R. Kath. nieuws- en Advertentieblad Mooird-HollaiftcL No. 5. Woensdag- 15 Januari 1908. 2',e Jaarg-ang. Over Kiesrecht. FEUILLETON. ii i 1 I M Schuldig Buitenland., m 'M km /i - Verschijnt Woensdag en Zaterdag. i V' ~i> rr-~ ";*v -Vr sAAPV^ 5r*^*5 f - -r«- w- ie, besloten bet jaar te van 14,000 voet legroeten en by een Ier nul klonken de ijl de top van den atiacb verlicht werd. de wonderen de we- wil men 't andere, de krankzinnigen- wiet 1 [et gemeentebestuur heeft maatregelen darij, vooral van igen te gaan. Deze betooging op touw igetrokken naar het een groote menigte tegen de plannen te betoogen. Ook iet hunne vrouwen gehouden door de willen, dat men hen >f dat de gemeente [aar in de tehuizen ;emeentebeatuur wil |een intrek te nemen. Toen onlangs a-den gehouden in de Tiel, waren slechts ileden aanwezig, 'emeester, opent de iwozigen raadsleden (en voorzitter attent rel 48 der Gemeen- niet mag beraad- niet de grootste (derzelfder wet) be- poordig is. niets, dan laten we een byteekenen op ;erd een voordracht girt. 7 der Zetterswet, verleend enz. Vad De politie te Bloe- gens van 12 tot 16 gn de villa van mr. uhout 240 kilogram tandagmorgen waren ipieringen, toen het n beweging kwam eter wegdreef. Op pn stokken en hulp Uitdammers, een ^nde, zich daarheen, [Markers uit hun Eredden. nerbrugge geraakte eg in brand, waarin 5 maanden lag te eg zulke brandwon- B. EanU I De Fran- had eindelyk het lamanten te maken. De Beers, stelde er u, en wou er zich liet Wernher tot daar maakte hij |n diamantmagnaat naar vakmannen bt zuiverste water ,t Wernher bereid al wat hij bezat ten kosten had an. Ier gaandeweg, naar m Wernher. Maar |htig, verlangde dat hem een diamant iyzyn van getuigen, het eind is, dat Prof. Bordas en |nding onderzoeken. te weten gekomen, sjens oplichting met (voor een bedrag jier jaar gevangenis- De Beers en de |orloopig gerust zyn. boorii. De grootste iitschland is zonder van Schimsheim in onder bescherming die alles doet om De ouderdom van at op duizend jaar, stam een omvang Etien en een halven ahoudt de stam tot |aar hy zich splitst die respectievelijk hebben. Zijtakken avang, In de laatste byna geheel uitge- jd dat hij dood zal hoogte bedroeg 30 oog op den hollen jtot 17 M. ingekort, rooveel vat op heeft, iiezat de holle stam ang en bij gelegen- werd een opening |joen en konden er oen. net zand aangevuld i.L. noodig. In den smd >8chimsheimer ■ijn kruin zoowel by jn, de dorpelingen ie de dagelyksche aangelegenheden te ONS BLAD ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per drie maanden franco aan huiB. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naatnl. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels30 cent. Elke regel meer 6 Reclames per regel 15, Meer en meer is in den laatsten tijd de kiesreclit-kwestie op den voorgrond getreden. Nagenoeg alle politieke par tijen hebben in dit opzicht haar program herzien, en wordt thans in den boezem dier partijen en natuurlijk vanzelf ook in de pers de kiesrecht-kwestie bespro ken. Ook de Katholieke Partij bleef in dezen niet achterwege en publiceerde onlangs een zeer belangrijk, uitvoerig kiesrecht-rapport. De bedoeling van dit artikel is echter niet, thans reeds op de verschillende kwesties in dit rapport ter sprake gebracht, in te gaan. Daar voor zal later wellicht gelegenheid te over zijn, terwijl ook wij het beter achten, wil men tot een practisch resultaat komen, eerst de verschillende katholieke kiesvereenigingen in den lande over dit rapport uitspraak te laten doen. Op één punt wenschen wij echter de aandacht even te vestigen. Zooals onze lezers, uit een uitvoerig door ons gegeven overzicht van het rapport weten, is de commissie, belast met het uitbrengen van het Katholieke kiesrecht rapport, niet tot eenstemmigheid ge komen. Er waren drie minderheden, die elk voor zich tot een andere slotsom kwamen. Hoe dit echter zij, allen waren tocli eenparig van meening, dat er meer uitgebreid kiesrecht dan het thans gel dende, moet komen. Eéne minderheid sprak zich zelfs uit voor algemeen kiesrecht, ook vrouwenkiesrecht. Zooals wij boven echter re'eds opmerkten, gaan wij thans op de al of niet wensche- lijkheid van algemeen kiesrecht niet in. Genoeg zij het voorloopig te consta- teeren, dat er in de geheele Katholieke Staatspartij een strooming is naar meer uitgebreid kiesrecht dan thans. Niet alleen echter is die stroomiDg merk baar bij de Katholieken, ook andere partijen verklaarden zich voor kiesrecht uitbreiding. De socialisten schreeuwen natuurlijk reeds lang om algemeen kies recht, maar zelfs de liberale Unie-man nen hebben zich voor algemeen kies recht verklaard, terwijl ook de anti- revolutionnairen, hoewel star vasthou dend aan het gezinshoofden-kiesrecht, evenmin ongenegen zijn, de grenzen verder uit te zetten. Ondanks deze algemeene strooming naar uitgebreider kiesrecht echter, valt AmerikaanBche roman uit het Duitecb, van OTTO HOECKER, 1) EERSTE HOOFDSTUK. »Gij hebt mij willen spreken Een klein troepje jongelui, dat zich in een hoek van de even kostbare als sierlijk gemeubileerde rookzaal der voorname Lotus- club gezellig had neergezet, keek naar den steller dezer vraag om. Deze, een stevig ge bouwde dertiger met innemend, slim en geestig uiterlijk, was achter Ralph Waldon's stoel gaan staan en had de hand op den schouder van zijn evenouden makker gelegd. Nu knikte hij de overigen kameraadschappelijk toe en herhaalde zijn vraag. Waldon wendde zich met een korte schou derbeweging half om. Toen hij zag wie ach ter hem stond, vloog als een klein misnoe gen over zyn mannelijk schoone trekken, wier interessante bleekheid als het ware nog dooriichtiger werd, en het hem zoo goed afgaande zegevierend lachen maakte plaats voor koele teruggetrokkenheid. Aarzelend legde hij de vingertoppen in de hem aan geboden hand van Nad. Whistler, den jongen advocaat, die evenals hy en de overige aan wezigen lid was der ciub, die tot de voor naamste sociëteiten van New-York behoorde. 'Hola, Nad antwoordde hij nochtans op den vriendelijksten toon. 'Zet u, gij stoort ons niet het niet te ontkennen, dat zelfs bij de thans geldende bepalingen, het kiezers korps aanzienlijk grooter zijn kon dau het in werkelijkheid is. Afgezien immers van het feit, dat er steeds nog honder den en honderden zijn die, hoewel het kiesrecht hebbende, hiervan zelden of ooit gebruik maken of hoogstens bij een raadsverkiezing, als niet zelden persoon lijkheden in het spel zijn zijn er nog duizenden Nederlanders, die het kiesrecht heelemaal niet bezitten, hoe wel zij dit zonder eenige moeite konden verkrijgen. Wij zullen hier niet beweren, dat deze mindere activiteit, deze onverschil ligheid om gebruik te kunnen maken van zijne staatsburgerlijke rechten, als bewijs mag worden aangevoerd voor niet-invoering van meer-uitgebreid of algemeen kiesrecht, maar wèl mee nen wij te mogen zeggen, dat, zoolang de Nederlandsche burger geen gebruik maakt van zijne kiesbevoegdheid, hem zelfs bij de huidige slechte regeling vaD het kiesrecht nog gewaarborgd, de kies rechtkwestie beslist niet urgent kan worden geacht. Nu gaat het van den anderen kant echter niet aan, te beweren, dat de niet-kiezer-zijnde het kiesrecht niet zou verlangen. 'Uitzonderingen kunnen en zullen er zijn, maar eene dergelijke bewering zou in bare algemeenheid beslist onjuist zijn. Evengoed als de Nederlandsche staatsburger van andere voorrechten, aan dat burgerschap ver bonden, gebruikt maakt, zou hij ook van het kiesrecht gebruik willen maken, indien hij slechts wist, hoe dat kies recht is te verkrijgen. Er zijn eenvoudig nog te veel Nederlanders, die niet weten hoe zij kiezer kunnen worden en omdat zij zulks niet weten er ook geen moeite voor doen om kiezer te worden. Aan dit niet op de hoogte zijn met de betreffende wetsbepalingen schrijven wij voor een groot deel de onverschillig heid van zooveleu, die kiezers konden zijn en het niet zijn, toe. Toch is het, zeker ook voor de Ka tholieke Staatspartij, van het aller grootste belang, dat ons kiezerskorps zoo sterk mogelijk zij. Nauwelijks de liberale onderdrukking ontgroeid, is ook de Katholieke Staatspartij meer en meer op den voorgrond getreden, deed zij haar heilzamen invloed steeds dieper gevoelen. Deze invloed werd nog van te meer belang, sedert de coalitie tus- schen de christelijke partijen tot stand Tegelijkertyd trok hy snel een der ge makkelijke, uit riet gevlochten leunstoelen naderbij. De andere had ondertusschen met de overige leden den gebruikelyken hand druk gewieseld, hier en daar ook een vluch tig woordje er tusschen gewoTpen, en bleef nu in afwachtende houding staan, zonder van de hem aangeboden plaats gebruik te maken. »Ik heb niet veel tijd, Ralph», zei bij als wilde by zich verontschuldigen en met een blik op de klok, voegde hij er aan toe 'Reeds kwart voor vyf't woidt hoog tyd als ik mijn kantoor nog vóór de klok slaat wil bereiken I Mijn boekhouder zocht my in het gerechtsgebouw opgij waart vandaag tweemaal daar geweest, zei hy, en hadt ook per telefoon naar myn terugkomst gevraagd». Ralph knikte onverschillig. >Dat komt uitmaar de goede man hadt u daarom nog niet behoeven te gaan zoeken. Ik had zoo wat in het hoofd gekregen, dat ik gaarne met u besproken zou hebben en daar ik vandaag heelemaal niet wist, hoe ik den tijd zou omkrijgen, ging ik naar uw luchtkrabber boven naar uw kantoor. Doch het heeft, gelyk ik reeds zeide, nog tijd, wanneer gy haast hebt...» 'Dat heb ik werkelijk, daarenboven ben ik buitengewoon veel lastig gevallen en wordt ik bovendien nog door die ellendige hoofd pijn geplaagd, die gy ook uit ervaring kent, Ralph», Hij wilde zich reeds verwyderen. Maar een uit het gezelschap sprong op en hield hem lachend bij zijn jas vast. •Niet gaan loopen, Nad Dat treft goed, wat dunkt u wendde hij zich schertsend tot de overigen. 'Vriend Nad kan one juist als proef- kwam. Tweemaal reeds werden de Katholieken geroepen zitting te nemen aan de ministerstafel en iederen dag kan het bericht worden ontvangen dat ten derden male de Katholieken mede het nieuwe Kabinet zullen vormen. Het is daarom van belang dat het Katholieke kiezerskorps zoo veel mogelijk worde versterkt. Ook om de tijdsom standigheden. Wie weet, wat er in de naaste toekomst zal gebeuren? Hoe spoedig misschien eene Kamerontbin ding voor de deur staatMaar ver onderstel, dat dit laatste thans nog niet noodig wordt, dan zullen toch reeds over anderhalf jaar de kiezers worden opgeroepen om eene nieuwe Kamer samen te stellen. Daarenboven zitten de andere politieke partijen èök niet stil. De socialisten zetten in deze dagen alles op haren en snaren, om hun kiezerskorps zooveel mogelijk uit te breiden en zoodoende zooveel mogelijk partijgenooten in de regeeringslicha men Kamer, Staten en Gemeente raden te brengen. Zij beseffen maar al te goed, dat in dezen strijd enkel het getal en niet het gehalte der kiezers beslist. Trouwens zijn wij ook tegen over onze politieke bondgenooten ver plicht, groote activiteit aan den dag te leggen. Ook zij werken rusteloos aan de uitbreiding van hun kiezerskorps, wel wetend dat een uitgebreid kiezers tal het eenige middel is om eene christe lijke regeering te krijgen en te be houden. Daar wij nu thans wederom in de dagen zijn, waarop men voor de nieuwe kiezerslijsten moet gaan zorgen, geven wij, onder „Binnenland" in ons nummer van heden, een overzicht van de be palingen, volgens welke men kiezer is of worden kan. Wij hopen dat zij onder onze lezers, die in de termen vallen om het kies recht'te hebben en dit nog niet bezit ten, zich zullen haasten om het te krijgen, opdat het katholieke kiezers korps, ook in d°ze streken, met een aanzienlijk cijfer moge versterkt worden Het hebben van het kiesrecht is van te groot belang, dan dat men er onver schillig voor zou blijven en zoo, door nalatigheid, opnieuw een jaar zou ver stoken zijn van dit machtige wapen in den publieken strijd onzer dagen, waar bij toch zeker ook het Katholieke be ginsel gemoeid is. konijntje dienen. Wij spraken juist van deze nieuwste reclame, die vandaag in de gedaante van een elegant verpakt flescbje onder per- sooniyk adres aan ieder lid afzonderlijk, in de club verzeild raakte het smaakt overi gens in 't geheel niet Biecht, wij hebben zoo even gezamenlyk geproefd en daar het in een oogwenk de hevigste hoofdpyn moet genezen... Holt kellner, geef toch dat flescbje van Mr. Whistler eens bier I» De vastgehoudene schertste mede en be keek lachend het spoedig uitgepakte blauw kleurige fleschje, waarin zich een wit poeder bevond zoo fijn ala stof. >En wat is dat nu Zeker zoo'n soort bromzout of misschien een afmakend mid deltje Op het etiquette staan als fabrikan ten Brown, Mc. Lean en Co,, dat gaat u toch aan is 't niet, Ralph Hij wendde zich tot dezen, die daar onver schillig byzat en gedachteloos rookkringetjes van zyn cigaret maakte. »My Zoover ik weet niet». »Nu, vroeger Btond gij toch met die che mische fabriek in verbinding ik heb u dik wijls genoeg in uw laboratorium bezocht. Toen waart gij nog vol vuur en yver voor alles wat de chemie betrof, en dacht gij aan niets anders dan op zekeren dag nog eens als een groot wetenschappelijk licht bekend te worden». •Zoo ziet men, hoe de mensch zich kan vergissen», meende Ralph Waldon droog, onder het vroolijk gelach der vrienden. 'Uw memorie heeft u echter niet bedrogen ik was werkelijk nog in dienst dezer firma, toen mijn oom in Davenport den inval kreeg, te sterven en my een bescheiden vermogen na te laten, dat mij sinds dien tyd veroor loofde, ver van alle zaken als een der door Dultschland. Drinkers te Berlijn. In 1905 waren er te Berlijn 15.941 kof fiehuizen, d. w. z. 1 op de 128 inwoners of op de twee huizen, daar het getal der huizen in het geheel 24.493 bedroeg. De »Frie- drichstrasse» b.v. telt dan ook meer koffie huizen dan woonhuizen. Volgens de statistiek drinkt ieder Berlijnsch inwoner, vrouwen en kinderen er onder be grepen, per hoofd en per jaar 214.81 liters bier, 9.59 kilogram wyn en 12.09 kilogram brandewyn. In het geheel wordt aan alco holhoudenden drank uitgegeven een bedrag van 206.075,377 Mark per jaar, wat por hoofd een bedrag uitmaakt van ongeveer 100 Mark. Daar het gemiddelde inkomen van een Berlijner ruim 700 Mark bedraagt, wordt dus een zevende van het inkomen der Berlijners aan den alcohol ten offer gebracht. De statistiek der moraliteit wijst dan ook ter andere zyde een groot aantal misdaden aan, uit het alcoholmisbruik voortkomende. Het getal der delinquenten, die tenge volge van hun hartstocht voor de rechtbank moesten verschijnen, bedraagt dan ook door- eengenomen tienduizend per jaar. 'n Triest cijfer. Frankrijk. Strijd tegen den alcohol. De bond van het Witte Kruis tot bestrij ding van het alcoholisme, die in Frankrijk werd opgericht onder goedkeuring van het grootste gedeelte der Franiche kardinalen en bisschoppen heeft van de Congregratie der aflaten een aantal geestelijke gunsten voor de leden van den bond gekregen, welke bewijzen hoe groot de belangstelling is, die men te Rome koestert voor hen, die de openbare zedelijkheid bevorderen door hun strijd tegen de alcoholplaag. Onder meer wordt een volle aflaat aan de leden verleend op den dag hunner inschrijving of den vol genden Zondag, op het patroonfeest van den bond, op St. Jozefsdag en in het stervensuur verder nog tal van gedeeltelijke aflaten. Engeland. Ramp te Barnsley. Te Barnsley, eene belangrijke industrie plaats in de omstreken van Sheffield heeft eene vreeselijke ramp plaatsgevonden. By eene cinematograaf voorstelling in de groote zaal van het-instituut Harwey, waar bij meer dan tweeduizend kinderen tegen- Horatius gelukkig geprezenen mijn levens dagen te Blijten». »'t Is een kunststuk I» lachte een van het gezelschap, »als men de bewuste zes nul letjes achter een of ander cijfer op zijn chècque zetten kan, zoo... Maakt men zich nu wezenlyk nog moe met het uitvinden van bruispoeder en der gelijk onnut tuigl» besloot Ralph Waldon op een toon, als stond hem geheel het plot seling op het tapijt gebrachte onderwerp tegen. 'Wanneer gij het echter per se wilt weten de firma heeft werkelyk mijn raad aangenomen, hoe men het publiek het beste voor de wereldschokkende nieuwigheid warm kan maken. Ik raadde haar dan aan in de beurs te grijpen en aan ieder, die slechts eenigszins tot het gezelschap van New-York behoort, een proef flacon met de gebruike lijke aanprijzing thuis te sturen. Zoo gy ge luk hebt, vindt gij thuis nog een tweede proefpakket». Men lachte, dreigde den spreker schert- sender wyze zelfs met de hand en riep door een 'Ziet den schijnheilige 1 Hy laat ons eerst rustig proeven en doet zijn mond niet openl... Hy heeft er zich wel voor gewacht, de klant, om ook eens te slikken!... Dat is nogal te begrypenHy vertrouwt de samenstelling niet. Zeker een eigen uitvin ding van u, Ralph •Neen, dat gaat niet op!» protesteerde de geplaagde, 'ik heb nauwkeurig meegeproefd I Ik was overigens de zaak geheel vergeten en deelde den raad reeds vóór vele weken mede. Gij kunt het gerust eens probeeren, Nad. Het goedje schynt te werken ik had van te voren ook hevige hoofdpijn en nu is ze geheel over». woordig waren, ontstond eene paniek onder de aanwezigen. Tevergeefs trachtte men de bezoekers te kalmeeren, alle snelden naar de uitgangen, waar een vreeselijk gedrang ont stond. Een aantal kinderen geraakten onder den voet. Toen de kalmte eindeiyk was teruggekeerd, vond men zestien verminkte lyken. Veertig zwaar gewonden werden naar het hospitaal vervoerd de meesten hunner zullen wel aan de bekomen verwondingen bezwijken. De verslagenheid in de stad is groot. Het zal een les wezen om nooit kinderen zonder geleide in grooten getale byeen te brengen. Het is waar, aan paniek zyn ook volwassenen onderhevig, maar het gebeurt toch niet zoo licht. Vier-en twintig jaar ge leden is er te Sunderland nog eens een paniek onder kinderen geweest. Een gooche laar gaf een voorstelling, en na afloop zou hij aan de kinderen presenten nitdeelen. Van de gaandery stormden de kinderen toen naar beueden en kwamen aan een nauwe deur, waar slechts een kind tegelijk door kon. Voor die deur werden de kinderen saamge- peret door den stroom, die onafgebroken van boven kwam, en honderd zes en tachtig kin deren werden er doodgedrukt. In de zaal merkte men er intusschen niets van. Op Paaschzondag in 1892 dreef een plotse ling opgestoken storm te Hampstead Heath in het NW. van Londen een drom menschen, die een dagje uit waren, in het station. In het gedrang op de trap naar het perron werden toen zes kinderen en twee vrouwen gedood. Italië. Z. H, de Paus. De correspondent van De Tijd echryft, dat hij dezer dagen het voorrecht had, den H. Vader te zien en te spreken. Z. H. zag er heel goed uit. Maar een melancolieke en zorgelijke uitdrukking op zyn goedhartig gelaat viel niet te ontkennen. Zyn geregelde werkkracht, zoo hoorde de correspondent van nabij, die van geen vermoeienis schynt af te weten, moet nog zeldzaam zyD, hoewel Pius X bijna 73 jaar telt. Mannen in de volle kracht huns levens kunnen nauwelijks tegen den H. Vader opwerken. Oostenrijk. Alweer verzonnen. Zooals we reeds als waarschijnlijk te kennen gaven, blijkt het bericht, dat keizer Frans Jozef, naar aanleiding van zijn herstel, den H. Stoel een millioen Oostenryksche kronen ten geschenke zou hebben gegeven, uit de lucht gegrepen. De Corrispondenza Romana noemt het een De opmerkzame huisheer had ondertus schen reeds een glas water gebrachtde inhoud van het fleschje er in geschud schuimde krachtig op en in een langen teng dronk de jonge advocaat het glas leeg. •Het smaakt waarlijk verfrisscbend», stemde hy toe. 'Wanneer het maar helptik het vandaag ondragelijke hoofdpijn». 'Afwachten I» lachte Ralph kortaf. »Ik wil het goedje nog niet mèèr prijzen, anders maak ik me nog verdacht, als betaald reclame maker voor de firma werkzaam te zijn doch bij mij heeft het geholpen». Hij was opgestaan en nam van een der haastig toeschietende bedienden hoed en overjas aan. •Helpt één dosis niet, dan probeert gy het met een tweede. Ik zon Brown, Mc. Lean en Co. al heel slecht kennen, zoo zij een der blauwe flacons ook reedB niet naar uw kantoor gezonden hadden I» Hij wendde zich tot het hem omringende clnbje... 'Een gekke gedachte overigens, zich voor te stel len hoe alle gezelschappen van New-York de werking van het nieuwste bxuispoeder by zich nagaan Men lachtte. 'Wacht even, ik ga mee», wendde Ralph zich op zyn onverschillige manier tot den jongen advocaat, die reeds afscheid had ge nomen en hij den uitgang stond. »Het is toch beter, dat we nu bespreken, wat ik je te zeggen heb», ging Ralph ver der, toen zij naast elkaar door de prachtige vijfde avenue met hare eindelooze rijen elegant gekleede leegloopers en voorbyrate- lende rytuigen wandelden. (Wordt vervolgd.) - Aiff II I ---

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1