li I 1 ii lil: II 1 I 1 Binnenland. Plaatselijk Nieuws. 'flip ii ;sf ïi Ik 'iï Officieele E KELR - Uti Siskin ifjtf: d|li c®' i ii'! f Hf 'Üif t' misdaad, waarbij een priester op den open baren weg In koelen bloede vermoord ie. Het slachtoffer van dezen dnivelsohen aan slag was een algemeen bemind priester, een Beiersch Redemptorist, pater Johann Baptist Schaumberger. H\j werd het slachtoffer van een barbaarsche misdaad, die in de zwarte r|J der misdaden wel zonder voorbeeld zal zijn. Want de misdadiger vergreep zich hier met walgelijk cynisme aan een geheel sohul- deloos slachtoffer. Op 31 Maart 11. besteeg pater Schaum berger in Penha, eene voorstad van Sao Panlo, de electrische tram, om zich naar de, per tram in 40 minuten te bereiken, hoofd stad te begeven en daar zijn gebroken bril te laten maken. Beeds voor drie nur 's mid dags was hp op den terugweg. Na 20 minu ten steeg hü uit de tram, om de rest van den weg naar het klooster te voet af te leggen, daar hy gaarne wandelde. Dit werd zijn noodlot. Rustig ging hjj verder, met het brevier onder den arm en den rozenkrans biddend. Aan den rand van den weg lag een kroeg, waarin zich verschillende lieden van verdacht allooi ophielden, onder wie een man van herculische gestalte, die juist op zpn spitsboevenstreken wilde gaan enoeven, bij zonder de aandacht trok. Hy zag den armen pater voorbijgaan. Dat was voor hem eene goede gelegenheid om de >papen< en het Katholicisme op de schandelijkste wijze te lasteren. De 60 jarige zachtmoedige en nederige priester ging rustig biddend verder en be kommerde zich niet over de helsche belee- digingen, welke de onmensch hem nazond en die deze besloot met de verschrikkelijke bedreiging«Wacht even, met dien pater hond ik afrekening, die wordt er om koud<. Haastig wierp hü nog een glas brandewijn door het keelgat, sprong op zijn paard en rende den goeden pater, dien hij spoedig ingehaald had, achterna. Hü wilde den op niets verdacht zünden priester overrüden, maar het dier toonde zich minder dierlijk dan zün meester. Deze Bloeg den pater nu met de rüzweep in het gelaat, zoodat züne bril brak en de hoed afvloog. De aangeval lene, die niet wist, wat er gebeurde, zocht beschutting achter een telegraafpaal, waar hü nederviel. Dan trok zün aanvaller zün revolver en vuurde tweemaal op den onge lukkige. Meenende, dat deze dood was, reed de onmensch nu een weinig voorwaarts en maakte met zijn paard eenige kunstjes, als wilde hü zich op zün misdaad beroemen. Plotseling keert hü zich om en ziet, dat pater Behaumberger pogingen aanwendt om weer op te staan. Aanstonds rent hü weer op hem af, rüdt hem omver en schiet voor de derde maal. Pater Schanmberger stort dood ter aarde. Afschuwelijk schouwspel I... Vele men- schen waren ooggetuigen, doch niemand waagde het, te naderen om den priester hulp te bieden of den razende te weerstaan. Een, die naderby kwam, ontsnapte ternauwer nood aan een vierde schot, dat de schurk op hem afvunrde. Toch werd de onverlaat een half uur later door de politie gegrepen. Toen de politie commandant hem toeriep «Gü zUt in hechtenis genoman«, vroeg hü i «Waarom De commandant zeide«Omdat gü een mensch vermoord hebt<. Cynisch antwoordde de be klaagde: «Een mensch Neen, een duivel heb ik omgebracht'. Het was byna niet mogelük, den moordenaar voor de woedende volks menigte te beschermen. Zulk eene misdaad is zoo barbaarsch en beschamend voor de waardigheid van den mensch, dat instinct matig togen den boosdoener de dood gebiecht wordt. Maar de doodstraf bestaat niet meer in de Braziliaansche wetgeving, De moordenaar is een Braziliaan, geboortig uit den staat Rio grande do Sul en sedert 12 jaren woonachtig in den staat S. Paulo, 27 jaar oud en overal als onmensch gevreesd. Door alle dagbladen gaat slechts één kreet van verontwaardiging, van groot medelüden en vereering voor het onschuldige offer van fanatieken priesterhaat. Pater Schaumberger was een «anima candida', een schitterende ziel en als het ware voorbestemd om zijn bloed ais schuldeloos offer voor den Heer te mogen vergieten. Züne begrafenis was een overschoen schouwspel. Bovenal schoon zal zijne glorie zün in het eeuwige loven. De Katholiekendag. Naar de N. Haarl. Ct. uit de beste bron verneemt, heeft het hoofdbestuur van de Haarlemeche Katholiekendagen met algemeene stemmen besloten, tot de vergaderingen der afdeelingen zoowel als tot de algemeene vergadering, de Pers van alle richtingen en gezindten tóe te laten. Wü juichen dit besluit van harte toe. Wanneer er nu van de tegenpartü geen belangstelling is, kan men ons dasrover ten minste geen verwüt maken. 1 Mei-viering. De traditioneele 1 Mei-dag viering is gis teren door Het Volk gevierd met een paar opgeschroefde artikelen, eon paar dito verzen en twee rood-zwarte plaatjes van Hahn. Wat men toch al doen moet, om de volgelingen zoet te houden I De Finantlën der K. S. A. In het belang der goede zaak en om meerdere bekendheid te geven aan den toe stand, waarin de K. S. A. in ons land verkeert, nemen wü hier, uit de jongste Mededeelingm, het voornaamste over van het artikel: <De Finantlën van de K. B. A.<, in de hoop, dat na kennisneming daarvan, onze lezers zich zullen aangespoord gevoelen om met nieuwen üver voor de K. S. A. te arbeiden. De Mededeelingen dan sehrüven Steeds meer gaan er in de Plaatselüke Comité'* stemmen op> dat da afdracht van 76 ®/0 aan da Diocesane Comité'* moet ver minderd worden. Wü gelooven ook, dat die zeer gewenscht is. Als het km. Maar daar juist wringt da schoen. Want men denkt welals 't Centraal Bestuur maar wat minder geld kostte, dan zon 't best kruinen. Dat is niet heelemaal juist. Men vergeet maar eventjes, dat van die 76 °/0 zeker één derde door de Diocesane Comlté's gebruikt wordt, en dat het Centraal Bureau er hoogstens twee derde van ontvangt. Men vergeet ook al te zeer, dat de Diocesane Comité's van die gelden moeten betalen de kosten voor de sprekers, die de PI. Comité's gratis krügen. Dat is een heel bedrag I Men vergeet ook ten opzichte van het Centraal Bureau, dat alle leden van de Plaatselüke Comité's dat zün er een kleine 2000 gratis ontvangen de 24 num mers van de Mededeelingen, waarin ook alle uitgekomen Vlugschriften en Vliegende Blaad jes liggenbij elkaar dus een flinke 20.000 per jaar. Men vergeet ook, dat het Centraal Bureau aan de aangesloten vereenigingen gratis advies geeft over alle mogelüke sociale aangelegen heden. Men vergeet ook, dat de PI. Comité's thans ook gratis ontvangen de vlugschriften voor hun donateurs. Dit zün alle uitgaven, die direct den PI. Comité's of den daarbü aangesloten veree nigingen ten goede komen, en die hoe betrekkelük klein ieder op zich zelf, toch te zamen een groot bedrag uitmaken. Dit moest eerst wel even worden opgemerkt. Maar dan willen wü ook aanstonds toe geven, dat het werkelük zeer gewenscht zou zijn, wanneer de Pi. Comité's over eenig meerder inkomen konden beschikken. Dit nu kan nu op tweeërlei wyze. Vooreerst door de afdracht van 75 te verminderen waarvoor echter Statuten-wdjzi- ging noodig is. En vervolgens doordat de PI. Comité's zelf ook voor meer inkomsten zorgen. Willen de statuten zóó gewijzigd kunnen worden, dat de afdracht van 75 °/0 verlaagd kan worden b.v. tot 50 of 40 dan zal er toch eerst voor moeten gezorgd worden, dat bet Centraal Bureau uit andere bronnen dat gemis aan inkomen zal kunnen goed maken. Want dat men er ernstig aan zou denken, ons Centraal Bureau, dat alle partüen ons benüden, en dat zelfs door Buitenlanders als een model is geprezen, te gaan inkrimpen, dat kunnen wü niet gelooven, en mogen wü ook niet vooronderstellen. Dat zou een belee- diging zün voor ons Katholieke Nederland. Goed, daar zün we 't dus over eens. Maar... reeds nu komt 't Centraal Bureau jaarlyks een paar duizend gulden te kort I En bedenk welde Diocesane Comité's kunnen hnn 25 e/0 niet missen. Drie van de vyf komen daar nu al niet mee toe I De heele vermindering van 't percentage van 75 komt das ten nadeele alleen van 't Centraal Bureau. Het zal dus verstandig zün, dat wij, vóór we tot vermindering van dit percentage over gaan, eerst uitzien naar andere bronnen van inkomsten. Nu heeft 't Centraal Bureau al weer een paar duizend circulaires verzonden, om dona teurs te werven. Maar 't Centraal Bureau mag dat alleen doen in gemeenten, waar geen Plaatselük Comité is gevestigd. De 100 beste gemeenten vallen das uit. Tot heden is 't resultaat niet zeer bemoe digend ongeveer f 150.aan jaarlüksche toezeggingen hebben we op deze 2000 circu laires gekregen. Er zal dus nog iets anders op gevonden moeten worden. Laten wij hopen, dat het aan de a.s. Centrale Vergadering moge gelukken, een afdoend middel te vinden. Maar ook het tweede punt mogen wü nog wel eens bezien. Hebben werkelijk de Plaatselüke Comité's zelf alles gedaan wat ze konden, om hun eigen finantiën en die van 't Centraal Bureau tot bloei te brengen Wat 't laatste betreft, laat ieder PI. Comité eens deze drie vragen beantwoorden lo. hoeveel abonné's hebt gü aangewor ven op de Mededeelingen t Ze kosten franco per post maar f 1 per jaar, dus voor 24 nummers en alle uitkomende vlugschriften en vliegende blaadjes. 2o. hoeveel advertenties hebt gü bemach tigd voor den omslag van de Mededeelingen t 3o. Hoeveel Jaarboeken en Verslagen van de Sociale Week hebt gij aan den man ge bracht Och, als alle honderd Plaatselijke Comité's zich eens zoo flink voor die drie dingen gespannen hadden, als een paar dat werkelük gedaan hebben, dan zouden onze Finan tiën er heel wat beter voorstaan En nu het eerste de donateurs. Laten de Plaatselüke Comité's ook hier zich eens afvragen, of ze werkelijk op dit punt alles hebben gedaan, wat ze doen kondm. Eenigen, zeker I Daar heb je büv. Enschede en Krommenie. Daar is een aantal donatenrs, dat in verhouding tot het aantal katholieke gezinnen, eenvoudig schitterend te noemen is En zoo zün er nog wel enkele Plaatselüke Comité's, vooral in kleine gemeenten. Maar hoe staat 't in de groote??... Komt, laten we allen nog eens flink de handen uit de mouwen steken. We mogen niet rusten, voor we kunnen zeggen, dat alle katholieke gezinnen zijn aangesloten by onze K. S. A. Alle. Want hier sohuilt de fout van verschil lende Plaatselijke Comité's. S5ü kloppen alleen aan bi) de meergegoeden, en ze vergaten, dat vele kleintjes ook een groote maken. Wü zün bartelük dankbaar voor de vele grootere donaties, welke wü van de meer- gegoede katholieken ontvangen. Maar dat belet ons niet, om ook in veel breeder kring steun voor on* grootiche werk te vragen. Herhaaldelük is er reeds in de Mededee lingen op gewezen, hoe dit het best kan geschieden. In een gemeente, waar een Comité geves tigd is, moet men die gemeente verdeelen in wüken. Aan 't hoofd van elke wük staat een Oomitélid. Deze stelt in iedere straat aan propagandisten of üveraarsters, die niet rusten mogen, voor elk katholiek gezin in die straat donateur is geworden voor 1 cent in de week of 5 cent in de maand. Die 1 cent per week kan het best worden opge haald door kinderen, met busjes. Die 5 cent per maand, door de üveraarster, met behulp der quitantieboekjes, (by 't Centraal Bureau te verkrügen). Wanneer men dan de ver schijnende Vlugschriften en Vliegende blaad jes gratis aan de Donateurs geeft, dan zien ze wat voor hun geld, en ze zullen ons trouw blüven. Bovendien moeten zü gratis toegang tot onze meetings hebben. Maar de Plaatselüke Comité's kunnen ook naar buiten werken, door of de omliggende gemeenten (na verkregen goedkeuring der plaatselüke Kerkelüke Overheid) in het Comité te doen vertegenwoordigen, indien tenminste daar de oprichting van een eigen Plaatselük Comité niet gewenscht is, of door een correspondent aan te stellen. Zóó zullen we 't geheole land met onze organisatie bereiken overal zullen onze Vlug schriften doordringen, en de vele kleine giften, zóó van overal büeen gebracht, zullen te zamen vormen een zéér groot bedrag, waardoor het mogelük zal worden onze werkzaamheid zelfs nog uit te breiden, de Vlugschriften goedkooper verkrijgbaar te stellen, het bezoeken der Sociale Week te vergemakkelüken, en... het percentage van afdracht van de PI. Comité,s aan de Dioce sane kassen te verminderen I Sareeance van betaling. De Naamlooze Vennootschap Hollandsche Cacao- en Chocoladefabrieken, voorheen Bensdorp en Co., heeft by de rechtbank surseance van betaling aangevraagd. Een Toonbeeld. Er wordt de laatste jaren veel gesproken over den invloed der katholieke persover haar noodzakelijkheid tegenover den nog veel grooteren invloed die de niet-katholieke pers ook op katholieken heeftover den plicht van het Roomsche volk, zün eigen pers te steunen en over de noodzakely'kheid dat de katholieke journalist in dit beroep een positie vinde die hü met dezelfde kennis en den zelfden arbeid in andere beroepen zou hebben gevonden. En het is goed, dat over dat alles ge sproken wordt, omdat zóó alleen het üdel geklaag kan worden vervangen door praktische plannen. Maar al dat spreken en plannen maken is toch maar een voorbereiding voor de werkelüke daden die daarop moeten volgen. Welnu, van zulk een daad gaf dezer dagen te InnsbrQck een... dienstbode het voorbeeld. Toen daar dezer dagen een vergadering werd gehouden van den Piusverein op zichzelf reeds een daad van praktische kracht meldden zich na een welsprekende rede van den persapostel pater Kolb 500 nieuwe leden aan. Maar ook kwam er een weldoenster met een bedrag van 200 kronen en deze was een dienstbode. Welk een verschil in liefde en waardee- ring tusschen het gevoelen van dit meisje en hetgeen anderen soms doen blyken, anderen, die tot hoel iets anders waren verplicht. ALKMAAR, 2 Mei 1908. Uitvoering. Zooals onder de Agenda's te lezen is, geeft de R. K. Drankbestrijding alhier morgen avond eene feestvergadering in «Diligentia', des avonds half acht. Een uitgebreid programma werd voor deze gelegenheid opgemaakt en wü twyfelen niet, of de uitvoering zal zeer in den smaak van het publiek vallen. Wü woonden de laatste algemeene repetitie by' en om nu niet al te veel uit de school te klappen, zullen wü alléén maar mededeelen, dat de dames-zange ressen en actrices in de verschillende zang en tooneelstukjes kranig voor den dag komen, Er is flink gestudeerd en gerepeteerd, en wü twy'feien niet aan het succes van morgen avond. Moge een volle zaal alle moeiten loonen en, wyl hier het nuttige met bet aangename zal worden vereenigd, deze feestavond tevens züneen flinke propaganda voor de Room sche drankbestrüding I Treurig geval. Gistermorgen werd zekere T., wonende op het Verdronkenoord, plotseling krankzin nig en moest op doktersbevel onmiddellük naar het stadsziekenhuis vervoerd worden. Daar aangekomen, blesk er echter geen plaats te zün en weder moest men met den onge lukkige naar zijn woning terug. Eerst in den namiddag kon hü in het gasthuis worden opgenomen. Het ware te wenschen, dat onge lukkige krankzinnigen onmiddellük konden worden opgenomen, en niet eerst terugge stuurd werden. Het is toch al een moeilük werk om een krankzinnige te vervoeren. Vacature-kantonrechter. Door de arrondissementsrechtbank alhier is, ter vervulling der vacature van kanton rechter, opgemaakt de navolgend* alphabe- tische lijst van aanbeveling: mr. D. Bastert, mr. K. N. Hengeveld, mr. D. ten Bokkel Huinink, allen kantonrechter, respectievelük te Oud-Beüerland, Medembllk en Bolsward. Verplaatst. Bü beschikking van den minister van Waterstaat i* bepaald dat met ingang van I Aug. a.s. de voigende ambtenaren van den rükiwaterataat zullen dienst doen al* volgt: de ingenieur van den rükiwaterataat der lste klasse G. Rooseboom, than* dienst doende in het arrondissement Alkmaar, ter stand plaats Alkmaar, als arrondissements-ingenieur in het 2de arrondissement van de 2de en 3de directiën, ter standplaats Utrecht de ingenieur van den rükawaterstaat der 2de klasse A. Th. de Groot, thans dienst doende in het zuidelük arrondissement van de 10de directie, ter standplaats Brielle, als arrondissements ingenieur in het arrondisse ment Alkmaar van de 9de directie, ter standplaats Alkmaar. Een jubilaris. Gisteren herdacht de heer J. P. de Klerk, commies le klas en chef van het vracht goederen-bureau den dag, waarop hü voor 25 jaar in dienst trad bü de H. IJ. S. M. Vele blüken van belangstelling mocht hü met zün zilveren feest ontvangen. Van de Mü- ontving de jubilaris de gebruikelüke oorkonde en een enveloppe met Inhoud, terwül het personeel hem een fraaie pen dule met coupes vereerde. Bloemententoonstelling. Wü herinneren onze lezers aan de ten toonstelling van afgesneden bloemen en zomer- planten, welke heden en morgen in het «Gulden Vliesaan de Koorstraat wordt gehouden. De geëxposeerde bloemen zün zeer prachtig en er is veel zorg aan de expositie besteed. Statuten. De Stct. no. 101 bevat de statuten van den Bond van Nederl. Gemeentewerklieden, afd. Alkmaar, en van de Alkmaarsche ver- eeniging van Handelaren in Brandstoffen, «Gemeenschappelük Belang', alhier. Een zwaar paard. Woensdag werden in het gemeente slacht huis 6 paarden geslacht voor den heer J. Pels, waarvan één het zeldzame gewicht had van 561 kilo. Velling van vaste goederen, ten overstaan van den Notaris P. J. O. van Toornenburgh te Alkmaar, op Woensdag 29 April 1908, Het Woonhuis met Schilderswerkplaats, Erf en Tuin aan de Ged. Nieuwesioot nos. 55 en 56, groot 1 are 88 c.A., als a. het Woonhuis no. 55, groot pl.m. 96 c.A. Strü'kgeld J. Muüs f 2220 Verhoogd door Tesselaar 2225 b. de Schilderswerkplaats no. 56 groot pl.m. 62 c.A. Strükg. F. H. Ringers f 1500 Verhoogd door A. Smit - 1600 o en b R. Oostenveld q.q. strükgeld - 4390 Gemünd door J. Peereboom - 5000 Hello. Het besluit van de propzgandavereeniging «Sint Willibrordus', om gedurende het aan staande zomerseizoen geen leesboeken ver- krügbaar te stellen, wordt door meerderen niet goedgekeurd. Hoewel de werkzaamheden op land en akker in dien tüd wel veelvuldiger zün dan 's winters, is er toch op Zon- en Feestdagen nog wel tüd om te lezen en niet alle ge meentenaren bovendien, houden zich met land- en akkerbedrüf bezig en onder dezulken zün niet de minste lezers te vinden. Nu de vereeniging reeds een aardig getal leesboeken bezit, is het waarlük jammer, dat er niet van zal gebruik gemaakt kunnen worden in de aanstaande zomermaanden, zoodat daar door het gevaar voor minder gewenschte lectuur zal worden vermeerderd. Wy willen hopen, dat de vereeniging het zich voordoende gemis van geschikte plaatsgelegenheid zal weten te boven te komen en dat er dan ook 's zomers gelegenheid zal bestaan, van huu boeken door het leesgrage pnbliek te doen profiteeren. Gesdom (onder Heilo). De woning, die door het Bisschoppelük Comité van den heer v. d. F. is aangekocht, in de onmiddellijke nabüheid van de Runx- pntte, mag, wegens bouwvalligheid, niet be woond worden. Het huurcontract was door P. Z. reeds geteekend. Heer-Hugowaard. Zondag den 26 April werd de gewone jaarlüksche vergadering gehouden der Boeren leenbank alhier. De directeur opende de vergadering met gebed en heette allen, in zonderheid den pastoor en kapelaan, hartelük welkom. Hü stelde er prüs op, dat de geestelükheid deze vergadering de eer aan deed tegenwoordig te zün. Na voorlezing der notulen, gaf de kassier een zakelük verslag over den toestand der vereeniging. Uit dit verslag bleek dat het ledental bedroeg 119 leden. De in omloop zÜnde spaarbankboekjes was gestegen tot 283. Het bedrag daarop verschuldigd met bügeschreven intrest beliep de som van f 37482.79. In het boekjaar 1907 was aan spaargelden ontvangen f 28284.83 en terugbetaald f 32319.12 zoodat meer terugbetaald werd als ontvangen f 4032 29. Het fonds bedroeg op het einde van 1906 f 1171.09, dat met de winst van 1907 thans groot is f 1628.78. Nadat de rekening en balans onderzooht en door de vergadering was goedgekeurd, ging men over tot de keuze van een lid van den R. v. T. wegens periodieke aftreding van D. Oudhuis, die met groote meerderheid van stemmen werd herkozen. Bü het 5e punt der agenda gekomen: «bespreking spaargeld', verzocht de secre taris den Z.Ew, heer pasteer of hü soo goed - -te* wilde zün dit punt in te leiden. Daartoe volgaarne bereid, nam Z.Kw. woord. Hü wees op de Encycliek «Rem Novarum', waarin Z. H. Paus Leo XIHiJ de overheid op het hart drukt, de zucht t sparen te bevorderen en aan te kweeket En dit moet ook daarom het voornaamn doel van de Boerenleenbank zün. Het spart bevorderen en de bespaarde gelden te nuttigen tot verbetering van het landbotu] bedrüf. Het bespaarde geld aan de lede uit te leenen tegen een matige rente, oi hun bedrüf te verbeteren en ze te houde: uit de handen van woekeraars. Daarom wj Z.Ew. er ook óp tegen dat de rente verhoogd worden ondanks de tegenwoordig geldcrisis. Onder meer wü'st Z.Ew. er op dat leden zelve het voorbeeld in het spare! moeten geven en dan alles in het wet, moeten stellen om hun jonge en oudet, kinderen en hun dienstpersoneel tot spare; aan te moedigen, omdat in het sparen ee; dubbel nut ligteerstens om het bespaard zelf, maar tweedens om de opvoedende krach die in het sparen gelegen is. Want he; sparen brengt niet alleen stoffelijk voordeel' maar ook een zedelüke kracht, die afhoudj van het kwaad en een aansporing is tet goede. En dit niet slechts voor elk in he( byzonder maar voor het gansche volk ij zün geheel. Z.Ew. besloot zün nuttig woord met heil welbekende gedicht dat te lezen staat bovei het buffet in de R. K. Militairen-Vereenlgb, te Leiden Die een penninck wint ende behoudt, Die mach 't verteren als hy wordt oud. Had ik dit bedocht in müne jonge dagen, Zoo dorst ick het in oudheyt niet beklager Een daverend applaus bewees dat hei woord van den pastoor in goede aarde wsi gevallen. Hierna bedankte de directeur den Z.Ew. spreker voor zün nuttig woord, den kassier voor zün verslag, zün üver en werkzaamheid in het afgeloopen boekjaar en sloot met dankgebed de gezellige vergadering. Ondkarspel. De Raad heeft aan den heer F. C. Bakker te Helder, voorloopig concessie verleend tol het aanleggen en exploiteeren eener water- leiding. Castrionm. Door het Provinciaal Bestuur van Noord-b Holland is aanbesteedhet ophoogen van het bevloeiingsveld van het krankzinnigen gesticht alhier. Minste inschrüver O. Borst alhier voor f 6209.20. Uitgeest. Zondag hield de afd. Uitgeest van den N,| R. K. Volksbond haar gewone maand verga dering, tevens toegankelük gesteld voor alle katholieke mannen boven de 16 jaar. Agenda: Behandeling van het arbeidscon tract door den voorzitter, hetwelk door dezen duidelük en practisch werd behandeld, daai na elk art. door hem behandeld, de verga dering de gelegenheid te geven, hierover als nog inlichtingen te vragen. Hiervan werd dankbaar gebruik gemaakt en allen werden bevredigend beantwoord. 2. Verkiezing 1 afgevaardigde voor de Cen trale Raadsvergadering, waarvoor werd kozen de heer W. v. d. Eng, (bestuurslid). 3. Behandeling «rapport der commissie tot herziening de Statuten en ontwerp der Sta 1 tuten', welk laatste onveranderd werd goed gekeurd. De geestelük adviseur, den voorzitter een woord van dank brengende voor züne be handeling van het Arbeidscontract, sprat tevens den wensch uit, dat men zich oefenen, by geschillen en overeenkomsten tusschen patroon en werkman, Gods wet na te komen, opdat men zichzelven en elkandei onbeschroomd kunnen afvragen, of men Roomsch of Godsdienstloos handelt. Gods' wet is de Wet. Moet de wet zün van alle wetten. Zü is de wet, welke geen mazen heeft, noch voor den rükdom, noch voor den arme, noch voor den patroon, noch voor den werkman. Beseffen wü, dat wij allen onder danen zün van Hem, den Gebieder dezer wet. Niets meer aan de orde zy'nde sluit de voorzitter deze vergadering ten 91/* ure op de gewone wüze. Op de publieke verkooping d. t. 291 April j.l., heeft de stoomboot «Onderneming', j kaptein en eigenaar A. Starreveld Az., opge bracht f 4600 en is gekocht door de Zaan- landsche Stoombootonderneming. Heemskerk. Onze geachte burgemeester, de heer A. Seret, die sedert züner benoeming in Bever- wyk woonachtig was, heeft den lsten Mel I zijn nieuwe woning «Buitenlnat', aan den j Alkmaarderweg gelegen betrokken. 't Zand. Op Woensdag 29 April hield de R. K. Kiesvereeniging eene vergadering in «De jonge Prins'. Na lezing en goedkeuring der notulen, kwam direct het kiesrechtvraagstuk ter sprake, De conclusie hiervan was de volgende motie, die met büna algemeene stemmen werd aan- 1 genomen «De R. K. Kiesvereeniging voor de gemeenten Callantsoog, Petten en Züpe, gehoord de verklaringen van den seoretaris, den heer P. Doedens, sluit zich aan bü de motie Den Haag'. Verder werd besloten 2 afgevaardigden te zenden naar den Katholiekendag te Haarlem, Bü de rondvraag, die hierop volgde, blesk het, dat het ledental van 81 tot 107 ge stegen was. Assendelft. Op Maandag den 4en Mei houdt de R- K. Kiesvereeniging haar jaarvergadering, toegankelük alleen voor leden, 's avond" 8 nor in hst lokaal van dsn hser Jsn Kramer. De agenda luidt als vo en notulen. 2e, Verslag meester. 3e. Verkiezing Va wegens periodieke aftredin Jasper Jak en Jan Klz. A van 4 bestuursleden wegc de heeren J- Js. Dekker, Gerbrand Gaal en G. B handeling der vragen, ges' van bet klesrecbtrapport. sluiting- De R. X. kiez, die nog geen Hd zyn d kunnen zich voor 4 Mei sehrüven en hebben dan büeenkomst. Met het oop agendo is een talrijke opkon We mogen niet uit dus veel zullen we niet verschillende bijeenkomste houden zün ter bespreking heid om de Aseendelftei leiding te voorzien; dit k dat de kansen voor een staanbinnen niet al Assendelft waaTsebünlyk hebben. De Coöperatieve C leenbank houdt op Woensc te halft acht de algemeei in het patronaatBgebouw verplichtend. Agenda: le. Openingen port dergenen, die de 1 hebben nagezien. 3e. Verss en den toestand der Ban teur. 4e. Verkiezing weg treding van J. Oz. Al, dh Pastoor en J. Klz. Kran van Toezicht. 5e. Verkie: digden ter Centrale vergai 6e. Bespreking salarissen en het opnemen van g en sluiting. Krommen Dinsdag 28 April verve kapelaan Aalberso zyn so de deelen van het maa Z.Ed. besprak het econom omvat de zorg der mensc ging van nieuwe stoffelij aanwending en gebruik t deren, die zy voor hun lie en geestelüke beschaving zij beoefenen in verbini De werking van het eet staat in voortbrenging of felüke goederen in eigoi zin, door arbeid, natuui verdeeling der etoffelyke door een oorspronkelyk inkomen. Het doel der de algemeene stoffelüke een ieder een vast en g heeft. Hierna besprak Z. deel van het maatscbapi strüding van haar oorsp werd door Z.Ed, duidely beantwoordde Z.Ed. nog Zaandai Het éénjarig zoontj v. d. M„ wonende Valk spelende met esn hobbel petroleumstel weten te b zich heen getrokken. J bekwam hoogst ernstige door levensgevaar bestaa De Kamer van Koopb te Alkmaar brengt op vi kennis dat er te 's Grave Juli, Augustus en Sept tionale Tentoonstelling va Wetenschap, Nationale en zal worden gehouden. Het voorloopig Secre! Nieuwe Haven 1—3 te Interc. n°. 233. Ingevolge eene aam Directeur Generaal der pej wordt ter algemeene ker dat by artikel 11 I Koninklijk Besluit van (Stbl. No. 222) zooals dl by Koninklyk Besluit (Stbl. No. 139) gebracht vulling is bepaald, da postzegels te merken do dat degenen, die ge maken van geperforeer< daartoe strekkende aanv teur Generaal voornoemt het merk in duplo, of ziene frankeerzegel beh dat tot duever nog sl klein aantal personen er is gevraagd van 6en perforatiewerk en dat tijd meermalen is voorg delskantoren ongebruikt ontvreemd dat ter voorkoming stallen nogmaals de aan op de bestaande gelej wenden van perforatie A. P j. v: om (on Oesdom (on Uit de Weere zuller op Woensdag 13 of 20 ter Nood eene bedevaar lük zullen nog buurtp aansluiten. Schagen is jaar te beginnen. Asser willen gezamenlük kom

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2