A. A. Z. A. weert de pers FILMS VAN DE WEEK 2 Nieuw Noordholiandsch Dagblad Communiquévan vertraagde vergadering verschijnt na een week! mU ZATERDAG 29 JUNI 1946 3 A AR VERG ADERING ZIEKENFONDS Wij ontvingen een communi qué van de jaarvergadering van 't AAZ Alkmaar en Omstreken. In vroeger jaren was het een goede gewoonte, dat de pers tot deze vergadering we*d uitgenoo- digd om de vele lezers die in den gang van zaken in het Zie kenfonds belang stelden, een ge trouw verslag van het verhan delde te geven. Wij weten niet, waarom ditmaal de pers niet tot deze vergadering werd uitge- noodigd; het wekt echter den indruk, dat men iets te verzwij gen heeft en de pers liever niet op de jaarvergadering aanwezig ziet Temeer, daar de houding van het bestuur tijdens de be zetting op deze vergadering ter sprake is gekomen, spijt het ons, dat wij moeten volstaan met onzen lezers een resumé voor te zetten, dat ons door den admi nistrateur werd toegezonden. Wij hopen, dat het nieuwe be stuur op de dwalingen zijns weegs zal terugkomen en een volgenden keer het voorbeeld van het vooroorlogsche bestuur zal volgen, door de pers weder om uit te npodigen zelf een ver slag te komen maken. Wij laten het resumé hier onder volgen. (Red. NNHD) Het Alg. Afd Ziekenfonds „Alkmaar én Omstreken" hield' jl Zaterdag haar eerste alge meene vergadering na de bevrij ding De wnd voorzitter, dr. G. J Slüijmer, opende deze met een inleiding, waarin hij, na een woord van welkom, de uittreding der deelnemers uit het bestuur om principieele redenen in de eerste oorlogsjaren en de hier lijnrecht tegenover gestelde hou ding der aanblijvende vertegen woordigers-bestuursleden be sprak. Dit laatste heeft na de.be vrijding geleid tot een zuive ringsactie, waarvan de uitspraak in December 1945 bekend werd. Dit en de tij<J, noodig voor het houden van reglementaire ver kiezingen voor nieuwe vertegen woordigers der verzekerden, wa- ren oorzaak van het zoo lang uitblijven van deze vergadering. Vervolgens werden, staande de vergadering, de tijdens den oor log overleden deelnemers en ver tegenwoordigers herdacht. Hier na schetste spreker de geschie denis der honoreering der deel nemers, waarbij het ziekenfonds, in den beginne tegenover de huisartsen en apothekers, later ook ten aanzien van specialisten en tandartsen het beginsel van de risico-overdracht toepaste, door uitkeering van een vast be drag per ziel per jaar, waardoor de honoraria als sluitpost dei- rekening behandeld werden. De ze toestand kan niet meer ge handhaafd blijven. Door de zich steeds uitbreidende geneeskundige en pharmaceutisehe hulp en de sterk gestegen kosten van praktijk en geneesmiddelen is de be staande honoreering onvoldoende. Na de invoering van het Zieken- tondsenbesluit werd deze lage hono_ reering over een nog grooter aantal verzekerden uitgebreid; terwijl de particuliere praktijk sterk achteruit liep. Als eerste in het land heeft dan ook de Ned. Mij. t.b.d. Tandheel kunde de overeenkomsten opgezegd. Hierover worden thans, evenals door de overige deelnemersgroepen, lan delijke besprekingen gevoerd, welke nog' niet tot overeenstemming heb ben geleid. Ook de ziekenfondsadministraties zijn door de tijdens den oorlog uitge vaardigde besluiten zeer zwaar belast geworden. Voorts maakt voorzitten melding van reorganisatieplannen van het ziekenfondswezen, welke door des kundigen op dit gebied in verschil lende verslagen worden uitgewerkt. De algemeene strekking van deze plannen kan worden samengevat in de volgende urgentiepunten 1. één soort verzekering; 2. gelijke verstrekkingen voor alle verzekerden; 3. een lage, doch sociaal verant woorde uniforme premie per volwas sen verzekerde (kinderen beneden 16 jaar premievrij); 4. aanvulling' van de premie door bijdragen ten laste van het bedrijfs leven en van den staat te storten in een Vereveningsfonds. Na een woord van dank aan het personeel van fret fonds besluit spr. zijn openingswoord met de aanspo ring gezamenlijk aan den slag te gaan tot groei en bloei van het zieken fonds. Uit het verslag van den penning'- meester, den heer Louws, blijkt dat over 1944 het exploitatietekort voor de vrijwillig verzekerden der afd. Alkmaar 2.137.46 en het exploitatie overschot voor de afd. Buitenge meenten 11.094.12 bedroeg; terwijl dit voor de verplichte verzekering 8.191.22 beliep. Het voors'el, den heer B. Hf J. Schouten, die vanaf de oprichting deel uitmaakte van het bestuur en zich hiervoor thans niet meer be schikbaar stelt, het lidmaatschap van verdienste toe te kennen, werd met algemeene stemmen aangenomen, terwijl de vergadering' eveneens ac_ coord ging met het door het bestuur gevoerde beleid in zake de verkie zing van den vertegenwoordiger in de gemeente Koedijk, hetgeen tot gevolg' heeft dat daar een nieuwe verkiezing zal moeten worden gehou den. Bij de nu volgende bestuurs verkiezing worden gekozen één huisarts, eén apotheker, één spe cialist, twee apötheekhoudend- geneeskundigen en vier verte genwoordigers der verzekerden. Tevens wordt een nieuwe kas- commissfe benoemd Vervolgens komt het bestuurs voorstel aan de orde, waarin het bestuur machtiging vraagt, om tot contributleverhooging te kun nen overgaan tot een maximum van 7 ct. voor volwassenen en 1 ct. voor betalende kinderen voor de afd. Alkmaar, resp. 8 ct. en 1 ct voor de afd Buitenge meenten, zoodra de landelijke besprekingen betreffende de honorariaverhoogingen tot resul taat zullen hebben geleid. Hoe- we] erkend wordt, dat hierdoor speciaal de lagere inkomens ge troffen worden, gaat de verga- treft men verder nieuwe, jonge krachten aan, zoodat ook op dit punt aan de vernïeuwingseischen is voldaan. De jongeren zullen profijt kunnen trekken van de kennis der ouderen Op velerlei gebied zal de nieuwe gemeenteraad werkzaam moeten zijn. Ik denk hierbij o.a. aan den zorgelijken toestand onzer ge- meentefinanciën, den woningnood, het onderwijs, enz In het verle den is bewezen, dat de Kath. af gevaardigden voor hun taak be rekend waren en in waarlijk de- mocratischen zin het verstonden de gemeente mede te besturen. Dit zal ongetwijfeld in de toekomst evenzeer het geval zijn. De ver kiezingen voor Kamer en Staten hebben getoond, dat Alkmaars Katholieken, en gelukkig ook de jongere generatie, hun plicht ken nen. Laten zij ook 26 Juli weer be wijzen, dat zij niet van wijken weten en slechts hun stem zullen uitbrengen op Lijst 2 van de Ka tholieke Volkspartij. Dan is de negende zetel verzekerd. D. J. WOLDENDORF Voorz. Kath Volkspartij BURGERLIJKE STAND GeborenCornelia, dochter van Cornelis Emanuel en H. J. Gabber; Cornelis, ?&sn van Cor nelis van der Pest en J. Booy. Gehuwd; Jasper Schutte en Elisabeth Ringers Ondertrouwd: Simon Zuurbier en Alida A. Wester; Johannes M Grondsma én Johanna J. Blaauw Willem Delis en Jansje Nierop; Hermanus A J. ten Haaf en Anna Schouten; Willebrordus H. Rietvelt en Agatha M. Klijn; Willem Kleijmeer en Cornelia D. Hartenberg; Cornelis P. Mul- dering, erkennend, dat verhoo-1 dér en Maria" Hoekmeijer' TÏio ging der honoraria noodzakelijk mas J. Bakker en Aleicla H is, met algemeene stemmen met het bestuursvoorstel accoord'. Nadat nog eenige incidentéele punten bij de rondvraag zijn be antwoord, sluit de voorzitter de vergadering. DE KOMENDE GEMEENTE RAADSVERKIEZINGEN Vrijdag 26 Juli a.s. zal ons kie zerskorps zich moeten uitspreken, welke vertegenwoordigers zitting zullen nemen in den gemeente raad. Sedert 1939 heeft voor dit lichaam geen verkiezing plaats gehad en voor het eerst zal ons Katholieke volksdeel aan deze verkiezingen deelnemen in de nieuwe formatie, die der Katho lieke Volkspartij. Zooals bekend, werd het vorig jaar, na de bevrijding, een Nood- gemeenteraad samengesteld, op welker samenstelling de kiezers hun invloed niet konden doen gel den. Thans hebben de kiezers op democratische wijze, volop de ge legenheid gehad, die cahdidaten naar voren te brengen, aan welke zij de belangen der gemeenschap wenschen toe te vertrouwen En bij een beschouwing van onze candidatenlijst zal men moeten toegeven dat alle stroo mingen in ons katholieke volks deel vertegenwoordigd zijn. Ver heugend vooral is het, dat ook een vrouwelijke candidaat op onze lijst voorkomt, wat voor de katho lieken in den gemeenteraad van Alkmaar een novum is. Naast oude bekenden met rijke ervaring Nieuwenhuis; Wilhelmus van Kampen en Jannetje van Dam; Egbert Akkerman en Elizabeth van Oorschot; Jan Smit en Ma ria S. Zentveld; Wilhelmus J. P. P. Boersen en Johanna P Stubbe Johannes L. Kleverlaan én Neel- tje Glas. Overleden: Cornelia Oud, oud 73 jaar, gehuwd met J. R M Koster. JUBILEUM DIRECTEUR OPENBARE WERKEN Maandag 1 Juli a.s. om 11 uur zal de heer D. Margadant door het gemeentebestuur gehuldigd worden ter gelegenheid van d'iens 25-jarig ambtsjubileum als directeur van Gemeentewerken. Voor het publiek bestaat om 12 uur gelegenheid den jubilaris op het stadhuis geluk te wenschen, ingang via het bordes. WINKELIERS OPGELET! De wnd. Commissaris van Po litie te Alkmaar maakt belang hebbenden bekend, dat een be gin zal worden gemaakt met een strenge controle op de naleving van de bepalingen der Winkel sluitingswet 1930. In verband hiermede worden winkeliers in hun eigen belang aangeraden er voor zorg te dragen, dat alle be palingen van genoemde wet, die op hun winkel van toepassing zijn, worden nagekomen. In het bijzonder worden hier genoemd: Verplichte openstelling van win kels op werkdagen en het aan- ALKM. BIOSCOOPTHEATER Hoewel het uitgebreide pro gramma in dit theater al aardig over de helft gekomen was, en er reeds eenige bandieten en deugd zame burgers het tijdelijke met het eeuwige hadden verwisseld, bleef de karakteristieke en onde finieerbare sfeer maar steeds af wezig. Totdat plotseling de aan kondiging „Er moet geknokt wor den" 't enthousiasme in de duis tere zaal deed losbranden Er is dan ook een stevig rob bertje gevochten. Daarmede valt echter niets ten nadeele van de tweede hoofdfilm „Een circus trok voorbij" te zeggen. Er zat. vaart en spanning in en de wijze, waarop de ontknooping tot stand komt, is sensationeel zonder hol te zijn. Aan holheid gaat overigens de eerste hoofdfilm „Inspecteur 13" wel eenigszins mank. In het voorprogramma o.a. frag menten van de Victoryparade en hei Victory-vuurwerk. Cinema Americain. In Cinema Americain wordt deze week een programma ver toond. dat zeer zeker belangstel ling zal trekken en vooral van dien bioscoopbezoeker, die van vroolijke. luchtige kost houdt. In het voorprogramma krijgt men reeds twee bijzonder aardige komische films te zien, w.o. die van Charlie Chaplin als kurgast. 't Is wel een van de oudere films van Chaplin, maar waarnaar men toch met genoegen kijkt. De hoofdfilm Stan Laurel en Olivier Hardey in de Meteoor film ,De Zigeunerprinses" naar de bekende operette van dien naam. Het is een genoegen deze twee bekende raskomieken weer eens aan 't werk te zien en de fijne humor van dit tweetal in al lerlei komische situalies doet de toeschouwers telkens weer scha terlachen. Inderdaad een goed verzorgd programma. Victoria. "Lajla' is de naam van een aardige Scandinavische film welke deze week in Victoria-Theater draait;' het is de geschiedenis van een beeldschoon meisje, dat als vondeling' terecht komt in een Lappenfamilie; zij is echter geen Lappen_kind en verraadt haar afkomst dan ook niet; eerst als zij weigert om, zooals de stamwet voorschrijft, haar stervende (stief)- moeder achter te laten; later, als zij als bruid weggeschonken aan een Lappen-jongeling; verliefd wordt op een vreemdeling, die geen Lap is doch de zoon van een dominee. Ontroerend is de trouwe liefde die een oude Lap, die haar als vondeling vond, haar toedraagt. Prachtig zijn de natuuropnamen in deze Scandina vische film die van een romantiek is die men geniet in de boeken van de Noorsche en Zweedsche schrijvers. Een film, die wij gaarne aanbevelen. In het bijprogramma een indruk wekkende opname van de viering van het Mirakelfeest in het Stadion te Amsterdam en een prachtige kleuren opname van de Victorie_parade te Londen. vragen van ontheffing hiervoor, (vacantie, inventarisatie enz.) - Verplichte sluiting van win kels op Zondag, behalve die win kels waar fruit, brood, banket, suikerwerk of chocolade enz. wordt verkocht. Deze winkeliers moeten in het bezit zijn van een door de Politie gewaarmerkt ge schrift waarop is aangegeven de uren van openstelling van hun winkel Inlichtingen over de Winkel sluitingswet 1930 worden te allen tijde verstrekt door de Politie, afd. Bijzondere Wetten, Kamer 5. BONNEN Maandag 1 Juli: letter S voor de nieuwe tabaks-, versnape ringen-, gecombineerde en bon kaarten; letters A, B, C, D en E voor de nieuwe schoenenbon. APOTHEKEN Op en vanaf 30 Juni worden de wekelijksche Zondags- en nachtdiensten der apotheken waargenomen door mevr. de wed. L. M B. Wanna, Mient 11. MIDDENSTANDSEXAMENS Voor 't Middenstandsexamen, afgenomen voor Alkmaar en om streken, werden schriftelijk ge ëxamineerd 1777 candidaten, van wie afgewezen 507, terwijl 23 personen zich npg terugtrokken. Mondeling werden geëxamineerd 1247 candidaten; van dezen slaagden thans 990 personen. EINDEXAMEN MURMELLIUS- GÏMNASIUM Gisteren werd het eindexamen van de eerste groep candidaten beëindigd Voor het eindexamen, diploma A, waren opgeroepen 7 candidaten; allé zeven slaagden. De geslaagden zijn: mej. E! Koelma. mej. E C. Koster, R. E. Lunshof en H. v.'d. Meulen té Alkmaar; H. Daalder en A. H. van Minnen te Bergen en mej. A. Feitsma te Middenmeer. Het examen wordt voortgezet. MIDDENSTANDSDIPLOMA Voor het Middenstandsdiploma slaagden de volgende cursisten van de Kgth Middenstands Han delsschool: P C Admiraal, W M. Bakker. Th. 'C Bakkum, P' Bakkum, C. J Beentjes, J. M. Blankendaai, N. Boeker, P. J. Boots, J H Bruin, M. H A. Bruin, C J Buis, A E. Th Buis, E Bijl, P G. Bijl. G A. B. En- géln. Th. B. Grooff. J M. Groot, G P Hèijriis, M. A Heijnis, Tj. J.'Hüitema, A C Jol, C. M. Jol, J. S. Kunst, Fr. Kunst. W Kui per. A J. A Kramer. J. A. Mar tin. C M. de Moei, P. B Meijer v. Putten, C. M Oostrom, J. M. Ooijevaar, Jac. Ooijevaar, P. A. Ooijevaar, J A. Rodenburg, J. Ros, P. A Sneek, F. J. M. Snij ders. J. C Tamis, J Tes'selaar, Th J v Veen, H C M v. Wely, M M Th. Westra,J. H Wen- tink, S Zomerdijk, C. G. Zijp, J. M. Zijp. Voorts slaagde mevr. N. A. de Jong-Zwaan na parti culiere opleiding. A F.C -NIEUWS Zondag a.s. te 2.30 uur AFC II Egmondia 'I. Promotie-degra datie. AFC, geeft u ten volle, het is noodig Alkmaarders, toont uw belangstelling bij de verrich tingen van onze reserves. Alcmaria veteranenAFC ve teranen 53. Dus tot Zondagmiddag aan den Westerweg. De PPC-er. WONINGKWESTIES Vrijdagmorgen werd door den Kantonrechter uitspraak gedaan inzake drie door de Woning commissie aanhangig gemaakte procedures betreffende het be trekken zonder vestigingsver gunning van woningen, resp het inwonen zonder vestigingsver gunning. 't Vonnis tegen J. v. R. luidde f 5.boete eventueel te vervan gen door 3 dagen hechtenis, te vens werd de ontruiming van de woning gelast, waaraan binnen een maand moet worden vol daan Het vonnis tegen mevr. R. v. D.-V. was f 10 boete, event", té vervangen door 5 dagen hechte nis, eveneens werd hier ontrui ming van de woning gelast bin nen een maand Aan J. A S. G. werd een boete van f 20.opgelegd wegens het betrekken van een gedeelte wo ning, weliswaar met goedkeuring van de hoofdbewoners doch zonder toestemming van de Huis vestingscommissie. JUBILEUM Gisteren was het 50 jaar ge leden, dat de heer S. Ruiter in dienst trad van de N.V. De Alk- maarsche IJzer- en Metaalgie terij Ter eere van dit heugelijk feit vond des morgens om 10 uur een grootsche huldiging plaats, waar bij de echtgenoote van den jubi laris en zijn schoondochter aan wezig waren Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de heeren mr. Veen- dorp en M. d'e Lange, respectie velijk voorzitter en secretaris van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Departement Alk maar Allereerst werd Ruiter toege sproken door den directeur, die hem een bord overhandig le van Delftsch Blauw met inscriptie en tevens 'n enveloppe met inhoud Namens het kantoor- en fa- briekspersoneel sprak de heer Kuiper, die den jubilaris een bloemenmand vergezeld van een enveloppe met inhoud overhan digde. Ten slotte werd door den heer mr. R. Veendorp, volrzïtter van deMaatschappij tot Nut van 't Algemeen, een diploma aange boden Na afloop van het officieele gedeelte had nog een gezellig samenzijn plaats, waarna het feest in huiselijken kring werd voortgezet. DE ONGEHUWDE WERKENDE VROUW Hoe dikwijls is niet gezegd, dat dit de eenige groep is, waar voor nu werkelijk nooit eens iets fedaan wordt. Vanaf a.s. Maan- agavond verandert dat 'in Alk maar. Immers dan wordt, de uit gebreide groep van al diegenen, cïie zich in onze drie parochies nuttig maken in een gezin, een winkel, een school, een kantoor of waar dan ook, uitgenoodigd bij een speciale conferentie, te geven door Rector F. Holthuizen in de kapel van het St. Elisabeths- ziekenhuis .Het ligt in do bedoe ling bij voldoende deelname te komen tot een blijvend contact in kleinere en grootere clubs. Men verzuime dus niet de eerste steen-legging van dit nieuwste apostolaat mee te maken. Nadere bijzonderheden geeft Sursum Corda van deze week De confe rentie begint om half acht. KAASMARKT Gisteren aangevoerd 40530 kg Door de hooge prijs was de han del tamelijk stug HEILOO HEILOO VERLEENT GEEN MEDEWERKING VOOR DE CHRISTELIJKE SCHOOL In de gisteravond gehouden raadsvergadering kwam weder om aan de orde het verzoek van de Ver. van Chr Nat. Schoolon derwijs om medewerking tot het stichten van een christelijke school. Wederom ontspon zich een langdurige discussie over de vraag, of de leerlingen, die op de lijst waarvan de aanvrage vergezeld ging, voorkwanfen, als z.g. reëele leerlingen be schouwd konden worden. De heer Homburg betoogde, dat het Dep. van Onderwijs geen uitspraak heeft gedaan betreffende geëva cueerde kinderen; volgens hem voldoet de aanvraag aan de eischen ook wat betreft het aan tal leerlingen. De Voorzitter, die met den heer Rus naar den chef van de afd. L.O. van het Depar tement van' Onderwijs ,den heer Wesseling was geweest, verklaar de, dat naar diens meening kin deren van geëvacueerden niet meetellen: in dat geval konden slechts 46 kinderen aanvaard worden. Nadat de Raad nog eeni- gen tijd over dit punt had gede libereerd. werd over het verzoek gestemd, waarbij bleek, dat de heer Homburg slechts drie me destanders had in de r k. raads leden, de heeren Arts, Ëolten en Kraakman. De overige 7 raads leden stemden tegen De heer Homburg zeide in beroep te zul len. gaan tegen dit raadsbesluit en er niet aan te twijfelen, of hij zou het winnen. Een schrijven vaii v. Gemeren over de beplanting werd voor kennisgeving aangenomen. De heer Arts besprak de tallooze in braken van den -laatsten tijd en het onvoldoende politie-toezicht, waarop de Voorzitter zei, dat hij over de Rijkspolitie niets te zeg gen had Hij zou zich echter met den procureur-generaal in .ver binding stellen om uitbreiding van de politie te krijgen. De hr. Arts diende een motie in, waarin de ontevredenheid over het te geringe politie-toezicht tot uiting kwam, welke motie door den Raad werd aangenomen en ter kennis van den proc. gen ge bracht zal worden. De Voorzitter sprak woorden van dank en afscheid tot den heer Homburg, die wegens ver trek voor het raadslïdmaatscna bedankte De heer v. Bronkhor vroeg een commissie van advie voor Maatschappelijk Hulpb toon in te stellen, hetgeen do B. en W. zal worden overwoge

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2