Voorloopig geen spoorlijn over den afsluitdijk Nieuw Noordhollandsch Dagblad Een moordenaar Marktberichten Boekbespreking Verloofd ONZE KACHEL EN WIJ... het gaat om calorieën ZATERDAG 22 JUNI 1946 Weel is den laatsten tijd ge sproken over den aanleg van een spoorlijn over den af sluitdijk. Wij kunnen hierom trent thans eenige definitieve mededeelingen doen. Naar aanleiding van een verzoek van de gemeente Wieringen om als eerste schakel in de spoorwegverbinding Holland- Friesland via Afsluitdijk, reeds thans over te gaan tot een verbinding Wieringen (Den Oever Anna-Paulowna, dit met het oog op een verbete ring van het personenvervoer uit die gemeente, o.a. voor tientallen schoolkinderen, den afvoer van landbouwproduc ten uit de Wieringermeer en de noodzakelijk snelle verzen ding van te Wieringen aange voerde visch, werd door de Spoorwegen medegedeeld, dat: Alhoewel de plannen tot aanleg van een Afsluitdijk spoorweg ernstig in overwe ging waren genomen, er van de zijde der N.S. voor dit pro ject onder de huidige om standigheden geen belang stelling bestaat, gezien de hoo- ge aanlegkosten, de moeilijke materiaalvoorziening en de uiterst geringe rendabiliteits- kansen. Ook de aanleg van een af zonderlijke lijn naar Wierin gen acht men van de zijde der N.S. niet gewettigd, daar aan genomen wordt, dat het per sonenvervoer ondanks de in de toekomst te verwachten uitbreiding een totaal onvol doende basis is voor 'n eenigs- zins rendabel personenver voer. Voorts is gebleken, dat met betrekking tot het goederen vervoer op deze lijn geen vol doende steun is te verwach ten van den aanvoer van voor den landbouw benoodigde hulpstoffen en den afvoer van landbouwproducten (Wierin germeer). Men komt tenslotte tot de conclusie, dat alhoewel de aanleg van een Afsluitdijk- WRAAGT men welke conse quenties onze verrijzenis met Christus en onze vervul ling van den H. Geest voor het dagelijksch leven onder de mènschen meebrengen, dan is er maar één kort antwoord: liefde! Niet liefde alleen voor hen die ons bevallen of ook ons liefde bewijzen, maar voor allen die door God zoo onein dig bemind worden, dat Jezus ook voor hen zich offerde, dus voor allen zonder uitzonde ring. Hoor morgen goed naar het Epistel van Sint Jan. „Wie niet bemint, blijft in den dood" d.w.zis geen Chris ten). „Wie zijn broeder haat" (d.w.z. wie een mensch, onver schillig wien, haat. „is een moordenaar"Waarom maken die hatelijke, kwaad sprekende, zich in anders leed verheugende, in milddadig heid uitgerekende, op wraak én vergelding zinnende Chris tenen zich zoo druk met bid den en naar de kerk gaan? Het ergste is niet, dat zij te kort schieten, doch dat zij met mooie praatjes („de waarheid moet gezegd worden", „hij moet een lesje hebben", „recht' boven alles enz.) hun liefdeloosheid trachten te ver goelijken. Wie naar het epistel van morgen luistert, hem kan waarlijk niets omtrent de 'mfde meer duister blijven. MARCUS spoorweg in een later stadium en onder betere omstandighe den nog niet geheel uitgeslo ten moet worden geacht van aanleg van een spoorlijn Anna-Paulowna Den Oever als voorlooper daarvan, om economische redenen moet worden afgezien. WIERINGEN KIESKRING DEN HELDER NOGMAALS AAN DE SPITS!! Blijkens thans verkregen sta tistische gegevens was bij de laat- gehouden 2e Kamerverkiezingen het aantal stembiljetten, dat van onwaarde moest worden verklaard procentsgewijs in den Kieskring Den Helder het laagst, n.l. 1.18°/o. Alle andere 17 kieskringen had den een percentage ongeldig van 2, 3 of 4 en meer. Het Rijksgemiddelde was 3.03, Kieskring Maastricht noteerde zelfs 4.88 Assen 4.77 Leiden 2.04 "Zo, Leeuwarden 2.26 °/o, Rot terdam 4,12 Amsterdam 2,89°/o. De percentages in de kieskrin gen in het Westen en Noorden des lands bleven (behoudens te Rot terdam) beneden het Rijksgemid delde. DE ONDERWIJSHEMEL KLAART OP! Nadat we reeds melding maak ten van de benoeming van een tijdel. onderwijzeres aan de O. L. School te Den Oever en Ooster- land, kan thans worden medege deeld, dat aan de O. L. School te Hippolytushoef in een sedert lang bestaande vacature (vac. Mej. E. M. Mulders) voorloopig is voor zien door de benoeming tot tijde lijk onderwijzeres van Mej. J. Bootsman te Den Helder. Hiermede, en door de benoe ming van den heer S. v. d Zee tot onderwijzer te Westerland, is het zorgwekkend aantal vacatures bij het openbaar onderwijs gere duceerd tot 3. Thans bestaat nog de vacature C. F Schutte, O. L. School te Den Oever, vac. J. J. R. Groos te H'hoef en de vacature onderwij zeres aan de centrale school voor V.G.L.O. Voor de vacature onderwijzer te H'hoef hebben zich reeds eenige sollicitanten aangemeld. BURGERLIJKE STAND Geboren: Goessien Annechien, d. van L. Ploeger en L Moorlag; Maria Helena d. van H. J, A, Croon en M C. Bos; Jentje d.. van H. Snakenborg en F. Dokter. Ondertrouwd: W. B. Kaleveld en T. Stadig. Gehuwd: -G. L Kouseband en G. de Jongh. 'T ZAND VERGADERING RKW GEEL-ZWART Dezer dagen vergaderde de R.K Voetbal vereeniging „Geel zwart" in café De Jonge Prins. Voorzitter, de heer C. J. de Wit, opende met een kort wel komstwoord de vergadering en heette allen welkom, in het bij zonder den geestelijk adviseur. Na de notulen kwam het fin. verslag van den penningmeester aan de orde. Hieruit bleek, cTat in het verstreken clubjaar ont vangen was f 1999.95, uitgege ven f 1772.27, zoodat een saldo van 225.65 geboekt werd. Voorzitt'er de Wit heeft zijn functie als zoodanig neergelegd, zcodat vervolgens overgegaan moest worden tot het kiezen van een nieuwen voorzitter. Met meerderheid van stemmen werd hiervoor gekozen de heer J. Truijman. Vervolgens werd de elftalcom missie samengesteld uit de hee- ren L. Hendriks, Jb. de Wit Czn., Jc. Huiberts, Pronk en Zwart. Hierna kwam de training 'in discussie. Men zal trachten de deelname aan de training, welke voor de sporters toch van zoo groot belang is, aan te moedigen. Verschillende onderhoudswer ken. zooals de brug. de beplan ting en het kleedlokaal, dienen zoodra mogelijk uitgevoerd te worden, terwijl ook de aanleg van waterleiding noodzakelijk is. Vermoedelijk zal het kerkbe stuur wel iets in de kosten bij willen dragen. Tot slot nam de scheidende voorzitter nog het woord. Het was zijn vurige wensch, dat wanneer hij in grijze ouderdom zou belanden, de R.K.V.V. Geel zwart nog altijd een' groeiende en bloeiende vereeniging zou mogen zijn. Met de beste wenschen voor ker welzijn hij steeds zijn beste krachten gewijd had, en die hem altijd nog na aan het bart zou liggen, sloot hij met een harte lijk afscheidswoord deze geani meerde vergadering (Door misverstand eerst heden geplaatst). DE ZAAK-CEEL Gisteren werden door den rechter in kort geding, Mr, J. Krabbe, enkele getuigen ge hoord naar aanleiding van het pleidooi van Mr. C. Berkhou wer, die aanvoerde, dat Mevr. Knorre een gedeelte van haar huis had willen verhuren. Zr. W. Pool verklaarde, dat zij van mevr. Brugman, Wilhel- minalaan 18 te Bergen had vernomen, dat mevr. Knorre dezen een kamer en keuken had willen verhuren, mits haar man er geen bezwaar tegen had. hetgeen later wel het geval bleek. Buurman J. Punt verklaarde, dat mevr. Knorre tijdens de bezetting circa 1!4 jaar haar broer met diens vrouw en kind had ge huisvest, voorts enkele weken het gezin Englander, bestaan de uit drie volwassen perso nen en later een zeemans vrouw, die het schuurtje met "ebruik van keuken huurde. Mevr. Knorre zelf verklaarde, dat zij mevr. Brugman alleen het schuurtje had willen af staan, terwijl haar man ver klaarde, dat hij niet voorne mens was te verhuren, daar het huis juist groot genoeg voor zijn gezin was. Mr. Berkhouwer, die zich aanvankeliik voorbehield me vrouw Brugman nog als ge tuige te doen hooren, zag hier later van af, toen Mr. Krabbe dit onnoodig vond. Volgende" week zal Mr. Krabbe uitspraak doen. D e ruwe suiker in distributie Alvorens een aanvang is ge maakt met de distributie van ruwe suiker, heeft het Centraal Instituut voor Voedingsonder zoek te Utrecht dit product op zijn kwaliteiten voor consumptie doeleinden onderzocht. Er ble ken geen schadelijke stoffen in dé ruwe suiker aanwezig te zijn. Omstreeks einde Juni zal een begin worden gemaakt met de distributie van' ruwe suiker op basis van een rantsoen van 400 gram per persoon per veertien dagen voor alle leeftijdsgroepen. Door de moeilijkheden van de laatste weken was het niet mo gelijk den detailhandel tijdiger te bevoorraden, dat de distributie van ruwe suiker niet éerder ter hand kon worcen genomen. Vermoedelijk zal op 27 Juni de eerste bon voor 400 gram ruwe suiker worden bekend ge maakt voor de periode van 22 Juni tot 7 Juli. Voorzoover nog voorraden geraffineerde suiker bij de winkeliers aanwezig zijn, mag op dezen bon ook geraffi neerde suiker worden afgeleverd. ZWAAG; 21 Juni. Aardappelen 16.60; postelein 1125; uien 4252; spinazie 1332; slaboonen 1.702.70; spinazie 1332; slaboonen 1.702.70; snijboonen 2.10—3.00; tuinboonen 0.22 0.32; doperwten 0.70; peulen 1.70 2.30; tomaten 3.20-^3.30; boepeen 13 19; rabarber 5; andijvie 17; sla 1 4.40; bloemkool 4.5050 per 100 st.; komkommers 1232; bosselderie 9.20 10.90; sjalotten 329. Fruit: Perziken p. st. 674; aard beien 1.502.80; pruimen p. st. 0.32; roode bessen 2.302.60; prolefie 2.40; kruisbessen 24; kersen 1-502; asper ges 2 30 WOGITOM; 21 Juni. N. aardap pelen 13 ct.; kruisbessen 20 ct.; aard beien 1.30—2.20; bloemkool: 1 2558; 2 1224; 3 611; spinazie 13.40; komkommer 41; knolbiet 4.606.50; roode bessen 2.202.30; perziken 3e srt. 2030. rabarber 36; sjalotten 2.605.20; slaboonen 2.50—2-70. HEM; 21 Juni. Bloemkool 14—61; sla 23.60; peulen 1.701.90; slaboo nen 2.302.70; rabarber 55.10; tuin_ boonen 1920; bospeen 1313.40; komkommers 25; aardbeien 1.302.80. NRD. _SCHARWOUDE22 Juni. 13.000 KG aardapp. 16.50; kleine 7.50; 5500 KG rabarber 5.005.20; 160 stuks bloemkool IA 27; idem I 20; idem II14 KEILOO, 21 Juni. Veiling "St. Willibrord'. Aardbeien 1.8021.0; peulen 1.401.65; dubbele stamslaboo- nen 2.402.60; doperwten 6574; tuin_ boonen 3138; postelijn 1925; spina zie 1430 alles per KG; Asperges I 1.802.05; idem II 1.401.75; bloem kool I 4560 per stuk; idem n 3036; sla 3—7. LANGEDIJK, 22 Juni. 180 st. bloemkool 3970; 2000 peen 13.1580 rabarber 5.30; 162.800 KG aardappelen 16.50; kleintjes 7. Jammer! Dat je verloofd bent? Neen, natuurlijk niet, als God je voor het huwelijk geroepen heeft. Maar dat er een fijn boekje over verloving en huwelijk is heruitgegeven in een omslag, die alles behal ve een reclame is voor de in houd. Ik bedoel het boekje van Secretaris Agterof, getiteld „Verloofd, geirouwd, 'n kind" (N. V. Uitgeversmaatschappij Diligentia Amsterdam 1946, 4de druk). Het is goed te weten, dat de schrijver, die uiteraard als secretaris van den Bis schop veel met huwelijkszaken te maken heeft, eenige jaren kapelaan geweest is in een volkrijke parochie en nu sinds jaren de moderator is van een Kath. Bureau voor huwelijks voorlichting te Haarlem. Het boekje is geen weten schappelijk werk; wel is het wetenschappelijk verantwoord. Katholieke levensbeschou wing, moraal, kerkelijke wet geving, liturgische plechtig heden en gebruiken, christe lijke gewoonten, misbruiken alles, wat hiervan in verband staat met den trouwdag en door een katholieken jongeman en meisje waard is geweten te worden, wordt hier op een voudige, smakelijke en duide lijke wijze uiteengezet. We hopen, dat de schrijver een volgende editie in een aantrekkelijker kleed laat ste ken, dan in het roze baby schortje met de carricaturen van geborduurde poppetjes. Want het is waarachtig geen kinderprentenboek. Het is evenzeer te wenschen, dat onze jongens en meisjes, die verkeering hebben, on danks de omslag, dit boekje koopen. Want het is waard gekocht, gelezen, herlezen en bewaard te worden. J. S. pr. Amerika wil een verdrag tegen Japan De Amerikaansche regeering heeft Engeland, de Sowjet-Unie en China voorgesteld voor 25 jaar een verdrag te sluiten dat er op gericht is te verhinderen, dat Japan een bedreiging voor den vrede wordt. De verstrekking van rozijnen Mede als gevolg van de moei lijkheden bij den aanvoer onder vindt de bevoorrading der han delaren met rozijnen vertraging, waardoor de aflevering aan den consument niet overal op tijd zal kunnen plaats hebben. Er zijn evenwel voldoende rozijnen in de opslagplaatsen aanwezig, zoodat alle bonnen t.z.t. zullen worden gehonoreerd. Evenals bij een kachel, moet ook ons lichaam regelmatig van brand stoffen worden voorzien. De kachel geven wij hout of kolen en deze bevatten een hoeveelheid warmte- eenheden, die calorieën genoemd worden. Ook ons lichaam kan het niet zonder verbrandingswarmte stellen en daarvoor dient het voed sel, dat de noodige warmte-eenheden of calorieën bevat. Dushoe beter de brandstof en het voedsel, hoe meer calorieën. Gelukkig hebben we nu weer voldoende voedsel om ons lichaam van de noodige calorieën te voor zien, dus om gezond en krachtig te blijven. Zoo levert een pond havermout ons 1940, een pond suiker 2050 en een pond peul vruchten 1Ó50 calorieën. Maar, zooals wij voor de kachel graag de beste brandstof over heb ben, zoo moeten we er ook voor zorgen ons lichaam van de beste brandstof, dus het beste voedsel te voorzien. De Nederlandsche huis vrouw weet dat en zij houdt haar gezin gezond en sterk doordehooge voedingswaarde van De Gruyter's betere waar. Betere waar, gezonde voeding en weer net als vroeger tien procent korting. (Adv.) VERVOLG VAN PAG. 1 HET EUCHARISTISCH CONGRES Ned. Letterkunde eert H. Sacrament Pater Daniels O.P. gaf de aan wezigen 's middags een overzicht van de vele dichters die hei H. Sacrament hadden verheerlijkt. Het geloofsleven vindt, aldus spr., diepen weerklank in he zoo ont vankelijke gemoed van den dich ter, die meer dan ieder ander macht bezit over de taal en oe.er zijn gevoelens uit kan drukken. Er is dan ook een groote rijkdom van verzen die de H. Eucharis.ie tct onderwerp hebben. Hoewel niet lot onze vaderlandsche dich- tes behoorend, wilde pater Daniels zijn groote ordebroeder, Thomas v. Aquino niet onvermeld laten. Ook aan de Graallegende wijdde hij enkele woorden. In de Nederlandsche Letterkun de, gewijd aan het H. Sacrament, neemt Vondel ongetwijfeld de eerste plaats in. Gedichten over de H Eucharistie vinden wij reeds in 1350, dan volgen de tooneelspelen rcnd 1450. In de zestiende eeuw krijgen wij de Rederijkers Anto- nius de Roovere en Jan van Da len. Ook vrouwen zooals Anna Bijns en Cathrina Boudewijns uitten zich in fijne poëzie. Johan nes Stalpaert v. d. Wielen deed van zich spreken door z'n actie tegen de Hervorming Na 1853 treden twee priesters op den voor grond, de strijder Schaepmap en de peinzer Guido Gezelle van vyie pater Daniëls op gevoelige wijze een aantal verzen voordroeg. Na nog even te hebben stilge staan bij de dichters die het Mi rakel van Amsterdam hadden be zongen, besloot de redenaar met een korte bespreking van het werk van Anion van Duinkerken zijn boeiende voordracht. Vondel en zijn Sacra mentsgedichten. De figuur van Vondel werd door Dr. de Klerk nader belicht. De groote dichter leefde tijdens den vrede van Munster die voor de Katholieken niet. gunstig was. Spr. illustreerde dit met enkele voor beelden. Vervolgens werden eeni ge gedichten van Vondel voorge lezen en besproken o.a. „Ofler- eere". Langdurig bleef Dr. de Klerk staan bij het welbekende grcotsche werk „Altaargeheimnis sen". Dit schijnt niet ter gelegen heid "van het derde eeuwfeest ge maakt te zijn, want met vrij groote zekerneid kan worden aan genomen dat het reeds in 1644 gereedgekomen is. De grootheid van Vondel bestaat niet alleen uit zijn beheersching van de taal, zijn vroomheid was zijn grootste schoonneid. Veei ited heeft Vonde. gehad van het feit dat hij nooit een Sa cramentsprocessie mee kon ma ken, maar meer nog verdroot 't hem dat zijn vriend Hooft den Katholieken in 't Gooi zooveel schade toebracht. Van de humane Hugo de Groot, zeide Vondel niets dan goed. Dr. de Klerk eindigde zijn in teressante voordracht met eenige fragmenten uit Vondel's werken. Na een kort dankwoord sloot Prof. Asselbergs haastig de bij eenkomst teneinde de Eerw. hee- ren geestelijken gelegenheid te geven naar de voor hen bestemde vergadering in de Obrechtskerk ie gaan. Hier sprak, in tegenwoor digheid van Mgr. Huibers en vele abten, Kanunnik Fienning over „het feest van het Mirakel als feest van dankbaarheid en bezin ning", waarna Prof. Friethoff O.P. een rede wijdde aan de H. Maagd als medeverlosseres. De bisschop celebreerde een kort lof waaronder hij het gesprokene onderstreepte. De gezangen wer den uitgevoerd door leerlingen van het St Ignatiuscollege te Am sterdam. Des avonds werd in den Stads schouwburg een tooneelstuk opge voerd van Claudel „Maria Bood schap" dat o.a. bijgewoond werd door mgr. Dubbelman, missie bisschop in Britsch-Indië 't Jon genskoor deinst. Bavo o.l.v. Dr. Kat verzorgde bier de muzikale omlijsting In het Concertgebouw werd een concert gegeven het „Collegium Musicum Amstelodamense" en „Katholiek Amsterdam". Solisten waren Jo Immink, H. Andriessen en Louis van Tulder. Het geheel stond o. 1 v. A. Vranken, Toon Vranken en Hendrik Andriessen. Ook deze opvoering oogstte veel succes. Volgens de Daily Tele graph zal dr. Wellington Koo, Chineesch ambassadeur te Londen, benoemd worden tot ambassadeur te Washington.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 7