ELS, R. Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. p> olland C. OUDES, ERRMELK VITRAGE. exhnt, MAGAZIJN a.~b:ci®3s. No. 38. Zaterdag1 9 Mei 1908. 2"e Jaargang. FEUILLETON; Buitenland. els. fenissen Schuldig 7 ELg1®». Verkoopt uw Lid GOUD, ZIL- ERenBLOED- ORALEN bij lijft hoogst betalen. lléén terke flinke nderen PERKAMP. den, n Dekens. 52.50. 12.50. tbaar gemaakt maand. jus do nieuwst® tie. ?EN. RUILEN. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Kwakzalvers-Advertenties, jr kinderen, roed. K. HAYTEMA, in de Rouwkamers, i van Rouw- en e Ondernemer, 1A IK. vulde T -v TOONS, de beste, ste opnamen. Prachtige 1, dubbel te gebruiken loüica'e, Flnltoo, z e n. sitera. - Alkmaar. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 60 oents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naarnl. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 30 cent. Elke regel meer 6 Reclames per regel......15. Op de conclusies, welke het Tweede Kamer-lid en oud-redacteur, de heer A. C. A. van Yuuren op den aanstaan den Haarlemschen Katholiekendag over de dagbladpers zal inleiden, zijn een tweetal wijzigingen voorgesteld, waar van de eerste vooral het meest ingrij pend is en de verst strekkende gevolgen kan hebben. Zooals onze lezers zich misschien nog herinneren, luidt de eerste conclusie van den heer Van Vuuren aldus: Voor een goed Katholiek dag- of week blad in het bijzonder ook voor een plaatselijk en gewestelijk blad is eiBch dat het - a. in alle rubrieken, ook waar het over neemt uit andere bladen, een katholieken geest ademend ernstig er naar streeft als nieuwsblad aan de hoogste eischen te vol doen en, met name, niet achter te staan bij de bladen, waartegenover het, naar eigen opzet, zich in de allereerste plaats geroepen acht den' concurrentie-strijd te voeren b. eene voor haar taak berekende, in katholieken gedachtengang vaste redactie heeft, welke, geroepen eene voor baar lezers goed verstaanbare taal te spreken, in diep besef van hare groote verantwoor delijkheid, door deugdelijke kennis, goeden toon en bescheidenheid van optreden den Katholieken naam eert, maar dan ook naar verhouding tot de haar te stellen eischen is gesalarieerd. Door den heer dr. W. Kervel Wz. te Noordwijk nu is voorgesteld, sub a achter het woord „ademend" in te voe gen „kwakzalvers-advertenties werend". Dit wijzigingsvoorstel, is, zooals wij boven reeds opmerkten, van groot ge wicht. Hierdoor toch wordt principieel te kennen gegeven, dat kwakzalvers advertenties niet in een fatsoenlijke courant thuisbehooren en dat dus ook de Katholieke bladen niet moeten mede werken om de kwakzalverij te helpen verbreiden. Wij zijn benieuwd, hoe deze wijzi ging door de vaklui, die te Haarlem ongetwijfeld aan het woord komen, zal worden opgenomen. Tot dusver maakte verreweg het grootste deel der Katho lieke pers geen uitzondering op den regel en nam trouw in hare kolommen op, al wat agentschappen of particu lieren op het gebied der kwakzalverij geliefden te zenden. Cozapoeder, Abdij siroop, Pink Pillen, Steenpuistenzalf, Amerlkaansche roman uit het Duitseb, van OTTO HOECKER, >Ik wil slechts vaststellen, dat da getuige I Phelps in de eetkamer gebracht heeft. Vlak daarnaast ligt de kleedkamer van miss Has tings. Het was dus al heel gemakkelijk voor onbemerkt in het zijvertrek te komen I en de giftflesch op de toilettafel te plaatsen, I voor het meisje met den wijn terugkwam.... 'bat laat ik me niet welgevallen I Dat |ii...< 'Stil, Phelpsgebood de openbare aan- klager streng, toen hij weer wilde beginnen te schreeuwen. 'De zaak ziet er zeer bedenkelijk voor n uit, man. Leugens helpen u niet. Het is 110 uw welbegrepen eigenbelang, nu de volle I waarheid te zeggen.. Een koud angstzweet stond in dikke drup- Pel« op het voorhoofd van den in het nauw J gedreven Phelps. Zenuwachtig gleden zijn nnophoudeijjtj jn beweging zijnde handen ens van de stoelleuning af. '^'u goed 1. riep hij eindelijk met een 'Ik zal de waarheid zeggen. Ik geef ®8| voorheen gelogen te hebben... doch c te, wijl ih dwaas genoeg was, anderen f °8 'e w"len sparen. Misschien ook, wijl ik L]66'^6' zelf in een valsch daglicht te I ,fm> maar ik beloof het u, het is de waarheid, wat ik nu zal zeggen». r een doodsche stilte van alle aan- van een braven koster notabene, Klooster balsem, kortom alle bekende kwakzal vers-advertenties waren welkom. Zagen wij onlangs niet in een heele feuilleton het Coza poeder aanprijzen, hetgeen terecht een ernstig protest uitlokte van een bekend medicus? Het verwondert ons daarom ook niet, dat thans een ander medicus is opgestaan, om op dan Haarlemschen Katholiekendag tegen de kwakzalversadvertenties te ageeren. Wij hopen van harte, dat zijn pogingen zullen slagen, want ook wij zijn van meening, dat kwakzalversadvertenties niet in een fatsoenlijk blad thuis hooren. Nu weten wij wel, dat het vaak moei lijk is, aanstonds te zeggen, dit of dat is kwakzalverij, en wij zullen ons dan ook niet de kennis aanmatigen, om alle artikelen, welke als geneesmiddel voor een of andere kwaal worden aangeprezen, te rangschikken onder de kwakzalverij, maar zeker is toch ook, dat van ver schillende artikelen voldoende vaststaat, dat ze niet die geneeskracht bezitten, welke daaraan wordt toegeschreven, zeker is toch óók, dat er artikelen onder zijn, die hoegenaamd geen waarde heb ben. Men dient in dezen toch af te gaan op hetgeen de doktoren en deskundigen in de verschillende vakbladen daarom trent uiteenzetten, Wat gebeurt echter meestal? Er kan niet hier of daar een vakman, een dokter b.v zijn, die be weert, dat een of ander artikel, hetwelk voor kwakzalverij werd aangezien, in waarheid toch niet onder die rubriek thuis b6hoort, of aanstonds zijn er de bladen, welke dergelijke advertenties opnemen, erbij, om de uitspraak van dien deskundige aan het publiek bekend te maken. Dit zagen wij dezer dagen nog gebeuren door het Haagsche dagblad De Nieuwe Courant, gelijk wij Woensdag onder Binnenland reeds opmerkten. Zulke handelwijze is echter eenzijdig en pleit niet vóór maar tegen de bladen, welke zich hiermede afgeven. Wanneer men in het midden wil laten, of iets kwakzalverij is of niet, welnu, dat men dan eerlijk zij en ook in zijn kolommen médedeele wat b.v. het Maandblad tegen de Kwakzalverij over al de geannon ceerde artikelen door deskundigen laat schrijven Zoo licht men zijn lezers tenminste van twee kanten in, aan hun eigen inzicht overlatend, wat zij te doen en te laten hebben. Het beste is echter, zich hoegenaamd niet in te laten met al dien rommel en derhalve alle verdachte advertenties op genees- of heelkundig gebied te weigeren. wezigen vertelde hij alles weder wijd en breed uitpluizend dai Ralph Waldon om nader niet te noemen redenen, die hare oor zaak in zijn vroegere levensverhoudingen vonden, een grooten invloed op hem uit oefende en daar herhaaldelijk misbruik van maakte. »Hy maakte een spion van me. Ik moest hem nauwkeurig inlichten over het doen en laten van Mr. Whistler, en toen deze zich met miss Hastings verloofd had, moest ik my ook in hare woning bekend maken en haar meteen bespieden. Hij beloonde my uitstekend, dat is waar, doch de achting voor mij zelf had hij mij ontnomen. Wat ik straks van die sleutelB vertelde, is de zuivere waarheid. Toen nu eergisteren Mr. Waldon voor den tweeden keer op het kan toor kwam, liet hjj mij gindsche flacon zien. Hij deed in mijn tegenwoordigheid er iets uit in het proeffleschje en zei mij, dat het een slaapmiddeltje was en dat het een onschuldige grap gold. Hij had nl. met Mr. Whistler gewed, dat het nieuwe prepa raat zoo krachtig was, dat het aanstonds alle hoofdpijn kon doen verdwijnen. Ezel die ik was, geloofde ik zulks en sloeg hem zelfs voor, van het slaappoeder ook wat in de bromkaliflesch te doen omdat Mr. Whist ler gewoonlijk dagelijks daar wat uit ge bruikte. Nadat Mr. Waldon het pakket weder zorg vuldig gesloten bad, gaf hij de flacon aan mij en beval mij, wanneer ik 's avonds naar huis zou gaan, ze in de Hudson te werpen. Dat durfde ik niet doen. Waarom, weet ik niet, doch kortom, ik kon de gedachte niet van mij afzetten, aan iets slechts te hebben medegewerkt. Toen ik den volgenden dag naar het kantoor wilde.,.» Men zegt wel eens, om er zich af te maken, dat de redacties niet verant woordelijk zijn voor de advertentie pagina, de Nieuive Courant beweerde zulks deze week ook doch dat kan men moeilijk voor ernst opnemen. Wij voor ons tenminste nemen zulks niet aan en wat de katholieke pers betreft, gaat die redeneering volgens ons ab soluut niet op. Consequent toch toe gepast, zou dat beginsel leiden tot grove misvattingen en zeer slechte gevolgen. Overigens logenstraft de praktijk zelf bovenstaande bewering. Waarom vindt men b.v. geen Nieuw-Malth. adverten ties in eenig fatsoenlijk blad, dat zich zelf respecteert? Daarop wordt wèl controle uitgeoefend, doch waarom zou het op de kwakzalvers-advertenties nu juist niet mogen geschieden? Men zij ook in dezen consequent en kome dus niet voor den dag met de bewering, dat de advertentie-pagina geheel tot de administratie behoort. Geldt dit voor alle bladen in het algemeen, het wil ons vóórkomen, voor de katholieke pers in het bijzonder. Door de jaren heeft de katholieke pers zich het vertrouwen weten te verzeke ren van hare lezers en meer daD eenig ander blad wordt de katholieke pers geloofd. Elk Roomsch blad zal uit onder vinding kunnen getuigen, dat zijne lezers en vooral de eenvoudige man, voor waar en echt aannemen wat in het blad staat, juist omdat het in een Roomsche cou rant staat. Nu dunkt het ons voor de waardigheid der katholieke pers, dat zij verplicht is, de eer van het vertrouwen harer lezers te hebben, ook hoog te houden. Doch dan mag zij ook niet zoo maar klakkeloos alle advertenties aannemen, waardoor hare lezers gevaar loopen lichamelijk te worden benadeeld, half of geheel te worden vergiftigd. Voor namelijk de katholieke pers dient strenge controle op hare advertenties toe te passen. De katholieke pers heeft de heerlijke roeping, het Roomsche volk geestelijk op te voeden en te vervol maken, doch wanneer het dan waar is, wat wij ook in de katholieke pers zoo vaak lezen, dat slechts in een gezond lichaam een gezonde geest kan wonen, dan spreekt het als een boek, dat geen enkel Roomsch blad door het opnemen van zekere advertenties mag medewer ken tot verzwakking van dat gezonde lichaam, of zoo dit reeds niet meer gezond is, tot algeheele uitputting en slooping. Wij weten het allen immers 'Ik dacht, dat gy uw betrekking hadt laten varen», onderbrak hem de openbare aanklager. 'Daarom toch hebt gij tegen uw plicht het kantoor open laten staan, of was het zoo niet •Zeer juist... dat wil zeggen» Mr. Phelps kromp als een vertrapte worm ineen ik wil toch even opmerken, dat ik daar straks ook omtrent dit punt van de waarheid hen afgeweken. Nauwelijks toch had Mr. Waldon het kantoor verlaten of mijn geweten klaagde mij zelf aan. Ik kreeg grooten angst...» >En toen hebt gij u op mijn kosten van het noodige reisgeld voorzien en maakte u zoo snel mogelijk uit de voeten I» viel Nad, die dicht achter den getuige was gaan staan, hem in de rede. Terwijl Phelps het niet opgemerkt had, was er van te voren in de zaal iets anders afgespeeld. De bode, die door den Coroner naar de Corn Exchange Bank was gezonden, was teruggekeerd en had een brief voor Nad Whistler medegebracht en met toestemming des Coroners aan den geadresseerde afge geven. Deze had met zichtbare verwonde ring van den inhoud kennis genomen en was met den brief in de hand aanstonds achter den getuigestoel gaan staan, om den spreker in de rede te vallen. Nu wendde hij zich tot den Coroner 'Excuseer mij, Coroner, dat ik in de rede val, doch ik wenschte tot opheldering der zaak, hier dezen brief voor te lezen I» En toen las hij met luider stem i Lieve Vriend I Naar onze boeken uitwijzen, is uw te goed bij ons nihil, nadat eergisteren namid dag, om drie uur ongeveer, uw boekhou der op uw chèque de som van 10.000 heel goecl, dat de kwakzalversartikelen een dubbel gevaar opleveren. Op de eerste plaats zijn zij uit zich zelfva.sk schadelijk, maar, en dit is steeds het geval, door het gebruik dier middelen, worden de echte en eenig-noodige medi cijnen vergeten. Met welk gevolg? Dat de ziekte voortwoekert en niet zelden te laat goede geneeskundige hulp wordt ingeroepen Het is daarom zoo jammer, dat allerlei bladen steeds maar doorgaan met mede te werken aan de volksbedriegerij, welke de kwakzalverij is en zoodoende onnoe melijk veel kwaad in de hand werken Moge dit daarom spoedig anders worden I De pers, en op de eerste plaats de katholieke pers, heeft waarachtig wel wat anders te doenen met belang stelling zien wij daarom uit naar hetgeen de Haarlemsche Katholiekendag zal opleveren. Hij zou al voor een groot deel geslaagd mogen heeten, indien hij dit wist te bewerken, dat de katholieke pers, mèèr dan tot heden, controle ging uitoefenen op die advertenties, waarin den eenvoudigen lezer alle lichamelijk heil verzekerd wordt, doch die in wer kelijkheid slechts dienen om de „uitvin ders" dezer heilmiddelen duiten in den zak te jagen en den lezer te bedriegen en niet zelden ongelukkiger te maken dan hij reeds mocht zijn ta—a—BWw Frankrijk. De raadsverkiezingen. De verkiezingen voor den gemeenteraad zijn in Frankrijk weer achter den rug en daarmede is een massa herrie vooihij. Ziehier wat de Parijsche correspondent van De Tyd er over schrijft De uitslag dezer verkiezingen is te Parjjs voor de gelinifieerde socialisten, die zoo hoog van den toren hadden geblazen, ongunstig geweest. Zy zijn er in stemmental aanmer kelijk achteruit gegaan. Ook andere plaatsen in de departementen zooals Toulouse, Dijon, Brest enz., waar zij meester waren, hebben feestelijk bedankt voor hun verdere voogdij schap, en in slechts vier groote departements of arrondissementsplaatsen (van de 330) hebben zij zich de overwinning weten te verzekeren. Het is wel een armzalige troost, dat wij reedt over dit resultaat tevreden moeten zijn. Maar in Frankrijk kan men op dit oogenblik niets beters verwachten! De verkiezingen hebben over het algemeen den toestand vrijwel >in statu quo» gelaten. Natuurlijk constateeren de offlcieele opgaven dollar afgehaald heeft. Wij hadden er te minder bezwaar in, de gewenBchte som uit te betalen, wijl Mr. Phelps immers altjjd namens u bedragen kwam innen. Mocht iets niet goed zjjn, zend mij dan aanstonds bericht, dan kunnen wy verder zien. Na kantoortijd stel ik mjj gaarne ten uwen dienste, enz. Hjj reikte den brief aan den Coroner over en ging met verheffing van stem verder 'De bank bezat mijn geheele privaatver mogen, ten bedrage van ongeveer 20.000 dollars. Ik verklaar, dat ik daarvan geen cent heb aangetast. Ik heb zelfs het inkomen van mijn beroep daar uitgezet, wijl dit meer bedroeg dan ik noodig had. Gemakshalve droeg ik verder herhaaldelijk aan de bank sommen over, welke mij tot uitbetaling aan cliënten werden toevertrouwd. Daar ik volle vertrouwen in Mr. Phelps had, zag ik er nooit bezwaar in, hem met een chèque naar de bank te zenden, wan neer zulke bedragen moesten uitbetaald wor den. Ik kan het ook begrjjpen, daar de bank den man ook vertrouwde». »Als ik u goed versta», ondervroeg Mur ray, 'hebt u de laatste dagen in 't geheel geen chèque uitgegeven, Iaat staan een van 10.000 dollars 'Neen. Zulk een chèque moet valsch zjjn. Ik geloof alles nu duidelijk in te zien», ging Nad vurig wordend door. >Mjjn boekhouder heeft my volgens zijn zeggen sinds gernimen tijd nagegaan. Hij zal nu de ontdekking zijner misdaad gevreesd hebben en daarom op de vlncht bedacht zijn geweest. Een gelukkig toeval speelde hem de proefflesch van Brown Mc Lean en Co. in handen. Hij kende mijn voorliefde voor zulke kalmeerende middeltjes en kon een kleinen vooruitgang in de richting der politiek van dit ministerie. Welk een waarde er aan zulke opgaven te hechten valt, weten we van ouds. Daarenbovenin hoeveel van de 36.000 gemeenten, die allen haar ge meenteraden te vernieuwen hadden, zouden de progressistische, repubiikeinsche, radicale of andere politieke ótiquetten door de kiezers worden begrepen? Hoe wil men, dat het groote gros der kiezers en vooral de boeren en buitenlui wijs worde uit dien regenboog van politieke kleuren, zóó dat zij een radicaal socialist kunnen onderscheiden van een onafhankelyken socialist of een progressist van een centrams-repablikein De menschen stemmen, vooral bjj gemeente- raadsverkiezingen, voor degenen, die zij kennen en in wie zij, om welke reden dan ook dikwijls redenen van zeer persoon lijken aard vertrouwen stellen. Vandaar dat de politicus, die de staatkundige betee kenis der verkiezingen van Zondag naar waarde mocht weten te schatten, een natio naal huldeblijk zou verdienen. Vandaar ook dat de regeering met haar triomfantelijk* verklaring betreffende een 'lichten vooruit gang in de richting harer politiek» niet* anders doet dan de groote menigte zand in de oogen strooien. Ik denk hier onwille keurig aan een aardigheid, die mi) een* verteld werd, naar aanleiding van een tumult, hetwelk plaats had in de groote opera bij de opvoering van Von Glftck's «Alceste.» >Is U geen Glflckist vroeg een enthousiast toehoorder aan zyn buurman, die te midden van het rumoer, hetwelk voor- en tegen standers na afloop van een der bedrijven maakten, doodbedaard bleef zitten kyken. 'Pardon,» antwoordde de andere, >ik ben machinist van mjjn vak.» Hoeveel vreedzame burgers van deze Fransche republiek zijn gelijk aan dezen vreedzamen machinist en stemmen, zonder zich druk te maken over de politieke kleur van dezen of genen can- didaat, enkel en alleen voor hem, wjjl hij mooie beloften doet, die hun het vooruitzicht openen in rust en vrede zich te kunnen wijden aan hun bezigheden. Wat de drank doet. Dezer dagen is er in Frankrijk een boek verschenen, waarin de schrijver er op wijst, dat Frankrijk in den loop van 45 jaren, in vergelijking met Duitschland, aan bevolkings getal om zoo te zeggen 9 maal Elzas-Lotha- ringen heeft verloren. Welke de oorzaken zijn van dezen schrik- barenden achteruitgang Op de eerste plaats voorzeker het zede- looze leven, dat zeer velen in Frankrijk leiden, en dat duizenden behalve geestelijk, ook lichamelijk verwoest. Maar op de tweede plaats komt als een er zeker van zyn, dat ik den inhond dier zending spoedig zou proeven. Toen moet het hem opgekomen zijn, my uit den weg te ruimen, van deze stelling zeker nitgaande, dat een doode aanklager de minst gevaar lijke is. H|j maakte het pakket open, ver mengde den inhond der flacon met het gif en sloot het pakketje weer zorgvuldig. Ik zon er nooit achter gekomen ziju, dat het pakketje door onbevoegde handen reeds wat open gemaakt, daar ik niet wantrouwend van aard ben. Het is mij echter wel onbe grijpelijk, waarom hy op zoo'n ongewoon uur mijn kantoor verlaten heeft, daar hy moest weten, dat ik weldra zou kunnen komen om de zaak te sluiten. Misschien heeft het slechte geweten hem voortgedre ven, misschien ook de hoop, dat daardoor de verdenking op andere personen zou kun nen vallen». «Voor uwe lezing valt veel te zeggeD, Mr. Whistler, ze komt de waarheid mis schien het dichst nabjj», meende de Ooroner nadenkend. Hij wendde zich tot Phelps, die te ver geefs Nad telkens weer in de rede had willen vallen. >U hebt gehoord wat uw vroegere pa troon gezegd heeft. Wat hebt u daarop t* antwoorden >Dat het leugens zyn I» Plechtig klopte Phelps met de linkerhand op de borst. >Ik ben een eenvoudig mensch, die niets verzwygt of vervalscht, maar wanneer men my niet laat uitspreken...» 'Spreek dan eene vry opdaar straks werd u in de rede gevallen. Wat hebt u met het giftflescbje dat Mr. Waldon u gegeven heeft, gedaan (Wordt vervolgd).

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1