Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Uit de Tweede Kamer, Van du historie ii dm geen anti-clericale «tuiversnovelle te maken. Wat niet wegneemt, dat de historie ter gelegenertijd, nog wel eens tegen de clericale •dompers» zal worden uitgespeeld. Gemengde huwelijken. Welk een allernoodlottigsten invloed het gemengde huwelijk op het geloofsleven uit oefent, leert ons een statistiek over Pruisen. Van 1900 tot 1905 is daar het aantal protestantsche kinderen, voortgesproten uit gemengde huwelijken, toegenomen met 41,942, het aantal roomsche met 27,351. Bij de laatste volkstelling bleek, dat voor het pro testantisme de meerdere winst aan kinderen uit gemengde huwelijken 101,940 was tegen 87,351 in 1900. Berlijn met de provincie Brandenburg heeft tot dezen, voor het pro testantisme gunstigen, toestand het meest bijgedragen. Daar zijn alleen in 1905 omstreeks 90,000 protestantsche tegen 30,000 katholieke kinderen uit gemengde huwelijken gesteld voor het protestantisme dus een meerdere winst van 60,000. En dan zouden sommige Katholieken nog willen bewaren, dat een gemengd huwelijk toch niet zoo heel erg is Frankrijk. Anticlericalisme. Hoe kleingeestig het Fransche anti cleri calisme dikwijls te werk gaat, blijkt uit de volgende staaltjes. Abbé Blanc, de pastoor van een dorp in het Zuiden van Frankrijk, had bij het ge meentebestuur aanvraag gedaan, om op de kiezerslijst te worden geplaatst en had daar toe alle noodige formaliteiten vervuld. Toch weigerde de verlichte commissie hem als kiezer in te schrijven en er was zoo waar een beslissing van den vrederechter noodig, om de commissie tot haren plicht te dwingen. Een zelfde geval gebeurde in een stedeke in het departement Cötes du Nord. Te Aoxerre had de burgemeester aan het bestuur der katholieke jongelingsvereeniging het gebruik der overdekte markthal voor een gymnastiek-uitvoering toegestaan. Nauwelijks komt deze bagatelle in den gemeenteraad ter sprake of de raad dwingt den burgemeester het reeds verleende verlof weer in te trekken. Wat kleine middelen I De haat tegen de Kerk uit zich echter niet zelden op nog erger manier. Lees slechts wat dezer dagen te Parijs voorviei. Als dezer dagen de 60-jarige abbé P. een plein te Parijs overstak, werd hy door een arbeider uitgescholden. Toen de priester zonder te antwoorden verder ging, viel de arbeider op hem aan en sloeg hem met de vuist in het gelaat, zoodat de grijze priester hevig bloedend in onmacht ter aarde viel. De gearresteerde erkende, dat abbé P. hem niets kwaads gedaan had, maar hij had gehandeld uit haat tegen de priesters, zooals ieder fatsoenlijk (1) mensch de priesters haten moet. Hij had daarom geen berouw over zijn daad. Dit voorval is teekenend en kan heiaas niet eens als uitzondering beschouwd worden. Portugal. Huwelijksplannen Het gerucht loopt, dat de jonge koning van Portugal zich zou engageeren met prinses Victoria, een dochter van keizer Wilhelm. In Lissabon wordt 't echter als voorbarig tegengesproken. Algiers. De katholieke missiën in Algiers. De missionarissen in Algiers, de »Witte Paters», geven in het Januari Februarinum mer van hun tweemaandelijksche bulletin, de volgende cijfers over hunne missie. In Algiers zjjn 7 apostolische vicariaten en één apostolische prefectuur gevestigd. Het aantal missie staties bedraagt 97, dat der missionarissen 418, dat der gedoopten 123,909 en der catechumenen 172.605. De paters hebben in Algiers 830 scholen gesticht, die door 31.012 kinderen worden bezocht, Amerika. De ramp te Collingwood. De Times verneemt nog uit New-York omtrent den brand te Collingwood, dat ver scheidene personen in hechtenis genomen zjjn, daar men vermoedt, met brandstichting te doen te hebben. Toen de gearresteerde vrouw van den concierge naar de gevangenis zou worden gevoerd, wilde de opgewonden menigte haar lynchen. Slechts met groote moeite slaagde de politie er in, de van woede bijna waanzinnige menigte van geweld daden terug te houden. Op de plaats van de afgebrande school, zal op bevel van president Roosevelt, een tehuis voor weezen worden opgericht. De raderen der parlementaire machine zijn gisteren dan weèr in beweging gekomen. De Regeerings wagen, door het vorige kabinet in den modder achtergelaten, is wederom op het droge gebracht en Heems kerk heeft hem gisteren aan 't rollen gemaakt Onder groote belangstelling natuurlijk. De tribunes waren stampvol. En toen heeft de minister president, mede namens zijne collega's, eene verklaring afge legd, die klinkt als een klok I Al het liberale en socialistische geschrijf ten spijt, dat het nieuwe Kabinet zich wel zal bewegen op de neutrale zone, dat de antithese dood en begraven is enz. enz., heeft het ministerie-Heemskerk, bij monde van zijn premier, onomwonden verklaard, dat thans een Kabinet der Rechterzijde aan het bewind is gekomen, en dat dit Kabinet ook zal werkzaam zijn volgens die rechtsche beginselen. Wij hebben, aldus Heemskerk in den aanvang zijner rede, ons verplicht geacht de roeping te aanvaarden om het bewind te voeren en wel overeenkomstig de be ginselen, levende in de partijen der Rechterzijde. Wij oordeelen, ons aan die taak niet te mogen onttrekken, nu de mogelijkheid der formatie van een nieuw Kabinet, steu nende op een geconcentreerde Linkerzijde, niet kon worden aangenomen. Het Kabinet wil trachten, door de toepas sing zijner beginselen, zooveel mogelijk bevrediging te schenken. Waar principieele tegenstellingen zich voordoen, zal het dié niet mogen ontwijken, doch het oordeelt de mogelijkheid te moeten aannemen, dat omtrent verschil lende onderwerpen, die rijp zijn voor behandeling of die aanhangig moeten worden gemaakt, zonder verzaking van beginselen ook in deze Kamer voldoende overeenstemming kan worden verkregen. In dien geest wenscht de Regeering dan ook gemeen overleg te plegen met de Staten Generaal aangaande de onder werpen, waarvan de behandeling thans het meest voor de hand ligt. Een rechtsch Kabinet dus, geen «zaken kabinet», doch waar het kan, samenwerking met de overige partijen, zonder prijsgeving der beginselen. Dit is voor heden wel het voornaamste, dat aan te stippen valt. De rechtsche pers had niet anders verwacht, maar links zal het leelijk tegenvallen. Hopen we, dat de nieuwe rechtsche Re geering veel moge tot stand brengen I Wat de plannen der Regeering betreft, belooft het Kabinet een groote werkzaamheid te zullen ontwikkelen. 't Is thans de gelegenheid niet hierover uitvoerig uit te weiden daarom slechts een paar opmerkingen. Met vreugde zullen onze lezers zeker ver nemen, dat de Regeering van plan is bin nenkort in te dienen een wetsontwerp tot bestrijding der openbare onzedelijkheid. Dit is hard noodig en dat de Regeering met een dergelijk plan aanstonds voor den dag komt, bewijst, dat het ernst is met haar rechtsch-zjjn. Ook kan een wetsontwerp tot subsidieering van bizondere middelbare scholen verwacht worden. Ingetrokken is het wetsontwerp tot Grond wetsherziening, wijl de Regeering zich daar mede geenszins kan vereenigen. Overigens acht zij de tegenwoordige parlementaire periode te vergevorderd om te pogen het vraagstuk der herziening, dat in ieder geval een nader onderzoek vereischt, binnen deze periode nog tot oplossing te brengen. Hiermede is de kiesrechtkwestie voorloopig van de baan en kan de sociale wetgeving eerst een beurt krijgen. Ziedaar een paar der voornaamste voor stellen en wijzigingen. Wij hopen, dat de Regeering in staat zal zijn vele harer plannen ten uitvoer te brengen en eindigen daarom voor heden met den wensch, aan het slot zijner rede door minister Heemskerk uitgesproken, dat de Kamer, met wederzjjdsch behoud van het beginsel, tot samenwerking bereid zal wezen I Minister Bevers. Minister Bevers heeft per circulaire aan alle conferentiën van den H. Vincentius a Paulo kennis gegeven van zijn ontslagname als President van den Hoofdraad der Ver- eeniging van den H. Vincentius a Paulo in Nederland. De groote en zware verplichtingen van het ministerambt maken het hem ten eenenmale onmogelijk het presidentschap te blijven vervullen. De Sociale Week. Volgens de Msb. zal de dit jaar te Rotter dam te houden Sociale Week uitsluitend ge wijd zijn aan de behandeling der Sociale Gemeentepolitiek», welk vraagstuk door diverse sprekers in al zijn onderdeelen zal worden beschouwd. Kath. Sociale Actie. Door het Diocesaan Gomité der K, S. A, van het bisdom Roermond zijn in de laatste algemeene vergadering eenige beslissingen genomen, welke waard zjjn meer algemeen bekend te worden. Besloten werd, dat aan het Centraal- Bureau zal voorgesteld worden le de uit gifte van een vlugschrift in overleg met 't hoofdbestuur van »Voor eer en deugd» 2e een onderzoek in te stellen naar de vraag of geene maatregelen kunnen genomen wor den ten einde in navolging o.a. van het Leger des Heils en Patrimonium goedkoope en fatsoenlijke logies gelegenheden voor rei zende R. K. werklieden te verkrijgen. Naar aanleiding van de klacht in de Mede- deelingen van begin Februari j.l., dat de menschen liever gaan naar vergaderingen waar een zwierig betoog wordt gehouden, dan waar een practisch en nuttig onderwerp wordt behandeld, wordt als eerste eisch van welslagen der Sociale Actie practisch werken genoemd o.a. uitende in maatregelen als de oprichting van 'huishoudscholen, den bouw van woningen (liefst door Bouwvereenigingon erkend volgens de Woningwet). De aandacht der plaatselijke comité's zal hierop gevestigd worden. Drankmisbruik. De Volksbond tegen Drankmisbruik ver spreidt artistiek uitgevoerde Volksbond- kaarten, ontworpen naar het vignet van den Bond, ingericht hetzij voor correspon dentie, hetzij voor ledenwerving. Ook door bet verkrijgbaar stellen van Volksbond-zegels (sluit-etiketten) is den leden een nieuw propaganda middel aan de hand gedaan, om in ruimen kring de aandacht te vestigen op den Bond »n zijn streven. Ziekteverzekering. Naar het Hbl. uit vertrouwbare bron ver neemt, kan de intrekking van het Ziekte- verzekeringsontwerp, ingediend door het vorig Kabinet, binnen enkele dagen worden ver wacht. Vervroegde winkelsluiting. In ons vorig nummer hebben we iets medegedeeld omtrent de plannen, welke te Weesp bestaan, wat betreft vervroegde win kelsluiting. We willen thans even wijzen op voor beelden in Duitschland, welke het laatste nummer van het Kath. Soc. Wbl. mededeelt. De 8 uur sluiting bestaat thans in 346 steden van Duitschland, steden van allerlei aard en in allerlei deelen des lande ge legen. Er zjjn 196 steden bjj met minder dan 20.000 inwoners, 93 met 20 tot 50.000 zielen, 57 met meer dan 50,000 inwoners. De vervroegde winkelsluiting neemt er steeds grooter omvang aan. Wanneer volgen wij ALKMAAR, 11 Maart 1908. Het Huls van Zessen. Mr. J. S. L. Aghina, advocaat en procu reur alhier is door Z. K. H. den Hertog van Aosta aangesteld tot secretaris van het college van bestuurderen over de proveniers-stichting Het Huis van Zessen alhier. Zooals onzen lezers wellicht bekend is, wordt het Huis van Zessen in Btand gehou den uit fondsen, daartoe door voorouders van den Hertog bovengenoemd, disponibel gesteld. De beide andere bestuurders zijn mr. Coe bergh, notaris te Leiden, voorzitter en de heer de Sonnaviile alhier, penningmeester. Een verzoekschrift. Door een groot aantal belanghebbenden hier en in den omtrek zal het volgende adres aan de Directie der H. IJ. S. M. gezonden worden Ondergeteekenden, allen reizigers, geven Uwe Directie in overweging te willen nemen, trein no, 6604 van Behagen des Donderdags te doen vertrekken zoo mogelijk één uur of l'/e UUI later als thans aange geven is en verzoeken tevens aan vermelden trein eenige personen wagens toe te pasten, waardoor ondergeteekenden in de gelegenheid gesteld worden, van een later vertrek uit Schagen gebruik te kunnen maken. Volgen handteekeningen. Mannencongregatle. -C--, Zondagavond zal te 7 uur in de St. Do- minicuskerk de plechtige opdracht van de nieuwe leden der Mannencongregatie plaats hebben, terwijl de voorbereidende oefeningen gehouden worden Zaterdagavond 7 ure en Zondagmorgen te 6 ure met algemeene H. Communie. De predicaties worden gehouden door een WelEerw. Pater Franciscaan. Statuten. De Stct. no. 58 bevat de wijzigingen der statuten van de yereeniging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs alhier. Eindexamens H.B.S. De eindexamens der H.B.S. met 5 jarigen cursus zullen in deze provincie dit jaar worden gehouden le Haarlem en te Zaandam. De Westelijke commissie te Haarlem zal hebben te examineeren de candidaten afkom stig van de H.B.S. te Haarlem, te Alkmaar, te Hoorn en te Den Helder en de Oostelijke commissie te Zaandam die, afkomstig van de H.B.S. te Amsterdam, Zaandam en te Hilversum. De candidaten, die niet het volledig onderwijs aan een H.B.S. met 5- jarigen cursus in deze provincie hebben ge volgd, zullen zich hebben aan te melden bij den voorzitter der Oostelijke commissie te Zaandam. In de commissie te Haarlem zijn benoemd a. tot voorzitter, tevens lid der commissie, dr. R. Brongerema, directeur der gemeente lijke H.B.S. te Haarlem b. tot ledendr. G. Nolst Trenité, leeraar aan de H.B.S. te Haarlem, H. T. van Goor, te idem, A. H. Giinther, te idem en H. J. de Vries, te idem, dr. H. A. Naber, leeraar aan de H.B.S. te Hoorn, dr. W. C. L, Bronsveld, directeur der H.B.S. te idem, dr. D. A. Kerkhoff, directeur der Rijks H.B.S. te den Helder, I. G. de la Fontaine Verwey, leeraar aan de H.B.S. te idem, H. L, Bouwman, leeraar aan de H.B.S. te idem, dr. J. J. Hallo, leeraar aan de gemeente H.B.S. te Gravenhage, dr. A. C. Anlusch, directeur der Rijks 'H.B.S. te Alkmaar, H. Sellemans, E. M. van Soest en H. L. Ziek, leeraren aan de Rijks H.B.S. te Alkmaar en G. M. de Jongh Schiffer, leeraar aan de gemeente H.B.S. te Hoorn. Voetbal. De wedstrijd van Zondag, tusschen Alc- maria Victrix en T, O. G. (Amsterdam) ein digde met een 7—1 overwinning voor Alkmaar. Verplaatst. De Mient is een keurigen winkel rijker geworden door de verplaatsing van het tapijt- magazijn van den heer Sidonius de Jong van het Verdronkenoord naar de Mient. De keurige étalage, 's avonds schitterend verlicht, trekt zeer de aandacht en is een kijkje overwaard, De wedstrijd voor handwerkslieden. Vrijdagavond as, zal een vergadering in de (Harmonie» worden gehouden, belegd door het bestuur en de commissie voor de wedstrijden tusschen mannelijke en vrouwe ljjke handwerkslieden die in den loop van dit jaar zullen plaats hebben. Allerlei inlich tingen zullen daar gegeven worden. Er is al groote belangstelling voor deze wedstrijden doch vele takken van handwerk hebben zich nog niet voor deelname opgegeven. Het is zeer gewenscht dat degenen, die zich nog niet voor deelname aanmeldden dit alsnog doen. Treinenloop. In de laatste gehouden vergadering der Kamer van Koophandel alhier kwam o.m. in behandeling een verzoek aan de Kamer om steun te verleenen aan de Kamer van Koophandel te Helder, die door inzending van adressen aan de H. S. M., den minister van Waterstaat enz. heeft getracht verande ring te verkrijgen in het ontwerp voor de zomerdienstregeling op de spoorwegen, daar de laatste trein van Amsterdam, die te 11.42 te Alkmaar zal aankomen, dan alleen des Zondags zal doorgaan naar Helder, en de trein van 7.58 's av. uit Alkmaar naar Am sterdam voortaan alleen des Zondags van Helder zal komen. Opgemerkt werd, dat er nog eenige treinen zijn, die te Amsterdam juist enkele minuten te laat aankomen om aansluiting te geven met de treinen van het Oosterspoor, terwijl er juist een trein van Alkmaar te 2.34 te Amsterdam aankomt en eveneens te 2.34 vertrekt naar Nijmegen. Dergelijke bezwaren zullen echter altijd wel bestaan en daarom werd voorgesteld niet op het verzoek in te gaan, daar de dienstregeling voor Alkmaar in één opzicht veel beter is geworden. Het ontwerp houdt namelijk in, waarop de kamer sedert jaren telkens heeft aangedrongen, dat er uit Alkmaar een trein zal loopen, die 'a morgens reeds te 6.46 te Amslerdam aan komt, zoodat men met vroege verbindings- treinen naar het Zuiden en Oosten van ons land zal kunnen reizen, zij het ook niet des Zondags. Besloten wordt geen wijziging van het ontwerp voor de zomerdienstrege ling aan te vragen. Geslaagd.' Bij het toelatings examen voor de Kweek school te Bergen, slaagde gisteren o.a. Anna Hinke, leerlinge der Zusterschool alhier. Aanbestedingen. Bjj de gisteren gehouden aanbesteding Voor het jaarlijksch onderhoud der Cadetten school, werd als volgt ingeschreven P. Meier f 3677, Gebr. Groot, Woude f 3548, L. C. Oudt f 3400, S. Fraijmau f 3372, F. Rike f 3235, J. Joon f 3200, C. Bol f 3058, L, de Rover f 2875. By de gisteren gehouden aanbesteding van het sloopen en bouwen van een woon huis aan den Kennemersingel, architect D. G. Weisenborn, waren ingekomen de volgende biljetten N. Landman en Zn. f 3234.48, D. Mienes f 3224, B. Bruin f 3170, B. L. Blom f 3140, 8. Yeen f 3025, J. Dorregeest f 3000, J. A. Hoekmeijor f 2950, C. Groen f 2880, H. Louw f 2849, J. J. Velthuis f 2825, O. Asjes f 2557, J. Bregman f 2490, R. Holman f 2435, G. Beek f 2422, allen alhier. 3 van on waarde. De raming was f 3107.81. Velling vast goed. Het Woonhuis aan de Sandersbuurt te Alkmaar, wijk D 21, groot 81 centiaren, is in bod gebracht op f 770 door J. de Jager. De afslag heeft plaats op 16 Maart 1908, des avonds 6 uur, in het café van den heer Hazes, aan het Luttik Oudorp. Egmond a. d. Hoef. Onze dorpsgenoot, de heer A. Jansen, tijdelijk onderwijzer aan de O. L. S. te Nibbixwoud, is voor vast benoemd aan die school. Egmondblnnen. Woensdag 18 Maart bestaat er hier gele genheid tot kosteloos inenting of herinenting; en wel van 2—3 in de openbare school te Egmondbinnen en van 4—5 te Egmond a.d. Hoef, eveueens in het schoollokaal. Verschillende bloemmisten alhier hebben de handen ineen geslagen, om hunne bollen velden te vrijwaren tegen het schadelijk ge dierte. Zij hebben nl. bijna 7000 M. IJzer draad, (Gaasdraad) om de z.g. Nollen heen gespannen, op een meter hoogte. Dit vonden de konijnen wel wat kras, maar Maandag morgen deden zich een paar hazen te goed aan de pas uit den grond komende tulpjes. Toen men op hen afkwam, wisten zij onmid dellijk raad, sprongen over het gaasdraad heen, legden de ooren in den nek en kozen het hazenpad 1 Bij den heer W, G. ontstond een begin van brand, dien men met eenige emmers water wist te blusschen. Alleen is eenige schade aan meubelen ontstaan. Naar wij vernemen, wordt de schade echter door brandassurantie gedekt. De burgemeester van Egmondbinnen maakt bekend, dat de staat van hetgeen naar het burgerlijk recht eigendom der ge meente is, hetzij in druk, hetzij in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijg baar is gesteld. Heemskerk. De 12jarige H. van hier wilde dezer dagen te Bennebroek op de stoomtram springen. Hij werd overreden en was on- middellijk een lijk. Harenkarspel. De Stct. no. 58 bevat de statuten der ïjsclub Waarland alhier. Dlrkshorn. Op Zaterdag 7 Maftrt, des voormiddags ten 10 ure, hield de Raad zjjn gewone vergadering. De onderwerpen van beraadslaging waren mededeelingen en Ingekomen stukken. Benoeming armvoogd, periodieke aftreding de heer W. Zut. Benoeming leden, commissie wering van schoolverzuim. Ontslagaanvrage Mej. B. E. Hoogbruin. Aanwezig alle leden. Ingekomen stukken, request van de groente- vereeniging Waarland en omstreken, waarin de desolate toestand van het marktwezen werd uiteengezet, met het doel adhaesie te betuigen met de aanvraag om subsidie aan gemeente- en polderbesturen, welke binnen kort zou gedaan worden door de permanente commissie voor de spoorlijn station en dorp Noord-Scharwoude. Verder was ingekomen eene dankbetuiging van vrouw Waag, voor de gratificatie haar geschonken op haar 25 jarig feest. Bjj acclamatie werden de leden van de commissie tot wering van schoolverzuim herbenoemd. Als armvoogd werd herkozen de heer W. Zut. Aan Mej. B. E. Hoogbruin werd met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag ver leend als onderwijzeres te Kerkebuurt. In overleg echter met Mej. H. zou aan den gemeenteraad te Velsen het verzoek worden gericht, of de datum van indiensttreding niet kon gesteld worden op 15 April, daar het voor 't gemeentebestuur alhier moeilijk zou zjjn of liever onmogelijk, om voor 1 April een andere onderwijskracht te hebben. Met algemeene stemmen werd besloten het ontslag in 't vervolg te doen ingaan eerst zes weken na de aanvraag. De voorheen geldende regel gaf hiervoor aan den tijd van één maand. De heer J. Burger stelde voor, de oproe ping niet te plaatsen alleen in de «Vacature,» maar ook in de «Katholieke Onderwijzer,» daar voor Kerkebuurt en Waarland, waar het meerendeel der bevolking Katholiek is, gewenscht zjjn Katholieke onderwijskrachten. Voorheen geschiedde het plaatsen der adver tentie in de >K. O.» nog al eens van parti culiere zijde voor de school te Kerkebuurt en nu heeft het den schjjn, dat het voor de school te Kerkebuurt noodzakelijk is en niet voor die te Waarland, alsof er iets aan het onderwijs te Kerkebuurt haperde. En het tegendeel is waar, d.w.z. de hoofd onderwijzer de heer Blad, wordt geëerd door groot en klein, is geacht en gezien, maar de heer B. vindt, dat in een Katholieke streek een Katholiek thuis hoort, zoowel te W. als K. Besloten wordt de oproeping te plaatsen in de Vac. en K. O. Mededeeling van B. en W. dat de be grooting ter verbetering van den weg op Kerkebuurt bedraagt f 75 voor een paarden- pad en f 200 voor een straatweg. De heer Weel is voor bestrating van dat gedeelte. De heer J. Burger is ook een voorstander voor verbetering, maar zoo goedkoop mogeljjk. De heer Slot wijst er op, dat rekening moet gehouden worden met den minder gunstigen toestand en stelt voor een com missie tot onderzoek te benoemen, wat wordt aangenomen. De heeren Burger en Slot wer den tot commissieleden benoemd. Bij de rondvraag richt de heer Burger zich met de vraag tot den Burgemeester, als zjjnde het hoofd der politie, hoe het gesteld is met het dobbelen te Dirkshorn. Hjj heeft er van vernomen van weldenkende burgers en beschouwt dat dus niet als een «kletspraatje.» De Burgemeester zal een onderzoek in stellen. De heer Slot vraagt inlichtingen omtrent de schandaliteiten voor eenige weken gelsden te Tuitjenhorn en Kalverdijk gepleegd. Spr. dacht, dat de heer Burger die vraag wel zou gesteld hebben, waarop deze hem een afdoend antwoord geeft, n.l. de heer Burger had vernomen van den Rijksveldwachter, dat er genoeg bewijzen waren om de verdachte personen in deze kwestie voor de rechtbank te dagen. Zuld-Scharwonde. Zooals dezer dagen aan Het Vaderland werd gemeld, werd te Nieuwkoop een koperen tabaksdoos opgebaggerd, op het deksel waar van de portretten van stadhouder Willem V en zjjn gemalin zjjn gegraveerd, benevens een vers. Twee belangstellende lezers uit Amsterdam en Woubrugge deelden aan het Nieuws van den Dag mede, dat ook zij der gelijke Oranje-tabaksdoozen kenden. De heer J. Bak, alhier, is eveneens in het bezit van zulk een doos. Zjj heeft een lang- werpigen vormop het deksel ziet men in een medaillon de portretten van Prins Willem V en dienB gemalin, waartusschen de woor den «Vivat Oranje». Daartegenover, aan de bovenzijde leest men het volgende gedicht Oranje door gods kragt geeft eendragt, vreede [en magt, So lang als son en maan sal aan den hemel [schijnen, Sal nooijt de Oranje-couleur verwelken off [verdwjjnen. So lang Jehova god gedenkt aan zjjn verbond En boog vertoond aan dit benederond, So lang er schepsels zjjn, die hare maaker loove, So lang de wereld staat bljjft nog Oranje boove. Door Godes kragt en Pruysen magt Is de Oranje-Stam in finer gebragt. Met groot gerugt sijn de Pruysen ingerukt. Den 10 October 1787. Aan den voorkant staat nog te lezen Nu ik het heb gevonden siet m' Vind ik mjjn in groot verdriet, Hat ik het soeke laaten staan, Op krukken hat ik noojjt gegaan.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2