RADIO Een nieuwe prijsregeling TROUWAAN DEN PAUS! Ellehoogpolitiek viert hoogtij voor de vroege aardesppelen Nieuw Noordhollandsch Dagblad Teleurstelling bij verzetstrijders GROOTE STAKING IN BELGIë Record-opbrengst der kolenmijnen TERREURDADEN DER E. V. C. De sfembtHeffre^kwestie fre Tilburg H. Vader zegent Nederland NIEUWS IN 'T KORT LIMBURGSCHE KOLEN DEKKEN GRÖOTEN- DEELS DE BEHOEFTE Ook aanvoer uif D=.;sfsch- land en Amerika Boebi Trep en Jippie Jee zegevieren VRIJDAG 28 JUNI 1946 3 Uit alle oorden des lands zijn vele duizenden bijeenge komen voor den landdag van de L.O. en de L.K.P, in het Zeisterbosch. Door de opeen volgende sprekers werd te-, ruggezien naar de periode van het georganiseerd verzet tegen den wreeden overwel diger. Met bittere teleurstel ling werd geconstateerd hoe zeer tekort geschoten wordt ten aanzien van de zuivering en gerechtigheid en gepro testeerd werd tegen het wijd vertakte kwaad van corruptie en tegen overige wandaden van een gedeelte van ons volk dat niet begrepen heeft waar uit het verzet voortsproot en zelfs niet schroomt het illegale werk te kwalificeeren met woorden als egoisme, avon tuur, eerzucht, sensatie en dwaasheid. Vanaf een heuvel met op de helling een groot kruis van witte jasmijn en aan den voet de na tionale driekleur halfstok,- her dacht „Oom Jan" de gevallenen. Nadat het Kon. Zeister Harmo niegezelschap de taptoe en de nationale liederen had laten hoo- ren, sprak „Henk" van de L.O. een openingsrede uit, waarin hij gewaagde van de diepe teleurstel ling die na de bevrijding moest worden ervaren, nu niet eens meer bekend is wie aan den goe den en wie aan den slechten kant Staan en profiteurs met een klei neerend lachje spreken over de illegalen die hun leven veil had den voor de goede zaak. Een groot deel van ons volk begrijp; de motieven van het verzet niet, zei spreker. De stoottroepen blij ven geformeerd omdat ze nog een groote taak hebben te vervullen. Boven alle verschillen uit zullen de strijders van karakter één blijven zooals zij één waren tij dens de bezetting. Pastoor Apeldoorn (Victor) nam daarop het woord en zeide geen onvruchtbaar gemijmer over wat voorbij is te willen laten hooren. maar uit die herinnering kracht te willen putten om den strijd voort te,zetten voor een betere toekomst, nu de idealen nog niet zijn verwezenlijkt en de elleboog politiek hoogtij viert. „Het land In het industriebekken van Luik zijn stakingen uitgebroken, die een aantal groote metaal- fabrieken hebben stilgelegd. Ook bij verschillende steenkolen mijnen zijn de arbeiders in sta king gegaan, terwijl het perso neel van het trambedrijf te Se- raing het werk heeft neergelegd. De spoorwegarbeiders hebben gedreigd dit voorbeeld te zullen volgen. Volgens berichten uit Brussel breidden de stakingen zich gisteren uit. ZATERDAG 29 JUNI hilversum i (301.5 m.): VARA 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 VPRO Morgenwijding; 10.20 VARA Concert; 10.45 Voor de continubedrijven; 11.25 ïSddy Walls1; 11.4)5 Familieberichten Hit Indië; 12.00 Ensemble George Frank; 12.35 Ensemble Cantare; 13.00 Jtfed. Strijdkrachten; 13.30 The Ram_ Tplers; Ï4.00 Sportuitzending'; 14.15 Huismuziek; 14.45 Van boek tot boek 15.00 Gram.;; 16.00 Voordracht; 16.15 Men vraagt en wij draaien; 17.00 Reportage; 17.30 Cinema_orgel; 18.00 Nieuws; 18.15 Benedict Silberman; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Benedict Silberman; 19.15 Causerie; 19.15 Me_ dedeelingen aan gerepatrieerden; 20 Nat. progr.; Nieuws; 20.05 Omroep orkest; 21.30 Toespraak over het Prins E'ernhardfonds; 21.45 Kon. Mil. Kapel; 22.15 "De Witte Anjer" klank beeld; 22.30 Vaudeville_orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Reportage en gram. HILVERSUM II (415.5 M.): KRO 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 Pontifi cale Hoogmis uit de Mozes en Aaron_ kerk ter gel. van het Eeuwfeest van "De Tijd"; 12.05 Cello-recital; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.45 Mr. Jan Derks; 14.15 Engelsche les; 15.00 Voor de kinderen; '16.30 De schoonheid van het Gjregoriaansch; 17.00 KRO_kiosk; 17.15 Klaas van Beeck; 17.45 Wat doe ik met mijn vacantie; 18.00 Hilversumsch R.K. Gem. Koor; 18.25 Paul de Waart; 19.00 Nieuws; 19.20 Jonge kunstenaars stel len zich voor; 20.00 Nationaal Pro gramma zie Hilversum I. is vol van teleurgestelden, die bij de departementen hetzelfde hoofd te pletter loopen, dat zij eens veil hadden voor het vaderland", zoo zeide hij. Als een der geestelijke leiders wil spreker getuigen dat de verzetsorganisaties niet hebben gefaald en dat zij den strijd zul len voortzetten in de nooit ver zwakkende kracht van het chris telijk geloof, waardoor velen hebben begrepen dat de strijd ging tusschen christenen en heidenen. Na declamatie van Den Doolaart gaf „Bob" van de K.P. een over zicht van het K.P.-werk, dat door plm. 500 leden werd ver richt. 160 maal zijn distributie kantoren overvallen, waardoor 140.000 onderduikers aan levens middelenkaarten konden worden geholpen terwijl honderden ge vangenen werden bevrijd. De L.K.P bracht hiervoor 250 offers. Aan de veiling te BovenkarspelGrootebroek begint de aanvoer al wat ruimer te worden, al is bet door de bekende omstandigheden nog lang niet wat bet wezen moet. In de komende dage* zal de aanvoer van de begeerde nieuwe aardappelen stellig stijgen, vooral wanneer de prijzenkwestie meer bevredigend wordt opgelost. Een week van moeizame acties is voorbijgegaan en de uitslag is niet geheel negatief, maar toch teleurstellend, hoewel de Stich ting van den Landbouw, (afdee- ling Tuinbouw) wel een officieele publicatie zal geven meen ik goec te doen in het kort het vol gende mede te deelen: De kcstprijsregeling begon, als men 24 Juni als aanvangsdatum neemt, met f 16,10 om met f 0.40 per dag te dalen, tot 4 Juli en vervolgens met f 0,30 lot 15 Juli, op welken datum dus f 9,90 werd bereikt, daarna bedroeg de da ling f 0,10 per dag tot op 3 Aug. het laagste punt f 8,20 werd be reikt. Het nadeel van deze rege ling was. dat zij veel te snel af liep en op het ljjdstip dat er al gemeen zou kunnen worden ge rooid. op een veel te laag peil aanlandde. Het voorstel van de Afdeeling Tuinbouw van de Stichting voor den Landbouw hield, uitgaande van f 16,10 een daling in van f 0,20 per dag tot 13 Juli (peil alsdan f 13,en daarna f 0,30 per dag tot op 3 Augustus f 8,50 zou zijn bereikt. Aangezien de Stichting voor den Landbouw dit voorstel aan alle kanten verde digbaar achtte, heeft zij gemeend hieraan te moeten vasthouden tot het einde toe. De Regeering heeft nu haar beslissing genomen. Aangezien mij dit door den mi nister telefonisch is medegedeeld, kan ik de volledige schaal op het oogenblik niet geven doch deze zal wel spoedig werden gepubli ceerd. Zij komt neer op f 11,40 per 13 Juli en f 8,20 op het einde; zij zal van terugwerkende kracht zijn voor de nu lcopende week. Zij houdt dus ongeveer het mid den tusschen de thans geldende regeling en het door ons gedane uiterste voorstel. Hoewel ik niet bevoegd ben pootersprijzen te noemen (omdat de definitieve prijzen nog niet vastgesteld' zijn-, meen ik toch aan het voorgaande te moéten toevoegên, dat deze zéér bedui dend hooger zullen liggen, dan de consumptieprijzen. Bii ons voor stel bestond' een voldpende har monie tusschen beide. Aangezien het besluit van de Regeering niet definitief is, meen ik, voor dit besluit geen enkele verantwoording dragende, toch een raad te moeten geven waar van ik meen d'at het 'J verstan digste is. Er zijn aardappelen die rooibaar zijn en die het niet zijn; de een zal kans bij de pootaard- appelen hebben, de ander niet. Omdat dit zoo is, is het ook zoo moeilijk om voor het geheel een standpunt in te nemen. En nog veel moeilijker is dit, omdat het gebrek aan aardappelen zich thans ook al op de groente wreekt, omdat ons volk, wanneer er geen aardappelen zijn, ook geen groente eet. Ik ben er van overtuigd, dat in'de eerste week van voldoende- aardappelenvoor ziening geen sprake zal zijn want 2 KG aardappelen per hoofd per week vordert een aanvoer van 2500 ton1 per dag. Als die 2 KG nu bereikt wordt kan dat onmogelijk aan de tuinders ge weten worden, maar wilde acties loopen altijd ten if&deele van ons zelf uit. Nu de prijzen voot ons liggen én men over de pooters prijzen een perspectief heeft, doe ieder wat hij voor zichzelf in redelijkheid meent te moeten doen en voor zoover zijn gewas hem dit toelaat. Nog eens: ik 'denk dat dit het verstandigste is. Ik betreur het standpunt van de regeering; het speet ook mij dat de aardappe- lennood in de groote steden reeds nu al aan de tuinders geweten wordt en daarom is het praatje niet uit, omdat het in wezen om principieele dingen gaat Met wilde, ondoordachte, acties be reiken wij echter niets. Thans kunnen wij niet meer bereiken, maar met tot het uiter ste onzen plfeht te doen, steken wij hoog uit boven hen, die lak hebben aan het algemeen be lang en deze houding zal van groot belang zijn bij den verde ren strijd voor onze rechten JAC. GROEN Azn. Vrijdag i.l. were in Limburg ruim 30.000 ton steenkool gedol ven hetgeen het hoogste cijfer is dat sinds de bevrijding werd ge haald. Ook het weektotaal van de vorige week is een record. Men verkltfart dat een en ander zijn oorzaak vindt in den toevloed van nieuw personeel, waaronder vele gedetineerden. Wij kunnen dus den winter met een gerust hart tegemoet zien. De directie van Thomsen's Ha venbedrijf te Rotterdam deelt mede dat een door de EVG ver spreid bericht als zou al het per soneel dier firma het werk heb ben gestaakt, van allen grond is cntbloot. Wel zi.in door terreur daden van de zi.jde der EVC ver schillende, menschen verhinderd het werk" te bereiken maar men heeft onmiddellijk auto's ter be schikking geateld om het perso neel naar het werk te vervoeren. Op alle zeeschepen, welke het bedrijf onderhanden heeft 16 in getal vindt het werk gewoon voortgang. Zooals men zich herinneren zal werd de Tilburgenaar Jansen (dezelfde die in de zaak Kief als hoofdgetuige optrad), die er van verdacht wordt getracht te heb ben met valsche stembiljetten van den kieskring Den Bosch de stemming le beinvloeden na ver hoor door den rechter-commis- saris op vrije voeten gesteld. Nader vernemen wii. dat de officier van justitie te Breda de kwestie in studie heeft genomen om te onderzoeken of er alsnog termen aanwezig zijn om tot strafvervolging over te gaan. De vacanties der zullen internationaal worden. zeelieden geregeld Op Zondag 23 Juni in den namiddag werd een telegram verzonden aan Zijne Heiligheid Paus Pius XII van den volgen den inhoud: „De Katholieken van Neder land, in groote menigte tezamen te Amsterdam in het Stadion ter luisterrijke viering van het zesde eeuwgetij ter eere van het H. Sacrament van Mirakel, ve'r- eenigd met Zijne Eminentie den Karicünaai-Aartsbisschop en de overige Bisschoppen van Neder land en vele Hoogwaardige Ab ten, Prelaten, priesters en reli gieuzen. bieden U hun oprechten dank aan voor Uw zoo belang stellend en hooggewaardeerd schrijven en voor den Pauselij ken Zegen, betuigen hun hulde en hun ongel roken trouw aan Uw Heiligheid en aan de H. Kerk en beloven U hun gebed en werk vöor de pacificatie der wereld w.g J. P. HUIBERS Bisschop van Haarlem," Donderdag 27 Juni mocht Z.H. Excellentie de Bisschop vari Haarlem het volgende antwoord van den H. Vader ontvangen: „De H. Vader, dankbaar voor de betuigingen van aanhanke lijkheid en gehoorzaamheid, die Gij Hem, mede in naam van Zijne Eminentie den Kardinaal- Aartsbisschop van Utrecht, van de Bisschoppen en priesters en een overgroote menigte van ge- loovigen, naar Amsterdam te- zamengestroomd om het Eucha ristisch Congres bij te wonen, hebt aangeboden, verleent nog maals van ganscher harte aan alien, die bij deze verheven plechtigheden aanwezig zijn, den Apostoiischen Zegen en koestert den vurigen wensch, dat de har ten der geloovigen door de over vloedige uitgestorte genade van dit verheven Sacrament in nieuwe godsvrucht en deugd mo gen ontgloeien w.g. MONTINI, Substitutus West-Afrikaansche front strijdkrachten zullen voortaan bij over Irecingen geen lijf. traffen meer ontvangen. Gistermorgen is te IJmuiden aangekomen de baggermolen „Beverwijk 19''. Deze Nederland- sche baggermolen komt van Hamburg, waar hij na den oor log werd teruggevonden. De Britsche regesring heeft besloten met ingang van 21 Juli over te gaan lot broodrantsoe- neering. Het rantsoen zal onge veer 280 gram per dag zijn. Kin deren en jonge moeders en zij, die zwaren arbeid verrichten, ontvangen meer. Naar wi.i vernemen heeft net Engelsche kabinet hedenmiddag besloten de ranlsoeneering van brood op Zondag 21 Juli a.s. te laten ingaan. Volgens betrouwbare bron nen zou een vocrstel tot 'het vor men van een Arabipch leger ter verdediging van Palestina tegen „zionistische en buitenlandsche agressie" zijn aangenomen. De Appalachian het Ame- rikaansche schip met de corres pondenten, die de atoombomproef op Bikini gaan bijwonen, moet verder dan 20 km van het eiland verwijderd werden daar er an ders gevaar bestaat, dat de waar nemers het slachtoffer worden van radioactieve inwerking. Een militair gerechtshof te Essen heeft vier voormalige Duitsche politie-agenten veroor deeld tot den dood door ophan ging wegens medeplichtigheid aan den moord op RAF-perso- neel te Den Bosch. De krijgsraad heeft bij ver stek de doodstraf uitgesproken legen Frans Daels, voormalig hoogleeraar aar. de universiteit te Gent. De staat eischt 10 mil- lioen francs schadevergoeding van hem. De bevolking van de door Ilalië en Joego-Slavië aan elkaar betwistte provincie Venezia Giu- lia heeft den raad der vier mi nisters te Parijs om een beslis sing gevraagd, Nederland beschikt op het oogenblik over 3 groote kolen- leveranciers Limburg, het Ruhr- gebied en Amerika. De leveran ties uit het laatste land hebben nogal wat hinder van de stakin gen ondervonden, vandaar dat in sommige kringen eenige on gerustheid werd gewe.kt ten aan zien van de kolenpositie. Dit blijkt echter geheel niet gegrond te wezen, daar het Europeesche steenkoolcomité, dat uiteindelijk aüe aanwezige voorraden over de aangesloten landen verdeelt terdege met een en ander heeft rekening gehouden TfTt dusver hebben wij ruim 90 pet. van de toegezegde hoeveelheid óver Juli 1945 tot April 1946 ontvangen. Bij de nieuwe regeling, die nu is ingegaan, ontvangt Nederland voorloopig 160 000 ton steenkool per maand uit het Ruhrgebied. Onze Limburgsehe mijnen le veren vanzelfsprekend haast het leeuwenaandeel Het aantal ar beiders wordt geregeld uitge breid e>- ook de productie is steeds igende. De totale in- dru/k is, dat wij er nog wel niet zijn, maar dat het ook hier in de goede richting gaat. 95. De arme Boebi Trep was onderhand vastgegrepen en in de kamer gebracht, waar de doodende straal kon worden uit gezonden. Hij zou het slachtoffer worden van zijn moed en dapperheid. Terwijl Dolf met het instrument bezig was, klon ken er doffe klappen. Hier en daar trilden de fijngebouwde instrumenten en door dat trillen ging er iets stuk in het kastje waaruit de doodende straal zou worden gebracht. Dat was eeji wonderbare redding van Boebi, maar Dolf brulde van woede en spijt, dat ook dit was mislukt. Wat moest hij nu voor kwaads verzinnen, om de baas te kunnen blijven en om Boebi Tre-n f" kvnnen straffen voor zijn vermetele daad

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3