RADIO Eerste Amerikoarssche Heilige DOODSTRAF KRONIEK Nieuw Noordhollondsch Dagblad 3 Het plan voor atoomontwapening TEGEN OUD-BURGEMEESTER WESTRA Boebi Trep en Jippie Jee zegevieren DONDERDAG 20 JUNI 1946 Naar verluidt zal met Ingang van een strook van 500 m. breedte worden mag bevinden. Deze maatregel werd dige rnii_ en smokkelhandel tnsschen Vaals bevindt zich een greppel, die gekleede en doorvoede Dnitschers vrienden te wachten, om er een ven, zooals bovenstaande foto toont. heden, 20 Juni, bij de-Duitsche grens getrokken, waarop zich niemand getroffen in verband met de leven. Dnitschers en Nederlanders. Bij de grensafscheiding vormt. Vele goed zitten daar op hun Hollandsche levendige ruilhandel mee te bedrij_ v. d. Heuvel P. VERVOLG VAN PAG. 1 De plechtige opening van het Eucharistisch congres Vervolgens voerde hel Colle gium Musicum Amstelodamense een tweetal koorwerken uit en bracht de aanwezigen onder de bekoring der oud-Nederlandsche muziek. Een dankbaar applaus beloonde koor en dirigent voor het gebodene. Rede Pastoor Nolet De Zeereerw. Heer Pastoor W. No_ let ving' daarna zijn rede over het H. Sacrament en het religieus leven aan met erop te wijzen dat de vereering van het K. Sacrament evenals die van het Kruis in 't middelpun; van 't kerkelijk leven staat. Deze vereering heeft echter een heele ontwikkelings. geschiedenis achter den rug. In de eerste tijden werden enkelingen be_ keerden geleidelijk aan vertrouwd gemaakt met de H. Geheimen. Later werden g'eheele volkeren door het doopsel alleen bekeerd en zijn in den loop der eeuwen ingewijd in de my steriën der Liturgie. Ket naderen tot de H. Tafel behoorde tot in de vroege middeleeuwen tot de zeld zaamheden. Het bijgeloof belemmerde de ontkerstening en het Allerheilig ste werd vaak daarin betrokken. Spreker zeide dat Gods molen langzaam maar zeker werkte en wees er op dat eigenlijk pas in de 20ste eeuw 't dagelij ksch communie- ceeren burgerrecht verkreeg. De K. Juliana van Corneillon is eigenlijk degene geweest die de eer ste stoot aan een algemeene Sacra mentsviering gaf. De bisschop van Luik verklaarde Sacramentsdag in 1246 voor het bis dom Luik tot een verplichte feestdag en onder de naam van Urbanus IV deed hij zulks in 1264 voor de ge- heele Kerk. In het begin werd daar aan weinig de hand gehouden zoodat het edict in 1315 hernieuwd moest worden. Daarna zien wij de vereering van het H. Sacrament allengs opkomen en op vele plaatsen hebben mirake len plaats gehad, o.a. in Alkmaar. Van vele wonderen is de historische waarheid niet bewezen; doch met het H. Sacrament van Mirakel is dat wel degelijk het geval. De liefde tot het H. Sacrament was de bron der hel denmoed van de Martelaren van Gorkum. Spreker bracht nog een eeresaluut aan de Jesuiten die veel propaganda maakten voor de vereering' van het H. Sacrament. De gewijde redenaar besloot met te zeggen; dat wij dankbaar moeten zijn voor de genade die wij 20ste eeuwers aan de H. Eucharistie danken. VRIJDAG 21 JUNI HILVERSUM I (301.5 M.): VARA 7.00; Nieuws, gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 VPRO Morgenwijding; 10.20 VARA Voor de zieken; 11.45 Familieberichten uit Indië; 12.00 Piano; 12.30 AVRO Sport, agenda; 12.35 Harpkwintet; 13.00 Nieuws; 13.15 The Romancers; 14.00 Mevr. LotgeringHÜlebrand; 14.20 Kamerorkest; 15.25 Hoorspel; 16.00 Muzikaal babbeltje; 16.30 De school is uit; 17.00 Ensemble Cantara; 17.30 Johan Jong; 18.00 Nieuws; 18.15 'Bene dict Silberman; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 Pianoduo; 19.30 VPRO- lezing; 20.00 Nieuws; 20.05 Cantate van Bach; 20.30 Lezing; 21.00 Op de brug; 21.30 Men vraag't en wij draaien 22.00 Buit. weekoverzicht; 22.15 Me_ tropole_orkest; 22.40 Avondwijding 23.00 Nieuws; 23.15 Johan Jong; 23.35 Gram. HILVERSUM n (415.5 M.): NCRV 7.00 Nieuws; gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.30 Morgen dienst; 11.15 Zang'recital; 12.00 Molto Cantabile; 13.00 Nieuws; 13.20 Con cert; 14.00 Gram.; 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 14.40 Omroeporkest 15.45 Declamatie; 16.45 Concert; 18.00 Celesta Ensemble; 19.00 Nieuws; 19.15 Dep. uitzending; 19.40 Prof. Mr. H. J. Hellema; 20.00 Nieuws; 20.05 Mari nierskapel; 21.00 Op de brug; 21.30 Vrij en blij; 22.00 Nieuws; 22.15 Het actueel geluid; 22.30 Gram.; 23.50 Schriftlezing. Na het Credo van Palestrina, uit gevoerd door het Collegium Musi cum volgde de pauze, waarna we derom het koor van Toon Vranken zich, nu met eenige vlotte Engel- sche liederen; liet hooren. Rede van Prof. v. Asselbergs Prof. Dr. Asselbergs beklom daarna het spreekgestoelte om in een gloed volle rede een overzicht te geven van de geschiedenis van het H. Sacrament van Mirakel in het cultureele leven. Amsterdam, dat in 1345, 10.000 in woners telde en begrensd werd door Spui en IJ was ver van de cultureele stroomingen gelegen. In 1342 werden door Willem II de stadsrechten bekrachtigd hetgeen het begin werd van de sociale en econo mische opbouw der stad die een eigen stadsschool kreeg waaruit later de Latijnsciie school ontstond. Het wondere gebeuren in de Kal- verstraat, vroeger Laan geheeten, maakt? aanvankelijk weinig indruk. Het milieu waarin het plaats vond was dat van kleine lieden die weinig bekendheid aan het Mirakel graven. Uit documenten kwam vast te staan dat de overbrenging van de door het vuur onbeschadigde H. Hostie naar de kerk met plechtigheid geschiedde. Spoedig ontstond een pelgrimsoord en 15 jaar later werden geregelde be devaarten gehouden. In de letterkunde neemt, volgens spreker; het H'. Sacrament aanvan kelijk een povere plaats in. Later dicht ie de Amsterdamsche non een geestelijk lied ter eere van het H. Sacrament dat een der beste uit dien tijd was. Tijdens het tweede eeuwfeest speelden de Rederijkerskamers een groote rol. Spreker herinnerde voorts nog aan het feit dat Alk maar teen nog op cultureel gebied Amsterdam ver vooruit wa§. Tijdens de Spaansche oorlog reel het cultureel leven stil gelegd, alleen de mirakelproces- __w- .onden nog doorgang. Tot iöt>8 zegende de priester nog de schepen op het IJ. In 1645 wao er veel veranderd, Amsterdam leefde in den tijd der schuilkerken. Von del, i^nsterdammer als geen ander was 'de man die in fijngevoelde verzen het Mirakel bezong. Ook het vierde eeuwfeest werd in de schuilkerken gevierd Pas in 1845, bij de vijfde eeuw feestviering constateerde Prof. Asselbergs een herleving van het katholiek cultureel leven Aan het slot van zijn interes sant betoog spoorde spreker de katholieken van de 20ste eeuw aan de traditie der Sacraments- vereering voort te zetten en ein digde met te zeggen dat de waar heid van het Christendom tot in eeuwigheid zal voortbestaan. Met een langdurig applaus dankten de aanwezigen voor de leerzame met veel élan voorgedra gen woorden van Prof. v. Duin kerken. Het koor „Katholiek Amster dam'* o.l.v. Hendrik Andriessen besloot dezen onvergetelijken avond met een door den dirigent gecomponeerd „Te Deum", een meesterstuk van moderne poly- phonie, waarvan vooral het slot: „In te Domme speravi, non con- fundar in. aeternum" een machti gen indruk wekte. Wij mogen deze „officieele be- greetingsavond" die op zeer hoog peil stond, en vol beloften vooc de overige congresdagen was, wel zonder overdrijving betitelen als geweldig geslaagd. Katholiek Am sterdam, ja Katholiek Nederland kan er met voldoening op terug zien. Babypakketten Het Centraal Distributiekan toor deelt ons mede, dat weder om bij den disributiedienst een bon voor een babypakket aange vraagd kan worden. De diensten zullen deze bonnen afgeven te gen inlevering van 40 punten der baby-textielkaart-, Men moet deze bonnen bij een textielhan delaar inleveren. Sir Alexander Cadogan heeft in een rede voor de atoomcommis sie van de Vereenigde Naties het plan der Ver. Staten voor Atoomontwapening ondersteund. Namens de Britsche regeering zegde hij allen steun toe aan dit plan om een internationaal in stituut tot ontwikkeling van de atoomwetenschap op te richten, welk instituut de macht zou be zitten overtreders van de inter nationale overeenkomsten ten aanzien van de controle van atoomenergie snel te bestraffen. De Britsche regeering wenscht vooral de nadruk te leggen op de psychologische werking van een snelle berechtingsmogelijk- heid van eventueele overtreders. De Russische gedelegeerde, Gromyko, sprak onmiddellijk na Cadogan. Hij deed een beroep op de wereld de atoomenergie slechts te gebruiken voor het verhoogen van den levensstan daarden het verbeteren van le vensomstandigheden. Gromyko legde een plan over voor een in ternationale overeenkomst, waar bij de productie en het gebruik van atoomenergie voor destruc tieve doeleinden verboden zou worcen, en waarin ook de ver nietiging van voorraden van atoombommen en de bestraffing vani overtreders opgenomen zou den worden. Gromyko leverde voorts critiek op de politiek van geheimzin nigheid, die ten aanzien van de wetenschappelijke ontdekkingen op dit gebied gevolgd is, en die een sfeer van wantrouwen tot gevolg heeft gehad.' Gok het uitwisselen van wetenschappelij ke inlichtingen heeft hieronder te lijden. Weer een massagraf Het vermoeden, dat zich op den derden berg in de Loonsche dui nen het massagraf der gefussileer- de Tilburgers zou bevinden is thans waarheid gebleken. De voormalige „Haptmann" en de Luitenant van de S.D., die bij de terechtstelling der Tilburgers ten nauwste betrokken waren, bevin den zich momenteel in een kamp in Engeland. Zij zullen binnen kort naar Nederland worden over gebracht. |N VATICAANSTAD zal op 5 Juli de plechtige heiligverkla ring geschieden van de eerste Amerikaansche heilige, de gelukzalige Francesaca Saveria Gabrïni, Italiaansche van afkomst, die in 1917 te Chicago stierf, na haar leven in dienst gesteld te hehben van de Italiaansche emigranten. De belang stelling voor deze uitzonderlijke gebeurtenis is zeer groot. President Truman en de gouverneur van den staat New-York zullen een schrijven richten tot den Heiligen Vader. Verschei dene politici, alsmede een aantal medici verbonden aan de door deze heilige gestichte hospitalen, zullen eveneens per vliegtuig naar Rome komen. President Truman heeft zijn per soonlijken vertegenwoordiger, den ambassadeur Myron Taylor, opgedragen hem bij de plechtigheid in den St. Pieter te ver tegenwoordigen. De musicus Mgr. Licinio Refice heeft een nieuwe mis ter eere van de heilige gecomponeerd. Voorts heeft een bekend industrieel uit Chicago, Thomas Lercy Wener, wiens echtgenoote op de voorspraak van de gelukzalige op wonderbare wijze genezen is, een groot standbeeld aangebo den, dat later op het St. Pietersplein zal worden geplaatst. HEVIGE ONTPLOFFING RIJ HANNOVER Ruim honderd dooden Meer dan 100 personen hebben gisteren het leven verloren bij een explosie in een munitie-op slagplaats toen brand uitbrak in een zoutmijn bij Heanigsen, 25 km. van Hannover, waar 10.000 ton explosieve stoffen lagen op geslagen Tot op het oogenblik zijn 2000 ton geëxplodeerd in twee van de drie verdiepingen van de zoutmijn. Zeventig meter onder den gro_nd woedt het vuur op het oogenblik nog voort en het is slechts een kilojneter ver wijderd van de rest der muni tie. Een deel der schacht is in gestort en men vreest dat mas sale instortingen zullen plaats hebben wanneer de resteerende 8000 ton explodeert. In de mijn waren 80 Duitschers en 23 bui tenlanders werkzaam toen het ongeluk gebeurde. Er is geen en kele kans dat een hunner gered wordt daar het onmogelijk is het vuur te benaderen wegens het gevaar voor verdere ontploffin gen. In de zoutmijn, die tot 100 meter diep gaat. hadden de Duit schers alle soorten munitie ge borgen en sedert de bezetting waren arbeiders bezig met het wegruimen. Ongure elementen kregen hooge baantjes Onder groote belangstelling van de zijde van het publiek stond gisteren voor het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag terecht de vroegere N.S.B.-Burgemees- ter. Prof. Westra Aan dezen oud-burgemeester van de resi dentie werd ten laste gelegd het kennelijk op partijdige wijze op groote schaal benoemen van na- tionaal-socialistische elementen in gemeentedienst, het hun toe kennen van ongewoon hooge rangen en salarissen, het ont slaan van iemand, die weigerde voor Winterhulp te collecteeren, het afleveren aan de Duitschers van een lijst van jongelieden en het aanbevelen van een collecte van Frontzorg. Uit de getuigen verklaringen bleek, dat verdach te een hoogst ongunstig indivi du, die failliet verklaard was, tot hoofd der person eelscentrale had benoemd op een salaris var. 9225 gulden plus 100 gulden per maand voor verblijfkosten. Een ander onguur individu, die bij de Oostcompagnie ontslagen was wegens zedenmisdrijf en dron kenschap werd directeur der ge meenteplantsoenen op een salaris van 6475 gulden met een toelage van 1000 gulden. Verdachte ver klaarde, dat de toestanden toen geheel anders dan nu waren Hij miste den raad en de wethou ders en had menschen noodig, die hem konden adviseeren. Ten aanzien van het andere ten laste gelegde draaide verdachte, nu hij terecht stond, er om heen. De proc.-fiscaal, mr. Zaayer, schetste verdachte als een op pervlakkige, onbekwame en zwakke figuur. Hij heeft gedaan wat de partij van hem verlangde: de kameraden aan baantjes hel pen. Hulpverleening schuilt al leen reeds in het feit, dat ver dachte een burgemeestersfunctie vervulde. We! heeft verdachte nu geheugenzwakte, maar deze blijkt alleen op te treden wan neer dit in zijn belang is. Met dergelijke lieden heeft het Ne- derlandsche volk af te rekenen. Zij waren de verraders en dé kwelgeesten van het volk gedu rende vijf jaren en daarvoor dienen zij te worden gestraft. Wat Westra betreft, gaat het bovendien niet om een platte landsgemeente, maar om het regeeringscentrum Den Haag. In dit verband requireerde de pro cureur-fiscaal de dood. De ver dediger. mr. C. B Reinhold, be pleitte clementie. De uitspraak werd bepaald' over 14 dagen. Groote paardententoonstelling te 's Hertogenbosch Voor de op Donderdag en Vrij dag in 's-Hertogenbosch te hou den tentoonstelling „het Neder- lanösche trekpaard" bestaat groote belangstelling, zoowel uit binnen- als buitenland. Ruim 400 inzendingen, waaronder tal van Canadeesche, Engelsche en Fran- sche, staan in het programma vermeld. Tevens zullen er nog dieren uit Italië, Denemarken, Tsj echo-Slowakije en Zwitser land te zien zijn. Er is voor een bedrag van f 15.000 aan prijzen beschikbaar gesteld. JiV PARIJS steekt men zijn teleurstelling over de be handeling van de kwestie der Italiaansche herstelbetalingen, niet onder stoelen of banken. De gedelegeerden waren niet royaal en herhaaldelijk kwamen tegenstrijdige stand punten in botsing, culminee- rend in de vraag, hoe de na- oorlogsche economie van Italië ingeschakeld moet worden in het geheel der Europeesche huishouding. Toch is anderzijds bij alle afgevaardigden het streven merkbaar, in ieder geval een mislukking dezer conferentie te voorkomen. Benesj is gisteren door het Tsjecho-Slowaaksche parle ment tot president gekozen en zit dus weer op zijn oude plaats. Rusland heeft zich blijkbaar nog eens terdege bedacht op het probleem der atoombom men. In New York stelde gis teren n.l. de Russische verte genwoordiger voor. de pro ductie en het gebruik van atoomwapens over de geheele wereld te verbieden. Gromyko verzette zich echter tegen af schaffirtg van het veto-recht. 88. De duizenden vliegtuigen maakten vlucht op vlucht, om toch vooral gereed te blijven. Aan boord enorme hoeveelheden bommen, die konden worden gebruikt, als het eens verkeerd ging met Boebi. De menschen werden zenuwachtiger en het leven was gedrukt en angstig. Boebi Trep kon per slot van zaken ook fouten maken. En steeds weer vlogen de vliegtuigen hun proefvluchten, afwachtend De harten van de menschen gingen vlugger kloppen naarmate het uur van de groote ge beurtenis naderde.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3