Ons Blad BIJVOEGSEL FEUILLETON. Schuldig RAADSVERGADERING. V Cbz9 Afgevaardigde aan 't woord. van van Woensdag 4 Maart 1908. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, op beden, 4 Maart, des nam. 1 nur. Afwezig de heerenmr. Dorbeck en de Lange, beiden met kennisgeving. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der twee vorige verga ringen worden goedgekeurd. Achtereenvolgens komen in behandeling Punt r. Mededeelingen a. dat de gemeente op 29 Januari 1.1. eigenares is geworden van den tuin, gelegen aan het Ropjeskuil Sectie E. No. 762, groot 57 A. 30 c.Avoor de som van f 6005 Voor kennisgeving aangenomen. b. dat is ingekomen het Verslag van de Commissie tot wering van schoolver zuim over 1907; Wordt gevoegd bij de stukken, dienende voor het gemeente-rapport. c. alsvoren, een schrijven van S. H. van Drunen, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot marktmeester; Voor kennisgeving aangenomen. d. alsvoren, een schrijven van Mej. D. M. Manheim, houdende dankbetuiging voor hare benoeming tot stads-vroedvrouw Idem. e. alsvoren, een schrijven dd. 17 Februari I.1. van Mevr. Verdam—Diephuis, houdende bericht der aanneming harer benoeming tot lid der Commissie voor het toezicht op het handwerkonderwijs; Idem. alsvoren, een schrijven van Gedep. Staten, ten gele:de van een uittreksel uit het Kon. Besluit van 27 Januari 11., tot goedkeuring van 's raadsbesluit van 2 Octo ber 1907, waarbij is vastgesteld eene ver ordening op het heffen van rechten voor diensten door den gemeentereinigingsdienat bewezen Idem. g. alsvoren, een schrijven dd. 12/14 Februari van Gedep. Staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit dd. 29 Januari 11., betreffende verkoop van de z.g. Oude Zandersloot aan de Alkmaarsche Exploitatie-Maatschappij Idem. h. alsvoren, een schrijven 'dd. 12/14 Februati 11. van Gedep. Staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 29 Januari 11., tot aankoop van een stuk tuin grond aan Ropjeskuil, Sectie E No. 762 Idem. i. alsvoren, een schrijven dd. 12 Februari II. van Gedep. Staten, ten geleide van een uittreksel uit het Kon. Besluit van 5 Februari 11., waarbij is goedgekeurd 's raadsbeslüit van 18 December 11. tot vaststelling eener verordening op het heffen van opcenten op de hootdsom der personeele belasting; Idem 7. alsvoren, ef n acbes dd. 5 Februari 11. van P. Bijl, houdende het verzoek om te mogen bouwen op een terrein aan den Bergerweg, welk verzoek bij B. en W. bezwaren heeft ontmoet; Wordt gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. k. alsvoren, een schrijven dd. 26 Fe bruari 11., van de Ged. Staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 29 Januari 11. tot aankoop van een huisje, beboerende tot de nalatenschap van Mej. de Wed. de Munk. Ritsevoort A No. 20. Voor kennisgeving aangenomen. alsvoren, een adres van W. Neder- koorn, om een boekje, vermeldende de aanslagen op het kohier van den hoofde- lijken omslag, voor eigen rekening te mogen drukken en uitgeven. B. en W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. m. alsvoren, een adres dd. 2 Maart 11. van P. Kroon c.s., nieuw aangestelde werk lieden der gemeente, houdende het verzoek om hun door eene tegemoetkoming uit de gemeentekas, het betalen van de verschul digde stortingen in het pensioenfonds te vergemakkelijken. Wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Punt 2 Benoeming van een onderwij zer aan de 4de Gemeenteschool. BÏB. en W. bieden de volgende voordracht aan feï- x. A. Tonneman, onderwijzer te Wor- merveer. 2. L. Hospers, onderwijzer te Notter (gem. Wierden). 3. J. de Wit, onderwijzer te Koedijk. Gekozen wordt de heer A. Tonneman met algemeene stemmen. Punt 3. Voorstel van B. en W. tot op richting van eene openbare Handelsschool. B. en W. bieden den Raad aan te be sluiten ie. Er zal in deze gemeente eene Han delsschool met driejarigen cursus worden opgericht, mits de kosten van oprichting een bedrag van f 6000 niet overschrijden en de jaarlijksche kosten voor de gemeente niet hooger komen dan f3500. 2e. Een adres te richten tot H. M. de Koningin, inhoudende het verzoek om van Rijkswege ten behoeve van de op te rich ten Handelsschool 50 te willen bijdragen in de kosten der instandhouding van deze school. 3e. Een adres te richten tot het bestuur der provincie met het verzoek ter zake eene subsidie te willen verleenen van f3000. 4e. Het college van B. en W. uit te noodigen om, zoodra omtrent de punten sub 2e en 3e gunstige berichten zijn inge komen, over te gaan tot het doen verbouwen van het IJkkantoor, behoudens onvoorziene omstandigheden volgens het overgelegde plan B, en voorts aan den Raad voor te leggen aeene Verordening voor de Handels school b. eene Verordening, regelende het getal en de bezoldiging van de leeraren aan de Handelsschool c. eene Verordening op het heffen en invorderen van schoolgeld voor het onder wijs aan den Hadelsschool. De heer Van Buijsse constateert met genoegen dat B. en W. dit plan hebben ingediend. Spr. gelooft dat deze school noodzakelijk is. Spr. gaat het adres der Middenstands-Vereenigingen na en zegt o. m. dat ook van buiten nog vele leerlingen kunnen komeD. Spr. meent dat 24 dan ook gerust als basis kan worden aangenomen en dit is juist de reden voor spr. om met het plan mede te gaan. Alleen heeft spr. bezwaar tegen plan A. Plan B is beter op' zich zelf en ook min der duur. Spr. heeft gezien dat er gerekend is op klassen van 30. Dit is volgens spr. veel te veel. Mag niet meer dan 25 zijn. Spr. hoopt dan ook dat een andere wijze van oplossing wat het gebouw betreft, ge vonden worde. De lokalen zooals ze thans geprojecteerd zijn, ontvangen niet goed het licht en daarom is spr. nog meer tegen het IJkkantoor. De Voorzitter zegt, dat de inspecteur van het onderwijs geen bezwaar maakte tegen klassen van 30. Verder kan de licht- kwestie gemakkelijk worden opgelost Wat betreft het te klein worden der lokalen, zegt spr. dat, als men er b.v. 10 jaren mee toe kan, dit nog al mede valt. Verder ver- gete men niet, dat het IJkkantoor voor geen andere doeleinden geschikt is en daar om, al zou het een f 2500 kosten, dan meent spr. dat deze uitgave reden heeft. Ten slotte merkt spr. nog op, dat de keuze nooit op het IJkkantoor zou geval len zijn, indien dit toevallig niet leeg kwam. De heer de Groot juicht het plan van B. en W. toe, doch spr. had liever gezien, dat adressanten zelf de school oprichtten. Spr. wijst in dit verband op Industrie- en Ambachtsschoool. Wanneer deze zaak geheel uitgaat van de gemeente, vreest spr. dat van andere plaatsen geen subsidie te verwachten zal zijn. De Voorzitter antwoordt, dat de gemeen ten ten allen tijde hunne subsidie kunnen opheffen en dit is niet het geval bij Rijk en Provincie. Spr. meent, dat de gemeente de school moet oprichten, daar voor den middenstand hier nog niets gedaan is. De heer v. d. Peen de Lille is het geheel eens met B, en W. en antwoordt aan den heer de Groot dat geen vergelijk met de Ambachtschool mag worden gemaakt. Deze kwam onder buitengewone omstacdigheden tot stand, hetgeen spreker nagaat. De heer Melchers juicht het voorstel van B. en W. toe en constateert met genoegen, dat thans erkend wordt, dat het particulier initiatief te kort schiet. Verder juicht spr. het adres toe, omdat Alkmaar, als handel drijvende stad, op de hoogte van haar tijd moet blijven. De wijze van zaken drijven in Alkmaar is niet zooals het moet zijn en nu komt het spr. voor dat de Handelsschool goed zal werken voor de toekomst. De heer Glinderman heeft eigenlijk het zelfde als de heer Groot willen zeggen. Spr. vraagt waar het geld vandaan moet komen. De subsidie van Rijk en Provincie zal niet zoo gemakkelijk te krijgen zijn. Verder vraagt spr. wat die 5° pet. van het Rijk beteekenen? Spr. heeft eens berekend dat als de school 25 leerlingen heeft, ieder f 450 per jaar zal kosten, na vier jaar f 126 per leerling. Deze kosten komen spr. veel te hoog voor. Die 25 leerlingen acht spr. geen motief, om te komen tot een Han delsschool. De Voorzitter merkt op. dat het aantal leerlingen zich kan uitbreiden en dat verder is rekening gehouden met de pensioneering. Spr. is het echter niet eens met de bewe ring dat de kosten niet zouden zijn geli miteerd. De heer Glinderman houdt vol dat men op de f 3500 geheel niet aan kan. De Voorzitter wijst nog behalve op het practisch nut voor de leerlingen, ook nog op de voordeelen van de leeraren, die zich met huisgezinnen hier vestigen enz. De heer Glinderman acht die coordeelen niet te laag, doch vindt de uitgaven voor de gemeente te groot. De heer Portuin dankt B. en W. en de raadsleden die hun steun verleenden. Spr. zal niet verder over het groote nut uit weiden. Het spijt spr. echter dat de heer Glinderman zich op het laatst nog verzet. Echter is de heer Glinderman niet vol doende op de hoogte. Spr. zet de plannen daarom nog eens uiteen en concludeert dat er voor vrees geen reden is. Daarenboven kan de middenstand op particulier initiatief de school niet oprichten. De heer v. d. Bosch merkt op, dat het toch te waardeeren valt, dat de heer Glin derman de bezwaren heeft medegedeeld, al is men het er dan nog niet mede eens. Wat de opmerking van den heer Melchers betreft als zouden andere elementen dan hij langzamerhand in zijn schuitje komen, merkt spr. op dat de Raad steeds gaarne steunt, waar het particulier initiatief on toereikend is. De heer Boelmans ter Spill vraagt, of het niet mogelijk is op een andere plaats de school op te richten. Spr. persoonlijk zou wel voor slooping van het IJkkantoor zijn, maar spr. durft dit niet voor te stellen. De Voorzitter is van dezelfde meening. De heer Portuin dringt aan op spoed in deze zaak De Voorzitter zegt dat B. en W. zoo spoedig mogelijk zullen te werk gaan, doch dat zij thans niets kunnen toezeggen. De heer Glinderman zegt, dat de sub sidie-kwestie der Prov. Staten niet vóór Juni in behandeling kan komen. Punt 1 wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Punt 2. Idem. Punt 3. Idem. Punt 4. Idem. C- cruUitKnl Öws w 7 -.owgv/uOiUitUUü' „neutraliteit" van de Telegraaf louter een verzinsel is, een voorwendsel, dat nergens toe dient dan om argelooze lezers te lokken en dat het blad, zéker wat de twee laatste jaren betreft, in cynischen spot met alles wat heilig is, in luchthartigheid en bedenkelijke op- vatting van zedelijkheid, voor geen enkel liberaal, vrijzinnig of socialistisch blad behoeft onder te doen Allereerst echter iets over pers- neutraliteit in 't algemeen. Dat deze eene besliste onmogelijkheid is, schijnen, j hoe duidelijk het ook is, helaas velen 1 nog maar niet in te zien. Zij meenen, I dat een courant heel best neutraal d. i. onzijdig, onpartijdig zijn kan en zij meenen ook werkelijk voorbeelden van die pers-neutraliteit te kunnen aan- I halenDergelijke handelwijze kan echter I niet anders verklaard worden dan door I onbegrijpelijke oppervlakkigheid en on- I nadenkendheid. Hoe zou immers een Amerikaansche roman uit het Duitech, van OTTO HOECKER, 16) Wellicht in geen etad der wereld, Londen zelfs niet uitgezonderd, ie de dagelijkeche kroniek van misdaden en ongelukken zoo verschrikkelijk rijk voorzien, als juist die in New York, die «énige wereldstad, waarin alle mogelijke tegenstellingen tegen elkaar aan botsen en een ongelooflijk bont mengsel van volk woont met de meeat verscheiden eigen aardigheden in zeden en gewoonten, harts tochten en lasteringen. Daarom ook herbergt de koningin der nienwe wereld het meest eischende, ver- wendste en ondankbaarste leespubliek hetgeen goed te begrijpen is, want die onge hoorde menigvuldigheid van verbluffende gebeurtenissen stompt af, de overspannen zenuwen kunnen slechts nog door de grofste 'ensatieprikkeling bevredigd worden, waaraan van den anderen kant de chauvinistische 'gele pers« als hare voornaamste levenstaak gaarne en voordeelig te gemoet komt. Hare zucht, zoo onderhoudend en veel- ^Jdlg mogelijk te zijn, heeft een even roem- 'oozen als pijnlijken wedstrijd in het leven geroepen de ontloopen dochter en de ge lagen echtgenoot, de barmhartige zuster die wereld ontvlucht, en de extravagante operazangeres, de treurige messenheld en de politlseerende kanselredenaar, de moordenaar en «Un slachtoffsr, de gevallene en de van gingen, inzichten en overtuigingen vol doen Dat is een besliste onmogelijkheid. Wat het aan den een geeft, doet het te kort aan den ander en zoo kan het nimmer allen bevredigen. Een bewijs, dat „neutraliteit" onmogelijk is. Aangenomen echter dat ze bestaat, waarom moet deze dan juist in de courant worden toegepast Alom en in alle klassen en rangen der maatschappij ziet men leven en handelen en ijveren volgens beginsel, overtuiging of neiging, maar waarom nu in de courant precies niet? Moet de courant ons niet het geestelijk voedsel verschaffen? Moet de courant niet zijn de drager onzer ideeën, de verspreider en verdediger onzer be ginselen, om deze in het leven des te beter te doen uitkomen Kan dit echter een „neutrale" courant doen? Een „neutrale* courant mag evenmin een katholieke als een socialistische of liberalistische strekking hebben, want haar weggenomen beminnaar, de in verscheurd nachtgewaad een nachtelijken brand ontvluch tende bewoonster eener huurkazerne en het door de locomotief van de tram verpletterde kind zij allen worden in de couranten afgebeeld. Natuurlijk ontbreekt, zoo het kan, een realistische wedergave van de plaats waar het gebeurd is, ook niet. Op zoo'n manier wordt natuurlijk hon derdvoudig kapitaal geslagen uit een werke lijk gebeurd feit, dat uit zijn aard ook de aandacht der ernstige en tot oordeelen be kwame kringen trekt. Geen wonder derhalve, dat reeds de avondedities van denzelfden dag kolommenlange berichten over den >jongsten moord in den luchtkrabber» brachten. Niet alleen zag men er de portretten van Whistier en den vermoorde in afgebeeld de laatste zelfs in verschillende posen, waaronder ook een hoe hij, dank de weelderige verbeel dingskracht des teekenaars, er als onschuldig jongeling had uitgezien maar men had zelfs nauwkeurig het kantoor nageteekend, en op de afbeeldingen gaven dikke zwarte kruisjes de plaats aan waar men het slacht offer gevonden, waar men dit den doodsteek had toegebracht enz. Natuurlijk ontbrak ook niet een afbeel ding van den dolk, zooals hij gesloten was en met het blanke lemmet. Eén courant bracht zelfs verkleind de rekening van Tiffany een andere bood haren lezers een portret van den hallboy aan, welke het schel den en weenen in het privaatkantoor gehoord en ook het deurslot aangebracht had. Alle couranten, ook de ernstige en deftige, wier voornaamheid reeds uit den hoogeren prijs der losse nummers bleek, waren het in de beoordeeling van het feit er over eens dat het even geheimvol als onbegrijpelijk was Dit verkeerd inzicht in zaken is te betreuren en van katholieke zijde kan er dan ook niet genoeg op gewezen worden. In de volgende artikelen hopen wij dit duidelijk aan te toonen en daarbij te doen zien, dat reeds meerdere katho lieke bladen als Tijd, Gentrum en Maasbodegenoodzaakt waren, te waar schuwen voor de „neutraliteit", welke de Telegraaf er op nahoudt. Ten tweede male heeft jhr. mr. P. van Foreest, de afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het district Alkmaar, zijn politieke wijsheid gelucht, thans te Dirkshorn. Ook nü verklaarde hij „geen diep zinnige speech" te zullen houden. „Dan (toch) zou hij eerst alles op papier hebben moeten uitwerken en daarvan houdt hij niet. Liever wil hij en daarom noodzakelijk opheldering ver- eischte. Ook werd de naam en het karakter van den gevangen genomen persoon alge meen gunstig beoordeeld. Twee of drie avond bladen meldden ten slotte ook de totdusverre nog niet algemeen bekende verloving van Whistler met de gevierde Wagnerzangeres, en een dezer bladen was onkiesch genoeg, een geslaagd portret van Ethel weer te geven. Op alle hoeken en straten van New-York worden op zoo'n avond dergelijke artikelen als verslonden. Ook in de Lotosclub was men, vooral in de rookzaal, druk aan 't debatteeren. Eenige jonge lieden, welke nog den vorigen middag met Whistier geschertst hadden, waren bij zijn voorloopig verhoor voor het gerecht aanwezig geweest en had den den vriend nog getracht van dienst te zijnonder hen was ook Ralph Waldon, Deze laatste had den rechter zelfs voor Nad's voorloopige invrijheidstelling de hoogste borg sommen aangeboden, maar was afgewezen en Nad werd gevangen gehouden totdat het onderzoek des rechters zou zijn afgeloopen. Nad had zich overigens ten opzichte van hun aller vriend Ralph zeer onvriendelijk, om niet te zeggen, ondankbaar aangesteld, daar hy botweg hem verzocht had, er zich niet mede te bemoeien en verklaarde, dat hij alle betrekkingen met zyn vroegeren vriend had afgebroken en wenschte door hem niet meer te zullen worden lastig ge vallen. Toen Ralph Waldon in de rookzaal ver scheen, werd hy van alle kanten omringd en met een waren stortvloed van vragen overstelpt. «Och, laat my nu eerst eens adem halen», weerde Ralph af, die niet al te best ge- Èen rechtsche meerderheid volgt en naar alle waarschijnlijkheid komt dan ook de groote man van rechts weer voor den dag, want dr. Kuyper blijft thans wel achter de schermen, doch werkt daar hard". Iets verder voorspelt de ziener: „Doch, eens zal de tijd waarschijnlijk komen dat de Katholieken dr. Kuyper op zij zetten om zelf de eere-plaats in te nemen". En een kwartiertje later klinkt de sombere profetie van zijn lippen, dat „wanneer er een protectionistisch tarief zou worden ingevoerd, dat voor Neder land een groote slag zou zijn". Tjongen, tjongen! Ten besluite verwacht onze afgevaar digde, dat het cement der rechterzijde wat losser zal worden In gemoede, mag de quasi-profeet Dowie er kwaad om worden, dat wij onzen afgevaardigde met hem verge lijken stemd scheen te zyn. Hy wendde zich tot den hulpvaardigen bediende, die naar hem toekwam. >Ik verwacht bezoek van een heer laat my het aanstonds weten, wanneer hij zich aanmeldt». Toen keerde hij zich met een ernstig ge laat tot de bekenden, mengde zich echter niet in hun aangelegenheden en trachtte ongemerkt de poging om hem aan het spre ken te krijgeö, af te weren. «Wat er tusschen mij en Nad is riep by tameiyk norsch. «Om te weten, dat tusschen ons beiden reeds enkele weken alles niet te best har monieert, daarvoor behoeft men niet erg slim te zyn», meende hy eindeiyk, toen hy op aandringen zyner vrienden zich op een gemakkeiyke kanapee behagelyk had neer gezet. «Natuuriyk heet het ook hierwaar is de vrouw, in dit geval Nad's verloofde, de opera-diva...» «Ha, Ethel HastingsDaarmee is bij een benydenswaardige kerel, die Whistier, bij al zijn ongeluk nu «Meen je onderbrak Ralph den spreker met een koel lachje. «Ik kan deze opvatting niet met je dee- len, ik houd de donna niet voor de vrouw, met wie Nad gelukkig zijn kan». De vorige hield echter vol. Hij knipte veelzeggend met de oogen en zei toen onschuldig «Vólgens een >on dit» zou jy je daaren- tegen voor een uitstekend passend echtge noot voor miss Hastings gehouden hebben». Allen lachten, en een ander vroeg gemaakt- naïef, of de zangeres geen zin had in de millioenen van Riilph. Punt 4. Voorstel van B. en W. inzake ontheffing bepaalde laatste zinsnede van art. 44 der Bouw- en Woningverordening. B. en W. stellen voor te besluiten tot wederopzegging ontheffing te verleenen van het bepaalde in de eerste twee zinsneden van art. 44 der Bouw- en Woningverorde- niog ten aanzien van een houten werk- en bergloodsje, gebouwd op het terrein van het departement van Oorlog, ten kadaster bekend gemeente Alkmaar, Sectie C Nrs. 1, 1974 en 1975. Afschrift van dit besluit te zenden aan den heer Kolonel-Kommandant van het regiment genietroepen te Utrecht, als be schikking op zijn adres d.d. 18 Januari 1.1. Coniorm besloten. Punt 5. Voorstel van B. en W. betref fende het gebruik van loodwithoudende verfstoffen bij gemeentewerken. B. en W. geven den Raad in overweging: aan de afd. Alkmaar van den Neder- landschen schildersgezellenbond padres den heer H. J. Jansen, voorzitter), aan het bestuur van de sociaal-technische vereeniging van democratische ingenieurs en architecten (adres den heer Van Manen, secretaris, Kanaalweg 3, Scheveningen), aan het bestuur van den Alkmaarschen Bestuurdersbond (adres den heer Van Riet, voorzitter), aan de firma G. Greve, loodwitfabnkante te Utrecht, aan de firma Wed. Hondorff Block en Braet te Schoonhoven c. s., naar aanleiding van hunne aan den Raad ingezonden adressen, te berichten, dat tegen het verbieden van het gebruik van loodwit houdende verven bij het verfwerf 't welk door de gemeente in eigen beheer wordt uitgevoerd of dat door haar wordt aanbe steed, voorshands bezwaar bestaatdat echter bij het uitvoeren van dergelijke ge meentewerken als eisch zal worden gesteld, dat alleen loodwit in olie gebruikt mag worden, welke slechts in dien vorm op het werk zal mogen aanwezig zijn. B. en W. achten het onraadzaam, dat, waar de voor- en nadeelen van het gebruik van loodwithoudende verven door deskun digen en belanghebbenden nog steeds wor den gewikt en gewogen en waar zooveel verschil van gevoelen bestaat als hier het geval blijkt te zijn, het bestuur eener ge meente partij kieze- Daarvoor is des te minder aanleiding, nu de Minister van Binnenlandsche Zaken aan eene commissie heeft opgedragen, een onderzoek naar het loodwit-vraagstuk in te stellen. De heer Van Buijssen kan zich goed vereenigen met de conclusie vanB. enW., doch spr. vraagt, of de gemeente niet eens de proef kan nemen met anti-lood. Spr. heeft gelezen, dat dit goed werkt. De Voorzitter zegt, dat tegen een proef op kleine schaal geen bezwaar bestaat. De heer v. d. Bosch steunt gaarne het voorstel van Van Buijssen De heer Melchers vraagt of B. en W. de verklaring kunnen geven, dat voor binnen- verfwerken zinkwit wordt gebruikt. De Voorzitter verklaart, dat B. en W- den bisschop van Syracuse, Mgr. Bignami. Met enkele woorden wist hij de manifes tanten te kalmeeren. Deze juichten hem geestdriftig toe en lieten aan hem de zorg over te trachten voor. de gearresteerden de vrijheid te verkry'gen. Mgr. Bignami ging inderdaad naar den commissaris van politie, die beval alle gearresteerden in vrijheid te ■tellen. Rome en Portugal. Dezer dagen heeft in het Vaticaan ts Rome een plechtige pontificale uitvaart plaats gehad voor Koning Carlos I en den kroon prins van Portugal. De groote Zaal der Zaligverklaringen was stampvol met een uitgelezen publiek, waar onder vooral de Romeinsche aristocratie en de te Rome gevestigde kolonie van Portugeezen talrijk vertegenwoordigd waren. Op de tribune der souvereinen zat de Russische grootvorst Boris, met den minister-resident van Rusland by het Vaticaan. In den plechtigen hofstoet, die Z. H. den Paus by diens intreé verge «Kletspraatjes I» gaf de aangesprokene zyn tegenparty ten antwoord. «Ik denk nog niet aan trouwen... en het allerlaatste wel aan een huwelijk met deze dame, die heel de wereld voor den gek schynt te houden. Ik ken de onzuivere bron wel, waaruit Nad die slechte gedachte over my putte en tengevolge waarvan een ver koeling onzer langjarige vriendschap plaats vond. Maar iedere hond heeft zyn dagde tyd komt ook voor my, deze lage lasterin gen met woekerrente terug te betalen, die den arme slechts de keuze lieten tusschen bruid en vriend, want een van beiden moet noodzakelyk een leugenaar en opsnyder zyn I» Verbazing lag op aller gelaat te lezen verschillenden raadden ook pyniyk getroffen zyn bedoeling. «Ralph, gaat gy niet te ver waagde iemand te zeggen. «Je spreekt van een lady, die de alge meene hoogachting geniet... en het ver rast me «Nover mind, my boy 1» Doet er niet toe, jongen viel Ralph Waldon hem met een ruwen lach in de rede. «Wanneer ik me niet bedrieg, staan wy aan den vooravond van groote verrassingen Reeds menige huichelaarster is het deugden- masker van het gelaat gerukt, waarom zou een beroemde zangeres ook niet eens als een minderwaardig karakter misschien zelfs als een gevaarlijke intrigante ontmaskerd worden «Maar dat gaat bepaald te ver, Ralph. Je spreekt van een dame, die ik ook de eer heb te kennen en...» «Doet er niet toe 1» herhaalde de berispte met luider stem. (Wordt vervolgd).

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 5