Binnenland. Plaatselijk Nieuws. üÜÜÉÉiii ■Ff - der ernstigste oorzaken de drank, gelijk de ichryver van het belangrijke boek terecht opmerkt en met cijfers aantoont. Het absintbgebrnik in Frankrijk heeft zich b.v. in een tijdperk van 1885—1894 verdrie voudigd. Dat hangt weer aamen met de wet van 't jaar 1881, waarbij volledige vergun ning tot alcoholverkoop werd verleend en waardoor Frankrijk 100.000 nieuwe localen voor drankverkoop rijker werd. Ah de heeren aan het bestuur zijn. Het Journal des Débats deelde dexer dagen aardige bijzonderheden mee over de resul taten van socialistisch ideaal-bestuur, nu over Toulouse, gelijk vroeger al bekend is gewor den te Toulon, Brest, Marseille en Roubaix. Het plaatselijk orgaan heeft berekend, dat er 650.000 fre. meer uitgegeven werd voor feesten en banketten sinds de socialisten aan het bestuur kwamen. De burgemeester heeft een bedrag van 5000 frs., dat hem verleden jaar bij de Fransch-Spaansche feesten door den alcade van Barcelona geschonken was voor de armen van Toulouse, bij een bank op sijn eigen naam laten inschrijven. Een vijftiental aftredende raadsleden zijn bij knoeierijen in den reinigingsdienst betrokken. De goede burgers van Toulouse zullen er nu achter komen, waarom de laatste twee jaren de belastingen zoo verontrustend wer den opgedreven, zegt De Maasbode terecht. (iaat 't zoo toe in de socialistische ge meenten, bij de hoogste regeering des lande doen de radico-socialistische heeren al niet beter. In een overzicht over den toestand in Marokko schreef Set Volk «De geschiedenis van het kapitalisme is er een van roof en moord; geen bladzijde of zij is bezoedeld met het hartebloed van menschen en volken. Maar wat nieuw is, dat Is, dat deze gruwelijke veroveringsoorlog wordt geleid en goedgepraat door Olemenceau en wordt gesteund door heel de radicale bourgeoisie van Frankrijk. En dan schrijft Set Volk deze merkwaar dige woorden, die misschien maar door heel weinig lezers zijn opgemerkt Wat nieuw is, dat is dat mannen, die een menschenleven lang gestreden hebben onder de banier, waarin het «Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap» in vurige letters geschreven stond, een politiek van roof en moord drijven.» En toch met zulke voorbeelden uit het practlsche dageljjksche leven der socialistische broederen voor oogen, blijft men toch maar op congressen en in socialistische geschriften geestdriftig spreken van de nieuwe maat schappij, die uit het socialisme zal worden geboren, een maatschappij, waar vrede en alle rein-menscheljjke deugden eerst waarlijk ten troon zullen geheven worden. Engeland. De liberalekeukenmeid. Een dame te Glasgow, wier gast Sir Henry Gampbell-Bannerman bij zijn laatste bezoek te Glasgow was, deelt het volgende koddige voorval mede Toen Sir Henry het huls verlaten wilde, was zijn regenscherm uit de gang verdwenen. Het verlegen dienstmeisje verklaarde aan hare meesteres, dat zij de parapluis in de keuken had gebracht, om aan de keukenmeid te laten zien. De keukenmeid was zeer «liberaal» en had de parapluie aan haar hart gedrukt en wilde deze niet aanstonds teruggeven. Toen het meisje na deze merkwaardige mededeeling in de keuken verdween om de parapluie te halen, vroeg de dame aan haren gast: «Vindt u dat niet leuk7» «Erg leuk», antwoordde de premier lachend. «Te meer, daar het niet eens mijn parapluie is. Ik heb er maar een geleend». Noorwegen. In de electrische tram. Bij hun bezoek aan koning Haakon hadden koning Edward van Engeland en zijne vrouw alle banden van ceremonieel verbroken en VTOolijk en ongedwongen genoten de konln kljjke famllitin van hunne vacanliedagen ondernamen uitstapjes in de omgeving of wandelden door de straten der hoofdstad om in de winkels inkoopen te doen. Koning Haakon had ook een uitstapje met zijne gasten naar Holmenkollen op touw gezet en men besloot om het gemak, maar van de electrische tram gebruik te maken. Ofschoon het plan geheim gehouden werd, was toch eene groote menigte bij de twee gereedstaande tramwagens saamgestroomd. De menigte lachte hartelijk, toen de zwaar- lijvige koning Edward met eenig wantrouwen voor de nauwe deur van den wagen etil bleef staan en een oogenblik aarzelde, voor dat hij er toe overging, het waagstuk te ondernemen. «Mag ik Uwe Majesteit helpen», vroeg Nansen, de Noorsche gezant te Londen, maar koning Edward probeerde goedgehu meurd, zich door den nauwen ingang te dringen en het gelukte. Hjj ging op een der voorste hoekplaatsen zitten als iemand, die dagelijks de tram gebruikt. Daar zat hij lachend en schertsend totdat allen gezeten waren. Koning Haakon nam de rol van conducteur op zich en liet ieder deelnemer de kosten van den rit betalen, voordat hj] aan de schel trok, die het teeken gaf tot vertrek. Rusland. Een gestoorde plechtigheid was de ontvangst van den koning van Zwe den door het gemeentebestuur van Sint- Fetersburg. Terwijl n.l. de burgemeester dezer stad, de heer Bedzetof, aan den koning, volgens Russisch gebruik, brood en zout aan bood ten teeken van welkomst in de stad, kreeg hjj een beroerte. Set bommenrijk. Een ernstige aanslag is weer in Rusland gepleegd. Toen de gouverneur van Woronesj, Bibikof, met zijn gemalin naar een klooster reed, werd onder zijn Tijtuig een bom ge worpen. De bom ontplofte, tengevolge waar van het achterste gedeelte van het rijtuig werd vernield. De gouverneur en zijn echt- genoote bleven ongedeerdeen vrouw, die juist voorbijkwam, werd echter gedood. -- Van het Hof. Morgen vertrekt Z. K. H. de Prins naar Schwerin en is voornemens Vrijdagavond op Het Loo terug te komen. Bond van R. K. Kiesvereeniglngen in Noord-Holland. Gistermiddag werd in «Krasnapolsky» te Amsterdam de vergadering gehouden van den provincialen bond van R. K. kiesvereeniglngen voor Noord-Holland. Vertegenwoordigd waren de centrale kies vereeniglngen van Haarlem, Haarlemmermeer, Beverwijk, Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen, Pur- merend en Hilversum—Weesp. De voorzitter, Mr. Tijssen opende de ver gadering met gebed en wierp daarna in een uitvoerige rede een terugblik op hetgeen in den loop van het vorige jaar op politiek ge bied, speciaal wat de provinciale verkiezingen betrof, was voorgevallen. Uitvoerig en duide lijk werd uiteengezet, hoeveel wij door een drachtige samenwerking met de andere chris telijke partijen kunnen bereiken. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd en de heer W. G. de Heg van Haarlemmermeer werd met op één na alge- meene stemmen als bestuurslid herkozen. Het zakelijk verslag van den penningmees ter lokte eenige besprekingen uit. Er is nog altijd een nadeelig slot van f 28.77, terwijl enkele aangesloten centrale kiesvereeniglngen nog nooit een bijdrage hebben gestort. Besloten wordt, dat de penningmeester bij die vereenigingen elk over f 15 zal dispo- neeren, terwijl twee andere (Hoorn en Haar lemmermeer) die reeds tweemaal betaald heb ben, ééne storting zullen terug ontvangen. Hierna wordt de rekening goedgekeurd. De secretaris, de heer Bos van Hoorn, geeft daarna een uitvoerig verslag van af de op richting in 1900. Besloten wordt dit verslag in druk te doen verschijnen. Door den voorzitter wordt nu zeer uitvoe rig een plan toegelicht om den Bond, zooals die nu is, te hervormen. Deze bestaat n.l. uit centrale kiesvereenigingen voor leden van 2de Kamer en Provinciale Staten, terwijl die in Z.-Holland bestaat uit locale kiesver eenigingen. En daar werkt die inrichting uitstekend. Het komt den voorzitter voor, dat ook de bond in N.-Holland zich moet omwerken als die in Z.-Holland en stelt de afgevaardigden in de gelegenheid over dat voorloopige plan hun gevoelen te uiten. Het blijkt, dat het groote deel der verga dering met het bestuur kan meegaan, dat de opdracht krijgt reglement en statuten in dien geest te wijzigen. Koninginnedag. De gemeenteraad van Ransdorp heeft met algemeene stemmen besloteD, de kermis al daar af te schaffen en meer den Koninginne dag op 31 Aug. te vieren. Als Alkmaar nu eens kon besluiten, den 8 October niet te herdenken maar óök de Koningin op 31 Augustus de nationale hulde te brengen, welke Haar toekomt Dat zou een mooie verbetering zijn. R.K. Vakvereenlgings-congres. Op het R.K. Vakvereeniglngs congres, het welk zal gehouden worden te Utrecht op 1 en 2 Augustus e. k., zullen onderstaande punten worden behandeld a. Bureau voor de r. k. vakorganisatie. b. Fonds tot uitkeering bij werkstaking en uitsluiting. c. R. K. rakvereenigiugen en drankbe- stryding. Boeren-Hypotheekbank. De boerenleenbanken, aangesloten aan de Oentrale Eindhovensche Boerenleenbank, heb ben besloten tot oprichting eener Boeren- Hypotheekbank. Leve de hengelsport 1 Zoo mogen thans de liefhebbers van de hengelsport weer uitroepen, nadat zij enkele weken in angstige spanning hebben gezeten, of de Tweede Kamer al of niet dat onschul dig vermaak zou bemoeilijken. Die vrees is nu voorby, de hengelaars zijn gered Met 38 tegen 28 stemmen beeft nl. de Tweede Kamer, in hare zitting van Donderdag, beslist, dat het vrije hengelrecht in openbare wateren gehandhaafd blijft. De protesten, die van alle kanten tegen het draconische voorstel van den Minister zijn opgegaan, hebben dus geholpen. Met een hengel mag derhalve ook voortaan vrij worden gevischtalleen worden de loop hengel en de peur niet als hengels beschouwd, hetgeen voor de liefhebbery-visschers ook van minder belang is. Wij juichen deze beslissing der Kamer van harte toe en de liefhebbers der hengel sport wecschen wij geluk met het behaalde succes I Wat de Kamer verder nog van de Vis- scherijwet behandelde, is van zóó geringe algemeene beteekenis en van zóó weinig belang voor onze lezers, dat wij er gerust het zwijgen toe kunnen doen. Het alcoholgebruik In Nederland In 1907. In 1907 werd aan accijns op het gedistil leerd de som van f 26.151558 ontvangen tegen f 26.191054 in 1906. In ronde cyfers werd dus f 40.000 minder opgebracht, wat wyst op een minder gebruik van 62 700 L. Ook de accyns op bier en wijn is afge nomen en wel met f 50.000 (f 1.417.966 in 1907 tegen f 1.468,353 in 1906) en daar het asijngebruik vrijwel constant zal blijven, kan die f 50.000 dus groolendeels worden toege schreven aan een verminderd biergebruik. De wijn accyns onderging een vermindering van byna f 20.000 (f 1.748.823 in 1907 tegen f 1.768.475 in 1906). Een vermindering in het gebruik dus van alle vormen van alcoholhoudende dranken, en al zyn de cijfers nog hoog, zeer hoog voor een klein landje, 't geeft den drankbe- strijders toch hoop en moed voor de toekomst. Haarlemscho Katholiekendag. Het Officieel Programma van den Tweeden Diocesanen Katholiekendag te Haarlem op 20 Mei a.s., bevat behalve de namen der leden van Hoofdbestuur, Algemeen en Uit voerend Comité, een uitvoerige opgave van de te houden afdeelings- en algemeene vergade ringen, met vermelding van afdeelingsbesturen, sprekers, conclusiën, amendementen enz. Tevens bevat het boekje een plattegrond van Haarlem met aanwijzing der verschillende zalen, waar de vergaderingen plaats hebben, en een aantal nuttige aanwyzingen, opgaven en advertentiën. Wij herinneren nog eens, dat de vier afdeelingsvergaderingen aanvangen te 121/, uur en dat te 4 uur de algemeene vergade ring plaats heeft, waarop prof. J. V. de Groot een rede zal uitspreken en Mgr. Gallier het slotwoord. Deze algemeene vergadering is voor 6 uur geëindigd. Spoorlijn door de Haarlemmermeer. De eerste werkzaamheden voor den aanleg van een spoor door de Haarlemmermeer naar Aalsmeer e.a., hebben reeds een aanvang genomen. Aan den kant der Ringvaart van de Haarlemmermeer, Z.O.-zyde, de zoogenaamde Poel, loopende langs Aalsmeer, is men reeds begonnen met de zaadstorting tot demping van dat water, waarvoor ruim 100.000 kub. M. zand moeten aangevoerd worden. Vereeniging voor „Eer en Deugd". De heer mr. E. R. H. Regout, lid der Tweede Kamer, zal de vereeniging vertegen woordigen op het internationaal Congres tegen de pornografie, dat op 21 en 22 dezer te Parys zal gehouden worden. Bond van Antl-Rev. Gemeenteraadsleden. De Anti Revolutionairen zijn van plan een Nationalen Bond van anti-rev. Gemeente raadsleden te stichten. Wy vinden dit een prachtig idee. Samen werking ook voor de gemeenteraden is wenschelijk. Zouden de Katholieken ook niet een Bond van Kath. raadsleden kunnen stichten 7 Misschien kon dit wel een nuttig punt zijn ter behandeling op de a.s. Sociale Week, welke immers geheel gewyd wordt aan de gemeentepolitiek. Een grlffiersbenoemlng. Mr. dr. H. van Groenendaal, Katholiek, werd eergisteren met 25 stemmen gekozen tot griffier der Staten van Overysel, terwijl de liberaal Thoden van Velzen 21 stemmen verkreeg. ALKMAAR, 9 Mei 1908. Muziekuitvoering. Morgen geeft het Stedelijk Muziekkorps ten 2'/j uur hare tweede uitvoering in den Hout. Het programma luidt aldus 1. >A pied et a Cheval», Marche militaire originele. Van I. Painparé. 2. «Thalia», Concert Ouverture. Van N. N. Bouwman. 3. aLe réveil du Rossignol», Idylle pour petite flöte. Van W. v. Percb. b «L'accolade», polca de concert pour cla- nette en si b. Van Oorbin. 4. Fantaisie de l'opéra «Don Carlos». Van G. Verdi. 5. «La fiancée du soleil», Ouverture de concert. Van Jos. Kessels. 6. »Un jour de fóte», Divertissement Cham- pêtre. Van M. Krein. 7. «Mein Traum», Concert Walzer. Van E. Waldteufel. 8. Fantaisie sur des motifs dun Ballet. Van L, Montagne. a. Entréa des Grou- pes b. Danse des almeésc. Valse des Sylpbes. R. K. Miliciens. De R. K. groot verlofgangers worden be leefd uitgenoodigd tot bijwoning der verga dering op Dinsdag 12 Mei a.s. van den Bond van R. K. Mil., verl. Landw. en Oud Mil. in het lokaal van den heer Hazes, Luttik- Oudorp, des avonds te 8 uur precies. Liefdadigheid naar Vermogen. In de op 6 Mei 11. gehouden gewone vergadering van «Liefdadigheid naar Vermo gen», is voor diverse personen hulp toegestaan ten bedrage van f 167.50. Oader hartelijke dankbetuiging aan de milde gevers werd voorts vermeld, dat door den he8r N. N. f 200 en door den heer P. Meseelaar en echtgenoote f 40 (bij gelegenheid van hun 40 jarig huweiyksfeest) is gegeven ten bate van de kas der vereeniging. R. H. B. School. Bij de door het provinciaal bestuur van Noord-Holland gehouden aanbesteding van het maken van nieuwe leslokalen in de R. H. B. 8. alhier, (ramiDg f 10450) waren laagste inschryvers de gebroeders Apeldoorn te Egmondbinnen voor f 9630. De volledige lijst van inschrijvers is aldus J. Bregman Pz,, Heiloo, f 10.810; S. Veen, Alkmaar, f 10.670 J. Koster, idem. f 10.550 J. Joon Gz., idem, f 10.350B. Huizinga, Bergen, f 10.380 Gebr. Groot, gem. Akersloot en Alkmaar, f 10.285 P. v. d. Waal, Alk maar, f 10.284J. Dorregeest, idem, f 10197 N. v. d. Voort, idem, f 9.970P. Meyer, idem, f 9.840 Gebr. Apeldoorn, Egmond binnen en Alkmaar, f9.630. Bergen. Dinsdagmorgen 11 uur vergaderde de Raad dezer gemeente. Alle leden waren tegen woordig. Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd wer den vastgesteld, deelde de voorzitter mede dat C. F. Blankendaal en J. A. Tuijnman hunne benoeming als schoorsteenschouwer hebben aangenomen en deze schouw reeds zijn begonnen. Hierna volgde eene vry uit voerige bespreking aangaande den aankoop van het huis met daarby behoorenden grond van N, Vrasdonk en het bouwen op dit terrein van eén post- en telefoonkantoor. De koopsom heeft bedragen f 4500, voor welk bedrag eene geldleening zal worden gesloten. Omtrent de vestiging van een post en telefoonkantoor wordt het bericht van den Directeur Generaal der Posterijen en Telegrafie ingewacht. De heer J. C. Leijen, architect alhier, werd met algemeene stemmen benoemd tot gemeente-opzichter, belast met het toezicht op de naleving der bouwver ordening, voorloopig tot 1 Januari 1900,(7) zullende deze benoeming gerekend worden te zyn ingegaan op 1 Januari 1.1. op eene jaarwedde van f 200. De verordening rege lende de jaarwedden enz. der onderwyzers werd aan eene herziening onderworpen. De vergoeding voor huishuur aan het hoofd der school werd o.a. van f 150 gebracht op f 200. Hierna deelde de voorzitter mede dat, overeenkomstig de nieuwe verordening op het brandweren, 55 brandweermannen door B. en W. zyn benoemd. Tot president brand meester is aangewezen de heer C. F. Blan kendaal. Aan den heer J. J. Bruijn werd op zijn verzoek voor 1 maand afschrijving ver leend van zynen aanslag in den H. Omslag, Spoedig zal worden overgegaan tot het maken van een urinoir nabij de school. Hiervoor waren 2 inschr. biljetten ingekomen. Gegund aan Jn. Houtenbos voor f 113.25, terwijl door C. F. Blankendaal voor f 149.50 was inge schreven. Voorgelezen wordt eene beschikking van den Minister van Waterstaat, waarby te kennen wordt gegeven dat er geen be zwaar bestaat tot het vestigen van een hulp- telefoonkantoor en dat dit kantoor ook voor den interiocalen telefoondienst zal worden dienstbaar gemaakt, zoodra daartoe, in ver band met meerdere aanvragen om vestiging van hulptelefoonkantoren, gelegenheid bestaat. Voor kennisgeving wordt aangenomen een schrijven van den Raad van Administratie van de H. IJ. Spoorweg-Mij, waarbij wordt medegedeeld dat een voorstel tot het maken van eene rechtstreeksche verbinding tusschen Alkmaar—Station en BergeD, in den spoorweg Alkmaar—Bergen, onder behoud van de aan sluiting aan de stopplaats Alkmaarabri, ter goedkeuring aan de Regeering is inge diend. Een abri zal op de halte Oostdorp geplaatst worden. Besloten wordt aan den Oudburgerpolder tot wederopzeggens eene jaariyksche bijdrage van f 10" te verleenen in het onderhoud van een eventueel te be- harden weg. Mededeeling wordt gedaan van de gehouden kasverificatie over het le kwar taal 1908. De rekening over 1907 en de begrooting voor 1909 der Gezondheidscom missie worden goedgekeurd. Na eenige be spreking over enkele onderwerpen, wordt de vergadering gesloten. Egmondbinnen. Dinsdagavond vergaderde de afd. Egmond binnen van den Boerenbond. De voorzitter, de heer J. Groot, opende de bijeenkomst en heette de talrijk opgekomen leden hartelijk welkom. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. De penningmeester gaf verslag van den stand der kas. De inkomsten be droegen met het batig saldo van het vorig jaar f 203,17s, de uitgaven beliepen de som van f 125,01s, zoodat in kas blijft f 78,16. De heer Ligthart zag de rekening na en bevond ze in orde. De leden hadden ingeschreven voor een levering van 56975 ïynkoeken, van welker inkoop den leden nu 10 cent per 100 stuks werd terugbetaald. Na de rondvraag sloot de voorzitter met een woord van dank aan allen, die hun steun aan den Bond ver leend hadden de vergadering. Heilo. Zondagmiddag te 12 uur opende de eere voorzitter van «Heilo Vooruit» en van de Tuinbouwvereeniging «De Eendracht», jhr. N. v. Foreest, op verzoek des heeren Kiippers de Bloemententoonstelling. By deze officieele opening waren behalve de besturen der beide vereenigingen, ook de wethouders en een vry groot aantal belang stellenden tegenwoordig. 's Avonds tevoren waren door de jury de ingezonden bloemen beoordeeld en de prijzen als volgt toegekend 6 Enkele Tulpenle prys E. B. J. Vahl, 2e pr. G. Jongejan, 3e pr. J. J, Vahl. 6 Dubbele Tulpen le pr. J. J. Vahl, 2e pr. E. B. J, Vahl, 3e pr. G. Jongejan. 12 Enk. Tulpen le pr. A. Klaasse, 2e pr. A. Kaan- cforp, 3e pr. wed. Lieftink. 12 Dubbele Tulpen le pr. P. v. Kessel, 2e pr. A. Klaasse. 18 Dubbele Tulpen2e prijs P. de Jager. 6 EDkele Narcissen le pr. E. B. J. Vahl, 2e pr. J. J, Vahl, 3e pr. P. van Kessel. 12 Enkele Narcissen 2e pr. P. van Kessel. 18 Enkele Narciseen le pr. D. de Jager, 3 Dubbele Narcissen le pr. E. B. J. Vahl, 2e pr. J. J. Vahl, 3e pr. Jb. Dekker. 6 Dubbele Narcissen2e pr. P. de Jager. 3 Kronen le pr. J. J. Vahl, 2e pr. P. de Jager, 3e pr. E. B. J. Vahl, 4e pr. A. Kaan dorp. 6 Kronenle pr. A. Kaandorp. 2e pr. J. de Graaf. 6 Dubb. Hyacinten le pr. P. v. Kessel, 2e pr. P. de Jager. 12 Dubbele Hyacinton le pr. J. J. de Graaf. 18 Dubbele Hyacinten 3e pr. P. v. Kessel. 6 Enkele Hyacinten le pr. P. van Kessel, 2e pr. J. J. de Graaf. Grootste en schoon ste verzameling Hyacinten lo pr. J. J. de Graaf, 12 Enkele Hyacinten le pr. P. v. Kessel, 2e pr. J. J. de Graaf. 24 Enkele Hyacintenle pr. J. J. de Graaf, 2e pr. P. v. Kessel, 3e pr. P. de Jager. Fantasie stukken le pr. jonkvr. Van Foreest, 2e pr. G. de Vries, 3e pr. G. de Jager. Bloem vazen le pr. 'mej. J. J. Vahl, 2e pr. mej. G. de Jager, 3e pr. mej. G. Hazeloop. Mandjesle pr. mej. E. Kappers, 2e pr. de heer P. Franken, 3e pr. de heer P. J, Hoekstra, 4e pr. de heer G. de Jager. Voor de schoonste verwiorf de heer Groote willink de eereprys. Het aantal bezoekers bedroeg ongeveer 500. 't Was dan ook werkelijk de moeite waard en een lust voor de oogen die tallooze kleurschakeeringen I Dezer dagen hielden by het Willlbrordz- putje wederom verschillende wagens stil om water te halen. Bij menigeen bestaat hier het gebruik, aan de koeien, vóór zy de weide worden ingezonden, dit water te doen drinken, waarop zij erg gesteld zijn. Het is frisch water; naar den smaak te oordeelen, nog al sterk ijzerhoudend. Volgens het Romeinsch Brevier ontstond het na het gebed van Sint Willibrordua, die met xyn gezellen hier zyne tent had opgeslagen en met hen op dezen dorren bodem van dorst versmachtte. Hij bad toen tot God, dat Hy, die weleer wel water had doen ontspringen uit de steenrots voor het morrende Israëlitische volk, nu toch Zyne dienaren niet zou vergeten. In het midden der vorige eeuw werd het putje monumentaal gesierd uit de offers van Katho lieken en Onkatholieken uit verschillende streken van ons vaderland. De commissie telde zeer voorname Onkatholieken toen onder de leden. Na minstens duizend jaren be staan te hebben, geeft het putje, ook in de droogste zomers, steeds overvloedig heeriyk water. Woensdag werd hier de verbooping ge houden van bollen, die hoe langer zoo meer hier worden geteeld, omdat de bodem, op sommige plaatsen ivit zand, daarvoor uitste kend moet zyn. De pryzen waren hoog. Door het schrale voorjaar was de bloementooi niet op zijn allermooist, doch de bollen schynen goed en daarom is het den koopers te doen. Noord-Scharwoude. Dinsdag 7 uur vergaderde in het vereeni- gingsgebouw de R. K. Kiesvereeniging «Recht en Orde», ter voorziening in de vacature van 3 bestuursleden voor Noord-Scharwoude en één lid voor Oud-Karspel. By eerste stemming staakten de stemmen. Bij tweede stemming werden gekozen voor Noord Scharwoude O. Trompetter met 25 stemmen, K. de Nys met 18 stemmen en J. Tromp met 16 stemmen en voor Oud-Karspel W. Duys met 16 stemmen. De Nieuwe Langedijker Courant heeft zich gestooten in figuurlijken zin gespro ken natuurlijk aan het berichtje met be trekking tot de aanstaande verkiezing van een lid van den gemeenteraad van Noord- Scharwoude, waarin we het gedraai der Lange dijker Courant signaleerden, dat hierin bestond, dat zij van een bericht, waarin gezegd werd dat bij de vorige raadsverkiezing «de liberale heeren de aanspraak der Katholieken op een raadszetel hebben toegegeven», maakte «de liberalen hebben hun woord gegeven om, enz.» Dit en niets anders noemden wij in deze zaak gedraai en gescharrel, en dat noemen wy het nog, en 't spijt ons wel, dat de N. L. C. geheel en al om de zaak heen «draait», door niet in te gaan op wat hierboven ge zegd ishet toegeven der aanspraak van de Katholieken op een raadszetel. Wanneer nu een Redactie van een blad van zulk onschuldig berichtje heel iets anders maakt en het daar door doet voorkomen, alsof wij leugenaars wareD, dan zal toch ieder weldenkend mensch de verzuchting slaken»o, worden ze nu verlegen met dit toegeven van die gerecht vaardigde aanspraak?» De N. L. C. moest zich de zaak, waarom het ging, nog eens helder voor den geest roepen, ons berichtje nog eens goed over lezen en dan zich de woorden te binnen brengen, die hij als voorzitter, van de Voor uitstrevende Liberale Kiesvereeniging met betrekking tot die zaak (een Katholiek in den raad) gesproken en geschreven heeft. Dan xijn wy er van overtuigd, dat hy zal inzien, dat hij in zyn onderschrift op genoemd bericht heel wat woorden heeft vermorst, die in geenen deele in verband staan met de quaestie, waarover het hier gaat. En dan lydt het by ons ook geen twijfel, of de voor zitter van de Liberale Kiesvereeniging zal bij de a.s. verkiezing alle krachten bijzetten, om zyn vereeniging te overtuigen van het goed recht der Katholieken en zou zeker niet langer de verantwoordelykheid willen dragen voor daden, in strijd met de uitgesproken me«ning over goed recht, werkelyke aanspraak enz. Bovendien redigeert hij een blad, waarin meermalen nuttige en rechtvaardige zaken werden bepleit, 't Zou niet voor ons getuigen, als we veronderstelden, dat hy dit in dezen zal nalaten. We zullen intusschen geduldig afwachten, en wyst de uitslag der verkiezing aan, dat de Liberalen in Noord Scharwoude metterdaad hebben getoond, dat het hun ernst is met de uitspraak, dat de Katholieken! recht hebben op een zetel, dan krijgen ze van ons een complimentje... Zuid-Scharwoude. Woensdagavond had de landbouwer C. B. het ongeluk, een kind van Jac. Kokkes mei de fiets omver te rydengelukkig liep ongeval goed af en kwamen beiden met schrik vry. Oudkarspel. Donderdagmorgen begaven drie inwoner" van deze gemeente zich naar de Schage' markt. In de Schagerwaard gekomen sobro' het paard van het voorste rytuig wa»''D J. B. en Dr. 8. gezeten warenhet sloeg op hol en het rytuig geraakte gebroken stokken te water, de beide in»"1 tenden bleven op het droge e met den schrik af. Niet zoo echter de beryder van het vo de heer T. B. Deze werd zóó hy zich onder behandeling va moest stellen, doch na deze zijn reis kon vervolgen. Warmenhuizen. Vergadering van den Raad d op Vrijdag 8 Mei 1908. Afwez geving de heeren Swan en 1 Opening door den voorzitter, 1 keuring der notulen. Mededee keuring van Ged. St., Kohier ho at en overschryving 1907 onvoorziene uitgaven. Aan den vanger uitbetaald dato 2 April Kasverificatie, in kas 30 Maar totale uitgave over 1907 f 21 inkomsten over 1907 f 23451,11 teiBtallige posten f 620. Ter vi toestand der gemeente en jat de werking Gezondheids-Commis Benoeming onderwyzer op de heeren C. W. van Wezem der Meer en A. van der Wiel. advies schoolopziener en beric school en een aanmerking c Stadegaard over den heer Trc den schoolopziener was gekitt als hy in betrekking komt, dei wordt de heer A. van der I te Waalwijk, met 4 stemmen één op den heer Wezemaelen. rekening ontvangsten f 6391.1 f4314.49'/j, batig saldo f 207i aanmerking omtrent een klein welke de kas nog ten goede de rekening goedgekeurd. H kleine af- en overschrijving 1 bedrag van f 118.121/,, welke vonden. Bij de rondvraag v Stadegaard naar een slechten De voorzitter zegt, dat deze beterschap heeft gedaan. Teve gaard nog een aanmerking om1 ryden van rijtuigen en fietsen der R. K. Kerk en kwajong 't uitgaan der school (wat haakjes op het kerkplein ook eer Ook spreekt Stadegaard ovt der sluis hem is gezegd, dat t bij slecht weer en bij avond uitreikt. De heer de Groot sp woning des onderwijzers. Ook man merkt het lastige van onderwijzer aan. Besloten wor van een gemeentewoning, voo; onderwyzer bewoond, de huur en alxoo ruimte te maken. N de orde, sluit de voorzitter d Castricum. By de bloemen-tentoonstelli is de eerste prys voor bouqi door P. Heere alhier en niet veiyk vermeld was door A. v Heemskerk. Een aanvallig meisje van oud twee jaren, werd door d< over liggende in een byna dr gevonden. Waarschyniyk is he er in geraakt en verdronken. Onder een grooten toeloi en niet koopers, plukjes-halers halers, hadden alhier de aangek bollenveilingen plaats. De har Sommige soorten waren duur. Krommenie. Dinsdag 5 Mei vergaderde vereeniging in hot lokaal vat Winter. Na opening door c verkreeg de Weleerw. heer kf Aalberse het woord, die naar de vragenlijst betreffende het ki een toelichting gaf. Wijzende lingen strijd ten tyde van de noemde de Eerw. spr. het ee heid, dat de Bond zich over vraagstuk uitsprak tot behoud eenheid. Vervolgens werden d de kieswet van Houten aange melijk omdat zy in hoofdzee van belasting als eerste vei en de andere kiesrechtbevo omslachtig zijn. Ook wees de den nadeeligen invloed der dii op de stemmenverbinding, Ve de Eerw. spr. een pleidooi t het organisch kiesrecht, hoew gebrekkige organisatie der sta geheel doorvoerbaar isven dat gezinshoofden en daarmef onafhankelijke personen, de a teekenen zijn voor verkrygen recht. Met uitsluiting der H.Eerw. niet meegaan, omd zyn het karakter niet omsch een eeriyken arme van het stoken en somtyds een geweti er mee bedeeld 7 Wat evenr woordiging betreft meent spr standers daarvan de voordeeh schynen dan zij werkelyk zijl een zuivere E, V. niet gehee I8- Ook zouden de lokale afgevaardigden aan hun dis verbroken worden, en waarsc _9 lends raadzaal het part 8 lands belang gaan. Na ee van het Belgisch stelsel t "meervoudig kiesrecht, verkla °°k tegen het vrouwenkiesrec 8 vrouw, zooals beweerd eeft aan doorzicht, overzichl niet doordringen in de naar Spr> meoning ;g het k vrouw niet geschikt voor het k°mt het niet met haar 'erna werd de vragenlijst b "v®r een uitgebreid debat on n»», a Schaaper, Boon aanleiding van het vr -"-"Éis

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2