; 12.00 Eddy Walis; 13.00 Ned. Strijdkrachten; 13.45 Gram, 14.00 Causerie; 14.15 Huismuziek- 14.45 Van boek tot boek; 15,00 Concert; 16.00 Esperanto uitzen ding; 16.15 'Men vraagt en wij draaien; 16.45 Sport; 17,00 Om en nabij de twintig; 17.30 'Filmland; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned Strijd krachten; 19.00 Mandoline-orkest 19.30 VPRO Bijbelvertelling; 20.00 Nieuws; 20,08 Drs. L. de Jong; 20.13 En nu'.Oké!; '21.30 Binn. politiek weekoverzicht; 21.45 Dat gebeurde hier; 22.15 The Ramblers; 22,45 Zang; 23.00 Nieuws; 23.15 Reportage; 23.45 Gramofoon. HILVERSUM II (415.5 M.) KRO 7.00 Nieuws, gym, en gram. 8.00 Nieuws en 'gram.; 11.00 Ra dio-ziekenbezoek; 11.45 Caeciiia- Trio; 12.15 Pinksterpoëzie; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nationaal programma; 14.00 Gram14.15 Engelsche les; 15.00 Kinderland; 16.00 Concert; 16.30 Causerie over het Gregoriaansch; 17 00 KRO-kiosk; 17.15 Concert; 18'00 Cinema-orgel; 18.30 Causerie over Curasao; 18.45 Cinema orgel; 19.00 Nieuws; 19.15 Pater W. Keller S.J 19.25 Jonge kun stenaars; 19 40 Paul de Waart; 20.00 Nieuws; 20.05 Henri de Greeve; 20.30 Omroeporkest; 21.30 Hoorspel; 22.00 Nieuws; 22.15 Avondgebed' 22.30 Men- nier Kwintet; 22.45 Dr. A. Cor- nelissen; 23.00 Mennier'Kwintet; ""3.15 Nationaal programma. volgens de Bantamsche benden magische krachten bezit. Hadji Sapfei is ondergeschikt aan de zoogenaamde volksregeering, die in het gebied van Bantam de vol ledige heerschappij heeft en practisch niet door de regeering van Sjahrir wordt gecontroleerd. GEEN CHINEEZEN Onder de bezettings troepen van Tangeran Het vermoeden, dat de aan wezigheid van Chineezen on der de Nederlandsche troepen die Tangerang hebben bezet de reden zou kunnen geweest zijn, waarom de extremisten tot hun moordpartijen zijn overgegaan, berust op oniuiste inlichtingen, aldus deelt de Nederlandsch-Indische voor lichtingsdienst te Batavia me de. Er hebben zich geen Chi neezen onder de bezettings troepen bevonden. Weer drie ge-interneerden ontsnapt Maandag zijn uit het inter- neeringskamp te Steenbergen opnieuw drie voormalige NSB- aanhangers ontsnapt. Een inge steld' onderzoek bleef zonder re sultaat. -Sén pennestreek te niet gedaan Er is in West Brabant veel beroe. ring om de onlangs bekend gemaakte meuwe regeling voor het houden van varkens. Op verschillende plaatsen werden openbare vergaderingen ge houden van diegenen de volgens de huidige regeling niet meer voor een mestvergunning in aanmerking komen Op tal van kleine plaatsen in Bra bant waren stembiljetten ongeldig gemaakt doordat men er -met het roode potlood het veelzeggende woord "varkens" op geschreven had.. De katholieke arbeidersbeweging stelt alles in het werk om alsnog een gunstige regeling te verkrijgen. De zuidelijke bonden ondernamen reeds stappen bij de provinciale voedsel- commissarissen en liet bedrijfsschap voor vee en vleesch. ITet bestuur van de K<A.B. in Ne derland zond een request aan den mi nister van Landbouw,, Visscherij en Voedselvoorziening, waarin wordt o. m. gezegdhet meerendeel der arbeiders, o.a. transport, bouwvak- en fabrieksarbeiders, die in de dorps gemeenschappen met landar beiders gelijk te stellen zijn, zijn sedert jaren zelf verzorgers van vleesclï, jarenlang lid van het L.C.O. en in het bezit van mestvergun ning: dat de nieuwe maatregel wel zeer tegenstrijdig is aan het vrijge ven van den varkenshandel, het af schaffen van het veeboekje en het in bezit laten van vergunningen, dat bedoelde arbeiders door groote spaarzaamheid reeds jaren na hun werk Lijd klein vee en een stuk land onderhouden, dat de Ned. K'ath. Ar beidersbeweging dan ook met klem meent te moeten protesteeren aan gezien vele plattelandsbewoners niet alleen groote schade wordt berok ken o, maar tevens de sedert jaren verkregen rechten als permanente mester met een pennestreek teniet worden gedaan. Het request eindigt met een dringend verzoek om de z.g'. De Nederl. wielrenners Lambriclits, Pauwels en Joosen na hun aankomst in het Metropolestadion te Madrid, het eindpunt van de "Ronde van Spanje", de zwaarste wegwedstrijd in Eurpa, over een afstand van 3860 K.M. verdeeld over 23 étappes. De monsterrace werd gewonnen door den Spanjaard Dalmacio Langarcia, die den totalen afstand in 137 uren, 10 min. en 38 sec. aflegde mestvergunningen aan de van huis uit mesters ten platteland te laten behouden. Het request was reeds op 14 Mei verzonden. Op 1 Juni was nog geen antwoord ontvangen. Daarom wendde het Hoofdbestuur van de K.A-B. zich Zaterdag nogmaals, ditmaal teleg'ra- fisch tot den minister. Feestvergadering te Amsterdam De Vereeniging van Noord- holl Waterschappen kwam gis teren in Krasnapolsky, na twee jaar, in algemeene vergadering bijeen, mede ter herdenking van het 25-jarig bestaan. De voor zitter. de heer J. Commandeur K.Azn. uit Wogrium, sprak in zijn openingswoord zijn groote voldoening uit, dat hij na twee jaar van benauwende, doch ook van blijde gebeurtenissen de af gevaardigden weer het welkom mocht toeroepen, temeer, daar deze eerste algemeene vergade ring na de bevrijding samenvalt met het 25-jarig bestaan Spr. herinnerde aan de inundaties, door den bezetter verricht, waar door leden en ingelanden groote schade leden; gelukkig zijn ech ter de geïnundeerde gebieden weer grootendeels in cultuur gebracht en mag een redelijke productie in deze gebieden ver wacht worden. Bestuursverkiezing De heer J. Commandeur werd met algemeene stemmen als be stuurslid herkozen; in de vaca- ture-J. Kramer Glynis werd ge kozen de heer Q de Jong, dijk graaf polder Wëstzaan; in de vacature-W J. Wognum, die we gens benoeming tot burgemees ter van .Schagen niet meer voor herbenoeming in aanmerking wenschte te komen, werd be noemd de heer J. de Boer, secre taris polder Assendelft; in de vacature-v. Wees werd benoemd A. W. Mul, dijkgraaf van de Bylmermeer en in de vacature- Dekker de heer Jb. Posch, dijk graaf van de Uitwaterende Slui zen in Kennemeriand en West- Friesland. Medegedeeld werd, dat over 1944 uit het Wegenfonds ontvan gen werd f 200 per berekende km (1939 f 335 en 1943 f 236). Jaarverslag Blijkens het hierna uitge brachte jaarverslag 19451946 bedroeg het ledental 246; op aan beveling van het bestuur werd door den C.d.K een commissie benoemd, die den Commissaris van voorlichting zou dienen voor de zuivering van besturen van waterschappen; in deze commis sie hebben zitting prof. mr. A. Koelma, Alkmaar; P. Blaauboerj Kolhorn; Jb. Kooij Czn., Nieuwe Niedorp; C.' de Jong, Wëstzaan en ir. A. Meijers. Hoofddorp Het jaarverslag, dat in druk verschenen was en uitvoerig de werkzaamheden van het secre tariaat vermeldt, werd onder dank aan den samensteller goed gekeurd. De rekening 1945 werd goedgekeurd in ontvangsten op f 6.474.43, uitgaven f 2,306.22 en een batig saldo van f' 4.168.21; de begrooting 1947 werd in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op f 7 660.met post onvoorzien van f 3.640. Herdenkingsrede De voorzitter, de heer Com mandeur, hield hierna een her denkingsrede n.a.v, het 25-jarig bestaan. Spr. betoogde, dat de vereeniging in deze kwarteeuw haar bestaansrecht heeft bewezen en met voldoening en dankbaar heid op deze jaren mag terug zien. Spr. herdacht de pioniers en stichters van de vereeniging, op de eerste plaats wijlen den heer D Kooiman, op wiens ini tiatief de vereeniging werd ge sticht, met als taak de vele be langen te behartigen, die de waterschappen in dit gewest ge meenschappelijk hebben, terwijl in het Noorden der provincie de heeren K. Breebaart Jzn. en Rut- ger Kaan een gelijk initiatief hadden genomen. Op de oprich tingsvergadering waren 63 wa terschappen vertegenwoordigd, terwijl 27 andere adhaesie had den betuigd. Op de eerste alge meene vergadering waren reeds 112 waterschappen vertegen woordigd en werden in 't eerste bestuur gekozen de heeren S W. de Clercq, C. de Jong Azn.j R. Kaan, W, Kernkamp, A Pëeck', E. Vas Visser en H. Vyh Hz. R, Kaan werd voorzitter, de heer J. van Amstel secretaris. Spreker herdacht deze heeren "allen in dankbare erkentelijkheid; hun baanbrekend werk heeft veel bijgedragen tot verderen groei en ontwikkeling van de vereeni ging. Het ledental steeg tot 248, waardoor een behoorlijke grond slag- werd gelegd, waarop kon worden voortgebouwd. De con tributie van 1 cent pér ha be hoefde nimmer te worden ver hoogd. Het aantal niet-leden, 'n kleine 200, IsToch nog altijd te groot, al zijn dit over het alge meen kleinere waterschappen, die slechts 150.000 van de 670.000 ha vertegenwoordigen. Moge dit jubileum die achterblijvers sti- muleeren zich aan te sluiten. Spr. releveerde voorts, hoe het bestuur steeds de schakel vorm de tusschen de leden en de over heidsinstanties en steeds van advies diende bij voorkomende kwesties; met de Unie van Wa terschappen werd steeds vrucht baar samengewerkt Ook herin nerde hij er aan, hoé het bestuur in 193Ó Ged. Staten wist te be wegen een voorstel aan Prov. Staten te doen, om 1/3 gedeelte van de opbrengst der provin ciale wegenbelasting beschikbaar te stellen voor onderhoudsplich tigen van wegen, die, hoewel niet op het prov. wegenpian voorkomende, toch voor door gaand verkeer van belang zijn en hoe daartoe reeds in 1931 f 180.000 beschikbaar werd ge steld 'Sindsdien werd ill samen werking met de afdeeling Noord- Holland van de Vereeniging van Ned. Gemeenten om de vijf jaar Ged Staten geadviseerd om trent het aanvullend wegenplan, waarnaar deze subsidie uit de wegenbelasting zou worden ver deeld. Ook in tal van andere ge vallen, die waterschapsbesturen betrof, trad het bestuur bemid delend op bij het prov, bestuur. In de commissie van advies in zake grenswijziging-van gemeen ten had namens de vereeniging de secretaris zitting. Op initiatief van den heer Boersma werd in 1942 door de Unie van Waterschappen beslo ten jaarlijks gelegenheid te ge ven tot het afleggen van een examen ter verkrijging van een akte van bekwaamheid in de waterschapsadministratie, terwijl een reglement op dit examen werd vastgesteld; de secretaris werd door de Unie ais voorzitter van de examencommissie aange wezen; zoowel voor hem als voor de vereeniging een eervolle be noeming. Aan het slot van zijn rede concludeerde de voorzitter, dat de vereeniging vruchtbaar werk heeft verricht en aan haar doel heeft beantwoord, dank zij de medewerking van de leden, van den technischcn adviseur, ir. Poppens, het technisch bureau van de Unie van Waterschappen en van den ijverigen en bekwa men secretaris, den heer Boers ma. Met nieuwen moed en groot vertrouwen, aldus besloot de heer Commandeur, gaan wij de toekomst tegemoet, met ijver en toewijding de belangen der wa terschappen dienend. Verschillende sprekers, w.o. mr Kamp namens het Hoog heemraadschap Nrd. Holl. Noor derkwartier en ir. Ovinge na mens de Wieringermeer spraken nog woorden van waardeering en gelukwensch, waarna de se cretaris dank bracht voor de tot hem gerichte woorden en ook den voorzitter betrok in de hulde uit de vergadering gebracht. De kosten van levens onderhoud Door het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn indexcijfers ge publiceerd inzake de kosten van levensonderhoud voor arbeiders gezinnen. De gemiddelden in zes gemeenten (Groningen, Enschede, Eindhoven, Tilburg, Dongen en Heerlen) in 1938/39 zijn daarbij als grondslag 100) aangeno men. Met betrekking tot deze cijfers dient nog te worden opge merkt, dat zij tot en met 1944 zijn samengesteld in de veronderstel ling, dat hetzelfde werd aange schaft ais in 1935/36, in welke periode een budgetonderzoek werd gehouden. Vani September 1945 at' zijn echter niet verkrijg bare artikelen uit de berekening weggelaten. Het totaal indexcijfer loopt vrijwel parallel aan dat voor voeding. Zij geven het volgend verloop te zien: 1939: 101.9 101.7 1944; Januari-Juli 153.1 133.5 1945: September 161.8 165.6 December 166.2 169.1 1946: Maart 170.1 174.7 Een geringere stijging geeft het indexcijfer voor de overige uitga ven te zien: het liep van 100.4 in 1939 op tot 128.6 in 1946. Daar entegen zijn de cijfers voor klee ding, schoeisel, reiniging en wo ninginrichting en huisraad ver drievoudigd. Dat voor kleeding bewoog zich evenwel sedert Sep tember 1945 in dalende richting: September 1945: 325,2; December 1945: 310,5 en Maart 1946: 308,9. Geen rapport-, maar een vonnis, luidt- de Spastische reactie De Spaansche ambassade te Washington heeft in een verkla ring over het rapport van den Vei ligheidsraad voor Spanje meege deeld, dat het rapport »een duide lijke interventie beteekent in de binnenlandsche aangelegenheden van een land". Het rapport „schendt de beginselen belichaamt in het Atlantisch handvest, de overeenkomst van Dunbarton Oaks en hei handvest zelf van de Vereenigde Naties Het is geen rapport maar een Vonnis". IEDEREN DAG spreekt de H. Geest tot ons. In het diepst van ons wezen houdt HU ver blijf en daar spoort Hij ons aan tot sterker aelooven. vuri- qer beminnen en levendiger hoopen. Ook is Hij het, die ons soms zoo dringend toefluistert: „Doe dat niet! Dat betaamt een christen niet!" Hij is het ook die de profeten, de apos telen en de evangelisten de woorden heeft ingefluisterd, die zij voor ons hebben opge schreven. Hij is het ook die aan de Zondagspreeken. de raadgevingen van den biecht vader, de bisschopvelijke brie ven en de pauselijke encyclie ken hun waarde verleent niet „stijl" of welsprekend heid!) Luisteren we oplettend naar den innerlijken stem in ons en naar den stem van de Kerk: lezen we vurig het Evangelie! Omdat we weten, dat op die drie manieren de H. Geest tot ons spreekt. MARCUS. 78. „Ziezoo mannen, dat is mijn relaas! en nu vlug ruilen, jullie den Hun en ik dynamiet genoeg om de Pyraneeën mee op te kunnen blazen. Hier is een plattegrond van het labora torium. Denk er aan, het is nauwkeurig geteekend en bij even tueel gebruik van vliegtuigen, alleen de linkervleugel Kunt U er voor zorgen Heeren?" vroeg Jippie Jee ernstig. „Dan de ruil."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3