Bond van Zuivelfabrieken HET GAAT NIET GOED IN DE WIERINGERMEER 4 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Wordt herstel moedwillig belemmerd? De boeren staan voor een catastrophe Algemeene Vergadering Boebi Trep en Jippie Jee in Duitschland ZATERDAG 8 JUNI 1946 |_|£T GAAT NIET GOED in de Wieringermeer. Het grauwe troostelooze land van na de dijkdoorbraak mag dan van Moeder Natuur weer een groenen penseelstreek gekregen heb ben, het mag dan aan den buitenkant schijnen alsof de Meer weer snel aan het opkomen is en de eindspurt heeft ingezet naar haar vooroorlogsch niveau, maar tusschen het groen van de welig-opschietende, veelbelovende tarwe en achter de dunne wanden der weinige noodwoningen proeft men, dat het heele- maal niet vlot, dat de motor van den vooruitgang in het her stel is warmgeloopen. Er is wat aan de hand in de Meer, zelfs véél aan de hand. Er gebeuren dingen, die in een geteisterd land, dat worstelt om er weer boven op te komen, beslist niet voor mochten komen, dingen, die ieder op zich misschien van secondair belang zijn, doch, samengevoegd, de groote tankver sperring vormen, die het met zoo veel enthousiasme ingezette hersteloffensief te pletter doet loopen. De Meer, zoo lijkt het, staat thans voor een tankval en de bulldozers onbreken om die hindernis te plaveien. WIJF MAANDEN geleden waag- den wij ons een dag in de groote grauwe troostelooze pol der. Wij keken hier en vroegen daar, We snuffelden tusschen de vernielde kapitale boerderijen en kropen door de dichtgeslibde greppels en bij de tallooze ge sprekken, die wij er voerden, kwam voor ons vast te staan: Wanneer men het zóó opvat, wanneer men zóó bereid is tot aanpakken, kan geen enkele zaak hopeloos zijn, Zóó moet en zoo zal in twee jaren tijds de Meer heerlijker bloeien dan ooit vóór den Germaanschen vloed. En wij dachten niet, dat er zooveel tegenwerkende factoren om dezen ouden Zuiderzeehoek zouden komen kijken. Wordt er getraineerd in de „Meer"? Oorspronkelijk had de Dienst Wederopbouw Wieringermeer het herstelwerk zgn. in regie. De ar beiders werden 'niet naar presta tie doch in uurloon betaald. De' uitvoerende aannemer Cs) bere kende^) het aantal arbeidsuren door. De Dienst Wederopbouw Wieringermeer speculeerde en vertrouwde daarbij waarschijn- Uijk op het verantwoordelijk heidsbesef van de(n) aanne mer (s). En al durft men van de zijde .van den Dienst de aanne mer (s) niet beschuldigen van opzettelijk traineeren, het feit dat deze dienst meer en meer teruggrijpt naar het in eigen beheer nemen, naar bet stukloon, bewijst, dat de opdrachtgevers zelf wel in zien. dat daarin een der oor zaken ligt van den slakken gang in het herstel Weliswaar gaat ook dat weer met veel moeilijkheden gepaard. Men schreeuwt om goede teeke naars en ondanks het feit, dat men hen zeer behoorlijke sala rissen biedt, vrij reizen, tege moetkoming in pensionkosten en allerlei verdere faciliteiten ver leent, schijnt men er niet in te slagen volwaardige technische krachten te engageeren. Af en toe komen er wel gegadigden op geplaatste oproepen, doch zoo dra men hoort, dat het bedoeld is voor werk in de geïsoleerde Wieringermeer, worden de solli citaties geannuleerd. Ongeschoolden worden weggejaagd. Het Iunch- pakketje van den boer. Toch dreigt datzelfde stukloon een der struikelblokken te wor den. De vakarbeiders steken uiteraard met handen en voeten uit boven de ongeschoolde krach ten, al zouden die ook nog zoo hun uiterste krachten inspannen Dat verschil in prestatie vinden de ongeschoolden eiken Zaterdag uitgedrukt in het belangrijk af wijkende gewicht van het loon zakje dier beide groepen. Dat moet deprimeerend op de onge schoolden werken Dan schijnt men niet te kun nen of te willen toegeven aan bepaalde eischen,waardoor her haaldelijk kleine groepen bouw vakarbeiders het werk neerleg gen. Drie weken geleden vertikten de schildérs bij den bouw der noodwoningen het werk voort te zetten Zij eischten 's middags een warmen maaltijd. Diezelfde eisch wordt af en toe ook gesteld The Royal National Lifeboat Institu tion gaf aan de Noord Zuid-Holland, sche Redding Mij. de reddingsboot "Rosabella" ten geschenke en stond de "Rosielee" in bruikleen af. Deze twee reddingsbooten zullen op Vlie land en Terschelling in dienst worden gesteld. door sommige landarbeiders Ook dat baart moeilijkheden. Immers de. meeste boeren zijn nóg steeds geëvacueerd en brengen 's mor gens als zij naar de Meer komen hun lunchpakketje mee en de meest doodgewone zaak van voor den oorlog, om tegen den arbeiders op het land 's middags te zeggen: „Schuif maar aan", is voor de meeste boeren thans nog een onmogelijkheid Zij moeten hef zelf den geheelen langen dag zonder ook maar een warme kop koffie stellen Er is nog meer. De sta king krijgt de schuld. Er is nog meer wat den boeren niet goed zit. Maanden geleden had men reeds toegezegd, dat, waar niet alle boerderijen in een oogopslag zouden kunnen wor den hersteld, er onmiddellijk een aanvang gemaakt zou worden met den bouw van noodwonin gen. Bij iedere vernielde boerde rij zou op zeer korten termijn een noodwoning worden ge plaatst. Maar, op enkele uitzon deringen na, ziet men er nog niets van. En wanneer thans ge vraagd wordt hoe het er mee staat, komt m.en met den dood doener voor den dag: Als ze in de Amsterdamsche haven niet staakten, was de zaak allang voor elkaar geweest, want daar ligt het benoodigde materiaal klaar. Begrijpelijk worden de boeren verbitterd door een der gelijke „valsche" voorstelling van zaken, zooals zij zeggen. Een „fooi" van eigen geld. Wij zijn nog niet aan het eind van de o.i.. gerechtvaardigde je remiade der boeren. Er is nog een kwestie, die omwille der be langrijkheid mogelijk beter aan den kop van ons artikel had kunnen prijken. Dat is het geld. Bij al de moeilijkheden kan het overgroote deel der boeren zich wel de haren uit het hoofd trekken. Zij staan voor een fi- nancieele catastrophe. Wij spreken met één boer en wij spreken er tien. Het is tel kens hetzelfde jammerlied, „Nee mijnheer, wij zijn niet aangestoken door de stakings koorts. Wij zullen doorgaan met hard werken, .zoolang het kan, maardat' is korter dan U denkt, Landbouwherstel en be lastingen breken ons de nek." Die klachten kwamen al te zeer uit het gemoed voort, om die zoo maar te verwaarloozen. Daarom zijn wij er zelf opuit getogen, om te weten, hoe nu eigenlijk die „herstel-vork" aan den „belastimgsteel" zit. En toén wij,na ons onderzoek weer terugkwamen in de Meer, klonk als een noodkreet bij de aller eerste ontmoeting: Kunt U ons nu niet helpen? „Wat is er dan aan de hand?" „Op 17 April toen het land onderliep, zijn wij weggetrokken. ,Toen wij na de drooglegging weer terugkwamen, hebben wij steeds maar arbeidsloon voorge schoten, materialen en grond stoffen aangeschaft, alles van het weinig courante geld dat wij na de saneering ontvingen." Na veel vragen, bédelen wel haast, heeft minister Lieftinck vijf en twintig procent plus dui zend gulden van het geblok keerde geM vrijgegeven. Dat is nu natuurlijk schoon op na alle uitgaven aan arbeidsloonen en materialen. Maanden geleden ging Landbouwherstel ertoe over. op de geblokkeerde reke ningen crediet te verleenen, met als maatstaf Vijfhonderd gulden per bunder land. Maar denk nu niet, dat de, boe ren dat ook in handen kregen. Listig werd daarvan afgetrokken driehonderd gulden per bunder (de vergoeding van Landbouw herstel), benevens de vrijgege ven vijf en twintig procent van de geblokkeerde saldi en ook de gedeblokkeerde duizend gulden. Een practiseh voorbeeld als hieronder toont aan, dat de door Landbouwherstel toegestoken hand ih werkelijkheid een slag in het aangezicht is. Wij nemen een bedrijf van veertig bunder bij den kop. Verleend crediet' 40 x 500: f2Ö,000 aftrek: voorschot Landbouwherstel 40 x 300 12.000 25% v. 22.000 (geblok keerd geld') 5.500 vrijgegeven geld 1.000 f18,500 Saldo f 1,500 De betrokken boer ontvang! dus in werkelijkheid slechts een crediet van zegge en schrijven 1500 harde guldens. Dat is meer dan belachelijk, als het niet zoo droevig was Olie op het vuur. De belastingen gooien daar naast nog eens extra olie op het vuur. Een boer, die wij spraken, toonde ons een van de Belastin gen ontvangen zekerheidsstel ling van 21.000 gulden. Zijn ge blokkeerd tegoed, bedroeg slechts 15.500 gulden. Dat wijst op wille keur in ergerlijke mate. Menschelijk en begrijpelijk is het, dat tallooze Doeren gaan zeggen: Wij zijn niet zwart en willen het ook niet zijn. doch wij worden zwart gemaakt. Zij hebben gelijk, in dubbele beteekenis. Ein zelfs deze „fooi" van eigen geld is niet aan alle boeren uit gekeerd. Integendeel. Slechts de kleinste helft heeft eenige maan den geleden de uitkeering ont vangen. Plotseling is men daar mede, zonder verderen uitleg op gehouden. Ook dat schijnt „scheef" te zitten, zegt men in de Meer En op onze zwerftocht hoorden wij ettelijke boeren fluisteren, dat juist zij. die in de verschillende commissies zitting hebben en functies bekleed'en, heel toevallig wél die (geringe) uitkeering ontvingen. Maar ze ventig procent wacht nog Hoelang nog? Een boer met vijftig bunder land toonde ons zijn facturen, opgezouten nu al vijf maanden. Met den besten wil kan hij ze niet betalen. De weinige guldens die er over zijn, zijn bestemd voor de arbeidsloonen „Nog twee weken meneer, dan kan ik ook dat niet meer doen. Ik loop zoo vast als een muur". Bij ons vertrek uit de Meer, in een houten keet van twee bij twee meter, waar vijf DUW-ar- beiders, terwijl zij aan het werk hadden moeten zijn. gezellig aan het dagdieven waren en wacht ten op het klokje van vijf uur, dat ze huiswaarts zouden kunnen kregen wij de laatste koude dou che, toen wij in een gesprek be merkten, dat ook hier de sta kingsbacil der EVC rondwaarde. Neen, zóó gaat het fout in de Wieringermeer P. S. De Bond van op Coöp. Grond slag werkende Zuivelfabrieken vergaderde gister te Alkmaar on der voorzitterschap van den heer J Veldstra, die in zijn openings woord er op wees dat dank zij de voorlichting van den Bond de Zuivelcoöperatie steeds sterker wordt, hetgeen juist daarom van belang is, omdat een groot con cern voor speculatieve zuivelbe reiding, dat blijkbaar in de Noor delijke provincies terrein verloor, thans* denkt in Noord-Holland succes te hebben. Spr. hoopt dat door de houding van de Noord-Hollandsche boe ren zal blijken, dat Noord-Hol land, wat de coöperatie betreft, niet ten achter staat bij Friesland. Spr releveerde, hoe de ophef fing van de rayonneering een be langrijke winst opleverde voor de Coöperatieve Zuivelbereiding Ge constateerd mag worden, dat de fabrieken op finantieel gezonde basis werken en met bekwame directeuren, zoodat we ook voer de toekomst niet ongerust behoe ven te zijn over de resultaten. Spr. drong aan op nauwe samenwer king ook in de toekomst, in het belang van de geheele Noord- Hollandsche Coöp Zuivelberei- ding, in het belang van de boeren, hun gezin en hun kinderen. De secretaris, Ir. G. Kranen deed hierna enkele Mededeelingen. De bond bestond 29 Jan. 40 jaar. Tot voorzitter koos het bestuur uit zijn midden den heer J. Veld stra, Opmeer; tot ondervoorzitter, de heer C H. Berkhout. Baars- dorpermeer. De totale melkaanvoer -der aangesloten fabrieken bedroeg in het laatste kalenderjaar 97.158.000 KG; de vooroorlog- sche aanvoer dezer fabrieken bedroeg ongeveer 230 naillioen KG Het aantal werkende fabrieken is door concentratie van 53 tot 32 gedaald. Van de in den oorlog gesloten bedrijven werken thans nog: „Bamestra", Beemster, Bo- beldijk, Limmen en Hoogkarspel. Krachtens vrij besluit van de leden zijn definitief opgeheven de fabrieken: Texel (De Onderne ming), Koegras, Stolpen, St. Maar ten, Spijkerboor, Wijde Wormer, Berkhout („Cuncordia"), Hauwert, Benningbroek, Hoogwoud, Oost woud en Twisk ((„Rosita") Bij de boterkeuringen werden 'n 45 diploma's toegekend aan de fa brieken: Oudendijk (71.8); Lutje winkel (71,2): Bobeldijk (69,9); Stompetoren (67,4); „De Tijd", Beemster (67,3) en Burgerbrug (66,5). Voor het diploma bij de kaas keuring voor Ed. 40 plus opzet- kaas kwamen in aanmerking: Oudendijk (79); Opmeer (74,2) en- Hem (71,3). Om de melkprijzenconcurrentie van vóór den oorlog te voorko men, verbonden de aangesloten fabrieken zich om in bondsver- band volgens het melkprijs-advies te blijven betalen; de veehouaers dienen daarom de voorschoiprij- zen, in vergelijking tot de prijzen van de particuliere industrie die zich niet langer aan de afgespro ken voorschotprijzen wilde hou den) op de juiste wijze te beoor- deelen. Het bestuur besloot de 18 fa brieken, die een grensregeling hebben, in de gelegenheid te stel len, deze bij den Bond te laten re- gist'reeren. Gezien de belangen- concentratie van de particuliere industrie is- meerdere grensrege ling zeker gewenscht. Het be stuur besloot voor 5 a 6 maanden een controle te doen houden op de retourproducten; daarna zal een definitieve controle worden over wogen. Gesloten bedrijven. De meeste der gesloten geweest- zijnde bedrijven zijn finaneiee1 in een zeer slechten tóestand ge- raakt, doordat zij gedurende de 'stillegging geen gelegenheid heb ben gehad reserve te vormen en af te schrijven. Het B.Z geeft voor afschrijving van 5 Mei '45 af eenige vergoeding, doch vóór dien tijd, toen de vergoedingsregeling der gesloten bedrijven vanwege het Dep van Financiën geschied de, werd niets ontvangen. De po sitie dezer bedrijven wordt nog verzwaard, doordat de omliggende bedrijven die tijdelijk hun melk verwerkten, mede daarvan veelal ruime afschrijvingen en reservee ringen hebben toegepast De F.N. Z'. en de V.V,Z,H, hebben samen besloten bij den Min. van Land bouw stappen te doen ter ver krijging van een tegemoetkoming uit het landbouwcrisisfonds aan de betrokken bedrijven, in het bijzon der met betrekking tot de periode vóór 5 Mei '45. N.a.v. deze mededeeling ont stond eenige discussie, waaraan deelnamen de heeren Hoogeboom (Bamestra), Vriends, Hoogkarspel en Laan, Berkhout Zij betoogden, dat de fabrieken, die tijdelijk de melk van de gesloten fabrieken verwerkt hadden, zedelijk ver plicht, waren tot eenige vergoe ding;'ook de betrokken boeren zouden te weinig ontvangen heb ben. Ir. Geluk (F.N.Z,) betoogde, dat deze kwestie niet centraal gere geld kan worden; dit dient onder ling te geschieden; hij achtte het echter niet meer dan billijk, dat aan de boeren nabetaald wordt door die bedrijven, die afgeschre ven hebben. De heer Broekens (Oudendijk) betoogde, dat deze zaak niet zoo ernstig is, als wordt voorgesteld; dit zal z.i. later wel blijken. In de bestuursvacatures van de heeren L Broekens en K. Ho- getoorn werden gekozen de hee ren H. Prikken (De Tijd - Beem ster) en P, Vink (Middelie); met eenige'woorden van groote erkentelijkheid nam de voorzit ter afscheid van den heer Broe kens, die om gezondheidsredenen zijn functie moet neerleggen. In de commissié voor Kaaskeurin gen werden gekozen de heeren D Jongejans te St. Maartens brug en A. Tallsma te Wognum. Zonder discussie verleende de vergadering haar sanctie aan de voorstellen, inhoudende de afre kening met de fabrieken te doen plaats hebben van 4)Z per 1000 kg, in 1944 verwerkte melk. Er werd een voorschot op den omslag geheven van 32 ct. per 1000 kg melk. Het batig saldo van het Coöp.' Magazijn zal aan de reserve dezer afdeeling wor den toegevoegd. 79. Het volgende oogenblik werden de orders gegeven en na twee uur had Jippie Jee zijn dynamiet en de politie den Hun. Deze moest nog eens haarfijn uitleggen wat Dolf Leefnoch daar in het laboratorium aan het uitbroeden is. En daar hij wist, dat alles op zijn einde liep, vertelde hij naar hartelust. Het gebeurde bracht zoo'n opzien in de kranten, dat er eenigen tijd een volkomen chaos heerschte

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 4