Gemeenteraad van Akersloot 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad RECLASSEEREN „De taak van het geheeie Nederlandsche volk" NOG STEEDS ONRUST BIJ TANGERANG Burgemeester van Hoogwoud Hèt Mysterie Marktberichten WOENSDAG 19 JUNI 1946 Voor het eerst na de bevrijding vergaderde de Raad onder voor zitterschap van Burgemeester Van den Heuvel, die opende met gebed en daarna woorden van waardeering uitsprak aan het adres van hen, die gedurende zijn afwezigheid zijn functies hadden waargenomen. Hij deed voorts mededeeling van een schrijven van den Comm. der Koningin, d.d. 31 Januari 1946, waarin deze deri Raad mededeelde, dat de burgemeester met ingang van 4 Februari weer in zijn resp. func ties was hersteld. Aan den heer J. Kerstens werd eervol ontslag verleend als Com mandant van de Brandweer; in zijn functie was benoemd de heer J. v. d. Eng. Aan den heer Ker stens bracht de voorzitter dank voor wat hij vele jaren voor het brandweercorps en de gemeente had verricht. De presentiegelden voor leden der stembureaux werden vast gesteld op 6.die voor leden van den Raad werden verhoogd van 2.op 3.Aan de Fede ratie vóór VVV's werd wederom een subsidie van f 10.toege kend B. 'en W. werden gemachtigd een voorloo'pigen aanslag voor de heffing van scnoolgeld op te leg gen. Na vaststelling van de ver goedingen voor de Bijz. School besturen vroeg de voorzitter na mens B. e'n W. aan den Raad machtiging tot het voeren van onderhandelingen met de Brand weer-Inspectie te Den Haag over aanschaffing van een of meer baby-brandspuiten, die dan op verschillende plaatsen in de ge meente gestationneerd worden De oude brandspuit is door de Moffen weggevoerd en thans speelt de gemeente leentjebum bil' Alkmaar. De heer v' Duin zag liever, dat maar direct een goede auto motor-brandspuit werd aange kocht; dan is de kijk er af, doel de voorzitter betoogde, dat dit boven de draagkracht van de ge meente is, althans zoolang het materiaal nog zoo duur is. Wan neer de baby-brandspuiten niet te duur worden aangeboden, zou den B. en W. gaarne machtiging van den Raad nebben, om ze aan te koopen. Voorloopig kan de ge meente het wel met een paar baby-brandspuiten af, temeer daar er nog gemeenschappelijke regelingen zijn is zake hulpver leening bij brand door Alkmaar en Beverwijk. De Raad gaf B. en W. de gevraagde machtiging. Een schrijven van het Witte Kruis om ontheffing van wegen belasting ad 3,25 werd naar B. en W. gerenvoyeerd. Een langdurige discussie ont stond naar aanleiding van een schrijven van N. v. d. Holst, die van meening was, dat hij als in woner van Akersloot voorrang had bij het verleenen van een ligplaats in de jachthaven. De voorzitter begon met erop te wijzen, dat de Raad in dezen geen zeggenschap heeft, doch dat dit een zaak is, die behoort tot de competentie van het Stich tingsbestuur van de Jachthaven, waarin behalve spreker twee raadsleden zitting hebben en voorts twee leden van de Alkm. Roei- en Zeilvereeniging. Komen er aanvragen voor eeh ligplaats in de jachthaven, dan worden deze op een lijst ge plaatst en ingewilligd naar in komen volgens datum, al naar gelang er plaatsen openvallen. Inwoners van Akersloot hebben hier echter geen voorrang. De heer Otte was van m'eening dat de voorzitter den heer v. d. Holst de lijst van aanvragen wel had kunnen laten zien; dan was hij overtuigd. De voorzitter meende dat dit niet noodig was; er is ook nog zoo iets als goed vertrouwen Spr. was echter be reid een der raadsleden na af loop van de vergadering inzage te geven van de lijst die te zijnen huize lag. (Na de vergadering is dan ook de heer Otte zich ten huize van den burgemeester over den inhoud van de lijst van aan vragen gaan overtuigen.) Vervolgens kwam n.a.v. den brief van adressant ter sprake de instruc tie en de salarieering van den heer Erdsieck. De voorz. deelde mede dat diens salaris aanvankelijk op 500. was gesteld, later op 700 en thans bedraagt het 400.Tijdens de be zetting heeft de heer E. echter nog een kwitantie van 200 geïnd, het.* geen achteraf niet de instemming had van de Stichting, ook werd deze kwitantie niet door den penning meester geparafeerd; zooals was voorgeschreven. Strikt genomen moet E. die 200 dan ook terugge ven, daar ze hem rechtens niet toe komen. Bij de vaststelling van het salaris op 400 werd de bepaling gemaakt, dat extra werkzaamheden extra betaald zullen worden. De heer Otte is' van meening, dat de hemoeimi?en. die E. eehad heeft bij de stichting van de jachthaven nu wel voldoende gehonoreerd zijn, het werk van Erdsieck kan gevoeg lijk aan Krom worden opgedragen, dat E. nog 200 extra ontvangen heeft vindt spr. niet in de haak. Na nog eemge discussie besloot de Raad op voorstel van den voorz. den heer E. te verzoeken de 200. terug te betalen. Het bepalen van het salaris is aan het Stichtingsbe stuur, dat zich tevens zal beraden over het vaststellen van een instruc tie, betreffende de werkzaamheden van den heer Erdsieck. Bij de rondvraag kwamen tal van wenschen naar voren betreffende straatverlichtingverkeersborden weg'enverbetering enz. op verzoek van den heer Helder zal de sirene niet meer eiken Vrijdag in werking gesteld worden. De heer v. Duin vroeg om een verordening, waarbij het mogelijk zal zijn, kinderen, die onnoodig de school verzuimen, door de politie te laten ophalen. De voorz. zal dit met de politie bespreken. Hierna sluiting. ST. MAARTEN INGEBRUIKNEMING VAN HET GERESTAUREERDE RAADHUIS Hiervoor waren behalve de raadsleden, de heeren v. d. Ham, Breebaart, de Geus, P. Slot, B Schut en K Numan, die allen het hunne hieraan hadden bijgedra gen uitgenoodigd, benevens ont vanger Blaauw en de secretarie ambtenaren. Een prachtig nieuw pluche kleed bedekte de raadstafel Burgem. Breebaart herinnerde er aan, hoe dit „hok" eruit zag na de bevrij ding. Wanneer de ruimte waarin men arbeidt niet prettig aandoet, schaadt dit. de arbeidsprestatie, doch een prettige sfeer bevordert de vlotheid Wij hebben naast het faadhuis ook de omgeving veran derd. Het gebouw kennen wij niet .neer terug De afschuwelijke kleuren en miserabele verlichting nebben plaats gemaakt voor een gebouw waarin het een feest ia te .verken. De raadszaal vormt wel Ie bekrooning van het geheel, ter wijl toch de min of meer deftige ifeer behouden bleef. Wij brengen de hoogste lof aan hen die dit tot stand brachten, onder de bekwame leiding van den gem. Opzichter, die ook de ont werpen gemaakt heeft. Met be trekkelijk geringe kosten is iets bereikt wat. een vergelijking met omliggende gemeenten glansrijk kan doorstaan. Spr. hoopt dat het heldere licht geld wordt in ons optreden als bestuurderen van St. Maarten Aannemer de Geus dankte voor de loftuitingen aan zijn adres, maar wilde deze vooral terugbren gen tot de schilders, welke wel he' leeuwenaandeel in deze metamor fose hebben gehad. Met een dronk op het welzijn van" St Maarten kwam het eind van deze officieele plechtigheid; waarna het gezelschap nog korten tijd gezellig bijeen bleef. BERGEN N.H. STRAFFE MAATREGELEN ONVERMIJDELIJK Het aantal geëvacueerden, dat nog in Bergen moet wordem on dergebracht, alsmede het aantal jonggehuwden, dat onderdak be hoeft, is nog zóó groot, dat de „Commissie Huisvesting" zich genoopt ziet. den burgemeester te adviseeren, van zijn, hem door de wet verleende bevoegdheid, om voor dakloozen, daar, waar hij dit mogelijk acht, inwoning te vorderen, gebruik te maken. Door bij alleen-wonenden in woning voor jonggehuwden te vorderen, hoopt de commissie te bereiken, dat gezinnen op zich zelf kunnen wonen. Natuurlijk zal zóóveel mogelijk met de in- dividueele belangen van hen, die woonruimte zullen moeten ver strekken. rekening worden ge houden. De alleen-wonenden, die voor het verstrekken van inwoning in aanmerking komen en daarvoor een aanschrijving zullen ont vangen, zullen op een .lijst wor den geplaatst die aan jongge huwden, die huisvesting behoe ven, zal worden verstrekt. Op de alleen-wonenden wordt een be roep gedaan, om aan door hen geschikt geoordeelde jongge huwden een deel van hun wo ning af te staan, om te voor komen, dat een vorderingsbevel daartoe zal moeten worden uit gevaardigd De commissie zal overigens het mogelijke doen om dezen maat regel, waarvan zij zloh bewust is, dat die ingrijpt in het persoon lijk huiselijk leven van hem of haar van wie dit offer wordt ge vorderd. van zoo kort mogelijken duur te doen zijn. Ook de ge meente werkt daartoe mede, door binnenkort zes woningen te laten bouwen en er naar te streven zoo spoedig mogelijk voor het bouwen van een groo- ter aantal woningen de toestem ming van de regeering te ver krijgen. EGMONDEN GEBRUIK HET RIJWIELPAD Sinds enkele dagen zijn op den Zeeweg van den Hoef naar Eg- mond aan Zee borden geplaatst: Verplicht rijwielpad. De politie deelde ons mede, dat diegenen, die ondanks alles toch nog steeds per rijwiel van den asphaltweg gebruik blijven maken, onver biddelijk zullen worden be keurd LIMMEN LUSTRUMVIERING VAN DE RKVV „LIMMEN" Zondag vierde de KKVV Lim- men haar 3e lustrum. In de och tenduren verzamelden de leden zich in de kerk tot het bijwonen van een H. Mis 's Middags werd het terrein van actie verlegd naar het voetbalveld, alwaar on der groote belangstelling de 2de en laatste ronde van het voet- baltournooi werd gespeeld. De ploegen, die aen vorigen keer verloren, nl. Limmen I en AFC I, kampten 'om den 3en en 4en prijs. Direct wist Limmen I een voorsprong te behalen op haar tegenstander, die AFC ook na de rust niet meer kon inloopen. De eindstand werd 72. Vitesse I en Zeevogels'streden vervolgens om den len en 2en prijs. De Zeereerw, Heer Pastoor van Leeuwen gaf' van zijn be langstelling blijk en deed den aftrap. Beide ploegen waren beurte lings in den aanval, doch de Zee vogels kwamen niet door de ach terhoede van Vitesse heen Voor de rust werd de stand 20. De Zeevogels maakten na de rust nog wel enkele goede kan sen. doch konden geen doelpun ten maken, zoodat Vitesse met 30 won. De burgemeester reikte na af loop de prijzen uit. De feestelijke stemming werd verhoogd door muzikale medewerking van de Harmonie „Excelsior". Al met al ban de RKVV Lim men op een goed geslaagd lus trumfeest terug zien SCHOORLDAM IN DE SLOOT Gistermiddag geraakte een personenauto uit Groningen tus- schen Schoorldam en Zijpersluis in de sloot langs den weg. Met een takelwagen van de frim'a Met te Alkmaar werd de auto op den weg teruggebracht en naar de werkplaatsen van de firma ge sleept. Na een kleine revisie kon de wagen binnen korten tijd vandaar haar reis vervolgen. GRAFT. Candidaten. Voor de a.s gemeenteraadsver kiezingen zijn hier de volgende lijsten ingediend: KVP: 1. J. C. Heijnis; 2 C. Taam; 3 C| Jongkind; 4 J Com mandeur; 5 Q. Stoop; 6. J. Schokker- 7 N. Besseling, Plaatselijk Belang: I P. Bruin 2 J. Middelkoop; 3. A. Caton; 4. L Bruin; 5. C Booij; 6 Jb, van Ammers; 7. A, van Pe'tten; 8, L. H. de Koekkoek. PvdA: 1, S Heinis; 2. J. Hout- kooper; 3.' R. Leegwater; 4. W. Al'tman; 5' M. Leegwater; 6. B. Dubbeld. DE RIJP. Kort weeknieuws. De aanbeveling in de vacature voor secr.-ontvanger van De Rijp luidt als volgt: 1. D. B. A Appel thans waarnemend; 2. Th, J, J, M. Mijssen te Andelst (G.) Na de zware klok is nu ook de lichte klok van de „Domkerk'' gearriveerd. Wegens een verbe tering in het draaiwerk zal het nog wel eenigen tijd Huren, eer beide klokken worden gemon teerd. DE RIJP. Voor de verkie zingen van de a.s. gemeente raadsleden zijn ingediend de vol gende lijst: KVP: 1. J P. Poel; Z. J. de Lange; 3. J. B. Sassen; 4. L. Smit; 5. M 'Veénman; 6. P'. C. Beers; 7. C. Twint; 8. A. Kruis wijk; 9. J. C. van Straaten Gezamenlijke lijst van CPN en PvdA (na loting als volgt .sa mengesteld): 1. Ds. P Kennïng; 2 Jan Nat; 3 P. Roemer; 4. D, Tol; 5, D, Rijkes- 6. G. Lub; 7. D de Jongh; 8. P, Middelkoop; 9 Mevr M. de Jongh-Leegwater 10 Mevr li van Braam-Altman; 11 J Dekker- 12. T. Jongejan KAASCONTROLESTATION NOORDHOIXAND Onder voorzitterschap van G. No bel; vergaderde het Kaascontrole- station Noordholland, waarvan het ledental door concentratie van fa brieken van 212 tot 190 is gedaald. De heer K. Winkel te Schagerbrug werd in het bestuur herkozen. De rekening '45 werd goedgekeurd in ontv. en uitg'. op 61.258.51 met een batig saldo van 3.799.70, dat in de Begrooting '46 werd verwerkt; die werd goedgekeurd op 'n eindbedrag van 58.884.84. Het contributieschema, berekend naar een productie van 2.035.700 kg- door 86 leden (3.235.738 kg. in '44) werd vasttg'esteld voor de Ie klas op 100 ct. (85), 2e klas 60 ct. (51), 3e klas 50 ct. (42.5 ct.) en 4de klas op 40 ct (34 ct.) per 100 kg. kaas. In zijn slotwoord constateerde de voorzitter tot zijn genoegen, dat er weer zeer veel kaas in de provincie wordt gemaakt, hij hoopte, dat het streven tot herstel der kaasmarkt, waar spr. een groot voorstander van is, met sjacces beloond mocht worden in het belang van het Nederlandsche product, zoo beschouwd is de Alk_ maarschg kaasmarkt een zaak van nationale beteekenis. Spr. bracht dank aan het Alkmaarsche Gemeen tebestuur voor de medewerking in dezen en hoopte, dat de producenten alles' in het werk zullen stellen, om de kwaliteit van de 40+ kaas hoog te houden. De nationale reclasseeringscfag zal dit jaar voor het eerst sedert zes jaren weer op 6 Juli a.s. ge houden worden. De nationale rfcclasseering is gevormd uit samengaan van alle Nederlandsche reclasseeringsin- stellingen en vereenigingen. De opbrengst van de collecte op dien dag, welke in ongeveer duizend plaatsen in ons land zal worden gehouden, is dan ook geheel voor de kas van deze samenwer kende instanties. Waarom is deze eerste collecte sinds de bezetting zoo belangrijk? Omdat de Duitsohers enorme schade aan het reclasseerings- werk hebben aangebracht. Het ontbreekt de diverse instellingen op het oogenblik aan practisch alles maar vooral aan geld'. De opbrengst van deze a.s. col lecte zal niet gebruikt worden ten behoeve van de politieke de linquenten. De berichten, die uit Bekassi en Tangerang komen, zijn nog steeds alarmeerend. Een groote Chinee- sche gemeente wordt er geterrori seerd door Indonesiërs, die door het minste incident gebracht kun nen worden tot het bedrijven van nieuwe massamoorden. De evacuatie van Chineezen met hun gezinnen heeft voortgang. Duizenden van hen zijn onderge bracht in kampen onder bescher ming van de Geallieerden en ge regelde Indonesische legerafflee- lingen. Een Britsch vliegtuig, dat °P geringe hoogte boven het gebied van Bekassi vloog, heeft het vuur der Indonesiërs tot zwijgen ge bracht. Anderzijds verkeeren de 1.000 Chineezen, die in het Nederland sche leger dienen, in een staat van uiterste nervositeit en branden van verlangen hun dooden te wreken. Naar schatting is er voor een totaal bedrag van zes millioen gulden in en bij Tangerang ver nield. Tot burgemeester van Hoog woud is, met ingang van 1 Juli a.s., benoemd de heer D. Bree baart. De nieuwbenoemde burge meester stamt uit een oude bur gemeestersfamilie Zoo was zijn vader meer dan 25 jaar burge meester van Hoogwoud, waar de nieuwe burgervader op 8 Oct. 1905 't levenslicht aanschouwde. Hij bezocht de HBS te Hoorn en behaalde daarna het diploma gemeente-administratie. Thans is de nieuwe burgemeester com mies ter secretarie van Oostzaan. Hij is gehuwd en vader van twee kinderen In 't vereenigingsleven neemt de heer Breebaart een vooraan staande plaats in. Hij is o.a. se cretaris van de Oostzaner Ge meenschap penningmeester van de Zaansche Gemeenschap en secretaris van de onderafdeeling Zaanstreek van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren. De heer Breebaart is lid van de Partij van den Arbeid. Ongetwijfeld zal de burgerij van Hoogwoud zich er over ver heugen, dat een goede bekende tot burgemeester is benoemd. C OMMIGE katholieken heb ben het gevoel, dat de ker kelijke jaarkring met Pinkste ren zoo om en bij ten einde is. De groote -feesten zijn dan immers voorbij. Het tegendeel is echter waar! Van nu af, ver vuld van den H. Geest, trach ten wij de geheeie reeks Mys teriën van het kerkelijk jaar, bewust te beleven als wat zij zijn, n.l. als één Mysterie, dat zich op het altaar afspeelt: Kerstmis - Goede Vrijdag - Paschen - Pinksteren tegelijk! In iedere Consecratie worden zoowel de Menschwording en het Zelfoffer als de Verrijzenis van Christus en de uitstorting van Zijn Geest vernieuwd. De geheeie Kerk neemt daaraan deel en ieder onzer wordt de volheidvan dit ontzaggelijk Mysterie gegeven aan de H. Tafel. Dit Mysterie vieren we morgen. En in iedere Mis. MARCUS BEVERWIJK, 17 Juni. Veiling overzicht. Zaterdag werd het aard beienseizoen met de eerste speciale veiling g'eopend. De prijzen waren uitstekend en varieerden van 4 tot 6 per slof. Heden Maandag werd er 25.225 Kg. aangevoerd, ook nu was de prijs weer zeer hoog te noemen. De prijs schommelde van 4 tot 6.60 per slof. De doorsneeprijs met inbegrip van de aardbeien die voor de indu strie geleverd zijn was 1.44 per Kg. Bloemkool wordt in flinke partijen aangevoerd met zeer goede prijzen. Ook van bospeen komt er flinke aan voer met behoorlijke prijzen. Sla werd in ruime mate aangevoerd, voor goede kwaliteit, werden behoorlijke prijzen besteed, ofschoon het van daag iets zakkend was. Voor de ove rige producten zooals postelein, as perge,, spinazie enz. werden beste prijzen besteed. Voor de primeurs o.a. doppers, peulen, tuinboonen, dubb. spercieboonen en frambozen werden enorme opbrengsten geno teerd. De handel was vlot. Hier volgt de noteering' van heden: Aardbeien 46.60 per slofbloemkool I A 37—65; I 30—37; II 18—26 per stuk sla 29 per krop; rabarber 59; bospeen 13—28; bosuien 2'/2—5 per bos; peulen 1.201.60; postelein 23— 36; spinazie 1336; sjalotten 2430 per kg.; asperge: wit 1.65—1.90; blauw 1.201.45; dun 6095 per bos; soep 1318 per bos; doppers 951.10; tuinboonen 2846; raapstelen 5—6 per kg.; komkommers: I A 48; I 4042; II 3032 per stuk; frambozen 1.55 1.95 per doosje van 1/4 kg. LANGEDIJK 19 Juni Aangevoerd 300 krop sla 2.20; 500 stuks bloem kool 11.7045.20; 8200 bos peen 13— 15.40; 10.600 kg. rabarber 55.10; 77600 kg. aardappelen 16.80; kleintjes 7 NOORD SCHARWOUDE; 19 Juni. 1200 kg. aardappelen 16.80. Sportnieuws WIELERBAAN WIERINGEN Zondagmiddag werden op de Wie- ringer Wielerbaan wederom wed- strijen gehouden die goed bezocht waren. De hoofdschotel werd ge vormd door een omnium tusschen Jan Derksen; B. v. d. Voort; Remkes en Chr. K'oopman. Sprint over 3 baanronden: le serie 1. Remkes 14.2; 2. v. d. Voort; 2e serie 1. Derksen 13.2; 2. Kropman; 3e serie 1. Derksen 13.3; 2. v. d. Voort; 4e se rie 1. Kropman 13.1; 2. Remkes; 5e serie 1. Kropman 14.2 2. v. d. Voort; 6e serie 1. Derksen 13.1; 2. Remkes. Totaal uitslag sprint: 1. Derksen; 2. Kropman; 3. Remkes; 4. v. d. Voort. Tijdrace voor profs over 200 M. met vliegende start: 1. Derksen 12 2/5 2. en 3. Remkes en Kropman 13 1/5; 4. v. d. Voort 13 4/5. Hierna volgde klassementswed- strijd voor profs over 5 KM met 5 klasementen. Totaal uitslag omnium: 1. Derksen 17 p t; 2. Remkes 13 pnt.; 3. Chr. Kropman 11 pnt.; 4. v. d. Voort 9 pnt. Amateurs sprint over 3 baanron den: le serie: 1. Duyn 13.4; 2. v. Gel der; 3. Hij zeiendoorn; 2e serie: 1. Bontekoe 13.4; 2. Frankhof; 3. Buchli; 3e serie: 1. Hij zeiendoorn; 2. Buchli; 4e serie: 1. v. Gelder; 2. Faanhof; 5e serie: 1. Bontekoe; 2. Duyn. Totaal uitslag: i. Bontekoe; 2. Duyn 3. v. Gelder; 4. Faanhof. Achtervolgingswedstrijd amateurs over 4 KM: Gieseler haalt D. Kroon na 7 ronden in. Afvalwedstrijd amateurs; aantal deelnemers 16: 1. Duyn; 2. Faanhof; 3. Siereking. Koppelwedstrijd over 48 KM met 4 klassementen. Na 72 ronden maakten eenige ren ners een gevaarlijke buiteling'. Twe® renners bleven liggen. Na medisch onderzoek van Dr. Beeker verlieten twee renners het veld. De wedstrijd werd op 120 ronden voorgezet. Win naar werd het koppel v. Gelder— Gieseler. 30 Juni worden er weer wedstrij den gehouden achter motoren met als deelnemers. Detmer K'iink; Pr on* en Remkes.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2