Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Gemengd -■r—.- uitgegaan, had de klokken der kerk doen ■meiten om daaruit het borstbeeld te gieten. Diédérich is een berucht apostaat, oud leerling van het seminarie te Met». Vele jaren was hij leeraar aan het katholieke gymnasium Oherville te Suresnes, welke plaats hem door abbé Delafosse bezorgd was. Later werd hij socialist en vrijdenker. Benoemd tot burgemeester van SureBnes, was een zijner eerste daden het geven van nieuwe namen aan de straten der stad. Het Koning Henrl- pleln o.a. werd herdoopt in Dreyfus plein. Denemarken. Katholiekenvergadering. Op 7 April had in de groote zaal van het stadslokaal te Kopenhagen eene vergade ring der Katholieken van Denemarken plaats. De meeste aanwezigen waren natuurlijk in woners van Kopenhagen; onder de menigte zag men echter ook een groot aantal be woners der provincie. De gemeente Frede- ricia, de oudste Katholieke gemeente in Denemarken, zond een hartelijk begroetings telegram. Door ongesteldheid kon bisschop Johann v. Euch de vergadering niet by wonen. Pastoor Braun van de St. Ansgar-kerk wierp een terugblik op den voor 12 jaar gehouden eersten Deenschen Katholiekendag. Pastoor Slump van de Rozenkrans-kerk sprak over de ontwikkeling van het Katholiek leven in Denemarken. Hij wees er op, dat, wat de ontwikkeling naar buiten betreft, vele ge meenten met een jaarlijksch deficit te kampen hebben; dit deficit komt ten laste van den bisschop, die daardoor zeer in zijne werk zaamheid wordt beperkt. Misschien komen de Katholieken uit andere landen den bis schop te hulp b.v. door eene jubileumsgave, daar Mgr. het volgend jaar vijftig jaren in deze veelbelovende missie werkzaam is. Pater Schniederer sprak over de school en de toe komst, mejuffrouw Utke-Romsing, leerares aan de door de zusters van St. Joseph be stuurde «Fransche school» over de noodzake lijkheid van harmonie tusschen school en huis. Pater Günther S. J. behandelde op humoristische wijze het Katholiek vereeni- gingsleven. Als laatste officieele redenaar nam de bekeerling Niels Hansen het school-thema nogmaals op en sprak over de plichten van Staat en Gemeente tegenover de Katholieke school. Tevens deed hij een beroep op de offervaardigheid der Katholieken. Bij alle aanwezigen heerschte levendige vreugde, nu men er in geslaagd was, weer een Katholiekendag te organiseeren. Amerika. Reusachtige brand te Boston. Zondagochtend heeft een reusachtige brand twee derde gedeelten van de voorstad Chelsea (Boston in den Amerikaanschen Staat Massa- chussets) verwoest. 250 gebouwen zijn in de asch gelegd. Te vjjf uur in den namiddag was men den brand nog niet meester. Het vuur heeft een aantal der fraaiste openbare gebouwen en ook eenige historische kerken vernield. Bovendien zyn er fabrieken, kantoorgebouwen en honderden particuliere woningen vernield. De door het vuur aan gerichte schade wordt geraamd op 7 5 10 millioen dollar, waarvan 5 millioen door verzekering worden gedekt. Bij den brand zijn 4 personen omgekomen en vijftig gekwetst. Tienduizend lieden zyn zonder woning. Er heeft zich een commissie tot hulpbetoon gevormd, welke commissie kleeding en voedsel uitdeelt onder de slacht offers van de ramp, Oeldrrisis en krankzinnigheid. Naar gemeld wordt, heeft de finantieele paniek in het afgeloopen najaar het aantal krankzinnigen in de publieke ziekenhuizen der Ver. Staten zoo doen toenemen, dat dr. Eerris, de president van de State Lunacy Commission, verplicht was te verklaren, dat de onmiddellijke bouw van een nieuw Zie kenhuis in de nabijheid van New-5: ork nood zakelijk is. Behalve diegenen, die in de ziekenhuizen verzorgd worden, zyn er een groot aantal, die tot nog toe door familieleden verpleegd zyn, doch thans eveneens naar de ziekenhui zen gezonden worden. Het totale aantal personen, zich thans in staatsziekenhuizen bevindende, bedraagt 28.000. Het vorige jaar bedroeg dit aantal slechts 5991. Haarlemsche Katholiekendag. Zaterdag deelden wy hierover reeds een en ander mede en thans mogen nog enkele byzonderheden volgen. Aanvragen om toegangskaarten kunnen tot uiterlijk 6 Mei gericht worden tot de leden van het Algemeen Comité. De pry's der toegangskaarten, met inbegrip van program, is vastgesteld op f 0.50. Men kan ook vast lid der Katholiekendagen worden tegen jaariyk- sche contributie van f 1, gelyk wij Zaterdag berichtten. Vaste leden hebben vrijen toe gang tot de vergaderingen op den Katholie kendag, alsook, mits de aanvrage om een toegangskaart geschiedt vóór 6 Mei a.s., recht op een eigen plaats in de Algemeene Vergadering. Met het oog op de ruimte van het lokaal, waarin de Algemeene Vergadering zal gehouden worden, zullen niet meer dan 1300 toegangskaarten, recht gevende tot het by wonen van alle vergaderingen, verkocht worden. Echter zullen nog meer kaarten verkrygbaar zyn, welke alleen recht geven tot het bywonen van de Afdeelingsvergaderingen. De Algemeene Vergadering zal gevolgd wor den door een gemeenschappeiyken maaltyd in het restaurant Brinkman a f 3.— per couvert (zonder wyn), waarvoor men zich kan op geven by den secretaris van het Uitvoerend Comité, den heer A. P. J. M. Smitz, Kle verparkweg 69 te Haarlem. Overbodig Meerdere bladen bevatten gisteravond de conclusien der vier sprekers in de afdeellngen van den a.s. Haarlemschen Katholiekendag. Plaatsgebrek verhindert ons, reeds heden ze in haar geheel op te nemen. Echter behouden wy ons voor, er in een onzer eerstvolgende nummers op terng te komen. oor heden nochtans deze vraagwaarom werden deze conclusien niet gelijktijdig aan alle katholieke bladen van het bisdom ge zonden Misschien dat andere katholieke collega's gelukkiger waren dan wy, maar ons werden ze tot heden niet toegezonden. Waarom niet Eerste Kamer. In de vacature, ontstaan door het over- lyden van mr. E. van Zinnicq Bergmann, is tot lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal gekozen jhr. mr. F. X. A. Ver- heyen, raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogenbosch. Nationaal R. K. Vakvereenigingscongres. Dit jaar zal in de maand Augustus het Nat. R. K. Vakvereenigingscongres te Utrecht worden gehouden. Katholieke Sociale Actie. In de maand Maart werden door het Centraal Bureau totaal verzonden aan vlug schriften en vliegende blaadjes 9555 exemplaren. Leven in de hnt. Terecht vestigt men er in onze pers de aandacht op, dat het onder de Sociaal-demo craten weer spant, zegt de Standaard. Het Volk zelf gaf de citaten uit allerlei organen van hnn Pers, waaruit blykt, hoe vinnig de heeren elkander in het haar vliegen. Nu verbaast dit niet. Men weet, hoe van oudsher in ons goede Nederland ieder wil, dat zijn haan koning zal kraaien, en ruzie in de familie steeds een alledaagsch verschynsel was. Alleen staat het vpor de Sociaal democra ten zoo dwaas, dat ze, op de verdeeldheid in andere partijen schimpend, steeds roemen in eigen eenheid, en nu, nu het tegen het Congres gaat, als praelodiën de strydzangen doen hooren, die ze tegen elkander in het land componeerden. Het ligt er eenmaal toe. De sociaal-demo cratische heeren, die de leiding in handen namen, zyn mak en tam geworden. Ze worden welhaast een groep Vryzinnig demo craten met een exponent. En daar kan het echte socialistische volkje geen vrede mee nemen. Zy biyven hun Marseillaise zingen. De Nonvlinder. De Minister van Landbouw maakt bekend lo. dat in aansluiting met de plaats, houdende afbeeldingen met beschryving van voor naaldhout schadelyke insecten, door het Staatsboschbeheer wordt uitgegeven een vlugschrift No. 4, voorzien van gekleurde afbeeldingen en inhoudende eene korte en voor iederen boschbezitter bevatteiyke be schrijving van «de nonvlinder» 2o. dat dit vlugschrift, op franco aanvrage, gratis verkrygbaar is gesteld by den inspec teur der Staatsbosschen en ontginningen te Utrecht. Bakkersnachtarbeld. Zaterdag j.l. zijn de heeren J. P. A. te Boekhorst van Amsterdam en H. Diemer van Rotterdam als afgevaardigden van het nationaal comité tot afschaffing van den bakkersnachtarbeid door den minister van landbouw, nijverheid en handel, den heer Talma, in particuliere audiëntie ontvangen. De minister verklaarde, dat hij van plan is, en zulks zoo spoedig doenlijk, een wets ontwerp in te dienen in zake verbod van den nachtarbeid in het bakkerabedryf. Het ontwerp zal zoo kort mogeiyk zyn. Voor den minister is het een punt van ernstige overweging het verbod zoowel voor hoofden en bestuurders van bakkeryen als voor de bakkersgezellen te doen gelden. ALKMAAR, 15 April 1908, Kath. Soc. Actie. In De Tyd van gisteravond de locale bladen schynt men wel te mogen negee- ren I bomt in het verslag der ver gadering van het Diocesane Comité voor de K. S. A., Zondag te 's Gravenhage gehouden, °.m. het volgende voor, dat voor onze Alk- maarsche lezers van bijzonder belang is, aan gezien het plaatselijk comité der K. 8. A. alhier één der drie voorstellen indiende Op een 3-tal ingekomen voorstellen tot vermindering der jaarlijbsche bydrage der plaatseiyke comité's kon niet worden inge gaan, le. wegens de behandeling van dit onderwerp in de vergadering van Maart 1907, 2e. wegens de als toen gedane mededeeling dat daarvoor statut,enwyriging noodig is, hetgeen waarschynlijk volgend jaar kan plaats hebben en 3e. dat het genomen beslnit om gratis vlugschriften en vliegende blaadjes te verstrekken voor de donateurs, aan de plaatse- ïyke comités by goed gevoerde propa ganda een geschikte gelegenheid aanbiedt om hunne inkomsten en finantiën te ver sterken. Wy persoonlyk juichen dit besluit zeer toe, niet zoozeer nog om de aangevoerde redenen, als wel om het feit, dat het veel verkieselyker is, dat het Centraal Bureau een goede kas heeft hetgeen intusschen nog lang niet het geval is I dan dat de plaatselyke comité's er wat beter in zouden zitten. Wanneer deze Iaatsten slechts niet te kort komen voor hunne plaatselyke actie, is het af te dragen geld veel beter besteed aan het Centraal-Bnreau, wyi daardoor de alge meene propaganda bevordert wordt, welke ten goede komt aan geheel Katholiek Nederland. Attentie. Heeren aandeelhouders der N. V. «Ons Blad. worden er op attent gemaakt, dat de jaarvergadering niet zal plaats hebben, geiyk eerst werd aangekondigd, op Donderdag 23 April, maar op Maandag 27 April a.s. R. K. Centrale Kiesvereeniging. Zondag vergaderde de R. Kath. Centrale Kiesvereeniging voor de Tweede Kamer, hoofd kiesdistrict Alkmaar. Al de aangesloten Kies- vereenigingen waren door hunne bestuurs leden en afgevaardigden vertegenwoordigd. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat er een voor- deelig saldo is van f 108.13. Door het bedanken van den heer Joh. Merz te Behagen, moest er voorzien worden in de fuuctiën van vice-president en afge vaardigde ter vergadering van den Algem. Bond van R. Kath. KieBvereenigingen. Gekozen werd tot vice-voorzitter de heer B. Veltman te Heilo, tot afgevaardigde ter vergadering van den Algem. Bond de heer J. G. Lufcz te Alkmaar. Een verzoekschrift. Door den heer A. Kusters, secretaris der R. Kath. Kiesvereeniging te Alkmaar, is by Burgem. en Weth. der gemeente Alkmaar een verzoekschrift ingediend tot verbetering der kiezerslijst en wel, om 16 R. Kath. per sonen, die hij vermeent dat er ten onrechte zyn afgevoerd, alsnog op die lyst te plaatsen. Mr. M. Biichner. Aan Mr. M. Büchner, alhier is op zyn verzoek eervol ontslag verleend uit zyne be trekking van plaatsvervangend lid der Kamer van toezicht over de notarissen en candidaat- notarissen, gevestigd te Haarlem, en is als zoodanig benoemd Mr. G. F. baron Thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, kanton- rechter te Hoorn. Afgesneden bloemen. De Algemeene Vereeniging voor Bloem- bollen-cultuur, afd. Alkmaar, houdt op Zater dag en Zondag, 25 en 26 April a.s., eene tentoonstelling van afgesneden bloemen en kamerplanten in het lokaal .Het Gulden Vlies, van den heer W. Mooij, Choorstraat alhier. Tentoonstelling Ambachtsschool. Gaarne voldoen wy aan het tot ons ge richte verzoek, om onze lezers attent te maken op de tentoonstellingen van werk- stukken en teekeningen, vervaardigd door de leerlingen der Ambachtsschool en Burger avondschool alhier. Die tentoonstellingen zullen gehouden wor den op 17, 18, 20 err 21 April e.k. in het gebouw dier scholen, van morgens 10 tot 'a middags 4 ure. Wtf vertrouwen, dat vele lezers daar eens een k^kje zullen gaan nemen. Geslaagd. Met gunstigen uitslag is Maandag te Lei den afgelegd het theoretisch examen in de geneeskunde door den heer A. K. Bosman alhier. Zaterdag slaagde mej. T. P. J. Pronk alhier voor het acte examen lager onderwys. Nieuw Orgel. Onder dit opschrift lezen wy in De Tijd van Zaterdag j.l. o.m. het volgende Zondag j.l. werd te Hoogmade in de R. K. kerk het prachtige nieuwe orgel ingewyd. Een menigte volks, waaronder vele muziek liefhebbers van elders, vulde de ruime kerk. Na de inwyding hield de zeereerw. heer H. P. Smeele, pastoor der parochie, eene treffende rede over de geschiedenis en het doel van het orgel en daarna werd een prachtig lof gezongen. De tusschenspelen gaven reeds gelegen heid om de verscheidene registers beurte lings te doen uitkomen. Na het lof bracht de heer Oudehoorn van Rypwetering eenige flinke orgelnummers ten gehoore, waardoor het klankgehalte van het orgel in al zijne schakeeringen werd be wonderd. De firma L. IJpma en Co. te Alkmaar heeft wederom eer van haar werk. Bevoegde be oordeelaars verzekerden, dat zoowel het sonore als het technische gedeelte van het orgel artistiek bewerkt is. Wat al te zwaar 1 In ons vorig nummer werd in een adver tentie van den heer C. Eeken medegedeeld, dat door hem 2 koeien waren aangekocht, wegende resp. 1820 en 1610 K.G. Dit laatste moest natuurlyk pond zyD, want, al is het voldoende bekend, dat de heer Eeken puike beesten slacht, koeien van 1820 en 1610 K.G. zouden toch wat 51 te zwaar zyn I Reden waarom wy by dezen gaarne die vergissing herstellen. Heilo. Ome gemeente is een groot hotel-café rijker geworden in het «Haeringbuysje», dat by de Runxputte gebouwd werd en a.s. Za terdag zal worden geopend. Vooral met het oog op de talryke bedevaarten, welke jaarlyks meer en meer naar O. L. V. ter Nood komen, mag het beste worden verwacht voor de exploitatie van dit nieuwe restaurant. Op de Maandagavond gehouden verga dering der R. K. Propagandaclub »St. Willi- brordus. werd besloten, vanaf Zondag de b bliotheek te sluiten; het aanbod van den voorzitter der R. K. Kiesvereeniging om voor de club een paar ontwikkelingsavonden te te houden werd dankbaar aanvaard. Tegen den volgenden winter zal er een begin mee worden gemaakt. Zondag na Paschen, zoo deelde het Bestuur mee, zal er een feestavond van wege de club gegeven worden. De heer Küppers, eerelid, zal by die gelegenheid een lezing houden. Naar we vernemen zal in den zomer dienst van de H. IJ. 8. M. een vroege trein worden opgenomen die omstreeks half zes te Heilo stopt. Ook de laatste trein zal nog weer 20 minuten later, du» omstreeks 12 uur 's nachts, stilhouden. Akersloot. De jongeheer Th. Sernee is toegelaten tot de eerste klas der Bissclioppeiyke kweekschool voor onderwyzers te Beverwyk. Heden is men begonnen, met het dempen der sloten langs een gedeelte van den dorpsweg alhier, terwyi er thans hekken zullen worden geplaatst. St. Pancras. Door de Tuinbouw en Handelsvereeniging «Langedyk en omstreken» afd. St. Pancras, werd dezer dagen onder hare leden een biljet verspreid van den volgenden inhoud: Het bestuur dezer vereeniging vraagt uwe welwillende medewerking om de graskanten der bouwakkers zuiver van onkruid te houden en wil daarom ingevolge besluit der laatst gehouden afd.-vergadering deze publiek ver pachten met voorwaarde het graB kort te houden en vraagt onderteekening der neven staande verklaring. De uitslag was dat 46 leden hunne handteekening plaatsten voor het verpachten en 73 leden tegen verpachten, zoodat hiertoe niet kan worden overgegaan. Langendijk. Te Noordscharwoude is een raadsverkiezing in zicht. De heer Duin, nog niet lang geleden als raadslid gekozen, gaat de gemeente ver laten wegens vertrek naar Duitscbland. Zooals men weet, heeft de Zeereerw. heer Pastoor zich de vorige maal beijverd om een Katho liek als lid van den Raad gekozen te krijgen. Hy meende dat de Katholieken, gezien het aantal stemmen, dat steeds op hun candi- daat wordt uitgebracht, recht hebbsn op vertegenwoordiging. In eene conferentie met het bestuur der Liberale kiesvereeniging stemde dit dat dan ook toe, en het zou toen den Katholieken candidaat op de groslyst hebben geplaatst, als de lyst nog niet was opgemaakt geweest. By de eerstvolgende raadsverkiezing zal men zich dus door dit argument niet meer kunnen dekken en met verlangen wordt dan ook in Katholieke kringen uitgezien naar de wyze, waarop de Liberale kiesvereeniging in dezen zal handelen. Een eersten plicht van de liberalen dunkt het ons, dat zij zoo vryzinnig zullen zijn de katholieken een raadszetel te gunnen. Besloten is dat dit jaar nog niet zal begonnen worden met den bouw van een Katholieke school. De draagkracht van veel parochianen is van dien aard, dat de financiën daartoe nog een onoverkomeiyk bezwaar zyn. Egmond aan Zee. Gisteren heeft er inschrijving plaats gehad naar de schoolbehoeften voor de O. L. School in onze gemeente. Biljetten waren ingeleverd door de heeren Plemper v. Balen uit Alk maar, N. Schild, Egmond a/d. Hoef en Hes, Egmond aan Zee. Laatstgenoemde bleek de laagste inschrijver te zyn voor een bedrag van f 475. Burgemeester en Wethouders heb ben de gunning aan zich gehouden. Koedijk. Zondagavond is hier de plaats van den heer P. de Geus tot den grond toe afge brand. De bewoners moesten half gekleed het perceel verlaten. Oorzaak onbekend. Het aangrenzende woonhuis, bewoond door den heer Nottelman, waarin gevestigd het tele foonkantoor, is tevens gedeeltelijk een prooi der vlammen geworden. Assendelft. Zaterdagavond hield de Eendenhoudersver- eeniging 1Door Eendracht Sterk* de aange kondigde openbare vergadering, waarin als spreker optrad de WelEd. Heer H, B. Beaufort, secretaris der afdeeling Noord-Holland van de «Vereeniging tot bevordering der pluim veehouderij en tamme konynenteelt in Nederland». Spreker constateerde, dat de pluimveehou dery in Nederland, vergeleken met die van andere landen, nog -op lagen trap stond. Tot bevestiging van het beweerde kregen we een kort overzicht van de pluimveehoudery in Denemarken, Frankryk, België en Amerika. Vooral Denemarken stond zeer hoog op dat gebied. Voor een halve eeuw bedroeg de uitvoer van Denemarken naar de Londensche markt 4 millioen stuks. Met steun der regeering hebben de pluimveehouders zich georgani seerd en eenige jaren na de oprichting dier organisaties steeg de uitvoer tot 113 millioen, terwyl tegenwoordig de uitvoer 400 millioen stuks bedroeg, wat een bedrag vertegenwoor digt van 20 millioen gulden. Dat resultaat kan ook in Nederland bereikt worden, mits men zich onderling aansluite. Vervolgens besprak de inleider de teeltkeus en de inteelt. By de behandeling der teeltkeus kwamen de meest produktieve razsen ter sprake, als Orpingtons, Wyandottes, Minorca's en Leg horns. Deze zeer nuttige en prachtige rassen werden ten zeerste aanbevolen als winterleg- gers en konden het bij goede verstandige behandeling brengen tot gemiddeld 150 a 160 eieren per jaar. De inteelt (dat is de voortkweeking tusschen verwante dieren) werd als een zeer groote fout gesignaleerd. Deze kan oorzaak zyn van totale degeneratie van een ras. De zooge noemde landhoenders of gewone boerenkippen noemde spreker een mengelmoes van alle mogeiyke en onmogelijke rassen ze waren volgens spreker dan ook zeer improductief. De Assendelftsche kippen moesten ook nog even de revue paeseeren. Spreker noemde ze nog een zuiver ras soort, wat hy duidelijk aantoonde, doch een rassoort van mindere kwaliteit, want de kip en het ei, beide waren te klein. Oorspron- keiyk moet dat ras grooter zyn geweest. Vermoedeiyke oorzaken van beide slechte eigenschappen waren, volgens spreker, de laalbroel, door middel van eenden en de inteelt. Vele, in den handel zynde, ochteudvoeren werden gesignaleerd als minderwaardig. Een uitstekend en goedkoop oebtendvoer was en bleef gemalen paardenbeenderen en ook runderbeenderen, mits niet van tuberculeus vee dit ochtendvoer is aanbevelenswaardig om het ryke eiwitgehalte. Nadat nog vele nuttige wenken en raadgevingen gegeven waren, begon spreker met de opsomming der voordeelen, te verkrygen indien men zich organiseerde tot een onderafdeeling Assendelft der V. P. N., welke vereeniging nu ongeveer 10 jaar bestond en ruim 10000 leden, over het geheele land verspreid, telde. Die voordeelen waren le. De V. P. N. verschaft, natuurlyk tot een beperkt aantal, broedeieren van de boven genoemde rassen tegen den spotprijs van 5 ets per stuk aan de leden eener onder afdeeling. 2e. De leden der onderafdeeling kunnen de eieren zenden naar de groote eierveilingen der V. P- N. te Amsterdam, zoodat zy steeds goede pryzen kunnen maken. 3e. Ze krygen gratis het eigen orgaan der V. P. N. ter lezing. 4e. Het Hoofdbestuur der V. P. N. geeft adviezen aan de leden enz. enz. 5e. De V. P. N. zorgt, dat de eieren goed gewaarborgd op de Londensche markt komenna geschouwd te zyn, worden ze gestempeld met de letters V. P. N. \oor de schouwing heeft men een toestel, waar mee men 10000 stuks per uur kan contro leeren. De spreker had succes27 aanwezigen gaven zich op als lid der te vormen onder afdeeling Assendelft van de V. P. N. Nadat de inleider nog enkele vragen beantwoord had, sloot de voorzitter de zoo nuttige en leerzame bijeenkomst met de gebruikelijke plichtplegingen. Maandagavond vergaderde het Kruis- verbond in het Patronaatsgebouw. Aanwezig 23 leden. De voorzitter opende met gebed en een woordje van welkom, waarna de notulen der vorige algemeene vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Verder werd de agenda vlug afgehandeld. Eerst het keurig gestyleerde jaarverslag van den secretaris, deu heer Van der Hart. Deze, een zoon der Scheldestranden, vergeleek zeer juist den zin van het Zeeuwsche wapen en het devieB «Luctor et Emergo* (Ik worstel en duik op) met den aard en de beteekenis van den worstelstryd der drankweermannen tegen den woedenden, geest- en zedenbeder- venden, welvaart verslindenden, gezondheid- vernietigenden alcoholstroom. Na een over zicht van het werken en streven der afdeeling over het afgeloopen jaar sloot het verslag met een krachtige aansporing tot flink werken en propagandeeren voor de schoone zaak der drankbestrijding. Een krachtig applaus en een woord van den voorzitter waren de bewijzen dat het jaarverslag had ingeslagen. Het verslag van den penningmeester was kort en krachtig I De ontvangsten bedroegen f73,66, de uitgaven f71.79; het batig slot alzoo f 1.87. Voor het vaandel was reeds een som aanwezig van f 54wie helpt het bedrag eens flink aanvullen? Daarna stemming. De heer G. Gz. Kroon werd met groote meerderheid tot bestuurslid herkozen en nam onder dank der vergadering de benoeming aan. Na eenige stemmingen werd de hoer H. Veenboer gekozen tot plaatsvervangend afgevaardigde ter propa ganda-vergadering te Alkmaar. Het verslag van den afgevaardigde over de propaganda vergadering, gehouden te Alkmaar, werd met aandacht aangehoord, evenals de korte lezing van den Voorzitter over het wezen en den aard eener drank- bestrijdersvereeniging en haar leden. Bij de rondvraag kwamen nog enkele kleinigheden ter sprake de ledenlijst werd gezuiverd en vastgesteld op 17 geheel-ont houders en 41 afschaffers, en daarna sloot de Voorzitter met een woord van dank en gebed de vergadering. De collecte voor het Vaandel bracht f2.081/, op. Dinsdagmorgen sloeg by de sluis het paard van den heer Den H., gespannen voor een met volle weivaten geladen driewieler wagen by het opstappen van den voerman op hol. Twee kinderen, mede op het rytuig, kwamen met den schrik vrydoch de voer man kreeg het rytuig over zich heen. De gewonde werd by den heer Dekker binnen gedragen en door den inmiddels gerot pen dokter, den heer Bon, verbonden. Gelukkiggeen ernstige hand-, been- of lendebreuken werden geconstateerd, doch wel eenige hoofd- en handwonden. Het paard, voermanloos, vond zijn weg naar de boerdery, waar het ongedeerd en zonder avery aan voertuig arriveerde. Krommenie. Mej. M, L. Pape alhier slaagde Zaterdag voor het acte-examen lager onderwys. Wormerveer. De kiezerslijst dezer gemeente voor 1908 —09 bevat de namen van 1225 perso nen, bevoegd tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten. Voor den gemeenteraad is het aantal kiezers 1160. Sedert 1905 toen het aantal kiezers 1092 was, een vermeerdering van 133 kiezers, terwyi de bevolking lang niet in die mate vermeerderde. Door de afdeeling Wormerveer van het Centraal Genootschap voor kinderher- stellings- en vacantie-kolonies wordt weder aan eenige kinderen uit Wormerveer en naaste omgeving gedurende vier weken in den a.s. zomer een verbiyf aangeboden aan zee of in bosch. Ouders of verzorgers, die voor hun kin deren hiervan gebruik worden uitgenoodlgd z huisdokter, benevens der kinderen aan te m taris G. Cramer, Trans het bestuur zal na ovt doctoren een keuze w ■telt het bestuur zich plaatsen van kinderen, kosten geheel of gedeel Gemoedelijk. Op 'n iyn bleef tot schrik de opeens stilstaan tegens en ruim een kwartier 't Bleek, dat de mach gevallen en bij het wakl had, dat er 'n station] was. Hy wou z'n verzuil Verkeerde lectuur. heeft zich een jonger gevolge van 't harteto allerlei detectiven romans Die hadden z'n heele ho Ontmaskerd In ee St. Petereburg heeft een zeer hóöge autoriteiten ontmaskerd. In 'n paarf 280.000 roebels weten te Manslag. Zaterdag^ Stilting by een worstel straat te Utrecht, ontst; stryd in het opheffen va door zekeren KI. zoo 1 gesmakt, dat een ernstig stond, waaraan Stilting i overleden. KI. is gearres Sigaren en Tuberkelb sterdamsche arts A. H. het >T. v. G.« den uiti door hem ingesteld o besmettingsvermogen va een tuberculeuzen arbeii diging besmet kunnen zy Hy heeft zijn proeven zettelyk met tuberkel groene dekbladen, die h ces van een fabriek hee en komt op grond va: proeven op caviae tot de «Tuberkelbacillenhoude; lijder aan tuberculose, d van sigaren eventueel o van het dekblad mocht z geen gevaar voor den rc hy op de sigarenpunt kar Mollenvangst in Friesla winter duizenden mollen zyn gevangen, omdat de taald werden, en men in weinig molshoopen meer voorjaar waarschynlyk blyj gen der dieren schadeiy de landeryen. Immers, nu boeren op hun graslanden graszode geheel los ligt. zyn doorgevreten door de welk ongedierte nu ongi kan gaan, wyl de aartsvyi een groot deel is weggeva Ongelukken De nacl van de Huizer tram, wei te Bussum door deze tran is thans in de ziekenver »um overleden. De ongelukkige laat el kinderen onverzorgd achte: Een droevig ongeval ha<| Het ruim 1-jarig kindje wonende aan den Heerej geraakte op onverklaarba: met een deksel gesloten I 't kind miste en zocht, voorover in den put ligger De in alleryl ontbodei heer E. Klinkert, kon constateeren. Huwelijk bij de lamp. - is een huwelyk voltrokke nachtelijk uur. Een onderwijzer, die als was in Indië, wilde voor wen teneinde van de gu te profiteeren, die voor z genoten kunnen worden overtocht, uitrusting enz. Toen de bruidstoet 's raadhuis kwam, kon het gaan, omdat de moedor d' in Breda woont, niet aan nog juist tyd voor den br te halen, en 's avonds te met haar aan het Station Met rytuigen trok men Zee, waar door de welwilll ambtenaar van den Burge: dingen gereed waren en petroleumlicht voltrokken Een gauwdief I In bibliotheek te Amsterdam middag een heer tot de m ontdekking, dat een bezoe) overjas, welke hy in de gegeven een chequeboekje Bank waarin nog een 7 ta zaten, had onstolen. De schuwd, de gauwdief zoek I B-pootig kalf. By den te Birdaard, (Fr.) is een J uit den linkerschouder een boven is gegToeid. Overig schoon, welgevormd koekalt Slaapziekte. Te Suat arbeider B. Zaterdagavon ruste gegaan. Sedert slaai dokter, die, geroepen werd, wakker te maken, wat niet Overreden. By het 769 uit den Haag is Mi meisje onder den trein gei f-.-. - -

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2