E&. Kath. Nieuws- eat Jiflwe^tentietilad voor Moori-llolland. feuilleto£ No. 64 Zaterdag- 8 Augustus 1908. 2"* Jaargang Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Buitenland. Ambachtschool. AVONDCURSUSSEN Gemeentelijke Burgeravondschool Avondschool v, Handwerkslieden. Inschrijving van Leerlingen Uit stormachtige Dagen. Verzekering tegen Werkloosheid ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERYENTIËN i Tan 15 regels80 cent. Elke regel meer6 a Reclames per regel15 in het Schoenmaken, Behangen en Stoffeeren en voor gezellen in het Kleedermakersvak. De inschrijving van leerlingen in boven genoemde vakken, zal gehouden worden op Zaterdag den 22 Augustus a.s., des avonds van 79 uren en op Maandag 24 Augustus a s., des namiddags van 2—4 uren in het gebouw der school. De Directeur, H. VAN DER HEIJ. met daaraan verbonden leder met 2-jarlgen Cursus, te ALKMAAR. aan bovengenoemde inrichtingen voor den cursus 1908/1909, zal plaats heb ben op Donderdag 20 Augustus voor leerlingen van den vorigeu cursus der Burgeravondschool en op Vrijdag 21 Augustus voor hen, die de school voor het eerst wensohen te bezoeken, telkens des avonds van 7 9 uren, in het ge bouw der Burgeravondschool. Zjj, die een bewijs kunnen overleggen, -ran met vrucht het lager onderwijs aan eene openbare of bijzondere school ge noten te hebben, worden van het ver- eischte toelatings-examen vrijgesteld. Het schoolgeld bedraagt f 5.per leerling, f 2.50 voor wien dit te bezwa rend is en geheel vrij voor hen die geen schoolgeld betalen kunnen, ter beoor deeling van Burgemeester en Wethou ders. Voor zoover er plaatsruimte is, kunnen oud leerlingen die aan het einde van den vorigen cursus het diploma out vingen, en leerlingen uit omliggende gemeenten de laatsten tegen het hoogste schoolgeld worden aange nomen. Tevens wordt nog medegedeeld, dat zij die meer dan tweemaal in de maand zonder noodzaak de lessen verzuimen, van de inrichtingen kunnen worden ver wijderd. Ouders en voogden gelieven hiervan goede nota te nemen. De Directeur, H. VAN DER HEIJ. Roman uit het Duitsch, van Eerman Eirschfeld, bewerkt voor »ON8 BLAD«. 18) ,Qy ke.it toch het huisje van moeder Gregoire op den heuvel aan den boschrand Het is ledig en onbewoond, Binds de oude met hare kleinzonen zich daaruit verwijderde, en het wordt als een spookhol door de dorps bewoners vermeden, daar moet gij n verber gen. Ik voorzie u des avonds, als het don ker is, van voedBel twee dagen lang, en op den derden dag vieren wy het rozenfeest van wijd en zijd stroomt het volk uit den omtrek naar het feest. Niemand zal acht op u slaan, wanneer gij in de duisternis uwe schuilplaats verlaat en uit La Charette weg trekt, om de grenzen te bereiken. Ik bezit een der witte papieren met Jean'e handtee- kening en zegel voorzien, waarop hij in naam Oer republiek zijn bevelen schrijft, en waar van hij er mij een gaf als bewijs zijner macht, maar vergat het terug te vorderen, of geloofde dat ik het vernietigd had. Ik bewaarde het en nu zal het u tot heil ver strekken, tot vrijbrief, om ongehinderd namens dean Rollan als trouw aanhanger der republiek door het land te reizen'. •En gij, Marieriep Felix, «zult gij mij volgen, als ik om u mijn ellendig leven in vei ligheid heb gebracht Slechts voor dezen prijs door liefde goed te maken, wat ik eens in hoogmoed en onrechtvaardigen trots tegen misdeed wil ik trachten, mij te ?edden<. Wegens uitstedigheid, wor den Heeren Correspondenten en Agenten beleefd verzocht, van 9 tot 19 Augustus geen brieven enz. te zen den aan het persoonlijk adres van ondergeteekende, doch uitsluitend aan de Redactie of Administratie van Ons Blad, Hoogstraat, Alkmaar. HENRI H. VAN CALKER. i. Om de belangstelling voor een zaak op te wekken, moet men beginnen met de kennis daarvan onder de menschen te verspreiden, beweert men dikwijls, en terecht, want bij de bestrijding van werkelijk sociale misstanden ondervindt men vaak, door bet slecht onderlegd zijn van de groote menigte, zoo weinig deelneming, dat van medewerking geen sprake isja, het gebeurt somtijds, dat de beste bedoelingen en geschikste plannen worden tegengewerkt, zelfs door belanghebbenden. Toch is het wenschelijk, dat niet alleen zij, wie het direct aangaat, zich van de verschil lende vragen op de hoogte stellen, ook de ontwikkeling en belangstelling van buitenstaanden is van groot gewicht, want iedereen moet medewerken tot de oplossing van het sociale vraagstuk. Deze beweegredenen hebben, dunkt ons, bij den heer C. D. Wesseling, lid van den Raad der gemeente's Graven- hage, voorgezeten, toen hij besloot de „Sociale Studiën" der uitgevers vennoot schap „Futura" te verrijken met een brochure over de Verzekering tegen Werkloosheid. Ook wij willen nu trachten, om, aan de hand van genoemde brochure, onze lezers in een paar artikeltjes een be knopte uiteenzetting te geven van dezen ernstigen socialen misstand, n.l. de onvrijwillige werkloosheid en de op lossing daarvan, o.a. de verzekering tegen de geldelijke gevolgenterwijl wij hen, die een ruimeren blik op deze zaak wenschen te werpen, met succes kunnen verwijzen naar het werkje van den heer Wesseling, wat, naast een uitvoerige uiteenzetting, ook vele bron nen opgeeft voor diepere studie op dit gebied. Wanneer wij ons voorstellen een arbeider, die de noodige kracht en vaardigheid bezit en daarbij den wil heeft, zijn gaven te gebruiken, om voor zich en zijn huisgezin op menschwaar- dige wijze in het levensonderhoud te •Eerst moet gij u zelf redden, opdat de doodsangst, die thans mijne ziel vervult, ver- dwijne«, zei Marie ontwijkend, •Doch laat ons nu gaan, er zijn geen menschen meer op den weg, de schemering is aangebroken, moge deze den intocht van den laatste der Charette's op zijn eigen grond en goed, waarheen hij als een dief komt geslopen, begunstigen. O wanneer, wanneer zullen deze stormachtige dagen eindigen Wanneer zal de dag des lichts voor ons allen aanbreken De jonge man wees omhoog naar den licht beschaduwden avondhemel. •Het zal dagen', zei hij ernstig, >geloof dit zeker, meisje. Zie omhoog, verdwenen is de zon, maar vreest gij, dat deze wolken, die het begin van den nacht aankondigen, haar verhinderen opnieuw in haar stralen glans te schitteren? Laat blinde waan vrij met het heiligste spelen en zijn donkere schaduwen werpen wel hem, die achter dien waan in den geest de zonne ziet, en die zonne, Marie, is de hoop l« De dag van het feest was aangebroken. Het dorp praalde vol guirlanden met bloe men en linten versierd, en lichtend en koeste rend blikte de zon uit den hemel neder. In bonte rijen bewoog de menigte door elkaar, en het was kermis op het dorps plein rondtrekkende zangers, kunstrijders, wilde dieren, alles lokte met zang en muziek de verbaasde dorpsbewoners tot bewonderen en het geven van assignaten want ook in de provincies werd het zilveren geld reeds schaarsch uit hun geldbuidels. Plotseling echter verstomde het rumoer- De groote klok der dorpskerk kondigde voorzien","stemt het ons dan niet treurig, wanneer wij bedenken, dat vele van zulke mannen geen gelegenheid kunnen vinden tot werken en met hun gezin dagen lang gebrek moeten lijden Menige aalmoes wordt aan velen van hen uitgereikt, maar er zijn misschien nog meerderen, die. niets ontvangen. Daarbij komt, dat aalmoezen het pijn lijke van het gebrek wel eenigszins kunnen verzachten, maar om verbete ring in de maatschappelijke orde te brengen, zijn zij niet in staat. Op een andere manier moet dus worden inge grepen, zooals wij hier beneden zullen zien. Sedert den tijd dat de vruchten van den arbeid alleen voor eigen gebruik bestemd waren, vinden wij in den loop der geschiedenis telkens de werkloos heid terug. De oude Grieken en Romei nen reeds hadden daartegen wetten uitgevaardigd, welke echter lang niet afdoende waren om het euvel geheel te bestrijden, ofschoon de werkver schaffing en kolonisatie reeds een ta melijke verbetering 'aanbrachten. Ook in de middeleeuwen vindt men in Engeland een groote werkloosheid bij den landbouw, waardoor tienduizenden tot den bedelstaf werden gedoemd. Toch halen de meeste feiten der oudere geschiedenis het niet bij de treurige toestanden onzer moderne tijden, waarin de toepassing van den stoom op de nijverheid, de sterkere verdeeling van den arbeid in de groot-industrie en de opeenhooping van het kapitaal in de handen van enkelen, de grondoor zaken der vele werkloosheid zijn te noemen, terwijl de samenwerking van verschillende omstandigheden dikwijls de onmiddellijke oorzaak is van het op sommige tijden zoo groote aantal werkloozen. Het zou ons te ver voeren, zoo wij hier ook uitgebreide verslagen en sta tistieken aanhaalden, om den omvang der werkloosheid van de laatste jaren in ons land aan te toonen. Alléén I willen wij hier, voor de duidelijkheid, 8 een paar cijfers geven uit een berekening van den heer Wesseling. In het najaar van 1906 hadden zich aan de verschil lende arbeidsbeurzen in Nederland aan gemeld 3155 personen; slechts 1504 kon men een betrekking wijzen, zoodat er dus 1651 der aangemelden werkloos bleven. En hoevelen zijn er, die zich niet aan deze beurzen hebben opge geven? De toestand in het najaar 1907 is, zooals een ieder zich nog levendig het uur aan waarop het tot rozenkoniDgin gekozen meisje feestelijk zou worden afge haald, en dat op het groote kerkplein met de teekenen zijner waardigheid, een diadeem van bloemen en een staf m6t loof omslin gerd, zou bekleed worden. Onder hooge boomen, wier takken zich met het eerste lentegroen tooiden, was een estrade opgeslagen, beBtemd voor de koningin en haar gevolg de treden en de vloer waren bestrooid met bloemen. De dorpsmuzikanten die den stoet openden, speelden een opgewekten marsch, daarna volgde een schaar jonge meisjes. Liae, de nicht van Laroche, was er niet bi] om den gevreesden mond van het nijdige meisje tot zwijgen te brengen, had men haar uitgekozen om eveneens een eerepost te bekleeden en op een fluweelen kussen den bloemkroon voor Marie te dragen, waarmee op de estrade het hoofd van de zuster van Jean Rollan zou gekroond worden. Maar Lise was reeds in den vroegen morgen verdwenen en ner gens te vinden geweest, een andere moest haar vervangen. Daar kwam, door een eeregevolg begeleid, Marie zelf. Een eenvoudig wit kleed omhulde bare slanke, sierlijke gestalteheur blond haar was in afwachting van den bloemen- tooi, niet versierd. Langzaam onder het ge juich der menigte schreed zij voort, een gemaakt lachje lag op haar aangezicht, doch hare ziel was niet bij het feestzij dacht slechts aan hem, aan zijn redding. De stoet was op het feestterrein aan gekomen. De jonge meisjes schaarden zich in twee rijen tot aan de estrade, luider weerklonk het gejuich, schetterden de trompetten. Reeds lichtte Marie den voet op, om de herinnert, door de zoogenaamde crisis nog veel treuriger geweest. Bij het zien van zulke netelige omstandigheden voor de arbeiders, zijn gelukkig echter velen aangespoord, om de middelen ter be strijding der werkloosheid aan te vatten en zoo nuttig mogelijk te gebruiken. Deze bestrijdings-maatregelen zijn van tweeërlei aard nl. die, waardoor men de werkloosheid tracht te voorkomen: de arbeidsbeurzen en werkverschaffing, en die, welke de nadeelige gevolgen wegnemen: de verzekering. Over de twee eerste middelen willen wij nu nog eenoogenblik spreken, om de behan deling van het verzekeringswezen voor gevallen van werkloosheid tot een vol gend artikel uit te stellen. Onder arbeidsbeurzen verstaat men kantoren, waar werkzoekenden zich als zoodanig aanmelden, om door bemid deling van deze instellingen op gemakke lijke en tegelijk niet zeer kostbare wijze een patroon te vinden. Van deze arbeids beurzen wordt in den laatsten tijd steeds ruimer gebruik gemaakt en men mag deze grootere belangstelling reeds een kleine overwinning noemen op de werkloosheid. Want evenals deze beur zen op zich zelf het den werkzoekenden gemakkelijk maken voor het vinden van een betrekking binnen de plaats hunner inwoning, kan ook de verbinding van bureaux in verschillende gemeenten dikwijls de gevraagde en aangeboden werkkrachten over het geheeleland tot elkaar doen naderen en evenwicht hou den ia den toestand van den arbeid. Doch niet altijd zal dit gelukken, want bij groote slapte in verschillende takken van handel en nijverheid, zullen de arbeidsbeurzen, die wel aanwijzen, waar werk is, maar het niet zelf kunnen scheppen, geen kans zien om de vele aanbiedingen allen te plaatsen. In zulke gevallen heeft de werkverschaffing dik wijls goede diensten bewezen, maar uit den aard der zaak is zulk kunstmatig opheffen van werkloosheid toch op den val_teJ.0i1,'jfe"8,orVriJl:- aj4.- .■j. -j" du 'uivuuuu. A/uur eti U10D. weinig nuttigen en dikwijls overbodigen arbeid, worden groote sommen gelds verslonden, die wel eens een enkelen keer, maar niet voortdurend beschikbaar zijn, zoodat na eenigen tijd de werk verschaffing is uitgeput en de arbeiders weer op de keien zitten. Toch heeft dergelijke instelling bij voorkomende gevallen goede diensten bewezen, wat we ook boven reeds opmerkten. Het plaatselijk gemeentebestuur kan op dit gebied ook groot nut stichten eerste trede der estrade te bestijgen, toen achter haar Lise Laroche kwam aanstormen, het gelaat van haat en nijd ontsteld'. -WU1U5 t XA auCv IWIU uvuHilVUUO stem, terug, Marie Rollan, van deze plaats, zij past niet voor u 1' Bleek van schrik, als versteend stond daar het jonge meisje, terwijl een gewirwar van stemmen de lucht vervulde. •Weg mot de vredebreeksterriepen eenigen. >Men zal naar haar luisteren t< weder anderen. Boven allen uit klonk de schreeuwende toon van Lise. •Bedrogen lieden', schreeuwde zij, »dat gij een bedriegster de hoogste eer waardig acht I Niet te vergeefs heb ik de huiche laarster waargenomen, niet te vergeefs heb ik al bare schreden beluisterd. Sinds drie avonden verlaat zij, zoodra de duisternis is aangebroken, met een korf het dorpvol angst naar alle kanten rondziende, sluipt zij naar het huis, waar de oude Gregoire woonde, om na weinige oogenhlikken weder terug te keeren. Nieuwsgierigheid verteerde mij, want dat achter die tochten in den avond een geheim verborgen zat, stond bij my vastwel durfde ik niet in het huis te gaan, opdat de booze geesten, die daar wonen, mij geen geweld zouden aandoen, maar ik hield trouw de wacht en loerde en loerde, tot ik heden morgen voor een vervallen venster het gelaat van een Blanken jongen man ontdekte. Ik vermoed, dat het een aristocraat is, dien zij, God weet tegen welke belooning, in zijn vlucht wil bijstaan ziet eens, ziet, hoe zij siddert, hoe bleek zij wordt, ziet zóó iemand er onschuldig uit •Mijn nicht heeft gelijk riep Laroche, die zich onder de menigte bevond en, zich door werken, welker uitvoering niet dringend zijn, uit te stellen tot den slappen tijd. Voor de gemeente zal dit soms wel wat duurder uitkomen, door dat men dan dê meest geschikte ge legenheid heeft laten voorbij gaan, maar in het belang van de burgers zelf en wel van die burgers, welke het meest hulp en steun noodig hebben, kan men zich gemakkelijk een klein geldelijk nadeel getroosten. Duitschland. Zeppelin en zijn luchtballon. Meermalen reeds maakten wij te dezer plaatse gewag van de hoogst merkwaardige vorderingen van graat Zeppelin in zake het besturen van luchtballons. Telkens lukten ziju proeven beter en beter en reeds meende men een geheel bestuurbaar luchtschip te bezitten. Zelden echter was de nieuwsgierigheid van geheel de wereld, mogen wij wel zeggen, zóó hoog gespannen als Dinsdag, toen graaf Zep pelin 24 uren in de lucht zou blijven om, in tegenwoordigheid van een ambtenaar van het Duitsch ministerie van oorlog, langs een vooraf omschreven weg op den vasten bodem te landen. Lukte dit, dan zou de Duitsohe Regeering het bestuurbare luchtschip van Zeppelin aankoopen. Het was Dinsdag een stralende ochtend, de reis langs den Ryn over Schaffhausen, Bazel en Straatsburg in de richting van het doel, Mainz, begon onder de beste voortee kenen en werd een ware zegetocht. Daar kwam het eerste ongelukje aan een schroef om zes uur 's avonds. Op een kleine schip brug, midden in den Rijn bij het om zijn wijn bekende Nierstein opzettelijk neergelegd om een kortstondige landing mogelijk te ma ken, in geval er iets onklaar raakte of er voorraden aan te vullen waren, moet Zeppelin met zijne werktuigkundigen Dinsdagavond vier uren lang bezig geweest zijn met het her stellen van een schroef. De menigte van dui zenden by duizenden in het rond was teneer- geslagen. Om half tien eindelijk was de avery hersteld, werkten de schroeven weer en ver* volgde het luchtschip, met twee lichten op, de reis naar Mainz. Om elf uur kwam het daar aan en by Strassenbrücke nam het zyn draai, om de nachtelyke thnisreis te aan vaarden. Die ging weer langs den Ryn tot by Karlsruhe, en vervolgens zuidoost, met 3 een kleinen omweg over Stuttgart, in de rich- ting van Konstans. Jammer genoeg heeft de Zeppelin hare vierentwintiguursreis niet kun- - nen volbrengen. 1 door de ryen dringend, vóór Marie ging 1 staan. •Is het waar, burgeres Rollan, waarvan dit meisje u beticht Marie verzamelde al hare krachten. •Neen', zeide zy met stokkende stem, »lk weet van een jongen man niets af«. •Dat zullen wij zienriep Lise triom- feerend>ik heb mijn neef Anbain onder het huis op wacht gesteld, geen muis kan uit deur of venster slnipen zonder opgemerkt te worden en zyn geweer is geladen. Gy echter, burgers, komt u zelf overtuigenlie eisch, dat Marie Rollan ons vergezelle, om zelf te bewijzen, hoe zij de eer onwaardig is, die gy aan deze huichelaarster hebt toe bedeeld. Gy zijt toch zeker niet bang voor het spookhuis ging zy spottend verder, •een heele menigte en op klaarlichten dag bovendien •Wij vreezen niets', riep iemand nit de menigte, >de waarheid moet aan het licht komen, en wee haar, zoo zy ons bedrogen heeft l< Op dat oogenblik kwam Jean op de plaats aan, hy was een der ijverigsten. •Als commissaris van het district La Charette,' riep hij, >beveel ik u, my oogen- blikkelijk te volgen, om ons oogenblikkeiyk van de waarheid der aanklacht te overtnigen, die Lise Laroche tegen myn zuster durft aanvoeren.' Marie was op dit oogenblik den broeder als haren natuurlyken beschermer tegemoet gesneld. >Jean,< fluisterde zy, voor hem alleen verstaanbaar, >red hem, red hem, het is Felix.' Jean stiet baar ruw terug. (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1