RADIO Busdienst Holland—Friesland 5 Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Veiligheidsraad schuift^Spanje af KAPITEIN VOOR DEN KRIJGSRAAD KRONIEK Boebi Trep en Jippie Jee zegevieren VRIJDAG 14 JUNI 1946 Op de algemeene vergadering der V. V. De veiligheidsraad is Donderdagmiddag bijeengeko men voor de Spaansche kwestie. Dr. Evatt (Australië) bracht een compromis-resolutie ter tafel. Deze houdt in, dat aan de origi- neele aanbeveling: „een oproep van de algemeene vergadering om de diplomatieke betrekkingen met Spanje te verbreken", het alter natief wordt toegevoegd, dat „naar het inzicht van de algemeene ver gadering eenige andere actie kan worden ondernomen, welke onder de vigeerende tijdsomstandigheden juist en nuttig lijkt''. Dé Amerikaansche afgevaar digde Johnson verklaarde zich voor dit nieuwe voorstel. De Ver- eenigde Staten voelen zich niet gebonden ten aanzien van de houding, welke zij in de algemee ne vergadering zullen aannemen De afgevaardigde der Sowjet- Unie, Gromyko, zeide, dat het rapport der commissie bevestigde, dat het bestaan van Franco's be wind in Spanje een ernstige be dreiging vormt voor het bewaren van den vrede. Gromyko citeerde vervolgens documenten, die moes ten bewijzen, dat Franco militair met Hitier verbonden is geweest, waaronder ook een „geheim pro tocol", geteekend op 12 Februari 1943, waarvan de tekst door de Sowjet-Unie aan de sub-commis sie is voorgelegd. De Nederlandsche afgevaardig- De eerste narcisbollen naar Canada Den 15en September 1945 werd door de firma van 't Hof en Blokker te Limmen met 't stoomschip „Minerva" een kist met bollen van de groote Trompetnarcis King Alfred, een der voornaamste handels soorten, verzonden naar Ca nada. Deze bollen hadden de behandeling ondergaan vol gens de c.o.p.-methode (kool zuur zuurstof druk-methode) van dr. W. E. de Mol, Amster dam. In het begin van Novem ber werden ze, met andere, niet aldus behandelde partijen geplant om geforceerd (ge broeid, tot vroegen bloei ge bracht) te worden. Blijkens het binnengekomen verslag heb ben de planten zich best ge houden en was het resultaat van broei en bloei zeer bevre digend zaterdag 15 juni HILVERSUM I (301.5 M.). VARA 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.00VPRO Morgenwijding; 10.20 VARA Concert; 10,45 Voor de continubedrijven- 11.45 Fa milieberichten uit Indië; 12.00 Gram.; 12.35 Benedict Siiber- man; '13.00 Ned. Strijdkrachten; 13.30 Tlie Ramblers; 14.45 Van boek tot boek; 15.00 Radio Phil- harmonisch Orkest; 16.00 Gram.; 17.00 AJC-uitzending; 17.30 City halfuurtje; 18.00 Nieuws; 18.15 Kwartet Jan Corduwener; 18!30 Ned Strijdkrachten; 19.00 Viool en piano; 19.30 VPRO Bijbelver telling; '19.45 Dep. uitzending; 20.00 Nieuws; 20.06 VARA Drs. L. de Jong; 20.1'3 Eddy Walis; 20,45 Binn politiek weekover zicht; 21.00 Klankbeelden; 21.30 Muziek A'damsche politie; 22.00 Gevarieerd programma; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415.5 M.). KRO 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 11.00 Radio ziekenbezoek; 12.15 Voordracht; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws: 13.45 Mr. Jan Derks; 14.00 Gram'.; 15.00 Door kinderland; 16.00 Pianorecital; 16 30 Stereofonische proefuitzen- ding; 17.00 KRQ-iqmsk: 17.15 Klaas van Beeck; 18 00 Cinema orgel;. 18.25 Paul de Waart; 19.00 Nieuws; 19.40 Reportage; 20.00 Nieuws; 20.05 Henri de Greeve; 20.30 Püzzle-rubriek; 21.30 Hoor spel; 22.00 Nieuws; 22.15 Avond gebed; 22 35 Selecta: 22.45 Dr. ft. Cornelissen; 23.00 Selecta; 15 Vroolijke gram. de, dr van Kleffens, critiseerde de aanbevelingen der commissie, maar zeide, dat hij ter wille van de eenstemmigheid, niet tegen zou »stemmen. Hij zeide echter volle dig vrij te willen zijn, indien en wanneer de kwestie door de alge meene vergadering zal worden behandeld. Dr. van Kleffens zeide niet geestdriftig te zijn over de resolutie van de sub-commissie, Drie der vijf afgevaardigden, die totnogtoe het woord hebben gevoerd, (ook Egypte was er \oor) hebben zich ten gunste van de gewijzigde resolutie uitgesproken. Vier andere afgevaardigden, die leden waren van de sub-commis sie (Frankrijk, China, Polen en Brazilië), zullen ook ten gunste van de resolutie stemmen. De raad werd tot Maandagavond verdaagd. De processie van Echternach Voor de vermaarde processie van Echternach ter eere van Sint Willibrordus was buitensewoon veel belangstelling. Mgr. Philip- ne. bisschop van Luxemburg, hield op de binnenplaats van de oude abdij een predicatie, waar na de processie zich in beweging zette om de geteisterde straten van Echternach door te trekken. Daar de basiliek van Sint Willi brordus in puin ligt eindigde de processie in dë oude parochie kerk, die op een hoogte gelegen is. Brandstoffenbonnen nog niet geldig Het is gebleken, dat brandstof- fenhandelaren thans reeds zijn overgegaan tot het in ontvangst nemen van de periodëbocnen brandstoffen van de kaarten WA 606 en WB 606 en dat zij op de ze bonnen reeds brandstoffen af leveren. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de bonnen van de kaarten WA 606 en WB 606 nog niet geldig verklaard zijn, zoo dat hierop nog geen brandstof fen mogen worden afgeleverd. Het in ontvangst nemen dezer bonnen door handelaren is even min toegestaan. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Den Bosch werd de zaak tegen Arnold Meijer behandeld. Arnold Meijer in de beklaagdenbank tijdens het voorlezen der beschuldiging Hij stal goederen van gedetineerden De Krijgsraad te 's-Gravenha- ge behandelde de zaak tegen den beroepskapitein der infanterie A. K. Scheuerman, thans gedeti neerd wien ten laste gelegd werd. dat hij als commandant van het interneeringskamp te Roosen daal zoowel als commandant van het interneeringskamp Fort Spij kerboor bij Purmerend zich ver schillende artikelen, die toebe hoorden aan gedetineerden, had toegeëigend. De a'^iitair militair, majoor mr. van Gilse, kwam tot dë con clusie. dat verdachte ontslagen diende te wo: i uit den militai ren dienst, me. ontzegging van het recht, bij de gewapende macht te dienen. De vrijheids straf wilde spr. beperkt zien tot 1 jaar met aftrek van voorarrest. De Krijgsraad veroordeelde verdachte tot 10 maanden met aftrek van het volledige arrest, ontslag uit den militairen dienst, doch niet met ontzegging van het recht om bij de ggwapende macht te dienen. ALKMAAR LEEUWARDEN v.v. Achtmaal daagsch Nadat de n.a.c,o. de verschillende locale bus diensten weer in dienst heeft kunnen stellen, zal zij met in gang van Maandag 17 Juni a.s. ook de busverbinding Hol land-Friesland weer herstel len Uit Amerika zijn zes 36- persoons bussen gearriveerd, die op dit 121 K.M. lange tra ject zullen rijden Wij hebben er gisteren een proefrit mee gereden en kunnen onzen lezers mededeelen, dat het materiaal voor deze rit van 2 uur en 40 minuten (Alkmaar-Leeu warden) uitstekend voldoet. De dlirectie van de N.A.C.O. deelde ons echter mede, dat zij met dit materiaal nog niet tevreden is en over 3 a 4 maanden speciaal in Engeland gebouwde 46-persoons Crosley-bussen verwacht, die voor dezen dienst bestemd zijn. Wel licht zullen nog als tusschenphase groote opleggers van de N.S. ge bruikt worden. Hoofdzaak is echter, dat de zoo van vitaal belang zijnde verbin ding tusschen Alkmaar en Leeu warden, hersteld is. Vanaf 6.20 vertrekt om de 2 uur tot 20.20 uur een bus zoowel uit Alkmaar als uit Leeuwarden, in beide plaatsen aankomende omt 9 uur en vervolgens om de 2 uur tot 23 uur. Op Vrijdag marktdag in Leeuwarden vertrekt er uit Alkmaar nog een bus om 4.20 des morgens, aankomst. Leeuwarden 7 uur. In aansluiting op dezen Vrij- dagschen dienst zal vanaf Pur merend een bus rijden, die om 3.30 van het Tramplein aldaar vertrekt Zoowel de vertrekkende als de aankomende bussen hebben in Allernaar aansluiting op de treinen naar Amsterdam en Haarlem Van Alkmaar tot Den Oever worden geen passagiers uitgelaten en van Zurich tot Leeuwarden worden geen passagiers ingelaten: de bus is dus alleen voor passa giers van Holland naar Friesland en omgekeerd en stopt op alle tusschenliggende plaatsen, 23 in getal. F"" wielen worden niet ver voerd <7 staanplaatsen worden niet toegelaten Bij druk vervoer zal echter zoo mogelijk een volg- bus rijden. Aan de proefrit namen gisteren tal van officiëele personen deel o.a vertegenwoordigers van Ned. Spoorwegen, Gemeentebestuur van Alkmaar en Leeuwarden. K. v K. van Nrd,-Holland en Friesland, Prov. Bestuur van beide provin cies, directie van Naco en N T M, te Heerenveen, welke laatste Maatschappij in samenwerking met de NACO dezen dienst ex ploiteert. Vanzelfsprekend werden tijdens de lunch in de Nieuwe Doelen te Leeuwarden tal van tafelspeechen afgestoken, waarin vreugde werd uitgesproken over het herstel van de verbinding tusschen beide pro vincies, waaraan de wensch ver bonden werd, dat de goede samen werking, die tusschen NACO en N.t.M. bestaat het symbool mag zijn van de samenwerking en het contact tusschen beide provincies, die thans door dezen busdienst nog nauwer aan elkaar gebonden zijn portnteviw DE KAMPIOENS COMPETITIE Het programma voor de competitie om het Kampioenschap van Neder land is als volgt samengesteld: 16 Juni; LimburgiaNAC. 22 Juni: AjaxHeerenveen; NAC Limburgia; NECHaarlem. 23 Juni: Heerenveen'Ajax; Haar lem—NEC. 28 Juni: Heerenveen-Limburgia. 29 Juni' HaarlemAjax; NAC NEC. 30 Juni: AjaxHaarlem; NEC NAC; LimburgiaHeerenveen. 3 Juli: Ajax-Limburgia; NEC Heerenveen; HaarlemNAC. 7 Juli: LimburgiaAjax; Heeren veenNEC; NACHaarlem. 10 Juli; Heerenveen-NAC; Ajax NEC; HaarlemLimburgia. 14 Juli: NACHeerenveen; NEC Ajax; LimburgiaHaarlem. 17 JuliHaarlemHeerenveen. 20 Juli: AjaxNAC; NECLim burgia. 21 Juli: HeerenveenHaarlem; N ACAjax; LimburgiaNEC. SEYSS HULDIGT HET NEDERLANDSCH VERZET Bij de voorzetting van het kruisverhoor zei Seyss Inquart dat het nooit zijn bedoeling is geweest in Leiden een nationaal socialistische universiteit te stichten. Vervolgens legde de aanklager een verkaring voor van de secretaresse van de Reichssicherheitshauptamt waar in deze mededeelt een brief van Seyss te hebben gezien, waarin deze de sterilisatie der ioden aan beval. Seyss antwoordde hierop, dat hij in deze door den SD zich voor een voltrekkend feit ge plaatst zag. De aanklager stelde den gehee- len middag een lange reeks van vragen over vele detailpunten doch stelde daarbij den beschul digde voor weinig moeil.'kheden en wel zeer duidelijk bleek het bezwaar, dat het verhoor niet door een Nederlander, die met de Nederlandsche zaken volko men op de hoogte^is, werd afge nomen. Seyss heeft herhaalde ma len een eeresaluut gebracht aan de verzetsbeweging. Hij was er zich steeds van be wust geweest dat hij vervol ging van het verzet slechts juridisch kon rechtvaardigen en niet moreel, daar hij als Nederlander waarschijnlijk evenzoo gehandeld zou heb- ben. Vocrts zeide Seyss, dat hij genoodzaakt was geweest den voedseleommissaris Lou- wes te handhaven, ondanks zijn anti-Duitsche en anti- nazi-gezindheid, omdat hij bij het allermoeilijkste voed- selprobeem de onmisbare mail was. Ten aanzien van de economi sche plundering zeide Seyss dat de Duitsche soldaten in Neder land onze boter, kaas en andere dingen naar huis mochten zen den, bijna zonder aan eenige beperkingen gebonden te zijn. Als zij met verlof gingen moch ten zij zooveel meenemen als 2ij dragen konden. De ioden wer den 400 millioen en de vrijmet selaars 8 tot 10 millioen gulden lichter gemaakt. Gisteren kwam in het getuigen- bankje Seyss' oude vriend Dr. Wimmer, dien hij mee naar Hol land bracht als general-kommis- sar van justitie. Deze deed zijn uiterste best om zijn vroegere chef in een zoo gunstig mogelijk licht te plaatsen en zijn verant woording voor misdaden af te wentelen op de weermacht en de politie. Wimmer durfde zelfs zoo ver te gaan om te zeggen, dat de vroegere rijkscommissaris in werkelijkheid een paar honderd Nederlanders het leven heeft ge red. De getuige zei voorts, dat Mussert herhaaldelijk er op aan gedrongen heeft benoemd te wor den tot minister-president, Vreemde troepen binnen kort uit Oostenrijk? Dr. Karl Gruber, gevolmach tigd minister vara het departement van buitenlandsche zaken in Oostenrijk, heeft bij zijn terug keer uit Londen verklaard, dat de bezettende mogendheden het in beginsel eens waren over het terugtrekken der troepen uit Oostenrijk maar raog van mee ning verschilden over de proce dure. Gruber hoopt op een spoe dige overeenstemming. "PENEINDE de vorming van een nieuwe Fransche re geering zooveel mogelijk te bespoedigen, heeft de M.R.P. contact met de overige poli tieke partijen gezocht. Maurice Schumann, president van de uitvoerende commissie en de secretaris-generaal, André Co lin, hebben daartoe een onder houd gehad met den secreta ris-generaal van de socialisti sche partij, Daniel Mayer en met den secretaris der com munistische partij Jacques Du- clot. Deze bespreking gold uit sluitend de verkiezing van een nieuwen kamerpresident. In middels heeft ook de minister van buitenl. zaken, Georges Bidault, besprekingen gehou den met verschillende politie ke leiders, zooals Thorez, Du- clot, Vincent Auriol en Daniel Mayer. Het blad „Le Monde" merkt hierbij op, dat wanneer men zijn keus laat vallen op Bidault als candidaat voor het hoofd der regeering, dit niet zoozeer geschiedt in zijn hoe danigheid van leider van de sterkste partij van Frankrijk, dan wel in die van oud-voor zitter van den nationalen ver- zetsraad, die hem tot de meest geschikte persoon om de grootst mogelijke samenwerking onder de republikeinen te bewerk stelligen, gemaakt heeft. STEREOFONIE Natuurgetrouwe musiekomtvangst "7 ATERDAGMIDDAG om half vijf kan elkeen, die zich de moeite wil getroosten vooraf in zijn huiskamer twee radio-ontvangers, eenige me ters uit elkaar en met elkaar een groote hoek vormend, op te stellen, vervolgens elk der toestellen op een der Neder landsche zenders af te stem men en voorts alle aanwijzin gen op te volgen, die per radio gegeven worden, de sensatie der stereofonie ondergaan. De Stichting Radio Nederland zal gedurende een half uur een stereofo. nische proefuitzending verzorgen. Voorzoover de Engelsche en Ameri. kaansche literatuur ons heeft bereikt zwijgt zij over deze proefnemingen ter verlossing uit het "geluid in blik'' zooals de vlakke geluidweergave wel wordt genoemd, zoodat dit naar alle waarschijnlijkheid de eerste uitzen ding van dien aard op onzen planeet zal zijn. In de studio staat een kunsthoofd opgesteld met op elk oor een micro foon. Elk der van deze uitgaande electrische kanalen wordt naar een af> zonderlijke zender geleid. Voorshands eischt dus zoowel de uitzending als de ontvangst van natuurgetrouwe muziek een dubbele apparatuur. Merkwaardig is dat men deze "ont. vangst als zat men in de zaal bij de executanten" men kan elk instru ment localiseeren en de verplaatsing daarvan duidelijk volgen zoo snel heel gewoon vindt, doch zoocTra men zich op de klassieke ontvangst hoort overschakelen bespeurt wat men eigenlijk mist. De Sichting Radio Nederland zal de ontvangst van rapporten over deze uitzending zeer op prijs stellen. Uit het buitenland zijn haar deze reeds toegezegd. 83. En Jippie? Die kende geen rust. Af en aan sleepte hij de berichten, die hij kon bemachtigen en zoo hield hij de buiten wereld, de in groote spanning wachtte, op de hoogte. Steeds weer verdween hij op een geheimzinnige manier en steeds weer kwam hij terug, zonder dat men het merkte. Want in het groote laboratorium werkte iedereen als een bezetene, aangevuurd door de woedende kreten en bevelen van Heer Dolf. Hij was wit van razernij, want

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3