voor Moorc&-Sïolla,n.cL n No. 43. Woensdag 27 Mei 1908. Eath. Skiwi* en ü.dirertea&tief»lail FEUILLETON" 1 I Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Schuldig 1 Buitenland f 2"" Jaargang. niet exploiteeren. e H. liturgie, onze |t een schoonheid Zij geven ont- en troost. Geeft de eenvoudigen, aan de hoogeren esef van onzen kent onze Eerk en bruid, laat de dat is en dat bet |ven en te sterven leid en de R. E, i groote realiteiten, |oor onze lectuur, iienstige man, die brengen tot den daarvoor noodig flig onze vrouwen •ij ven over al die ra deze schrijvers aar, waar ze zelf ht. Wanneer wij ry degelijke spijze, etenschap aan de |eten mannen heb- .schap, dus goede |tisch zijn. Bijke ons steunen, in ppen. Men moet aat, om een doei aoeten wij mannen I, van studie, van rijke activiteit in propaganda. Wij (oodig, waar alles belangrijk punt Wij moeten zor- roekhandelaren en Wij moeten hen dat er voorraads- et er wezen geld ctiviteit kan men ezit. Het streven indien er gewerkt ien voor het alge- ledewerken tot het pde en goede lec- id, de ander zijn ist en zóó zal dit in ons vaderland, jjdezen ochtend in de taal der stof- het gevoel, maar loof en dat is de liefde en al onze ipplaus barstte na ralke meermalen Itken, los. ie den eminenten ird, waarna Z. D. woord verkreeg, e toespraak hield sies heden aange- practiscbe onder- erlijke opwekking eugt het mij, dat dat dit onderwerp 1. Ieder weet, hoe ïetgeen ik in mijn dat geheel aan Jldoende heb aan- 'eest van den H. heel Italië door en, doch wegens it alle toehoorders iter verkreeg hü jtem, zoodat allen Wonder behoeven want daarvoor e H. Bernardinus Als de kerk te hü vóór op het >pen veld en liet iken, om het volk nu moeten wij •ees, dat wü de iken hebben. En il toehoorders, ook lie de prediking p de wereld had u daarom niets i er buiten kunt, en ook anderen dt soms geklaagd ctuur. Wie echter shuldigt tegelyker- niet om katho- wanneer er vraag t zijn, noch bü 'B. ?aan als propagan- pers, dan is rük en dag ten koste jebed, dat ik voor rijk beloond ook bloei der Eatho- d zegenen en als u mün bisschop- gegeven, sloot de aagde vergadering ieële gedeelte van ekendag geëindigd, inaaltyd, welke te de Eroon< plaats er heerschte een on. Toen ook deze e laatste bezoekers asane Eatholieken- behoorde wederom ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 60 cents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels30 cent. Elke regel meer 6 Reclames per regel 15 V Knap geredeneerd. Het Volk had in een der bladen ge lezen, dat het getal leerlingen der open bare scholen dat der bijzondere scholen overtreft. „Zoo is het zegt het snuggere Volk en daaruit blijkt, dat verreweg de meerderheid in ons land geenerlei gewetensbezwaar heeft tegen de open bare school." Dat heet nu nog eens logica. Dertig jaren geleden waren er weinig bijzondere scholen; heel wat minder dan nu. Volgde daaruit dat vier vijfde deel van ons volk vrede nam met de open bare neutrale school? Zoo min als nu. Anders waren er toch niet zooveel bijzondere scholen opgericht. Men was wel gedwongen van de openbare school gebruik te maken, omdat het geld voor de stichting van zoovele bijzondere scholen als er noodig waren, ontbrak. Zoo is het nu nog. Niet uit het feit dat het meerendeel van ons volk de neutrale school begeert, valt het verschil in leerlingen te ver klaren, maar uit gebrek aan geld. Laat men van staatswege eens zoo veel per kind beschikbaar stellen voor het bjjzonder onderwijs als ieder kind kost, dat nu de openbare school bezoekt, en men zal eens zien, hoe gauw het blaadje omkeert. Maar Het Volk kent de gezindheid van ons Nederlandsche volk niet precies, even weinig ais de liberalen die ons 30 jaar terug de „neutrale" school schonken. Vrijheid van denken. Op het ruziecongres, dat de socialisten op de Paaschdagen dezes jaars te Arn hem hielden, werden tot de afgevaar digden toe al diegenen gekapitteld, die zich eenige vrijheid in denken en han delen hadden veroorloofd. Toch plegen diezelfde socialisten de Kerk te verwijten, dat zij de vrijheid aan banden legt. Gelijk in Nederland zoo ook in België. Daar werd de bekende schrijver en advocaat Edmond Picard, socialistisch Senaatslid, onlangs door het Algemeen Bestuur der partij onderhanden genomen omdat hij voor do rechtbank een houder van hazardspelen verdedigd had. Picard heeft zijn ontslag genomen als socialistisch Senaatslid. Onder zoo nauw begrensde tucht als die zijne partij hem wil opdringen, wil Amerikaansche roman uit het Duitsch, van OTTO HOECEER, 39) Ralph Waldon was het geweest, die op het kantoor gekomen was. Door het gordyn heen had hy, die er achter verborgen stond, de geheele kamer kunnen overzien, zonder zelf gezien te worden. De boeken hadden meegegeven en zoo had hij zich gemakke lijker kunnen verbergen. Zeer uitvoerig schilderde de gryze Bob nu, wat Phelps reeds had meegedeeld. Hij had duidelijk gezien, hoe Waldon iets in de flesch geschud had, die op de schrijftafel stond... Toen hy zoover gekomen was, werd Ralph Waldon voor den eersten keer zeer onrustig. Hy sprong op en zou zich met gebalde vuist op den getuige geworpen hebben, indien meerdere hulpagenten hem niet met geweld hadden teruggehouden en naar zyn plaats teruggebracht. >Dat zou jij gezien hebben?!... Je liegt, schurk 1 Je liegt I» schreeuwde hy woester, en plechtig voegde hij er aan toe >By den almachtigen God, die in het ver borgene ons ziethet is alles leugen, ver zinsel, om mü in het verderf te storten I» Hü viel gebroken op zijn stoel terug en sloeg de beide handen voor het gelaat. Heftig snikken deed zyn gestalte beven. Toen, plotse ling weder opspringend, naderde hü, met tranen in de oogen en gevouwen handen, ayn vroegere» vriend, hij niet staan. Hij wil niet alleen de vrijheid aan anderen beloven, maar die zelf ook genieten volgens het be- ginsel zelf. Nog erger dwang werd er uitgeoefend op het socialistisch Kamerlid en vrij metselaar Yan der Velde In het Congo-debat in de Belgische Kamer had hij over de katholieke missionarissen verklaard„Als ik man nen zie, die zonder zucht naar gewin, ziekte en dood gaan wagen met het eenige doel beschaving te brengen, dan neem ik daarvoor mijn hoed af." Voor die woorden, een soort lofprij zing op katholieke priesters, is Van der Velde tot de orde geroepen door het orgaan van den Bond van Belgische vrijdenkers Waarlijk, zoo ergens, dan mag er wel het meest van slafelijken dwang ge sproken worden juist bij degenen, die altijd den mond vol hebben van vrijheid. Dat blijkt weer. Leve de neutraliteit In Amsterdam en Den Haag werd de laatste dagen een zeer schunnig tooneelstuk opgevoerd. In Den Haag werd daar van katholieke zijde zeer tegen geprotesteerd, met het gevolg, dat de burgemeester last gaf, de meest stuitende passages te schrappen. Toen kwam de liberale pers natuur lijk los en velde, in naam der zgn. „kunst", een scherp vonnis over de goede daad des burgemeesters. Deze verontwaardiging der liberale pers begrijpen we nog. Maar wat wij niet snappen is, dat een „neutraal" blad mededoet in het geschreeuw tegen den burgemeester. Voor een „neutraal" blad is er aller minst aanleiding om zich met de zaak te bemoeien. Toch gebeurde het. En die „neutrale" krant is natuur lijk... De Telegraaf! België. De verkiezingen. In België hebben Zondag de verkiezingen voor de gedeelteiüke vernieuwing der Earner en van den Senaat te midden der grootste kalmte plaats gehad. Slechts te St. Nikolaas zün eenige ongeregeldheden voorgevallen. De uitslag is niet bevredigend te noemen. De katholieke meerderheid viel van 12 op «Nad I Lieve Nad 1» kwam het gebroken over zijn lippen. »Eunt ook gij gelooven, dat ik uw moor denaar heb willen zijn Zijn klachten troffen Nad diep in het hart. Ook hem stonden de blanke tranen in de oogen. En hij kon niet anders vergotên waren alle slechte gedachten, die hij tegen Ralph gekoesterd had, en hü zag in hem weer alleen den trouwen vriend van vroeger, die zooveel geluk en jeugdpleizier trouw met hem gedeeld had. En hij voelde een inner- lÜken aandrang wijd de armen uit te breiden en den sidderenden vriend, die nau welijks kon blyven staan, aan het hart te drukken. «Zoo helpe ook God mij,< riep de advo caat luide, zoodat iedereen in de zaal het kon hooren, met bevende lippen. •Mijn Ralph, er mag tusschen ons zün wat wil, maar dat geloof ik niet... dat niet! Gü zijt niet in staat om koelbloedig een moord te bedrüven Voor hü het kon verhinderen, had Ralph zijn hand gegrepen en aan zy'n lippen gedrukt. «Nad, ik dank je,« sprak hü zacht. «Je woord geeft mij het geloof in de menschen terug, nu mag komen wat wil Ik zou het niet kunnen verdragen, zoo ik door jou veroordeeld werd!» Het gebeurde tusschen de twee mannen had niet nagelaten diepen indruk te maken. De Ooroner was oogenschynlijk geroerd en ook Mr. Murray, de aanklager, zag er meer bewogen uit dan anders. >Ter zake!» riep hü echter na een oogenblik. >De getuige is aan 't woord, wü moeten hem verder hooren, >Nu, ik kan het niet anders zeggen,» knorde de grüze Bob. 8 stemmen terug. Drie zetels werden ver loren, één gewonnen. Frankrijk. Francois Coppée. f Zaterdag is te Parijs de «poète national» Franyois Coppée na een langdurig maar ge- duldig-gedragen lijden gestorven. In zün laatste oogenblikken werd hij bijgestaan door den pastoor van de St. Sulpice. Zyn heengaan is een groot verlies voor hot land, dat hij bezielde door de begeeste ring van zijn werk, altüd adelend, schoon, verheven. Van het oogenblik af, dat hij weer was teruggekeerd tot de Moederkerk, wydde hij al zijn werk aan haar, In de dagen van vervolging wijdde hij züö leven san haar verdediginggloeiende protesten over het onrecht haar aangedaan ontvloeiden zijn pen. Een ontploffing. De Parijsche volksbuurt »de la Gare» is Vrijdag door een hevige ontploffing in op schudding gebracht. Her. bleek, dat de ont ploffing plaats had gehe.d op de suikerfabriek van Say, in de zifterij. Daar hangt altijd een dikke wolk suikerstof, die door een onbe kende oarzaak vlam heeft gevat en ontploft is. De gevolgen waren zeer ernstig. Drie afzonderlüke gebouwen werden geheel ver nield, overal werden d9 glazen verbrijzeld. De brandweerlieden, die spoedig ter plaatse waren, bluschten den brand. Men vond overal gekwetsten, meest vrouwen, die eerst in de naburige huizen en later in de gasthuizen verzorgd werden. De meeste konden daarna huiswaarts keeren. Elf evenwel, wier toestand ernstig waB, werden in ^handeling gehouden. De schade wordt geschat op 500.000 fr. T'gen den - "ilhandel. Te Parijs is eergisteren, onder voorzitter schap van Senator Bérenger, een internatio naal congres gehouden ter bestrijding van den vuilhandel. Aan dit congres namen meer dan 150 gedelegeerden van buitenlandsche vereenigingen deel. Het doel van het congres is, te bewerken, dat overal, in elk land, de uitgave, het te koop aanbieden ook clan destien van pornografische geschriften of afbeeldingen strafbaar wordt gesteld, en dat een uitgever of verkooper in zekere stad vervolgd kan worden, zelfs voor den verkoop in het buitenland, van dergelijke, uit zün magazijn afkomstige producteu, zoodat bijv. een uitgever of boekhandelaar te BerHjn of te Amsterdam door de Justitie in deze plaat sen gestraft kan worden, indien te Brussel, Rome, of in welke plaats ter wereld ook, boeken of afbeeldingen, strijdende met de goede zeden en afkomstig uit zijn zaak, door de Justitie in beslag worden genomen. De conclusie van Bérenger in dien zin is aangenomen. Voor Nederland is er mr. L. H. W. Regout. Doch ook Nad Whistler was reeds naar voren getreden. Door een hoofdknik gaf de Coroner hem bescheid. »U hebt de hoofdzaak vergeten, man I Daar was nog een tweede flesch op mijn schrüfbureau... en daar schudde Phelps van het vergif in.» «'t Is niet waar I Laat je niets wijs ma ken schreeuwde Phelps nu en sprong met woeste gebaren van zijn stoel op. Doch de sterk gebouwde Nad was reeds, vóór hem iemand het verhinderen kon, dicht bij hem, «Bij den Almachtige, geen woord meer I Waag het niet, ook nog slechts door 6en blik je helper te beïnvloeden, of ik wurg je met eigen hand I» Daarop stelde hij den sidderenden boos wicht in handen van twee agenten, die hem, terwyl hü te vergeefs tegenspartelde, op zijn stoel neerdrukten en hem den mond toe- hielden, terwül zij tegelijkertijd zich zóó plaatsten, dat de beide kameraden elkander niet konden zien. Nu wendde zich Nad Whistler andermaal tot den grijzen Bob. ♦Spreek op Hoe staat het met dat tweede fleschja Als u het eene gezien hebt, kan u ook het andere zeker niet ontgaan zün, want hierbij moest toch eerst voorzichtig een pakket geopend, een flesch er uit gehaald, het gif daarin geschud en vervolgens het pakket weder gesloten worden... Nu gy, booswicht wat hebt u gezien 1 Wie van beiden heeft het vergif in de tweede flesch geschud Mr. Waldon of die Phelps daar 7« >Mr. Waldon», antwoordde Bob, zonder zich te bedenken. «En hoe laat gebeurde dat? Spreek op», voegde hü er dreigend aan toe, toen de Italië. Aanval op katholieken. Eatholieken, die zich te Siena tot het houden eener meeting naar den schouwburg begaven, werden door anti-clericalen aange vallen. Beide groepen werden handgemeen vele personen werden gewond, ook politie agenten en soldaten, die de orde poogden te herstellen. Twaalf personen werden in hech tenis genomen. Bij de later toch gehouden meeting, critiseerde de afgevaardigde Gameroni in scherpe bewoordingen de houding der anti- clericalen. Een moederhart. Een vrouw uit de volksklasse, Maria Vi- vaute, kwam op een morgen in een kliniek te Rome, om haar kind, een jongetje van 5 jaar, door den geneesheer te laten onder zoeken. Terwijl deze met zyn onderzoek be zig was, kwam een jonge dame, eenvoudig gekleed, de ziekenzaal binnen, alleen her kend door den geneesheer, wien zij een tee- keu gaf om te zwijgen. Nadat die dame ver nomen had, welke ziekte het jongetje had, wendde zij zich tot de moeder en zeide: Dat kind heeft een büzondere behan deling noodig. Waarom laat ge het niet in het gasthuis opnemen Omdat ik moeder ben, mevrouw, en ik er zeker van ben, dat het spoediger ge nezen zal als ik het bij mü houd, antwoordde Maria Vivante. De dame was bewogen, nam den dokter ter züde en fluisterde eenige oogenblikken met hem. Daarna overhandigde de dokter een biljet van 50 lire aan de moeder en zeide Dank au maar koningin HelenaSn haar naam beloof ik u dat het uw kind aan niets meer, wat dan ook, zal ontbreken. Maria Vivante, in tranen uitbarstend, viel de koningin te voet en verklaarde onder broken door snikken, dat ze geen woorden had om haar dankbaarheid nit te drukken. Waarom zoo ontsteld zeide de koningin haar oprichtend. Ik ben een vrouw zooals gij en uwe kinderen hebben evenveel recht om te leven als de mijnen. Houd goeden moed, ik zal voortaan wel voor uw zoon zorgen. Daarop ging de koningin heen enheeft woord gehouden. Spanje. Voorlichting. Onder dit opschrift lezen wü het volgende stukje in Het Centrum In de Nieuwe Bott. Ct. vinden wü een correspondentie uit Madrid, en in die cor respondentie lezen wij het relaas van het San-Isidro-feest. Het relaas dus van een katholiek feest, ander aarzelde. «Weet ik niet. Ik draag geen horloge. Maar het was onmiddellijk voor Huntington kwamgeen vijf minuten vroeger was het. Ik dacht nog, Ph8ips moet hem onderweg zijn tegengekomen... ik wil zeggen Waldon!... Of neen, toch Phelpszij gingen samen zoo wat tegelijk weg». «Er is geconstateerd, dat Huntington Whistler eerst kort vóór drie, 's namiddags, mün kantoor is binnengekomen», verklaarde Nad nu zich tot den Coroner wendend, met verheffing van stem, «Doch er is tevens geconstateerd, dat Mr. Waldon kort na één uur in den namid dag in de Lotosclub geweest is en deze eerst verlaten heeft even voor vüven, in gezelschap van mü- Ik denk dat dit wel genoeg zal zijn om in deze te kunnen oordeelen». Phelps weerde zich met de kracht der vertwijfeling tegen zijn bewakers. Hij wilde zich losrukken, om slechts één woord te kun nen spreken misschien een beslissend, redding brengend woord. Doch met ijzeren vuisten hielden de agenten hem op zijn stoel. Nad Whistler haalde diep adem en ging naar Ralph toe, welke, zonder een woord te zeggen, op hem aanwankelde. Zij drukten elkaar de hand en zagen elkaar innig aan. Niemand der ernstige mannen rondom hen waagde de heilige stilte van dit oogenblik te ver breken, dat over leven en dood beslist had. «Ter zake I» vermaande de ontnuchterende stem van den openbaren aanklager weder. »TJ waart in het kantoor, getuige, toen Huntington Whistler binnenkwam. Wat ge beurde er toen verder De grüze Bob voelde weder zün groote pijn. Hü richtte zich op de baar op en keek met beschaamde oogen in de zaal, Hü soheen het feest van een heilige, den patroon van Madrid, in een liberaal orgaan. Men weet dan wel vooruit, dat men vreemde dingen zal te lezen krijgen. En zoo verbaasd het ons dan ook niet al te zeer, dat niet slechts op spottenden toon over den Spaanschen heilige gesproken wordt, maar dat de schrüver ook zonder blikken of blozen verklaart«eens per jaar komt de bevolking hem aanbidden Toch is dit nog niet het fraaiste. Want nadat de correspondent eerst aan zijn lezerspubliek heeft meegedeeld, dat de Spanjaarden St. Isidro komen «aanbidden» weet hij dit dwaasheid-record te slaan met de volgende verbluffende mededeeling «Van alle zijden rondom Madrid zün zs saamgestroomd om te kunnen dansen en drinken, en te komen bidden voor het ziele- heil van dien Isidro». Bü het lezen van zulke dingen staat men eenvoudig paf Een heilige, voor wiens «zieleheil» gebeden wordt Deze schrijver weet nu eens letterlük niets van de zaken, waarover hü quasi geestig en met een air van neerbuigende en goedmoe dige ironie de pen voert tot voorlichting van zijn publiek. De zotheden over Roomsche zaken en per sonen, over de «aanbidding» van heiligen, over het begrip van heiligheid, enz,, enz., volgen elkander onveranderlijk op in de niet- katholieke pers. Er zal wel nimmer een einde aan komen. Wy althans geven de hoop op, dat het ooit beter wordt, en kunnen slechts de aldus «voorgelichte» lezers beklagen. Rusland; Strenge maatregelen. De gouverneur van Lodz, in Polen, is een voorstander van strenge maatregelen. Hij heeft een dienstorder uitgevaardigd aan de politie, waarin deze gelast wordt, bij pogingen tot arrestatie van verdachte personen vooral niet al te behoedzaam op te treden. By het minste verzet van den persoon, dien men arresteeren wil, moet deze onmiddellijk worden neerge schoten. Ook de soldaten hebben een derge lijke instructie gekregen. Wanneer een volks menigte hen aanvalt, moeten ze het volk niet sparen, maar er op losschieten. Met het ge bruik van hun vuurwapenen moeten ze vooral niet te lang wachten. 't Lijkt al te doortastend; maar de toe standen in Lodz zijn er ook naar I Volksontivïkkeling. Een medewerker van de «Rusz» te St. Pe tersburg, die eenige weken in een dorp van het gouvernement Nowgorod verbleef, geeft het volgende gesprek weer, dat hü met een boer voerde; i 1 de geweldige opwinding der menschen niet te bogry'pen en evenmin begreep hij het te keer gaan van zün makker, die een aanval van razernü scheen gekregen te hebben. Op het voortdurend aandringen des aan klagers schilderde de gryze Bob nu, hoe Huntington in het kantoor was gekomen en zeer verschrok toen hü Bob zoo onverwacht daar aantrof. Zij waren aanstonds aan het twisten geraakt en zouden handgemeen zün geworden, als zij niet eensklaps de buiten deur van het kantoor hadden hooren open gaan. Bob had juist nog tijd gehad, zich achter het gordijn te verbergen, terwül Hun tington op zy'n gemak in den bureaustoel van zün neef was gaan zitten. Daar ver scheen op den drempel van het privaatkan toor Ethel Hastings. Ook zij verbaasde zich over de aanwezigheid van Huntington en liet zien, dat zü verschrokken was, doch trad toen onder een vloed van tranen en In groote opgewondenheid naderbü. «Ik ben ongetwijfeld een spitsboef», bromde Bob met afnemende stem, «maar het gekerm van die vrouw trof mü toch... Zie, daar staat zü I O lady, u behoeft voor my niet bang te zijn, u doe ik niets, en u moogt het wei weten, u zijt er schuld van, dat de woede mij overmeesterde... Ja, lady, zoo ia het! Toen ik Huntington hoorde... alle dui vels, hij had een hart van steen 1 Met nie mand heb ik ooit medelyden gehad, maar zóó'n meisje te hooren klagen en te zien, dat zij voor zóó'n kerel op de knieën valt, dat kon ik niet verdragen. En toen zü hem dan haar dolk liet zien en dreigde, zich zelf eerder te zullen dooden, dan die schande te sul len dragen, wilde ik haar toeschreeuwen, dat zü den vlegel het mes toch in zün valsoh hart zou stooten--» (Wordt vervolgd} - -v I W

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1