Rondom de interneerireg ven N.S.B/ers RADIO De Overheid en de haringprijs DERTIG HELDEN Nieuw Noordhollgndsch Dagblad 3 Ontoelaatbare houding van de reeders door H. M. de Koningin gedecoreerd Grootsch militair schouwspel KRONIEK Boebi Trep en Jippie Jee zegevieren VRIJDAG 21 JUNI 1946 DE MAATREGEL van de overheid om den haringprijs plot seling en ingrijpend te verlagen, heeft veel stof doen op waaien en tallooze vragen doen rijzen waarom dit moest ge schieden. Als samenvatting en nadere toelichting van reeds verstrekte mededeelingen deelt men ons van bevoegde zijde hierover nog het volgende mede: Oorspronkelijk lag het in de bedoeling de haring tot 1 Juli a.s als primeur te beschou wen en den prijs vrij te la ten. In verband hiermede hadden de reeders maatrege len genomen, die een vangst beperking beteekenden, daar zij niet alle schepen, die be schikbaar waren, ter haring vangst uitzonden en tevens hadden verkregen, dat in plaats van met het normale aantal van 120 tot 150 netten, slechts met 60 netten per vaartuig mocht worden ge- vischt. Daardoor werd de aanvoer van waardevol voed sel beperkt, hetgeen onder de huidige omstandigheden in ieder geval ontoelaatbaar is De besommingen waren, totdat de haringprijs werd verlaagd, zeer hoog. In de eerste weken hebben ae reeders zeer groote winsten gemaakt. Op grond van een en ander werd het noodza kelijk een maximumprijs vast te stellen, die de reeder voor de haring zou mogen berekenen. Dat deze maximumprijs belang rijk lager werd vastgesteld dan de prijs, welke aanvankelijk werd gemaakt, behoeft geen ver wondering te wekken, wanneer men bedenkt, dat prijzen van f 350 en f 400 en soms zelfs nog hooger, per kantje geen uitzon dering waren. Bij de nieuwe thans vastgestelde maximpmprijs van f 37.50 ontvangt de' reeder nog een 'behoorlijke opbrengst, wanneer de vangst niet kunst matig wordt beperkt. Het ligt voor de hand, dat na de prijs stelling voor de reeders, ook maximumprijzen voor groot- en detailhandel moesten worden be paald. De winst voor den kleinhandelaar De consumentenprijs van 8 ct, per stuk is naar de berekening van de directie voor de prijzen ruim voldoende. De detailhan delaar betaalt ongeveer 5 cent per stuk, zoodat hij bij verkoop tegen 8 cent Plhs 2 cent voor schoonmaken een vergoeding van ongeveer 5 cent heeft, het geen een zeer ruime marge is in vergelijking tot de marges die kleinhandelaren in andere le vensmiddelen mogen berekenen. Dit blijkt ook wel uit het feit, dat voor den oorlog de winst marge van haring bij straatver koop ongeveer 2 cent bedroeg, waarbij toentertijd geen kosten voor schoonmaken afzonderlijk in rekening werden gebracht. Dat de kleinhandel zich zoo heftig tegen de vastgestelde prij zen heef-t verweerd, komt voort uit het feit, dat de kleinhande laren in visch aan zeer hooge verdiensten gewend zijn en het is niet gemakkelijk hiervan af stand te doen. Het is niet verantwoord den detailhandel iets extra's te geven alleen maar om den lieven vrede te bewaren, omdat de winst marge toch reeds naar verhou ding zeer hoog is en omdat in dat geval andere kleinhandels- bedrijven terecht eveneens een verhooging van hun marges kun nen eischen. Weigert men de aangevoerde haring te koopen, dan zal de overheid ook.niet terugdein zen voor de laatste conse quentie en zelf de distributie in handen nemen. Het is trouwens reeds meermalen voorgekomen, dat gemeenten zelf den verkoop van de visch ter hand namen. Het is echter te hopen, dat het zoover niet zal komen, want met aller medewerking zal er voor iedereen rijkelijk haring tegen lage prijzen beschikbaar zijn. Het AngSo-Egyptiseh verdrag De Egyptische delegatie, die belast is met de mogelijke her ziening van het Anglo-Egyptiseh verdrag, heeft, naar uit be trouwbare bron wordt verno men de Britsche ambassade doen weten, dat zij in beginsel accoord gaat met de nieuwe Britsche voorstellen tot het sluiten van 'n nieuw verdrag tuschen de twee landen. 75 Leerlingen van de Rijksluchtvaart school, welke op het vliegveld Gilze. Rijen is ondergebracht, ontvangen aldaar hun opleiding als piloot bij de burgerlijke luchtvaart. Een kijkje tijdens de practische opleiding bij een der twaalf Tiger Moth.vliegtuigen. III. (Slot) Bij het verschijnen van het beken. de KB van 26 Oct. 1945 werd., door meerderen gedacht dat nu spoedig de vrijlatingen een aanvang zouden nemen in een meer beteekenende mate immers de artikelen 5 en 6 van dit Besluit gaven aan de be_ voedde autoriteiten hiervoor vol doende ruimte om te handelen (vooral art. 6: Een bewaarde kan in vrijheid worden gesteld, indien te zijnen aanzien niet is gebleken; dat hij de bélangen van den Staat in feite heef; geschaad dan wel het leven, de vrijheid of het goed van medeburgers in feite heeft in ge vaar gebracht, terwijl geen gewich tige omstandigheden den ernst en de feiten en gedragingen-, waarvan hij verdacht wordt, verzwaren) en toch was het resultaat zeer onbevredigend ondanks het feit dat in de pers en radio dikwijls suggesties in die rich- tng werden gedaan en een ons be_ Zaterdag 22 Juni HILVERSUM I (301.5 M) VARA 7.00 Nieuws; gym. en gvam.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 VPRO Mor genwijding; 10.20 VARA concert;v 10.45 Voor de continu-bedrijven; 11.45 Familieber. uit Indië; 12.00 Gram.; 12.35 Accordeonorkest; 13.00 Ned. Strijdkrachten; 13.30 Benedict Silberman; 14.00 Sport; 14.15 Huis muziek; 14.45 Boekbespreking; 15.00 Radio Phil'harmonisch orkest; 16.00 Voordracht; 16.15 Men vraagt en wij draaien; 16.45 zang en orgel; 17.00 Om en nabij de twintig; 17.30 film land; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 Miller-Sextet; 19.30 VPRO Bijbellezing; 20.00 Nieuws; 20.08 VARA En nu Oké; 21.15 Binn. weekoverzicht; 21.30 Voordracht; 22.00 The Ramblers; 22.30 Weekeind- serenade; 23.00 Nieuws; 23.15 Jan Corduwener; 23.40 gram. HILVERSUM II (415.5 M.) KRO 7.00 Nieuws; gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.30 Voordracht; 11.00 Radio ziekenbezoek; 11.45 Pianorecital; 12.30 lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.45 Mr. Jan Derks1; 14.00 De .Band van de week; 14.15 Engel- sche les; 14.45 gram.; 15.00 Voor de kinderen; 16.30 Lezing over het Gre_ goriaansch; 17.00 KRO_kiosk; 17.45 sportpraatje; 18.00 Zigeunerliedjes; 18.25 Paul de Waart; 18.45 Dinermu- ziek; 19.00 Nieuws; 19.35 Jonge kun stenaars; 20.00 Nieuws; 20.05 Henri de Greeve; 20.30 Reportage van de Calderon; 21.00 Concert uit het con certgebouw ter gelegenheid van het feest van het H. Sacrament te Am_ serdam;; 22.00 Nieuws; 22.15 Avond gebed; 22.35 De Ricardó'sf22.45- Dr. Cornelissen; 23.45 gram. Het vliegveld Soesterberg was gisteren getuige van een grootsche militaire plechtigheid. Toen H.M. koningin Wilhel- mina op het terrein arriveerde werd zij door den Chef van den Generalen Staf, Luit. Generaal Kruis begroet. Staande in een Ford-auto reed H.M. langs de troepen, die in carré stonden opgesteld. Kolonel Dürst, Britt. Comman dant van de le Divisie, meldde de troepen voor de inspectie. Aan de westzijde van het ter rein was een ruimte afgelijnd, waar aanstonds 30 helden door H.M. zouden worden gedecoreerd. Alle Opper- en vele Hoofdofficie ren van.de verschillende^ onder deden van zee-, lucht- en land macht waren tegenwoordig, als mede de Ministers Schermerhorn, Meijnen en De Booy. Ook de leden van het kapittel van de militaire Willemsorde, waaronder de vijf, die hebben deelgenomen aan de Victory-parade in Londen en verscheidene buitenlandsche militaire attache's waren op het veld aanwezig. Een groot aantal familieleden van de nieuw-gede- coreerden en een aantal oorlogs invaliden woonden de plechtig heden bij. Toen de auto van H.M. arri veerde, stond daar reeds de Cadil lac met Prinses Juliana en de kleine prinsesjes te wachten. Vóór de Koninklijke auto ston den de 30 mannen opgesteld, die van H.M. de Koningin de decora ties zouden ontvangen, waaronder zich Generaal Winkebnan, Groot kruis in de Orde van den Nederl. Leeuw en Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden, het Comman deurs-kruis der Militaire Willems orde, wegens de bezielende lei ding bij de bevrijding van het het vaderland getoond, bevonden. Alvorens tot de decoratie over te gaan hield H.M. een kleine toe spraak die door luidsprekers kon worden gevolgd. H.M. achtte het een voorrecht, ditmaal op Nederlandschen' bo dem een aantal onderscheidingen voor moedig gedrag tegenover den vijand te kunnen uitreiken en wel op een plaats nabij het slagveld. De Koningin achtte zich geluk kig persoonlijk aan Generaal Win kelman het Grootkruis in de Orde" van den Nederlandschen Leeuw te kunnen uitreiken, als blijk van waardeering en erkentelijkheid voor al hetgeen hij gedaan heeft als Opperbevelhebber van Land en Zeemacht in de moeüijke da gen tijdens en na de overrompe ling door den vijand. Tot Prins Bernhard zeide H.M. de Koningin: Na jarenlang ondergrondsch verzet zonder weerga in Neder land en van een strijd op zee en in de lucht, tezamen met onze bondgenooten, hebben Prinses Irene brigade, luchtmacht en Bin- nenlandsche Strijdkrachten onder U als bevelhebber dezer strijd krachten, een roemrijk aandeel in de bevrijding gehad. Als bewijs van waard'eering, voor hetgeen gij voor het vader land deed, verleen ik U het Com mandeurskruis der Militaire Wil lemsorde. Ik weet, dat gij deze onder scheiding mede zult beschouwen als een hulde aan de daden van moed, beleid en trouw van Uw troepen. Nadat H.M. de eedsformule voor de nieuwe M.W.O. Ridders had voorgelezen en deze had om hangen met het ordeteeken begon het groote troependefilé. Churchill wil arrestatie van den Msefti Attlee heeft 'gisteren in het Lagerhuis bevestigd dat de Brit sche ambassadeur overleg pleeg de met den Egyptischen eersten minister ten aanzien van. de stap pen, die genomen moeten wor den in verband met de aanwe zigheid van den Moefti te Cairo. Churchill hoopte een verkla ring te krijgen over de maatre gelen die men zal nemen om dezen uitgesproken vijand van de zaak der geallieerden gedu rende den oorlog te arresteeren. Treinontsporing bij Schiedam Gisteravond omstreeks half zes is het laatste rijtuig van den electrischen trein tusschen Schie dam en Vlaardingen ontspoord. De beide sporen zijn versperd en werden vrij ernstig beschadigd kende vrij lat in ss commissie ten aan. zien van meerdere gevallen in gun. stigen zin adviseerde. Zouden misschien de oorzaken van de stroeve gang van zaken in deze voor een groot gedeelte kunnen wor_ den verklaart uit het hieronder aangegevene? Wij weten het niet, maar onze gedachten gaan weleens in deze richting: 1. er wordt geen onderscheid ge- maak tusschen leer en belijders', be lijders zijn dikwijls beter dan de leer 2. de autoriteiten die met de be oordeeling van de delinquenten zijn belast kunnen meerendeels georiën teerd zijn op het determinisme, waardoor geen verschil in verant woordelijkheid van de betrokkenen wordt aangenomen omdat in dit stel sel eigenlijk heelemaal geen verant woordelijkheid voor den mensch t.a.v. zijn handelingen wordt aanvaard en de leedtoevoeging (van straf in de beteekenis die wij aan die uitdruk king geven kan geen sprake zijn) in een geheel ander licht wordt gezien, (Daarnaast is het wel of niet vrij laten veel te veel afhankelijk van het inzicht van slechts één persoon). 3. het primitieve wraakgevoel in de primitieve locale volkshuishou ding oefende de mensch zijn eigen recht uit, bij die "eigen rechting" warden de grenzen van het redelijke herhaaldelijk overschreden (de bloed wraak) en wel omdat degene die het recht uitoefende, zélf partij was en daarom bijna onmogelijk een objec tief oordeel kon vormen. Bij de toe name van de bevolking verschenen de onafhankelijke, buiten de partijen staande rechters die wèl een juist oordeel over recht en onrecht kon den hebben. Het schijnt ons toe dat bij meerderen van de personen- die met de behandeling van de zaken van de delinquenten zijn belast we derom dit primitieve wraakgevoel in actieis gekomen (wij nemen aan van geheel onbewust) en dat daar door bij hen een zuiver oordeel over de schuld van de politieke gevange nen niet goed mogelijk kan zijn. Tot slot citeeren wij hier gaarne een uitspraak van Prof. Mr. B. M. Taverne een deskundige in de wetenschap van de grondslagen van het strafrecht: "En de beperking van het volle verdiende leed tot het voor de rechtsorde noodige? Dat zie ik als een gebod van Liefde, een plicht tot leed-besparing voor onzen even- mensch, waar dit maar eenigszins mogelijk is, hetzelfde gebod dat ons de handen ineen dbet slaan om den HOEWEL op voorstel van Bevin de' vier ministers te Pariis besloten hadden de gisterenmid dag gehouden inforrneelebijeen- komst over de netelige kwestie der Italiaansche koloniën voor pers en publiek geheim te hou den, is toch uitgelekt, dat hun op deze st-ikt informeele bijeen komst een Amerikaansch voor stel is voorgelegd om de kwestie van de souvereiniteit van Italië's voormalige Afrikaansche kolo niën een jaar uit te stellen Aan het eind van dit jaar zouden de koloniën onder het beheerschap der Ver. Naties komen, indien de ministers nog geen oplossing zouden hebben gevonden. De ministers benoemden een spéciale commissie om dit voorstel in overweging te nemen, dat tevens de invoeging in het ontwerp- vredesverdrag met Italië zou be vatten van een clausule, waarin het afstand doen van de koloniën door Italië wordt aangegeven. In een merorandum heeft de Grieksche regeering gisteren haar eischen voor schadevergoe ding door Italië kenbaar ge maakt. Hierin worden 200.000 pond vcor materieele schade, 55.750.000 pond voor de kosten van de bezetting en 463.750.000 pond voor budgetuitgaven ge- eischt. Parijs is niet alleen een stad van conferenties, maar ook van demonstraties. Zoo werd giste ren het verkeer volkomen ge stremd door een drie kilometer lange protestoptocht van arbei ders, die demonstreerden tegen de aanvallen op het communis tische' hoofdkwartier en een com munistisch dagblad Er klonken leuzen als „aan de galg, met Daladier en Reynaud, aan de galg met alle fascisten" Als gold het een heilige, zoo zal as. Zondag te Genua het lijk ten'toongestei worden van den Italiaanschen patriot en republi kein Mazzini, die in 1872 over leed. Deze tentoonstelling wordt gehouden ter nakoming van een gelofte door aanhangers van Mazzini afgelegd, dat hun leider geen eerbetoon bewezen zou worden voor Italië een republiek geworden zou zijn. De internationale bank De Internationale Baak voor herstel en ontwikkeling heeft be sloten op 25 Juni met de werk zaamheden te beginnen. veroordeelde zooveel mogelijk te hulp te komen, opdat hij beter be stand mog'e zijn tegen de beproevin gen, die hem wachten, een plicht ons ingegeven door zelfkennis, door het inzicht dat wij allen zwakke ster velingen zijn en dat ook wij in om standigheden kunnen konden, dat wij al onze kracht noodig hebben of wellicht daarin te kort schieten om weerstand te bieden aan de krachten, die ons trekken tot het kwaad1." Prof. Taverne spreekt hier over het gebod der Liefde tenaanzien van het ten volle verdiende leed door ons wordt hierboven gesproken over leed dat hoogstwaarschijnlijk niet ten volle verdiend is, hierop moet eerst het recht worden toegepast eni daarboven het gebod der Liefde indien dit recht èn de Liefde nu eens tot volle geldipg komt, dan ko men we een stap nader - tot een be tere samenleving die immers ge bouwd moet zijn op deze beide gTondziiilen. O b d a m. J. DE BOER Wzn. 89. Eindelijk was het oogenblik daarBoebi Trep had alles klaar staan en heel voorzichtig sloop hij de werkkamers door naar zijn verborgen spelonk. Ook hij was zenuwachtig, want de wereld wachtte hierop al zoo lang en wanneer het mislukte, dan zou Boebi ter dood worden gebracht, dat begreep hij zelf heel best. Maar hij aarzelde geen oogenblik. Hij dacht aan Jippie en aan al de menschen, die hij kende. Dan met een dapper besluit greep hij den hefboom en drukte dien omlaag.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3