Eervol ontslag aan burgemeester Bos van Heiloo Alkirsoarsche kaasmarkt gered DANSEN Nieuw Noordhollandsch Dagblad Strijd om een christelijke school Geen gemeentelijke kleuterschool Fabrieken zeggen hun steun toe D.A.W.-ers in inter nationaal tournooi Vredesfeest K.N.C.V. te Arnhem t Tandarts SCHIPHORST AFWEZIG Café ,De Moriaan' 2e PINKSTERDAG GESLOTEN HILCKMANN ZATERDAG 8 JUNI 1946 In de gisterenavond gehouden raadsvergadering werd voorlezing gedaan van een ingekomen schrij ven van den C.d.K., houdende de beschikking van den Min van Binnenlandsche Zaken, uat - na ingenomen' advies van de Zuive ringscommissie gebleken is. dat de heer G Bos, gezien zij a hou ding tijdens de bezetting niet in zijn ambt kan worden gehand haafd en aan hem, ingaande 25 Mei '46 eervol ontslag wordt ver leend als burgemeester en amo- tenaar van den Burg. Stand, een en ander onder toekenning vair wachtgeld. Op verzoek van de Centraal Ziekenhuiscommissie te Alkmaar werd Mr. D Breebaart te Scha- gerbrug aanbevolen als regent van het Centraal Ziekenhuis De vergoeding over 1945, be doeld bij art. 101 der L^Ó. -wet 1820 werd voor de E.K. Jongens school vastgesteld op f 3562,61 en voor de R.K. Meisjesschool op f 3612,45; het bedrag der volgens 101, le lid der L.O.-wet voor ver goeding in aanmerking komende uitgaven over 1945 werd vooA de K.K Jongensschool bepaald op f 1687,85 en voor de R.K. Meisjes school op f 2469,30 Bij de vaststelling van de leges verordening stelde de heer BuUen voor de leges voor muziekvergun ning op straat te verhoogen al die jonge kerels kunnen bt-ter werken dan bedelen. De heer lak ker steunt dit voorstel; missenien blijven ze dan weg; dat bespaart de huismoeders het naar-de-deur- loopen, om aldus nee te zeggen De voorzitter zegt, dat hij ïonge kerels, die kunnen werken, seen vergunning geeft. Het voorstel Bolten om d-, ie- ges van 50 ct (per dag), f 2.50 (per maand), f 5,(per kwar ^al) en f 12.50 (per i°ar) te verhoogen tot f 5,—, f 10—, f 30— en f 15 werd niet voldoende ondersteund. Na vaststelling van de verorde ning op de algemeene begraaf plaats en de legesverordening, was aan de orde een voorstel van B. en W om f 650 beschikbaar te stellen voor onderwijs in ..een voudige huishoudkunde" in het 7de en 8ste leerjaar aan de EK. Meisjesschool; wanneer in de toe komst op grond van gebleken noodzaak met betrekking tot in het algemeen te stellen eisehen aan dit onderwijs aanschaffing van meerdere leermiddelen verelscht is, zal een aanvullend bedrag wor den gevoteerd. De heer Dekker wilde een jaar uitstel, waarop de heer Kraakman betoogde, dat het gezien den dienstbodennood zeer toe te jui chen is, dat met dit onderwijs di rect wordt begonnen. De heer Dekker juicht het dienst meisjes kweeken ook toe doch meent dat 'n volgend jaar de kosten beter overzien kunnen worden. Het voorstel van B. en W. werd uadat de voorzitter erop gewezen .had dat het een verplicht leervak betrof hierna aangenomen. Tot 7e leerkracht aan de Gem. Ulo_ school werd benoemd de heer G. v. d. Meer te Ommen. Aanvraag stichting Christelijke School Van de Ver. v. Chr. Nat. School onderwijs was dd. 2 April 1946 een verzoek ingediend om medewerking voor de stichting van een School voor gew. lager onderwijs (in de nood- school aan den Westerweg'). De voorzitter betoogt dat de Raad medewerking moet verleenen als de aanvraag vergezeld is van een lijst van minstens-50 leerlingen. De meerderheid van B. en W. stelt voor afwijzend te beschikken omdat onder de 60 leerlingen die op de lijst voorkomen er 14 niet voor in aan merking komen om verschillende redenen. De heer Homburg1 herinnert aan de afwijzing' van een dergelijk verzoek in 1932 en betoogt dat verschillende personen zich niet in Heiloo willen vestigen, omdat er geen school met den Bijbel is. Hij bestrijdt de meening van B. en W. dat sommige kinderen niet in aan merking komen om op.de lijst ge plaatst te worden en concludeert dat de houding van de meerderheid van B. en W. onjuist is. Het zal 'n school worden die geen kwijnend bestaan lijdt doch een school die zal bloeien. Spr. vraagt den Raad het christelijk deel der bevolking eindelijk eens recht te doen en zijn kerk niet kapot te, maken. Daar het niet gaat om een nieuw gebouw doch alleen om vergoeding voor leerkrachten, huur en leermid delen. De voorzitter zegt dat de meerder heid van B. en W. eenzelfde houding* zou aannemen als het een aanvraagt voor een neutrale bijzondere school betrof onder - gelijke omstandigheden. Weth. Rus verwondert zich erover, dat sinds 1932 de toename der kinde ren die voor 'n Christelijke School in aanmerking komen, zoo gering is dat er nog niet voldoende zijn, het school- bestuur had met een lijst moeten ko_ men waar geen discussie over moge- hjk was. De heer Homburg garandeert dat niet vóór over 3 jaar om een nieuw gebouw gevraagd zal worden. Afwij zing is 'n slag in 't gezicht van prin- oipieele menschen. De heer Rus vreest dat als de eva. "ue's vertrokken zijn het aantal leer lingen te klein zal zijn. De heer Roggeveen stelt uitstel voor gezien de twijfel over de 50 leerlingen en de verwachting dat het een klein, bloedarm tweemansschooltje zal wor den. De heer Olivier meent dat de Raad na het advies van den voorzitter, niet voor inwilliging vatbaar is. De heer v. Bronkhorst zou den Raad willfen laten medewerken en de beslissing aan Ged. Staten overlaten. Weth. Arts wil als minderheid van B. en W. als zijn meening te kennen geven dat de aanvraag volgens de wet ingewilligd moet worden. Hij ver wacht goedkeuring in hoogere in stantie en neemt een herhaling van het gebeurde in 1935 toen de Raad .in het ongelijk gesteld werd in een zelfde kwestie niet voor zijn reke_ ning; temeer daar hij verwacht dat de school levensvatbaar zal zijn. Na de toezegging dat vóór 30 Juni de Raad voor de behandeling van deze aanvraag zal bijeenkomen, ging heer Homburg met aanhouding accoord teneinde in dien tijd den Raad te overtuigen dat de handteeke. ningen der 50 leerlingen reëel zijn. Kleuterschool B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op 'n verzoek van Volks onderwijs tot opriehting' van een ge meentelijke Kleuterschool daar zij meenen dat dit een taak is voor het particulier., initiatief en de kosten voor de gemeente een te zware last beteekenen 2030 per jaar voor 100 leerlingen, te verhoogen met 5000 als ook het Bijz. Voorbereidend On_ derwijs 'n gelijk subsidie zou vragen.) Nadat verschillende raadsleden be toogd hadden dat de gemeente hier wel kon aftikken zei Weth. Arts dat de Katholieken zelf hun school be kostigd hadden uit zuur verdiende centen en zeker een gelijk gemeente subsidie zal vragen, als deze aanvraag wordt ingewilligd. De heer Hopman zegt dat men bij de niet-katholieken de centen niet zoo gemakkelkij bij elkaar kan krijgen als bij de katholieken, waar de pastoor maor op den knop behoeft te drukken Gezien de houding van den Raad achtte de-voorzitter het onnoodig' het voorstel in stemming te brengen. Besloten werd voorts tot overname van de Bergeonstraat van J. Glas; tot uitbreiding van de Gem. Uloschool met 4 lokalen en tot aanvaarding van giften voor de herbeplanting (ca. 4000.—). In aansluiting op dit punt werd n.a. van geruchten zoowel uit den Raad als door B. en W. verklaard dat het raadslid Bronkhorst aan de beplan ting geen cent verdiend heeft doch wel waardevolle adviezen gratis heeft verstrekt. In de Commissie voor G. O. voor de Ambtenaren werden benoemd de heeren Kraakman, Dekker en Rogge_ veen. Na rondvraag sluiting. Met dien steun van de fabrie ken is het echter niet zoo vlot ver- loopen als bovenstaande sobere mededeeling doet vermoeden Er was gistermiddag in de vergade ring van den Bond van op Coop, gronsl'ag werkende Zuivelfa'vie- ken nogal wat oppositie tegen het voorstel van liet bestuur, dat de markt omwille van de werel(.re clame wil behouden Het gaat, zooals het voorstel betoogde, niet om deze verkoopgefegenheid als zoodanig, maar om de onpersoon lijke reclame voor 't artikel kaas En die groote propagandis isehe waarde in aanmerking genomen zijn dc condities die aan de fabr'e- ken gesteld worden toch waadijk niet te bezwaarlijk. Intusschen bleken lang niet alle Eabrieken vafi het voordeel der marki overtuigd; men zag oiijk- baan,niet in, dat hoewel geen direct grijpbare resultaten te ver wachten zijn de reclame van de markt door foto's, films en pers zoowel in binnen- als buitenland stimuleert tot het koopen van dit karakteristieke Noordhollandsche product. Wat anders te denken van de schampere opmerking, dat men het belang van de markt niet groot genoeg achtte „om dat fraaie gedoe in de beenen te houden" Bezwaren. De grootste bezwaren van de fa brieken hadden wel betrekking op het transport van de niet onbe langrijke hoeveelheden van fa briek naar de markt en op de be handeling die deze kaas zal moe ten krijgen. Omwille van de re clame bestaat n.l. het plan de kaas geolied ter maskt te brengen De ze behandeling maakt hef toch al zoo brandende arbeidskrachten- probleem nog moeilijker. Overwo gen wordt dan ook de kaas reeds Donderdags naar Alkmaar te ver voeren, deze aldaar te laten be handelen en voor den nacht op te in Juni, maar achtte het onge- wenscht dat in September geen markt meer zou worden gehouden. Tenslotte wekte de voorzitter, de heer J Veldstra op, vertrouwen te bezitten in den Minister en de gemeente Alkmaar, die zich in spannen hunnerzijds de moeilijk heden op te lossen. De volle medewerking van de gemeente Alkmaar wordt ge vraagd om op denzelfden dag, dat de markt begint, de kaasbeurs te slaan. Het bestuur had geen be zwaar de marktperiode te doen beginnen op den eersten Vrijdag openen. Deze beurs zal worden gehouden in de Waag, op de plaats van de vroegere Zuivelre- crame. Het entreegeld bedraagt per week 25 ct.; de mogelijkheid bestaat om een abonnement te ne men. Bij de openbare stemming spra ken zich 10 vertegenwoordigers uit tegen en 16 vóór steun aan de Kaasmarkt. Aangezien eenige te genstemmers blijkbaar een niet, al te juist begrip hadden van het woord „coöperatie" dat samen werking beteekent en derhalve verklaarden niet te zullen aan voeren, moest de voorzitter hen nog overreden de zaak nogmaals in hun besturen te bespreken Zoo werd in deze wel eenigs- zins enerveerende behandeling een van de belangrijkste hinder palen voor de Kaasmarkt wegge nomen We zullen hopen, da de tegenstemmers nu zooveel begrip en sportiviteit toonen om toch aan te voeren. Misschien dat het bij sommigen eerder een kwestie was van „niet-willen" dan van „niet- kunnen". Gelukkig bleek bij velen van hen, dat zij geneigd waren om het met meerderheid van stemmen genomen besluit in daoen te doen voor aanvoer zorg te dra- om te zetten en hun uiterste best gen. .Het wachten is nu op de mede werking van de gemeente Alk maar; wij mogen wel aannemen, dat het daar uiteraard niet aan za] ontbreken! De DAW zwemmers Slikker en v. Bexem zijn door de KNZB uit- genoodigd om deel te nemen aan de selectiewedstrijden welke op 16 en 23 Juni a.s worden gehou den te Weesp en Zaandam. Daar na zal worden beslist of zij in de Ned. zwemploeg zullen worden opgenomen, die op 29 en 30 Juni zal uitkomen te Amsterdam in het groote internationale zwemtcur. nooi. EEN MODEL-KAPSALON En niet alleen een kapsalon' De voorruimte van zijn perceel .treeft de heer Jac. Smit, die gistermid dag zijn geheel gemodeniseerde zaak aan het. Ritsevoort heropen de, ingericht als parfumerie-win kel, die een keurcollectie parfu merieën bevat. Reeds aan de smaakvol inge richte etalages is te zien, dat hier bij de moderniseering mooie re sultaten zijn bereik En die indruk wordt binnen nog versterkt. Het interieur is zoowel vóór als achter in de heeren-kapsalon door den binnenhuisarchitect, de heer Kloots, tot een smaakvol geheel omgetooverd, waarbij de zacht- confrasteerende tinten en de fraaie lijnen bijzonder prettig aandoen. Iets bijzonders is de in tegels gezette schoorsteenmantel, 'n product van de fa. Reek. Er was op den éersten dag reeds veel belangstelling zoowel wat betreft de meer dan dertig bloem stukken als van personen, die door koop of behandeling de nieuwe salon persoonlijk wilden ervaren. En met de laatste cate gorie weten d(5 heer Smit en zijn uigebreide staf van personeel wel weg! De Nederlandsohe gymnasten van het K N.G.V. maken zich op, om op 2en Pinksterdag hun eer ste optreden naar buiten na de bevrijding te doen, op een zoo grootsche wijze als nog in de geschiedenis van het Verbond nooit is voorgekomen. Ook de gymnasten uit Alk maar en omgeving zullen daar present zijn en wel; De Halter en Turn lust uit Alkmaar; Turn- lust, Oterleek; Doves Heiloo; S;S.S. St Pancras; DOS, Castri- cum. De Halter en Turnlust Oterleek zullen bovendien ook deelnemen aan de wedstrijden vrije oefeningen. Laat onze beste wenschen ze vergezellen. Moge zij allen zoo gelukkig zijn den Vredèswimpel 1946 mee naar huis te nemen. KAASMARKT De aanvoer bedroeg zes boe- renstapels en een fabrieksstapel, In totaal 2000 kg. Hoewel de handel kalm was ligt de hoogst besteede prijs met f58 per 50 kg voor boerenkaas en f59.50 per 50 kg voor fabriekskaas. Nu de prijs vrij is, eenige guldens dus boven de destijds vastgestelde prijs DE POLITIE WINT In de gisterenavond op het Sportpark gespeelde voetbalwed strijd tusschen het elftal van de politie en het elftal der Rijks ambtenaren wist A.P.F.G. na een zeer spannende strijd niet 21 de overwinning te behalen. A.F.C-NIEUWS Pinksterprogramma 2den Pinksterdag wordt ge speeld: AFC IGeel Zwart I 12 uur Voor den beker. 't'Veld: VZV 1AFC comb VZV aAFC a. Feestwedstrijd Zaterdagavond 7 uur op het Alkmaar-terrein: AFC IVAlkm. Boys V. (De winnaar is kampioen.) Dus Zaterdagavond' en tweeden Pinksterdag naar den Wester- weg. AFC-ers, attentie! Er mag door AFC-leden niet deelgeno men worden aan zomervoetbal! De PPC-er. APOTHEKEN De nacht- en Zondagsdienst voor de week, ingaande 9 Juni, wordt waargenomen door den heer B. Schouten, Emmastraat 64. Op 10 Juni door de apo theek Wanna, Mient 11. DE NIEUWE BONKAARTEN Dinsdag 11 Juni steekt de Distributiedienst van wal met de letter A. Heden overleed zacht en kalm na een kort en ge duldig gedragen lijden, geheel overgegeven aan Gods H. Wil, voorzien van het H. Oliesel, onze dier bare broer, zwager en oom,, de heer SIMON SCHAPER Echtgenoot van wijlen Maria van Diepen in den ouderdom van 64 jaar. Mede namens de familie: Betsie Schaper Th. van Diepen Ex. Test. Hoorn, 7 Juni 1946. Drleboomlaan 3. De K.H. Uitvaartdiensten zullen worden gehouden op Woensdag 12 Juni, des morgens 8^30 en 9 uur in de Parochiekerk van de H.H. Cyriacus en Fran- ciscus,, waarvan ten 9 uur de gezongen Requiemmis waarna de begrafenis vanuit de kerk in het fa miliegraf te Hoorn. Rozenkrans bidden thuis om 8 uur FGTO's ONTWIKKELEN en AFDRUKKEN C KRpON Zilverstraat 4. Alkmaar Heden overleed na een kortstondige ziekte na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden onze innig* ge liefde zoon en broertje JOHANNES PETRUS COMMANDEUR in den leeftijd van 13 jr. Uit aller naam: Wed. B. Commandeur De Groot Alkmaar; 8 Juni 1946. ruinstraat 18. De ^zongen H. Uitvaart, dienst zal plaats hebben Woensdagmorgen 8 uur in de Parochiekerk van den H. Dominicus, waar. na de begrafenis om 10 uur van uit de kerk op het R.K. Kerkhof St. Bar. - bara alhier Rozenkrans bidden 's uvonds 8 uur thuis tot nadere aankondiging Het bestuur der R.K.V.V. "St. Bavo" geeft met leedwezen kennis van het overlijden van den heer JAN BAAS in leven bestuurslid der vereeniging. Namens het bestuur Mart. Luitjes, secr. Ursem Juni 1946. Voor de groot^troost en deel neming die wij mochten on dervinden bdj het verlies van ons innig geliefd zoontje en broertje GERARD betuigen wij onzen hartelij- ken dank aan ieder die ons heeft bijgestaan en m het bij zonder aan mej. Zentveld van de Bewaarschool voor haar liefdevolle bewijzen van deelneming en laatste eer aan ons geliefd zoontje en broertje bewezen. P. v. d. Berg A. C. v. d. BergGaarthuis en kinderen Egmond-Binnen, Juni 1946. Gevraagd 10.000 late gele of Deensche witte koolplanten. Adres: W. KOORN, Oudewal 75, Warmenhuizen. Hierdoor betuigen, wij onzen oprechten dank; ook namens onze kinderen; voor de vele blijken van belangstelling bij ons 40-jarig huwelijksfeest ondervonden. In het bijzon der aan familie; buren en kennissen en niet te vergeten den heer Dig*num; zijn vrouw en personeel; ceremonie meester v. d. Zeist en vriend muzikanten en allen die de zen dag tot een onvergete- lijken voor ons hebben ge maakt. B. Bommer J. BommerBroersen en kinderen Oudkarspel. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank ook namens onze kinderen aan familie, buren en vrienden, voor de vele bewijzen van belangstel ling bij ons 25-jarig huwe lijksfeest ondervonden. J. Roskam D. Roskam—Visser Egmondermeer, Juni 1946. Hoeve "Zorg en Hoop". Te koop: z.g.a.n. dames mantel maat 38. A. WEEL Rustenburgerweg G 284 a te Heer Hugowaard Zd. EEN WEIDE GEVRAAGD VOOR EEN PINK P. HOOGEBOOM, Fuik 2; Warmenhuizen. Te koop gevraagd: een paar DAMESSPORTSCHOENEN gedragen of nieuw. Mt. 38. Brieven onder no. 10659 bur. van dit blad. Te koop aangeb.: pr. stof zuiger en 2 pr. damessch. m. 37; bruin met h. hakje en zwart' 3/4 hak. Rusten burgerweg H 25 H.H. Waard Te koop: 6 BIGGEN geschikt voor huisslachting. R. VAN STRALEN Molenweg G 36 te Heer Hugowaard Nrd. Een beste platte wagen te koop op coll. patent assen. Laadvermogen 45 ton en 'n paar zware rijglaarzen mt. 44. P. Tesselaar Kalverdijk G 33. Te koop: Philips RADIO TOESTEL. Te bevr. 's avonds na 7 uur. Spoorstraat 72 te Alkmaar. Wie ruilt; Splinter nieuw bedstel voor wieg; 2 dito de kens voor babygoed. Brieven no. 10679 bureau v.' d. blad. Jong echtpaar z. k. zoekt woning of gedeelte van wo ning. Kamer; slaapkamer en keuken; in of om Alkmaar. Br. no 10680 bur. v. d. blad Te koop: 'n Grijs MANTELCOSTUUM mt. 48; 'zoo goed als nieuw. Oude kwa.l Nw. Laagzijde B 87 te Schagen. RASLOOS TEEFJE dat plm. 14 Juni jongen moet; voor ongeveer 6 weken te huur gevraagd als tweede min. W. BUREN - Akersloot. TE KOOP; O.F. Boekenkast; 3 O.F. Club's kl.; 2 O.F. Club's gr. tevens O.F. Babyled.; E. Wieg bekl.alles nieuw. Hout manstraat 17 Alkmaar. Verloren tusschen Opmeer en Stompetoren nieuwe taseh met daarin 'n regenjas. Teg. bel. terug te bezorgen bij C. Z. Aurora te Opmeer. Markt - Schagen vanaf 7 uur Wegens vacantie van 11 t.e.m. 15 Juni Langestr. - Alkmaar

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2