Uit de Tweede Kamers Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Zola, den vuilschrijver en onteerder van zün vaderland, volgens besluit der fanatieke, anti- clericale Begeering, worden overgebracht naar het Pantheon. Den doodentempel, door het Fransche volk opgericht voor de ware groote mannen des vaderlands 1 Dit besluit der Begeering heeft de ver ontwaardiging gewekt van allen, die nog voelen voor ware grootheid en waren roem en aoowel binnen als buiten de Kamers regent het protesten. Het waardigst heeft wel de hertog van Montebello geprotesteert. Dese heeft nl. aan den ministerpresident een brief gezonden, waarin hi) heftig tegen de overbrenging van het stoffelijk overschot van Zola naar het Pantheon protesteert, als sijnde bij zijn leven een beleediger geweest van het Fransche leger. Tegelijkertijd verzocht hij om de machti ging, de overblijfselen van zijn in het Pan theon bijgezetten grootvader, den roemrijken generaal Laune de Montebello, vandaar te mogen verwijderen, om ze te begraven in den familiegrafkelder op het kerkhof van Montmartre. Zulke protesten moesten er méér komen. Misschien dat dan de oogen der fanatiek- verblinden zouden opengaan! Zuster Anna efc. Deze verzuchting slaakte Set Nieuws in de vorige week aan ons adres, reikhalzend als het uitziet naar eenig antwoord onzerzijds in de kwestie van het bijgeloof in Bretagne. Duidelijkheidshalve zetten wij nog even de zaak uiteen. Set Nieuws dan had ontdekt, dat er een >jammerljjk bijgeloof in Frankrijk heerscht en zelfs nog wordt aangekweekt* 1 Dit blijkt weer uit een aanklacht, die ingediend is tegen den zoon van een overleden schilder ergens in een dorpje in Bretagne. Deze zoon wordt namenljjk wegens lijken schennis vervolgd, omdat hij van het ljjk van z'n vader het hoofd heeft afgesneden en dit op plechtige wijze in 'n kapel heeft laten bijzetten. Ook de priester, die de kerkelijke plechtigheid daarbij verrichtte, is aangeklaagd. De beschuldigde verdedigt zich met te zeggen dat het in geheel Bretagne de gewoonte is, aan menschen, die zich ver dienstelijk jegens de kerk hebben gemaakt, het recht te geven, de lijken van hun familieleden na verloop van zekeren tijd uit het graf te nemen en geheel of gedeeltelijk in een kerk te begraven. In vele kerken ziet men in de koorgangen een groot aantal kastjes, die de hoofden bevatten van hen, die op dit groote voor recht aanspraak konden maken. Is het niet vreeseljjk Aan wie hier de schuld ligt De gansche bevolking van Bretagne is nagenoeg Katholiek.* In ons nummer van 29 Februari j 1. spraken wij, alvorens onze meening over dit bericht te zeggen, den wensch uit, toch eens den naam van den betrokken schilder, maar vooral den naam van den Geestelijke te mogen weten. Wel heeft Set Nieuws ons des schilders naam meegedeeld, maar niet dien van den geestelijke in kwestie, zoomin als den afloop van dat >proces*. En eerlijk gezegdWjj zelf mochten er tot dusver niet in slagen dien naam te achterhalen, of iets omtrent dit strafgeding. Wij willen het ongeduldige Nieuws intus- schen niet langer laten wachten, daar deze bijzonderheden toch eigenlijk niet het hoofd punt in deze kwestie vormen. Hoofdzaak is hier niet, of schilder en geestelijke zich aan wetsovertreding schuldig maakten en dus rechtmatig gestraft zijn dat overkomt Bedacteurs Uitgevers ook wel eens maar de hoofdzaak is deze, of daaruit, gesteld dat het feit heeft plaats gegrepen, een bewijs valt te putten voor de meening van Set Nieuws, dat er in Frankrijk een jammerlijk bijgeloof heerscht en zelfs nog wordt aan gekweekt. Ons ontgaat het geheel en al, waarin dan toch het bjjgeloovige van dit feit schuilen kan. Als de bijzetting van een geheel lichaam of van een hoofd van een verdienstelijk man in koorgang of kerk bijgeloof heeten moet, waarom ziet Set Nieuws dan tot dusver geen bijgeloof in de bijzetting van Zola's overblijfselen in het Pantheon, waartoe in dat zelfde Frankrijk van Overheidswege is be sloten Als het bijzetten van het hoofd eens ver- dienatvollen vaders bijgeloof is, waarom noemt men het dan niet bijgeloof, als een zoon de asch van zijne onvergetelijke moeder, die bü in een crematorium heeft laten ver branden, uit lofwaardige piëteit in een kost bare vaas in zijn salon bewaart en deze met frisch gepinkte rozen omgeeft Zoo kan men vraag op vraag stellen b.v. waarom het onveranderd laten van de sterfkamer eens Boomschen heilige wél bewijs van bijgeloof is en het processiegewjjs bezoeken van het huis, waarin de groote Washington stierf, of van de onveranderd gelaten sterfkamer van Gambetta, dien naam niet verdient Als wij, Boomschen, een stuk van het kleed van een onzer heiligen eerbiedig be waren, maken wij ons, naar het heet, aan bijgeloof schuldig, en als men op de Wereld tentoonstelling te St. Louis de schoenen tentoonstelt die President Boosevelt als «Cowboy* gedragen heeft en de >Souvenir hunters* er tot den laatBten spijker uithalen en dien als kostbaar pand meedragen, wie spreekt dan van bijgeloof of bjjgeloovige vereering Bet Nieuws behoefde waarlijk geen uit stapje naar Frankrijk te maken om een bewijs van bijgeloof te vinden. In ons eigen Vaderland toch deed men feitelijk hetzelfde. Of hebben wjj onze groote dooden vorsten, helden, kunstenaars niet bijgezet in onze kerken Waar rust de Zwjjger en waar Michiel de Buyter, om twee te noemen Och, de kern van de zaak is eigenlijk dezeBet Nieuws heeft natuurlijk wel eens van dat fabeltje gehoord, dat de Boomsche Kerk met haar heiligen- en relikwieën ver eering schandelijk bijgeloof pleegt. Daar moest eens even aan herinnerd worden, aan dat oude, versleten fabeltje dan. Maar het weet blijkbaar niet, hoe en hoe dikwijls dat fabeltje weerlegd is. En dat is erg «achterlijk* voor een voor uitstrevend orgaan. Oude afgedankte dingen voorzetten én >Bet Nieuwsheeten I Italië. Niet naar Bome. Aan de Köln. Volkszeitung wordt uit Bome gemeld, dat het bezoek van den katholieken vorst van Monaco aan Bome, hetwelk eerst voor onbepaalden datum uitgesteld heette te zjjn, in het geheel niet doorgaat. De vorst heeft op den 20en Maart aan den koniog en aan het bestuur van het «Aardrijkskundig Genootschap* laten weten, dat bjj van zijn plan om te Bome een voordracht te houden, wegens gezondheidsredenen definitief moest afzien. De liberale bladen en alle anti cleri- cale te Bome zijn geweldig boos, zegt de correspondent, daar zjj wel begrjjpen, dat deze gezondheidsredenen een politiek karakter dragen. Men weet, dat de H. Stoel het bezoek van den katholieken souverein van dit Staatje - evengoed als van elk andere katholieke mogendheid zou hebben opge vat als een beleediging en dat er reeds sprake was van het zenden eener protest nota aan de katholieke regeeringen. De sluizen der welsprekendheid hebben deze week in de Tweede Kamer wagenwijd open gestaan I En alles wat het molentje maalde, was het blijvend gedeelte en nog eens het blij vend gedeelte. 't Is jammer, dat we nog geen dagblad zijn, want dan zouden we onze lezers kunnen doen genieten van al hetgeen onze hooge Tweede Kamer Heeren zooal vóór en tegen het wetsontwerp Sabron te vertellen hadden. Thans moeten we zeer, zeer beknopt zgn. Het mooiste van het geval was, dat de Kamer zat te praten over het al of niet aannemen van een wetje, (nl. het noodwetje tot aanvulling van het blijvend gedeelte tot 25 Juli met 2200 man, met premietoekenning van f 120 bij vrijwillige aanmelding) terwijl het doel van het wetje reeds lang bereikt was I Zooals wij Woensdag immers mededeelden, waren Dinsdag reeds meer dan 2200 lief hebbers komen opdagen. Intusschen hebben de Kamerleden hun hart eens rijkelijk gelucht en werd vóór en tegen breedvoerig overwogen. De slotsom van alle discussies was echter, dat Donderdag 54 stemmen zich vóór en 41 tegen het Begeeringsvoorstel verklaarden. Alle leden der rechterzijde en 6 liberalen stemden vóór het wetsontwerp, tegen Btemden de overige aanwezige leden der Linkerzijde. Zooals men ziet werd met geen al te groote meerderheid het wetsontwerp aangenomen. Verblijdend ie het daarom zeker, dat thans ook de Bechterzijde zoo flink was opgekomen, slechts de heer Van Idsinga ontbrak. Moge dit een gunstig teeken voor de toekomst wezen, want dat deze Begeering den steun der geheele Bechterzijde noodig heeft, kan, dunkt ons, reeds uit deze éérste stemming over een ietwat beteekenend wetje, duidelijk bewezen worden. Intusschen mag de Begeering worden ge- lukgewenscht met dit eerste succes. Kranig was de verdediging van het wetsontwerp door minister Sabron, terwijl minister Heems kerk en de heer Nolens zeer zeker niet weinig ertoe hebben bijgedragen om het noodwetje er door te krijgen. Tegen den Handel in Vrouwen en Meisjes. Bij Kon. besluit van 13 Maart 11. is be paald, dat te Amsterdam wordt gevestigd een Bjjksbureau, belast met het bijeenbrengen van alle gegevens omtrent den zoogenaamden handel in vrouwen en meisjes. Bravo I Alom komt er actie tegen het zoo toene mend zedebederf. Naast het tegengaan der prostitutie, wordt thans ook, zelfs door het liberale Bandels- blad, een strijd gevoerd tegen den vuilhandel in boekwinkels enz. en weten wij, dat plan nen in bewerking zijn om de boekenstalletjes op de stations van hun smerigheid te zuiveren. 't Wordt waarlijk ook méér dan tijd I Het Raadslidmaatschap als propaganda-middel. Het volgende kenschetsende komt voor in het verslag van den partijpropagandist mr. Mendels, dezer dagen verschenen in het jaar verslag over 1907 van den secretaris der Sociaal-Democratische Arbeiderspartij. «Het vervullen van het raadslidmaatschap, dat reeds herhaalde malen aanleiding gaf tot beslist sociaal-democratische stelling-nemen, heeft ongetwijfeld het doordringen onzer pro paganda zeer bevorderd*. Hooge Raad. Benoemd is tot raadsheer in den Hoogen Baad der Nederlanden, mr. A. J. L. Ngpels, thans raadsheer in het gerechtshof te Arnhem. «De Hanze*, Bond van B. K. Vereenlglngen van den handel- drjj venden en industrieelen Middenstand in het Bisdom Haarlem, houdt een vergadering van den Oentralen Baad op Woensdag 15 April des nam. te 1% uur, in het Zuid- Hollandsch Koffiehuis te 's Gravenhage. Op de agenda staat o. m.Bespreking Oredietbanken voor den Middenstand. In te leiden door den heer Viester te Botterdam. De afdeelingen worden verzocht, indien zij voorstellen hebben ter behandeling op de jaarvergadering, deze in te zenden bü den secretaris vóór 1 Mei a.s. Nieuwe briefkaarten. In den loop der maand April krjjgen we voor het binnenlandsch verkeer nieuwe brief kaarten, waarvan de linkerhelft der adres- züde voor schriftelijke mededeelingen kan worden gebezigd. Kath. openb. onderwijzers. De St. Ct. No. 73 bevat de statuten van den Bond van B. K. Openbare Onderwijzers in het Bisdom Haarlem. De polder Oostzaan. Blijkens bü den Baad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, ingekomen Kon. Besluit is gehandhaafd het besluit van Ged. Staten van Noord Holland tot goed keuring der politieverordening van den polder Oostzaan, waarin is verboden het vrü laten loopen gedurende zekeren tgd van eenden, ganzen en andere watervogels. ALKMAAR, 27 Maart. Sociale Cursus. Met verwijzing naar de advertentie, voor komende in dit nummer, sporen wg alle Katholieken van Alkmaar aan, om Maandag avond de laatste der 10 cursusavonden, welke door den WelEerw. Heer H. van den Boo gaard gegeven zün, bij den heer Peperkamp te gaan büwonen. Voor hen, die den socialen cursus steeds gevolgd hebben, mag deze aanbeveling over bodig heeten, doch zij die den Eerw. spre ker nog nimmer hoorden, zullen zich een gang naar het spreeklokaal niet beklagen. Vooral deze laatste avond, met het zoo be- iangrgke onderwerp«De Kath. Sociale Actie in verband met de Kath. Kerk* belooft hoogst interessant te worden. Op dus allen ter vergadering op de bovenzaal bü den heer Peperkamp, Breedstraat alhier, Maandagavond te half 8. Opening van bet Gemeente-slachthuis. Gisterenmorgen te 11 uur had de offlci- eele opening van het Gemeente slachthuis plaats. Behalve Burgemeester en Wethouders, waren met büna alle raadsleden o.a. nog aanwezig de gemeente secretaris, de gemeente archivaris, de heer Bruinvis, de commissaris van politie en meerdere waardigheidbeklee- ders, alsook eenj, groot aantal genoodigden en belangstellenden. De Edelachtb. heer Burgemeester hield in de groote slachthal eene toespraak, waarin hü enkele feiten, betreffende het tot stand komen van het slachthuis, memoreerde. Buim 10 jaren geleden, op het laatst vau Dec. 1897 kwam bü den Baad het eerste adres in, waarbü werd aangedrongen op stichting van een gemeente slachthuis. In April 1898 dienden B. en W. een advies bij den Baad in, aandringende om ten spoedigBte tot de oprichting over te gaan. De zaak is toen door B. en W. voorbereid en speciaal de secretaris, de heer Donath, maakte een uitgebreide studie over deze aangelegenheid. Op 6 April 1899 werd door den Baad eene commissie benoemd, bestaande uit de raadsleden Vonk en de Groot en den heer Looman, die de zaak en het nitgebracht rapport nader bestudeerden. Intusschen over leed spr.'e voorganger en besloot de Baad met de uitvoering te wachten tot de nieuwe burgemeester zou benoemd zg'n. Daardoor ontstond in den gang van zaken eenige vertraging. In Juni 1902 echter werd besloten een deskundige te benoemen nl. den heer Qua- dekker uit Nümegen en hierna konden B. en W. flink doorwerken. Op 17 Jan. 1906 eindelük besloot de Baad de voorstellen tot oprichting goed te keuren en in Juni van hetzelfde jaar had de aanbesteding plaats, bü welke gelegenheid de bouw werd gegund aan den heer Wienhoven. Waren die 10 jaren nu verloren jaren? Geenszins, want veel verbeteringen werden in dat tüdsverloop ontdekt, zoodat hiervan een nuttig gebruik kon worden gemaakt. De laatste keuze van terrein mocht veel gelukkiger genoemd worden dan de oor spronkelijke, terwijl verder de techniek zeer vooruitging, ten voordeele van deze inrichting. Heel wat wijzigingen hadden er in die 10 jaren alzoo plaats, doch spr. meent, dat deze niet vallen te betreuren. Thans staan wü san de opening van het gemeente slachthuis en spr. voelt zich ge drongen aan enkelen een woord van dank te brengen. Op de eerste plaats aan den archivaris, den heer Bruinvis, verder aan de commissie van voorbereiding, de heeren de Groot, Vonk en den gemeente architect Looman, dank ook aan den heer de Man, die de gemeente krachtig bg'stond bü de inrichting der biologische reiniging. Het is voor spr. moeilük alle personen te noemen, die medewerkten aan de totstandkoming van het slachthuis, maar toch mag alsnog een woord van dank niet worden onthouden aan den heer Wienhoven, die getoond heeft te zün een zeer ruim, een coulant en uitnemend aannemer, verder aan de heeren Smulders, De Vries Robbé, Alberts en Kluft, de leve ranciers der verschillende onderdeelen en de heeren Pot en Brouwer, de deskundigen der gemeente bü de installatie. De gemeente mag zich ook verheugen in de aanwezigheid van dr. Stuurman, als direc teur. Hü toch heeft zich bü de voorberei ding getoond te zün iemand met hart en ziel voor de zaak, terwül hü niet alleen de gemeentebelangen, maar ook die der Slagers- patroons behartigt. Met vertrouwen mag daarom onder zü'ne directie de toekomst worden tegemoetgezien. Ten slotte een woord aan de slagers patroons. Spr. stelt aan hen ten voorbeeld den heer Luiting, die van tegenstander voor stander werd en spr. hoopt, dat de slagers patroons meer dan tot heden in het vervolg zullen medewerken voor den goeden gang van zaken. Hierna verklaarde de burgemeester het Gemeente-Slachthuis voor geopend en maak ten de aanwezigen, onder geleide van dr. Stuur man en den beer Looman, eene omwande ling in de werkelijk grooteche inrichting. Wg herinneren er aan, dat het Gemeente- Slachthuis morgen gratis te bezichtigen is van 10 tot 5 uur. R. K. Kiesvereeniging. Naar we vernemen, zal de B. K. Kies vereeniging «Vrüheid en Recht* a.s. Vrüdag 3 April te half 8 vergaderen ter behande ling van kiesrechtvragen. De heer J. G. Lutz zal eene verhandeling over het kies rechtrapport houden. Kinderkleeding en Kindervoeding. Donderdagavond hield deze vereeniging eene algemeene vergadering ten stadhuize. Na opening door de presidente, mevrouw Boelmans ter Spill, werden door de secre taresse, mejuffrouw J. M. Cohen Stuart, de notulen der vorige vergadering en het jaar verslag voorgelezen. Uit het jaarverslag bleek o. a. dat tien uitdeelingen werden gehouden. In het geheel werden geholpen 177 gezinnen met 409 kinderen, verdeeld als volgt over de verschillende scholenle Gemeenteschool 79 kinderen; 5e Gem. school 83 k.2e Gem. school 81 k.; B. K. jongensschool 90 k,; B. K. meisjesschool 76 k. Aan de leer lingen der Christelijke school is dezen winter geen hulp verstrekt daar het Bestuur der Christelijke school verklaarde, dat, wanneer de verziening noodig mocht zijn, in eigen kring tegemoet wordt gekomen. Uit het verslag der Penningmeesteresse bleek, dat aan contributie in het vorige jaar was ontvangen f 52550, aan vrüwillige bü- dragen en giften f 61.44; dit jaar waren de inkomsten f 547.50 en f 52.25'/2 benevens evenals 't vorige jaar de subsidie der ge meente f 300. Mevrouw C. van Buijsen werd tot bestuurs lid herkozen. De dames J. de Lange C. Jz., J. Eits en F. J. Aukes werden vervolgens gekozen om de rekening en verantwoording het volgend jaar na te zien. Hierna rondvraag en sluiting der ver gadering. Onderlinge Huurwaarborg. Men verzoekt ons opname van het vol gende De Onderlinge Huurwaarborg-vereeniging «Voor Beiden Recht*, anno 1884, hield Dinsdagavond in het café van Mej. dewed, v. Tellingen hare halfjaarlgksche algemeene ledenvergadering. Na opening der vergadering door den Voorzitter en lezing en goedkeuring der notulen door den Secretaris, werden verschillende mededeelingen behandeld. Daarna werden 2 lezingen gehouden door Secretaris en Voorzitter over het beroep Huiseigenaar woningverhuurder, welke lezin gen met aandacht gevolgd werden. Vervolgens werd besproken het tot stand zien te brengen van een informatiedienst voor de verhuurders, op dezelfde wijze b.v. als de A. W. V. zulks ten grondslag heeft. Wanneer deze dienst tot stand komt, kunnen de leden, behalve bü den Directeur, ook bü Secretaris en Voorzitter verhuurbewgzen ontvangen en in alle finesses omtrent hunne adspirant huurders gegevens ontvangen. Over het algemeen worden tegenwoordig door verschillende eigenaren de perceelen weekwoningen daarvoor vatbaar, verhuurd alleen per 52 weken mot opzegging van 6 weken vooruitbij overlijden met 4 weken. Gedrukte formulier-contracten worden door de vereeniging uitgegeven ad. 4 cents per stuk, welke den eigenaar zijne rechten waar borgen, evenals die der huurders. Geen eigenaren verhuren perceelen zonder goed keuringsbewüs van den Directeur. Huurders, welke met schuld eene woning verlaten, worden aan het Bestuur opgegeven ter vermelding op de z.g. zwarte lijst en kunnen van geen der leden eene woning meer huren. Bij aansluiting met de ver schillende verhuurkantoren alhier, wordt het dan voor slecht betalende en slecht bewonende en lastige huurders zeer moeilgk om onder dak te big* ven of te geraken. Het niet betalen van huur bij publieken of onderhandschen verkoop is reeds zoo goed als tot nul gereduceerd, ook al door de krasse maatregelen welke door het bestuur eens zg'n toegepast door handeling van den Voorzitter. De huurders weten nu, dat zij hunne perceelen moeten laten zien, en betalen even trouw hunne huur. Aan geen personen worden woningen verhuurd, wanneer er een langer loopend contract met eenen anderen eigenaar is gesloten. Na verschillende besprekingen werd de rekening van het boekjaar (gewüzigd) der vereeniging door twee leden nagezien, door de vergadering goedgekeurd en dank gebracht voor het goede beheer aan den Secretaris penningmeester. Sedert het laatste halfjaar is het aantal verzekerde panden met e.a. tien procent vermeerderd. Ieder lid kan vervolgens kostelooze advie zen inzake woningwetbepalingen erlangen. Na rondvraag werd, na dank voor de opkomst, hoewel die grooter had kunnen zü'n, deze vergadering van huiseigenaren- woningverhuurders door den Voorzitter ge sloten. Benoemd. De heer A. Tonneman Jr., onderwüzer te Wormerveer, die in de laatste raadsvergade ring alhier werd benoemd, is benoemd aan de Bchool voor M. U. L, O. te Haarlem. Heiloo. De ambtenaar ter Secretarie alhier, de heer Blankesteijn, slaagde dezer dagen voor het Ie gedeelte van het examen voor gemeente secretaris. Na een diepe duisternis van enkele weken, baadt thans de Kerkebuurt 's avonds weer in een zee van licht. Woensdagavond na het Lof vergaderde de B. K. Kiesvereeniging in het lokaal van den heer R. Kuyper, Nadat door dsn voorzitter de reden was medegedeeld, waarom deze buitengewone ver gadering was uitgeschreven, ging men over tot behandeling der vragenlgst over het kies rechtrapport. Al dadelgk bleek het, dat het grootste deel der vergadering zich plaatste op het Btandpunt van de kiesvereeniging «Den Haag*. Door den eerevoorzitter en den voorzitter werd betoogd, dat het stand punt, dat den Haag innam, naar hun meening het eenig juiste is en met meerderheid van stemmen werd besloten, adhesie te betuigen aan de Haagsche motie en den afgevaardigde naar de Centrale te Alkmaar op te dragen de zienswijze der Heiloosche kiesvereeniging te verdedigen. Oudorp. Vergadering van den Baad dezer gemeente op 26 Maart 1908. Tegenwoordig alle ledeD. Voorzitterde burgemeester G. Bos Wz. Nadat de Voorzitter deze vergadering geopend heeft, worden de notulen der vorige gelezen en goedgekeurd. Daarna wordt gelezen het verslag van den toestand dezer gemeente over 1907, door B. en W., ingevolge art. 182 der GemeenLe- wet, uitgebracht. Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. De besluiten tot af- en overschrgving van en op enkele posten der Gemeentebegrooting voor 1907, tot een gezamenlijk bedrag van f 319 835, en tot voldoening eener som van f 250.als bgdrage tot verbetering van een gedeelte van den straatweg door het dorp en van de bestaande afwatering aldaar, aan de Banne Oudorp toegekend, worden met algemeene stemmen vastgesteld. Het advies van B. en W., op het verzoek van het B. K. Parochiaal Kerkbestuur, om eene bijdrage voor de instandhouding der Bewaarschool en voor het uitreiken van belooningen en eereblgken aan de leerlingen der school voor L. Onderwüs, wordt met algemeene stemmen aangenomen en dienten gevolge een som van f 75.— voor 1908 tot die doeleinden aan voornoemd Kerkbestuur toegezegd. Het kohier van den Hoofdelijken Omslag over 1908 wordt goedgekeurd en vastgesteld tot een belastbare som van f 69600.en tot een invorderbaar bedrag van f 1392.—, zijnde 2 Hierna wordt de vergadering gesloten. Egtnond aan de Hoef. Zondagavond vergaderde de onderafdee- ling van de Vereeniging voor Pluimvee in Nederland. Na opening door den voorzitter en het lezen der notulen, werd op de eerste plaats gebroken over het verzenden van broedeieren door het hoofdbestuur, in welke verzending men gaarne eenige verandering wenschte ge bracht te zien, daar nu wel eens gebroken eieren aankomen. De kwestie of men al dan niet voor de onderafdeeling een broedmachine zou aanschaffen werd lang en breed besproken. Het resultaat was, dat men hiermee nog eenigen tijd zal wachten. Tot afgevaardigde naar de algem. vergadering van de afdeeling Noord-Holland der V. P. N, werd benoemd de heer P. Jonker. Hierna werd na rond vraag de bgeenkomst gesloten. Bergen. De kiezerslijst dezer gemeente, dienst 1908— 1909 werd vastgesteld met een aantal van 383 kiezers tegen 352 kiezers over het vorige dienstjaar, zoodat eene vermeerdering is op te merken van 31 kiezers. Van de 383 kie zers zijn er kiesgerechtigd voor de Tweede Kamer 383, waaronder 201 katholieken, voor de Provinciale Staten 382, waaronder 201 katholieken en voor den Gemeenteraad 353 kiezers, waaronder 178 katholieken zg'n. Op de lijst werden geplaatst 33 belasting en 16 aangiftekiezers, terwgl 18 kiezers wegens vertrek, overlgden of het niet betalen hunner belasting van de kiezerslüst werden geschrapt. Langendljk. Zooals men weet, zal het den len Mei a.s. een jaar geleden zün, dat de buurtlün Broek op Langendijk—Alkmaar voor het personen vervoer geGpend werd. Dit jaar werd echter slechts als proef ingesteld en de drie ge meenten Broek op Langendük, Zuid Schar- woude en Alkmaar moesten de H. IJ. S. M. een opbrengst van f 10.000 verzekeren. Dit werd door alle genoemde gemeenten aanvaard, waarbü Broek op Langendgk voor de helft, Zuid Scharwoude voor l5/10t en Alkmaar voor 36/ioo zou deelnemen. Thans stelt de Maatschappij dezelfde voorwaarde, onder dit beding, dat de. garantie zal ge geven worden voor het tijdvak van 3 jaar. Het is gebleken, dat met het Broeker lüntje dagelgks gemiddeld 100 personen werden

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2