FASCISTISCHE METHODEN TEGEN FASCISTEN Slechte dog voor de Ie Wassers Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Merkwaardige bekentenis van den rechercheur Kief Amerikaansch vloot- bezoek aan Amsterdam De uitvoer van vlas Baron Van Harders broek overleden AUeen 't Gooi speelt gelijk H.R.C. stelt teleur Alcmaria speelt gelijk VOETBALUITSLAGEN i Trep en Jippie Jee zegevieren MAANDAG 24 JUNI 1946 TOT NEGEN UUR Zaterdagavond heeft de Bredasche Recht bank zich bezig gehouden met de zaak-Kief, den hulpre chercheur van de P.R.A. te Amsterdam, bekend geworden door de wijze waarop hij in de zaak van Arnold Meyer is op getreden. Het resultaat is geweest, dat de officier van Justitie een voorwaardelijke gevangenisstraf heeft geëischt voor den tijd van een jaar, met een proeftijd van drie jaar. Dit wat de hoofdstraf betreft. Als bijkomende straf eischte de officier ont zegging aan verdachte van het recht om gedurende vijf jaar een ambt bij de politie te bekleeden. Een der merkwaardigste momenten uit deze zitting, die overigens ook weer niet die sensaties opleverde, welke men had kunnen verwachten, was dat Kief o.a. toegaf, dat zijn methode, tegen Jansen uit Tilburg gebruikt, fascistisch waren, maar dit was z.igeoorloofd, „om de heeren uit hun tent te lokken", de bekende dwaling, waaraan menigeen zich in deze dagen nog schuldig maakt. Het fascisme heet men te verfoeien, maar van fascistische methoden is men niet afkeerig, een standpunt, dat natuurlijk volkomen onhoudbaar is. Uit het verloop van de zaak zijn verder eenige dingen geble ken, die het mogelijk maken, de waarheid te distilleeren uit de elkaar tegensprekende kranten verhalen. Toen er bijv. gesproken was van een bende, sprak het Vrije Volk dit tegen met de be wering, dat er slechts twee re chercheurs en een jonge journalist bij waren. Thans blijkt uit de dagvaarding, dat de twee recher cheurs vergezeld waren van „eenige" medewerkers van het V.V., onder wie een jeugdige ver slaggever en een chauffeur, ter wijl er ook, o.a. door den inspec teur van politie Lursen te Amster dam gesproken werd over het krankzinnige, om bij een politie onderzoek „journalisten en pers fotografen mee te nemen". De president vroeg zich af, waarom er zooveel menschen van het Vr. V. mee moesten komen Ook op de vraag, waarom Kief, toen hij Meyer wilde arresteeren, niet naar den minister van Justi tie ging, kwam geen antwoord. Dat was nu juist wel eens inte ressant geweest! Uit de getuigenverklaringen van Jansen, den z.g. contactman van Meyer, bleek nog eens, dat de heeren, ofschoon zij volgens den Officier den steun van hooge autoriteiten hadden onbevoegd zijn opgetreden, op een manier, die aan Gestapo. en Gepeoe deed denken De president van de rechtbank en de Officier van Justitie spraken er schande van, al achtten zij de feitelijke bedrei ging van Jansen, die beweerde vastgebonden te zijn, en met een revolver tot den dood te zijn be dreigd, niet' bewezen. Maar de manier, waarop men tegen Jan sen en zijn vrouw in diens woning optrad en later te keer ging met den luit. van den Nationalen Vei ligheidsdienst Denis kon in het geheel niet door den beugel. Een complot? Kief en de journalist ten Kale kwamen nu weer met het verhaal tje, dat er een samenzwering dreigde, dat Meyer naar Spanje wilde e.d maar de president ge loofde er niets van en deed ver- geefsche moeite, om te achterha len, om achter de oorzaak van dezen speurtocht te komen. Dat was inderdaad de quintessence van de zaak, in verband met de politieke achtergrond en de poli tieke gevolgen van het heele ge val. Hierover heeft zich een inge wikkeld debat ontsponnen lus- schen den president en den offi cier eenerzijds en den verdachte en diens verdedigster, mevrouw Mazirel anderzijds. Volgens pleitster en verdachte ging het om het verzamelen van feiten over een complot van Meyer, welk complot zelfs militaire telefoon lijnen gebruikte. De president en de officier wezen er echter op, dat deze kwestie in het geheel niet is aangeroerd in de verklaringen, welke de verdachte voor den. rech- ter-commissaris heeft afgelegd Kief verklaarde overigens, dat hij zich tegenover Jansen en diens vrouw zeer beheerscht. had ge dragen. De officier stelde in zijn requisitoir vast dat Kief Jansen heeft vastgehouden, om hem on der pressie iets te laten getuigen. De opzettelijke vrijheids- beroovïng achtte spr bewezen. Dit is daar om zoo belangrijk, omdat den laatsten tijd zooveel vrijheidsbe- roovingen hebben plaats gehad en het is zoo dringend noodig dat wij terug gaan naar den rechts staat. Het moet uit zijn met wil lekeurige arrestaties. Het O.M. achtte de feiten ernstig en hoewel een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar niet te zwaar zou zijn, wilde spr. rekening houden met persoonlijke verzachtende om standigheden van den verdachte die den steun had van hooge auto riteiten. Vandaar de bovenge melde éisch. De verdedigster had ruim een uur noodig, om te betoo- gen, dat Kief onschuldig was. Zij vroeg zijn onmiddellijke invrij- heidsstelling, die na de milde eisch van het O.M. verwacht kon wor den. Een verdachte die men voor waardelijk wenscht te straffen, behoeft men niet langer vast te houden Dies besloot de rechtbank, na in de raadkamer te zijn ge weest, de onmiddellijke in vrij heidsstelling van verdachte te ge lasten. De uitspraak volgt 3 Juli. Van 25 tot 30 Juli zal de Am- sterdamsche haven bezoek krij gen van een Amerikaansch flot- tiele. Dit flottiele zal bestaan uit een kruiser en twee torpeclobootja- gers. De 70 officieren en 1400 manschappen welke zich aan boord zullen bevinden zullen di verse feestelijkheden bijwonen. De gemengde Belgisch-Neder- landsche commissie inzake rege ling van den export van stroo- vlas van Nederland naar België is na diverse besprekingen tot overeenstemming gekomen met betrekking tot den uitvoer van vlas van de oogsten 1944, 1945 en 1946. Zaterdagmorgen overleed in St. Antoniushove te Voorburg, waar hij, na het hem overkomen ernstig auto-ongeval op 8 Juni ter verple ging was opgenomen, R. A. Baron van Hardenbroek, Opper-Ceremo- niemeester van H.M. de Koningin. TENNIS UITSLAGEN 2e klasse: Koog Zaandijk 1- Alkmaar 1 07 (Alkmaar 1 kampioen); Aemstelspelers 2 Smash 1 43. 3e klasse: Juliana Zaan dam 1 61; Anonymus 1 Enkhuizen 1 34; Alkmaar 2 Koog Zaandijk 2. 70. 4e klasse: Enkhuizen 2 Anonymus 2 6—1 (Enkhuizen 2 kampioen); TossWimble don 25; Den Helder 1 Alkmaar 3 43. OVERZICHT De uitslagen van de eerste wedstrijden in de andseompetitie geven blijk, dat de partijen heel goed aan elkaar gewaagd zijn. Van een Westelijke suprematie is geen sprake. Haarlem kwam er maar pre cies goed uit, na in beide wed strijden vrij behoorlijk te hebben achter gestaan, terwijl Ajax, dat thuis maar net aan wist te win nen, in Heerenveen met de zelfde cijfers ten onder ging. Alleen NAC toont zich in 'het Zuiden de sterkste. De stand na deze ontmoetingen is nu: NAC 2 2 0 0 4 3—0 Haarlem 2 1 1 0 3 65 Ajax 2 10 12 3—3 Heerenveen 2 10 12 33 NEC 2 0 111 5—6 Limburgia 2 0 0 2 0 03 De promotiecompetitie Naar de 1ste klasse In den strijd naar de eerste klasse in afdeeling I wist AFC in Hilversum teg'en 't Gooi gelijk te spelen. De wedstrijd eindigde zooals ze was be gonnen. Voor 't Gooi nu niet direct veelbelovend. Inmiddels is de stand nu AFC 2 1 1 0 3 3—1 't Gooi 10 10 1 0—0 TOG 10 0 10 1—3 In afdeelin.E; II zijn nu ook de wed strijden begonnen. Hier deed de 1ste klasser het nog minder. Het ziet er dus wel zeer donker uit voor VUC. We beginnen Excelsior 1 1 0 0 2 3—1 VUC 10 0 10 1—3 Unitas In afdeeling III gingen de 1ste klas- sers er ook dik in. De eerste wed strijd op eigen veld tegen Rigters- bleek werd maar even met 51 ver loren. Vitesse schijnt ook een heel goede ploeg te hebben want met 63 werd van Labor gewonnen. Ook m afdeeling IV verloren de le klassers. Het werd in Helmond n.l. 10 voor Helmondia zoodat 't er na het vrij goede begin van vorige week toch gaat uitzien dat ze het veld moet ruimen. De stand is nu: TSC 1 1 0 0 2 2—0 Helmondia 2 10 12 12 Goes l 0 1 0 1 2—2 RBC 2 0 111 2—3 Tenslotte afdeeling V en daar ver loren de 1ste klassers! eveneens. De stand is hier: Emmen 1 1 0 0 2 41 Friesland 1 1 0 0 2 2—1 LSC 2 0 0 2 0 2—6 District I De promotiecompetitie We dalen nu af naar de lagere re gionen waar de spanning desniette min zeker zoo groot is. Naar de 2e klasse In de Alcmaria afdeeling heeft SDW opnieuw haar superioriteit getoond door met flinke cijfers in HRC SDW te winnen. Er zal heel wat moeten gebeuren wanneer SDW de promotie nog zal ontgaan; temeer daar haar medepre tendenten elkaar telkens nog door g'elijke spelen een puntje ontnemen zooals gisteren in den strijd Alcmaria Zaandijk De stand is hier nu: SDW 3 3 0 0 6 6—1 Alcmaria 3 0 2 1 2 2—3 HRC 3 0 2 1 2 4—7 Zaandijk 3 0 2 1 2 1—2 In de andere afdeeling doen de hekkesluiters van de 2de klasse Ken- nemers het heel wat beter dan haar lotgenooten in Alkmaar. Na de kleine zege van vorige week werd het gisteren in Leerdam een eclantante zege. Allen WeerbaarB FC speelde bovendien nog in hun kaart met gelijk te spelen. De stand is nu: Ken nemers 2 2 0 0 4 61 BFC 2 1 1 0 3 7—4 AllenWeerbaar 2 0 111 23 Leerdam 2 0 0 2 0 310 Naar de 3e klasse In afdeeling A werd gestart met Alw. Forward Watervogels In een zeer sportieve strijd bleef de thuisclub meester in eigen We beginnen hier: Alw. Forward 110 0 2 Watervogels 1 0 0 1 0 Zaanlandia In de B afdeeling is de strijd uiterst spannend. De 3e klasser schijnt echter de minste want ook gisteren werd weer verloren. De stand is hier nu: IVV 3 2 0 1 4 Assendelft 3 1113 Oranje Zwart 2 110 3 J. H. Kwartier 2 0 0 2 0 Naar de 4e klasse In afdeeling A is de groote strijd gestreden al was het met oneven goal Randers wist in Rand ers Bergen te zegevieren en zag daarmede de poort van de 4e klasse voor zich ge opend. Proficiat Randers. De eindstand is: Randers 2 2 0 0 4 52 Bergen 2 0 0 2 0 2—5 Ookrin afd. B is het pleit beslecht Het heeft inmiddels ontzettend ge spannen in HSV Westzaan De thuisclub stond op een gegeven moment een heel stukje achter. Inmiddels HSV onze gelukwenschen De eindstand is: HSV 2 2 0 0 4 7—4 Westzaan 2 0 0*2 0 4—7 In afdeeling C deden de kampioe nen van de Noord Hollandsche afd. het minder goed. De reis naar Pur_ merend^ bracht in het geheel geen winst. Met 40 werd verloren. De beginstand is: Purmerend 1 1 0 0 2 40 RKEDO 1 0 0 1 0 0—4 huis. 3—1 1—3 In tegenwoordigheid van de leden der delegaties van Suriname en Cu racao werd op Schiphol een Douglas van het type DC 4 met den naam "Paramaribo" gedoopt. UITSLAGEN KNVB Kampioenscompetitie Zaterdag 22 Juni AjaxHeerenveen 21; NAC- Limburgia 20- NECHaarlem 3—4. Zondag 23 Juni HeerenveenAjax 21 HaarlemNEC 22 Promotie-competitie Naar de le klasse: Afd I: 't Gooi—AFC 0—0. Afd. II: VUCExcelsior 13 Afd. Ill: PECRigtersbleek 15: VitesseLabor 63. Afd IV: HelmondiaRBC 1-0 TSC—Goes Afd. V: EmmenLSC 41. District I Naar de 2e klssse: A: HRC—SDW 1—4; Alcmaria Victr.Zaandijk 00. B: LeerdamKennemers 15; Allen WeerbaarBFC 22. Naar de 3e klasse: A- Alw Forw Waterv 31. B: JHKwartier'IVV 0—3; Oranje-Zw.Assendelt 11. Naar de 4ë klasse: A- RandersBergen 21 B: HSV—Westzaan 5—3. C: PurmerendKKEDO 40. Competitie District I: le klasse: RFC Xerxes 02. 3e klasse B: GVOPurm 21 3e kl. C: DTS—Beverw.' 5—3 District V: le klasse: Frisia Velocitas 3—4; Sneek—HSC 2—4 Be QuickVeendam 52 .VERVOLG VAN PAG. 1 EUCHARISTISCH CONGRES GESLOTEN Hoogtepunt der feestdag. Het Pontificaal lof waarmede het Congres zou worden gesloten vormde ongetwijfeld in alle op zichten het hoogtepunt der her denkingsfeesten. In de middag uren brachten honderden auto bussen. waaronder wij er op merkten uit Kennemerland en De Streek. Hoorn en Enkhuizen en vele andere plaatsen in Noord-Holland, steeds meer be zoekers naar het Stadion, waarin meer dan 50.000 toeschouwers de komst van ce kerkelijke hoog waardigheidsbekleders afwacht ten. Onder het zingen van het „Sa- cerdos et Pontifex" namen Z. Em. Kardinaal de Jong; Mgr. Giobbe. de pauselijke internun tius; Mgr Huibers; Mgr. Lem- mens; Mgr. Mutsaers en Mgr. Baeten alsmede Mgr. Dubbelman uit Britsch-Indië en Mgr. Olaf Smit hun plaatsen op de eere tribune in. Talrijke abten, prela ten, kanunniken en provincialen van orden en congregaties om ringden de bisschoppelijke zetels. Aani het Pontificaal Lof ging een praeludium naar ontwerp van Louis Schwirtz vooraf.. Henk Schaer droeg de door Ad' Bevers geschreven tekst voor, waarin de Prinsen der Kerk. in het bijzon der de kardinaal begroet wer den. Terwijl het koor van „Ka tholiek Amsterdam'' en de Kath. Kerkzangers een aantal toepas selijke geestelijke liederen zon gen betrad de vrouwelijke jeugd van Amsterdam, gekleed in het wit, rood, groen, blauw en geel het veld, waarop zij, met het al taar als middelpunt een aantal symbolische dansen uivoerden. ter eere van het H. Sacrament. In het groen gekleede vendelzwaai- ers zwaaiden hun kleurige vlag gen en vvj.öen met een groot aantal paavirders. gidsen, zee verkenners en leden van jeugd- vereenigingen het veld geheel 'op. Het was een schitterend spel van lijnen en kleuren, waarover de zon haar milde stralen goot, dat aller aandacht geboeid hield.. Op plechtige wijze werden vervol gens de voor het Lof benoodigde gewaden, de monstrans en de zilveren kandelaars door misdie naars en priesters naar het altaar gebracht. Z. H. Exc. Mgr, Giobbe celebreerde daarna het Pontifi caal lof waaronder het „Pange Lingua" en een aantal andere liederen werden gezongen door koor en geloovigen. Aan de Sa cramentsprocessie werd door alle jeugdgroepen en studenten en de aanwezige geestelijkheid deelge nomen. De kleurige stoet werd! geopend door een aantal vendel- zwaaiers, gevolgd door padvin ders en gidsen. Daarna zagen wij een^chier onafgebroken stoet van orden- en wereldgeestelijken. Kanunniken, waarachter de bis schoppen. liepen voor het, door Mgr. Giobbe gedragen Allerhei ligste dat omgeven was door vertegenwoordigers van vlo.ot, le ger en luchmacht en w.o. wij ook een Malthezer ridder opmerkten. Daarachter volgden broeders en zusters van bijna al onze congre— graties en orden. De Zeereerw. Heer Alink wisselde de gezangen met een aantal luide aanroepin gen tot God af. De indrukwek kende plechtigheid werd besloten met een „Te Deum" en Tantum Ergo. Mgr. Huibers h.e'd een toe spraak, waarin hij God in gebed dankte dat Amsterdam in den oorlog gespaard is gebleven en smeekte Gods zegen af over Vor stenhuis en regeering. Tevens sprak hij de hoop uit dat de stad gespaard zou megen blijven voor den rcoden gloed van het ongeloof. Kardinaal de Jong gaf met het Allerheiligste den Zegen waar mede dan een einde aan dezen dag was gekomen. Terwijl de groepen zich op or delijke wijze ontbonden, werd het door H. Andriessen gecomponeer de Mirakellied gezongen. Diep onder den indruk verlieten de aanwezigen na eerst den ver- trekkenden kardinaal luide te heb ben loegejuicht, het Stadion. Deze dag is voor allen die hem bijwoonden en ongetwijfeld ook voor hen die er aan mede werk ten tot een onvergetelijke gewor den. Wij hebben in de afgeloopen dagen kunnen zien hoe groot het geloof van Katholiek Nederland is Laat het een aansporing zijn, om, zooals de bisschop het zeide, te blijven vertrouwen op God, die steeds onze schreden leidt tot in eeuwigheid. 91. Die arme Boebi Trep was geheel versuft, toen hij bemerkte dat de ontploffing niet kwam. Hij schrok dan ook geweldig, toen die vreesélijke brulstem hem toesnauwde, waar hij al die spullen vandaan gehaald had. Boebi beefde als een kind, dat bang geworden is. Maar daar was hij gauw overheen en nu werd hij weer flink. Het kon hem verder niet meer schelen als Jippie maar gespaard bleef en als de vliegtuigen maat kwamen, die hem zouden helpen, als de ontploffing mislukte Hoe Dolf ook schreeuwde en dreigde, Boebi zei niets.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3