E. Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. No. 55. Woensdag 8 Juli 1908. FEUILLETON i Amsterdamsche Brieven. Buitenland. 2"" Jaargang Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Uit stormachtige Dagen. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per drie maanden franco aan hnis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 15 regels30 cent Elke regel meer6 a Reclames per regel15 i. Mag ik me even voorstellen? Uw nieuwe Amsterdamsche briefschrijver, dien ge, hoop ik, nog wel nader zult leeren kennen uit hetgeen hij van plan is u ongeveer om de veertien dagen over te brieven. Waarover nu die brieven zoo al handelen zullen Zooveel mogelijk zullen zij behandelen eenigszins actueele, liefst speciaal Amsterdamsche feiten, gebeurtenissen, toestandenmaar ook wel eens meer algemeene beschouwingen, minder plaatselijke geschiedenis. Laat ik onze eerste kennismaking en mijn eersten brief beginnen met te ver tellen, hoe ik in 't algemeen oordeel over de stad, met welker naam ik mij noem. Zooals het al sedert honderden van jaren geweest is, zoo is thans nog Amsterdam niet slechts in naam, maar ook in werkelijkheid de hoofdstad van ons landje. Op bijna alle gebied is Amsterdam toonaangevend. Is het mis schien niet de allereerste handelsstad, toch blijft de handel een der voornaamste factoren, die Amsterdam plaatsen aan de spits van Holland's steden, is het de handel, die niet alleen vroeger den stand der Amsterdamsche patriciërs van Keizers- en Heerengracht tot ongeken- den rijkdom en overdadige weelde deed komen, maar ook thans nog hen in staat stelt, niettegepstaande de zoozeer veranderde tijdsomstandigheden, hun ouden roem van voorname deftigheid en deftige voornaamheid te handhaven. De polsslag der Amsterdamsche Beurs is voelbaar tot in alle aderen en ver takkingen der flnancieele wereld, en geeft juist aan of koortsachtige gejaagd heid de geldmannen heeft aangegrepen, of een kalmer tijd aanbreekt. En al zucht Amsterdam thans onder overmatigen belastingdruk, die het belet met snellen pas voort te gaan, toch zal, wanneer de oud Amsterdamsche wethouder als minister, den financieelen toestand tusschen Rijk en gemeente zal hebben geregeld, een gezondere toestand intreden, en zullen handel en industrie ruimer zich kunnen ontwikkelen. Ook op gebied van wetenschap en kunst is onze hoofdstad een centrum. Een bloeiende gemeentelijke, en daar naast nog de vrije universiteit, Rijks-, gemeente- en particuliere inrichtingen voor onderwijs in alle mogelijke weten schappen en kunsten trekken Voort- Roman uit het Duitsch, van Herman Hirschfeld, bewerkt voor »ONS BLAD». 9) •Jean beeft gelijk,, mengde zich ook graaf Felix in het gesprek'tot dusverre is de portier van het hotel La Charette ons trouw gebleven, al doet hjj zich ook voor als een woedende republikeindaardoor is hjj tegen alle verdenking beveiligd en zal hij niemand bjj zijne heeren toelaten, die het wachtwoord niet kent. 'En het wachtwoord luidt?» vroeg Jean begeerig. 'Het luidt: "Marie AntoinetteI«« ant woordde graaf Felix. »Gjj moet het weten voor het geval, dat onvoorziene omstandigheden uwe aanwezig- beid in Parijs noodzakelijk maken. De naam van den portier onder wiens adres gij zonder vrees voor verraad, brieven naar de gravin bunt schrijven, heet Michael Bourdone. Moeder en bruid gaan gedurende de reis, en zoo hare tegenwoordigheid in het hotel niet onbekend zou kunnen blijven, door voor aijn bloedverwanten, ik zelf voor zijn neef.» 'En wat zal er met het kasteel tijdens de afwezigheid der heeren gebeuren vroeg Jean vol spanning. 'Gij en uwe zuster zult voortaan op La Charette wonen», antwoordde de gravin. 'Onder uwe hoede stel ik de bezitting onzer voorvaderen. Deze, Jean, is de sleutel van bet archief, In de muurkast rechts, naast het portret van den eerste van ons geslacht, durend tallooze jongelieden uit den be schaafden stand hierheen. Rijks- en stedelijk museum, en bovendien meer dere particuliere verzamelingen doen kunstkenners en liefhebbers van vele landen hierheen komen, om de oud- Hollandsche kunstproducten te bewon deren. Dat Amsterdam op wetenschap pelijk en kunstgebied naam heeft, bewijzen de talrijke congressen en inter nationale bijeenkomsten de laatste jaren daar gehouden. Niet alles evenwel is even rooskleurig. De medaille heeft ook hare keerzijde De groote werkloosheid der laatste jaren, vooral ook die van dit jaar in de diamant nijverheid, heeft niet te onderschatten gevolgen, die nog lang merkbaar zullen zijn. Ook de flnancieele crisis heeft mis schien nergens meer slachtoffers ge- eischt, meer millioenen verslondende terugslag hiervan zal de middenstand bij het opmaken der balans over 1908 het best merken. Maar zooals reeds dikwijls in vroeger jaren na een tijdperk van tegenspoed, een periode van rijken bloei en vooruitgang is gevolgd, en de taaie Hollandsche energie door tegenslag werd geprikkeld, zoo kunnen we ook nu verwachten dat we een beter en voorspoediger toekomst tegemoet gaan, want: In 't verleden, ligt het heden, In het nu, wat worden zal. AMSTELODAMENSIS, Amsterdam, 6 Juli '08. Ochtend- en avondeditie. Wat geen Roomsch blad in ons vader land nog aandurfde, waarover wel veel is geredeneerd en gedelibereerd zonder tot eenig resultaat te geraken, zal thans, met één kloeken zet, De Maasbode aanpakken In zijn nummer van Zaterdagavond deelde hij nl. mede, vanaf 1 December a.s. te zullen verschijnen in ochtend en avondeditie. De Maasbode wil het groote Roomsche dagblad van Nederland worden Een poging, welke eerbied afdwingt en succes verdient. Dat er hard gewerkt wordt aan De Maasbodewisten wij, maar dat hij tot zóó iets zich nu reeds in staat acht, dwingt de bewondering van iederen onpartijdige af. Technisch reeds lang facile princeps onder de Roomsche bladen, zal De Maasbode weldra alle katholieke dagbladen ver achter zich laten. Wanneer de Katholieken de onder- bevindt zich een geheim vak, dat oude kost baarheden en geheime, belangrijke papieren bevat. Vernietig alles, vóór gij het in de macht der republiek laat vallen; iedere brief zou ongetwijfeld een schrede zyn naar het schavot. Gij, Marie, zult op La Charette de plaats der huisvrouw innemen gy zult, zoo lang het nog in uwe macht is, de armen deelgenoot laten zijn van uw overvloed, gij zult niet vergeten, dat La Charette steeds groot er op ging, een toevluchtsoord voor de noodlijdenden te zijn». Maria weende. »Ik beloof het u, mevrouw de gravin», zeide zij, 'wanneer tenminste mijn smeekende, dringende bede bij u geen gehoor vindt; laat mij met u het gevaar deelen, dat u tegemoet gaatneem mij mede naar Parijs, genadige mevrouw gy zjjt gewoon bediend te wor den, gij kunt geen hulp ontberen». 'Het jonge meisje heeft gelijk», zei Louise de Puisdóme. >Ik zou wellicht niet tot stand kunnen brengen wat zij kanwanneer ik eens op het kasteel bleef mijn kamenierster Rosa kan mi] ter zijde staan». Zij hield hoog kleurend op, want zij voelde de oogen van haar verloofde op zich rusten. Onwillekeurig zag Felix het onderscheid tus schen de beide meisjes. Op het gelaat der aristocrate, die daar stond in een kostbare kleeding van zwarte kant, met viollette vederen en gepoederd haar, teekende zich een groote angst af, en misvormde de schoon heid der jonkvrouw. De zachte, lieve trekken van Marie echter werden schooner door de geestdrift harer ziel. Met een zucht wendde Felix zich af. Een gedachte die reeds meer dan eens in zijn hart wortel geschoten had, greep hem op neming nu slechts krachtdadig willen steunen, zal er veel goeds kunnen ge boren worden uit het gelukkige plan van het Rotterdamsche orgaan Duitschland. De Dom van Keulen. Voor eenigen tijd is er een ministerieeie commissie benoemd om het mooÏBte en meest- majestueuze monument der oude gothiek, den dom van Keulen, nauwkeurig te onderzoeken en na te gaan welken invloed de 'tand des tijds» op het bouwwerk gehad heeft. Volgens de nu gepubliceerde rapporten moet de vernieling, door den tijd aangericht, véél grooter zijn dan eerst gedacht werd. Wel is, wat de eigenlijke bouwconstructie betreft, de hechtheid nergens in gevaar, maar de afzonderlijke deelen en vooral de versier selen blijken vee) te lijden gehad te hebben. Zoo is de steen van verschillende ornamen ten uiterlijk nog gaaf, doch verbrokkelt hij reeds by de minste aanraking. De restauratie van al die deelen is zóó omvangrijk, dat ze een hèèl langen tijd vor deren zal. Ook zullen de kosten de eerste raming vérre overtreffen. Frankrijk. Een protest. Mgr. Turinaz, bisschop van Nancy, heeft tot den Franschen minister van onderwijs Doumergue een geharnast protest schrijven gericht tegen het wetsontwerp ter verzeke ring der neutraliteit van het onderwijs. De hoogw. en scherpzinnige prelaat onderwerpt het wetsontwerp aan een scherpe kritiek en noemt het »de meest volkomen, meest revo- lutionnaire ontkenning van het recht der huisvaders op hun kinderen, daar het uit gaat van het monsterachtig beginsel, dat het kind op de éérste plaats aan den Staat be hoort en eerst op de tweede plaats aan de ouders». Offervaardigheid in de Roomsche KerJe. Wij lezen in De Heraut, orgaan der Ge reformeerde Kerken in Nederland, o.m.: Ook de tegenstanders der Koomsche kerk moeten erkennen, dat de offers die de Room- schen voor hunnen eeredienst brengen, aan zienlijk zijn. Te Parijs bestaat eene vereeni- ging onder leiding van den pas benoemden aartsbisschop Amette,de 'Oeuvre des chapelles» geheeten, welke vereeniging in 1901 werd gesticht. Bij eene inkomst van 1.116.490 francs heeft zjj 995.000 francs uitgegeven en daar voor tien nieuwe kapellen gesticht, terwijl het plan bestaat er nog zeven bij te bouwen. Dit is de rechte weg, volgens ons oordeel. Geen trotsche kerkgebouwen moet men laten nieuw machtig aan, doch hij kon, hij wilde daaraan geen voedsel geven. 'Alles blijft, zooals afgesproken is», zei de gravin ook het ambt, dat ik u toever trouw, lieve Marie, is niet zonder gevaar en moeilijkheden. Zoodra de schemering is inge treden, komt gij naar het kasteel, om het niet meer te verlaten ons echter wacht een eenvoudige boerenwagen, gelijk het den bloed verwanten van portier Bourdone betaamt. Binnen twee dagen hopen wij Parijs bereikt te hebben. En nn leeft wel, gy getrouwen, tot op een blijder wederzien God bescherme u en ons Zij reikte broeder en zuster de hand, die Jean met alle teekenen van eerbied aanraakte, terwijl Marie ze innig kuste en nogmaals kuste. Plotseling echter werd haar gelaat vunrroodFelix was opgestaan en drukte haar innig de hand en zei diepbewogen •Vaarwel en bid voor mij, Marie, en denk aan mjj ais aan een broeder, die u lief heeft met trouwe liefde tot aan gene zijde des grafs». Op het gelaat van Louise was de spijt te lezen zij haastte zich om aan dit tooneel een einde te maken. 'Gij zult hoop ik niet vergeten mijn kind», zeide zij, >voor mijn toiletartikelen te zorgen, die ik op La Charette moet achter laten ik vrees niet dat gij jjdel genoeg zult zijn, om van het een of ander gebruik te maken». «Louiseriep Felix beteekenisvol, 'moe ten wjj op dit oogenblik aan zulke dingen denken Zij onbekommerd over uwe sieraden; zouden wij daarvoor de eer van het huis La Charette aan Marie's handen moeten tóe- vertrouwen, ik aarzelde geen oogenblik Louise antwoordde niets op het verwijt verrijzen, maar kleine kapellen of kerken, om aldus het volk zooveel mogelyk op ver schillende plaatsen gelegenheid te geven de Godsdienstoefeningen bij te wonen. Over trotsche kerkgebouwen beschikken de Roomsehen in Parijs nog altijd. Ofschoon zij weigerden 'associations cultuelles» te stichten, aan welke het gebruik der kerk gebouwen door de overheid kon toegekend worden, hebben zy toch het vrije gebruik der kerkgebouwen behouden. De Protestanten hebben zich aan de wet onderworpen en vormden kerkelijke vereeni- gingen, en nu zyn er reeds kerken die niet in staat zyn om den Staat de verschuldigde huur te betalen. Zoo moeBten de kerkeraden van Montpellier en Montauban den minister van eeredienst om vrijstelling of verminde ring van betaling vragen. Wij krijgen over het algemeen den indruk, dat de Roomsche kerk in Frankrijk beter de finantieele moeilijkheden, die door scheiding van kerk en staat ontstaan zijn, het hoofd weet te bieden, dan de Protestantsche. Engeland. Aan het hoi van koning Eduard. Koning Eduard heeft zich sedert zijne troonsbestijging persoonlijk een spaarzaam huisvader getoond, die gaarne onnoodige uit gaven vermijdt, en zoo heeft hij ook uit practisch oogpunt bij de hofhouding allerlei hervormingen ingevoerd. Maar ook een modern mensch als de koning, is aan de traditie gebonden, vooral in een land, dat de traditie zoo in eere houdt als Engeland en zoo be staan er nog heden aan het Engelsche hof nog heel wat sinecures, die als wonderlijke overblijfselen van eeuwenoude instellingen zijn bewaard gebleven. De graaf van Denbigh b.v. is nog steeds chef over de koninklijke keuken en voert als teeken zijner waardigheid een stuk vleesch en twee messen in zijn wapen. Graaf Mount Edgcumbe heeft het voorrecht, den koning aan tafel te mogen bedienende markies d' Abergavenny is schenkerde graaf van Rothes is 'sandalen drager» en de markies van Wincester 'pruikendrager», wiens recht het is de pruik des konings hem achterna te dragen. De hertog van New-Castle heeft het recht, den moeden arm des konings te ondersteunen, wanneer hij den scepter draagt, en de bisschoppen van Durham en Bath genieten het voorrecht den koning te mogen dragen, wanneer hij bij eene plechtigheid in onmacht zou vallen. Het zonderlingste privilege heeft wel de aartsbisschop van Canterbury. Deze moet namelijk voor den koning, wanneer deze dit verlangt, een bord soep klaarmaken. Hiervan wordt natuurlijk nooit gebruik gemaakt, wat niet wegneemt, dat het recht van den koning van haar bruidegom en verwijderde zich uit de kamer, terwijl Marie dankbaar tot den jongen graaf opzag, wierp een pelsmantel om en ging in den tuin, om de ergernis over hare terechtwijzing te doen bedaren. Na eenige minuten kwam Jean haar na. Zijn grijze oogen flikkerden heller op, toen hy de jonkvrouw naderde, die zijn eerbiedigen groet met een trotsche hoofdbuiging beantwoordde. Maar voor den eersten keer waagde hij het te blijven staan en Louise aan te spreken. >De genadige barones is bevreesd, om naar Parijs te gaan vroeg hij. >Ik kan het de genadige freule best vergeven het moet daar verschrikkelijk toegaan de guil lotine staat niet stil en de jacht naar ver borgen aristocraten rust dag noch nacht». 'Zijt gij mij nagekomen, om mijn vrees nog te vergrooten vroeg Louise hoog moedig. »Ga, ik heb u niet geroepen om van u te moeten vernemen, wat my wacht». 'Vergeef mijn indringerigheid, schoone jonkvrouw, de indringerigheid van een boer», ging Jean onbevreesd verdermaar welke waren de laatste woorden van den sterven den graaf La Charette De boer werd edel man en er konden dagen komen, dat menige adellijke jonkvrouw het zou berouwen, een goedgemeend woord van een knecht hoog moedig te hebben afgewezen». Het jonge meisje begreep die bedekte be dreiging en haar trots verminderde. 'Ach Jean», zeide zy, >gij kunt mij niet helpenals de schuts van een Danton of Robespierre boven mijn hoofd zweefde, zou het iets anders zijn. Doch gij zelf zet uw leven op het spel, wanneer de republiek zich van dit kasteel meester maakt; men zal u dwingen de geheimen van uw meester te en de plicht van den bisschop nauwkeurig omschreven zijn. Portugal. De koningsmoord. In het Portngeesche Hoogerhuis heeft Arfoun Woensdag gezegd, dat hij bereid was, de namen te noemen van verscheidene leden, die rechtstreeks betrokken waren geweest bjj den moord op koning Carlos en den kroon prins. Arfoun verklaarde, volgens den Lissabon- echen correspondent van de Daily Mail, dat in een vergadering, die, een paar dagen voor den moord op den koning, door de leiders van de Regeneradores, de progressieven en de republikeinen belegd was, het plan werd gesmeed, de geheele koninklijke familie te vermoorden met uitzondering van koningin Maria Pia, die men, om diplomatieke moeielijk- heden met Italië te vermijden, wilde sparen. Daar werd echter tegen ingebracht, dat het een grove politieke fout zou zyn, de geheele koninklijke familie om te brengen, en ten slotte werd men het eens over het plan, om den koning en Franco uit den weg te ruimen. Buica en Costa, de twee moor denaars, kregen 48,000 en 24,000 gulden. Op den dag van den aanslag werd Franco echter beschermd door een geleide van ruiters, zoodat men hem niet kon treffen. Buica en Costa vuurden daarom op den koning, maar hun vrienden verloren hun tegenwoordigheid van geest en vuurden mee, in plaatB van de moordenaars te helpen bij hun ontsnap ping. Arfoun voegde er bij, dat verscheidene leden van de tegenwoordige Portugeesche regeering in het complot warenp Zoo noodig, zou hij hen noemen. De rede verwekte een groot kabaal, de pairs schreeuwden door elkaar en balden hun vuisten tegen Arfoun. Het was noodig, de vergadering te schorsen. Rusland. Een vreeselijke mijnramp is er in den nacht van Woensdag op Donderdag voor gevallen in het Russische gouvernement Jekaterinoslaf. In de nabijheid van de plaats Joekofka heeft in een mijnschacht van de Katharinen- maatschappij een gasontploffing plaats gehad. De gevolgen waren verschrikkelijk. ODgeveer een 200 arbeiders werden gedood. Nog 73 konden levend worden opgehaald, maar van hen stierven nog 10. Tot dusver zijn reeds 157 lijken boven gebracht. De nadere berichten vergrooten nog den omvang van de ramp, die zich diep onder de oppervlakte der aarde, in de mijngangen, heeft afgespeeld. Volgens de laatste berichten immers zon het aantal slachtoffers op niet minder dan verraden, en gij zult het doen en men zal ons opsporen en vinden en vonnissen o die vreeselijke guillotine I» Zacht raakte Jean's hand den met kant omkleeden arm der barones aan. >En wanneer er iemand zjjn zou, die mach tig genoeg ware, u te behoeden voor dood en gevaar iemand die als knecht den invloed van een heer bezit, die verblind door uwe schoonheid u toefluistertzjjt zonder vrees 1 zoudt gjj dien man verraden >Ik zou hem zegenen, die den doodsangst van mjjn hoofd en hart wegneemt», ant woordde Louise de Puisdóme haastig. 'En wanneer gjj wist, dat alléén gij uit de menigte van slachtoffers die de gerech tigheid eischt, verlost kondet worden, zoudt gij er dan de voorkeur aan geven, met hém te sterven, dien blinde waan naar het scha vot voert, en met wien gij slechts door een toevallige lnim van het noodlot vereenigd werd Louise aarzelde met haar antwoord. 'Sterven is zoo verschrikkelijk», zeide zjj ontwijkend met bevende stem. Jean triomfeerde. Hy wist, dat Louise haren verloofde niet liefhadvoor dat oogen blik was hem dit genoeg. Eerbiedig ging hg uit den weg, want hij zag graaf Felix uit de achterdeur komen, om zijn bruid op te zoeken. Vrees niets en hoop allesklonk het nauw hoorbaar tusschen zijn lippen door. Het was zeker, de bruid van den aristocraat zou hem niet verraden. (Wordt vervolgi.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1