R. Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. No. 47. Woensdag 10 Juni 1908. FEUILLETON, Buitenland. 2''" Jaargang. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Tehuis voor Alleenstaande Blinden te Wolf hezen, Uit stormachtige Lagen ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per drie maanden franco aan huis. Tc betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 15 regels30 cent. Elke regel meer6 Reolames per regel.....15, Zij, die zich met 1 Juli a.s. op ONS BLAD abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De Administratie. In de Blindenwereld moeten de mees ten trachten door arbeid in hun levens onderhoud te voorzien Hun blindheid dwingt hen tot een zeer beperkt aantal vakken, die uitteraard zeer eenvoudig zijn en hun slechts een gering loon kunnen bezorgen, terwijl zij moeten concurreeren met ziende arbeiders, die zooveel op hen voor hebben door 't bezit van 't onmisbaar werktuig: het gezichtsvermogen. Tal van blinden zijn dus niet in staat door arbeid't noodige te verdienen voor eigen levensonderhoud en komen dus ten laste van hun familie. Meestal behooren deze zelf tot de on- bemiddelden, of tot de arbeidende klassen en heeft 't dikwijls hard te verant woorden in den heeten strijd om het dagelijksch bestaan. Hoe menige blinde gevoelt toch, dat hij de zorg en kommer der zijnen ver zwaart, dat hij tot last is, al laat men hem dit niet merken en dan hoe somber is voor hem de toekomst. Wat zal er van hem worden, wanneer vader of moeder komen te vallen? Wanneer broeder of zuster zelf hun eigen zorgen hebben of wanneer de kostwinner er niet meer zal zijn? Die vraag komt zoo dikwijls op de lippen der blinden, die weten en gevoelen, dat er een tijd zal komen," dat zij fei telijk alleen zullen staan. Op die vraag der alleenstaande blin den wil de bovenbedoelde stichting een troostvol antwoord geven door het stich ten en in stand houden van een tehuis, waar die alleenstaande blinden, onver schillig van welke gezindte, welken leeftijd, een goede huisvesting en liefde rijke verpleging kunnen vinden. De heer M. H. Schild, freule L. H. C. Von Höevell, mej. J. M. Desmons, allen te 's-Hage, die deze stichting bij acte, 19 October 1904, voor de notarissen Dietz en Verkoren aldaar oprichtten en daarvan het bestuur vormden, waren toen ten volle overtuigd, dat er zeer veel geld noodig zoude zijn om dat tehuis te stichten en in stand te houden, doch zij waren Diet minder overtuigd Roman uit het Duitsch, van Herman Hirschfeld, bewerkt voor «ONS BLAD». EEKSTE HOOFDSTUK. Het was een heldere winterdag. Op den toren van het kasteel La Charette sloeg de klok ti$n uur in den morgen. Door de stille lucht klonken de klare tonen ver over den omtrek van het oude slot der Vendeërs, waar van de grijze muren menig onweer en menigen «torm getrotseerd hadden. Doch niet alleen le woedende elementen hadden met hen ge streden ook de politieke woelingen in Frank rijk hadden menigen dag van leed in den loop der eeuwen aan de bezitters der heer lijkheid bezorgd Doch evenals het lente werd buiten na lange winterdagen, en zich de oude muren sierden met frisch groen, zoo behaalde ook binnen het kasteel de goede zaak der gerechtigheid altijd de zege, want het ge slacht der graven La Charette voerde in zijn Wapen, ginds eeuwen terug, de zinspreuk 'Edel door God en Koning l« En edel in handel en wandel was het gebleven tot den tjjd, dat helsche geesten hoonlachend hun donkere vleugelen over het verdeelde Frank- bik uitspreidden. Men schreef 1792. Met bloedige letters word dit jaartal en de daarop volgende in 4b annalen der geschiedenis opgeteekend. Van Parijs uit, den oorsprong aller weder waardigheden, den reuzenketel waarin het der revolutie was toebereid, dat zich over van de dringende noodzakelijkheid van een tehuis voor die ongelukkigen en begonnen daarom met het oprichten van een fonds tot dat doel, in 't vast ver trouwen, dat velen hunner landgenooten hun sympathie en steun aan dit werk der liefde zouden schenken, om alzoo het plan tot werkelijkheid te maken, waardoor dan ook spoedig het tehuis zou kunnen verrijzen, in een gezonde streek van ons land en een goede com municatie gelegen, gesticht door de natie en als een monument, luide getuigend van den weldadigheidszin van ons volk. Dat vertrouwen van het bestuur is niet teleurgesteld, want dezer dagen is door hen aangekocht van de erven C. Hellingman een groot terrein liggende ten noorden van het station Wolfhezen, hetwelk een deel is van het bekende landgoed Waldfriede te Arnhem en Oosterbeek, thans in exploitatie voor buitenplaatsen en villaterreinen. Het ontwerp voor de te stichten gebouwen, waarbij van het beginsel is uitgegaan dat de inrichting van het tehuis moet beantwoorden aan de eischen der gezondheidsleer en rekening moet houden met de eigenaardige behoeften der blinden, is opgenomen in het verslag der vereeniging, hetgeen op aanvrage door het bestuur gaarne worden toe gezonden. De kosten dezer gebouwen zijn ge raamd op f 160.000 en kunnen 100 blinden dan daarin gehuisvest worden en elk zijn eigen kamer hebben. Wie een steentje in den vorm van een gift tot deze stichting of tot instand houding er van wil bijdragen, zende het aan de Penningmeesteresse Mej. T. M. Desmons, Archimedesstraat 48, 's-Hage. Het oude lied. Het staat als een paal boven water, bericht de Voorhoededat de oud-liberale Nieuwe Courant een jaarlijksche sub sidie ontvangt van ten hoogste acht duizend gulden voorwaar geen kleinig heid van de „Vereeniging van Neder- landsche Werkgevers". Bekend is het, dat dit blad beslist liberaal is niet alleen, maar dat het meermalen zeer scherpe artikelen bevat tegen de Katholieke Kerk, dat het mag gelden als het meest welsprekende or gaan van dat oud-liberalisme, waar de Syllabus en de Rerum Novarum zoo scherpe veroordeeling over uitspreken. Maar die „Vereeniging van Neder- landsche Werkgevers", die een liberaal het geheele schoone Franiche land zou uit storten, toekende zich een roode lijn van oord tot oordbloed drenkte den bodem. Enkele plaatsen waren er echter nog in Frankrijk, waar de menschen zich met ver bittering van het schrikkelijke dry ven afwend den en met zwakke krachten het gif poogden af te weren, hetgeen de agenten der revolution- naire partij zelfs tot in die vreedzame oorden trachtten te verspreiden. De Vendée behoorde ook tot die streken. Daar leefde nog een eerbiedwaardige adel, die de harten begeesterde en stevige handen prikkelde, bereid, om hem te verdedigen maar ook de haat, de njjd, de heblust staken in 't geheim hun kop omhoog en woekerden voort tot verstikkende, groote slingerplanten en daar het slechte zich gaarne paart met het slechte, waren er ook hier menschen, die slechts een gunstige gelegenheid en de hulp der revolutiebenden uit Parijs afwacht ten, om den oorlog aan al het bestaande te verklaren en zich tot heer te maken van allen wier positie of fortuin hun een doorn in 't oog was. Op het eigendom van graaf La Charette scheen het nog het rustigst. Men had zich tegen de eenmaal te Parys bestaande heer schappij niet verzet, hare billijke vorderin gen ingewilligd en hoopte nu door bare woede niet meer gestoord te zullen worden. Daar kwam nog bij, dat het hoofd des huizes, graaf Dagobert, sinds jaren ziekelyk was en in den kring zyner kleine familie stil en teruggetrokken leefde. De politieke gebeurtenissen der laatste jaren, de gevangenneming des konings en het van te voren reeds te bepalen proces dat den monarch wachtte, hadden de zwakke krachten van den edelman geheel geeloopt hoofdblad rijkelijk subsidieert, is na tuurlijk neutraal en even natuurlijk is het, dat tot deze Vereeniging behooren verschillende zeer bekende katholieke werkgevers voornamelijk fabrikanten Nog een feit. Op het te Hilversum gehouden jaar- lijksch Congres van den Ned. Opzichters- en Teekenaarsbond werd bij monde van een sociaal-democraat nog eens openlijk hulde gebracht aan het overleden sociaal democratisch Kamerlid Tak en bij wijze van instemming rees het Congres van de zetels. Ook deze Bond is „neutraal". En natuurlijk zijn er weer roomschen ge noeg, die er lid van zijn. Onnoozelen toch, die aan de z.g. neutraliteit gelooven. Het kan niet anders, of degenen, in wier gareel zij loopen liberalen of socialisten dan spotten in stilte met die erbarmelijk kortzichtigen, die maar niet willen zien en niet willen hooren. Of zij gelijk hebben. V Overdreven sport. De directeur der Rijks Hoogere Bur gerschool te 's Bosch heeft het volgende schrijven aan de ouders der leerlingen dier school gericht: De ondergeteekende ziet zich verplicht het volgende te uwer kennis te brengen. Ïd de vergadering van leeraren is het feit ter sprake gebracht, dat reeds sedert eenige jaren de vorderingen van vele leerlingen niet beantwoorden aan de eischen, die men billijkerwijze mag stellen aan jonge lieden, die beseffen, dat zij op de Hoogere Burgerschool den grondslag moeten leggen voor hunne toekomstige positie in de maatschappij. De hoofdoorzaak van dit bedroevend verschijnsel ligt naar het oordeel der leeraren daarin, dat hier ter stede de beoefening van sport onder de jonge lieden veel te hoog opgevoerd wordt. Lichaamsoefeningen kunnen volstrekt niet gemist worden voor leerlingen, van welke in de jaren van lichamelijke ont wikkeling veel gevergd wordt op het gebied van wetenschappelijk onderwijs zij zijn noodzakelijk als tegenwicht tegen geestelijke inspanning. Vele jonge lieden echter handelen, alsof de lichaamsoefening hoofdzaak en de studie bijzaak was. Zij benadeelen zich zoodoende op eene niet meer goed te maken wijze. De ondervinding leert dan ook, dat leerlingen, welke geregeld gedurende de en lederen dag zag men zyn dood te gemoet. De laatste slag der torenklok was nog niet verstorven, toen een jonge knaap van ongeveer twintig jaren het smalle wondpad opslenterde, dat in de richting van het kasteel La Charette, naar het nabijgelegen dorp voerde. Hy waa slechts van middelbare grootte en zijn kort geknipt blond haar, dat onder de pelsmuts uitstak, sweemde naar rood. Zyn gelaat sou niet leelijk te noemen xijn geweest, hadde uit zijn oogen niet een zekere valschheid geblonken, die onwillekeu rig tegen hem innam. Hjj wae eenvoudig gekleed een warm kort wambuis en herts lederen broek, die byna geheel in hooge laarzen verborgen was. Zoo geheel onbezorgd scheen de gang des eenzamen wandelaars toch niet te zyn, want van tijd tot tjjd stond hij stil en luisterde; maar geen ander gernisch deed zich hooren dan het kraken van den sneeuw onder zjjn voeten. Plotseling luisterde hij scherp toe. Een ongewoon gelnid drong tot hem door het klonk als het geroep van een nil. Een vroo lijk lachje speelde om den mond van den knaap en helder flikkerden de grijze oogen, die gewoonljjk als uit deemoedige beschei denheid, den grond zochten. >Dat is Laroche»* zei hy in sich zelf. Hij heeft zeker berichten uit Parijs. Het wordt tyd dat die aristocratenheerschappij hier opgeruimd wordtde oude zon het ten laatste niet meer beleven en ik zou den trotschen heer toch zoo gaarne nog een stoot voor hiernamaals meegeven». Hij ging van den weg af en sloeg een nauwelijks merkbaar paadje te midden naar het bosch in. Meer dan eene bleef hy in den meeuw steken, maar rustig werkte hy middagpauze en na afloop der lessen den geheelen tijd, dien zij meenen be schikbaar te hebben, aan het voetbalspel besteden, noch op school, noch bij hunne studie thuis tot ernstig werken ge schikt zijn. De schade voor de vorderingen van deze leerlingen wordt nog grooter door het deelnemen aan wedstrijden hier of elders, wat op den leeftijd, dien onze leerlingen bereikt hebben, ook op aüdere paedagogische gronden zeer is af te keuren. De leeraren der Hoogere Burgerschool wenschen daarom de ouders, wien het aangaat, met nadruk er op te wijzen, dat hunne kinderen noodzakelijk in de studiën moeten achter blijven, indien de overdreven zucht naar sport niet wordt tegengegaan; en zij verzoeken den ouders in het belang der leerlingen daartoe te willen medewerken. Tot zoover de directeur. Hieraan valt weinig toe te voegen. Het moge misschien waar zijn, dat de sportwoede hier niet zoo erg heerscht als in den Bosch het geval is toch dient deze waarschuwing ook hier ter harte te worden genomen, opdat het hier niet zoo ver kome als ginds. Lichaamsoefening is een noodzakelijk element bij de opvoeding van onze jonge menschen. Doch van het goede mag niet te veel genoten worden. Anders fiets en trapt en slaat men alle dege lijkheid en ernst er uit. België. Een onderwysfeest. Dezer dagen is het vijfjarig bestaan ge vierd van een der voornaamste instellingen van vrij (katholiek) ondgrwys van het land, het instituut St. Louis te Brussel. Dit feest werd opgeluisterd door de tegenwoordigheid van Monseigneur Mercier, staatsministers, ministers, kamerleden en vele dragers van de hoogste en voornaamste namen van het land en waaronder veel ond leerlingen, want vele voorname en groote mannen van België hebben daar op de schoolbanken gezeten. Wederom een van die instellingen van vrij onderwys, van het onderwys der Katholieken, die volgens de mannen des lichts zoozeer onderwfis en wetenschap verwaarloozen. Het feest is zeer luisterrijk geweest. Kardinaal Mercier heeft weer een van die kernachtige redevoeringen gehonden, waarvan hij het geheim bezit en die altijd de juiste snaar weten te treffen. Als feeststuk werd opge- er zich weder uit en herhaalde van tyd tot tyd den roep, dien hem zelf als kennis geving gediend had. Hy kon ongeveer tien minuten geloopen hebben, toen hij op een plaats kwam, waar het wond niet zoo dicht was. De dorpsbewoners noemden deze plek de elfendansplaats, wijl de sage vertelde, dat vroolijke woudgeesten daar hun nachteiyke byeenkomsten hielden. Het was een cirkel vormige plaats, door hooge hoornen dicht omgroeid, die in den zomer de plek als een groene muur omslotennu echter lag er sneeuw op de bladerlooze takken, hel flik kerend in den zonneschyn en yskegels hin gen omlaag de zomerelfen waren onge twijfeld nu gevlucht en koning Winter hield hier hof in al zyn koude heeriykheid. «Groet en broederschap, burger Jean», klonk den knaap een ruwe mannenstem tegen, toen hij de open plaats bereikt had. «Groet en broederschap, burger Laroche», zei Jean terng, «leve de republiekHebt gy geen berichten nit Parijs De aangesprokene was een man van onge veer veertig jaren, in Vendeesche hoeren dracht ondanks zyn hoogeren ouderdom en zijn herculische gestalte zag hy met zekeren eerbied naar den jongere op. «Ik heb berichten, Jean», antwoordde hij met gedempte stem, «en meer nog dan ge wone berichten het schynt, dat men u te Parys voor gewichtig genoeg houdt, om eeu eigen bode naar u te zendenwaarachtig, de goede republikeinen uit dezen omtrek kunnen trotsch op u zyn». Het gelaat van den jongen man gloeide van vrengde. kan mij een bode hernam hy «dat is de schoonste dag myns levens. Gy hebt hem zeker by n verborgen, Laroche, en laat voerd «Antigone» van Sophocles, het heeriyke klassieke drama en dit met een historische en archeologische juistheid, die bewondering wekte. Het feest was het instituut waardig en zal nog lang in ieders herinnering biyven. Engeland. Failures en de zusters. In een Engelsch katholiek blad vinden we aangaande het Londensche bezoek van president Fallières een bizonderheid, die in de uitvoerige mededeelingen der grrrooote pers ontbrak. De president bezocht het Fransche zie kenhuis in Schaftesbnry Avenue, en schonk daar de orde van verdienste aan de superieure. Deze is een... Fransche religieuse, zooals het geheele ziekenhuis door Zusters wordt bediend. In zyn eigen land zou hij haar niet heb ben mogen huldigen hij moest om dat te kunnen doeD, oversteken naar den bodem van het protestanteche Engeland. Oorlogskosten. Bij alle vriendelijkheden tusschen de sou- vereinen en alle vriendschapsbetuigingen tusschen de volken, blijven zy zich maar om stryd toeleggen op versterking hnnner strijdkrachten tegen het mogelyke geval, dat al die lievigheid plotseling voor vyandige gezindheid mocht plaats maken. Er is onlangs in Engeland een belangrijk verslag openbaar gemaakt, dat de ontwikke ling aantoont der legers van het Vereenigd Koninkrijk, Oostenrijk, Rusland en Duitschland van het jaar 1791 tot 1906. Uit dit overzicht blijkt, dat in 1792 het Vereenigd Koninkryk 43 390 man Engelsche troepen bezat in het moederland, Indië en de verdere koloniën, vormende het landleger, en een reserve van 17 606 man, ingelyfd by de militie, samen makende een bedrag van 60 996 man. In 1800 waren de Engelsche strydkrachten al vervierdubbeld en in 1805 beliep 't totaal 742 708 man. Van dien tijd af ging men aan het verminderen tot in 1840, toen het leger 210 313 officieren en soldaten van alle rangen telde. Sedert zijn de cijfers geregeld toege nomen, bedragende in 1854 535 712 in 1870 615.408in 1880 695.440 in 1900 975.269 en in 1906 993.426 man. Natunrlyk alles en alles gerekend. Frankryk had in 1792 een leger van 169.230 man, m in 1870 393.500 man actieve troe pen en 173 500 reserve. In 1905 beliepen de totale strijdkrachten *677.581 man voor het actieve leger en 2 952.789 voor de reserve. Oostenryk had in 1792 een leger van 300 000 man, en dit cijfer ging de 800.000 niet te boven vóór 1880. In 1900 was het juiste cijfer 2 millioen 209 631, waarvan 1.800.000 voor de reserve. het hem toch aan niets ontbreken Alles zal u vergolden worden, alles, als de dag komt, waarnaar ik vurig verlang». «Dat hoop ik», bromde Laroche in zyn baard. «Het kasteel La Oharette bergt ongetwy- feld menig goudstuk en menig vat wyn, dat André Laroche niet versmaden zal. «Wees maar niet bezorgd,» ging hy, Jean's vraag beantwoordend, verder, «de heer leeft als een prins by mewel durft hy zich niet in het dorp te laten zien, daar onze landheer, de vicomte Arligny, vermoedens zon krijgen, maar ik breng hem met onze vrienden in kennis en meer dan één talmer werd door zijn begeesterde taal voor onze zaak gewonnen. Wanneer wilt gij hem spre ken en waar Jean dacht na. Bij n kom ik niethet is vandaag Felix, de geboortedag van myn hooggrafelyken speelkameraad en vriend mijner jeugd» zyn lippen trokken zich by deze woorden spot tend samen en daar mag de deemoedige Jean niet ontbreken maar gij kunt hem om tien uur hier brengen, als alles in het dorp stil is en niemand ons kan afluisteren, als de maan en de sterren, die niets verraden, aan den hemel fonkelen.» Laroche maakte een beweging van schrik. «Wat denkt gij: ik zal by nacht hier dur ven komen op de elfendansplaats Weet gy niet, dat de oude Michoel, die vóór eenige jaren het waagde in een winternacht hier heen te komen, waanzinnig geworden is «Dat was de schuld van den brandewyn de elfen hebben hem niets gedaan. Gy allen zijt lafaards, alleen in Parys vindt men mannen van de daad,» bromde Jean. (Wordt vervolgd).

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1