GEMEENTERAAD VAN TEXEL Nieuw Noordhollandsch Dagblad Stad en Omtrek Marktberichten Uitreiking decoraties door H.M. de Koningin Bericht Goede raad DINSDAG 18 JUNI ig4s DEN HELDER. ST. AUGUSTINUS- VEREENIGING Zaterdag 15 Juni hield de afd. Den Helder van de R.K. Onder-1 wijzersvereeniging St. Augusti- nus in „De Boers'Lunchroom" te Den Helder haar ledenvergade ring. In deze vergadering werd de nieuwe Geestelijk Adviseur, Pas toor Nis uit Anna-Paulowna ge ïnstalleerdHierna werd een verslag uitgebracht van de K.O.V.-vergadering van 11 Juni, te Utrecht gehouden, waarin de ■salarisverbetering en de noodige actiemiddelen om daartoe te komen, werden besproken. Besloten werd op 29 Juni een bedevaart te houden naar Heiloo, als geestelijk actiepunt voor de salarisverbetering. In verband met de slechte tóestand der af- deelingskas werd de contributie verhoogd met f0.50 per maand met terugwerkende kracht, in gaande 1 Januari j.l. De Diocesaan Mis'siedirecteur, d'e Weleerw. Heer 'Schrama hield hierna een causerie over het or- ganiseeren der Kindsheid op de scholen. Het aankweeken van missieliefde bij het kind is nood zakelijk voor de instandhouding der Missies, Hoewel de oude notulen van voor den oorlog, in den bezet tingstijd ingeleverd waren, wist de oud-voorzitter de heer v. d, Vring nog mede te deelen, dat op 1 "Juli 1946, de afdeeling Den Helder tien jaar bestaat. Met feestvieren wordt gewacht tot het 12jarig bestaan. MEISJES VRAGEN PENSION De sportweek aan het einde van deze maand zal meer dan duizend gasten in onze stad brengen. Behalve militairen van land- en zeemacht zullen ook Marva's en leden van het vrou- wenhulpkorps aan de wedstrij den deelnemen. Het bestuur van O. en O. doet daarom een beroep op de inwoners van Den Helder, om voor één of twee nachten 'een vrouwelijke logée op te ne men. Men begrijpt, dat juist de huisvesting van de dames-deel nemers een moeilijk probleem is, dat wellicht met behulp van bereidwillige stadgenooten ge makkelijker kan worden opge lost, Degene, die in staat is één logee te ontvangen, kan dit op geven bij den heer Bouman, van Galenstraat 95. VECHTERSBAZEN Een drietal personen moest naar het politiebureau worden opgebracht, wegens vechtlustig heid in de Koningstraat. VREEMDE MANIEREN Er kwam iemand beklag doen bij de politie, omdat hij nogal was mishandeld. DE O. EN O.-COLLECTE De collecte, dié O en O. vorige week heeft gehouden, met het doel de onkosten van de komen de sportweek eenigszins te dek ken. heeft f 566 opgebracht. Hierbij komt dat lang niet 'alle straten konden worden afge- loopen. SCHAGEN VERKIEZING GEMEENTERAAD Vier candidatenlijsten ter verkie. zing van leden van den Gemeente» raad werden alhier ingeleverd, waar op de namen van de volgende perso nen voorkomen: Plaatselijk Belang: C. van Barne_ veld; C. Blaauboer; Chr. Dekker; G. Dekker; W. F. Gorter; E. Hakkesteeg't A. Koning; W. D. Niestadt; K. Reijne D. Roggeveen—Vis; R. Strijbis en M. Wissekerke. Partij van den Arbeid: J. Jaspers; K. S. Leguit; H. A. Veuger; R. Zijl stra; S. Jimmink; J. E. L. van Ketel; Ir. W. T. Rinsema; P. C. Wey; I. J. Schroevers; L. C. Stemvers; H. En gelsman en Th. de Weger. KVP en Chr. Partij: W. Dekker; J. J. de Moei; F. P. J. Bongenaar; C. Koning; P. Borst; P. van Diepen; G. Joling; W. G. Plukker; G. Taylor; G. Schoorl; P. Wester; G. Gootjes; H. L. van Delft en J. J. Louwe. CPN en Werkend Schagen: E. van den Berg; R. Keesman; C. Polder vaartSnoek; Joh. Roos; P. Blokker; G. C. Anneveldt; M. P. J. van Rijs wijk; F. Kruit; P. L. Oosthof; H. Starreveld; N. Koopman; J. Dekker; R. Doorn en A. Breed. BURGERLIJKE STAND Geboren; Antje, dochter van Roelof Sikkema en Hendrik je Bult; Janny Alida, dochter van Jan Gootjes en Aaltje Wagenaar; Elisabeth Af ra, dochter van Lourentius Jozef Maria van der Togt en Catharina van der Peet; Enno Fredrik Harm annus, zoon van Christiaan Berend Holema en Wilhelmina van der Werff; Johannes Nicolaas, zoon van Nicolaas Wilhel mus Limmen en Geertruida Johanna Sperling; Maartje, dochter van Eg- bert Hooiveld en Cornelia Geel; Nelty Marie, dochter van Jan Pieter Wijker en Ida Sillus; Marjan, dochter van Jan Boontjes en Mart je van Otteren; Tjeerd, zoon van Arie Johannes Wil- lemse en Wapke Brouwer; Renee Geertruida, dochter van Josephus Wilhelmus Meijboom en Cath. Koster. Overleden: Anthonie de Jongh, 71 jaar, echtg'. van Rensje Weeland; Jan Plakman, 64 jaar, wedn. van Math. Smit; Klaas Biesboer, 77 jaar, wedn. van Emegonda Jonkman. OndertrouwdJohannes Albertus Schilder en Divera Beers; Jan Simon Bakker (Wieringen) en Trijntje Reijne; Jan Glim en Maartje Jonk man; Petrus Teileman (Anna Paul.) en Cornelia Cath. Godschalk; Dirk Wilbers (Zijpe) en Pieternella Wit; Arie van de Griend (Sliedrecht) en Gerritje Broekhuizen. Gehuwd: Nicolaas Mattheus Maria Sluijter en Anna Tarics; Pieter Teu_ nis Flapper en Geertruida Bastiana Schoonhoven. ANNA PAULOWNA VERGADERING ANNA.PAULOWNA POLDER Het bestuur van den Anna_Pau_ lowna Polder vergaderde Zaterdag morgen in het Polderhuis te Kleine Sluis. Dijkgraaf mr. M. Th. Mijnlieff opende met een kort welkomstwoord. Na de notulen werd medegedeeld dat de oorlogsschade aan het polder huis door een expert op 2863.85 was geraamd. De Molestverz. Mij. was evenwel van oordeel dat het huis veel te laa^ verzekerd was. Zij waren van oordeel dat dit 35000.had moeten zijn terwijl het voor 25000.verze kerd was. Voorzitter kwam dit hooge bedrag een beetje onwaarschijnlijk voor. Toch had een oppervlakkig oordeel van den heer Taillie ongeveer hetzelfde opgeleverd. Zijn taxatie is echter nog niet gereed. Door een en ander zou de uitkee_ ring ongeveer 40 pet. lager worden. Ingeval een nadere taxatie echter een ander cijfer oplevert zal men evenwel weer met de Maatschappij in correspondentie treden. Volgens voorz. heeft een verz. Mij. echter practisch alle en de verzekerde bijna heelemaal geen rechten. Van Ged. Staten is bericht ontvan gen dat de beg'rooting 1946 alsmede het besluit inzake het verhoogen van de vergoedingen aan Heemraden en Hoofdingelanden is goedgekeurd. Dan berichtte voorz., dat de heer Langedijk ontslag gekregen heeft als sluiswachter en de heer Meuleveld als wegwerker, beide wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Met algemeene stemmen wordt het kohier voor het heffen van Polder- lasten vastgesteld over een opper vlakte van 4521 H'.A. 86 A en 22 c.A. a 25.per H.A.; hetgeen totaal 113.047.88 op zal leveren, goedge keurd. De omslag is betaalbaar in 3 gelijke termijnen op 17 Sept., 12 Oct. en 9 November. Het salaris van den adjunct-opzich ter werd vastgesteld op 1800.— per jaar met 2 jaarlijksche verhoogingen van 200.tot een maximum van 2600.—. Aan het personeel werd de extra maand salaris welke Rijks, Provincie enen Gemeenteambtenaren reeds ont vangen hebben als z.g. "invasiegeld", toegekend. Ook de overbruggingstoelage wordt hun uitgekeerd. Deze uitkeering is 240 per jaar, «£.80 per week of 10 ct. per uur voor gehuwden of eenigst kostwinners, terwijl ong'ehuwden pre cies de helft genieten. De vergadering toog vervolgens aan het stemmen voor het opmaken van de aanbevelingen voor de benoeming van Dijkgraaf en 2 Heemraden. Na tallooze stemmingen en herstemmin gen werden dit: Voor Dijkgraaf: Mr. M. Th. Mijnlieff, Jac. Lindenberg en C. v. Balen Blanken. Voor Heemraad: ter voorziening in de vacature Lin denberg (aftredende herkiesbaar): Jac. Lindenberg, V. Kaan en R. L. Waiboer en voor den niet herkiesba ren heer C. Geerligs de heer A. Meijer, J. Jongejans en J. de Goede. Tijdens de rondvraag deelde de heer Willems mede, dat hij het voor zitterschap van het herdenkingsco- mié op zich genomen heeft op voor waarde dat de burgemeester naar buiten optreedt. Desgevraagd antwoordde de voorz. den heer de Goede dat de brug over de Balgervaart nog niet zoo heel slecht is. Men zal trachten hier t.z.t. een duiker aan te leggen. Dat voorz. niet naar de herdenking in Waard en Groet gewees is. vindt zijn oorzaak in het niet ontvangen van een uitnoodiging. Hierna ging de vergadering in comité. ZAP NIEUWS ZAP 1 speelde thuis een vriend schappelijke wedstrijd tegen Geel Zwart 1, welke zij met 4l wist te winnen, welke overwinning wel 'n bewijs is en dus daar ook spoedig wenscht te zijn alle tegenwerking ten spijt. ZAP 2 ging naar Wieringerwaard 2 voor de kermiswedstrijd welke ter elfder ure werd vastgesteld en moest zwaar gehavend maar in een sportieve strijd met 32 de meer.» dere erkennen van Wieringerwaard. Onze ZAP toekomst ging naar den Aspirantendag in Alkmaar met 4 elftallen en hebben zich kranig ge weerd. A bezette een 3e plaats en B; C en D een 2de plaats. ZAP a—Kolping Boys a 0—2; ZA P aEVC a 0—0 (na strafschoppen 2—1); ZAP bPSCK b 3*-0; ZAP b Alkm. Boys b 13; ZAP e^—RKA FC c 6—1; ZAP c—WFC d 0—1; ZA P dRKAFC d 1—0; ZAP d—Alcma. ria e 02. WIERINGEN SUCCES VERZEKERD De Wieringsche voetbalclub Succes heeft den Engelschen trainer Louwrence aan zich kun nen verbinden. Dit zal de club in alle opzichten ten goecTê komen, ST. MAARTEN INGEBRUIKNEMING VAN HET GERESTAUREERDE RAADHUIS Hiervoor waren behalve de raadsleden, de heeren v. d. Ham, Breebaart, de Geus, P. "Slot, B Schut en K Numan, die allen het hunne hieraan hadden bijgedra gen uitgenoodigd, benevens ont- anger Blaauw en de secretarie ambtenaren. Een prachtig nieuw pluche kleed bedekte de raadstafel Burgem. Breebaart herinnerde er aan, hoe dij. „hok" eruit zag na de bevrij ding. Wanneer de ruimte waarin men arbeidt niet prettig aandoet, schaadt dit de arbeidsprestatie, doch een prettige sfeer bevordert de vlotheid Wij hebben naast het raadhuis ook de omgeving veran derd. Het gebouw kennen wij niet meer terug De afschuwelijke kleuren en miserabele verlichting hebben plaats gemaakt voor een gebouw waarin het een feest is te werken. De raadszaal vormt wel de bekrooning van het geheel, ter wijl toch de min of meer deftige sfeer behouden bleef. Wij brengen de hoogste lof aan hen die dit tot stand brachten, onder de bekwame leiding van den gem. Opzichter, die ook de ont werpen gemaakt heeft. Met be trekkelijk geringe kosten is iets bereikt wat een vergelijking met omliggende gemeenten glansrijk kan doorstaan. Spr. hoopt dat het heldere licht Zaterdagmorgen vergaderde de Raad van Texel onder voor zitterschap van Burgemeester Rehorst. Deze heet allen hartelijk welkom'. De heeren Hermes en Mechielsen waren door ziekte verhinderd aanwezig te zijn. Het noodziekenhuis zal om financieele redenen per 1 Juli worden opgeheven. De afdeeling van het Roode Kruis heeft nog een poging gewaagd, maar is er ook niet in geslaagd, de noodige gelden bij elkander te krijgen. Er zal nog wel getracht worden, daar er een tekort aan kraam verpleegsters is, een kraamaf- deeling te stichten. Aan den heer L. P. Piete-se, hoofd O.L. School de' Waal en aan mej.'A. Kraai, onderwijzeres O.L. School te De Koog en mej. T. 'Willing, onderwijzeres O.L, School te Den Hoorn en. J. W, Vellinga, onderwijzer O.L, School te Den Hoorn en K. SchouWsi-ra, onderwijzer O.L, School te Den Burg werd eervol ontslag ver leend. Mej, Campenhout werd tijdelijk als'onderwijzeres aan de Koog benoemd. Als tijdelijk on derwijzeres te 'Oosterend is be noemd mej. Hoogerwerf. De als technisch commissaris 'van de N.V. Texelsche Electriciteits- maa'tschappij aanbevolen heer ir, Gebhard werd nog niet benoemd] daar hij voor den raad geheel onbekend is. Burgemeester zal eerst met den heer Gebhard in contact treden en dit de aan deelhoudersvergadering van de N V. T E.M. voorleggen. Als adj: cómmiés ten kantore gemeente ontvanger wordt benoemd A. Broekman Jr. Zijn benoeming geacht als 1 Mei te zijn ingegaan. Den heer A. Broekman Sr. wordt dank gebracht voor 't vele extra werk, dat hij in het belang van Texel de laatste maanden heeft ^verricht. Als bestuursleden voor de stichting Nijverheidsonderwijs voor Meisjes zijn benoemd de heeren E. Noordijk Th. R, Hin, C, A, Eel'man, W. Wassenaar, J. H] Schraag, B. Druif, en de da mes de Wolf-Kikkert, van Dommelen-Brand, Kikkert-Lap, Swarthof-Voorvelt, de Vries- Sleutel. Mr. G, D, Reborst wordt als gedelegeerde benoemd. Voor de commissie tot wering van schoolverzuim worden gekozen Brouwer, P. B. Ritico, J. Kikkert Nzn.. Jb. Roeper J.Dzn. en H: C. Remmers. 'De Winkelsluitingswet heeft nog heel wat hoofdbrekens ge kost. Dinsdagmiddag vrij. De winkeliers zijn verplicht om van 12 tot 12.30 en van 13.30 tot 14, uur open te zijn. In het seizoen en op marktdagen is de vrije middag niet verplicht. Minister Ringers heeft aange raden de plannen voor den op bouw zoo spoedig mogelijk in orde te maken, daar dit de ge meente ten goede komt. Er is van Monumentenzorg bericht ontvangen, dat het Weeshuis niet gesloopt mag worden. Mi nister Rmgers zal in deze zaak trachten medewerking te ver- leenen, daar het toch voor allen een verbetering zal wezen als dat oude Weeshuis weg is. De kosten van de 12 Zweed- sche noodwoningen zullen door het rijk worden vergoed. De kos^ ten zijn f 66.000, De te bouwen' 22 woningen zullen met spoed worden aanbesteed. Het plan was 17 in Den Burg' en 5 in den Eierlandschen Polder. De lieer Leber (R.K.) zag er' liever in Den Burg een paar meer, daar uit Eierland niet zooveel vraag was binnengekomen. De heeren Bruin en Vlaming zijn het hier mee eens. Het terrein is aan en bij Den Burg een bezwaar. B. en W. houden een eventueele ver andering in beraad. Er zijn eeni- ge stukken grond aangekocht aan den Suikerweg en Haffelderweg voor f 2 en f 1.50 per m2. Er zal tot aankoop van een motorspuit met een capaciteit van 2000 liter worden overge gaan. Kosten bedragen: spuit f 38Ö0, trekker f 2975, waar dan nog slangen enz. bij komen. De heer Leber (r.k.) zag dan gaarne de kleinere spuit op een der bui tendorpen geplaatst, b.v. Koog of Oudeschild. Dit zal nader be sproken worden, De heer Hin dacht, dat de nieuw te koopen spuit met een zoo groote capa citeit te groot was, daar op vele plaatsen niet veel water is. Bur gemeester zeide dat het geen be zwaar is, daar hij ook op halve kracht kan draaien. De begrooting van de gemeente was sluitend voor dit jaar, maar wij moeten vele veranderingen in de inkomsten en -uitgaven aanbrengen om de begrooting 1947 sluitend te krijgen. Het is nog niet bekend wat de regee ring met ons op het oog heeft. Hopelijk kan deze ons uit de put redden. Het salaris van de wethouders zal gebracht worden van f 500 op f 800. Door den oorlog zijn wij met werk achter geraakt, waardoor de kosten voor schrijfbenoodigd- heden zijn gestegen van f 200 tot f 1500. Er zijn een paar mannetjes aangesteld om de plantsoenen en de graven der geallieerde mili tairen netjes te onderhouden. Het vliegveld zal gebruiks klaar worden gemaakt en wordt dan alleen gebruikt voor de bur gerlijke luchtvaart. De gedetineerde werkkrachten zijn de gemeente te duur voor het schoonhouden en onderhoud van de plantsoenen. De secretarie-leges zullen ver hoogd worden. Kampeervergun- ning van f 0.25 op f 0.50. Trou wen van f 7.50 en f 10 op f 15 en f 20. Het verhuren van het strand voor het exploiteeren van strandtenten bracht ook niet het verwachte bedrag op, omdat er niet zooveel strand is te verhu ren Hondenbelasting is gebracht van' f 5 op f 10. Reinigingsrech ten zullen ook verhoogd worden. En men wordt verplicht om mini stens eenmaal per week het huis vuil mede te geven. Met het aan schaffen van een auto voor den vuilnisdienst zullen wij maar wachten tot de nieuwe er zijn. Begrooting algemeen armbe stuur goedgekeurd. Bij de rondvraag vroeg de heer G. Bakker of op de Stee nenplaats geen parkeerverbod ingevoerd kan worden, daar in de Nieuwstraat ruimte te over is. Dit wordt toegezegd. De heer A. Backer vroeg of het fietspad aan den Schilderweg niet wat opgeknapt kan worden. Dit zal den directeur van gemeentewer ken in handen gegeven worden. De heer Beumkes zag graag de Hoogenwerf aan Den Hoorn be straat, daar het zoo'n stuifgat is. Zal aan gemeentewerken door gegeven worden. De heer Leber vroeg of bij het nieuwe bouwplan de Nieuwstraat bebouwd wordt. Burgemeester zei van wel. Het geen de heer Leber zeer betreurt omdat je vanuit de Nieuwstraat zoo'n mooi gezicht hebt op hel park en de kerk. Misschien is hier nog verandering in te bren- gSn ERNSTIG ONGEVAL Zaterdagmorgen om half elf is op den weg nabij Oosterend een ernstig «ongeluk gebeurd, 'n Vrachtauto van het leger kwam in botsing met een motorrijwiel. De motorrijder, dr. H. Koens, raakte zoo ernstig met zijn linker been bekneld, dat dit lichaams deel bijna werd afgerukt. Dr. Renout en dr. v. Dommelen wa ren spoedig ter plaatse en ver leenden eerste hulp. Dr, Koens werd met een extra boot naar het ziekenhuis in Den Helder vervoerd, waar men het been heeft geamputeerd. Dr. Koens, die dierenarts op Texel is, is des nachts aan zijn bekomen ver wondingen overleden. dat thans overal straalt, weerspie geld wordt in ons optreden als bestuurderen van St. Maarten Aannemer de Geus dankte voor de loftuitingen aan zijn adres maar wilde deze vooral terugbreng gen tot de schilders, welke wel het leeuwenaandeel in deze metamor. fose hebben gehad. Met een dronk op het welzijn van St Maarten kwam het eind van deze officieele plechtigheid' waarna het gezelschap nog korten tijd gezellig bijeen bleef. ALKMAAR, Veemarkten van 15 en 17 Juni. 11 paarden; rii- tuigpaarden 10001600; oude paarden 400650; hitten 400- 1000. 'Handel redelijk. Vette koeien voor de Centrale; lio nuchtere slachtkalveren voor de Centrale; 11 vette schapen voor de Centrale; 121 kippen en hen nen: kippen 514; hennen 812 per stuk; 73 konijnen: 217 per stuk. ZWAAG; 17 Juni. Andijvie 26; spinazie 3341; postelijn 1829; sla. boonen 2.503.10; snijboonen 1.80; doperwten 601.10; peulen 1.701.90; tomaten 3.40; tuinboonen 2732; bos. peen 1627; rabarber 56; sla 1—5.40 komkommer 1750; bloemkool 760; bosselderie 77.60; bindsla 4—6; Mei. rapen 18; perziken per stuk 17—1.50 aardbeien 1.402.50; pruimen p. stuk 1741; roode be'ssen 22.50; Prolefic. bessen 2.50; kruisbessen 24; Asperges 1.101.90; sjalotten i037. WOGNUM: 17 Juni. Bloemkool I 26—60; idem H 20—30; idem Hl 11—17; bospeen 1325; sjalotten 89; roode bessen 2.20; knolbiet 4.70; aardbeien 1.60—2.50; sia I 2—3.70; bindsla 8. HEILOO, 17 Juni. „St. Willi- brordus'' Aardbeien 1.80— 2.20; peulen 1.251,40; doperwten 951,05; postelein 0.320.38; ra barber 0,050,08; tuinboonen 0.26 0.32 per kg; asperges le soort 1,60—1.90, 2e srt 1,10—1,40 per bos; bloemkool le srt 4055, 2e soort 1830 cent per stuk. LANGEDIJK, 18 Juni. Aangevoerd: 145 stuks bloemkool 2030; 2000 kg. rabarber 5; 12600 bos peen 1318.30; 25500 kg. aardappelen 16.90; klein 7. GROOTEBROEK, 17 Juni. Bloem kool I 3843; bospëen 1338; sja lotten 17.20; sla I 2—3.40. HEM, 17 Juni. Bloemkool A I 43— 61; I 25—37; sla 2.30—3.90; peulen 1.401-60; slaboonen 2.202.40; boS- peen 2224; rabarber 55.10; aard beien 12.40. NRD. -S CHARWOUDE, 18 Juni 5000 kg rabarber f5. Men meldt ons, dat H. M. de Koningin op 20 Juni a.s. op het vliegveld Soesterberg een aantal decoraties zal uitrei ken voor tijdens den oorlog verrichte prestaties. Tevens zal een tiental ridders der Mili taire Willemsorde worden ge ïnstalleerd. Na afloop van de plechtigheid zullen de aanwe zige troepen defileeren voor Hare Majesteit en de nieuw benoemde ridders. De reeds eerder benoemde ridders zul len vanaf gereserveerde plaat sen de uitreiking der decora ties en het défilé kunnen ga deslaan. Zaterdag verscheen onze krant i" een omvang van acht pagina's, hetgeen om de veertien dagen toe. gestaan is in verband met het for. maat van het papier. "yELFS bij goeden wil onzer zijds kan onze vreeze des Heeren in slaaf sche angst, on ze godsvrucht in farizeïsch vertoon, ons geestelijk weten in inbeelding en onze sterkte in uitdagende vermetelheid ontaarden. Het gaat-om het juiste midden, de juiste maat in ieder voorkomend geval Slimheid of geleerdheid helpen ons niet, Idoch, de H- 'Geest, die als vijfde: de gave van raad heeft meegebracht. Soms fluistert Hij den goeden raad ,ons rechtstreeks in, vaak brengt Hij ons met een goeden vriend, een wijs mensch, een geestelijken leidsman in aan raking en maakt ons dan be reid om naar diens raad te luisteren. Aan de eigenwijzen gaat deze vijfde gave van den H. Geest verloren. MARCVS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2