'n Eeuw van naastenliefde DIE GEKKE DON BOSCO 4 Nieuw Noordhollandsch Dagblad De St. Vincentiusvereeniging bestaat honderd jaar Simon en Saulus ZATERDAG 29 JUNI 1946 In Tegelen zal vanaf a.s. Zondag wederom na jarenlange noodgedwongen onderbreking een oud-Palestijnsche sfeer zweven tusschen de straten van dit gemoedelijke Noord-Lim- burgsche stadje. Dan zal immers de première van de traditio- neele passiespelen worden opgevoerd; passiespelen, die als overblijfsel der vroegere mysteriespelen, een volkomen eigen en historische sfeer vereischen en deze anderzijds ook zelf scheppen. Tegelen kon in dit opzicht den toets der critiek van de vooroorlogsche passiespelen in Oberammergau volkomen doorstaan; dat was jarenlang de beoordeeling der meest objec tieve critici. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal men haar een even gunstig praedicaat ook dit jaar weer kunnen toeken nen. Vanuit Tegelen hoopt onze eigen redacteur de volgende week zijn impressies van en rondom de passiespelen in onze kolommen weer te geven. Er zijn vereenigingen en instellingen, waarvan men vaak weinig hoort, omdat zij niet naar buiten treden en geen ruchtbaarheid geven aan haar werkzaamheden. Onder de meest frappante van deze neemt de vereeni- ging van St. Vincent de Paul of. zooals haar meer populaire naam is, de St. Vincentiusver eeniging in Nederland, een der eerste plaatsen in. Toch is zij niet specifiek Nederlandsch doch vormt een onderdeel van een grcote wereldorganisatie, die in 1833 te Parijs werd op gericht. In ons land kwam de eerste conferentie eerst in 1846. En zoo zal dus dit jaar deze ver- eeniging van liefdadigheid haar honderdjarig bestaan herdenken. Oorspronkelijk opgericht door een zevental studenten te Parijs onder leiding van een zekeren -Frederic Ozanam, had zij een zuiver wetenschappelijk karakter. Later richtte zich haar werk zaamheid hoofdzakelijk op de geestelijke en zedelijke verheffing van het maatschappelijk leven door middel van de persoonlijke beoefening van werken van naas tenliefde De kernen der vereeni- ging werden conferenties ge noemd. Er kwam een reglement, dat zoo voortreffelijk was samen gesteld, dat het in den loop van een eeuw nimmer gewijzigd be hoefde te worden. Zij die meer bekend zijn met het St Vincentiuswerk zullen zich daarover minder verbazen. Een zóó directe beoefening der naas tenliefde is immers voor alle eeuwen. Sr cl heeft de vereeniging zich over de geheele wereld verbreid. Ook in ons land bloeit thans deze 1 -r? vereeniging met ruim 9.000 leden in 530 conferenties. Teveel echter wordt de St Vin- centius vereeniging gezien als een instelling van materieele hulp. Niets is minder waar. Dit vormt slechts een gering onderdeel van haar werkzaamheden en is vaak middel tot- het uiteindelijke doel, de verheffing van het godsdien stig zedelijk leven der menschen. Het is dus een gelukkige combi_ natie van liefdadigheid en aposto laat, vooral onder katholieke ge zinnen. die hult) behoeven. De soepelheid" van reglement lagt toe, dat men de werkzaamheden kan aanpassen aan den aard of de om standigheden van het land. Daarom komen de hulpmiddelen waartoe men het bovenomschreven doel wil be reiken, overal anders tot uiting. In Engeland b.v. voornamelijk door het stichten van zeemanshuizen. In Ne. derland en Duitschland tracht men to het doel te komen door weke. lijksch huisbezoek aan de behoeftige gezinneniy Op allerlei mameren tracht men die gezinnen op te hef fen, b.v. door het verstrekken van advies, materieele goederen. En elk Vmcentiaan zal beamen dat, er daardoor vriendschapsbanden worden gelegd en een sfeer van ver trouwen wordt geschapen, die de grondslag vormt van het zegenrijke werk wat nu in een eeuw lang door duizenden Vincentianen in ons land wordt verricht. De bezochte gezin nen worden gegrepen door het mooie belangelooze werk en anderzijds kunnen de Vincentianen, eenmaal met dit werk begonnen, er niet mee ophouden. Zij hebben er hun hart aan verpand. Dat is het geheim, waarom er geen vereeniging bestaat die zooveel leden telt die hun gou den lidmaatschapsinsigne hebben als de St. Vincentiusvereeniging. Men meene echter niet. dat in ons land het werk der vereeni ging zich beperkt tot het afleggen van huisbezoek. Er gebeurt veel meer. Achtduizend voogdijkinderen staan onder het wakend oog van „St. Vincentius". Er zijn bureaux voor beroepskeuze, gaarkeukens, voorlichtingsbureaux. Er is een opvoedingsgesticht voor jongens in Harrevela, er zijn bibliotheken met goede lectuur in tallooze plaatsen van ons land. En bij ge legenheid van het eeuwfeest is het initiatief genomen tot de op richting van een stichting, die zich ten doel stelt de lichamelijke en geestelijke verzorging en ontwik keling van niet zwakzinnige psy- chopatische kinderen uit alle la gen der bevolking zonder onder scheid van politiek of godsdien stige richting. Deze stichting zal tot stand komen in samenwerking met de St. Radboudstichting te Utrecht, terwijl nauwe samenwer king zal worden gezocht met het paedagogisch Instituut te Nijme gen. Als eerste werkkapitaal zal de St. Vincentiusver. bij gelegen heid van het Eeuwfeest, een be langrijk bedrag beschikbaar stel len, dat de leden uit eigen midde len hebben bijeengebracht, terwijl in den loop van de volgende maan den een beroep zal worden ge daan op de steun van geheel Ne- déïland, om de nieuwe stichting welke in een dringende behoefte zal voorzien, zoo spoedig mogelijk haar doel te helpen verwezenlij ken Op 24 en 25 Juli a.s. zal de offi- ciëele en plechtige viering plaats vinden, waarover wij nog nader zullen berichten. .Dan zal de St Vincentiusver eeniging een oogenblik van achter de coulissen der liefdadigheid-in- stilte vandaan komen. Moge zij nog lang haar zegen rijk werk blijven voortzetten. OPNIEUW OORLOC IN GENNEP Maandag j.l. werd' de bevol king van Gennep opgeschrikt door het ontploffen van grana ten van zwaar kaliber welke blijkbaar op Duitsch gebied wa ren afgeschoten. Gedurende eenigen tijd ondervinden de be woners van Gennep en het nabij gelegen Otterloo ernstige hinder van de opruimingswerkzaamhe den, die in een nabij gelegen mu nitie-opslagplaats verricht wor den. Daarbij zijn reeds meerdere gevallen van ernstige schade voorgekomen. Een gebeurtenis als deze heeft zich echter nog niet voorgedaan. De projectielen die den laatsten tijd' vielen zijn moedwillig afge schoten Een nader onderzoek naar deze onverkwikkelijke ge beurtenis is reeds gaande. Aardappelziekte In het etmaal van Dinsdag avond 25 Juni tot Woensdag avond 26 Juni is de weersgesteld heid in het midden van het land en in Limburg critjgk geweest voor hel optreden van aardap pelziekten in Zeeland op de Zuid- Hollandsche eilanden en in Nrd.- Holland behoudens iels geringe bewolking. Het kappersbedrijf vraagt om bescherming Wij ontvingen een circulaire van den Ned. Kappersbond, waarin een uitvoerige beschou wing wordt gegeven naar aan leiding van de voor het kappers- bedrijf ingevoerde maximum tarieven, die geen gelijken tred hebben gehouden met de loonen in dit bedrijf, die thans door een redelijk en sociaal verantwoord loonbesluit van kracht zijn ge worden. In de kapperswereld acht men het onnoodig de kap perszaken te binden aan een ma ximum-tarief gezien de groote differentiatie die r eop het gebied van kapperszaken bestaat, waar door niemand meer behoeft te be talen dan zijn beurs toelaat. De Ned. Kappersbond heeft daarom een actie ingeluid onder het mot to: weg met het maximum-tarief, en acht een wettelijk geregeld minimum-arief maatschappelijk bezien een noodzaak voor een gezond bedrijfsleven in de kap persbranche waarin circa 50.000 menschen hun brood (trachten te) verdienen. AVONTUREN VAN HEILIGEN Nazibetooging in Hamburg „Gott straffe England'' riepen gisteren eenige demonstranten te Hamburg, die protesteerden te gen het uit hun huizen zetten van 20.000 Duitschers om plaats te maken voor het personeel van de Britsche bestuurscommissie. Een delegatie der bewoners had een onderhoud verzocht met 't hoofd van het militair gezag maar tij dens de besprekingen deden zich herhaalde incidenten voor. zoodat de militaire politie het vblk moest uiteendrijven. Men vreest, dat de bewoners van andere wijken worden op gehitst om aan de betoogingen te gaan deelnemen Voor het eerst sinds de bezetting zongen de Duitschers in het openbaar de Oude nazi-liederen. De anti-Brit- sche campagne heeft een gevaar lijk peil bereikt en dreigt de nor male werkzaamheden van het bestuur te verstoren Neen, het waren niet bepaald nette jongens met wie Don Bosco •patronaat hield! Het was een wilde troep en als Markiezin Ba- rolo niet zoo'n vrome ziel was ge weest, had ze het stelletje zeker al eerder buiten de deur van haar kindertehuis gezet, waar ze Zondags hun bijeenkomsten hiel den, die weliswaar godvruchtig begonnen, doch daverend-luid ruchtig eindigden. Maar toen de lieve jongens zich aan haar tuintje hadden vergre pen en haar niooisten rozenboom hadden geplunderd, was de maat vol. Don Bosco moest verhuizen en den volgenden Zondag was de ravottende gemeente in de pas torie van kapelaan Tesco onder dak. Voor het eerst en tevens voor het laatst! Want bij de pastorie hoorde een kippenhok en toen Don Bosco's pupillen een der pluim- dieren uit het leghok joegen, en het beest op de vlucht zijn ei liet vallen tot uitbundige vreugde der vagebonden zwoer de dienstmaagd Perpetua, dat het eens was en nooit meer! En Don Bosco moest met zijn tweehonderd vrienden den aftocht blazen. Uit zijn volgende huis werd hij op een klacht van de buren ver jaagd. Daarna werd een weide ge huurd als speelplaats en biechtstoel. Hier kregen ze hun congé wegens vernieling van het gras. Wie na dergelijke wederwaar digheden zijn liefhebberij voor het maatschappelijk uitschot, niet opgeeft, dre moet wel getikt zijn! Zoo dacht de brave markiezin Ba- rolo er ook over. En ook voor Don Vincentius Pongati, Pastoor der Sint. Augustinuskerk, stond het vast, dat Don Bosco gek gewor den was. (Deze pastoor nu was doctor in de heilige godgeleerd heid). Hoofdschuddend zaten deze doc tor, een geestelijke collega en de markiezin bijeen om het Bosco- probleem op te lossen. Ik vind het zóó zielig! zei de markiezin. Hij heeft het zoo goed be doeldzuchtte die pastoor die geen doctor was. Het is tragisch, maar het moet! stelde de Dr. vast. Ze zagen elkaar aan en knikten: Ja, het moet! In zijn eigen belang, in het belang van de openbare orde.... In nog'een reeks andere belangen Don Bosco moest dus naar het krankzinnigengesticht. De twee geestelijken belastten zich met de uitvoering van de pijnlijke op dracht. Zij besloten de beproefde tactiek van het zachte lijntje toe te passen. Zeg èens, confrater, infor meerde de doctor belangstellend, hoe gaat het met je patronaat? Boek je nogal goede resultaten? Getroffen door zooveel vrien delijk interesse, begin Don Bosco aanstonds de laatste wederwaar digheden van zijn genootschap te verhalen. Maar ik ben vol goeden moed. hoor! zei hij. Als ik maar eenmaal een flink huis tot mijn beschik king heb! Ik ben van plan om eigen werkplaatsen voor de jon gens te gaan inrichten en scho len! ,En dan natuurlijk een rui mere speelplaats! En een flinke kerk, die hebben we ook noodig. En. Terwijl Don Bosco in het vuur van zijn rede was, keken de twee bezoekers elkaar veelbeteekenend aan: er viel niet meer aan te twij felen, het, was den armen kerel in het hoofd geslagen. Deze blik was den „armen ke rel" echter niet ontgaan. „Ah 2.00!, dacht, hij, waait de wind uit dien hoek. De uitnoodiging om hen op den terugweg nog een eindje te ver gezellen, wilde hij niet afslaan. Ze gingen naar buiten en daar wachtte een rijtuig. Stap maar in! moedigde de doctor aan. Zoek maar een plaatsje! viel de ander bij. Maar dat zou toch onbehoorlijk zijn! Zoo'n ordinaire schofjeskape- laan het eerst instappen, in zóó voornaam gezelschap! Met een hoofsch gebaar en een'bescheiden glimlach gaf Don Bosco te ken nen, dat hèm die eer niet toe kwam. Na u, heeren! zei hij. Na u! „Nette man!" dachten de con fraters, „jammer, dat het zoo slecht met hem moet afloopen", en ze vlijden zich in de kussens, zorgvuldig voor hun medepassa gier opschuivend. Doch op dit oogenblik smeet Sint Don Bosco met een smak het portier dicht en riep: „Vooruit! Naar het opgegeven adres!" De koetsier die inderdaad te voren omtrent het doel van den rit was ingelicht, legde de zweep over de paarden en reed de twee zeereerwaarde heeren in gestrek- ten draf naar 't Turijnsche krank zinnigen gesticht! Ja, heiligen zijn „dwazen"; maar daarom zijn ze nog niet „gèk"! 7ELFS zeer neutrale kalen ders, van levensverzeke ringen en zoo, vermelden van daag nog „Petrus en Paulus", naklank van eeuwen toen de geheele Christenheid het feest van de twee grootste pioniers van den Nieuwen Tijd met grooten luister vierde. Er is misschien geen heiligendag, waarop wij ons zoo sterk de eenheid van de Strijdende met de Zegevierende Kerk bewust worden. Onze eeuw, die in de kerkgeschiedenis eens te boek zal staan als de eeuw der vernieuwde Katho lieke Actie, moge van de Oude Kerk en van de Middel eeuwen de vurige vereering dezer twee aanvoerders aller Katholieke apostelen weer leeren. De zondaars onder ons mogen goeden moed putten uit het voorbeeld van Simon den impulsieven driftkop en verloochenaar van Jesus en van Saulus, den fanatieken Christushater en christenver volger. Welke wonderen kan de genade met driftkoppen en fanatiekelingen uitwerken. En datzelfde voorbeeld moge ons vermanen, hen die impulsief en fanatiek den Booze hebben gediend, niet uit te sto'oten, doch te bidden dat zij van Si mons en Saulussen tot Petrus sen en Paulussen zullen wor den. MARCUS NIEUWS IN 'T KORT De K.P.M heeft een 10-tal nieuwe schepen in aanbouw, die in September zullen worden af geleverd en bestemd zijn voor de Oost. Te 's-Gravenhage hebben een 45-tal taxi's het bedrijf weer hervat. Het is echter een kost bare geschiedenis geworden. Ook Amerika krijgteen bureau voor de prijsbeheersching Prof Zydanof heeft de' Sta- linprijs ontvangen voor zijn on derzoekingen op het gebied der atoomsplitsing. Te Brussel werd een inter nationale organisatie voor den radio-omroep gesticht. Ook Rus land zal er in vertegenwoordigd zijn. Tsjecho-Slowakije heeft den raad der vier ministers te Parijs verzocht Triëst san Yoego-Slavië toe te wijzen. In Beieren, Hessen en Wur- temberg, dé z.g Amerikaansche zóne van bezet Duitschland. zul len Zondag a.s. vrije verkiezin gen plaats hebben. De Ned. Vereeniging tot bescherming van Dieren heeft geprotesteerd tegen het nemen van proeven met dieren bij atoombommen Omwisseling radio- luistervergunningen Radio-luistervergunningen met serieiet ter C moeten in het tijd vak 5 tot en met 16 Juli a.s. op een postinriehting geen post agentschap worden omgewis seld. Het Rijksloodswezen vervult een gro ote rol in den wederopbouw van ons land; al merkt de bevolking hier weinig van. Bij weer en ontij immers worden de schepen; welke kostbare materialen bevatten; door de loodsen in de havens gebracht. Een schip heeft door het hijschen van de loods vlag om een loods gevraagd. Per jol wordt de loods naar het vaartuig ge bracht. A.N.P.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 4