Binnenland. Plaatselijk Nieuws. varken. De boer gaf hem toen met de zweep 69 elagen. Een week daarna stierf de jongen aan de gevolgen. Verhuurde tuchthuisboeven mogen, volgens de wettelijke bepalingen, niet ander* dan op de hoeven van boeren worden te werk gesteld. Maar die bepaling wordt veel over treden. In den staat Florida zyn regeerings- personen schuldig gebleken aan ongeoorloofde praktijken by de verhuring (leesverkwan seling) van 175 veroordeelden. De onthullingen voor dese commissie van ondersoek te Atlanta hebben in de V. St. een uiterst pijnlijken indruk gemaakt. Ned. R. K. Vakvereenigingscongres. Zaterdagavond werd in de groote saai van het Sint Josephhuis te Utrecht het Nederl. R. K. Vakvereenigingscongres geopend onder voorsitterschap van den heer J. van Rijse- wjjk (Tilburg). Behalve talrijke andere autori teiten bevonden zich in de geheel gevulde zaal de Kamerleden Ruys de Beerenbrouck, Passtoors en Aalberse, alsmede prof. Aenge- nent en Mgr. Konings. In zijn openingsrede herdenkt de voor zitter den noesten arbeid van het voorbe reidingscomité, dat met zoo enorm veel succes is werkzaam geweest met den steun van het doorluchtig episcopaat. Onder de kwesties, welke deze twee dagen besproken moesten worden noemde spr. in de eerste plaats de oprichting van een bureau van de Ned. R. K. Vakbeweging. Onder applaus wordt daarop mededeeling gedaan dat het bestuur des middags te Rijsenburg aan den voet van het monument van dr. Schaapman een lauwerkrans is wezen neerleggen. Telegrammen van hulde, trouw en aanhan kelijkheid werden gezonden aan H. M. de Koningin en Z. D.H. den Aartsbisschop van wien nederig de zegen wordt verzocht, ter wijl den volgenden dag per telegram E. M. de Koningin-Moeder werd gelukgewenscht met haar 50ste verjaardag. Als inleider met het onderwerp«Bureau voor vakorganieitie<, trad vervolgens op de heer P. J. J. Haazevoet (Amsterdnm). De door dezen heer toegelichte conclueie ver meldde, dat het Ned. R. K. Vakcongres besloot tot oprichting van een bureau voor de R. K. Vakorganisaties. Dit bureau zal vooral tot taak hebben: a. het verzamelen van statistische gegevens betreffende de vakvereenigingsaangelegen- heden en het dienen van advies in deze aangelegenheden aan daarbij belanghebbenden b. het bestudeeren van wetsontwerpen, welke dienstig zijn voor de vakorganisatie of waarmede zij rekening heeft te houden en het verstrekken van advies nopens deze aangelegenheden aan regeerende lichamen; c. het beheeren van een «Fonds tot uit- keering b{] werkstaking en uitsluiting"; d. het organiseeren van vakvereenigings- congressen. Verschillende amendementen waren op de conclusie ingediend, die door de voor stellers werden toegelicht en verdedigd. De voorstellende vereenigingen trokken enkele amendementen in. Aangenomen werden echter amendementen van de r. k. winkel- en magazijnpersoneel- vereeniging «St. Nico laas» te Amsterdam, lo. om in de voorgestelde conclusie in alinea d. nog by te voegen«en bijeenkomsten, ook in samenwerking met andere organisaties, en om als nieuw punt aangevende de taak van het Bureau op te nemen: «het ver spreiden van lectuur ten dienste der vak beweging Op voorstel van een drietal vereenigingen werd voorts nog als doel van het Bureau in de conclusie opgenomen: het oprichten van plaatselijke vakvereenigingen en het vereenigen van plaatselijke vakvereenigingen tot bonden. Vervolgens werd de geheele voorgestelde conclusie met de daarop aangenomen amen dementen in stemming gebracht en aange nomen, zoodat besloten is tot oprichting van een bureau voor de R. K. vakorganisatie. Den volgenden dag werd na de E. Mis in de O. L. Vrouwekerk, waarbij zeer vele Vakvereenigingsmannen tegenwoordig waren, om tien uur de tweede vergadering geopend in het gebouw Tivoli. Onder de aanwezige autoriteiten waren bijna allen van den vorigen dag. Na de opening door den voorzitter, werd het woord gegeven aan den heer A. Cools tot het houden eener inleiding over«Fonds tot uitkeering by werkstaking en uitsluiting<. De noodzakelijkheid van het stichten van dit fonds toont spr. aan, door te wijzen op het geringe weerstandsvermogen der vakver eenigingen. Daarna werd het concept-regle ment voor dit fonds vastgesteld. In de ochtendzitting sprak de heer Ant. van Rijen (Tilburg) nog een enkel woord omtrent de uitsluitingen te Tilburg. In de namiddagvergadering voerde dr. Alpb. Ariëns het woord over «Roomsch- Katholieke Vakvereenigingen en Drankbestrij- ding<. Spr. betoogde, dat een krachtige vak organisatie zonder drankbestrijding niet mogelijk is, daar by geregeld gebruik van alcohol de energie, zoozeer noodig in de organisatie, wordt verslapt. Spr. deed aan 't Slot zyner rede een krachtige opwekking hooren, om naast de gildevaan, de blauwe vaan der Roomsch Katholieke drankbestry- ding omhoog te heffen. De door dezen inleider voorgestelde conclusie, luidende: «Op den voorstander van vakorganisatie past volkomen wat pater Weisz van den sociaal-politicus zegt«De stryd tegen het alcoholisme is zoo dringend, dat een sociaal politicus die daarvoor geen oog en geen hart heeft, als niet ernstig meer te beschouwen is<, werd daarna met algemeens stemmen aangenomen. Vervolgens bracht rector T. X. W. Bult, eere voorzitter van het congres, in herinne ring het verschynen der encycliek Rerum Novarum en als gevolg daarvan de tot stand- koming van het Ned. R. K. Vaksecretariaat en het houden van het Ned. R. K. Vak congres in 1903 te Utrecht. Omtrent het verschil in meening, of de organisatie moest zijn nationaal of diocesaan, was spr. van oordeel, dat vrijheid van meening kan be staan, doch 't solidariteitsgevoel met de bis schoppen moet blijven en hy wekte zijn hoorders op, door met daden 't gezag der bisschoppen hoog te houden. Spr. richt nog een ernstig woord tot hen, die niets voelen voor de R. K. democratie, om toch vooral niet te bemoeiiyken het streven van de R. K. vakorganisatie, want dit zou zyn spelen in de kaart der sociaal democratie. Na deze levendig toegejuichte rede werd het congres gesloten. Hoe zit dat? Door den R, K. Boekhandel wordt ge klaagd over de concurrentie, welke het Be stuur van den Eaarlemschen Katholiekendag hem zou aandoen. Of deze klacht gerechtvaardigd is, zullen wij niet trachten uit te maken. Wy wenschen alléén te vragen, hoe het gaan zal met degenen, die reeds op den Katholiekendag zelf op het officieele verslag inteekenden en toen aanstonds dertig cent moesten betalen. Wij vernemen immers, dat het verslag slechts 15 cent, dus de helft, zal kosten. Krygen de eerste intcekenaren nu 15 cent terug 1 De „duistere middeleeuwen". Over dezen titel is thans het zeventiende vlugschriftje der Kaih. Soc. Actie verschenen. Een pakkend, leerzaam, stevig gedocumen teerd betoog, dat iederen lezer moet over tuigen van den onzin, die er gelegen is in de bewering onzer tegenstanders, dat de middeleeuwen toch zoo «duister* waren. Moge het bij tienduizenden door ons land verspreid worden I W eldadighelds vlucht. De Noord-Eollandsche Postduivenbond heeft tegen Zondag 16 Augustus a.s. een weldadigheidsvlucht van Rochefort uitgeschre ven, tot het stichten van een fonds, waaruit aan tuberculose lijdende kinderen naar de daarvoor in aanmerking komende heretellings oorden zullen worden uitgezonden. Eet byeengebrachte fonds zal in zijn geheel worden overgedragen aan de Ameterdamsche Yereeniging tot bestrijding van de Tuber culose en zal uitsluitend benut worden ten voordeele van kinderen zoowel in- als buiten Amsterdam woonachtig. Financieele bydragen zullen, tenzy de schenkers bepalen, dat zij in hun geheel of voor een gedeelte moeten dienen tot aankoop van eerepryzen, direct en zonder eenigen aftrek voor het fonds worden gereserveerd, terwijl kunstvoorwerpen of artikelen zullen worden aangewend als Eereprijzen voor den wedvlucht, teneinde dezen een zoo groot mogeiyk succes te bezorgen. Aan den wedvlucht zullen alle Noord- Eollandsche postduivenliefhebbers deelnemen tegen eenen inleg van f 0 50 per duif, welke gezamenlijke inleg eveneens geheel ten goede komt aan het genoemde fonds. Ter waarschuwing. Dezer dagen zocht te Zevenbergschen Hoek een meisje bescherming by de politie. Zy was aan het station Lage Zwaluwe hare ge leidster ontvlucht, die ook spoedig daarna aankwam om het meisje mede te nemen. Dit werd echter niet toegestaan. De geleid ster keerde onverrichter zake terug als eeni gen buit hoed en mantel meenemende, welke kleedingstukken, naar zij beweerde, haar eigendom waren. Uit verdere ondervragingen bleek, dat het meisje, afkomstig uit Broek- huysen onder Yenlo, naar Breda was ge komen om een dienst te zoeken. De vrouw by wie zy tydelyk onder dak was, had haar in kennis gebracht met eene «dame* uit Dordrecht, die het meisje voor een dienst in een gesloten huis engageerde. Onder weg werd het kind door verschillende mededeelingen der geleidster gewaar, dat zij op weg was om in een slecht huis te be landen. Nog juist op tyd wist zy aan den haar gespannen strik te ontkomen. Zondagsrust voor miliciens. De minister van oorlog heeft den korps- kommandanten verzocht aan miliciens die goed hun plicht doen, gelegenheid te geven meer dan eenmaal 's maands van Zaterdag tot Maandagmorgen huiswaarts te gaan. Werk in het buitenland. De commissaris der Koningin in Gelder land heeft in Juli 450 bewyzen van Neder landerschap uitgereikt, byna alle aan per sonen, die in Duitschland zyn gaan werken. In het geheel zijn dit jaar in Gelderland 4000 bewijzen van Nederlanderschap afge geven aan naar het buitenland vertrokkenen. Nachtarbeid voor bakkers. Het Volk verneemt uit Den Haag omtrent minister Talma's plannen in zake den nacht arbeid der bakkers het volgende Het verbod van nachtarbeid zou zich niet langer uit strekken dan van 's avonds 10 uur tot's mor gens 4 uur. Niet alleen aan de arbeiders, maar ook aan patroons, hetzy met of zonder arbeiders, zou de nachtarbeid in deze uren verboden worden. Echter zou aan de Kamers van Arbeid voor de voedings- en genotmid delen machtiging verleend worden om voor den proeftyd van één jaar speciale vergun ningen tot nachtarbeid te verleenen aan bakkerspatroons die zonder gezellen arbeiden. De waarde van dit bericht schynt ons aan grooten twijfel onderhevig. De moeilijkheid bij dit onderwerp ligt n.l. juist bij de patroons, aan wie de arbeidsvryheid kwalijk valt te ontnemen. Dat de Minister die vrijheid zou doen afhangen van Kamera van Arbeid, die bovendien nog slechts in zeer weinig plaat sen bestaan en die daarvoor incidenteel een geheel nieuwe bevoegdheid zouden erlangen, achtten wij niet zeer waarechynlyk. Het bericht zal wel als proefballon be doeld zyn, zegt De Tijd. Pers en zeden. In de anti rev. Ome Courant komen vier voorbeelden voor, hoe de grootste bladen van de vrijzinnige Pers een schadeiyken invloed uitoefenen op de goede zeden, waarop een Christen volk den hoogsten prys stelt, 't Zijn voorbeelden uit de laatste dagen. De Fransche correspondent van de N. R. Ct. te Parijs verhaalt van een ouden man, die zich van 't leven berooft, omdat hij zich... verveelt. Zelfs zoo schrikkelijk einde kan den schryver niet tot ernst stemmen, en hy neemt er aanleiding uit tot een uiïg stuks ken, om te betoogen, dat die oude heer zich niet had behoeven te vervelen I Anders niets, 'n Luimig artikel naar aanleiding van een zelfmoord. 't Is de Deensche correspondent van het zelfde blad, die verhaalt van schandalen in 't koninkiyk paleis aldaar, waarby de sol daten der garde betrokken moeten zyn. Wat ervan aan is, zal nader biyken, maar de vromen, die zich aan ongebondenheid ergeren, ja zelfs de koningin, die veel voor de Zending doet, worden in 't zonnetje gezet, en een pret prinses, die vroolijke festynen aansticht, is «je* ware, terwyi de vrouw die openiyk durfde getuigen tegen den soldaten- gruwel, in 't hoekje gezet wordt als «een oude, ongetrouwde ijveraarster voor de inwen dige zending I* In het Hand. bespreekt de bekende heer Elout de Haagsche politie toestanden en, erkennende dat een inspecteur van politie in intieme relatie heeft gestaan tot een publieke vrouw, durft hij zeggen, dat zooiets «wellicht soms onvermijdeiyk* kan zyn, om te beter achter de boeven en hun streken te komen, en noemt hy dit feit «onbedui dend*, in vergelyking met de bombarie, die er omheen gemaakt is. En eindelyk in de N. R. Ct. wederom, de corresp. uit Andelst, die van 't kersenpluk ken vertelt en dan leukweg meedeelt, dat elke plukker per dag op z'n minst >'n bórltje of ach nar binne wip* en die dat dan, met 'n trap naar de «heelonthauwers* werkelijk niet erg vindtoch neen I acht borrels per dag, of tien, of twaalf stomdronken zie je de lui immers nooit I Dat is nu nog, voegt Onze Courant hier aan toe, onze vrijzinnige Pers op haar best I In de plaatselyke kranten en blaadjes gaat het er soms nog anders naar toe. Zulke zaken te lgzen is in het eerst wal- geiyk, maar spoedig gewend men er aan en langzamerhand maakt deze pers dan haar slachtoffers. Het Postwetje. Naar De Res.b. verneemt, zou het voor nemen bestaan het postwetje met 1 September of 1 October in te voeren. Men weet, dat het wetje de invoering van briefport- en drukwerk-verlaging inhoudt. ALKMAAR, 5 Aug. 1908. Het Doelenveld zal met de kermis wederom door het circus Corty Althoff bezet zyn. Zondag 2 Aug. j.l. hield de Postduiven- vereeniging «Alcmaria Victrix* hare eerste kaswedvlucht met jonge duiven van Eind hoven. De duiven bereikten hunne hokken als volgt: le duif van J. H. Porck 10.38,452e duif van P. L. Volkers Jr. 10.46.193e duif van D. Oostwouder 10.47.36; 4e duif van D. Oostwouder 10.47.365e duif van J. H. Porck 10.48,52 6e duif van D. Oostwouder 10.51.32 7e duif van D. Oostwouder 10.51.32 en 8e duif van J. Huiberts 10.51.35. Tot onderwyzer aan het Rijksopvoedings gesticht alhier is benoemd de heer H. A. Wester te Zwolle. De heer C. G. Schraag alhier slaagde te Amsterdam voor het examen hoofdakte. Tot onderwijzeres aan de R. K. school te Egmond a/Z is benoemd mej. J. Sernee en tot onderwyzeres aan de R. K. school te 't Zand mej. M. G. Stephanus. Uitslag van de door B. en W. dezer gemeente op Maandag gehouden herbesteding van het vernieuwen en verbreeden van een ijzeren ophaalbrug (Boompoortsbrug) alhier. Ingekomen waren 2 biljetten, nl. van J. Huiberts alhier, voor f 4343 en van de firma Spruit en Wils alhier, voor f 4400. Gegund aan J. Huiberts. Door de directie der Holl. IJ. S. M, is aanbesteed: Het maken van een sein op het westelyk Stationseiland te Amsterdam, in verband met de vernieuwing van den westelijken viaduct. Raming f 11.500. Minste inschryver O. Hartog alhier, voor f 10.874. Uitslag veiling by afslag gehouden door not. Gottmer te Obdam in het café «De Kroon* te Alkmaar, dd. 3 Aug 1908. 1. Een woon- en winkelhuis met erf a. d. Achterdam alhier, wyk no. 29, groot 1A. 43 c.A. Str. de heer J. J. Hofstee f 2000. verhoogd door Van der Waal met f 110. 2e. Een pakhuis a. d. St. Jacobstraat alhier, wyk no. 28, groot 28 c.A. Str. de heer T. J. Amersbeek qq. f 585.—, verhoogd door J. Kramer qq. met f 45.—. Perc. 1 en 2 verhoogd door W. van Vuure qq. tot f 2775,—. OUDORP. Bij gunstig weer, genoegzame deelneming en onder veel belangstelling had Maandag onze harddraverij plaats. Na een hardnekkigen stryd kwamen als prijswinners uit: «Auto* van den heer P. Blom, pikeur M. Morsch, le prys«De Vrome* van den heer M. de Koning, pikeur C. Spil 2e prys; «Snel* van den heer Jan Helder, pikeur Jb. Helder, 3e prys. Na afloop werden door den EdelAchtb. heer Burgemeester de prijzen uitgereikt en een woord van dank gebracht aan allen, die deze harddravery finantieel hebben gesteund. Na nog eenige uren in vroolyke stemming te hebben doorgebracht ging ieder, zonder de minste stoornis, in goede stemming huiswaarts. BERGEN. Onder vele blijken van belang stelling herdachten Zondag de EdelAchtb. heer Van Reenen en de heer Burger den dag, waarop zij vóór 25 jaar respect, tot secretaris en ontvanger dezer gemeente wer den benoemd. Aan het diner, dat bij deze gelegenheid op huize Kranenburgh plaats had, zat de Raad dezer gemeente aan. Door Bergen's Fanfare werd de feestavond met muziek opgeluisterd. Laten wy hopen dat het den jubilarissen vergund zal zyn hunne betrekking nog vele jaren tot heil dezer gemeente waar te nemen. EGMOND AAN DEN HOEF. Zondagmid dag had een verpleegster, woonachtig te Oudkarspel, het ongeluk van haar fiets te vallen. Dit kwam zoo ernstig aan, dat zy bewusteloos op den weg bleef liggen met een vrij groote bloedende hoofdwonde. Door voorbygangers geholpen werd de dame op de grasberm gelegd, afgewasschen en verder verzorgd. Na een goed half uur was zy in zooverre hersteld, dat ze loopend naar Den Hoef kon komen, vanwaar zij per rijtuig naar Alkmaar werd vervoerd. De oorzaak van het ongeval was het hand aan hand ryden, wat op een drukken weg altijd hoogst gevaarlyk is. RINNEGOM. Zondagavond kwamen de leden en enkele donateurs van het Kruis- verbond «St. Bernardus* in het Vincentius- gebouw bijeen ter bespreking van het bede vaartplan. Besloten werd dit jaar op 23 Augustus a.s. naar de Runxputte op te trek ken, Het programma zal door den eerw. adviseur opgesteld worden. Alle parochianen, zoowel van Rinnegom, als van Egmond aan Zee kunnen aan deze bedetocht deelnemen, welke met een korte byeenkomst in de kerk te Rinnegom begonnen en met een danklof aldaar zal gesloten worden. Het vorig jaar namen ongeveer 400 per sonen aan deze bedevaart deelhet is te hopen, dat dit jaar een even groot of zoo mogeiyk een nog grooter aantal naar de heilige plaats zal optrekken. EGMOND AAN ZEE. De heer Van Schaik liet Maandagavond wederom het harmonie- gezelschap van Egmond aan den Hoef in zyn muziektent concert geven. Ofschoon het weder tameiyk guur was, bleek het getal hoorders toch niet gering. Ons werd ten minste meegedeeld, dat het auditorium aog niet zoo groot was geweest dit jaar. Een bengaalsche verlichting sloot bet concert. SOHOORL. De heer C. A. Keyser alhier slaagde te 's Gravenhage voor het examen hoofdakte. LANGENDIJK. Zaterdag j.l. werd te Broek op Langendyk een vergadering ge houden van vaste en losse arbeiders bij den haudel in groenten aan den Langendijk. Met de afschaffing van het fooienstelsel kon men zeer wel meegaan, maar het was vooral ten opzichte van de gevolgeD, dat men besloot zich (e vereenigen. Er werd besloten, dat men f 2.50 per dag zou bedingen en een vereeniging zou stichten, om voortdurend de belangen der genoemde arbeiders te kunnen behartigen. Tot nu toe werden de bloemkoolen alle in manden gepakt, verzonden. Deze manden werden gemaakt op de manden makerijen te Broek op Langendijk en te Noordscharwoude. Thans echter worden kisten gemaakt, waardoor de timmerlieden meer werk krijgen. Voor de mandenmakers is het veranderen van verzendingsmateriaal een zware slag. Zaterdagavond vergaderde in het lokaal van den heer A. Kist de plaatselyke geheel- outhouders-vereeniging aan den Langendyk. Aanwezig waren 25 leden. Tot colporteurs werden aangewezen de -heeren P. Zeeman te Zuidscharwoude en J. Glas te Oudkarspel. Tot vice-voorzitter werd gekozen de heer J. du Burck te Zuidscharwoude en tot vice- secretaris de heer P. Zeeman aldaar. Een schryven was ingekomen van de afd. van den A. N. G. O. B., waarby het bestuur meedeelde, niet aanwezig te zullen zyn op de huishoudelyke vergadering, om over de voorstanders quaestie te spreken. Door den penningmeester van laatstgenoemde ver eeniging is n.l. de contributie van de voor standers geind, wat geheel in stryd werd geacht met de genomen besluiten, om de vereeniging te reorganiseeren. Hierby komt, dat de schulden geheel voor rekening der gereorganiseerde vereeniging worden gelaten. Door een der bestuursleden werd deze handel- wyze als zeer laakbaar gekwalificeerd. Nog maals zal een conferentie worden aangevraagd aan de afd. van den A. N. G. O. B, om de zaken nader te bespreken. Verder werd besloten het orgaan van de Ned. Vereeniging te lezen, n.l. De Blauwe Vaan, voorloopig voor 6 maanden. Blijkt deze beter te bevallen dan de Geheelonthouder, dan zal een definitief besluit worden genomen. De contributie voor het lidmaatschap werd op een minimum van 60 ct. bepaald, terwyi ieder wordt vrij gelaten daarboven te gaan. NOORDSCHARWOUDE, De gemeentere kening sluit met een ontvangst van f 12121,05 en een uitgaaf van f 12054,13, alzoo met een batig slot van 66,92. Van achterstallige posten van landhuur is op 't oogenblik nog ongeveer f 250 te vorderen. N. NIEDORP. Ter voorziening in de vaca ture J. Wyn is benoemd tot wethouder de heer P. Koopman. SCHERMERHORN. Verleden Woensdag vergaderde de Raad dezer gemeenteaan wezig waren alle leden. Na opening door den voorz. en voorlezing der notulen van de vorige vergadering, die onveranderd wer den vastgesteld, werd door den secretaris medegedeeld dat Ged. Staten hebben goed gekeurd de regeling van de jaarwedden van het onderwijzend personeeldat het maken van een spreekcel in het postkantoor is opgedragen aan den heer S. Kan voor eene som van f 120, welk werk reeds byna is verricht, terwyi reeds eene opname is gedaan door den heer Inspecteur der Posteryen en Telegraphie en den heer afdeelings Ingenieur der Telegraphie, welke heeren nog eenige veranderingen hebben bepaalddat bij de dezer dagen gehouden kasverificatie van den gemeente-ontvanger boeken en kast in juiste orde zijn bevonden, en aanwezig was een bedrag van f 726,11dat is ingekomen een bericht van de Gezondheids Commissie te Purmerend, dat deze gemeente als aandeel in de kosten ten behoeve dier Commissie verschuldigd is een bedrag van f 20 76. Mede is ingekomen van de gemeente Leek een schrijven, om adhaesie te betuigen aan een door haar te richten verzoek aan de regee ring in zake de Woningwet. De voorz. stelt voor dit schryven voor kennisgeving aan te nemen, terwijl de heer Alblas het verzoek gaarne wil ondersteunen. Met algemeens stemmen wordt het voorstel Alblas aangeno men, Vervolgens wordt voorgelezen een schrijven van de commissie tot wering van schoolverzuim, om, aangezien zij dit jaar zooveel malen moet vergaderen, eene belooning voor hare werkzaamheden, gelykstaande met die, welke in 1902 is gegeven (f30). Op voorstel van den heer Wester hof wordt met algemeene stemmen (de heer Govers hield zich buiten stemming) goedgekeurd eene tegemoetkoming van f 15 toe te staan. Is verder ingekomen een verzoek van de Tuin bouw vereeniging «Schermerhorn en Omstre ken* om voor hare dit jaar te houden tentoonstelling eene subsidie te verleenen van f 25 a f 35 voor het plaatsen van een ten toonstellingstent of voor de tentoonstelling een der lokalen van de school af te staan. De vereeniging vraagt deze subsidie of loka liteit, omdat de tentoonstelling dit jaar zal worden gehouden op den alhier te vieren Koninginnedag en dan geen koffiehuiszalen of kolfbanen beschikbaar zyu. De heer Wes terhof stelt voor één dezer verzoeken in te willigen, aangezien het hier geldt een vak- tentoonstelling, en wel van den tuinbouw, die voor onze gemeente eene belangryke bron van inkomsten is. Met algemeene stemmen wordt besloten sen der lokslss-?""" de school voor dit doel af te staan. Verder is ingekomen een verzoekschrift onderteekend door de bewoners langs het Zwet in wyk B, dat ook in dit deel van de gemeente ver lichting worde aangebracht, en aangezien zij slechts één postbestelling daags hebben, by de bevoegde autoriteiten een tweede bestelling aan te vragen. Wat de verlichting aangaat, wordt besloten dit jaar wederom 3 a 4 lantaarns te plaatsen en zal ook met dit deel der gemeente rekening worden gehouden. Ook zal eene tweede postbestelling worden aangevraagd. Vervolgens worden ingediend de rekeningen der gemeente en van het Burg. Armbestuur, welke zullen worden nagezien door een hiervoor benoemde com missie, bestaande uit de heeren Alblas, Govers en Nierop. Daarna worden benoemd tot zetters van de personeele belasting de heeren J. Dikker en J. Rolffde periodiek aftredenden waren de heeren J. Dikker en W. Hartog, welke laatste niet meer in aan merking wenschte te komen. Bij de rondvraag maakt de heer Govers de opmerking, dat hem bij het beproeven der brandbluschmid- delen is gebleken, dat enkele dingen zich niet in goeden staat bevinden of ontbreken, De voorz. antwoordt hierop, dat hierin reeds is voorzien. Ook wilde de heer Govers, wegens de uitgestrektheid der gemeente, gaarne een vaBte brandweer zien aangesteld, uitsluitend samengesteld uit binnen de kom der gemeente wonenden. Besloten wordt dit voorstel in nadere overweging te nemen en te verdagen tot eene volgende vergadering. Daarna sluit de voorz. de vergadering. Voor de viering van het a.s. Konin- ginnefeest, begin September, is het bestuur der vereeniging «Schermerhorn's Belang* reeds druk aan het plannen maken. De verschillende punten van het programma, welke we hoorden opnoemen, beloven weder veel goeds. We mogen wel vast verklappen, dat het plan bestaat verschillende spelen te houden (geheel andere dan het vorige jaar), de dorpstraat te versieren, een vuurwerk te ontsteken, luchtballons op te laten enz. Naar we hopen zal op de inteekeniysten flink geteekend worden, opdat Schermerhorn nog weder eens kan toonen, hoe het een nationaal feest weet te vieren. LIMMEN. Vrijdag 31 Juli vergaderde da Commissie tot viering van den Koninginne dag. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat nog in kas was f 37.99, terwijl het thans ingezamelde bedrag f 168 24 groot was, zoodat de Commissie te beschikken heeft over f 204.23. Het pian is gemaakt om den dag te beginnen met een optocht van schoolkinderen, waarna deze zullen onthaald worden op lekkernyen en hun bovendien een prys zal worden uitgereikt. Hierna beginnen de volksspelen. By genoegzame deelneming zullen deze bestaan in: «hemdenraee te

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2