R. Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Nfoord-Holla.ild. No. 44. Zaterdag1 30 Mei 1908. 2de Jaargang. FEUILLETON. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Schuldig 1 Buitenland. B.Z. GEMEENTERAADSLEDEN, ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 50 oenta per drie maanden franco aan hnia. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummersB cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon Ne.. 266. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels30 cent. Elke regel meer 6 Reclames per regel 10» Toen wij eenige weken geleden het bericht mededeelden, dat door de anti revolutionairen in de provincie Zuid- Holland een voorloopig comité is ge vormd, bestaande uit een 12-tal personen, saamgekomen uit de voornaamste plaat sen dier provincie, en dat zich ten doel stelt, 'n Nationalen bond van anti-rev. gemeenteraadsleden te stichten, vroegen wij, of het ook voor de katholieke raadsleden niet tijd werd, het voorbeeld, dat de vrijzinnigen en sociaal-democraten reeds lang gaven en de anti-revolutio nairen weldra gaan geven, te volgen en wij spraken daarbij den wensch uit, dat de a.s. sociale week te Rotterdam, welke geheel gewijd zal zijn aan de öVflCJoentepolitiek, een krachtigen stoot in die richting zou geven. Blijkens de laatste berichten echter zal nog niet eens tot zoolang behoeven gewacht te worden en bestaat er kans, dat ook de Katholieken spoedig een Bond van R. K. gemeenteraadsleden bezitten. In ons nummer van Woensdag jl. toch kwam een ingezonden stukje voor, dat door de geheele katholieke pers circu leerde en aldus luidde Bond van R. K. Gemeenteraadsleden. Degenen, die willen meewerken tot op richting van een Bond van R. K. Gemeente raadeleden, worden vriendelijk verzocht htm adree op te geven aan J. H. M. BALVERS, Hillegom bij Haarlem. R. K. Raadslid, Er is dus reeds een katholiek raadslid opgestaan, die de koe bij de horens pakt. Het succes ligt nu maar aan de meer of mindere sympathiebetuigingen, welke de Roomsche raadsleden uit het geheele land hem zenden zullen. Het komt ons voor, dat het in het belang der katholieke zaak is, dat, zoo mogelijk, alle katholieke raadsleden zich verklaren voor een Bond van katholieke raadsleden in Nederland. Dan kan men voeling met elkaar houden, een program van actie kan worden ontworpen enz. enz. Wij achten dit alles van groot belang. 't Heet dat de gemeenteraden niets met politiek hebben uit te staan, maar ieder ziet duidelijk, dat in een gemeente raad met een vrijzinnige meerderheid anders gewerkt wordt dan in een, waar de christelijke partijen in de meerder heid zijn. En sedert vrijzinnige- en soc.-dem. in den raad komen, is de politiek er Amerikaansche roman nit het Duitacb, van OTTO HOEOKER, 40) Doch daaraan dacht zij niet, maar op eens vliegt zij, als van haar zinnen beroofd, weg en terwijl ik nog nauwelijks van woede en toorn kon ademhalen en mij het schreien nader stond dan het lachen, hoor ik iets rin kelen en Huntington lachen. Ik schoof de gordijn terug en daar werpt de kerel juist een pakpapier weg, heeft een flesch in de hand en schudt een wit poeder in een glas Het schuimt en hij drinkt er van...< •Dat is goed voor de ontroering door die vrouw teweeggebracht», hoor ik hem spotten. •Zoo'n domme Lise I Nu zal zij eerst voor goed moeten bloeden en Nad, de scheinhei- lige er bij... En de schurk krijgt geen cent l« •Dat zei hij zacht, doch ik hoor scherp en hy bedoelde mij daarmee, dat wist ik wel. En toen ik hem zag drinken werd het mü groen voor de oogen en op den grond zie ik iets blinken, dat was de dolk van de lady... Hy was zeker losgerukt, toen zij zoo heftig van de tafel opgesprongen en wegge kropen was... Pats, daar valt een glas, Hun tington doet, alsof hy wil slapen, jnist als om my voor den gek te houden. Toen werd ik woedend... •Jij schnrk I» roep ik. Een of twee se conden biyi ik nog staan, lnister, of hy my niets wil zeggen, doch neen, alles biyft stil. Ik ben je zeker geen antwoord meer waard, niet minder op geworden. Wordt een soc.-dem. of een vrijz.-dem. als raadslid gekozen, dan vindt hij in het program zijner partij terstond een voor hem vertrouwbaren leiddraad, waarnaar hij handelen kan en waardoor een een drachtig optreden met zijn partijgenooten in den gemeenteraad verzekerd wordt. Een Katholiek daarentegen staat zon der eenige hulp en heeft allicht een leertijd van een jaar of langer noodig, voor hij eigenlijk met eenig recht kan meespreken, want hij heeft leertijd noodig. Korter zal die tijd duren als hij andere Katholieken naast zich heeft, langer als hij geheel alleen staat. Terecht zegt Ons Noorden., waaraan wij een en ander in dit artikel ont leenden, dat, al kan men met gelijk- denkenden de zaken bespreken, er dan toch vaak zulke ingewikkelde en diep gaande vraagstukken voorkomen, dat men wel goed op de hoogte moet zijn om een besluit te nemen, hoe men in het een of ander geval handelen zal. Mocht men er aan twijfelen, of er wel waarlijk belangrijke onderwerpen ter tafel komen, dan schrijven we hier het lijstje af van onderwerpen, waarop de nieuwe vereeniging der anti-revolu- tionnairen de aandacht vestigt en waar over ook onze katholieke raadsleden vroeger of later een oordeel zullen moeten uitspreken. Het luidt: het gebed in den raad; reglementeering der prostitutie; instand houding van kermissenZondagssluiting van herbergen; subsidieeren van schouw burgen, tentoonstellingen enz., armen verzorging; de positie van den burge meester; verhouding van burgemeester en wethouders tegenover den raad; verhouding van gemeentebestuur tegen over Gedeputeerde Staten en andere colleges; gemeente-wetgeving in het algemeenuitvoering van Leerplichtwet, Woningwet, Drankwet, e. a.de ge meente tegenover openbaar en bijzonder onderwijs (onderwijzers en (gehuwde) onderwijzeressen)schoolhygiëne, school artsen, schoolvoeding, schoolbaden enz., hygiène in het algemeen; begrooting, comptabiliteit, gemeentelijke boekhou ding, gemeentelijke exploitatie van gas- en waterleiding en andere bedrijven, de gemeente als werkgeefster, werk liedenreglement, maatregelen betreffende werkloosheid, bepalingen omtrent mini mumloon en maximum arbeidsduur; uitbreidingsplannenpresentiegelden banken van leening. Een bond van R. K. gemeenteraads leden kan veel doen om onze raadsleden in te lichten, ze aan te toonen, hoe van sommige vraagstukken de oplossing moet zijn van katholiek standpunt, terwijl andere ter bestudeering kunnen worden opgedragen aan bevoegde man nen of aan commissiën, welke den bond dan kunnen voorlichten. Zoo komt er eenheid van handeling en de raadsleden die van goeden wille zijn behoeven niet meer te klagen, dat ze alleen staan en in moeilijke gevallen niet weten hoe te beslissen, wanneer aan den bond een bureau verbonden werd, waar ieder gemeenteraadslid gratis advies kon inwinnen. Wij vertrouwen dan ook, dat de heer Balvers niet te vergeefs een oproep aan zijne Roomsche collega's zal gedaan hebben, opdat ook de katholieke partij weldra haar Bond van R. K. gemeente raadsleden bezitten moge Frankrijk. Coppée's uitvaart en begrafenis. Dinsdagochtend te 10 nur had in de kerk van den H. Franciscus Xaveriua te Parijs de uitvaart plaats voor de zielerust van Francois Coppée. Niet alleen de kerk was stampvol, doch ook op de trappen en op het plein daarvoor verdrong zich een dichte menigte, zoodat het bataljon van het 28e linie regiment, hetwelk onder bevel van commandant Chaput de militaire eerbewijzen zou brengen, als 7astgeperst stond tussck .n de duizenden be langstellenden. De H. Mis werd opgedragen door den biechtvader van den overledene, abbé Motet, terwijl het koor beurtelings Gregoriaansch en moderne composities op liturgischen tekst ten gehoore bracht. De ïykkist, voor het altaar staande, was omringd door twaalf kaarsen en bedekt met de eere- en ordeteekenen van den overledene, twee palmen met violetten strik en een kruis van levende bloemen. Aan de Evangeliezijde had de deputatie der Académie Franijaise plaats genomen. Mgr. Bouquet, bisschop van Chartres, verrichtte de absolutie, omringd door tal van hooggeplaatste geesteiyken uit het aartsbisdom- Parys. Na deze plechtigheid begon het défilé langs de lijkbaareen eindelooze reeks van letterkundigen, geleerden, schryvers, staats lieden, kunstenaars en deputaties van velerlei vereenigingen. Tegen half twaalf werd,) het iyk de kerk uitgedragen en terwyi de troe pen het militaire saluut brachten en de regimentsmuziek treurmarschen speelde, ge* plaatst in den ïykwagen. Achter de familie volgde om zoo te zeggen geheel het katho- booswicht, denk ik... en daar kreeg ik het reeds I Ik kon niet anders, ik moest naar den dolk toe en toen was ik met één sprong by hem, den schurk, die my wilde bedriegen en my ook nog durfde bespotten... en daar zit de dolk hem reeds in de borst... Toen was die bloedige wraakzucht voorbij. Hun tington stiet geen kreet uit, doch zakt in elkaar en valt met het voorhoofd op den rand van het schryfbureau. Ik kreeg schrik, doch wilde den kerel eerst nog van zyn geld berooven... daar ben ik ook reeds aan de deur, grendel ze dicht... maar de beul wete, ik had den moed niet: ik krijg plot seling schrik van hem, yi door de midden deur naar buiten en draai den sleutel om, opdat hij mij niet kunne vervolgen en vast grijpen. Later vond ik den sleutel in mijn zak terug en heb hem weggeworpen. Buiten op den gang verdrongen zich de menschen en namen mij mee in de lift... en beneden was ik weer vrij, nog voor ik het wist l< Bob had met immer zwakker wordende stem gesproken. Nu weigerde zy hem plot seling allen dienst. Er kwam schuim op zyn lippen en krampachtig trokken zich zyn ledematen samen. De doktoren van den Coroner omringden hem en trachtten door kamfer-inspuitingen de snel afnemende levensgeesten nogmaals op te wekken. •Gaat het naar het einde steunde de zieke, toen hy weder bijkwam. Zijn oogen begonnen te knippen, toen hy onverwachts Ethel's gelaat aanschouwde. Deze was door een innerlijken aandrang plotseling naar de baar gedreven, zy knielde daar nu by neder en zag onder een vloed van tranen naar den stervende op, nog on machtig om een woord over hare lippen te brengen. Hy poogde tegen haar te lachen. •Wat... scheelt de lady?» vroeg hij stotterend. •Ze behoeft niet bang te zyn... de gryze Bob was altyd een gentleman tegenover de ladies... en zij is een opperbeste lady... en Huntington, de valsche hond...» Weder stokte zyn stem, en als in koorts begon hy met de tanden te klapperen. •Het zal spoedig met hem gedaan zijn. Het vervoer en de inspanning om te spreken hebben het ontbindingsproces verhaastbij den val van de trap heeft hij daarenboven de wervelkolom gebroken,» fluisterde de Coroner. Hoe zacht hij ook gesproken had den stervende waren zyn woorden niet ontgaan, en eensklaps lag op zyn ingevallen gelaats trekken een groote vrees voor den dood te lezen, waarmee hij nog kort te voren ge lachen had. Nu greep Ethel zyn heide handen. •Wilt n ons de waarheid niet zeggen vroeg zij zacht. •Het is onmogeiyk, dat Mr. Waldon ge handeld heeft, gelyk gy verteld hebt. Dat is bewezen. Maar wanneer gij deze leugen niet herroept, en met haar de wereld verlaat, zal geheel uw getuigenis niets waard zyn, en onschnldigen zult gy leed doen, zeer veel leed I Mij zelf heeft men verdacht, den dolk tegen Huntington gebruikt te hebben. O, zeg toch de waarheid I» De stroeve uitdrukking zijner trekken was weg. Met wyd geopende oogen zag de gryze Bob op haar neer, als begreep hy niet, dat een menacheiyk wezen hem zoo liefdevol kon aanspreken. »U, lady.., u beschuldigde men..! Hetzyn lieke, politieke en artistieke Parijs den doode naar het kerkhof van Montparnasse. Leve de vrijheid I 'n Tiental anarchisten hebben te Parys een aanval gedaan op de bureaux van de Humanité en er groote schade aangericht. Een ingezonden stuk van hen over de ver kiezing voor de aigemeene raden was niet opgenomen I Zoo gaat 't onder de paladijnen der vrijheid Het emigres tegen de pornografie. Het te Parijs gehouden congres tegen de pornografie is geëindigd met de aanneming der volgende wenschen le. Eene overeenkomst worde gesloten tus- ■chen de regeeringen, opdat in de diverse wetgevingen de bevoegdheid van den rechter tot tusschenkomst worde uitgestrekt tot de aanbieding en verkoop in den vreemde van geschriften, teekeningen of voorwerpen aan stootelijk voor de goede zeden. 2e. Eene overeenkomst worde tusschen de verschillende landen gesloten, beoogende de mededeeling van documenten en noodige inlichtingen, die iedere natie gelegenheid geven tot vervolging der op haar grond gebied huizende schuldigen. 3e. De internationale uitleverings-tractaten moeten worden herzien, om de regeeringen te machtigen vluchtelingen, die vervolgd wor den en uit hun eigen .land gevlucht zijn, uit te leveren. Geen lijkstoet. Wij lezen in de Eclair De laatste maatregelen worden genomen voor de overbrenging van Zola naar het Panthéon op 4 Juni, of liever voor de plech tigheden, want de overbrenging zelf zal den avond te voren plaats hebben. Ondanks het geschreeuw der voorstanders van deze bij zetting in het Panthéon, die een stoet wil den, welke zou trekken door de straten van Parys, en dan liefst op Zondag, houdt het gouvernement, dat zooveel mogeiyk de ge varen wil beperken, welke verbonden zyn aan deze uitdaging van het gezond verstand, de zedeiykheid en van de vaderlands liefde zich aan den datum van Donderdag 4 Juni en aan het vervoer van den lijkstoet. Woensdagavond zal een wagen het lyk van het kerkhof Montmartre halen en het in galop naar het Panthéon brengen, waar het gedurende den nacht zal biyven op da katafalk, welke men nu reeds opslaat. De officieele plechtigheid zal alleen be staan in een rede van M. Doumerque en een weinig muziek. Daarna wordt het lichaam van den schryver, die ook in zijn werken den militairen allesbehalve een eeresaluut heeft gebracht, op het voorplein geplaatst en den troepen zal het droevige en onteerende gekken I Maar wat zal ik dan zeggen, ik...» Hy kwam niet verder door een nieuwe zwakte overmand. •U zult de waarheid zeggen. Niet waar, die man ginds, Phelps nl. heeft u gezegd hoe gy moest spreken?» Ethel vroeg dit op heel zachten toonzy handelde als onder ingeving eener hoogere macht, die haar doen en laten leidde. •Het zal misschien al heel spoedig met u gedaan zijn. Wil u met een leugen voor onzen Vader in den hemel verechynen? En uw moeder Zy is ongetwijfeld reeds lang daarboven en zal zoo gelukkig zijn, u terug te zien.» •Moeder Een gebroken kreet, vol smachtend ver langen kwam plotseling van zyne lippen. Toen zweeg hij weder, doch bleef star kijken in Ethel's gelaat. Misschien zag hy daar achter een lief schaduwbeeld, een, dat hij reeds lang vergeten had, en dat in de laatste ure van zijn verloren leven de herinnering aan zijn moeder bij hem wakker riep. •Zy was goed, mijn moeder,» zei hij somber, en zijn geest begon te werken. >'t Is reeds lang geleden noemde my haren lieven, kleinen Bob... Als zij niet gestorven was, misschien dat...» Hij sprak niet verder uit, wat hij dacht. Ethel boog zich diep over hem heen. •Ons leven is slechts één dag en de eeuwigheid oneindig. Daarboven wacht uw moeder op u, Bob. Wilt gy u niet van alles zuiveren in uw laatste ure van dit aardsche leven? Wilt gy niet met een goede daad uit dit leven heengaan De stervende werd onrustig. •Lady, ik verklap niet gaarne, maar u kan ik hét niet weigeren, tl ziet my zoo lét beschoren zijn van ervoor te moeten defileeren. Zwitserland. Slecht weer. Heel Zwitserland is Zaterdagnacht door rampspoedig weer geteisterd en heeft door ontzagiyken sneeuwval voor mlllioenen schade geleden. De akkers bieden een schouwspel van verwoesting aan. Sedert Zaterdagavond is onafgebroken natte zware sneeuw gevallen. Op sommige plaatsen lag tij Zondag nog 30 en 40 centimeters hoog. Duizenden vrucht- boomen liggen allerwegen vernield op den grond en heele bosschen bestaan enkel nog uit gebogen en gebroken stammen. In de buurt van Luzern en Zug liggen honderden hoornen ontworteld of, tot twee meters hoog, gebroken neer. In de wijngaarden ligt de grond vol met jonge loten. De wynoogst is in sommige streken vernietigd en de wijn stokken zijn voor jaren bedorven. De druk van de sneeuw heeft in parken en plantsoenen te Zurich ontzaglijke schade aangericht. Uren lang na middernacht hoorde men de oude linden en kastanjes kraken. Lanen, die tientallen van jaren oud zyn, zien er uit, of er granaten en kartetsen huls gehouden hebben. Van Zurich uit is de telefoon en de tele graaf in vele richtingen gestoord. Het pak sneeuw op de draden heeft de palen omver geworpen. Er zullen dagen voorbygaan, voor de verbindingen hersteld zyn. Tachtig tele- fooniynen zijn door den sneeuw verwoest. Uit alle hooggelegen plaatsen meldt men, dat het verkeer op de spoorwegen gestoord is en lawines zijn neergekomen. Er zyn tal van menschen gewond. Maandag om 4 ure stond de thermometer op 3 graden Celsius. Sedert 1865 heeft men zulk een sneeuwramp in dit jaargetyde niet beleefd. Spanje. Een schandelijk misdrijf. Een zeker in schandeiykheid eenig mlsdryf is in Coruna, de hoofdstad der Spaansche provincie Galicië, in de St. Gregorius kerk gepleegd. Door de hand eens misdadigers werd in een biechtstoel een bom neergelegd die tijdens de H. Mis, die door de troepen van het garnizoen bygewoond werd, ontplofte. Vier personen werden licht gekwetst. In de kerk ontstond eene paniek, en by het daaropvolgende gedrang liepen nog verschil lende personen lichte kwetsuren op. Rusland. Uit de herinneringen van een Russisch geheime politieagent. Een levendig beeld van de gruweiyke wreed heid, waarmede in Rusland de stryd tusschen de geheime politie en de nihilistische samen zweerders wordt afgespeeld, bieden de her inneringen aan, die een der vroegere chefs goed aan, lady, en de...» Hy trachtte zich op te richten en naar Phelps te wyzen, die nog altyd door de politieagenten werd vastgehouden. •Hola Charlie, het gaat toch niet anders. Het is toch reeds half verraden. Voor den aterksten kerel ben ik nog niet bang ge weest, maar liegen kon ik nooit goed... moeder zou het nooit gewild hebben,» voegde hy er geheimzinnig aan toe, daarby even tegen Ethel lachend, alsof zich tusschen haar en hem reeds een band gevormd had. •Wijl ik een lady niet kan zien weenen, Charlie, moet ik het zeggen. Jij zult er je wel uitwerken... Zou het niet, jongen? Ik heb me ook zoo onbeholpen aangesteld, ja hadt me beter moeten onderrichten... Due lady, u zult het weten.» En hij keerde zich weder naar Ethel toe. •Charlie Phelps kwam eergisteren in aller haast by me, - het was ongeveer één uur, en ik was zeer boos op Huntington. Hy wist ook reeds, dat deze zyn neef de duiten wilde afhandig maken, en hy kwam juist van zyn patroon. Deze was echter naar de gerechtszaal en had nog veel werk, terwyi Huntington hem reeds in den vroegen voormiddag wilde be zoeken... Nu, lady, ik was niet weinig boos op hem en toen Charlie meende, dat wy hem zyn geld niet moesten laten behouden, was ik aanstonds bereid... En toen nam hy mij mede naar het groote huis en liet mij de trappen opklimmen tot aan de bo venste verdieping...» •Leugen) Laster I» schreeuwde Phelps er tusschen door, toen het hem gelukt waa zyn hoofd uit de handen der politieagenten te bevryden. (Wordt vervolgd i

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1