DE DAG VAN S RADIO Nieuw Noordhollandsch Dagblad S Lidmaatschap N.S.6. stond na 10 Mei 1940 gelijk met landverraad Bonnenzwendel te Vught DE PLECHTIGHEID TE EGMOND De lijst van de Deventer communisten Extra brandstoffen voor centrale verwarming DE ST. JANSPROCESSIE IN LAREN NIEUWS IN 'T KORT Marktberichten Arnold Meyer krijgt vijf jaar Boebi Trep en Jippie Jee zegevieren WOENSDAG 26 JUNI 1946 TRIBUNAAL GEÏNSTALLEERD i" In de fraaie raadszaal van Allernaar werd gistermiddag de eerste zitting gehouden van het Tribunaal In het Arrondissement Alkmaar. Aanwezig waren de Hooge Autoriteit, Mr. J. Verdam, President van het Gerechtshof te Amsterdam, leden en personeel van het Tribunaal, de oföcïeT- fiscaal Mr. von Meyenfeld en het hcoffl van de P.R.A., mr. Steyn, de Geestelijke .verzorgers der in- terneeringskampen, vertegenwoor digers van het Beheers-Instituut. en de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten, de Kampcomman danten en de wnd Commissaris van Politie, de heer W. C. Rijpma, de wnd. pres. en de fungeerend Officier van Justitie, de burge meester van Den Helder, de heer G. Ritmeester, vertegenwoordi gers van de* illegaliteit en de B.S. en ten slotte de wnd. Burgemees ter en de Wethouders van Alk maar, wien Mr. Schenkeveld dank bracht voor het ter beschikking stellen van de Raadszaal. Ha de beëedigmg van dé Tribu naal-leden en voorlezing van de benoeming van den adjunct-secre taris Mr. J. H. de Hes uit Am sterdam, verklaarde de President, Mr. A. .Schenkeveld, het Tribu naal voor geïnstalleerd. Hij hield hierna een "uitvoerige rede, waarin hij wees op de groots klooi, die er tusschen de Neder landers en de Duitschers tijdens de bezetting bestond; daarom was ieder 'n landverrader, die met den vijand collaboreerde, ervan pro fiteerde, of diens beginselen aan hing. Vanaf 10 Mei 1940 stond daarom het lidmaatschap van de NSB gelijk met landverraad -en ieder, die nog prijs stelde op den naam van Nederlander had toen voor de N.SJ3 moeten bedanken. Ook voor den meest-onschuldigen brcod-NSB-ei' geldt, dat hij zich schuldig maakte aan een hoogsi- ernstig feit door lid te blijven van een landsverraderlijke orga nisatie. SpT. zegt dit niet, om de Tribu naal-leden aan "te spoTen tot zware straffen, doch om het prin- cipieel-verkeerde, het zondige van den NSB-er tout-court te signa- leeren. Principieel-gezien zijn er geen lichte gevallen; ieder, die aan den anderen kant stond, pleegde landverraad. Spr. ging voorts de arrestaties ir de Meidagen na en betoogde, a ret optreden van de B.S. al warden feuten gemaakt een bijltjesdag heelt voorkomen. Na erop gewezen te hebben, dat het Tribunaal te iaat kwam vier weken geleden werd de voordracht voor een secretaris, twee voorzitters en zes nieuwe leden ingediend, waarop tot dus ver nog niets gehoord werd wees Mr. Schenkeveld er op, hoe de ex-illegalen terecht het eerst voor de berechting der politieke delinquenten waren aangewezen; ook den placht hadden zich daar voor beschikbaar te stellen. Ver volgens maakte Mr. Schenkeveld bezwaar tegen het instituut van vrijlating door den Gemachtigde voor de Vrijlating, waarbij het fungeerend M.O. tevens als rech ter optreedt en' een berechting ontstaat, die in strijd is met het beginsel van een rechtsstaat. Het gebeurt b.v. dat een NSB-er nog in het kamp zit, terwijl zijn voor- maligèn veel meer schuldigen groepsleider wordt vrijgelaten. Geen wonder, dat tegen dit sy steem protesten opgaan. Na géwezen te hebben op de werkwijze van he; Tribunaal deel de spr. mede, dat in Maart 1946 3420 Tribunaalzaken gereed wa ren; inmiddelp hadden verschil lende vrijlatingen plaats en kwa men nieuwe gevallen, binnen; liet voornemen bestaat, dat elke Ka mer van het Tribunaal elke week twee zittingen houdt, zoodat per week 64 „gevallen" kunnen wor den berecht. Voorts wees spr. op de Stichting voor Politieke Delin quenten, die, nadat recht zal zijn gespreken, de barmhartigheid zal laten spreken en de berechte per sonen weer terug zal voeren in de maatschappij. Met de bede, dat het Tribunaal moge werken met de hulp van den Bannhartigen God, eindigde Mr. Schenkeveld zijn rede, waarna het Tribunaal in besloten zitting vergaderde De Russische graanoogst is beter dan vorig jaar. Zou er voor de noodlijdende landen iets over schieten? WEER DOOR DISTRIBUTIE AMBTENAREN De Vughtsche politie heeft een grooten bonnenzwendel aan het licht gebracht. Twee te Den Bosch wonende ambtenaren hebben te zamen voor ongeveer 120.000. suikercoupures gestolen en ver handeld. Het was de politie ter oore ge komen, dat zekere A. V., groep- chef van de afdeeling na-controle op het CDK, tijdens een concert op de Markt te Den Bosch bonnen te koop had aangebeden. Bij den inval werd f 160.op hem gevon den, voor weSjker herkomst hij geen aannemelijke verklaring kon geven. Een huiszoeking volgde. Daarbij kwam 10.000.voor den dag, die hij bewaarde in een potje op den schoorsteen, terwijl hij bovendien 20.000.bij zijn fa milie bleek te hebben onderge bracht. Zijn assist-ent N van O. bleek ook zijn helper in de boos heid te zijn geweest. Bij hem vond men 22.000.in den tuin ver stopt cn bü familie 10.000 in een hoed met dubbelen bodem. Beide ambtenaren hadden zich coupures en bonnen voor 30.000 KG suiker toegeëigend en deze verhandeld. Een zwager van v. O., een ma troos, bracht de bonnen naar Den Haag en verkocht ze daar aan 'n zwarthandelaar. Deze laatste was reeds eerder door de Haagsche politie gearresteerd, doch de her komst van de bonnen was nog niet gebleken. DONDERDAG 2Ï JUNI HILVERSUM I {3DL5 M.): AVRO: 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 9.15 Morgen wijding; 10.35 Pierre Palla; 1l10 Piano_recital; 11.45 Familiefcericliten uit Indië; 12.00 Orgelconcert; 12.35 Enseutfble Bandï Balogh; 13-00 Nieuws; 13.15 VaudevTIle-orkest; 14.00 Vqot_ dracht; 14.20 Tenor en piano; 15.00 Voor zieken en gezonden; 15.20 Con fetti; 16.15 Gram. 17.00 AVRO_kaiei_ doscoop; 17.30 The Skymasters; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram.; 18.30 Nederl. StrïjdkracMen; 19.05 Sportpr aatje; 19.45 Reg. VoorL Dienst; 20.00 Nieuws 20.05 Gram.; 21.30 Hoorspel; 22.00 Gram.; 22.15 Causeri® over opvoeding; 22.30 Metropole-orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.: 23.30 "Ensemble Lajos Veres. HILVERSUM II (415.5 MJ: KSO: 7.00 Nieuws, gym. en Mor gengebed; 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 NCRV Gram.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram.; 11.15 KRO Radio zieken bezoek; 11.45 Zangrecital; 12.30 Dans. orkest John Copal; 13.00 Nieuws; 13.15 HehdenMnjgsdag L.O.LKP_ S lichting 13.45 Causerie; Katholieken en Pro testanten; 14.00 NCRV Rhapsodia Sex tet; 14.40 Voor de Vrouw; i5.00 Orgel bespeling; 15.30 Concert; 16.00 Bijbel lezing; 16.45 Hobo-recital; 17.15 Rott. Pianokwartet; 17.50 Het Rijk Overzee; 18.00 The Travellers; 18.50 Chr. Nat. Vakverbond; 19.00 Nieuws; 19.15 Dep. uitzending'; 19.30 Met band en plaat; 19.40 De vaart der volken; 20.00 Nieuws; 20.05 Utrechtsch ChT. Man nenkoor; 20.40 Prof. Mr. H. J. Helle- ma; 21.00 NCRV-orkest; 2L20 Con Ymore; 21.35 NCRV_orkest; 22.00 ";«uws; 22.15 Reportage; 22.00 Gram.; -'•"ü Schriftlezing. Het was gisteren weer de jaar- lijksche feestdag van den H. Adel- bertus, den Apostel van Kenne- merland. En in denzelfden luister, waarmede vóór den oorlog deze plechtigheid werd gevierd, is ook gisteren weer op den St. Adel- bertusakker de H. Mis opgedragen waarna de reliquie van den Hei lige in processie werd rondgedra gen. De plechtige H. Mis werd op gedragen door Dom Mahler, abt van de Abdij te Gosterhout. Assis ted was de Hoogeerw. Heer De ken Jacobs, terwijl als diaken en subdiaken fungeerden de Patere Schopman en "Visscher. De aan wezige flgeloovigen uit den omtrek zongen hef Gregcriaansch van de vaste gezangen, terwijl de Bene dictijnen zelf in simpelen beurt zang de wisselende gezangen uit voerden. De Rector van het St. Elisa- bethsziekenhuis te Alkmaar, de "Weleerw. Heer P. Visser, hield de predikatie, gegrond op Isaias' tekst.: „En het licht gaat schijnen over de bewoners van het land, dat lag .in de schaduwen des doods." „..—dat de fakkel in ons hart blliye branden." In den geest voerde de predi kant de geloovigen mede op het schip, dat Sint Adelbert naar het volk bracht, dat achter de blonde duinen in het heidendom leefde. Zijn eenige bezit was het Kruis, zijn eenige wapen de onpeilbare liefde tot God. Komende in een land, waar geen spoor van bescha ving bestond, had hij den strijd aan te binden met den heiden- schen Germaanschen geest, die ons volk in al zijn barbaarschheid heeft leeren kennen tijdens de afgelcopen jaren En alieen God weet, hoeveel zwoegen en teleur stellingen het den Apostel heeft gekest, voordat, de harde Eriezen- koppen zich bogen onder het H. Doopsel. Het was een waarachtig, levend geloof dat hem bezielde, en het besef van zijn geestelijken rijkdom als deel van Christus' mystiek lichaam. „Is het niet waar", zoo riep Rector Visser uit, „dat het mo derne heidendom zijn enorme zuigkracht uitoefent op de massa christenen, die zich laten leiden door hun genotzucht; is het niet waar, dat zoovele christenen maar aanmarcheeren achter de roode vaan met den sikkel en de hamer van het moderne heidendom? Niet meer te leven uit bet geloof, dat is de kwaal, waardoor het chris tendom in zeer velen helaas ten onder dreigt te gaan." „Laat ons dan bij dit offer, dat wij op voorspraak van Sint Adel bert opdragen, bidden, dat de fak kel van het geloof onverminderd in onze harten mag blijven bran den en dat zij weer de fakkel moge ontsteken in het hart van hen, waarin zij dreigt uit te dooven en ook bij hen, die naast en om ons heen zijn gezeten in de schaduwen des deeds." A.s. Zondag wordt om half elf des ochtends op den akker een H. Mis opgedragen door den Z.Eerw. Heer Pastoor Duijves van Rinnegom, terwijl de viering des middags met een Plechtig Lof wordt besloten. Maandagmiddag heeft voor Ged. Staten van Qverijssel het beroep gediend van de C.P.N, te Deventer tegen het besluit yan het Hoofdstembureau aldaar, dat de candicatenlijst van de C.P.N. voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing ongeldig heeft verklaard, c-mdat de lijst te laat is ingediend. Mr. Benno Stokvis betoogde na mens de C.P.N. uitvoerig, dat de vertraging, bij het indienen van de lijst, ontstaan is door over macht. Mr. Stokvis meende ech ter dat de lijst om twintig over vier op tijd was ingediend en be riep zich daarvoor op het stand punt van Prof. v. d. Bergh. vol gens hetwelk de tijdsaanduiding, zooals deze op het oogenblilt geldt, niet onze wettige tijd weer geeft maar den door de Duit schers ingevoerden midden- Europeeschen tijd, die bij K. B. van 3 Augustus 1945 is gecorri geerd tot een verschil met onzen wettigen Amstercamschen zomer tijd van veertig minuten. De be wuste lijst had tot iien minuten over half vi.if ingediend kunnen worden, zonder gevaar te loopen ongeldig verklaard te worden. Gedeputeerde Mr. Dr. J. W. Schneider vroeg Mr. Stokvis daarop, wat hii dan dacht van de lijsten, die des mo,rgens precies cm negen uur waren ingeleverd. Mr. Stokvis achtte deze strikt gencmen ongeldig, waarop Mr. Schneider zeide. dat dan zoowel de Tweede Kamer- als de Sta tenverkiezingen ongeldig zijn. Ged. Staten hebben inmiddels het beroep verworpen. Zij achtten zich niet bevoegd de gevolgen van overmacht op te heffen. Aan gezinnen die zijn aange wezen op het gebruik van. een centrale verwarmingsinstanatie, zal alsnog een toeslag vaste brandstoffen worden toegekend. Deze toeslag dient zoo spoedig mogelijk door de hiervoor in aanmerking komende gezinshoof den per brief te worden aange vraagd bij de Brandstoffencom- missie waaronder zij ressoxteeTen «SE Onder zeer groote belangstelling» werd te Laren St. Jansprocessie gehouden de jaarlijkse be Begunstigd door goed weer trok Maandag de St. Jansprocessie weer door Laren. Het dorp iiad zich opge maakt om deze processie luisterrijk te doen verloopen. Vele bewoners van. de hulzen langs den Bee weg hadden beelden met bloemen versierd voor hun "woningen geplaatst. Duizenden waren uit de hoofdstad en uit 't Qooi gekomen om de processie gade Ue slaan. Na de Hoogmis jn de versierde St. Jansbasiïiek, opgedragen door de Deken van Hilversum, trok de pro cessie onder klokgelui uit de kerk. Mgr. Noor oman. oud-hoofdaalmoeze nier van leger en vloot, droe^ de monstrans. Talrijke geestelijken, o.a. hoofdaalmoezenier kolonel van Strae_ len, 50 vereenigingen met vaandels liepen mede, alsook muziekcorpsen, studenten, jeugdorganisaties en mis dienaars. De burgemeester van Laren liep aan het hoofd van de Broeder- meesters van St. Jan. Met de stoet was kardinaal de Jong op het St. Janskerkhof gearriveerd vaar de Kardinaal den'zegen met den mon strans gaf. Daarna keerde de pro cessie naar de basiliek terug. Op de buitenloggia gaf de Kardinaal weer den zegen met den monstrans onder tromgeroffel en bazuingeschal. Tot slot werd het St. Janslied gezongen, waarna de Kardinaal onder gejuich van het publiek de kerk verliet. De EVC wil in verband' met voorstellen van de rijksbemid delaars de beslissing over het neerleggen van het werk in de meelindustrie nog even uitstellen De wnd. burgemeester van Amsterdam handhaaft het ont slag der gemeente-arbeiders, die het schip met autobanden wei gerden te lossen. Aan de EVC werd medegedeeld, dat deze be- slïssing, ondanks dreigementem van de zijde eer EVC, onverar® derd zal blijven. Veertien personen, vormen de het Comité Ned. Radio Unie, hebben een manifest uitgegeven over de regeeringsinmenging be treffende de radio. Zij eischen herstel der oude omroepvereeni- gingen Een Engelsehe torpedojager heeft een schip met duizend ille gale Joodsche emigranten voor de Palestijnsche kust aangehou den. Vaseh, de man die 500.000 5 Slowaaksche Joden naar de con- centratiekarnpen zond, wordt be recht. Ook hij was natuurlijk onschuldig" De proeven met de atoom bom moeten volgens een Eransch luchtvaartdeskundige verboden worden Hij verwacht er niet veel heil van. Wij ook niet. AVENHORN EN QMSTR.. 25 Juni 3609 KG vroege aardap pelen 15,76 per 100 KG; 425 KG vroege aardappelen kriel 7. per 100 KG BROEK OP LANGEDIJK, 26 Juni 580 bospeen 15 90; 3500 KG waschpeen 18.1760 KG rabarber 5.1800 stuks bloem kool IA 21—28.10; idem I 14 10 17.40; 251300 KG aardappelen 15.30; kriel 7.00. NOORD SCEARWOUDE, 23 Juni. Aangevoerd: 57.OÖ0 kg. aardappelen la-30; kleine _7.®0; 700 bos peen 12.00; 140 stuks bloemkool I a 19 30' I 12. m 4.—. MEDEMELIK, 24 Juni. Aangevoerd aardappelen: 19.000 kg. gr. 16,i0; 1,000 kg. kl. 7.00; 1000 stuk bloemkool I A 17.8017.90; 300 sitau'ks bloemkool I 33; 2000 bos wortelen 12. BEVERWIJK, 24 Juni Aard beien 3.205 per slof; bloemkool I A 18—47, I 13—24, II 8—16; sla 28 per stuk; bospeen 1221 per bos; tuinboonen 2632; rabarber 57; postelein 17-27 per kg.; bosuien 1 y,6% per hos; peulen 1.2Q1.60; waspeen 1826: spina zie 9-27; doppers 751:20; as perge wit 1.75, blauw 1-2Ö, dun 1.08 per kgkemkomnaers 1 A 38, I 30, H 17 per stuk; snijtoponen 2.25 per kg-: frambozen 1250 per doosje van ?4 kg- Hedenochtend is Arnold Meyer door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenboseh veroordeeld ter zake van „het voortgezet misdrijf van opzettelijk in tijd van oorlog den vijand hulp ver leen en", tot een gevangenisstraf van 5 jaar met aftrek van voor- ararest, waaronder tevens toe grepen den tijd, dien hij, op last van het militair gezag in het kamp te Vught heeft doorge bracht. Hij werd voorts ontzet uit het actief en passief kiesrecht voor den tijd van 10 jaar. Arnold Meijer heeft acht da gen den tijd' om in cassatie te gaan. 93. De menschen waren nu ontzettend bang geworden en alles dreigde in de war te loopen. Angstig en zenuwachtig werden 's avonds de kranten uit de handen van de bezorgers gerukt. Groote artikelen wezen op het gevaar, dat komen ging, als er geen maatregelen genomen werden en men eischte, dat de duizenden vliegtuigen zouden opstijgen en den heelen berg, waar het laboratorium waste vernietigen. Jippie probeerde die bombardementen tegen te houden, want hij wilde niet, dat op deze manier ook zijn beste vriend Boebi Trep om zou komen. Maar Jippie kon er niets meer aan doen. Hij kon niets anders dan ajwachten

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3