Buitenland. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Uit de Tweede Kamer. Dultschland. De hertog van Beieren door boeren aangevallen. Het gerechtehof van Eichstadt in Beieren heeft dezer dagen een niet heel gewone zaak behandeld. Er «tonden eenlge boeren terecht op aanklacht van hertog Frans van Beieren, een zoon van den oogarts, hertog Karei Theodoor, die het slachtoffer van hunne handelingen was geweest. l)e hertog keerde n.l. eenige dagen geleden In een automobiel van München terug naar Bamberg, waar hy luitenant in een uhlanen- regiment is, toen hij plotseling op den weg een boerenkar bemerkte, die den doorgang versperde. Hy deed zijn automobiel stilhou den doch op hetzelfde oogenblik stuurde de boer zyn paard naar den kant van den weg en deed daar zijn kar omtuimelen. Daarna bracht -»bij door geschreeuw het geheele dorp Dorndorf in opstand, aan den ingang van welk plaatsje het incident plaats had. In een oogenblik waren de hertog en zijn chauffeur door de ylings toesnellende boeren van hunne zitplaatsen gesleurd en werden ze mishandeld. De avond was reeds gevallen, en daar de hertog bemerkte, dat de aanranders tot ergere gewelddaden schenen te willen overgaan, verklaarde bij hun, dat hij een lid van de koninklyke familie was en beloofde bun 75 francs te zenden, als zy hem ongemoeid zijn weg lieten vervolgen. Daarop eiecbte de bestuurder van de kar, dat de hertog by het licht van een lantaarn op zyn visitekaartje zou schryven, dat hij binnen drie dagen 150 francs zou zenden, als schadevergoeding voor de vernieling van de kar, die de boer nota bene zelf onderste boven had geworpen 1 Reeds was de hertog van plan dit te doen, toen de boeren al 175 francs begonnen te eischen en er den hertog eindelyk toe dwongen, al het geld, dat hjj by zich had, af te geven. Den volgenden morgen diende de hertog direct een aanklacht in tegen deze brutale afpersers. Vier van hen werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 4, 3, 2 en l'/j maand. Rusland. Een dankbetuiging van den Tsaar. De Keizer heeft tot leger en vloot de volgende oekase gericht »De heldhaftige verdediging van Port- Arthur, die de geheele wereld in verbazing bracht door de standvastigheid en dapperheid der bezetting, werd plotseling onderbroken door de smadelijke overgave der vesting. De Hooge Krijgsraad, die de schuldigen voor deze overgave strafte, herstelde tegelijkertijd de volledige verheven waarheid over de onver- getelyke heldendaden der dappere bezetting. Moedige verdedigers van Port Arther door uwe heldhaftige daden, door uw zelfverloo chenende dapperheid, door uw trouw aan den afgelegden eed, die gij bewezen hebt by de verdediging van Onze vesting in het verre Oosten, hebt gjj onsterfelijken roem verworven en een nieuwe schitterende blad- sjjde toegevoegd aan de annalen der helden daden van Russische krjjgers. •Het dankbare Rusland is trotsch op u en zal uwe daden nimmer vergeten, evenals gy uw plicht tegenover uw vaderland niet vergeten hebt. NIKOLAAS.* Amerika. Landverhuizing naar en uit Amerika. Naar de New-York Herald meldt, blyft de stroom van landverhuizers naar Amerika sterk verminderen, terwijl daarentegen de uittocht van buitenlandsche werkkrachten uit de Ver. Stat6n in dezelfde verhouding blyft toenemen. De vertegenwoordiger van de Nord-Deutsche Lloyd te New-York heeft o.a. het volgende verklaard In den loop van 1908 zijn slechts 44.712 landverhuizers hier aangekomen tegen 189.052 in hetzelfde tijdvak van 1907. Daarentegen hebben 131.740 buitenlandsche arbeiders het land verlaten tegen 43.642 in het voorgaande jaar. Uit deze cyfers blijkt, dat de totale bewe ging slechte weinig verschilt met het voor gaande jaar, namelijk 176.452 inkomende en uitgaande passagiers tegen 182694 in het voorgaande jaar, betgeen van het stand punt der stoomvaartmaatschappijen niet on bevredigend is. Milliardairs vrouwen. De rijke >Ameribaanschen<, tot de >upper ten« behoorende, willen blijkbaar aan de heftig geëmancipeerden een voorbeeld geven en zich verweren tegen het verwijt der suffragettes en andere verwoede voorvecht sters, als zouien zij het leven alleen maar luchthartig opvatten en niets voelen voor anderer nooden. Mej. Anne Morgan, mevr, Harriman en andere vrouwen en dochters van Amerikaansche milliardairs hebben nu eene vereeniging opgericht. Hare leden stellen zich ten doel, alle werkplaatsen te bezoeken en met de arbeidsters te leven, teneinde te trachten meer inzicht en invloed in en op bunne levensomstandigheden te krijgen. Mej. Anne Morgan bestudeert het leven der vrouwen, in de glasindustie werkzaam mevr. Mac Cormick beeft een onderzoek naar den nachtarbeid der vrouwen ingesteld. De dames gaan van de lang niet onjuiste meening uit, dat zy door practiachen arbeid meer verbetering in den toestand der vrouwen zullen brengen, dan door politieke agitatie en demonstraties voor het vrouwenkiesrecht. De Kamerzitting van Woensdag is begon nen met een technisch debat over de al of niet verbetering van den Rotterdamschen Waterweg, een debat waar wy weinig van snappen en dat onzen lezers ook wel niet zal interesseeren. Genoeg zij het daarom, mede te deelen dat het wetsontwerp is aangenomen en dit zaakje f 750,000 aan het land zal kosten! Ook werd Woensdag nog geïnstalleerd de afgevaardigde voor Bliedrecht, de heer Van der Molen en een nominatie opgemaakt voor den Hoogen Raad. De uitslag hiervan was, dat de voordracht er aldus uitziet: 1. Mr. A. J. L. Nypels, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem. 2. Mr. R. H. A. M. Romme, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam. 3. Mr. B. J. A. Sterck, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage. Donderdagmorgen mocht de afgevaardigde voor Tietjerksteradeel, de heer Van der Voort van Zyp bij de hooge heeren komen zitten, en kwam daarna een wyziging der Boterwet aan de orde. Deze wijziging wil bepalingen in het leven roepen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel. Ongetwijfeld een goed ding, want ondanks het Ryksmerk, werden er in het buitenland, toch nog leeiyke noten gekraakt over onze eertijds zoo wereldvermaarde Hollandsche boter. De margarine-fabrikant Van den Bergh uit Rotterdam, wenschte een algeheel verbod van uitvoer van ongecontroleerde boter. Thans, meende deze heer, is de Nederlandsche regee ring onbillyk tegenover de margarinefabri kanten o.a. ten aanzien van de scheiding van boter en margarinefabricage, waarmede men zich nog zou kunnen vereenigen, wan neer nu ook voor de margarine maar een Rykscontrólemerk werd gegeven. Maar dit wordt geweigerd. En deze onbillijke bepaling voor de margarinefabrikanten had men nu moeten opheffen. De minister van Landbouw, de heer Talma, ontkende beslist, dat aan de margarinefabri cage onbillijke bepalingen worden opgelegd. Slechts worden maatregelen voorgesteld om het beoogde doel de bestrijding van bo tervervalsching te bereiken. De minister durft die maatregelen te geruster te verdedi gen, omdat het zijn besliste overtuiging is, dat onze margarine-industrie er niet door zal worden belemmerd. Hierna kwamen de verschillende artikelen afzonderlijk in behandeling, terwijl gisteren het geheele wetsontwerp zonder stemming is aangenomen. Prins Hendrik naar Terschelling. Prins Hendrik, die 25 Maart ter inspectie van het reddingwezen, Terschelling zal be zoeken zal op 27 Maart daaraanvolgend met een torpedoboot aldaar worden afgehaald en naar Nieuwediep overvaren. De aankomst aldaar is bepaald op ongeveer 12 uur, waar na het vertrek naar den Haag zal plaats hebben per automobiel des middags omstreeks drie uur. Sociale Week. Zooals onze lezers weten, wordt dit jaar de Sociale Week te Rotterdam gehouden van 6 tot 13 September. Het laatste nummer der »Mededeelingen< bevat thans het voorloopig program, dat er aldus uitziet: Algemeen onderwerp De Gemeente en de Sociale Questie. Zondag 6 Sept.Opening Katholicisme en Sociale Hervorming. Maandag 7 Sept.De Gemeente en de Sociale QuestieDe Gemeente en de KleinindustrieDe Gemeente en de Handeldry vende Middenstand. Dinsdag 8 Sept De Gemeente en het vakonderwys De sociale werkzaamheid der plattelandegemeentenDe Gemeente en de openbare gezondheid. Woens dag 9 Sept.De Gemeente en het Woning vraagstuk; I. Woningtoezicht, Woningbouw; De Gemeente en het Woningvraagstuk; II. Stadsuitbreiding, BodemvraagstukDe Ge meente en dé drankbestryding. Donderdag 10 Sept.De Gemeente en baar ambtenaren RechtspositieVry De Gemeente en de mo- nopoliebedrijvenVrijdag 11 Sept.: De Ge meente en haar arbeidersI. Arbeidsloon De Gemeente en haar arbeidersII. Arbeids duur; De Gemeente en de aanbestedingen, I. tegenover Middenstand, II. tegenover Ar beiders Zaterdag 12 Sept.Arbeidsbeurzen Werkloosheid Gemeente-exploitatie en Socia lisme. Zondag 13 Sept.H. MisDe K. S. A.Sluiting. Mr. Regout. Te Rotterdam is voor de Prov. Staten candidaat gesteld mr. E. R. H. Regout, te 's Gravenhage, lid der Tweede Kamer voor het district Helmond. Uit een bericht in De Rotterdammer blykt, dat deze candidatuur door de beide andere kerkelyke partijen gesteund wordt. Katholieke actie. Uit het maandverslag ever Febr. 1908 van het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden blykt, dat in die maand 30285 vliegende blaadjes en vlugschriften verspreid werden. Een aanmerkelijk hooger aantal dan in Januari. De Zuiderzee. Naar het Centrum van doorgaans wel inge lichte zjjde verneemt, is het zeer onwaar schijnlijk, dat de regeering het wetsontwerp tot afsluiting der Zuiderzee en indijking en droogmaking der Wieringermeer zal hand- j haven. Goochelen. Deze interessante kunst beeft een inzender in het Handelsblad uitgehaald met enkele verkiezingscjjfere. Daaruit zou blijken, dat de kerkelyken gestadig in stemmencijfer achteruitgaan, het geen Het Volk met groote gretigheid beaamt 1 Och, ocb, wat 'n jammerlijk pleidooi I In dat lijstje komen nl. óók voor de districten Sliedrecht en Tietjerksteradeel. En terwyl deze districten op het Handels blad-papier gestadig achteruitgaan*, vaardigen zij bij elke verkiezing met verpletterende meerderheid rechtscbe candidaten af. Moet dan aldus de teleurstelling beman teld worden Hoe jammer dan voor den kermisklant, dat z^n goocheltoeren zóó deerlijk worden misbruikt I Zoo gaat er de aardigheid af. Kieswet-overtreding. Te Schiedam is tegen den rijwielfabrikant M D. proces-verbaal opgemaakt ingevolge de kieswet, wegens het niet invullen der hem toegezonden formulieren inzake bet loon van in zijnen dienst zijnde personen, die zich als kiezer hadden aangemeld. Encycliek-meetings. De Encycliek-meetings van den Ned. R. K. Volksbond, zullen dit jaar op Zondag 17 Mei gehonien worden. Een noodkreet. Ia het belang der goede zaak, brengen wij het volgende uit de jongste «Mededee- lingen* der K. S. A. onder de oogen onzer lezers •Februari is een benarde tyd. Alle ver- eenigingen haasten zich bun contributies en donaties te innen, 't Is dus begrijpelijk, dat er geen nieuwe donateurs bijkwamen. En toch Laten we hopen, dat Maart ons gunstiger zal zyn. De werkzaamheden en de kosten nemen by voortduring toe. Wie zou willen, dat het Centraa. Bureau zijn werkzaamheden moest gaan inkrimpen? Doch dan is ook vermeerdering van inkomsten dringend noodzakelijk. Wie helpt ons nog aan eenige donateurs?* Zou dit niet een mooi werkje voor Heeren Propagandisten zjjn Ook in de laatste comité vergadering der K. S. A. te Alkmaar werd de wenscbelijkheid betoogd van het aanwerven van meer donateurs. Als het op andere plaatsen evenzoo gesteld is, wat een mooi terrein ligt er dan voor onze wakkere propagandisten braak I Tegen den vullbandel. Het hoofdbestuur der jeugdige R K. Han delsreizigers vereeniging zond aan verschillende autoriteiten en administraties een adres met verzoek invloed te doen gelden ter zuivering van en betere contróle over de spoorweg- lectuur. 60,000 handteekeningen heeft het adres reeds verworven, Adhaesiebetuigingen kunnen worden gezonden aan de redactie van de »R. K. Handelsreiziger*, Heemskerck straat, den Haag. Vrouwelijke ambtenaren. De minister van Binnenlaudsche Zaken, mr. Heemskerk, heeft naar Het Vad. ver neemt, in afwachting van nader vast te stel len algemeene regelen, reeds thans doen weten, dat aan nieuw aan te stellen vrou welyk personeel ingeval van huwelijk eervol ontslag uit den dienBt zal worden gegeven. Ten aanzien van de in dienst zijnde vrou welijke ambtenaren luidde de mededeeiing, dat «vermoedelijk* by huwelyk eervol ont slag zal volgen. ALKMAAR, 21 Maart. Het kerkelijk Jaar en de kunst. Over dit zeer belangrijke onderwerp hield prof. J. W. J. Knaapen van Heeswyk Woens dagavond eene lezing in den Katholieken Kring, welke bijeenkomst zeer druk was bezocht. Het zou ons te ver voeren, geeteld dat het mogelijk ware, indien wy van dit kunst- betoog over kunst een uitvoerig verslag moesten geven. Wjj zullen ons daarom be palen tot een schematisch overzicht, daar het toch onmogelijk is, de schoonheid, zooals professor Knaape deze in zijn lyrisch betoog mogen we wel zeggen, ons deed genieten. Na een korte inleiding, waarin spr. deed uitkomen, dat de beweging van '80 belang stelling wist te wekken voor de ware schoon heid, zoodat men thans gestemd is toe te juichen het nieuwe kunstleven, maar bok veneratie koestert voor de kunstschatten van vorige eeuwen, ging spr. over tot de behan deling van zijn onderwerphet kerkelijk jaar en de kunst. Onder bet kerkelijk jaar verstaat spr. de openbaring van Christus met ai Zijne ge heimen voor de ziel van den verlosten mensch en voor de menschheid in 't alge meen. Een tweevoudige openbaring van Christus dus. Het doel van het kerkelijk jaar is, de genade van Christus te brengen in onze ziel, hetgeen geschiedt door den cultus, d. z. de symbolen der H.H. mysteriën. Op de eerste plaats komt hier in aanmerking het liturgische gebed, welk gebed, door de Kerk ^ons geleerd, is een licht voor ons verstand, een voedsel voor ons hart en ons geeft het bovennatuuriyke leven. Het meest volmaakte gebed is het breviergebed, dat vroeger ook door den leek werd gelezen. In het liturgische gebed (de H. Mis, Vespers, Lof enz.) ligt zielsontviamming, goddelijk leven, omdat wy daarin vragen, wat ons in de H.H. Sacramenten gegeven wordt. Hier gaat spr. in praehtige omschry vingen de boteekenis na der 7 sacramenten. Die groote wonderen stelt do Kerk niet- voor in geheime boeken, maar onder allerlei vormen, toegankelijk voor het meest onvol komen verstand, in dagelijkecbe afwisseling, onder allerlei vormen. Op meesterlijke wyze schildert spr. hier de treffende liturgie by bet afsterven en de begrafenis van den Katholiek. Na de pauze behandelt spr. het kerkeiyk jaar in al zijn tydperken. De eerste dag des jaars. Kerstmis, Septuagesima, de Vastentijd, de ïydensdagen, als wanneer de litnrgie haar hoogBte schoonheid bereikt, Faschen, Pink steren en de daaropvolgende weken met tot bekroning de verheerlijking van Maria. In het kerkelijk jaar doorleven wij al de geheimen der eeuwen, die zich allen richtten tot Christus en wy leeren in die geheimen alles, wat wy noodig hebben. Al die feesten voeren ons tot de volkomen vereeniging met Christus. Daarom moeten wy trachten de kennis der liturgie en hare ware uitingen in de kunst te bevorderen, waar wij kunnen en wij moeten bok trachten te bevorderen de pogingen dergenen, die binnen weinige jareD zullen pogen, de liturgie weer tot het volk te brengen. Daverend applaus volgde op de heerlyke kunstvolle lezing van prof. Knaapen, terwyl Mr. Dorbeck met een woord van warmen dank voor bet genotene, de vergadering sloot. Tegen de loterljwet. Da heer A. F., confectiemagazijnhouder alhier, had zich gisteren voor het Kanton gerecht te verantwoorden wegens het houden van een lotery, waartoe niet bij de wet ver- eischte toestemming werd verleend. De ambtenaar van bet O. M. eischte de veroordeeling van den beklaagde tot f 10.— boete of 4 dagen hechtenis. Vervolgens moesten terecht staan G. H. K., W. A. en L. H. O. wegens het in een courant plaatsen van een advertentie, waar door bovenstaande loterij openlyk werd be vorderd. Tegen hen werd geëischt f 5.— boete of 2 dagen hechteniB. De gekroonde 2. Wanneer je een naamlijst wordt thuis gezonden, waarin meer dan 800 verschillende artikelen worden aangeboden, dan denkt men onwillekeurig bij zich zelf, dat zulk een zaak toch niet de eerste de beste zyn kan Nu dat is ze dan ook niet, de bekroonde drogistery en apotheek »De gekroonde 2* der firma J. Schouten en Co. alhiet. Wy namen dezer dagen eens een kykje in de ruime magazijnen en bergplaatsen dezer firma en kwamen tot de overtuiging, dat deze zaak eene der meest volledige in hare Boort is en zich de laatste jaren aanmerkelijk heeft uitgebreid. Bekroond. De tooneelvereenigiDg «Talma* alhier be haalde in den nationalen tooneelwedetrijd, uitgeschreven door de tooneeivereeniging >Ons Genoegen* te Almelo, den tweeden prijs, terwyl de heer H. Sjoers den eersten prys verwierf voor den besten tooneelspeler. Directeur telegraafkantoor. By kon. besluit is benoemd met ingang van 1 April tot directeur van het telegraaf kantoor alhier, de heer E. Wind, thans tij- deiyk met beheer van dat kantoor belast. Een lijkje. In den Nieuwlandereingel by de Blacker sloot is dezer dagen het lijkje van een pas geboren kindje van het mannelyk geslacht gevonden, gewikkeld in een nummer van de Telegraaf. Oudorp. Maandag 16 Maart had alhier de jaarlijk- sche verkooping plaats van de kerk en school lammeren. Er waren 74 lammeren geweid. Al wordt deze verkooping niet bezocht door vreemde kooplieden, toch kenmerkt zy zich door eigenaardige drukte en levendigheid er werden goede prijzen besteed, gemiddeld f 25 per stuk, wat te zamen de niet on belangrijke som van f 1851,85 uitmaakte. Zij, die een lammetje in hun binnenkamer weiden, zooals de Z.Eerw. pastoor zich nit- drnkte, zyn hier niet meegerekend, wat na tuurlijk alles schoone winst is. Egmond a. d. Hoef. Onder leiding van een opzichter der Ned. Heidemaatschappij is men'bezig jonge boomen te planten langs de wegen te Egmond a. d. Hoef. Jaarlijks worden eenige oude iepen gerooid om plaats te maken voor jong plantsoen. Het is te hopen, dat het nieuwe gewas goed aanelaat, dan kunnen we dezen zomer reeds proflteeren van het jonge groen, Egmond-Binnen. Onze gemeente gaat gestadig vooruit, niet alleen in zielental, maar ook in stemgerech tigden. Bedroeg het aantal kiezers voor de Tweede Kamer verleden jaar 319, volgens de lijst van 1908 bedraagt dit nu 343, zoo dat een toename met 24 stemmen te con stateeren is. Onze R K. Kiesvereeniging Kiesrecht is Kiesplicht* yvert telken jare om allen op de kiezerslijsten te krijgen, opdat we ten allen tijde klaar zijn als onze krachten mochten gevraagd worden. Heilo. Woensdag a.s. vergadert de Heilosche R. K. Kiesvereeniging »De Eensgezindheid* in »Het wapen van Heilo*. Te zeven ure wacht ons op dien dag eene bespreking over het Kisswetontwerp. De 15 artikelen, be sproken in een boekwerk van 218 bladzyden, werden voor de met Alkmaar aangesloten kiesvereenigingen kort toegelicht door den heer Kraakman van Alkmaar. De onderaf- deelingen worden nu opgeroepen om vóór 4 April hun gevoelen over een en ander bekend te maken. Eene geanimeerde bespre king wacht ons vooral over eenige punten, die voor de Katholieken nieuw zyn, zooals b.v. over het al of niet gewenschte van liet kiesrecht der vrouwen*, waarover het gevoelen der kiesvereenigingen wordt ge vraagd. Talrijke opkomst is dus gewenscht. Er zal worden gezorgd, dat de vergadering niet te laat wordt gesloten, ter wille van degenen, die van verre komen. Dinsdag 1.1. vergaderde de Heilosche Propaganda-club »St Willibrordus* in het café van Mej. Jacoba Zonneveld, in de Kerkebuurt. De secretaris, de heer A. Klaas- sen Jr., had de leden tegen 7 ure byeen- geroepen. Ook de Geestelijke Advisenr was aanwezig, alsmede het eerelid, de heer W. Klippers. Nadat de gewone zaken waren behandeld, bood de hoer Klippers zich aan tot het houden eener lezing, welk aanbod gaarne werd aangenomen. Kort na Paschen zal bedoelde lezing worden gebonden. Tyd en plaats zullen nader worden medegedeeld. Te ruim 9 ure werd deze byssnkomit, die niet druk bezocht werd, gesloten, Langendijk. Uit het jaarverslag van de Coöperatieve Voorschotbank te Broek op Langendyk blykt, dat hst ledental met 39 is vooruitgegaan en daardoor tot 106 is gestegen. Het aantal spaarboekjes vermeerderde met 27 en be draagt alzoo 87in omloop zyn er 59 voor- schotboekjes en 12 voor loopende rekeningen, in totaal 158 boekjes. In het geheel bedroeg het aantal inlagen 131 tot een gezameniyk bedrag van f 46633,78 en terugbetaald f 31844,36. Er werd tot een bedrag van f 17870 aan voorschotten verstrekt, waarop f 12020 werd terugbetaald. Op 't oogenblik is er nog voor f 33250 aan voorschotten in omloop. Het aftredende bestuurslid en bet lid van den Raad van Toezicht de heeren D. Slot en S. Wagenaar werden herkozen. Het salaris van den kassier werd niet ver hoogd, ofschoon dienaangaande een voorstel werd gedaan. Heer Hugowaard. Donderdagnacht heeft vermoedeiyk een bond onder de schapen van de veehouders P. Konyn, P. van Dam en O. Meijer aan den Middenweg vervaarlijk huisgehouden. Sommige dieren waren in en door slooten gevlucht en bij Konyn werden 5 lammeren verscheurd. Gisterennacht zyn twee heerenrywielen uit de school No. 1 gestolen. De diefstal ls zonder inbraak geschied, vermoedelijk is de deur met een valschen sleutel geopend. Het polderbestuur heeft den 18an dezer bij publieke aanbesteding de levering opge dragen van 100.000 straatsteenen, aan de heeren Terwindt en Veerkamp te Arnhem voor f 1495 per 1000. Van 700 M*. grint aan de heeren J. en C. Snijder te Alkmaar voor f 2.79 per M3. en van 300 Ma. zand aan den heer J. van Wonderen te Oudorp voor f 1.50 per M3, Krommenie. Dinsdag hield de Mariavereeniging haar tweede vergadering, in het café »Wilhelmina«. De ZeerEerw. directeur, pastoor de Haas, opende de vergadering. Door de secretaresse werden in een kort en zakeiyk jaarverslag, de werkzaamheden van de vereeniging geme moreerd. Als vruchten had de vereeniging dit jaar voortgebracht: een naaibrans, met het doel om aan behoeftige kinderen klee- ding te verstrekken. Ook had zy een St. Annavereeniging tot Btand gebracht waaraan zich 75 ouders en 225 kinderen hadden ver bonden. Jammer dat bet verslag moest wyzen op een achteruitgang der leden. Bedroeg het vorig jaar het aantal leden 70, thans waren er slechts 55, waarvan 88 geheelonthoudsters. Volgens het verslag van de penningmeesteres waren de ontvangsten, plus het batig saldo van het vorig jaar f 35 27, tegen een uitgaaf van f 27.25, zoodat op 31 Dec. 1907 een batig saldo aanwezig was van f 8 02. Met groote meerderheid van stemmen werd de periodiek aftredende penningmeesteres, Mej. N. Breeuwer, als zoodanig herkozeu. Hierna hield de Z.Eerw. directeur, in een BChoone lezing een pleidooi voor de geheelonthouding, aantrekkelyk ge maakt door een verhaal, waarin een gezel schap van matige gebruikers oorzaak was van een rampzaligen val van een drank zuchtig aaDgelegd dienstmeisje. De aandacht gedurende en het applaus na deze lezing bewees, dat het in den geest der vergade ring viel. Nadat door Mej Breeuwer nog een voordracht was gehouden, werd deze vergadering met gebed gesloten. De arrondissemente Rechtbank te Haar lem, deed Donderdag nitspraak inzake J. Smit en J. Erkens ieder tot 14 dagen en P. Harthoorn, 5 dagen cell, gevangenisstraf, De eisch was voor de twee eersten 6 weken en voor den laatste 14 dagen. Een 10 tal personen moesteö, tengevolge der stakingeboebelen zich Zaterdag 14 Maart Maart verantwoorden voor het kantongerecht te Zaandam. Voor het niet opvolgen der bevelen der politie werden de volgende eischen gesteldB. W. Binnendyk, 5 dagen hechtenisG. Zwart, 3 dagen E. v. Gelderen, f 10 boete of 4 dagenE. de Jonge, f 10 boete of 4 dagen hechtenis. Voor belemme ring der vryheid van bewegen van anderen, door tegen hen aan of in den weg te loopen J. Erkens, 3 weken hechtenisP. Knop, 2 wekenIJ, Twisk, 3 weken Z. de Wit, 8 dagenP. Harthoorn, 3 weken hechtenis en O. F. Vreeburg, f 10 boete of 3 dg. liscbt, Uitspraak over 18 dagen. Wormerveer. Waarschyniyk reeds in een der eerstvol gende raadsvergaderingen zal het voorstel van B. en W. tot reorganisatie van bet

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2