PEN, R. Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Selland. ouden. No. 31. Woensdag- 15 April 1908. 2'1" Jaargang-. E S iORST. FEUILLETON^ SCHOUTEN, ent per ons, Jacobse iSderen» llothouher, IE KEESOM, Jaarvergadering Buitenland. udegracht D 87, Technisch en Onderzoek. M. SCHERMER, DE EAM1B, @esch literhoudend, nteniers. iet gebruik gereed. d -lager in rima kwaliteiten. NDS| boek Tuiastraat, Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Ons Blad. Een goed voorbeeld. Schuldig 1 v teekenehil 5 ian tot het maken het AANNEMEN. sail Scheikundige. jit willen ontvangen E. WEENER en kunnen zich dage- 95. iversteeg, ijks verseh geslacht No. 245. tsluitend 9, een lief gelegen HUIS met TUIN, n en de Bosschen. verkiezing. Koop- en fr. bur. Ons Blad, to inhoud. GL&NSVESF. 1/s Kilogram f 0.35 1 0.60 2 1.20 3 ,1.80 5 2.80 10 5.20 t i si Te Alkmaar k Drogisten. theek tegen billijke n, zoowel van parti ta, bureau dezes OP: waarvan één op coll. jen 8 met breede ud), een ISpnrt- wielde 14 &r, Ir. Smid en Wagen- lellen. Ie practjjb en Oedipl. Boekhouder Leeraar M. O. aan tot het plaat van gelden op hypo- voorwaaiden. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels.80 eent. Elke regel meer6 Reclames per regel ...15, van de aandeelhouders der Naamlooze Vennootschap ONS BLADniet op Donderdag 23 April a.smaar op maan dag 97 April a.B., des avondsten 8 ure precies, in het lokaal van den heer PROOT. Punten van behandeling: Jaarverslag en Rekening en Verant woording. Verkiezing van een Bestuurslid wegens periodieke aftreding. (De heer Mr. Kraak man is herkiesbaar). Verkiezing van een Commissaris wegens periodieke aftreding. (De ZeerEerw. Heer Pastoor Maat stelt zich niet meer her kiesbaar). De balans, en de winst- en verlies rekening en de rekening en verantwoor ding over het afgeloopen jaar met het verslag daarover van de Commissarissen, liggen ter inzage op het kantoor der Vennootschap (art. 14 der Statuten). N.B. Degenen, die hun recepissen nog niet hebben ingewisseld tegen aandeelen, worden verzocht dit alsnog te doen ten kantore van de „Noorderbank" of van de Firma MULDER QUAX vóór 23 April, waar zij dan tevens de Sta tuten knnnen bekomen. Het Bestuur der N. V. Ons Blad, Mr. H. P. M. KRAAKMAN, Pres. H. KENTER, Secretaris. J. G. LUTZ, Penningmeester. Onlangs ga en wij onze afkeuring te kennen over een paar staaltjes van patroonswillekeur, waardoor het vereenigingsrecht der arbeiders werd miskend. Thans komt echter uit een dierzelfde zuidelijke provincies een be richt, dat door allen, die iets voelen voor sociale rechtvaardigheid, met vreugde zal worden begroet en dat bij alle slechte indrukken, welke men door de handelwijze van den heer Jules Regout te Maastricht en de schoen makerspatroons te Hilvarenbeek van de verstandhouding tusschen patroons en arbeiders in de zuidelijke provincies zou krijgen, bemoedigend zal werken. Door de firma Van Iersel, Witlox Co., stoomleerlooiers te Waalwijk, isnl een bepaling bij hun arbeidersreglement ge voegd, welke afdoende bewijst, dat er toch nog wel patroons zijn, die in werkelijkheid iets gevoelen voor hunne Amerikaansche roman oit het Duitsch, van OTTO HOEOKER, 27) 'Ik protesteer tegen deze onwettige be handeling', riep Nad luid, die zich met ge weld op zjjn plaats zag ternggedrongen. •Ik verlang, dat het der getnigen toege staan zij, de hulp van een advocaat in te roepen. Zy is niet verplicht, zonder zoo iemand, een aan haar gestelde vraag te be antwoorden'. •De beklaagde heeft geen recht, hier als zaakwaarnemer van een getuige op te treden', bracht nu de by den Coroner zittende plaats vervanger van den districtsadvocaat, een jeug dige, eergierige en streng nitziende jurist in 't midden. •Ik stoor me aan uw bewering niet, Mr. Murray l« antwoordde Nad scherp. •De getuige is mjjn verloofde. Reeds als zoodanig mag zij zonder hare uitdrukkelijke machtiging niet genoodzaakt worden, in een zaak ais getuige op te treden, welke mij als beklaagde voor het gerecht roept'. •De getuige kan door de wet onmogelijk Ms verloofde van den aangeklaagde be schouwd worden, begon de huiprechter met kalme, maar scherp door de zaal dringende stem weer, »want wy hebben hier voor ons een oorkonde, opgesteld door Alderman Pat Mc Gltr uit City Hall, volgens welke de getalge vo»r ongeveer tien jaer metdenzelf- arbeiders en voor wie de vermaning van Leo XIII in de Encycliek Rerum No varum niet ijdel heeft geklonken. Genoemde firma toch heeft het na volgende bepaald Bij tevredenheid over het gedrag van den betrokken werkman schenken wij hem, mits hij een jaar in onzen dienst is, le op den dag van zijn huwelijk f 10,— 2e. Bij bevalling van zijne vrouw, vrij verloskundige hulp tot een maximum van vijf gulden door ons aan den ver loskundige uit te betalen, gedurende 2 weken na de bevalling f2,50 per week extra boven zijn loon bestemd voor versterkende middelen voor zijn vrouw. 3e Bij eene le H. Communie van een kind f 5,4e. Indien bij het overlijden van een onzer werklieden een weduwe of hulpbehoevende kinderen achterblij ven, betalen wij gedurende vier weken na het overlijden het volle loon aan hen uit. Hoe deze buitengewone gunsten door de werklieden ontvangen werden, zegt de Leerbewerker, behoeft geen be schrijving en ook brengen wij hier ons eere-saluut aan zulke patroons. Daarbij dient nog vermeld dat den werklieden het hoogste loon wordt uitbetaald bij den minsten plaatselijken arbeidsduur, dat bovengenoemde uitkeeringen niet bestaan in den vorm van een fonds neen, geen cent wordt er voor opge bracht of geind en daarom nog eens eere aan zulke patroonsook mede voor het goede voorbeeld; moge het navol ging vinden vooral in onzen tijd, nu door de socialisten de klassenstrijd zoo bijzonder gepredikt wordt in woord en geschrift; mochten meerdere patroons opstaan, die het zoo oprecht meenen met hun werkvolk, dan zullen wij de socialisten op zulke verstandhoudingen wijzen, dan zullen zij hier vinden een onvoorbereiden grond waar bet hun niet vergund zal zijn een enkel plantje tot wasdom te brengen. Waarlijk, patroons, die handelen als bovengenoemde firma, zijn mede de beste bestrijders van het slechts onte vredenheid zaaiende socialisme. Dat hun mooie voorbeeld dan ook veel navolging vinde! Onder Duitschland vinden onze lezers in dit nummer eenige cijfers omtrent de Katholieke pers daar te lande en zij kunnen daar zien, hoe de Katholieke pers de laatste jaren bij de oostelijke naburen in bloei is toegenomen. Deze cijfers werden ontleend aan Das den Hnntington Whiatler huwde, met wiens moord wij ons hier bezighouden'. >Hebt n gedaan vroeg Nad, nadat 't rumoer bedaard was, dat deze opzienbare verklaring van den officier van justitie in de zaal verwekt had. H(j stond hoog opgericht, met doodsbleek gelaat, maar met onuitsprekelijke minachting om de bloedelooze lippen. Met een langen, innigen blik omvatte hy het beeld van Ethel, die met een zwakken smartkreet zich naar hem toegewend had, toen 't geheim, dat z(j door zoo zware en pijnlijke offers had willen bewaren, nu meedoogenloos voor de heele wereld onthuld werd. »Mr. Murray, u had beter gedaan, deze aangelegenheid te laten rusten. Gelukkig hen ik op de hoogte van de papieren, die u daar voor u hebt. Ik verklaar, dat 't is een waardeloos document, zonder kracht van be wijs. Ik zal u 't bewijs leveren, dat...' Maar met kalme en zelfbewuste hand beweging onderbrak hem de jonge aan klager. •Hier spreek ik. De beschuldigde zal straks gelegenheid hebben te spreken... Laat ons deze pijnlijke zaak kort maken', zoo wendde hij zich tot Ethel, >die bleek en vermoeid in haar getuigenstoel lag. >U voert een tooneelnaam. Uw werkelijke naam is Nellie Minkers I' En daarna, toen Ethel zwakjes zijn vragen naar familie en geboorteplaats beantwoord had, ging hij verder •Wel, miss Hastings, zooals u zich nu noemt, u ontkent das onder uw eigen naam Huntington Whistler gehuwd te hebben, hoe wel deze oorkonde allen twijfel buitensluit. Hier ligt echter nog een andere oorkonde, die ook over Nellie Mlnkere handelt. Uw j Zeitungsweseneen interessant boekje dat te Keulen uitkwam en een over zicht geeft van de geschiedenis en tegen- woordigen toestand van de journalistiek over de geheele wereld. Teekenend nu is, wat dit boekje zegt over de z gn. neutrale pers en daar wij, naar aanleiding onzer Telegraaf- artikelen behalve vele bewijzen van instemming, ook een paar brieven ontvingen, waarin beweerd werd, dat neutraliteit voor een courant best mogelijk was, willen wij hier eens laten volgen, hoe de schrijver van Das Zeitungsioesen over de pers- „neutraliteit" denkt. Men zal zien, dat wij het toch niet zoover mis hadden, toen wij schreven, dat pers-neutraliteit onmogelijk is en dat juist die z.gn. „neutrale" bladen de grootste belemmering vormen vooreen vollen opbloei der Roomsche pers. Wij lezen in Das Zeitungswesen dan ook het volgende De groote en meest gevaarlijke mede dingster en tegenstandster van de katholieke pers in Duitschland, is niet meer, zooals vroeger, de liberale pere het- zijn veel meer de z.gn. neutrale of partijlooze bladen, de Generalanzeiger, die overal in Duitsch land toegang trachten te verkrijgen tot de katholieke gezinnen om bij dezen de katho lieke bladen te verdringen. Deze bladen, die als neutraal en partij loos worden aangekondigd, doch nu en dan (vooral in verkiezingsdagen) een zeer sterk sprekend politiek karakter aannemen, weten een zeer talrijken kring van lezers te trek ken door bnp overvloed van niet politiek «gemengd nieuw' en 'verscheidenheden' niet te vergeten de vele en uitvoerige bij zonderheden, die zy weten te berichten over misdaden, schandaal processen enz. Zij vinden bun lezers allereerst onder de groote menigte van godedienstig en politiek onverschilligen en worden, naar het schijnt, vooral bevoordeeld door de adverteerders. Tegen deze >kleurlooze< Generalanzeiger hebben de politieke bladen van alle rich tingen, doch vooral de katholieke bladen een harden en moeilijken strijd te voeren. In verscheiden steden zijn de oudere poli tieke couranten door eerstgenoemde bjjna geheel verdrongen. Door de concurrentie, hun aangedaan door de Generalanzeiger hebben de katholieke bladen in DuitscbJ land zich verplicht gezien, ook wat de boven vermelde soorten van nieuws be treft, voor een zóó ryk mogelijken inhoud te zorgen en zich, zoover hun beginselen dit toelieten, te voegen naar den smaak hunner lezers. Wat voor Duitschland geldt, geldt in verklaring op eerewoord, volgens welke u voor tien jaar naar Europa gegaan en u daar zeven jaar opgehouden zoudt hebben, ken nen wijmaar uit dezen brief van 't bestuur der gevangenis van Sing-Sing...' '...volgt duidelijk', viel de jonge advocaat hem slagvaardig in de rede, terwyi Ethel hevig sidderend de handen voor 't gelaat sloeg, 'dat een dievegge vier jaar lang staats- verpleging genoten heeft, die brutaal genoeg was, zich voor de werkelijke Nellie Minkers uit te geven, met wier familieverhondingen zij uitstekend op de hoogte was. Maar dat is ook alles, en deze tweede oorkonde mist evenzeer bewijskracht als de eerste. De werke lijke Nellie Minkers, onder den naam Ethel Hastings, een ster in de muzikale wereld, heeft nooit mijn neef gehnwd, noch heeft ooit met de gevangenis kennis gemaakt. Zy is dus voor de wet myn verloofde en...< 'Niet zoo vlug, Mr. Whistier', verzocht de hulpdistrictsadvocaat spottend. 'Jammer genoeg moeten de voorwendsels voor deze bewijskrachtige feiten wijken» hij liet een fotografie zien, waaraan een smal strookje beschreven papier vastzat. 'Dit portret hier stelt een van ambtswege genomen fotografie voor, welke zich onder no. 4759 hier in de Roguesgalery bevindt... Hulpbode, laat de beeltenis eens aan de ge zworenen zien, houd het dan ook aan de getuige en den beklaagde voor. Ik roep iedereen in de zaal op, of hij niet verbaasd staat over de verrassende gelijkenis tusschen dit beeld en de daar op den stoel der ge tuigen zittende persoon, afgezien natnnrlyk van het verschil in jaren. Dit beeld ia ge maakt onmiddellijk na de veroordeeling van Nellie Minkers tot een vierjarigs gevangenis straf, en er is een nauwkeurige persoone- meerdere mate nog voor ons land, dat zooveel kleiner is en dus vanzelf ook een veel kleiner afzetgebied oplevert. Wij moeten er daarom steeds op uit zijn, de eigen Roomsche pers vóór alles te bevorderen en niet toelaten, dat deze, door onze eigen schuld, omdat wij ze niet genoegzaam steunden, by de z.gn. „neutrale" of andere pers achtersta V ALEMAAB-SCHAGEN. Een paar weken geleden schreven wij hier ter plaatse een en ander over het wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot uit 'srijks schat kist, ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Alkmaar door de Zijpe naar Schagen. Thans is het verslag van het afdee- lingsonderzoek verschenen en kunnen wij nagaan, hoe de Kamer over de exploitatie dezer lijn denkt. Sommige leden spraken als hun oor deel uit, dat de regeering ten behoeve van dezen aanleg door 'srijks schatkist een te groot offer wenscht te doen bren gen. Gold het hier een poging om een arme streek tot ontwikkeling te bren gen, dan zouden deze leden tegen een aanzienlijk offer van het rijk geen be denking opperenmaar nu het een welvarende streek betreft, kwam het hun voor, dat de regeering niet zoo toeschietelijk behoort te zijn. Zij zou den gaarne zien, dat alsnog een voor het rijk minder nadeelige regeling tot stand kwam. Vele andere leden verklaarden zich met deze opvatting niet te kunnen vereenigen; zij verdedigden de voorge stelde verdeeling van de betaling der aanlegkosten en in het bijzonder den bouw van de nieuwe draaibrug, die grootendeels voor rekening van het rijk komt. Sommige leden wilden dien bouw geheel voor rekening van het rijk doen geschieden. Gevraagd werd een overzicht van de voor verschillende spoorwegen door het rijk verleende rentelooze voorschotten en van de bedragen daarvan aan het rijk terugbetaald. De exploitatie van de aan te leggen lijnen door de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij vond bij eenige leden bedenking, doch werd door verscheidene verdedigd. Op een desbetreffende vraag werd door sommige leden het nut uiteengezet van normale spoorwijdte voor de aan te leggen lyn. beschrijving aan toegevoegd. Jammer, dat toentertijd het meetsysteem van Bertillon nog niet was ingevoerd, dan had men dit geheele onderzoek niet noodig'. Het portret was ondertusschen van hand tot hand gedaan. Hoofdschuddend hadden de gezworenen het beschouwd en vervolgens opgewonden hun overeenstemmende opinies over de compleete gelijkenis te kennen ge geven. Ethel daarentegen was slechts van angst ineen gekrompen, toen zij het beeld in handen kreeg en had opnienw baar ge laat bedekt. Haar verloofde echter wierp er een vlnchtigen blik op om het te onder zoeken. >Ik dacht het wel sprak hy toen. 'De gelijkenis geef ik onvoorwaardelijk toe. Zij heeft mij zelf öök eens verblnft doen staan toen ik eenzelfde beeld met een fotografie mijner verloofde vergeleek. Ik moest het onderscheid nauwkenrig bestudeeren. Om zulk een moeite te besparen, zal de hulpdistrictsadvocaat wel zoo goed zyn, de bijgevoegde persoonsbeschrijving voor te lezen'. 'Jawel, dat wil ik doen riep deze nu verrast. >Ik maak er de' jury op attent, dat de getuige ondertusschen tien jaar ouder is ge worden... Derhalve' hy las het signale ment voor 'gezicht; langwerpig ovaal... Juist I Neus: edel, grieksch... Ook juist I Haren: blond naar 't bruine toe... Opval lend ook juiBt I Mond klein I Oogen lange wimpers, groenblauw...' 'Niet juist l« viel Nad nu scherp in. 'Miss Hastings bezit zwarte oogen en hoopt deze, met uw verlof, ook reeds vóór tien jaar bezeten te hebban'. Algemeens verbluffing in de saai, waar- Duitschland. De Katholieke pers. Het getal der katholieke politieke bladen in Duitschland is als volgt gestegenIn 1880-186; in 1890-272; in 1900-419; in 1907—480. De katholieke courant met de grootste oplaag is de Essener Volkszeitung, die alle werkdagen verschynt en 53.000 abonnó's heeft. Dan volgt de Kölnische Volkszeitung, die driemaal daags uitkomt met een oplaag van 23.900 exemplaren. Het geheele getal van abonné's op katholieke politieke conranten en tijdschriften bedroeg in ronde cijfers: in 1880 596 000, in 1890 ruim 1.000.000, in 1900 1.524.00Q, in 1907 meer dan twee-millioen. Het is dus in zeventien jaar verdubbeld. Daarby komen nog de abonnéa op katho lieke organen van zniver religieazen Inhoud en op de zoodanige, die meer bijzonder uit* spanningslectuur leverenhet getal dezer abonEé's steeg van 1.073.000 in 1900 tot 1.500.000 in 1907. In 't geheel derhalve heeft de katholieke pers in Dnitschland ruim vier millioen geabonneerden, terwijl het geheele getal Katholieken daar ruim 20 millioen be draagt. De sterkste vermeerdering van het getal lezers en geabonneerden had plaats in de Rijnprovincie, waar van 1900—1907 het getal abonné's der katholieke bladen van 452.000 tot 775.000 toenam. Ook in Westfalen is de vermeerdering van dit getal zeer sterk, in andere deelen van Duitschland minder. (De ondere opgaven heeft de schrijver van het bovengenoemd werkje ontleent aan 'Keiter's Handbuch der Katholischen Presse' de op gaaf voor 1907 aan door hem zelf met zorg verzameld materiaal). Ongetwijfeld reeds zeer mooie cijfers, maar deze zouden nog vèèl mooier zyn, indien de 'neutrale' pers niet zooveel afbrenk deed aan de Roomsche journalistiek, gelijk elders in dit blad wordt aangetoond. Frankrijk. Franscli generaal aangevallen. Te Nancy is Zondag generaal Pau van het Fransche leger door een persoon van Duitsche afkomst gebrutaliseerd en in het gezicht geslagen. De soldaten, die in bet station waren, hadden de grootste moeite om te verhinderen, dat de menigte den >Prussien< te lijf ging. De oorzaken van dit incident zijn onbekend. Een Zola-standbeeld. Gisteren is te Suresnes, een der voorsteden van Parys, een borstbeeld onthnld ter eere van Emile Zola. De burgemeester Diédéricb, van wien de hulde aan den vuilschrijver is onder zich heimelijk lachen mengde. De aan klager trachtte zyn ontroering in 't geheel niet te bemantelenevenmin de Coroner. Maar zij moesten toegeven, dat er geen ver gissing mogelijk was. Al had men zelfs aan een schrijffout in het signalement willen ge- looven, dan sprak het portret toch nog voor zich. Hoe verbleekt het ook wasde helle oogen waren gemakkelijk te herkennen. >Ik geloof, dat het echitterend bewijs is geleverd, dat miss Hastings niet te Sing- Sing een straf heeft uitgeboet, maar dat een dubbelganster van haar zich voor Ethel heeft uitgegeven. Daar nu deze onderstelling zwak is geworden, is ook het bewijs wel over bodig, dat miss Hastings ook mijn neef noch in de City Hall hier, noch ergens anders ooit gehuwd heeft. Om verdere vragen te voorkomen, verklaar ik mijn verloofde heeft een jongere stiefzuster, die Lise Walker heet. Men vermoedt, dat deze zich in dit geval voor hare ongeveer twee jaren ondere stief zuster heeft uitgegeven, daar zy dit ook reeds vroeger, in minder belangrijke gevallen gedaan heeft'. Mnrray gaf daarop geen antwoord. Hij was op zóó'n mislukken zijner bewijsvoering zoo weinig voorbereid geweest, dat hy vol ergernis het portret nam en het by de overige bewysstukken in een portefeuille stak. 'Goed, maar dat is slechts byzaak', trachtte hy zyn nederlaag te bemantelen. 'Geeft de getnige toe, eergisteren namid dag, om drie uur ongeveer op het kantoor des beklaagden te zyn geweest, daar onge veer twee uren vertoefd en het na vyf uren weder verlaten te hebben, das slechts eenige oogenblikken vóórdat Mr. Whiatler zelf weer het kantoor betrad (Wordt vtrvolfi)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1