RADIO 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Stad en Omtrek Italië doet1 geen afstand van zijn koloniën S.D.-man dook op als politiechef DE ATOOM KWESTIE Luipaardbende terrori seert' Nigeria In een taf1 de laafsïe minuut spannenden wedstrijd moest Watervogels de punten in Hoorn laten Marktberichten Jan MAANDAG 24 JUNI 1946 DEN HELDER DE BISSCHOP KOMT! Zooals reeds in een vroeger nummer dezer krant is medege deeld zal op 30 Juni a.s Z. Hoogw. Exc. de Bisschop van Haarlem voor een verblijf van drie dagen in onze stad arriveeren, om van hieruit in enkele Parochies in de omtrek het H. Vormsel toe te dienen. De Vereeniging „Kath. Den Helder" bereidt een waardi ge huldiging voor van den Bis schop, die in de voorbije bange jaren ons, en alle Nederlanders, zoo vaak door woord en voor beeld troost en moed heeft inge stort en die zijn belangstelling voor de zoo zwaar getroffen stad nog voor kort toonde door hier de zetel van het Dekenaat te vesti gen Een uitvoerige beschrijving van het plan vinden de geloovi- gen in het Parochienieuws van „Sursum Corda" van 22 Juni. Ten overvloede herinneren wij er nog eens aan, dat de stoet zich zal opstellen op de Javastraat nabij „St. Lidwina" en met „Winnubst" voorop, langs den Polderweg naar het kerkplein zal marcheeren. Vaandels en vlaggen kunnen Zaterdagavond tussehen 6 en 7 uur reeds in de Jongens school bezorgd worden. De deelnemers stellen zich allen op voor de kerk, waar de Politie het plein en de straat zal v rij hou den. Het publiek kan een mooie standplaats vinden op den Ka- naalweg, tegenover ds Kerk Na tuurlijk hoopt ieder, dat Mgr. zijn geloovigen ook zal toespreken. Om zijn stem niet in de ruimte verloren te doen gaan, zal de neer L. Wols alhier voor een geluids installatie zorg dragen. Ieder zorge ook, uit volle borst mee te kunnen zingen 't eerste en laagste couplet van „Sterre der Zee en „Aan o Koning der Eeuwen", alsmede het „Wilhelmus". Moge heel de plechtigheid een diepe in druk op Mgr. maken en ieder daartoe naar beste kunnen zijn aandeel leveren! En dan: de vlaggen uit! Liefst met de pauselijke wim pel! En drie dagen lang! Wie geen vlag heeft pro- beere nu reeds bij anders denkende kennissen te leenen. Toonen wij zoo fier naar buiten onze trouwe aanhankelijkheid aan Hem, die door den H. Geest zelf gesteld is tot onzen Leidsman door de moeilijkheden der ti.iden naar het eenig einddoel! HAVENNIEUWS Aangekomen is 't Ned. motor schip „Confid" vanuit Emden. Het schip heeft tot bestemming Boness (Schotland) BEDEVAART NAAR HEILOO Op Woensdag 10 Juli a.s^ orga niseert de Ned. E K, Midden standsbond een bedevaart naar het genade-oord van O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo. Het bestuur van de afdeeling Den Helder verwacht een groote deelname van haar leden aan deze bede vaart. Immers, is er ooit een tijd geweest, waarin we meer tot dankbaarheid verplicht zijn voor Maria's voorspraak dan in dezen na-oorlogschen tijd en.... heb ben wij Haar hulp voor de toe komst niet hard noodig. Deelnemers gelieven zich zoo spoedig mogelijk op te geven aan de pastorie Kerkgracht (schrif telijk) of bij den secretaris Weststraat 80, in verband met reisgelegenheid SCHAGEN BILJARTEN G. Pater clubkampioen van HólI Noorderkwartier Dat de biljartsport steeds meer in de belangstelling van het pu bliek komt,_ is dezer dagen wel gebleken uit de wedstrijden om et clubkampioenschap van de vereeniging Holl. Noorderkwar tier in het clublokaal De Post hoorn. De publieke belangstel ling was goed en een ieder heeft kunnen genieten van zeer mooie en spannende partijen, Holl. Noorderkwartier is in 4 'klassen verdeeld en uit elke klasse wer den er na gespeelde voorwed strijden 2 spelers geplaatst om deel te nemen aan den strijd om het clubkampioenschap. In to taal werden dus 8 spelers ge plaatst en wel in volgorde zoo als wij hieronder vermelden: 1. K. Balk 50 car.; 2. H. Prins 65 car.; 3 Jac. Prins 55 ear.; 4; Joh. Zijlstra 50 car.; 5. Nic. Dissel 90 car.; 6. G. J. Pater 150 car'.; 7. C. Stikkeiman 130 car.; 8. G. Snaas 160 car. Pater werd voor 194^ -''.Mromnjnpn Na den wedstrijd werd de kampioen gehuldigd door den penningmeester der vereeniging, den heer K. v. d. Ben, Deze reikte hem den wisselprijs uit, bestaande uit een fraaie Delfts aardewerk tabakspot met rek en vier pijpen, welke fraaie prijs werd beschikbaar gesteld door den heer Peetoom, verder ont ving de heer Pater een medaille als clubkampioen voor 1946, be schikbaar gesteld door den heer W. van Geelen alhier. Tenslotte mócht de heer Pater nog een keuze maken uit 8 verschillende prijzen, welke door ingezetenen waren beschikbaar gesteld. w.part. car. brt. alg:gem. G. J. Pater Nic. Dissel Jac' Prins G. Snaas H. Prins Joh Zijlstra K. Balk S. Stikkeiman 7 6 5 4 3% 3A 1% A 1269 158 8 03 737 162 4'54 388 183 2 10 977 131 7.45 402 149 2.69 272 126 2 15 313 137 2 28 641 153 4'. 18 UREN VOOR GESEPAREERD ZWEMMEN Hoofdzakelijk op verzoek van het R.K. deel der bevol king zijn thans andere en be tere uren voor het zwemmen, door de bad- en zwemvereen. „De Wiel" vastgesteld. Deze zijn thans als volgt: Alleen gedurende de maand Augustus (vacantiemaand) zijn voor de heeren dagelijks vrije uren van 911 uur v.m. De gewone regeling vanaf heden, doorloopend tot het eind van dit seizoen: Maan dags en Donderdags van 45 uur dames; Dinsdags en Vrij dags van 4—5 heeren. Voorts alle dagen, behalve des Zondags, van 12.30 uur n.m. voor dames. Wanneer in de practijk blijkt dat hier een voldoend gebruik van wordt gemaakt, bestaat de kans dat deze, door de algem. vergade ring van „De Wiel" goedge keurde regeling, ook in de toekomst gehandhaafd kan blijven. Zweinlustigen kunnen deze regeling bewaren. Naar radio Rome heeft bekend gemaakt heeft de Italiaanfiche ambassadeur te Parijs officieele stappen gedaan bij de conferen tie van ministers van buitenland- sche zaken om den nadruk te leggen op het feit dat de Itali- aansche houding ten aanzien van het uitstellen van de behandeling van de koloniale kwestie niet be- teekent. dat Italië afstand doet van zijn koloniën in Afrika. In dien de behandeling van het probleem een jaar wordt uitge steld, aldus het officieele Ita- liaansche standpunt, zal het toch noodzakelijk zijn. dat Italiaan- sche ambtenaren blijven deelne men aan het interimaire bestuur van deze gebieden. Naar de Britsche bestuurscom missie in Duitschland bekend maakt, is dë chef der politie te Hannover, Schulte, die onlangs door de Britsche autoriteiten ge arresteerd is. tijdens de bezetting lid gewees van den Sicherheits- dienst in Nederland. Toen het militair gezag den man benoem de was het niet van dit feit op ie hoogte. Hij is afgezet zoodra er voldoende getuigenverklarin gen waren. Naar te New York verluidt zal Gromyko, de Sowjet-Russisehe vertegenwoordiger bij de com missie voor de atoomenergie, voorstellen dat de aanbevelingen van die commisie voor een we reldplan voor de controle van atoomenergie en het uitschakelen van atoom-oorlogswapens, slechts aangenomen kunnen worden met een twee-derde meerderheid. Voorts verluidt te New York, dat indien de Sowjet-Unie ge bruik zou maken van haar veto recht om de voorstellen der com missie voor een wereldatoomplan te blokkeeren, de Ver. Staten de mogelijkheid zouden overwegen de aangelegenheid rechtstreeks voor de algemeene vergadering van de Vereenigde Naties te brengen. Over dë afgrijselijke misdaden van luipaardmannen in Nigeria is dezer dagen een lijyig rapport op het Britsche departement van koloniën binnengekomen. Deze fanatieke bende van ritueele moordenaars, d'e Aniotos of Luip aardmannen, rukktn hart en langen door de monden der lij ken van- hun nog warme slacht offers. Deskundigen staan voor een raadsel, hoe zij zulks vol brengen. omdat het met moderne chirurgische instrumenten niet goed mogelijk zou zijn. De luipaardmannen, die gekleed gaan in luipaardenhuiden en stroomaskers, gelooven van zich zelf, dat zij half luipaard, half mensch zijn. Doorgaans gebrui ken zij een ijzeren klauw en ta kelen daarmee hun slachtoffers afschuwelijk toe. o.m. door het afknijpen van den halsslagader. Van mannelijke slachtoffers ruk ken zij den rechterarm, van vrouwelijke den linkerarm af. Dadelijk na het vermoorden en mishandelen hunner slachtoffers, offeren zij hart en longen, tege lijk met huid en hoofd en aange zicht aan den Dzjoe-Dzjoe, den luipaard-afgod, een fetisch. De luipaardbende terroriseert de bevoking van Nigeria op een verschrikkelijke manier. Reeds aan het begin van den oorlog, toen vele politiemannen en ambtenaren voor den dienst werden opgeroepen, begonnen zij zich te roeren. Ingrijpende maat regelen verdreven hen uit de be woonde wereld. Cfp het oogenblik zijn zij echter zoo actief, als bij menschenheugenis niet meer is voorgekomen. De politie heeft extra versterking gekregen. Acht endertig luipaardmannen wachten op het oogenblik hun berechting wegens moord af. Twaalf zijn reeds veroordeeld en tegen vier wordt een onderzoek ingesteld. Hoewel reeds meer dan 200 slachtoffers zijn gevallen, durft de bevolking uit angst voor re presailles haast geen inlichtingen te geven. Forword Watervogels 3—1 Voordat de s' I begon werd Forward! nog even in de bloe metjes gezet. Hollandia deed dit met een prachtige bloemenmand en een hartelijk speechje van haar voorzitter, den heer Nij- boer, die de hoop uitsprak, dat •Forward het volgend seizoen weer de sportieve tegenpartij van de rood-witten mocht zijn. Namens Forward sprak de heer Haverbus woorden van dank voor deze zeer gewaardeerde attentie en gaf uiting aan de vreugde, die in het Forward-kamp heèrschte, toen bekend werd, dat Hollandia de onderste plaats definitief had' verlaten en Forward dus niet genoodzaakt was in de promotie tegen de rood-witten te moeten uitkomen. Ook Watervogels bood bloemen aan, doch kon zich tot haar spijt niet geheel vereenigen met den wensch van Hollandia's voor zitter Inmiddels hoopte hij. dat deze wedstrijden in de beste verstandhouding zouden worden gespeeld. De heer Haverbus dankte den voorzitter van Watervogels voor de huldiging, hoopte eveneens op een prettige competitie en wenschte dat de club, die er het meest recht op heeft, den titel zou behalen. Inmiddels' had een ongekend aantal belangstellenden zich rond de lijnen geschaard. Met zon mee en' wind tegen begon Forward den strijd, een strijd, die niet op hoog peil stond doch spannend was van de eer ste tot de laatste minuut. Im mers nadat eerst Watervogels uit een penalty de leiding had ge nomen, maakte Hart in samen werking met van der Pol gelijk, terwijl de eerste even voor rust met een mooie omhaal zijn club de leiding gaf. Eerst heel ver in de tweede helft werd de zege met een goed doelpunt van Ver kroost veilig gesteld. rt'p -7iuipn do™ Ti'moeting niet al te zeer uit de doekjes wikkelen, want de strijd stond vrij ver beneden Forward's kun nen. zooals we dat Dinsdag jl, hebben mogen zien. Vele spelers waren zoo angstig 'dat ze, wan neer ze hun gewone spel speel den, het niet goed zouden doen, dat ze haast bang waren een bal te spelen. De onbenulligste fou ten waren het resultaat. In wed strijden als deze is het resoluut weg" met den bal een eerste vereischte, ook al is de richting niet altijd afgemeten De speler, in wiens richting zoo'n bal komt, moet alles in het werk stellen dezen te bemacntigen en op zijn beurt het beste er van te maken wat er van te maken is en dit is meestal over de vleugels op bet vijandelijke doel af. De wedstrijd begon met eenige aanvallen van Watervogels. De gasten lieten zich niet onbetuigd en aldra moest Brandt er aan te pas ko men. De zwart-witten deden uiterst voorzichtig, met als ge volg een opdringend Watervo gels. De snelle midvoor van de gasten dringt eenmaal door de Forward-verdediging heen, doch schiet zwaar gehinderd net over. Forward voelt dat het zoo niet gaan kan en gooit er een schepje op. Een spannend moment ont staat voor het Watervogelsdoel, doch een van de backs brengt opluchting De eerste hoekschop is voor Watervogels. De bal wordt echter achter geplaatst. De strijd gaat dan even gelijk op. Bii een Watervogelsaanval vangt Brandt den bal. De mid voor van de gast t hindert hem in het wegwerken van den bal. Brandt wil wegschieten, doch schiet tegen den midvoor op. Ge lukkig voor Forward werkt een der achterspelers resoluut weg. Kort daarop beging midhalf Groot een groote fout, die For ward een doelpunt koste. Geheel n-rrbo- en tegen zijn gewone spel in liep hij in het strafschop gebied op den Watervogels-mid- voor af en belemmerde dezeri in. zijn bewegingen, ofschoon hij den bal niet eens had Dit is nu een maal niet toegestaan. Dankbaar profiteerde Watervogels van deze blunder (0—1). .De strijd wordt nu wat leven diger zonder een bepaald over wicht te kunnen constat'eeren. Bijna had Watervogels den voorsprong verhoogd, doch Brandt redt keurig. Dan zien we van der Pol tegen de lat schieten Even later komt hij terug en geeft vlak voor doel dén bal aan Hart af, die meteen inknalt (11). De strijd blijft gelijk opgaan. Toch is Forward in haar aanval len gevaarlijker. Eenmaal ont staat er weer een gevaarlijk mo ment voor Watervogels. Het ge vaar was bijna bezworen, toen de doelman zich liet verleiden achter Hart aan te loopen, die zich van den bal had meester gemaakt.en nu schuin voor doel staande met een mooie omhaal den bal in het verlaten doel plaatste (21). Oorverdoovend gejuich Spoedig kwam nu de rust. De tweede helft was, behalve de doelpunten, een getrouwe copie van de eerste helft. We zouden zeggen dat Forward iets meer aanvallend is geweest, doch biizonder gevaarlijk was ze niet. Althans in het begin. Na een half uur kwam Weervogels ge ducht opzetten, 't Vts alsof ze alles op den aanval zette. Kort voor het einde werkte Forward zich los. Verkroost snelt op het Watervogelsdoel af, een knal, doch de Watervogels doelman is op zijn plaats en vangt keurig. Even later krijgt Verkroost weer een schietkans, doch nu gaat de bal naast. Watervogels komt dan weer geducht naar voren en forceert eenige hoekschoppen, doch deze worden weggewerkt Na een dezer aanvallen wordt de bal ver naar voren geschoten. Verkroost pikt deze op, rent op het Watervogelsdoel af en scoort met een hard laag schot (31), Nog even probeert Watervogels het, doch Brandt stopt keurig. Een minuut later is de strijd ge streden. NOORD-SCHARWOUDE, 24 Juni. 2800 kg aardappelen 16.10; kleine f7; 70 stuks bloemkool 1 A f 19. BEVERWIJK, 21 Juni. Aard beien 3.705.50 per slof; bloem kool I A 30—62, I 18—31, II 10— 18; sla 27 per stuk; tuinboonen 2337; postelein 1026; peulen 1.101.50; bospeen 1316; was- peen 18 per kg.; soep 6 A13 per bos; pie tersely 56: bosuien 23 A per bos; doppers 30 -1.10 per kg.; asperge wit 1.50- -2.15, blauw 1.151.45, dun 6590 per bos; spinazie 3--24; sjalotten 10 19; dubb. boonen 2.60—2.95; ra barber 5—10; oiauwe cap 1 25 per kg.; komkommers T A 41; t 34 38; II 2527 per stuk; snijboonen 2.70 per kg.; frambozen f2 per doosje van A kfi PROGRAMMA DINSDAG 25 JUNI HILVERSUM I (301.5 M) AVRO 7.00 Nieuws, gym. en gra- mofoon; 8.00 Nieuws en gram.; 9.15 Morgenwijding; 11.00 Radio Volks Univ.; 11.45 Familieber. uit Indië; 12.00 Guus van Opstal en zijn orkest; 12.40 Piano; 13.00 biet Nieuws; 13.15 Musette-orkest; 14.00 Mevr. Ida de Leeuw; 14.20 Harpkwintet en vrouwenkoor; 15.15 Gram.; 16.00 Piano, orgel en zang; 16.30 Kindertijd; 16.45 Gra- mofoon; 17.00 Pianisten voor de jeugd; 17.45 Het Rijk Overzee; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.05 De waarheid over Java; 19.45 Dep. spreken; 20.00 Nieuws; 20.08 Bonte Dinsdag- avondtrein; 21.30 Voordracht; 21.50 Contact; 22.15 Buit. Over zicht; 22.30 Contact; 23.00 Nieuws; 23.15 Avondmelodie. HILVERSUM II (415.5 M.) KRO 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 11.25 Her haling Lichtbaken; 12.05 Concert; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.20 Ensemble Kees Hueting; 15.30 Gram.; 16.00 Radio zieken bezoek; 16.30 Muzikale beschou wingen; 17.00 Strijkkwartet; ,7.30 Kamerkoor; 18.00 Dinermuziek; 18.15 R.K. Boeren- en Tuinaers- bond; 18.30 Dinermuziek; 19.00 Nieuws; 19.15 Lezing voor oud- illegale werkers; 19.30 Voor de Arbeidersjeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Stichtsch Kamerorkest; 21 00 Filmkwartier; 21.15 Klaas van Beeck; 21.40 Vraaggesprek over kampeeren; 22.00 Nieuws; 22.15 Avondgebed; 22.30 Ensemble N;na Dolce; 22.45 Causerie over jeugd zorg; 23.00 Nina Dolce; 23.15 Gra- mofoon. LI EET U JAN? Dan viert u vandaag uw patroonsfeest. Of is „vieren" te veel gezegd? Lieten de vermoeienissen van den Zondag misschien niet toe, dat ge u hedenmorgen naar uw parochiekerk begaf, om deel te nemen aan het Offer, dat ter eere van uw patroon werd opgedragen? Of dringt het wellicht nu pas tot u door, dat er vandaag voor u persoon lijk iets bijzonders aan de hand is? Hoe komen al die duizenden Jannen in Neder land toch aan hun naam? Zon der twijfel van hun vader, grootvader of peter gekregen. En hoe waren die in het Jan nen-gilde terecht gekomen? Langs denzelfden weg der familie-traditie als gij. Maar gaan wij steeds verder terug in de geschiedenis onzer „sib be", dan stuiten we ergens op een Jan, die eerst Baldur of Dietbrand of Siegfried heette, doch door Sint Adelbert of Sint Wïllïbrord opnieuw gebo ren, den grondslag voor de Jan-traditie in uw familie legde, uit liefdevolle vereering voor den grooten heiligen Jan den Dooper. Zoo verbindt uw naam u met een lange reeks voorvaderen doch uiteindelijk met een grooten voorvader in de Familie der Heiligen. Leer ook uw kinderen hun naams- patronen kennen en hun pa troonsfeesten vieren! MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2