E. Eath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Bolland. No. 3 Woensdag- 8 januari 1908. 2"e Jaarg-ang-. FEUILLETON i Buitenland. -•- - Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Afschaffing van de loting voor de Nationale Militie. De laatste buit van den Zeeroover. jaren voor het record onder [ebracht. Dit deed de Alaska in 6 dagen, 18 uur en 37 r, in 1889, bracht de City 'd op 5 dagen, 19 uur en n noodig geweest om van 1 op het"4 dagen record te it reeds, welke technische het vergrooten der snelheid jn. Waarschijnlijk is deze g daaraan te danken, dat de jmturbines werkt, een wijze welke bovendien het voor schip minder te doen trillen. weer in het bezit van het ;t denkbeeldige zegeteeken maatschappij, die het trans- heeft gemaakt. sons, De laatste overle- Noorsche bark «Alexander dagen te Southampton e tweede stuurman, Donal aan eenige journalisten en ontberingen, waaraan iden blootstonden, eer een irtuig hen van een vreese- Oceaan kwam hun bark en vele maanden verliepen, staat waren vooruit te erhand werd de situatie smiddelen raakten op, het fdoch eindelijk kreeg landen in 't zicht. Volgens waren het de Galapagos- einde raad besloten de ,rk in den steek te laten, d van gebrek zouden om- trachtten ze met twee >n te bereiken, 't Was een Telkens weer dreef de de notedoppen zeewaarts atte men te landen. Tien strijd. In de duisternis van elkaar, en toen Mor- tgenooten ten slotte vasten roeten hadden, was van de ar meer te ontdekken. De aal en onvruchtbaar. Ner- ivend wezen, nergens ook iter te zien. Rauwe kak- ons eerBte voedsel, aldus ooit zal ik het genot ver sie sap der bladeren mijn aen verschafte, vervolgens een vuurtje te cifers bezaten de zeelieden ikten deze als een grooten later, toen eindelijk hulp izaten ze" er nog negen, aedsel deed zich hoe langer Met veel moeite gelukte padden te vangen. Hun razenden dorst. Later .en en hagedissen eenige iet allermeeste ontbeerd. naar vruchten, waaruit aereid kon worden, doch slotte kwam men op het te vangen en de beenderen ok dit mislukte. Een on us was oorzaak, dat men de t eiland niet bereiken kon. reeds den eersten dag te lus bleef er maar één weg Allen waren bereid den ehalve een Amerikaan, die hier evengoed sterven kon vas niet mogelijk hem tot te brengen, en zoo liet ,m achtereen slachtoffer ld. d men het in het nieuwe niet. Mieren en muskieten ireukelingen op ontzettende e eenzaamheid deed ten eren invloed gelden. De kzinnig. Een ander waagde, reven, een moedigen tocht Hij stortte in zee en e oogen zijner makkers. vond men zijn lijk, geheel afgevreten. De beenderen gebleekt. en voelden hoe hun krach- verminderden ook 't ge- zwakker. in 29sten October, naderde andere sloep had het en daar van de lotgevallen ten verteld. Van uit Iqui- )en schoener, die, na lang kkigen op het onbewoonde hen naar veiliger haven elclvloet waard is. Een becijfert de waarde van de 00 tot 3300 millioen gulden, itoombooten van/de geheele een inhoud van 20,014,000 ivenaan met meer dan de tonin de tweede plaats 1,267,000 ton dan de Ver. ,000 en ^Noorwegen met :rijk daarachter met 736,000 16,000 ton. Met ongeveer volgen dan Italië Neder- Zweden. tn militairs brandkast. mer maakten wij "melding ietreffende een diefstal uit a de cavaleriekazerne te aar aan «De Avp.» bij bedroeg het ontvreemde »ar is het gestolene door bijgepast. Het feit zelf weken geleden. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 1 5 regels 30 cent. Elke regel meer6 Reclames per regel15 le oefeningstijd Herhalings- 1 'hi. I-Iet slot van ons voorgaand artikel nog even in herinnering brengende en het tevens eenigszins aanvullend, geven wij als voorbeeld het volgend tableau waaruit zal blijken 1°. dat wij het bij deze methode (die verschoond blijft van een z.g. blijvend gedeelte) wenschelijk achten de infan terie niet in haar geheel gelijktijdig te doen opkomen of met groot verlof te doen vertrekken en 2°. dat wij bij een diensttijd van 4 jaar bij de militie en 4 jaar bij de la'ndweer bij elk één herhalingsoefening voldoende achten. 1910 A. Ie en 3s div. 5 Jan.—20 Juni 2e 4e 5 Apr.20 Sept, i le 3e s 115 Dec. oefening 2e 4e 1—15 Maart Over by de landweer5 Mei 1914. Herhalingsoefening b/d. landw. 1—6 Juli 1915. 1910 B. i le en 3e div. 5 Juli—20 Dec. e oefemngstijd 2fl 4e 50ct._20Mrt Herhalings- j le 3e 1—15 Juni oefening I 2e 4e 1—15 Sept. Over bij de landweer5 Nov. 1914. Herhalingsoefening b/d. landw. 1—6 Juli 1915. De lichtingen A worden steeds in gedeeld bij dezelfde twee compagnieën van een bataljon, b v. bij de le en 3e compagnie, de lichtingen. B bij de even genummerdebij elke compagnie 60 man. In normale omstandigheden zijn bij elk bataljon dus ±120 miliciens onder de wapenenalleen gedurende de tijds- verloopen der herhalingsoefeningen zijn bij alle compagniën 60 miliciens pre sent. De eerste helft van deze twee weken wordt besteed aan herhaling van het vroeger geleerde, vooral wat betreft het schietende tweede helft aan regi ments- of divisieoefeningen waarbij nu en dan de manschappen van één bataljon (regiment, divisie) worden samenge voegd tot één compagnie (bataljon, regiment) op oorlogssterkte. Officieren en kader der compagnieën, waarbij buiten de herhalingsoefening tijdperken, geen lichting onder de wape nen is, worden zoo noodig ingedeeld bij de andere compagnieën, komen ter beschikking voor de kaderopleiding, voor Roman uit het Duitsch vertaald vow „ONS BLAD". 39) Eensklaps klonk door den nevel de klank eener klok. De manschap hield een oogen- blik met roeien op. «Dat moet een oorlogsschip zijn», riep de jonge officier, «waarschijnlijk het fregat». De oude matrozen veegden zich met de hand het zweet van het voorhoofd en luis terden. «De «Monongahela» kan het moeilijk zijn», meende Ben, «en toch kan zjj wellicht wat meer wind gevangen hebben, dan wij De schoener gleed geruischloos voor waarts, tot dat Harry Greenfield eensklaps schreeuwde «Opgelet, mijnheer, of wy rennen lijnrecht op een vaartuig vóór ons I» De schoener zwenkte op zij en ruischte snel langs eene groote bark. «Bij mijn grootmoeders pruik», sprak Brown, 'dat is de oude «Martha Blunt». «Henry», sprak Paul Darcantel in 't Fransch, «mijn laatste verzoek aan je is, door te stevenen, want wij hebben geen oogenblik te verliezen». «Voorwaarts mannen riep de jonge offi cier op beslisten toon, een lichten zucht onder drukkend, terwijl de snelle riemslagen den goeden wil der manschap te kennen gaven het voorbereidend militair onderricht (doch alleen wat het schieten betreft) en gebruiken den overigen tijd onder toezicht van den B. C voor onderlinge en eigen oefening en ontwikkeling. De tijdsverloopen van 20 Juni tot 5 Juli en van 20 December tot 5 Januari zijn bij de le en 3e divisie, die van 20 Maart tot 5 April en van 20 Sep tember tot 5 October zijn bij de 2e en 4e divisie bestemd voor verloven van officieren en kader. Slechts een klein gedeelte hiervan moet dan achterblijven, om toezicht te houden op de werkzaam heden der vrijwilligers, die geen rang bekleeden, en de burger werklieden (militair-geëmployeerden) die in bedoelde tijdsruimten de kazernes extra moeten reinigen (muren witten, enz.) het bedde- goed verwisselen, enz. Dit personeel heeft recht op verlof in de maanden Mei en November. (Augustus en Febr.) IV. Bij de bespreking van dit stelsel van korte eerste oefening voor de onbereden wapens, zouden wij ons aan groote onvolledigheid schuldig maken, wanneer wij verzuimden de kaderleiding nader te beschouwen. In dit opzicht zouden wij willen voorstellen Degenen, die zich voor opleiding tot een rang vrijwillig aanmelden, worden zoo noodig aangevuld door anderen, die daarvoor geschikt geacht worden.*) De opleiding tot korporaal begint 1 April en 1 October; de aanstelling heeft plaats 1 Juni en 1 December 5 Juli (5 Jantiari) keeren de milicien korporaals na een verlof van veertien dagen onder de wapenen terug, worden gedeeltelijk (b.v. 's morgens) gebruikt bij de opleiding van de nieuwe lichting, gedeeltelijk zelf opgeleid tot sergeant, waartoe zij 15 September (15 Maart) op voorstel van hun C. Ct. worden bevorderd. De opleiding tot militie luitenant begint voor de beste helft der milicien-sergeanten dadelijk na hun aanstelling tot sergeant. Slechts zij die voldoen aan billijk gestelde eischen worden benoemd op voorstel van een examen-commissie (divisiegewijze) op 1 December en 1 Juni. Bij de volgende bespreking wordt ge makshalve alleen van data gesproken als bedoeld voor de le en 3e divisie; voor de beide andere divisiën stelle men alle data drie maanden later. en de schoener pijlsnel voorbij de bark schoot. Daar hoorde men een luiden plomp achter hen. Een man was hoog over de borst wering der hark gesprongen en snel onder water gezonken, maar spoedig doken twee groote, donkere handen, breede schouders en een zwarte kroeskop naar boven, terwijl de man naar den schoener zwom. Snel wierp men den zwemmer een koord toe, dat deze ook aanstonds greep jwa zich daar langs naar de borstwering van den schoener trok. Een krachtige ruk tilde hem op en in het vol gende oogenblik lag hij druipnat op het dek. Het was de reusachtige neger Banou, die in zijn druipende kleederen opBprong, op den jongen officier toesnelde, hem in zijne armen Bloot en hoog ophief, terwijl hij jubelend met hem over het dek danste. «Ha, massa Henry 1» riep de oude zwarte. «Banou weder gevonden zijn goeden massa Henry 1» De jonge officier, die nauwelijks wist, wat hem gebeurde, greep de handen van den trouwen dienaar, terwijl tranen van vrengde in zyne oogen kwamen. «Voorwaarts, jongens 1 Duizend thaler meer, wanneer wij vóór avond den inham bereiken riep de dokter met ernstige, luide stem. «Hallo I» klonk het van de bark over. «Wanneer de oude neger niet over boord gesprongen is, heet ik geen Binks meer «Alles in orde, mieter Binks 1 Banou is op het droge. Zend eene boot naar het fre gat en meld, dat de schoener Rosalie ge passeerd is I» klonk een helle stem terug. De schoener zette ondanks nevel en wind stilte zijne vaart voort en toen de mist 20 December (20 Juni) d.a.v. gaan de militie luitenants, de milicien-ser geanten, die niet voldeden aan bet examen voor officier en de milicien korporaals, die in September (Maart) niet tot sergeant konden bevorderd worden na een eersten oefeningstijd van 111/» maand onderbroken door 14 dagen verlof met groot verlof. De vraag: „Zal mettertijd de loting voor de nationale militie kunnen worden afgeschaft wordt door ons bevestigend beantwoord. Ter oplossing' gaven wij twee methoden aan, volgaarne erken nend, dat er zeker meerdere en ook wel betere zullen bestaan. I. De sterkte en het aantal lichtingen van militie en landweer blijven dezelfde als thans bet geneeskundig onderzoek geschiedt zoo gestreng mogelijk; in de gevallen waarin thans vergoe ding wordt gegeven worde ontheffing verleend de minimum lengte worde tot 1.60 M. verhoogd het voorbereidend militair onderricht worde afgeschaft de eerste oefeningstijd worde voor allé ingelijfden bij hetzelfde wapen gelijk gemaakt, dus het stelsel van z g. viermaanders worde opgeheven het z.g. blijvend gedeelte worde ,tot een minimum beperkt. II. Op alle lagere, middelbare en zoo noodig booge schol® worde dagelijks tenminste één uur gymnastisch onder wijs gegeven of besteed aan gym nastische spelen yoor alle mannelijke leerlingen van 15 tot en met 17 jaar; jongelingen van dien leeftijd, die niet meer op school gaan, moeten verplicht worden gymnastieklessen bij te wonen (b.v. des Zaterdags middags) gedurende ten minste 2 uur per week voor alle jongelingen van 18-javigen leeftijd worde verplichtend gesteld het bijwonen van voorbereidende schiet oefeningen, tenminste gedurende één uur per week; per jaar komen op twee lichtingen A en B (elk van 17 a 20 duizend man) met voor de onbereden wapens een eersten oefeningstijd van 5l/a maand; De kosten van het voorbereidend mili tair onderricht bedroegen1905/6 f 87.508.20 1906/7 f93.138.94. Getuigschriften konden worden uitgereikt, naar aanleiding van het Y. M. O,: 1905/6 1939 ituks; 1906 7 1877 stuks. optrok en de zon achter de wolken te voor schijn kwam, zwom het vaartuig dichter en dichter naar zijn einddoel, totdat eindelijk in de verte de omtrekken van het eiland zichtbaar werden, «Henry, mijn jongen», fluisterde de dok ter met bevende stem den jongen officier toe. «Leg nog éénmaal je arm om mijn hals, gelijk jij het eenmaal daar boven op dat eiland gedaan hebt I Wees niet bezorgd voor mij, wij zullen elkander wederzien 1 Nu wenschte ik, je kleine giek te nemen met Banou en Ben Brown meer niet om myn eed te vervullen, ingeval de schurk, naar ik vermoed, naar zijn verborgen geld is teruggekeerd. Jij kunt ondertusschen, zoo dra wij in de giek zijn, naar het fregat 'ste venen het is geen drie mijlen verwij derd en vader, moeder en bruid omarmen, voor zij zich te slapen leggen. Zoo ik weet, dat je mij niet zult vergeten. Leef wel I» XXXVII. DE VERVULDE EED. «Ha, ha mompelde de slanke, magere man met de visschersboot, toen hij in den kleinen, stillen inham aanlegde en den oever betrad. «Welke veranderingen zijn in die lange jaren hier voorgevallen. De groote zandberg daar, waar vroeger mijne brave jongens huis den, bijna zoo hoog ais de rotsen de jonge cokosboomen, die boven op de rotspleten opschoten geen spoor meer van mijne mooie woning geen vroolijk gezang of luid gelach van mijne dappere gezellengeene gasten wie ik my'ne avonturen vertellen kan I O ja. De oude eenoogige Sanchez einde lijk toch uit den weg geruimd. En de» voor het militiekader van lH/s maand. De militie- en de landweerplicht duren elk vier jaar. Wordt uitbreiding van de oorlogs sterkte noodig geacht, dan wordt een of beide dezer tijden door een wets wijziging met een even aantal jaren verlengd en kannen zoodoende gemak kelijk nieuwe compagniën, enz. ge vormd worden. Bespreken we thans nog de voor- en nadoelen der beide aangegeven metho den, dan springt dadelijk in het oog, dat de laatstgenoemde moeilijker uit voerbaar en tevens kostbaarder is dan de eerste. Waar bij de eerste metbode alle zwakkeren, zoowel uit physiek, als uit sociaal oogpunt, worden vrijgesteld of ontheven, terwijl het voorbereidend militair onderricht bij gelijkmaking van eersten oefeningstijd (voor de infanterie te stellen op 7 maanden) kan worden afgeschaft, spreekt het van zelf, dat niet weinig zou worden bezuinigd èn door deze afschaffing èn door minder verpleging in de militaire hospitalen èn door het vervangen van vergoedingen aan z.g. kostwinners door ontheffingen. De tweede methode draagt opper vlakkig het karakter van billijkheid en gelijkheid voor allen; waar zeker ook bij de eerste methode invoering van gymnastisch onderwijs op de scholen zeer wenschelijk zou zijn, zou de ver plichtstelling bij de tweede methode niet alleen veel geld kosten, doch ook, op het platteland vooral, veel moeilijk heden meebrengenditzelfde geldt voor de voorbereidende schietoefeningen. Door de vergoedingen te verleenen, zooals deze thans bestaan, het genees kundig onderzoek niet strenger te doen plaats hebben en de minimum lengte van 1.55 M. te behouden zou men de voordeelen der eerste methode zeker missen; gelijktijdige invoering van de tweede methode met déze veranderingen zou geen zin hebben, daar de lichting dan niet te sterk zou zijn om in eens onder de wapenen te komen. Dit alles overwegende komen wij voor ons tot het besluit, dat afschaffing van de loting voor de nationale militie, viiet alleen wenschelijk, doch ook mo gelijk is en dat van de twee door ons aangegeven metboden de eerste de voorkeur verdient boven de tweede. J. G LUTZ. Alkmaar, Dec. '07. hij knarste met de tanden «vervloekte dokter, die mij overal achtervolgt. Nu, tot heden is nog geen dezer oude vrienden hier en vóór de zon weder achter de bergen op stijgt, laat ik hun de geheele bezitting over. Zand en steenen zullen zij genoeg vinden, maar de zakken met geld Ha, ha Wat was ik toch 'n slimme knaap, toen ik die mooie goud- en zilverstukken ginds op dat geheime plaatsje voor latere tijden be waarde Ik zei geen mensch er wat van, gaf den man, die het slot maakte een poe dertje dat hem stom maakte, zoo etom als het graf. Een mooie grap, op mijn eere woord Om zich voor den te wachten arbeid te sterken, deed hij eeret een langen teug uit de flesch, goot vervolgens de kruik met haaivischolie, welke de vlsscher voor de vischvangst had medegenomen, in de blikken koffiekan, trok vervolgenB een reep van zijn linnen broek zoo ver was het met den vroegeren kapitein Brand gekomen wik kelde hem om de punt van een houten stok, stak een lederen tascbje met lont, staal en vuursteen bij 'zich en maakte zich tot den arbeid gereed. Voor den eersten keer in zijn leven vergat hij echter zijne onafschei delijke vrienden, de beide pistolen, welke hij beneden in de boot liggen liet, opdat zij hem bij het kruipen door de enge ruimte niet zouden hinderen. De blikken koffiekan in de eene, en den met linnen omwikkelden stok in de andere hand dragend, schreed hjj snel, maar behoed zaam over eteenen en zandheuvels, tot hij eindelijk in eene rotsspelonk verdween. Hij deed dit alles met zulke kalmte en zekerheid, als was op honderd mijlen afstand niemand die hem kon overvallen en toch had h(j Duitschland. Einde van een schandaal proces, Vrijdag is voor de rechtbank te Berljjn het proces Harden-Moltke geëindigd. Harden is veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en in de koeten, ook van het eerste proces. In de overweging van het vonnis wordt gezegd, dat graaf Moltke rein en vlekkeloos uit het proces te voorschijn is getredener kleeft geen smet op hem, zijn eereschild is blank en onbezoedeld en dat het gerechtshof geen zwaardere straf heeft geëischt, vindt zijn grond hierin, dat Harden door zijn zwakken gezondheidstoestand toch reeds zwaar wordt getroffen. Frankrijk. De onveiligheid te Parijs. In de laatBte gemeenteraadszitting te Parjjs heeft de prefect van politie Lépine krachtig verzet aangeteekend tegen de heerschende laksheid en lankmoedigheid tegenover de straatroovers of apaches. De onveiligheid op straat wordt hoe langer hoe erger tengevolge van de betrekkelijke straffeloosheid der boos doeners. Wel werden nooit te voren zooveel moordenaars gepakt als tegenwoordig, maar onmiskenbaar vermeerdert ook het aantal straatgevechten met bloedvergieten, waarbij dronkaards en geBpuis messen en revolvers gebruikten. En dit terwijl de politie geringer in aantal is. De prefect zei, dat hij slechts 2000 agenten te zijner beschikking heeft ter bescherming van 1000 K.M. straat, 'e Nachts wordt bovendien een dubbele politiemacht vereischt, daar dan de agenten twee aan twee de ronde doen. Agenten op rijwielen hadden groote diensten bewezen, in 1907 waren zij in niet minder dan 24,000 gevallen tusschenbeide gekomen en Lépine zag gaarne dit korps versterkt. Door afgerichte honden te gebruiken zou men een versterking van de politiemacht toch niet kunnen ontgaan. Ook het aanstellen van nachtswachts, hoe goed ook, was z. i. geen waarlijk genees middel voor de kwaal. En dan vooral drong Lépine op bestraffing der schuldigen. De misdadiger moet niet slechts weten, dat hij in hechtenis wordt genomen, maar dat hem Btraf wacht. Twin tig jaren lang is het doel van elke veran dering in het Strafwetboek geweest, de straffen te verzachten. Voorwaardelijke vrij stelling wordt op zulk een manier toegepast, dat de helft der vagebonden op straat blijft en wanneer de politie tracht het publiek van gevaarlijke misdadigers te bevrijden, zooeven, toen hij de rots betrad, heel goed een dof, knarsend geluid kunnen vernemen als van eene boot, die over kiezel en zand vaart. Deze onachtzaamheid kwam echter de paar stevige mannen in de giek, welke naar den zandigen oever van den inham, gleed, goed te pas. De visschersboct, weer naast zij aanlegden, verried hun tevens, dat de man, dien zij zochten, hen vooruitgesneld was. Zonder zich lang te bedenken, traden zij aan land en slopen onder aanvoering van den dokter met een tamelijken omweg achter de zandheuvels langs naar de muren van het kruithuisje, waarachter zij zich voor zichtig neerlegden. Ongeveer twintig minuten konden vervlo gen zijn, toen de man met de ijskoude blauwe oogen weder uit de rotsen te voor schijn trad hij zag er echter honderd jaren ouder uit. Hij scheen alle groeven en groefjes van zyn eenoogigen compadre geërfd te hebben en de oogen waren star, als aan de oogleden vastgevroren, (Slot volgt

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1