Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Landbouw. PI I! i KEIkmieu^ Gemengd Ni DHHi 8 i I bende vrouwencongres werd, ondanks hevig verzet, eene motie aangenomen ten gunste der godsdienstlooze school. De Osservatore Romano publiceert nu een protest van Romeinsche vrouwen tegen dit besluit. Het protest kenschetst het congres votum als anti christelijk, anti patriotisch en antl-paedagogisch Alle Katholieke vrouwen van Italië worden opgewekt, om in het open baar tegen dit besluit te protesteeren. Laster. Twee Romeinsche dagbladen, de Vita en de Italia, hadden voor drie maanden een prelaat beschuldigd, als zou deze zich doen omkoopen, om vreemdelingen eene audiëntie bi) den H. Vader te verschaffen. De prelaat diende een aanklacht in bij de rechterlijke macht. Voor den rechter gebracht, hebhen de redacteuren van beide bladen nu een stuk geteekend, waarin zij hunne beschul digingen geheel en al terugtrekken. Spanje. Qiften voor den Paus. Koningin Victoria en de koningin-moeder hebben den Paus, bij gelegenheid van zijn jubilé, eene bezending kasuifels ten geschenke gegeven. Koningin Victoria heeft persoonlijk voor eene som van 10.000 francs deelge nomen in dit geschenk aan den peet van haar zoon. Buitendien worden meer dan 200 kaBuifels, door Spaansche dames vervaardigd en bestemd voor den H. Vader, in de zalen van het koninklijk paleis te Madrid tentoongesteld. Pius X zond zijne dankbetuigingen naar het hof te Madrid en deelde tevens mede, dat hij de kasuifels onder de arme kerken in Spanje zal verdeelen. Oostenrijk-Hongarlje. 60 jaar keizer. De onderdanen van keizer Frans Joseph zjjn in volle feeststemming, nu hun keizer het zeldzame jubilé mag vieren van 60 jaren aan de Regeering te zijn geweest. Slechts weinig gevallen van zulk eene langdurige regeering zijn in de wereldgeschie denis bekend. Uit de oudste tijden behoort tot deze eer biedwaardige galerij van, vorsten de Egyp tische koning Ramses, cite van 1348 tot 1281 voèr Christus dus 67 jaren regeerde. Ook Sabor II «de groote«, koning van het Midden-Perzische rijk der Sassaniden, genaamd de «koning der koningen', is niet van korten tijd geweest, daar hjj in het jaar 309 den troon besteeg en in het jaar 380 stierf. Hij regeerde dus 71 jaren. Kerst eene eeuw later, treffen wij weer een koning, die ook meer dan 60 jaren regeerde. Dit is Alfons I, koning van Por tugal, die van 1112 tot 1185 regeerde. Vol gens andere bronnen echter had zijne troons bestijging eerst in het jaar 1139 plaats. Dan volgt Jacob I, koning van Aragon, die in het jaar 1213 den troon besteeg en in 1276 overleed. Hij regeerde dus 63 jaren. In het huis huis Bourbon kunnen vele heersch6rs op eene lange regeering bogen. Lodewijk XIV, koning van Frankrijk, besteeg den troon in het jaar 1643. Hij was nog zoo jong dat hij onder voogdijschap van Mazarin stond. Daar hij in het jaar 1715 stierf, regeerde hij 72 jaar. Ook zijn opvolger, Lodewijk XV, die in het jaar 1774 stierf, voerde bijna 60 jaren het bewind. In Engeland kan slechts één koning op zulk eene lange regeering bogen Georg HI, die van 1760 tot 1820 regeerde, in de laatste tien jaren echter slechts in naam, daar hij krankzinnig was. De prins van Wales voerde toen het bewind. Een ge lukkiger lot had koningin Victoria, die als 18 jarig meisje in 1837 de regeering aan vaardde en meer dan zestig jaren lang haar land gelukkig bestuurde. Daarentegen bezit Engeland ook den vorst-, die den kortsten tijd geregeerd heeft. En wel Eduard V., die in het jaar 1483 elf weken lang koning was. Amerika. Een ramp in Canada. Het gehucht Notre Dame de Salette in Canada is door een groote ramp getroffen. Het werd nagenoeg geheel verwoest door een geweldige overstrooming van de rivier de Lièvre, gepaard gaande met een aard- inzakking. Notre Dame de Salette is een gehucht der provincie Quebec, en ligt aan den oever der rivier Lièvre, op ongeveer 18 mijlen van Buckingham. Het dorp bestaat uit eene kerk en een veertigtal woningen, allen in hout gebouwd, en wordt hoofdzakelijk door Fransch- Oanadeezen bewoond. De Lièvre was tengevolge van den dooi hevig gezwollen, en groote ijsblokken dreven er in massa rond. Het schijnt nu dat de rivier langzaam den westeroever, welke uit blauwe klei bestond, moet ondermijnd hebben, en daardoor eene aardinzakking teweegge bracht heeft, welke zulke verschrikkelijke gevolgen na zich sleepte. 's Morgens te vier uur, terwijl nog al de inwoners te bed lagen, hoorde men plotseling een hevig geweld, gevolgd door eene geweldige aardbeving en werd het geheele dorp door een stortvloed van water, ijs en slijk over rompeld, alles vernietigend wat in den weg stond. Wat was er gebeurd De rechter oever was op eene lengte van eene mijl in de rivier gestort, en had aldus een reus- achtigen dam gevormd. De ijsblokken in hunnen koers tegengehouden, hoopten zich op tot eene hoogte van 40 voet, en door den geweldigen watervloed werd deze massa slijk en ijs op het dorp gestort, dat in eene soort van vallei gelegen is. Een twintigtal woningen werden in eenige oogenblikken omvergeworpen en vernield, en de bewoners werden onder de puinen begraven, zonder zelfs den tijd gehad te hebben om aan red ding te denken. Volgens de eerste berichten welke inkwamen, bedroeg het aantal dooden 33, Men zal zich eene voorstelling kunnen vormen van de woede der lawine, als men weet, dat de hoeve van pachter Lapointe, welke op den westeroever der rivier gebouwd was, thans in puinen ligt aan den oottkant der Lièvre, op ongeveer een mijl van bare vroegere ligging. Op het oogenblik der ramp was de hoeve bewoond door de vrouw, hare zes zonen en hare moeder slechts twee zijn aan den dood ontsnapt, de vrouw en een zoon. In een andere familie werden de moeder en vier kinderen gedood. De pastoor der parochie en de postmeester brachten den nacht door te Buckingham, en zijn aldus aan de ramp ontsnapt, maar de laatste heeft zijn geheele gezin verloren. Daar Notre Dame de Salette zeer afgelegen is, kon er geen hulp van buiten gebracht worden, maar de overlevenden hebben ware heldendaden verricht. Talrijke vrouwen en kinderen waren erin geslaagd zich aan wrak stukken vast te klampen, 'en zich daarna op de ijsschotsen te hijschen. Aldus werden zij door den stroom meegesleept, bibberend van de koude, want de meesten waren in nacht gewaad en zeker zouden deze lieden omge komen zijn, indien niet eenige moedige mannen met den kapelaan aan het hoofd, een reddingsvlot gemaakt hadden, waarmede zij erin slaagden al deze rampzaligen op eene veilige plaats te brengen. Het is niet de eerste maal dat de rivier Lièvre zulk eene ramp veroorzaakt. In Octo ber 1903 had er ook eene grondverschuiving plaats, acht mijlen beneden Notre Dame de Salette, maar toen waren er geen menechen levens te betreuren. St. Vincentius-vereenlging. Tot president van den Hoofdraad der St. Vincentiusvereeniging in Nederland, in de plaats van den heer Bevers, die na zijn be noeming tot Minister had bedankt, is geko zen de heer J. H. Weve, president van den Bijzonderen Raad te 's Gravenhage. Nieuwe spelling. De «Vereeniging tot vereenvoudiging van onze schrijftaal' bericht, dat op een open bare school te Winschoten, met goedvinden van B. en W. en van den districtsschool opziener, de nieuwe spelling is ingevoerd, en dat ook de besturen van de bijzondere scholen te Meeden en Westerlee tot de invoe ring er van hebben besloten. Tal van boekjes in vereenvoudigde spelling zijn in bewerking en meerdere zullen volgen, als op verschil lende plaatsen de nieuwe spelling in 't leer plan wordt opgenomen. Van een feestredenaar. Men kent de historie van het adeptrant- raadslid in Den Haag. zekeren De Visser, die, schoon Bociaal-democraat, van H. M. de Koningin een ondersteuning vroeg bü een hem overvallende zenuwziekte en 't geld ook verkreeg. Daarover is op het jongste congres der 8. D. A. P. te Arnhem al wat te doen ge weest en nu komt er nog meer los. In Het Volk verhaalt n.l. een iDzender, dat De Visser zijn brief onderteekende als «Harer MajeBteits trouwe en onderdanige dienaar,' hij, de republikein. Maar, dat is nog niet alles. Toen De Visser n.l. hersteld was, heeft hü nadrukkelijk verklaard, «tel kens weer bij de Koningin te zullen aan kloppen, indien de arbeidersbeweging hem niet steunde, als hij in dienst daarvan onge steld werd.' Tevens werd de aanvraag door De Visser en zijn vrienden verdedigd met het argument, >dat het precies in de lijn van het zuivere Marxisme en van ons be ginsel lag om iedere vijf en twintig gulden van de bezittende klasse af te troggelen en in dienst der beweging te gebruiken.' De inzender meent, dat in de oude bewe ging een dergelijk partijgenoot met muziek uit de partij zou zijn gezet. Wel mogelijk. Maar de heer De Visser is op den jongsten 1 Meidag, dus na 't S. D. A. F,-congres, nog als feestredenaar opgetreden. De nieuwe beweging kijkt zoo nauw niet, zegt de Residentiebode. Intusschen houdt het geschrijf in Het Volk over deze keurige zaak aan. De «partijge nooten» zijn daarbij «allervriendelijkst' tegen elkander I Woeker. In een audiëntie bij den Minister van Bin- nenlandcche Zaken hebben de voorzitter en de secretaris van de Nationale vereeniging tot bestrijding van den woeker, mr. Joh. J. Belinfante en J. M. Maury, den Minister een adres .aangeboden, waarin aangedrongen wordt op wettelijke regeling van de Banken van Leening en verdere maatregeling tot bestrij ding van woeker. Minister Heemskerk ver klaarde, dat hem, mede door zijn functie van Minister van Koloniën ad interim, tot nu toe de tjjd heeft ontbroken dit vraagstuk in studie te nemen. Zoo spoedig hij wat meer tijd heeft zal hy zich daaraan kunnen wijden. Bepaalde toezegging kon hij voorals nog niet doen. De nieuwe gouverneur van Suriname. Bij Kon. Besl. is le. aan den heer A. W, F. Idenburg, in verband met zijne benoeming tot minister van koloniën, met ingang van 20 Mei a.s., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking van gouverneur van Suriname en zulks onder dankbetuiging voor de ge wichtige diensten in die betrekking bewezen 2e. tot gouverneur van Suriname benoemd, mr. D. Fock, oud minister van koloniën. Mr. Troelstra. De A.v.p. meldt, dat mr. P. J. Troelstra geen genoegzaam herstel in het buitenland vindt en zich daarom aan een operatie zal onderwerpen, waartoe de artsen al lang had den willen overgaan, maar waartegen hg zich steeds had verzet. Als zyn plaatsvervanger in het partijbestuur wordt aangewezen de heer K. P. W. Besuyen, lid van de Prov. Staten van Friesland. Marx verdedigt de slavernij. Men zou denken, zegt de N. T. C., dat Marx, de man van het socialisme, die de minderbedeelden uit hun ellende wou en zou verlossen, naar hy beweerde, toch zeker de slavernij had moeten bes try den. Juist toen hg leefde en streefde, was in Amerika de kwestie der slaverng aan de orde en kwam men ten slotte tot een goed eind door de slavernij af te schaffen. De Nieuwe Courant vertaalt nu uit La Revue hoe Karl Kautsky, een onverdachte, wyl zelf sociaal-democraat, mededeelt, dat Karl Marx in 1847 schreef «Zonder Blaven geen katoen en zonder katoen geen moderne nyverheid. Als ge de slavernij onderdrukt, vaagt ge Amerika weg van de wereldkaart.' Een mooie theorie voor den redder der proletariërs 1 ALKMAAR, 13 Mei 1908. In botsing. Een bestelwagen van de tramwegmaat- schappy Amsterdam—Alkmaar kwam Maan dagmorgen in de Ridderstraat in botsing met een wagen van de waschinrichting. De bestelwagen vloog door de ramen van den goudsmidswinkel van den heer Plas, waardoor niet alleen alle ruiten verbrgzeld werden, maar ook voor circa f 50 schade werd ver oorzaakt aan goud- en zilverwerk. Te pletter geloopen. Maandag sloeg de zesjarige schimmel van den landbouwer Schut, op den Achterweg op hol en rende- in volle vaart tegen het huis van den schilder Friedt, met het gevolg, dat het beest dood neerviel. Naar het gemeente-slachthuis was toen de laatste rit. Aangereden. Een wielryder had Maandagmiddag het ongeluk, het 9 jarig zoontje van den heer D. op het Ritsevoort aan te rijden, met het gevolg, dat de knaap even boven den enkel zgn been brak en naar het ziekenhuis moest worden getransporteerd. Badhuis „Het Witte Kruis". In de week van 4 tot 9 Mei zgn in het badhuis van «Het Witte Kruis' genomen 82 kuipbaden, 94 regenbaden le kl. en 203 regenbaden 2e kl., te zamen 379 baden. Postdulvenwedvlucht. Zondag hield de Postduivenvereeniging «Alcmaria Yictrix' hare eerste wedvlucht van Roosendaal, afstand 123.6 K.M. De duiven werden ten 8 30 G.T. met licht bewolkte lucht en Westen wind gelost en kwamen als volgt aan le duif W. Hillenius 10.14 04snelheid 11916 M. p. m.2e duif W. Hillenius 10.14.51 snelheid 11814 M. p. m.3s duif F. Feijen 10.17.snelheid 1155.14 M. p. m. 4a duif F. Feyen 10.19.02 snelheid 1133.4 M. p. m. 5e duif W. Hillenius 10,19.41 snelheid 1126.8 M, p. m.6e duif D. Oost- wouder 10.19.57 snelheid 1124 4 M. p. m. 7e duif D. Oostwouder 10.20.17snelheid 1118 4 M. p. m.; 8e duif P. L. Volkers 10.21.07 snelheid 1114 8 M. p. m. Postdulvenwedstrijd. De Postduivenvereeniging «De Zwaluw, gevestigd in het lokaal van den heer Tönis, Ritsevoort alhier, hield Zondag 10 Mei een wedvlucht van uit Roosendaal. Afstand 123.6 K.M. De volgende prijzen werden behaald door le prijs den heer H. Ibink Meienbrink om 10 uur 24 min. 55 sec. 2e prgs den heer J. Portegys om 10 uur 26 min, 05 sec. 3a prys den heer H. Ibink Meienbrink 10 uur 30 min. 45 sec. 4e prys den heer C. Huiberts, 10 uur 34 min 20 sec. 5e prijs den heer L. Beers 10 uur 35 min. 50 sec, 6e prgs den heer J. Kalf 10 uur 52 min. 15 Bec. De duiven werden in vrgheid gelaten ten 8.30 G.T. Bergen. Toen een zoon van I. de Min alhier dezer dagen per rgwiel wilde uitgaan, kwam hij tot de minder aangename ontdekking dat deze verdwenen was. Aanvankelijk daoht men dat iemand hierop even was uitgereden. Tot heden echter is de fiets, welke in een onge sloten boet was geborgen, niet teruggebracht, zoodat hier aan diefstal moet worden ge dacht. Van de(n) dader(s) is tot heden geen spoor ontdekt. De dames A. Greuter, G. de Moei en G. Krom, allen alhier, slaagden Zaterdag te Haarlem voor het akte-examen L. O. Egmond aan Zee. Naar wy uit goede bron vernemen, gaat het met het verhuren van woningen met en zonder pension, vrg goed. Enkele villa's bg het Kurhaus zyn reeds voor 2 a 3 maanden verhuurd. Een der hotels heeft reeds met 1 Juni a.s., ruim een maand voor den eigen lijken badtyd, gasten te wachten. Sommige particuliere personen hebben reeds 2 maal, enkele zelfs 3 maal verhuurd. Als het zoo door mag bly'ven gaan, dan gaat Egmond een goeden zomer te gemoet, wat voor vele zaken, welke pas geïnstalleerd zijn, niet onvoordeelig zal zgn. Niettegenstaande reeds veel verhuurd is, blyft er echter nog genoeg plaats over, want in de laatste jaren ia het aantal pensions, villa's, hotels en particu liere gelegenheden verbazend toegenomen, zoodat men met recht reeds kan spreken van de badplaats Egmond. Er is dus onder nemingsgeest genoeg I Wanneer de badgasten nu maar in grcoten getale en bij voort during Egmondsch strand da voorkeur geven, dan zal de zaak uitstekend marchaeren. Wy hopen van harte, dat het allen naar wensch moge gaan in 1908. Egmondbinnen. De bloembollenveiling is hier ook weder achter den rug. Voor een afzonderiyke ver- kooping is de partg te klein, daarom werd j.l. Vrydag te zamen geveild met de Oastri- cumsche kweekers. De pryzen waren over het algemeen vrg goed natuurlijk was de waarde dikwyis varieerend, doch men moet bedenken, dat alle partgen ni9t even best stonden. Men was over 't algemeen tevreden. Schoorl. Zondagnamiddag omstreeks te vyf uren woedde in de duinen te Schoorl een vreese- ïyke brand, waardoor in den tyd van onge veer 25 minuten pl. m. 20 A. met jonge dennen beplant, eene prooi der vlammen werden. Gelukkig werd het vuur opgemerkt door een in het duin wonenden arbeider, die met behulp van eenige jongens er in slaagde het voortwoekeren te beletten. Het vermoeden bestaat, dat een weggeworpen brandende sigaar of lucifer dezen brand heeft doen ontstaan. De verbrande dennen waren ongeveer negen jaar geleden geplant en groeiden uitstekend. Een onvoorzichtige hand is dus oorzaak geweest in 25 minuten het werk van negen jaren der natuur te vernie tigen. Het publiek zy daarom herinnerd, dat er overal in het duin te lezen staat: «ver boden te rooken< en dat het rooken in de duinen bij gemeenteverordening is verboden. Nog zy medegedeeld, dat ten strengste tegen overtreders zal worden gewaakt en opge treden. A. Ct. St. Pancras. Door den tuinman K. Ploeger, alhier, wer den gisteren op den afslag te Alkmaar aan gevoerd de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond. Ze werden aangekocht door den heer A. Boersen Jz. te Alkmaar. Broek op Langendljk. Alhier breidt de typhus zich nog steeds uit. Op 't oogenblik zijn 14 personen door de gevreesde ziekte aangetast, waarvan 4 in zeer ernstigen graad. Alle maatregelen wor den genomen om de ziekte tegen te gaan. Aan den heer J. Miedema, onderwyzer te Zuidscharwoude, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend tegen 1 Juli a.s. BereidB is een oproeping voor een nieuwe leerkracht gedaan, al bedraagt het aantal leerlingen ook maar zooveel, dat wettelijk geen nieuwe onderwyzer moest worden aangesteld. Enkele jaren geleden zijn in den Raad te Zuidscharwoude ernstige voorstellen be handeld met betrekking tot het bouwen van een nieuw Raadhuis aldaar. De voorstellers leden evenwei schipbreuk, hun voordracht werd verworpen. Thans is door een der leden de idee geopperd om weer met een dergeiyk ontwerp voor den dag te komen, om te ver krijgen, dat een ander raadhuis zal worden gebouwd, aangezien het tegenwoordige niet meer aan de eischen des tyds voldoet. Heemskerk. By bet bestuur der boerenleenbank is be richt ontvangen van den heer Jn. de Wildt te Wyk aan Zee en Duin, dat hy zyn ont slag neemt als bestuurslid dezer corporatie. Deze heer was een der mede oprichters der bank in het jaar 1897, die toen met 11 leden begon. Thans telt zij een ledental van 167. Het is te wenschen, dat er pogingen in 't werk worden gesteld, opdat de heer de Wildt terugkome op zijn besluit en dat de leden der boerenleenbank hem herkiezen. Zyn activiteit en keunis van zaken kunnen moeilijk door een beter persoon by onze leenbank worden vervangen. Graft. Da St.ct. no. 110 bevat de statuten der ijsclub «Ons Belang' te West Graftdijk, gem. Graft. Ursem. Tot onderwyzer aan de R. K. Bijz. School alhier, is benoemd de heer J. H. Pielage te Enkhuizen, leerling der Bisschoppeiyke Kweek school te Beverwijk. Op Zondag 10 dezer, werd door de Eerw. Geestelykheid dezer parochie van den kansel bekend gemaakt, dat op 27 dezer de gouden gedenkdag van de consecratie der parochiekerk op plechtige wijze zal worden herdacht. Van hun ingenomenheid met dit 50 jarig jubileum zullen de parochianen kun nen doen biyken op aan te bieden inteeken- lijsten. 't Zand. De St.ct. no. 110, bevat de statuten der damvereeniging «Zyper Damclub' alhier, gem, Zijpe. Krommenie. In de vergadering van het plaatseiyk Comité der K. S. A., op Vrydag 8 Mei, werd de secretaris, de heer W. Boon, weer als zoo danig herkozen. Ook werd besloten ernstige pogingen aan te wenden, om het aantal donateurs uit te breiden. Wormerveer. Met de nieuwe dienstregeling van den stoombootdienst «Alkmaar Packet', die 15 Mei a.s. begint, wordt de dienst van hier naar De Ryp opgeheven wegens het geringe vervoer. Den llden Mei was het 30 jaar geleden, dat de spooriyn Zaandam—Amsterdam voor het reizend publiek en 't goederenvervoer werd opengesteld. De ouderen van dagen zullen zich nog wel herinneren, hoe lastig en tydroovend de verbinding van de Zaanstreek met Am sterdam vóór 11 Mei 1878 was. Het tot stand komen van deze spoorlijn heeft door gemak- kelyke communicatie met 's Ryks hoofdstad den bloei van handel en industrie in de Zaanstreek en vooral te Wormerveer ten zeerste bevorderd. Tot lid van het hoofdbestuur der ver eeniging «Het Wilhelminapark' is gekozen de heer D. 8tam Mz, Zaandam. Alhier hebben de heeren Jansen en Wasse naar een vernnftig kunstwerk tot stand ge bracht, nl. een muizenwereld. Deze muizenstad, door de vervaardigers «Langstaart' gedoopt, is zóó merkwaardig, dat het wel de moeite waard is er een en ander van te vertellen. In deze stad in 't klein {eene oppervlakte hebbende van 9 Meter in 't vierkant) worden alle soorten van bedrijf uitgeoefend door... muizen. 't Klinkt ongelooflijk doch 't is zoo I Alsof alles uit een groote Neurenberger speeldoos is opgezet, staat daar de stad, bestaande uit verschillende gebouwen, school, postkantoor, stadhuis, kerk, station, winkels, te veel om op te noemen. Al die gebouwen zyn voorzien van poppetjes, die hun ver schillende werkzaamheden uitoefenen, in be weging gebracht door muizen. In de kerk b.v. speelt het orgel door toedoen van een muis; een flinke groote molen, «de Rat< genaamd, draait, in beweging gebracht door een muisje dat nauwelyks een half ons weegt, Een tram rydt door de stad en bootjes varen in de gracht, alles 't werk der... muizen. In de bakkerij «het Knaagdier' schuift de bakker het brood in den oven. In de kuiperij is alles ook in volle werking en dat alles door een nietig muisje. Hoe dat mogelijk is Achter of naast elk der gebouwen ba- vindt zich n.l. een hokje, «het huls van Meneer Muis' met een rad, waarin een ge- dresseerde muis geplaatst wordt, die dit rad ronddraait. Door een staafje staat dit rad in verbinding met de poppen, zoodat het gelijkt alsof dezen hun werk zelf verrichten. De vernuftige vervaardigers, hebben lan ger dan een jaar met taai geduld en energie aan dit kunstwerk gearbeid. Dit kunstwerk zal binnenkort tentoon gesteld worden. Helder. De R. K. Militaire vereeniging «St. Michaël', onderafdeeling v. d. Ned. R. K. Volksbond, vierde Zondag het patroonfeest. 's Morgens in de H. Mis van 8 uur was er algemeene H. Communie voor de leden. Wat is dat een treffend gezicht die lange rijen van geuniformde mannen, ingetogen te zien naderen tot de H. Tafel 1 Ala de ouders der miliciens dat eens zien konden, dan zouden zy de waarde van een R. K. Militaire Vereeniging en een R. K. Militair Tehuis beseffen Na de H. Mis werd den leden in de groote zaal van het Bondsgebouw een ontbyt aan geboden. Kapitein Hanau sprak hun recht harteiy k toe. De matroos-reservist Bruinenburg van Eg mond aan Zee sprak na den maaltijd in on gekunstelde taal zyn kameraden toehy wees hen op het groote voorrecht dat sij bezaten j in deze echt Roomsche inrichting en hy mocht dat doen als oudere, die in zyn diensttyd reeds 12 jaar lang het tehuis bezoekt, en spoorde hen aan de zorgen die het bestuur aan hen wydt, te beloonen met trouwe op komst. Namens zyne kameraden mocht hy I dank brengen voor zooveel dat het bestuur deed. Deze taal des harten, opgeweld onder den diepen indruk van het samenzijn des morgens en gesproken in 't Noord Hollandsch dialect greep ons dieper aan dan menige redevoering van een machtig redenaar. 's Middags deden de meeste miliciens in I de Parochiekerk hunne plechtige opdracht I als lid der H. Familie. De directeur Pastoor Huig voerde hier het woord tot «zijne jongens', I 's Avonds was er feestvierende vergadering J in het Bondsgebouw. Ook de donateurs en genoodigden waren vrij druk opgekomen om I een vrooiyken avond te hebben. En vroolijk was 't er. Twee aardige blyspelen werden opgevoerd, I die beiden goed gespeeld, al zeer in denl smaak vielen. Door een vyftal voordrachten werd verder de avond aangevuld, die afge-l wisseld werd met muziek onzer onderafdeef ling «Winnubst', Natuurlijk was gezorgd dat de militairen! op tijd eene verversching en sigaren kregen,j Ze waren echt uit want voor die feestej lykheden wordt door de autoriteiten steeds bereidwillig permissie tot laat thuis kome«| gegeven. Duurzaamheid der boter. Boter is een alom gewild artikel, te worii gebruikt in de huizen van arm en rijlf Maar er is een groot verschil in boter, Dl handelaren, die ze betrekken van links es I rechts, kunnen getuigen, wat hun soms ondeil den naam boter wordt geleverd, wy hebbesl er meer dan eens gezien, die beter dieneci kon voor wagensmeer dan voor de consumptsj en vaak hebben wij er ons over verwonder» j hoe de handelaars zulken rommel aan dtsl man brachten. Toch moeten wy erkenzei dat ook op de boerdery puik beste gemaakt kan worden, en wanneer een 1 haar boter ter markt brengt, is aan bi"| product duideiyk te zien, of zy melk, p| reedschap en boter goed en proper 1 heeft of niet. En welke boter het duuriss®1! zal zyn, behoeft nauwelyks betoog. Het vul toch, dat in de melk en vervolgens in boter gekomen is, zal wel grootendeels >1 komstig zyn van den stal. En als men t:| weet, dat allerlei bacteriën op en in1 vuil leven en zich voortplanten, dan *>1 men spoedig overtuigd zyn, dat smerige bob-l gemakkelijk en snel tot bederf overga'1-1 Wie wil, dat zyn boter eenigen tyd bewWl kan worden, mag niet opzien tegen 't "'I nigen van vaatwerk en moet gestadig "I voor waken, dat er zoo weinig mogeigk v»-| in de melk komt. Gelukkig hebben wli centrifuges maehtlge hulpmiddelen gek di om de onreinheden nog te vi wie meent, dat we overdrijven wyzen op 't vuil, dat in m dien raden we aan 't centrifu ontroomer eens goed te bekijh de zuiverst bereide boter uit zal na eenigen tijd bederven, heel wat langer uithouden dr boter eener door en door s; maar lang kan geen enkele waard worden of ze verliest smaak en vertoont verder eigenschappen. Als boter gehei bestond, dan zou ze 't nog al 1 maar daarin komen ook alty eiwit en tal van andere stoffel groot wordt in de karn, dan boterklompjes dadelijk vocht, wat kaasstof of eiwitten ba tracht men bij 't waaschen vocht zooveel mogelijk te ven geheel kwyt raken kan men na het zouten blijft er nog wi nu ontleden heel gemakkelyk king der bacteriën, die ook ii voorkomen en by die ontlet spoedig de vluchtige vetzure aan de boter een onaangen smaak geven. En is het bede: getreden, dan gaat dit voort van lucht. Wil men de boter du dan dient men het aantal bat mogelyk te beperken en al zakeiyke tot den room toe te goed ingerichte boterfabrieken gepasteuriseerd en zelfs gestel door de bacteriën worden gedc cultuur brengt men alleen g bacteriën daarin. De aldus b< zeer duurzaam, vooral bij afslu dan houdt ze 't maanden lan Begrafenis van mgr. Maandag had te Haarlem kerkhof aan den Schoterweg grafenis plaats van den hoogeei dier stad, mgr. B. Dankelman Te negen uur 's ochtends vil aan, waarbij agens was de ho generaal mgr. A. J. Brouwer, Kathedraal kapittel, terwyi dt ren F. J, M. Wassen, kapelar en H. A. Th. van Dam, seci bisdom, als cantoree fungeerd dig waren de hoogeerw. kanr A. Bosman, mgr. H. L. Spoor Jansen, W. G. F. Snickers, menspoel en H. J. M. TasI van geestelijken uit het geheel wie mgr. B. H. Klönne, mgr. raam, mgr. J. J. Graaf, Na de Lauden droeg Z. D. mgr. Callier pontificaliter Assistentie verleenden de wel ren Kersbergen en Bruning subdiaconus missae, de hoe leerde heeren H. J. M. Taskii het Groot Seminarie Warmon Snickers, regent van het Klein Si veld' als diaconus en sub-diac< mede de hoogeerwaarde heei als presbyter-assistente. Cant zelfden als by de Lauden, eerw. heer M. P. J. Möllmar het bisdom, als ceremoniariui Na de H. Mis betrad deken van Amsterdam, den uitspreken der lijkrede, wel indruk op de talryke aanu Daarna werd buiten de die het stoffelyk overschot man ter laatste rustplaats Een breede schare had schaard langs beide zyden Van de meeste huizen war gesloten. In 15 rytuigen familie, het Haarlemsch kapi dekens uit de dekenaten vele pastoors uit de stad en eenige oud-kapelaans van dei Naast de koets liepen de op het kerkhof als dragers de kist lag de stool van den mede het ridderkruis Oranje Nassau. De beaarding werd verricl eerw. heer M, A. van Zar Amsterdam. Diaken en subdi weleerw. heeren Bruning en de weleerw. heer van Kersbi Benoemd. Tot Provinciaal der Dominic de W.Eerw. pater Huysmans klooster van Zwolle. De nieuwe titularis maaktt der theologische graden, velt deel uit van de Commissie, Leo XIII in opdracht hac uitgave te bezorgen der H. Thomas van Aquino. Een gevaarlijke proefnem- middag namen studenten kundige school van King's C( een proef met zwavelzuur, barstte daarby en wondde een vry erg aan de ooge hadden brandwonden aan ge Verdronken. Zondags' half vyf viel het vyfjarig werkman J. v. G. te Ach bewaakt oogenblik in een de woning. Alle pogingen ter hulp geroepen geneeshee de levensgeesten weder op t ten niet baten. Hondentrouw. Schipj T#D E<km, stond zyn hom

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2