Rondom de interneering van N.S.B/ers RADIO Gemeenteraad van St. Maarten De vroege aardappelenkwestie I/WW Nieuw Noordhollandsch Dagblad richten lecoraties e Koningin ht DE LICHTE GEVALLEN Het nieuwe raadhuis De distributie van bananen BELEEFDHEIDSLEER Boebi Trep en Jippie Jee zegevieren 18 JUNI 194e DINSDAG 18 JUNI 1946 traalt, weerspie. optreden ak St. Maarten eus dankte voor an zijn adres ooral terugbreng s, welke wel het deze metamor. op het welzijn kwam het eind le plechtigheid' chap nog korten bleef. eemarkten van 11 paarden: rij- 00—1600; oude iO; hitten 400- redelijk. Vette Centrale; llo lveren voor de e schapen voor kippen en hen- c -14; hennen 73 konijnen: Andijvie 26; -elijn 18—29; sla. snijboonen 1.80; peulen 1.70—1.90; onen 27—32; bos. r 56; sla 1—5.40 bloemkool 7—60; lindsla 4—6; Mei' per stuk 17—1.50 pruimen p. stuk 22.50; Prolefic. >sen 24; Asperges 10—37. i. Bloemkool I idem III 11—17; otten 89; roodé t 4.70; aardbeien 70; bindsla 8. ni. „St. Willi- irdbeien 1.80— -1,40; doperwten 0.32—0.38; ra- tuinboonen 0.26 erges le soort 1,101,40 per srt 4055, 2e per stuk. uni. Aangevoerd: 20—30; 2000 kg. is peen 1318.30; »n 16.90; klein 7. 17 Juni. Bloem, een 13—38; sja. —3.40. emkool A I 43— .303.90; peulen 2.20—2.40; bos. r 55.10; aard. OUDE, 18 Juni 5.—. s, dat H. M. 20 Juni a.s. op esterberg een i zal uitrei- den oorlog es. Tevens zal ers der Mili- le worden ge- ifloop van de en de aanwe- fileeren voor en de nieuw- 's. De reeds .ridders zul- rveerde plaat- g der decora- lé kunnen ga- n onze krant in acht pag'ina's, rtien dagen toe- nd met het for- ien wil onzer- \ze vreeze des zhe angst, on- in farizeïsch stelijk weten i onze sterkte vermetelheid gaat-om. het le juiste maat mend, geval •.rdheid helpen de «Geest, de gave van ebracht. Soms goeden raai s in, vaak et een goeden mensch, een s man in aan- t ons dan be- ens raad te le eigenwijzen gave van den U' MARCUS I. NOG STEEDS verblijven er in de concentratiekampen in ons land kleine NSB-ers, de „lichte gevallen", ten aanzien van wie de publieke opinie het niet eens is over de vraag of deze menschen reeds lang in vrijheid hadden moeten zijn gesteld, of dat zij nog maar een tijd lang moeten opgesloten blijven. Hieronder geven wij onze ge dachten weer in betrekking tot het vraagstuk van de vrijlating van de kleine NSB-ers Onder „lichte gevallen" wor den in het algemeen verstaan die NSB-ers, die meenden juist te handelen door de NSB aan te hangen, min of meer propaganda voor de NSB maakten, daarbij voorstanders waren van een autoritairen regeeringsvorm en de Duitschers sympathiek gezind waren maar die zich niet schuldig hebben gemaakt aan de aantasting van de rechten van hun medeburgers in engeren zin, dus zich onthielden van het aan wijzen van joden, onderduikers enz. We weten allen dat het verzet, naast den afkeer van de Duit schers veroorzaakt door hun ver raderlijken inval in Nederland en de aantasting van onze vrij heden op velerlei gebied, bij een groot gedeelte van ons volk voortkwam uit afkeer van de heidensche opvattingen van het Nazidom inzake de natuurrech ten van den mensch (jeugdop- voeding e.d.) en uit het algeheel verwerpen 'van het christendom. (Sommige landgenooten pTeeg- den verzet uit sympathie met een andere buitenlandsche autori taire regeering De kleine NSB- ers, en we hebben hier op het oog de plattelands NSB-ers hun opvattingen kunnen wij het beste begrijpen komen in hoofdzaak voort uit niet of wei nig positief christelijke kringen (over katholieke NSB-ers spre ken we niet), zij zijn veelal a- christelijk en daarom spreekt bij hen het bezwaar van de aantas ting van den christelijken gods dienst niet, terwijl hun kennis van het natuurrecht (en niet bij hen alleen) wel zeer miniem zal zijn te noemen. De aandacht van deze NSB_ers was bijna uitsluitend gericht op econo misch terrein en het is daarom be grijpelijk dat deze menschen een vergelijking gingen trekken tusschen hun bestaansvoorwaarden in ons land en tusschen die waaronder hun be_ roepsgenooten in Duitschland leefden hier hard werken met als resultaat dat zij in 1940 er financieel slechter voorstonden dan in 1930 (spraken andere bevolkingsgroepen in ons land in die jaren niet van "uitzie ken", hetgeen voor den zelfstandigen land- en tuinbouwer beteekende van zijn bedrijf te worden verjaagd?) terwijl hun hedrljfsg'enooten in Duitschland blijkbaar niet met die zorgen in diezelfde mate waren be last. Bovendien bestond er in Duitschland' niet de groote werkloos heid die In ons land heerschte (dat het op gang brengen van de oorlogs machine in Duitschland hiervan de groote oorzaak was ontging hen en PROGRAMMA WOENSDAG 19 JUNI HILVERSUM I (301.5 M.): VARA 7.00 Nie*iws; gym. en gram.; 8.;00 Nieuws en gTam.; 10.00 VPRO Morgenwijding; 10.20 VARA P. J. Kers Jr.; 10.55 Voor de continubedrij_ ven; 11.45 Familieber. uit Indië; 12.00 Ensemble George Frank; 12.35 The Ramblers; 13.00 Nieuws; 13.15 Vaude_ ville_orkest; 14.00 Voor de vrouw; 15.00 Voor de jeugd; 17.00 Eddy Walis 17.35 Kwartet Jan Corduwener; 18.00 Nieuws; 18.15 Johan Jong; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.15 Liedjes van vroeger en nu; 19.30 VPRO Causerie 20.00 Nieuws; 20.15 Kurhausconcert; 21.00 Hoorspel; 22.15 Sylvestre_Trio; 22.45 Geestelijk leven; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415.5 M.): NCRV 7.00 Nieuws; gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 9.15 Voor jonge zieken; 10.30 Morgendienst; 11.00 Fluiirecital; 11.45 Dameskoor; 12.00 A'damsche Politiemuziek; 13.00 Nieuws; 13.20 Orgel; 14.30 A. J. Her_ wig; 15.00 Concert; 15.30 Kamermu ziek; 16.15 Kinderkoor; 16.45 Voor jongens en meisjes; 17.30 Piano_reci_ tal; 17.45 Het Rijk Overzee; 18.00 Pianorecital; 18.15 Mandolinata; 19.00 Nieuws; 19.15 Dep. uitzending'; 19.30 Engelsche les; 20.00 Nieuws; 20.05 Orgelconcert door Feike Asma; 21.00 Causerie; 21.15 Radio Philharmonisch orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Het ac tueel geluid; 22.30 Radio Philh. Or kest; 23.15 Gram.; 23.50 Schriftlezing. hen niet alleen) zoodat alles bij elkaar genomen de toestand aldaar den NSB_ers veel beter toescheen dan in ons land hetgeen voor velen van hen oorzaak zal zijn geweest van het toetreden tot de NSB, die een en ander wel spoedig in goede banen zou leiden. En de regeeringsvorm? Hoe was de toestand in Italië vóór de komst van den Duce? In Spanje voordat Franco optrad; in Frankrijk waar door het geharre_ war in de regeeringen de oorlog reeds voor een groot gedeelte was verloren voordat die begon? En in het Duitschland van vóór 1933? Is het een wonder dat sommigen hun heil meenden te zien in een regeering door dictators? (Dat dictators hijna nimmer maat kunnen houden en zoo goed als altijd naar het andere uiterste omslaan, werd niet ingezien.) Om bovengenoemde redenen hadden zij sympathie voor de Duitschers opgevat dit werd nog bevorderd door het feit dat Duitschland ons natuurlijk achterland is en het afzet_ gebied van den land- en tuinbouw wannen,- dit afzetgebied wegvalt dan en dit weet iedereen, worden deze bedrijfstakken noodlijdend met alle slechte gevolgen daarvan ook voor a/ioere groepen van onze bevolking. Overigens zijn het niet alleen de NSB_ers geweest die Deutsch freund_ lich waren; in elke gemeente zijn wel eenige niet NSB-ers aan te wijzen die met dezelfde gevoelens rondliepen en heusch niet alleen uit a_christe_ lijke kringen het schijnt ons toe dat bij een Duitsche overwinning een groot aantal borden linzensoep zou den zijn geconsumeerd en de Duit schers heel wat hun welgezinde per_ sonen als hun dienaren aan zich zou den hebben kunnen trekken. De kleine NSB-ers worden ook wel verweten dat zij door hun lid zijn van de NSB instemden met dë gruwelen van de concentratiekampen e.d. Wij meenen dat dit in het algemeen niet juist is. Uit destijds met hen ge voerde debatten bleek ons het teg'en_ deel en ook dat door hen geen nood zakelijk verband gelegd en aanvaard werd tusschen de Nat. Soc. beginse len en deze misdaden bovendien is bij het beweren van het wel instem men met bedoelde wreedheden wel eenige voorzichtigheid geboden, want als wij lezen in de "Nederl. Beroer ten'' van Dr. Nuyens wat zooal den Katholieken in de jaren 15701600 in de schoenen werd* geschoven dan past eenige terughoudendheid op dit punt zeer zeker en mag ook bij anderen een instemmen met misdaden, zonder een redelijk bewijs daarvoor, niet v.*orden aangenomen. (Den Katholie ken werd verwegen dat zij door Katholiek te blijven zouden instem men met de door de Spanjaarden be dreven gruwelen de Spanjaarden die zeiden den Kath. godsdienst te komen herstellen.) Echter; het valt niet te ontken, nen dat het lidmaatschap van de NSB en de propaganda daarvoor; voor de Duitschers een moreele steun is geweest en dat deze han. delingen inbreuken beteelcenen op onze staatsorde. Het Tribunaalbesluit zegt hierom trent: "Aan Nederlanders die hetzij als leden, begunstigers of anderszins zich aangesloten hebben of aangesloten zijn gebleven bij de Nationaal Socia listische Beweging der Nederlanden enz. kunnen, indien zij op grond van hun handelen of nalaten geacht moeten worden zich desbewust te hebbengedragen in strijd met de be langen van het Nederlandsche volk of desbewust afbreuk te hebben ge daan aan het verzet tegen den vijand en diens handlangers bij uitspraak van door Ons in te stellen Tribunalen als bijzondere maatregelen Horden opgelegd:" (hier worden dan de maat. regelen genoemd. In deze omschrijving wordt zeer terecht het woord desbe wust gebruikt immers, wan neer een handeling, een daad, niet of niet geheel bewust wordt gesteld of gepleegd, dan is de betrokkene niet of minder ver antwoordelijk te achten en nu meenen wij, dat juist bij de „lichte gevallen" sprake is van een onjuist of gebrekkig oor deel in deze, hetgeen hieruit blijkt, dat zij in groote meerder heid meenden, door de NSB aan te hangen den weg naar een anderen staatsvorm in Neder land te openen, een staatsvorm die zij in het belang meenden te zien van het Nederlandsche volk dit zeggen zij niet alleen thans, maar vertelden dit ook reeds in 1943'44, en in die jaren wenschten deze lieden niet een inlijving van ons land bij Duitsch land (dit hebben wij toen vele malen kunnen cohstateeren), trouwens de propaganda, o.a. in Volk en Vaderland, wees niet be paald in de richting van een in lijving. Het schijnt ons toe, dat op de „lichte gevallen" meer van toe passing moet worden verklaard art 96, laatste lid. van het Wet boek van Strafrecht: „Niet straf baar is hij van wien blijkt, dat zijn oogmerk enkel gericht is op het voorbereiden of bevorderen van staatkundige veranderingen in algemeenen zin O de B. St. Maarten's gemeenteraad vergaderde Maandagmiddag ten raadhuize onder voorzitterschap van wnd. burgemeester mr. D. Breebaart. De beer Strooper bleek ver hinderd te zijn. De voorzitter bracht voor den aanvang van de raadsvergade ring dank aan mevr. Tuijn, voor de prachtige rozen en zomer bloemen, die als een aardige attentie, thans bij het in gebruik nemen van het gerestaureerde raadhuis, de raadstafel sierden. Het besluit tot het verhoog en van de vergoedingen voor raads leden tot f 3.per vergadering en voor de wethouders tot f 120 per jaar werd goedgekeurd. De raad besloot op het verzoek van de gemeente Amerongen be treffende sport op Zondag af wijzend te beschikken. Van de Naco is bericht ont vangen, dat voorloopig geen mo gelijkheid bestaat om een bus dienst tusschen St. Maarten en Schagen in het leven te roepen, tengevolge van het groote gebrek aan rijdend materiaal. Zoodra mogelijk zal men dit punt nog maals nader bezien. Enkele leden slaken daarop de verzuchting; Laat het distribu tiebureau dan meer banaenbon- nen uitreiken. Vooral voor de schoolkinderen is de toestand hopeloos. Beslotèn werd de gemeente te doen aansluiten bij de advies commissie der Noordhollandsche gemeenten voor uitbreidings plannen en bouwontwerpen. Het bestaande reglement voor het Burgerlijk Armbestuur vertoonde vele gebreken, mede omdat de taak en de honoreering* van de diverse daaraan verbonden medewerkers niet duidelijk omschreven was. Derhalve werd een geheel nieuwe verordening samengesteld en door de raad z. h. st. goedgekeurd. Vervolgens besloot de raad de ge meente te doen aansluiten bij het instituut voor- bestuurswetenschap pen, uitgaande van de Vereen, voor Nederl. Gemeenten. Tot cadidaat voor het regentschap voor het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar stelde de raa'3 v" baart te Ziipe. De rekening van het B. A. over 1943 vertoonende een saldo van 2429.45 kon eveneens worden goed gekeurd. Te Dirkshorn en Stroet bestaan plannen voor bet stichten van een Chr. kleuterschool, welke onderge bracht kan worden in de niet meer gebruikte Chr. school. Initiatiefnemers verzochten hier voor de financieeïen steun van de gemeente. Alhoewel voorz. niet on sympathiek tegenover een dergelijk plan stond, vreesde hij toch de con sequenties. Immers St. Maarten heeft vele dorpskernen en elk kan wel iets dergelijks willen organisee- ren. Na uitvoerige debatten werd be sloten, eerst nog eens met 't comité te gaan overleggen. Aan mej. D. Gerlach werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de O. L. School, met ingang van een door B. en W. vast te stellen datum. Mej. Gerlach gaat naar Borkulo. Ook gem. secretaris Tuijn heeft ontslag gevraagd. De raad besluit hem dit op de meest eervole wijze te verleenen, onder dankbetuiging voor de vele diensten aan de gemeente bewezen. B. en W. houden de datum hiervan ook nog' aan zich, in de stille hoop, dat het niet door zal gaan. Aan de O. L. School te St. Maar ten bestaat reeds lang' een vaca ture. Thans wist het hoofd een can didate, welke juist voor haar acte geslaagd is. Op voorstel van voorz. benoemde de raad deze jongedame, mej. G. Oosterlee te Alkmaar, meteen maar tot onderwijzeres. De aangekondigde distribu tie van bananen voor kinderen geboren in 1942 of later, heeft vertraging ondergaan, daar het schip met bananen, dat op 15 Juni in Rotterdam werd verwacht, door machinestoring zijn route heeft moeten wij zigen. Eind Juni wordt even wel een tweede schip met ba nanen in de haven van Rot terdam verwacht. Een gedeel te van de lading zal dan zoo snel mogelijk in distributie worden gebracht. II (Slot) Ik moge er verder op wijzen dat onze menschen niet steeds de V.E.B.N,A, in het geding moeten brengen; dat verwart de zaak. Ik zelf voel voor dit lichaam al even weinig als alle anderen, maar er is een aardappelenregeling van het, bedrijfschap, dus van de Re geering en de V.E.B.N,A, voert de spreiding uit. Zou deze het niet doen dan zou het een ander li chaam moeten zijn Laten wij de zaak: de loonende productie, niet bemoeilijken door op dit moment over prestigekwes ties te gaan bekvechten. De loo nende productie, die toch al door de afvriesramp voor de meesten niet loonend zal kunnen zijn, daar gaat het om. Ik heb ronduit aan genoemden directeur gezegd dat ik het eventueel stopzetten der De beroemde Alkmaarsche kaasmarkt is voor het eerst sedert jaren weer heropend. De kaasdragers in hun traditioneele gildepakken trokken zeer de aandacht. veilingen volkomen kon begrijpen. Dat is geen staking. Behoudens de enkele genoemde honderden h.a. is het product nog niet klaar. Als er, behoudens deze kleine minder heid, tuinders zijn die toch rooien, dan doen zij het wegens geld gebrek. Men komt, rtiet met zijn oogst als men vooruit kan vast stellen dat men slechts een fractie van de kostprijs kan benaderen. Wilt U toch voldoende aardappe len aan de markt hebben, dan zullen de prijzen hooger moeten zijn en meer stabiel m.a.w niet een vlug afloopende schaal En als gezegd wordt dat het deel dat wel klaar is, dan toch aangevoerd dient te worden, dan antwoord ik daarop: dat deel alleen zal uw voedselvoorziening in de eerste weken niet redden en bovendien zorgt uw te laag begonnen afloo pende schaal dat degenen die daarna komen, steeds voor een te lage prijs moeten aanvoeren. In zijn geheel genomen ligt de zaak zoo dat de tuinder weer in de positie wordt gebracht een offer te brengen voor het alge meen belang. Daarentegen wordt de consument beschermd en gaat de Regeering er geld bijleggen door alweer een toeslag op het voedselpakket Is dat noodig? Siel dat. de prijs voor de tuinder eens 3 cent hooger lag, dan beteekent dit bij een distributie van 2 kg. per week 6 cent en dus in een gezin van 5 personen 30 cent per week. Kan men in ernst volhou den dat dit, juist dit, het voedsel pakket te zwaar zou belasten? Moet men dan niet eerder zijn oog richten op artikelen, die men in de groote steden tegen fancy- prijzen ziet uitventen en door Jan en alleman ziet koopen, artikelen die niet behooren tot de eerste levensbehoeften? Dit zijn feiten, die men dagelijks met eigen oogen kan aanschou wen En nu weet ik wel dat er ook categorieën zijn die dat niet kunnen, ik sluit mijn oogen niet voor hen, met name niet voor de groote gezinnen. Maar dan moet men andere maatregelen nemen voor deze categorieën. Het Ned. publiek in het algemeen dient zijn iangorde van inkoopen dan te verleggen: eerst de noodzakelijke levensbehoeften voor de prijs waai voor dit geproduceerd kan worden. Wil men socialistische politiek voeren, dan voor allen en dus ook voor ondernemers en hunne arbeiders die maatschappe lijk tot geen hoogere klasse behoo ren dan degenen voor wie derge lijke maatregelen noodig worden geacht. Ik heb gemeend dit te bevoegdes plaatse kenbaar te moeten maken in de hoop dat men het roer in deze zal omgooien. Wij zijn wars van staking. En al zouden de vei lingen tijdelijk stop worden gezet, dan is dit geen staking Men for ceert een pioduet aan te voeren dat tegen de gestelde prijzen bij het gros der tuinders geen rede lijk beschot kan opleveren. Acht men het in het algemeen belang ncodig dat. dit toch gebeurt, dan zal het een prijs moeten zijn, waarvoor dit mogelijk is. Men versta mij niet verkeerd. Het zal onmogelijk zijn die prijs zoodanig te stellen dat men daar mede voor ieder de catostrophe van het afvriezen ondervangt. Dit risico van den ondernemer heeft hij en hij is zich dit bewust. Maar bezorg hem in het algemeen nog niet bovendien een risico dat hem uit hooide van rechtvaardigheid en billijkheid niet mag worden opgelegd. Schep bovendien geen toestan den, die de tegenstelling van stad en platteland of wil men lie ver: van producent en consument nog meer verscherpen, ten koste van aan de eene zijde het bestaan van den tuinder en zijn arbeider en aan de andere zijde een paar centen meer voor een kilo aard appelen gedurende luttele weken, terwüle van den consument. Alkmaar JAC. GROEN Azn. Slaag in het leven. Leer iedere situatie beheerschen. Dan zult U niet verlegen meer zijn. Volg on ze schr. cursus Beleefdheidsleer. 10 geïllustreerde lessen f 10.of 3 x f3,50. Stuur cursusgeld per postwissel of brief of vraagt prospectus NHD 20 NAT. VOLKS UNIVERSITEIT. IJsclubweg 20, Den Haag. Schr. cursus Middenst.diploma (bij niet slagen geld terug) (advertentie) O O 86. Toen begreep Boebi... Jippie zou met het televisie-appa raat worden opgespoord. Nu was alles afgeloopen. Maar een geluk voor Jippie, dat Amsterdam zoo groot was Zoo kon hij tenminste niet gauw worden opgespoord, ook niet met die televisie. En voor hij gevonden was, zat hij al weer in het laboratorium bij Boebi, die hem fluisterend maar toch blij vertelde, dat hij bijna klaar was met de draden en dat dan de boel in de lucht zou vliegen. „Vertel het gauw aan de wereld, Jippie", fluisterde hij nog.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3