I». Kath> Itfieuws- esa. Advertentieblad voor Noord-Holland. FEUILLETON. No. 35. Woensdag 29 April 1908. 2"® Jaargang. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Attentie! Sparen door de Jeugd. Schuldig 7 Buitenland. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS i 50 cents per drie maanden franco aan hnis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËNÏ Van 15 regels 30 oent. Elke regel meer Reclames per regel15 Heeren correspondenten, agenten en adverteerders worden beleefd doch drin gend verzocht, in hunne berichten en advertenties vooral persoons- en plaats namen toch zoo duidelijk mogelijk te schrijven, daar wij anders niet kun nen instaan voor correcte plaatsing. De Redactie en Administratie. „lederen dag een draadje is een hemdsmouw in een jaar", zeiden onze voorouders, die zoo gaarne door kern achtige gezegden het goede aanprezen en met het aangehaalde spreekwoord het groote nut van sparen op typische wijze in beeld brachten. Dat men het nut van sparen echter ook in onzen tijd nog inziet, waardoor wordt dit duidelijker bewezen, dan dat er zoovele vooral katholieke spaarinrichtingen zijn, die geheel belangeloos iederen penning opnemen, bij de betrouwbaarste inrich tingen uitzetten en daardoor hooge en meest gewaarborgde rente kunnen uit- keeren. Men behoeft hierbij slechts te denken aan de Boerenleenbanken, pa tronaten en vereenigingen, waaraan een spaarbank is verbonden. Spaarzaam te zijn is echter niet iedereen aangeboren evenmin als vrien delijkheid en goede manieren, maar het kan toch worden aangeleerd. Het moet ook worden aangeleerd, want het maakt deel uit eener goede opvoeding, en daarom moeten de ouders hunne kinderen ook dit reeds vroeg voorhouden. Wanneer toch is de mensch meer ontvankelijk voor indrukken, dan in de jeugd? Een jongen boom kan men zoo gemakkelijk leiden gelijk men wil, maar men moet hem niet te spoedig loslaten en zijn vrije natuur doen volgen. Daar- voor is geduld noodig: langzaam gaat zeker. Wanneer bijvoorbeeld de kinderen des Zondags hun zakcenten ontvangen, laat ze clan tenminste niet alles versnoepen en aan nuttelooze zaken uitgeven; wanneer oom of tante bij hun bezoek den kleinen wat geven om „teverkoo- pen", leer hen dan wat in den spaarpot doen. Eerst zullen zij zulks wel eens spoedig vergeten, maar „de gestadige drup holt den steen". Wanneer zij dan zien, dat „vele kleintjes een groote" maken en vooral Amerikaansclie roman uit het Duitscb, van OTTO HOEOKER, 31) Wanneer kwam nu Huntington Whistler, en wie was bij hem?... Dat weet u niet stoof de aanklager op, toen Phelps opnieuw de schouders ophaalde en 't hoofd schudde. Ook goed I De juiy zal hierop letten, en wel in 't oog willen houden, dat de getuige vol- Hens alle tot hiertoe gehoorde verklaringen ile eenige ie, die tydens 't bezorgen van het pakje op 't kantoor was. Bij zijn eigenaardige manier van doen zal de vraag nader over wogen dienen te worden, of en in hosverre deze man aan de vergiftiging schnldig is». Phelps lachte alleen. 'Dat is bluf I Er waren na my nog ver scheidene andere lui op 't kantoor, volgens de kranten, en een New-Yorksch reporter liegt nooit. Miss Hastings is er geweest en °ok die man daar<, hy schokte weer met den schouder in de richting van Nad. 'Ik weet waarlijk niet, waarom men mij ia deze zaak betrekt...» Hjj wilde weder zijn oude jammerklachten aanheffen, doch de hnlpdistrictscommandant 'need hem kort het woord af. 'Was anders niemand op dien dag in het kantoor van Whistier 'Niemand» en dan, alsof het hem nu eerst inviel, voegde hg er snel aan toe 'Ja toch, Mr. Walden, die was zelfs twee- m»*l daar», ook wanneer men het nut proefonder vindelijk aantoont, zullen zij erpleizier in krijgen. Een jongen bijvoorbeeld heeft zijn zinnen wel eens op iets anders gezet dan op knikkers of tollenhij wil soms iets hebben, dat dieper in de beurs doet grijpen. Nu kan men het hem met St. Nicolaas of zijn verjaardag geven, zeker, maar als men hem eens voorstelt om ervoor te sparen, zoodat hij het later van zijn eigen geld kan koopen, dan zal hij niet alleen leeren sparen, maar het voorwerp zal hem ook dier baarder zijn. „Maar er wordt wel eens uit de spaarpotten der kinderen geleend, zonder dat het daarin wordt teruggegeven". Ja, omstandigheden kunnen dit, helaas, wel eens noodig maken, maar zoo het niet noodzakelijk is, bespaar uw kinderen die teleurstelling. Laat hen het geld naar een spaarbank brengen, daar is het goed bewaard en de intrest ver meerdert het. Ook de onderwijzers, wier roeping het tevens is de karakters der kinderen te helpen vormen, zij kunnen zoo ge makkelijk de ouders behulpzaam zijn, zonder zelf eenig geldelijk nadeel te lijden. Wie toch kent de spaarzegels niet, welke door zoovele inrichtingen als o.a. door de Rijkspostspaarbank worden uit gegeven. Iedere zegel kost één cent. De schoolkinderen koopên voor hun spaarcenten zegels bij hun onderwijzer, plakken ze netjes in hun boekje en als dit vol is, brengen zij het op despaar bank. Zij krijgen dan een echt spaar bankboekje met het bedrag der zegels, die ze hebben ingeleverd. Is dat voor velen geen eenvoudige en doeltreffende manier Maar niet alleen de schooljeugd, ook de oudere meisjes en jongens moeten sparen. Sommigen van hen beginnen al iets te verdienen en krijgen wat meer zakduiten en des te gemakkelijker zullen zij ook iets kunnen overhouden. Want wil men een uitspanning, wil men een pleizier hebben, dan behoeft men toch niet alles op te makon Wanneer men bijvoorbeeld des Zon dags ergens heen wil, dan behoaft men niet altijd per tram of boot of flets te gaan. Maar waarom zouden wij alle manieren gaan opsommen, waarop wij gemakkelijk iets kunnen uitsparenwij kennen ze zelf het best. Brengen wij wat wij overhouden op een spaarbank. Wanneer wij dan later »En wanneer was dat vroeg Crout snel er tuaachen, die achter den etoel van den Ooroner atond en zeer nauwkeurig toeluisterde. >Moet ik dien man ook antwoorden vroeg de onbeschaamde Mr. Phelps. >Wel, laat mij eens nadenken Hg sloeg met gewichtig gebaar de hand aan het voorhoofd en fronste de wenkbrauwen. Zijn komisch uiterlijk maakte enkele toe hoorders vroolyk, doch eenige afkeurende woorden van den Coroner herstelden aan stonds weer den ernst van het verhoor. Kort voor den lunchtyd was Mr. Waldon daar... en de tweede maal Laat eens zien IJa, ik wilde reeds weggaan, toen hij kwam». »Dus na twee uur vroeg Murray. »Dat kan wel uitkomen». Op verdere vragen zocht hg dezelfde uit vluchten gelijk Ralph Waldon tegenover den huisdeteciive gemaakt had. »U gebruikt zeker wel veel zegellak op het kantoor wilde de aanklager, tot wien Crout zich had overgebogen, verder weten. Phelps trok verbaasd de wenkbrauwen op. 'Zegellak Nooit, wij gebruikten altyd zegels om de pakken te sluiten... dat, is te zeggen, als er iets te verpakken wasdie man daar had nog slechts een zeer jeugdige praktyk». 'Daar heb ik u weder op een onjuistheid betraptbemerkte Murray. •Denk maar eens goed na I Hier, dit stuk zegellak vond men op uw lessenaar». Hg hield het door Crout in beslag ge nomen stuk zegellak omhoog. »Vond men dat Werkeiyk De stem van den kleinen man klonk nu toornig. »W«t»t u kg »g wellUkt eek aiet een onzen levensstaat ingaan, wanneer wij gaan trouwen, of wat dan ook en wij hebben een klein bedrag opgespaard, dan kunnen wij ons zeiven behelpen, wij kunnen dan zelf onzen uitzet betalen, wanneer het de ouders wat zwaar valt. Wie eergevoel bezit, zal dit een heerlijk denkbeeld vinden. Misschien zegt een of ander lezer „Och sparen, ge maakt de kinderen maar gierig"dit is échter niet juist, want tusschen spaarzaam en gierig zijn bestaat zoo'n groot verschil. Wanneer men spaart, bewaart men iets wat men nu niet noodig heeft, maar wat later te pas kan komenwanneer men gierig is, ontzegt men zich ook datgene wat men noodig heeft om het later zelfs niet nuttig te willen besteden. Alleen overdrijving zou tot gierigheid aanleiding kunnen geven, maar wanneer men eenmaal het goede wil bevorderen, mag men er ook niet tegen opzien het overdrijven tegen te gaan, want: »Men ent op jonge stam gemaklijk eed'le [twygen, 'Maar snoeit men daarbij niet, men zal geen [vrucht verkregen.» Engeland. Sneeuwstormen, Wij hebben in de laatste dagen biykbaar zacht weer gehad, vergeleken bij wat ze in heel Groot-Britannië hebben doorstaan. Zelfs in het Zuiden van Engeland, waar 't midden in den winter zelden sneeuwt, is de sneeuw nu dik gevallen en was 't fel koud. üren aaneen is er in het Zuiden een verblindende sneeuwstorm geweest. Te Southampton lag de sneeuw, volgens een Engelsche krant, een halve meter hoog. In Essex is een man in een sneeuwstorm omgekomen. Grooter ongeluk had echter nog op zee plaats, naby de Engelsche Zuidkust, op de >Solent». De Amerikaansche paketboot 'Saint Paul» is daar in botsing gekomen met den Engelschen kruiser 'Gladiator». Het laatste schip is zbö beschadigd, dat het by Yarmouth (eiland Wight) op de kust is geloopen, ten einde zinken te voorkomen. De 'Saint Paul» die Southampton 'smiddags verlaten had, om naar New York te vertrek ken, had vele passagiers aan boord. Na het vertrek, stak de storm met grooter hevigheid op. Temidden der verblindende sneeuwjachten, stootte de 'Saint Paul» op de «Gladiator», die by Yarmouth voor anker lag. De schok was zoo hevig, dat verscheidene opvarenden van den kruiser werden gewond. De beman- paar glazen kolven vol vergif gevonden, gelijk die Mr. Waldon bezit Op het eind zult u mij nog wel van het giftmengen be schuldigen I - -'t Is een schandaal Ik kon nu reeds lang op weg zijn I» De hulpdistrictsadvocaat liet zich onder- tusschen niet uit het veld slaan. »Wat vertelt u daar van Mr. Waldon vroeg hij. 'Bezit deze veel vergif «Zeker» Phelps knikte met het hoofd 'meer vergif in zijn kleine muurkast, dan hij voor het vergiftigen der halve wereld noodig zou hebben... O, hy maakt daar geen geheim van, anders zou ik het niet vertellen»" voegde hy er in éénen adem achter. »Mr. Waldon is een gentleman, dien ik hoogacht, ik zou hem niet gaarne in onge legenheid brengen. Wel is hy zeer lichtzinnig met zijn vergiften en neemt er allerlei proe ven mee... Nu, dat gaat my niet aan, doch ik wil maar zeggen, dat het eigenlijk be- lachelyk is, dat er nog menschen zyn die om zulk tuig vragen. Daar was bv. ook Miss Hastings» hij wees naar haar met den schouder 'die moest ik ook eens wat brengen met een lief compliment van Mr. Waldon erby. Het was zeker iets voor de gelaatskleur of zoo, weet ik het 'Dat is een leugen riep Ethel. Op het noemen van haar naam had zy de handen voor het gezicht weggenomen en het hoofd opgericht. Verontwaardiging sprak uit haar rood geworden trekken. 'Hoe kunt u zoo afschuwelyk liegen, Mr. Phelps. Daar is geen woord van waar». 'De hemel beware my voor dwazen 1» schreeuwde Phelps. >Ik laat »y hier aiet beleedigen I» ning moest aanstonds de sloepen uitbrengen. Nader wordt uit Yarmouth gemeld Het getal dooden der bemanning van den 'Gladiator» zal minstens 35 bedragen. Een lyk is aan de kust aangespoeld. Twee officie ren zijn verdwenen. De bewoners der streek hebben een twintigtal matrozen gered. De 'Saint-Paul» is naar Southampton teruggekeerd Italië. Kardinaal Portanova. f Uit Rome wordt de dood bericht van kardinaal Portanova, aartsbisschop van Reggio, Oalabrië. De overledene was 11 October 1845 te Napels geboren tijdens het pontificaat van Leo XIII was hij tot kardinaal gecreëerd, op 19 Juni 1899. Ken aanslag. Toen Donderdagmorgen twaalf Schotsche seminaristen te Genzano wandelden, werden zy door anarchisten met messen aangevallen. Een seminarist werd ernstig en een ander licht gewond. De gekwetsten werden naar het hospitaal te Albano vervoerd, waar kardinaal Agliardi hen kwam bezoeken. De 'carabinieri», die de bandieten achter- volgden, slaagden er in, vier te arreateeren. Bij hunne overbrenging naar Albano moesten de karabiniers met getrokken sabels en revolverschoten de vier onverlaten verdedigen tegen het heftig verontwaardigde volk, dat hen op staanden voet wilde lynchen. De verontwaardiging is dan ook algemeen. Moge aan deze niemand of niets ontziende teppiaten door de strenge gerechtigheid eindelijk een afschrikkend voorbeeld worden gesteld, 't Wordt hoog tijd voor den goeden naam van Rome en voor de veiligheid zoowel der ordelijke burgers, als der talrijke vreemde lingen, die hier met hun reisgeld onbereken baar veel welvaart verspreiden. De Schotsche seminaristen van huis uit flinke boksers hebben zich met hun vuisten kranig geweerd. Een hunner sloeg drie aanvallers tegen den grond. Maar tegen verraderlyke messteken waren zij natuurlijk niet opgewassen. By de twee ernstig gekwetsten is gelukkig geen gevaar aanwezig. Maar een seminarist kreeg een messteek in zijn gelaat en is, naar men vreest, onherstelbaar verminkt. Dat is nu de moderne beschaving van 'het derde Rome« I Portugal. Uitvaartdienst voor koning Carlos. Zaterdagmorgen te halftwaalf heeft koning Mannel, vergezeld van de koningin moeder, het paleis der Necissidades verlaten, om in het oude klooster der Hieronymieten te Belem, tegenwoordig te zijn bij de H. Mis van Requiem en de plechtige absolutie voor de zielerust van koning Carlos en den prins- troonopvolger. Deze offlcieele uitvaartdienst Een bevel van den Coroner was echter overbodig. Met zacht geweld had Nad reeds zyn geliefde doen gaan zitten en sprak haar kalmeerend toe. 'Laat den schurk prateu, schatje. Bij deze leugens gaat hy volgens een systeem te werk, dat ik eerst moet doorgronden». Ethel drukte zijn hand, 'Zulk een marteling is ergerdan de dood... Maar wat klaag ik I U zijt er niet beter aan toe, liefste. Doch God zal met ons zyn Hem willen wy ons goed recht in han den geven. Hij zal onze onschuld aan het licht brengen I» Nad lachte haar slechts toe. In zyn eigen hart zag het er hopeloos uit, hij zag nog overal gevaar, waar hy zijne blikken ook wendde. »U bracht dus namens Mr. Waldon aan de lady dat vergif Hoe lang is dat dan geleden Phelps dacht lang na. 'Misschien reeds twee maanden», ant woordde hy ten slotte. >Ik was er bij, toen Mr. Waldon die kleine kristallen flesch inpakte er was een zilveren deksel cp en er stond ook iets op het etiketLaat my eens een oogenblik naden ken... Ja, ik heb. het al: Nummer 5, Locusta». De beweging en onrust in de gerechtszaal strekte zich ook uit tot de bank der ge zworenen en kon slechts met veel moeite door den Coroner gedempt worden. >Pas nu goed op 1» De hulpdistrictsadvocaat sprak in grooten ernst en zyn stem klonk plechtig. Hy naderde den stoel der getuigen en toonde aan Phelps de in Ethels woning in beslag genomen flacon, is, volgens de traditie, door de regeering bevolen. De stedelyke garden en de politie vormden een haag, vanaf het paleis tot aan de kerk te Belem. Achter deze haag werd de koning eerbiedig door de menigte begroet. De koning scheen zeer vastberaden en vol moed. Hy droeg de generaals uniform en de militaire ordeteekenen. Koningin Amelie droeg een zwaren, zwarten sluier. In de stad waren de vlaggen halfstok uitgestoken en de kanonnen der schepen schoten salvo's af. Als teeken van rouw waren talrijke winkels gesloten. Tegen half drie zijn koning Manuel en zyn moeder in het paleis teruggekeerd. Evenals by het vertrek, groette de menigte de vor stelijke personen eerbiedig. Talrijke dames in rouwgewaad stonden tijdens het voorby- trekken van den koninklijken stoet, voor de vensters der huizen. Geen enkel incident is voorgevallen. De koning heeft onder de armen der parochies Alcantara, Belem en Ajuda groote aalmoezen doen uitdeelen. Griekenland. Het getal dertien. Een vroolyk voorval is onlangs in het slot van den koning van Griekenland, >Mon Repos» op Korfoe, gebeurd. De koning gaf ter eere van prins Oscar, een zoon van keizer Wilhelm,- een feestmaal tijd, waarop verscheidene hoogwaardigheids- bekleeders waren uitgenoodigd. Toen men zich aan tafel wilde begeven, bemerkte men tot aller schrik, dat men met dertien per sonen was. Men was verlegen, geheel in de war, en wachtte een paar minuten. Een veertiende was echter niet zoo dadefljk by de hand, zoodat besloten werd, dat een der genoodigden, een Grieksch officier, de tafel zou verlaten en zyn maaltyd in een andere zaal van het kasteel verorberen 1 Tenminste zoo laat zich een Duitech blad uit Korfoe melden. Amerika. Cycloon in Amerika. Een geweldige cycloon heeft Vrydag in een deel van Amerika gewoed. Zoo heeft de cyeloon geweldige schade veroorzaakt in Tennesse, Louisiana, Texas en Nebraska. Te Richland, in Louisiana, zyn er 4 dooden en een lOOtal gewonden. Men meldt uit Atlanta, dat daar te mid dernacht 250 dooden en 400 gewonden ge teld waren, ten gevolge van de cycloon over de Missisipistreek. Verscheidene steden in Alabama zyn totaal vernield. De groote meerderheid der slachtoffers bestaat uit negers, wier ïyken als stroohalmen door den wind werden weggevoerd. üWWBBeqHBBMg—MBP—P—BM— 'Is u dit fleschje bekend De ondervraagde nam het in de hand, bekeek het, betuurde het opschrift en zag toen verwonderd op. 'Maar dat is de flesch, waarover ik zoo even sprak I Ik herken ze nu weer precies, wyi Mr. Waldon my het etiket had laten schrijven. Ik schryf, zooals u ziet, een sier lijke hand I» Murray hield de flacon omhoog. 'Met van den inhond dezer flesch zyn de beide kalmeerende middelen in het kan toor van Whistier vermengd en er is bewezen, dat juist aan dit zeldzaam vergif Huntington Whistler gestorven is 1» verklaarde hy zeer ernstig. 'Wat hebt u daartegen in te brengen, getuige Phelps trok de schouders op. >Ik vind het heel treurig, maar ik kan slechts de waarheid zeggen». »U houdt dus onder eede vol, deze flesch voor ongeveer twee maanden, namens Mr. Waldon, aan miss Hastings gebracht te hebben •Zeker». En langzaam voegde hij er aan toe 'Versta my goed, ik zou niet gaarne een misverstand doen ontstaan deze flesch heb ik zeer zeker naar de lady gebracht, of er echter nog hetzelfde in is, wat er oorspron kelijk in was, kan ik natuuriyk niet ver zekeren noch bezweren». Nad was reeds lang opgestaan en den getuigenstoel genaderd. Herhaaldeiyk was hem een vraag op de lippen gekomen, maar telkens bedwong hy zich. (Wordt vert jlgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1