R. Kath. Mienwi' en ^kti.verteiitie'fola.dL voor Noord-Holland. No. 23. Woensdag- 18 Maart 1908. 24e Jaargang-. FEUILLETON. Het kiesrecht-vraagstuk, Schuldig Buitenland. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 30 cent. Elke regel meer tl Reclames per regel 15 ATTENTIE! Zij, die zich met 1 April op „Ons Blad" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Voor abonnementen en adver tenties te Krommenie kan men zich aanmelden bij onzen agent aldaar, den heer W. van Straten, Zuider- hoofdstraat. Te Assendelft bij onzen agent den heer D. J. Mijnen, boekhandel. Te Wormerveer bij onzen agent den heer E. Joosen, Krom.weg. De Administratie. i. Nu dezer dagen in geheel Nederland en dus ook in het district Alkmaar de de R. K. Kiesvereenigingen vergaderen om de leden in de gelegenheid te stellen hun meening te zeggen over de oplos sing van het kiesrechtvraagstuk en antwoord te geven op de 15 alle min of meer gewichtige vragen, die door het Bestuur van den Aigemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland z(jn gesteld, komt het ons gewenscht voor den stand van het vraagstuk eenigszins nader uit een te zetten. De antwoorden der kiezers toch zullen geheel of gedeeltelijk kunnen beheerschen de antwoorden, die door de E. K Centrale Ki6svereeniging in het Hoofd kiesdistrict Alkmaar aan het Bestuur van den Bond op zijn vragen zullen worden gegeven. En al werd ons, kiezers, door het Bondsbestuur een leiddraad verschaft en al zal nog op de verschillende verga deringen ongetwijfeld een en ander nader worden toegelicht, zoodat die leiddraad gemakkelijker tot bet einddoel zal zijn te volgen, toch zal de weg daarheen voor velen van ons, die niet gewend zijn politieke wegen druk te bewandelen en politieke vraagstukken op te lossen, zwaar vallen. Het is toch geen glad gebaande dreef deze politieke weg, maar eene vol kuilen en gaten, voetangels en klemmen. Het is geen gemakkelijk vraagstuk, waarvan de oplossing als voor de hand ligt en al zijn er misschien wel honderd oplossingen te geven van het kiesrecht- vraagstuk, zooals het zich thans aan ons voordoet, slechts weinige zullen inderdaad goed zijn. Amerikaansche roman uit het Duitsch, van OTTO HOECKEE, 19) Crout haalde de schouders op en maakte aanstalten om te vertrekken. Een misdaad moet gestraft worden, 't •souvereine volk roept om boete, en smaalt op de nalatige politie, en vergeet, dat 't in den regel juist niet de armen van geest zijn, die de misdaden plegen... Ik stel me van deze confrontatie in elk geval veel voor, zoo niet alles Op zijn weg naar 't Centraalbureau stapte de detective een apotheek binnen, welker eigenaar dikwijls met ambtelijke onderzoe kingen belast werd. Hjj vond hem in zijn laboratorium. •Mr. Tucker, kunt u vóór morgen vroeg nog vaststellen, of de sporen van groen lak op dit pakpapier van één van deze beide staven afkomstig zijn Daarbij legde bij 't pakpapier, dat bij in Whistlers office by zich gestoken had, en waarin 't proefpakje met bruispoeier gezeten had, op tafeldaarna baalde hij twee eindjes van lakstaven, zorgvuldig in papieren ge wikkeld en met »1« en »2< gemerkt, uit den binnenzak van zijn jas, en legde ook deze voor den apotheker neer. •Maar niet verwisselen, Mr. Tucker. De zaak is buitengewoon gewichtig't heeft Doch", zal misschien een kiezer vragen, die nadenkt, al ontbreekt hem tijd en gelegenheid om zich met de politiek veel in te laten, „vanwaar komt plotseling dat kiesrechtvraagstuk, dat wacht op een oplossing?" Ons dunkt, wij kunnen niet beter doen dan in antwoord hierop aan te halen, wat Mr. Aalberse in 1906 reeds schreef in de inleiding van de brochure .Democratie en Kiesrecht door W. S. Lilly", een boekje (Politieke Studiën le Jaargang No. 6) waarvan de lezing aan hen, die antwoord zullen hebben te geven op de bewuste 15 vragen, niet genoeg kan worden aanbevolen. „Dit vraagstuk is thans, na de Troon rede van 1905, in zoo verre actueel, dat, zelfs indien er al uit den boezem der Katholieke Staatspartij geen aan drang bestond, noch komen zou, tot wijziging van het in ons land bestaand Kiesrecht, toch de Partij als zoodanig binnen langer of korter tijd geroepen kan worden, om er zich, in welken geest dan ook, over uit te spreken. En dan valt allereerst op, dat de litte ratuur over dit onderwerp al zeer schaarsch is. Wie naar eenige schrifte lijke voorlichting zoekt, buiten de dag blad-litteratuur om, zal weinig vinden". En in de circulaire aan de R. K. Kiesvereenigingen van het Bestuur van den Aigemeenen Bond lezen wij o. m. „In de algemeene vergadering van den Bond, gehouden te Utrecht op 28 Mei 1906, werd het volgende voorstel aan genomen De Algemeene Bond van Roomsch- Katholieke Kiesvereenigingen in Neder land, Overwegende dat door de tegenwoor dige Regeering in de naaste toekomst in uitzicht is gesteld een voorstel tot grondwetsherziening o.a. ten doel heb bende de regeling van het Kiesrecht aan den gewonen wetgever over te laten, Overwegende, dat het mitsdien te eeniger tijd wenscheiijk en zelfs nood zakelijk kan blijken dat de Algemeene Bond van R. K. Kiesvereenigingen zich uitspreke over wijzigingen in de wette lijke bepalingen, regelende het Kiesrecht, aan te brengen, Overwegende, dat aan een deugdelijke bespreking dezer kwestie in de Kies vereenigingen en in den Bond een schriftelijke voorbereiding zeer bevor derlijk moet zijn, Besluit aan liet Bestuur op te dragen eene commissie te benoemen van vijf leden welke deze kwestie van het Kies- betrebking op een misdaad'. •Ik zal er voor zorgen. U kunt de analy een morgenvroeg afbalen, Mr. Crout. Ik zal er dadelyk aan beginnen*. Op 't hoofdkantoor van politie wachtte den detective een verrassing. De dienstdoende agent deelde hem mede, dat sergeant Keane van Whistlers office uit herhaaldelijk om hem getelefoneerd had, om naar zijn ver- blyf te vragen. »U moet er direct heen, de Coroner is er ook, en u wordt verwacht». Maar wat is er dan te deen Is er wat nieuwe vroeg Crout verwonderd, maar de ander wist er niets van. Zooveel te beter, dan tref ik de heeren b(j elkaar. Ik breng hun aardig wat nieuws mee«. Vol ijver snelde bij weer terug naar de bovenstad. 't Sloeg juist negen uur, toen hij den lucht krabber aan Madison Square bereikte. VIJFDE HOOFDSTUK, In de voorhal brandden slechts de gewone nachtlampen en verspreidden slechts een schemerachtig licht om zich been. De poort wachter opende de zware buitendeur, ge leidde hem naar de lift, waarmee de nieuw aangekomene naar de bovenste verdieping gevoerd werd. Langzaam gleed bij langs de tallooze verdiepingen omboog, in welker gan gen de dunne gasvlammen flakkerden en een ongezellig licht wierpen over de eentonige vloertegels. Diepe stilte, slechts verbroken door 't zoeven van de glijdende lift, drukte loodzwaar op 't reuzengebouw, welks vormen zich in den nacht in 't onmetelijke schenen te verliezen. "De opgewekte levendigheid, welke overdag duizenden menscben bier te recht aan eene nauwkeurige studie zal onderwerpen, daarover een uitvoerig rapport uitbrengen en uiterlijk binnen een jaar dit rapport bij het Bestuur inleveren zal. Dit rappurt worde door het Bestuur al of niet voorzien van zijn opmerkingen ter bespreking toegezonden aan de aan gesloten Kiesvereenigingen, ten einde eene vruchtbare discussie op de eerst volgende Algemeene Vergadering mo gelijk te maken". Het rapport, de leiddraad waarvan wij boven spraken ons verschaft door het Bondsbestuur, of liever dus door de door dit Bestuur benoemde Com missie, werd door deze den 26 October 1907 ingeleverd. Het is een boek van 216 bladzijden, dat, verdeeld in tien hoofdstukken, het Kiesrecht van alle kanten goed belicht en nauwkeurig beschouwt. Hoofdstuk IV, V en VI zijn voor de oplossing van het Kiesrechtvraagstuk in Nederland de voornaamste. Hoofdstuk IV noemt de gebreken in de bestaande Kiesrechtregeling; Hoofd stuk V verdeeld in vier afdeelingen: A. Hoofdbeginselen, B. Vrouwenkies recht, C. Meervoudig Kiesrecht en D. Uitsluitingen en beperkingen geeft de gewenschte regeling voor de Tweede Kamer aan, terwijl in Hoofdstuk VI wordt behandeld de Uitoefening van het Kiesrecht, o. a.de stemplicht en de evenredige vertegenwoordiging. Het rapport, waarin het kiesrecht vraagstuk, zooals wij reeds zeiden, van alJe kanten goed wordt bekeken, geeft ons echter niet êine, doch meerdere oplossingen. In de inleiding van het rapport schrijft de Commissie: „Een der oorzaken, waarom tot voor korten tijd onder de onzen het kiesrecht zelden of nooit het voorwerp was van groote openlijke belangstelling is zeker wel, dat de mogelijkheid niet geheel was uitgesloten, dat zich zou openbaren een verschil van meening van min of meer beteekenis. En waarom die strijd uitgelokt in tijden, waarin het vraagstuk geen inzet was van praktische politiek, terwijl er zooveel meer nut kon worden gesticht door samenwerking en eendrachtig sa mengaan. Verschil van gevoelen, ziedaar wat onder de Katholieken van Nederland waarschijnlijk wel zal heerschen. Niet alsof zich reeds vaste overtuigingen bij de groote menigte hadden gevestigd, daarvoor is het vraagstuk nog te onrijp. weeg brachten, die in koortsachtige baast kwamen en gingen in de tallooze kantoren van dit ontzaglijke gebouw, was verdwe nen alsof ze nooit meer keeren zou. Verruimd baalde Orout adem, toen de lift eindelijk in de bovenste verdieping stil hield. Hier was alles helder verlicht, en men boorde op den gang reeds een gewirwar van stem men, dat scheen te komen uit 't kantoor van den advocaat. Toen de detective de deur opende, bleef hij een oogenblik verstomd aarzelen op den drempel. Een zeer onge wonen aanblik bood 't kantoor. Enkele be ambten zaten bij den lessenaar en waren bezig in papieren te snuffelen. Aan een tafel onder de electrische lichtkroon zaten eenige mannen met groote witte voorsehooten voor, die druk in de weer waren met mikroskopen en flesschen. Naast hen'stond een groote kast, waaruit ze die voorwerpen schenen te halen. Door de openstaande deur van 't pri vaat office zag Orout even ijverig den Coroner met de detectives bezig. Keane was de eerste, die den binnen tredende bemerkte. Hallo, Mr. "Orout! U komt juist op tijd 1 Hebt u wat nieuws Overigens, voor ik 't vergeet', ging hy voort, >'f adres van mies Hastings in Boston is bekend. Zij heeft in de kranten de inhechtenisneming van baar verloofde gelezen, en onmiddellijk aan hem om opheldering getelegrafeerd. Natuurlyk kwam dat telegram bij ons terecht. Ik seinde dadelijk terug, dat de tyding op waarheid berustte, en dat baar onmiddellyke terugkeer naar New York in 't welbegrepen belang van den gevangene zou zijn', •Nu, en De detective bad inmiddels ook den Coroner begroet en staarde Keane in spanning aan. Maar de schakeering van denkbeelden, die zich evenzeer vertoont in verwante vraagstukken, doet met eenige zeker heid veronderstellen, dat ook eenkleu- renveld, al gaan die kleuren wellicht zacht in elkaar over, zal zijn te aan schouwen, waar het geldt de meening over het Kiesrecht. Hiermede is aangegeven de grond, waarom de Commissie zich schroom vallig aan den arbeid zette. Zij wist, dat het de stilzwijgend uit gesproken bedoeling was, dat zij zou bereiden de baan, breed genoeg om ruimte te geven aan elke zienswijze, 'die wat inschikkelijk wilde zijn. Zij wist, dat zrj had te zoeken naar een schema van kiesrechtregeling, aan nemelijk niet voor slechts een deel van het katholieke volk, maar voor de groote massa als geheel. Althans indien zij er niet in mocht slagen deze gelukkige vondste te doen een zóó helderen blik te geven in het vraagstuk, in het pro en contra der strijdpunten, dat de oplossing aan de betrokkenen na onder linge gedachtenwisseling als het ware in den schoot zou kunnen vallen. De Commissie, samengesteld uit zeer heterogene bestanddeelen, meebrengende de overtuigingen, die den boventoon voeren in verschillende kringen en standen des volks, heeft daarom be proefd met nauwgezetheid haar taak te volvoeren. Zij heeft er naar gestreefd door overweging en samenspreking tot eenheid te geraken. Heelt er naar ge streefd, aan hen, voor wie haar taak werd verricht, een schoon voorbeeld van eendracht en de daartoe noodige buig zaamheid te leveren. Dan toch kon met stelligheid worden verwacht, dat hot door haar geworpen zaad een vrucht baren akker zou vinden. Te meer doet het haar daarom leed dat de werkelijke resultaten van haren arbeid zijn gebleven beneden de ver hoopte. Een en andermaal en nogmaals is beproefd elkanders afstanden te ver kleinen, elkanders inzichten onder een formule te brengen, maar gelukken mogen is het niet. De persoonlijk beleden beginselen waren zóó afwijkend, het perspectief der historie deed zich zóó verschillend voor, de meeningen omtrent de eischen der opportuniteit bleken zóó uiteen loopend, dat slechts op ondergeschikte punten en haast niet op de hoofdzaken eenstemmigheid, ja meerstemmigheid is bereikt geworden. Wat echter aan vijf personen niet •Hier, lees zelf'. Hij reikte den detective een telegram over. •Zij komt met den nachttrein terug en is morgen vroeg weer hier'. •Als 't maar waar is«, bromde Crout twy- felend. >Ik had liever gezien, dat ik ze onder 't een of ander voorwendsel zelf hierheen had kunnen brengen'. •Maak u niet bezorgd I Wy hebben onzen Bostonschen collega in den arm genomen. Miss Hastings kan rustig hierheen reizeD, maar zou oogenblikkelyk gevangen genomen worden, als ze 't waagde, in een andere richting te vertrekken. Hebt u over de lady wat vernomen Crout knikte. •Hier in myn zak heb ik bewyzen, die de lady tamelijk onaangenaam zullen zijn. Wij zochten tot nu toe vergeefs naar een reden voor den moord ik geloof, een zeer aannemelijke gevonden te hebben. Mr. Ealp Waldon, een vroeger goed vriend van Mr. Whistler, deed mij die bewijzen aan de band'. Die kunt -u ons later toonen,' mengde de Coroner zich er nn tusschen. Voorioopig hebben wij ons slechts bezig te houden met een nieuw beslissend feit, dat alle tot dusverre ontdekte byzonderheden over hoop dreigt te gooien.' •En waarin bestaat' dit?' vroeg Crout ongeloovig. »De vermoorde is toch weer niet levend geworden Dat natuurlyk niet. Maar by is niet met den dolk vermoord.' •Niet met den dolk? En bet mes stak toch tot aan den beft in de borst Crout verloor, wat hem zelden gebeurde, zya gewone koelbloedigheid, is mogen gelukken, waarom zou dat niet verwezenlijkt kunnen worden door anderen? Waarom zou uit de bespre king in de pers, het debat op de ver gadering, de officieuse rapporten, die mogelijk elders zullen volgen, niet kun nen worden geboren, wat nu nog niet kon worden geschonken?" Blijkbaar was het de bedoeling der Commissie hier een wensch te uiten, meer dan een vraag te stellen. Of meende zij dit laatste werkelijk, wie zal haar van antwoord dienen? Daarom moeten wij der Commissie dankbaar zijn voor al den arbeid en de moeite, die zij zich getroost heeft, en onze dankbaarheid toonen door het rap port te bestudeeren, gebruik te maken van het „overvloedig materiaal" voor ons daarin gereed gemaakt, zoodat onze blikken verruimd worden en onze mee ningen gevestigd op goede gronden, vóór dat wij de eindbeslissing zullen hebben te geven. J. Gr. LUTZ. Alkmaar, Maart '08. Duitschland. De Katholiek en zijn courant. Tusschen de liberale Kiiln. Ztg. en de katholieke Köln. Volksztg. is een polemiek ontstaan naar aanleiding eener rede van een Franciscaner Pater in den katholieken Volks ver ein over >den katholiek en zyn courant'. Het liberale blad toonde zich hoogst ongerust en verontwaardigd over deze poging om echeidswanden op te stellen tusschen burgers en burgers, waarop de Kiiln. Volkss. er zeer terecht op wyet dat de vraag la of Katholieken dan waarlyk de hun vyandige pers door abonnementen en advertentiën moeten betalen. En zyn de liberalen dan zoo liberaal Helaas is ook elders waar wat te Kenlen bet geval ïb, dat meer Katholieken de liberale pers lezen dan er liberalen zyn die zich verwaardigen een Katholiek blad in te zien. Evenwydig daaraan is het feit waarop we in een apologetisch tydschrift vinden gewezendat vele protestanten, die de Katholieke Kerk beschuldigen dat zy het Bijbellezen verbiedt, behalve dat ze spreken zonder kennis van zaken, zelf nooit een oog slaan in de H. Schrift. Een goede les voor4 de pers ligt ook in wat de Difesa, het katholiek orgaan te Venetië, volgens de Köln. Volksztg. schreef: Evenzeer als bet een plicht is de Kerk Ik geloof zeker, dat u my voor den gek wilt houden, heeren 1' De uitdrukking van zyn gelaat was zoo verbluft, dat de omstaande» ondanks het ernstige feit, moesten lachen. •Neen, Mr. Crout. U kunt u echter ge ruststellen, onze gezichten waren vandaag by de sectie zoo mogeiyk nog onnoozeler dan nu het uwe...' Maar hoe is dat nu mogeiyk? Wy allen zagen het mes toch in de borst steken... Doch 't is waar: de omgeving... dat deze wat moest beteekenen kan ik my denken. Het gaat echter boven mijn verstand.' Hoofdschuddend liet hy zich op den naasten stoel neervallen. De zaak is eenvoudig genoeg. De sectie heeft uitgemaakt, dat Huntington Whistler reeds dood was toen hy van achteren dien steek ontving.» •Reeds dood was Mr. Crout verstond klaarbiykeiyk van dit alles niets. Maar waaraan is die ongeluksman dan gestorven Door vergif,' klaarde nu Keane op, »en nog wel aan een der zeldzaamste en ge- vaariykste vergiften, die de wetenschap kent, een gif, dat men niet in den handel mag hebben en welks sporen slechts een zeer bekwaam toxicoloog vermag aan te wyzen. Zyn werking gelykt veel op die van het blauwzuur, maar is veel sneller. Het gaat als bliksem en donderslag.' Reeds bij de eerste woorden was Crout als geëlectriBeerd wederom van zyn stoel opgesprongen. •Vergiftigd?' stamelde hij. •En dat hebt u geconstateerd?'

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1