Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Woensdagmiddag bi] een onweersbui is bet luchtschip van Zeppelin om drie uur van zijn ankers geslagen. Het luchtschip raakte in brand, ontplofte en is vernietigd. Verschei dene menschen zijn gekwetst. Zeppelin is ongedeerd, maar wanhopig. Zoo luidde het telegram en daarmede waB aan vele verwachtingen den bodem ingeslagen. Toch blijft de dag van Woensdag een histo rische dag voor de luchtscheepvaart, die op tien jaren vernuftigen, onvermoeiden arbeid de kroon gezet heeft en aan Duitschland recht geeft op een eerepalm. De bestuurbare luchtbol, waarvan niemand minder dan Helm- hols voorspeld had, dat hij nooit werkelijk heid sou worden, heeft zijne bruikbaarheid voor luchtreizen bewezen en wacht nog enkel op grootere volmaking, om wie weet aan welke doeleinden nog dienstbaar gemaakt te worden. Op 60 jarigen leeftijd is Zeppelin begonnen ileh eerst als amateur daarna als technicus, met het vraagstuk van den bestuurbaren luchtbol bezig te houden. Den lsten Juli 1900 steeg sjjn eerste luchtschip op. Deze eerste veelbelovende tocht duurde maar 17 minuten, waarin 6 K.M. werden afgelegd. Op 21 Oc tober van hetzelfde jaar bleef het schip 28 minuten in de lucht. Daarna begon Zeppelin aan het bouwen van een nieuw type, dat op 17 Januari 1906 opsteeg en in den nacht daarop door een orkaan vernield werd. Maar den 9den October 1906 was Zeppelin's derde schip al klaar en bewees zijne bestuurbaar heid. Na herhaalde oefentochten kon Zeppelin den lsten Juli een uitstapje naar Zwitserland boven de drie meren maken. Den l&den Juli heeft de groote tocht niet mogen doorgaan, doordat het luchtschip bij het verlaten van de ballonloods ernstige averij opliep. Thans ligt de ballon vernield en het is wel wreed, dat Zeppelin dit heeft moeten ervaren, zoo kort nadat hij, op 70 jarigen leeftijd, de kroon op het werk van zijn levensavond meende te zien. Oelukkig is hij, bi) bet ongeluk, ongedeerd gebleven, en, in dien hj) den moed heeft om andermaal te beginnen, zal Duitschland hem stellig de middelen ertoe verschaffen. De beteekenis van hetgeen hj) heeft bereikt, wordt door een ramp als deze in geenen deele verkleind. Frankrijk. Te laat. Ben der gevolgen van den anti-godsdien- stigen geest, welke thans in Frankrijk heerscht, was ook de afschaffing der preventieve cen suur van staatswege op de tooneelspelen. De Staat had zich niet te bemoeien met wat er in de schouwburgen werd opgevoerd, zoo redeneerde men en men onttrok ^gn den Staat het toezicht daarover Met welk gevolg? Leest, wat de vorige week in een Parij- schen schouwburg voorviel. Er werd een revue opgevoerd waarin het wemelde van schimpscheuten en hatelijk heden aan het adres van de regeering. Het publiek vond, dat de geestigheden van een verwerpelijk allooi waren, en gaf teekenen tan afkeuring. Maar de spelers deden of zjj niets merkten en gingen nog verder door een spotlied te zingen, waarin het voorge nomen huwelijk van president Fallières' doch ter met den heer Jean Lanes op stootende wijze werd behandeld. Nu werden de bezoe kers van den schouwburg in ernst booszjj dwongen de acteurs, de vertooning te staken, en eischten dat bjj wjjze van genoegdoe ning onmiddellijk de Marseillaise zo" worden gespeeld. Aan dien eisch werd dai ook voldaan, en het publiek hoorde het volki lied staande aan. Zóó ver is het dan gekomen, dat het vol zelf censor moet spelen, wijl de Staat er zie, niet mede bemoeit 1 't Is werkelijk prachtig I Bn teekenend i, het, dat bladen als de Temps de houdin^ van het publiek goedkeuren. Het berouw komt echter te laat en al^ een andere op sensatie beluste directie d(, afgestrafte wil navolgen, ia er geen wet, di^ zulks verhinderen kan I Engeland. Uit het leven van koning Eduard. Sedert koning Bduard de kroon van En geland draagt, is hjj wel een der mannen in Groot-Brittannië, die 't minst over vrijen tjjd kunnen beschikken. De arbeidslast, dien de koning op zich moet nemen, is buitengewoon groot en dat hjj 't met dezen last kan klaarspelen, heeft hj) alleen te danken aan de streng doorge voerde regelmatigheid van zjjn leven en zjjn manier van werken. Ofschoon de koning zich in verhouding laat ter ruste begeeft, staat hjj toch zeer vroeg ophjj gebruikt een kop koffie en begeeft zich aanstonds in het groote vertrek, dat men zjjn bureau zou kunnen noemen. Hier wachten reeds de papieren en kran ten, die hjj in den vorigen nacht niet heeft kunnen afdoen. Want iederen avond ontvangt de koning van den eersten minister of van een der andere leden van het kabinet een nauwkeurig rapport over de verhandelingen van dien dag in het parlement en deze dik wijls zeer omvangrijke mededeelingen boeien hem tot diep in den nacht. Met potlood maakt hjj aanteekeningen en den volgenden morgen zorgt zjjn particuliere secretaris, lord Knollys, voor het rangschikken dezer papie ren, die steeds bewaard bljjven. Het arbeidsvertrek van den koning in Buc kingham Palace is een groot, ruim vertrek met strengen eenvoud gemeubeld. Aan een der vensters staat de schrijftafel des konings en daarop liggen in voorbeeldige orde de for mulieren, papieren en stukken, die de koning noodig heeft, gerangschikt. Tegenover de schrijf tafel staat een fauteuil en daarnaast een klein tafeltje met pijpen, sigaretten en sigaren, want de koning is een sterk rooker. Aan de andere zijde van het buroau staat een groot schrijfbureau, waaraan lord Knollys arbeidt, en hier staat ook de telefooD, die verbieding mogelijk maakt met de andere gedeelten van het paleis. Sedert korten tijd staaf ook een derde schrijfbureau in 't vertrek, waaraan de prins van Wales arbeidt, die zijn vader reeds in het afdoen der staatszaken te hulp komt. Om half elf gebruikt de koning het ontbjjt en gaat dan een uur in den tuin wandelen, waarbjj hij gewoonlijk slechts door zijn lieve lingshond, een kleine fox-terrier vergezeld wordt. Dan begint weer de arbeid en de au diënties, waarna de thee gebruikt wordt. In den namiddag brengt de koning bezoeken of vervult hjj andere officiëele plichten. Het diner wordt tusschen 8 en 9 uur op gediend en dikwijls besluit een bezoek aan een theater den dag. Maar slechts zelden heeft de koning te beschikken over een «vrijen* avond. De groote feestelijkheden, hof ballen en honderd andere officiëele plechtig heden, dwingen den monarch, zijne eigen neigingen aan de plichten van zijn ambt te onderwerpen. Eerst laat keert hij dan naar zijn arbeids vertrek terug, om voor het ter ruste gaan de bladen en de rapporten der ministers door te lezen. Italië. Een krankzinnige op 't vaticaan. Toen Dinsdagmorgen de Paus zich na de audiënties van de zaal der Zaligverklaringen naar do lift begaf, wilde een vreemd priester den H. Vader spreken. Zeer opgewonden, riep hij onafbroken, dat hij recht kwam zoeken. Men heeft hem met geweld moeten verwijderen. Later bleek, dat hjj een zekere Felix de Savigny de Paul was, van het diocees Trebi- zonde. Uit zijne antwoorden bleek, dat de onge lukkige in zijne geestvermogens geschokt was. Amerika. Brand té Chicago. Te Chicago is Dinsdag een ontzettende brand uitgebroken, veroorzaakt door 't werpen van een brandende sigaret in een hoop vod den. Acht personen verloren het leven, zes gebouwen werden in de aech gelegd, en meer dan 2 millioen schepels graan, toebehoorend aan de firma Armour en de «Union Elevator Co.* gingen verloren. Het brandende graan werd door den wind overgebracht naar eenige huizen, die eveneens in brand geraakten. De bewoners van deze huizen werden slachtoffers van het vuur. Groote boschbrand. Sedert eenige dagen woedt een reusach tige boschbrand in de uitgestrekte wouden van Engelsch-Columbia en naar het zich laat aanzien, dreigt heel het district Crow's Nest Pass te worden verwoest. De brand bedreigt de groote steenkoolmijnen in de streek en veroorzaakt eene ramp, zoo groot als sedert de aardbeving van San Fran cisco niet in dat deel van de wereld is voor gekomen. De laatste berichten gewagen van 800 doo- den, 10.000 menschen zonder dak en een schade van 50 millioen fr. Da vluchtelingen hebben geen kleeren of voedsel. De Canadeesche regeering zal geld sturen om den nood te lenigen, en de militaire overheid zendt tenten om de inwoners van Fernie aan een onderkomen te helpen. Verscheidene steden in Canada bieden dui zenden dollars voor de slachtoffers aan en er is een groote hoeveelheid meel naar de otereiguö.ewdor we» <v,o -i- rikaansche steden zenden hulp. Zaterdag en Zondag kwamen treinen vol vluchtelingen, bijna stervend van honger en dorst, te Cransbrook aan. Drieduizend hun ner sloegen een hoogst primitief kamp op. nabij de stad. De personen, die te Fernie» gebleven waren, hadden een comité gevormd, dat besloot, de stad toch verloren ziende, het kruitmagazijn in de lucht te doen sprin- gen. Bij de ontplofffng werd een man gedood. Een kamp, waar een 60-tal mannen en vrouwen bijeen waren, werd door de vlammen ingesloten en niemand kon aan den dood ontsnappen. Talrijke vluchtelingen konden Hosmer bereiken met een trein, die tusschen fwen muren van vlammen re8d.w Herhaalde lijk geraakten de wagons in brand. 250 inwoners vluchtten in de bureelen der mijn- maatschappij. Zoodra mogelijk werd hulp gebracht. Hon derden vrouwen en kinderen zjjn per bijzon deren trein naar Cranbrook gebracht. De gevangenen zijn in vrijheid gesteld en de zieken in de gasthuizen geholpen. De brand begint nu te verminderen. 150.000 mijlen bosch zijn vernield. Men denkt dat het vuur ontstaan is door vonken uit eene locomotief. Er zouden te Fernie een 70 dooden zijn. rfe verzekeringsmaatschappijen lijden omtrent lVg millioen dollars schade. 7000 huizen zijn verbrand. Een later bericht meldt nog Fernie smeult nog steeds, en het vuur bedreigt Michel, veertien mijlen ten noorden der Ekrivier. Men vreeat voor het aanwak keren van den wind. De Baskenay mijn heeft hare werkplaatsen gesloten. Tienduizend menschen zijn daar door werkeloos. Een Middenstands-Staatsenquête. Aan De Tel. wordt gemeld Eerlang kan de instelling tegemoet gezien worden van een Staatsenquête naar de ver houdingen in den handeldrijven den en in- dustrieelen middenstand, waarvoor een Staats commissie benoemd zal worden, bestaande uit leden der thans bestaande Staatscommis sie voor den Handelde venden en Indus- trieelon Middenstand, o.a. de heer M. H. G. Th. Fiedeldy Dop uit Amsterdam. Deze commissie, zal een enquête over het geheels land instellen, dat daartoe in drie deelen zal verdeeld worden. De commissie zal bestaan uit 3 subcommissies elk van 3 personen, waarvan een als voorzitter optreedt. De sub-commissies zullen in overleg en in samenwerking met het bureel der bestaande Staatscommissie werkzaam zijn, terwQl de geheele enquête en de drie subcommissies zullen geleid worden door het Tweede Kamer lid dr. D. Bos. Het blad kan hier nog aan toevoegen, dat de commissie voor het zuidelijk deel van ons land zal gepresideerd worden door dr. J. Nouwens, die voor het westelijk district door het Kamerlid mr. A. J. M. J. baron van Wijnbergen, die voor het noordelijk district door dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer. Een tegenvaller. In de Friesche gemeente Leeuwarders- deel zijn sedert eenigen tijd een zevental socialistische Raadsleden. Velen hebben van dezen, in meerderheid rooden, gemeenteraad wonderen verwacht, en voornamelijk de onder wijzers waren van oordeel, dat nu, ten op zichte van de plattelands salarissen, deze gemeente eens een navolgenswaardig voor beeld zou geven. Wat gebeurde echter Een van de zeven stelde zulk een rege ling voor, maar deze werd met algemeene stemmen ongeveer verworpen. En met zes roode stemmen voor werd een regeling aan genomen, waarbij van het geld, door de wet- Rink voor de onderwijzers bestemd, nog 170 gulden in de gemeentekas verdween. Een voorproef je van den heilstaatzegt De Vaderlander, het blad van den heer Roodhuyzen. Kamerzetel-Den Helder. Naar De Tel. verneemt, heeft de Liberale Kiesvereeniging te Den Helder den afge vaardigde van dat district, mr. Z. van den Bergh, de vraag gesteld of hij zich opnieuw beschikbaar zal stellen. Mr. Z. van den Bergh heeft daarop geantwoord, dat hg het lid maatschap van de Tweede Kamer en de functie van wethouder van Amsterdam ook nu nog onvereenigbaar acht en tevens, dat hij tegen September z'yn beslissing bekend zal maken. Waar het belang van het behoud van mr. Van den Bergh als wethouder van Am sterdam niet gering mag worden geacht en naar wU vermoeden, ook de betrokkene zelf in de eerste plaats daarmede rekening zal houden, is het niet uitgesloten, dat eerlang in het district Den Helder een vacature voor de Tweede Kamer zal ontstaan. Overdrijving. De anti rev. Rotterdammer schrijft Van socialistische zyde wordt meer dan eens aangedrongen op ontwikkeling van de werklieden. Op zichzelf niet verkeerd. Integendeel, zeer goed. Al mag er tegen geprotesteerd blijven, dat daarvoor zelf des Zondags de leeszalen geopend moeten zgn. Toch zou men, als men de sociaal demo craten hoort, meenen, dat tal van arbeiders zich bezig hielden met vrij zware literatuur. Dat valt tegen, geigk het in alle kringen tegenvalt. Zoo heeft de AmBterdameche diamantbe- werkersbond niet minder dan 8500 leden die voor het overgroote deel sociaaldemo craat zijn. En wat blijkt nu omtrent hun lust tot geestelijke ontwikkeling Daaromtrent wordt geschreven in hun Weekblad «Opvallend klein is het aantal personen die van de bibliotheken, Hilversum medege- rokend, gebruik maken. Niet meer dan 944 lezers op een vereeniging van 81/, duizend leden. Dit is bitter weinig en inderdaad niet verbigdend, als men in andere landen geschriften leest van het verlangen der arbei ders elders om hunnen kennis te vermeer deren, van hun groot verlangen naar geeste lijke ontwikkeling- Ook kunnen de 944 lezers en lezeressen die gezameigk in één jaar 22,547 boeken leenden, met hun leesliefheb- berij niet de onverschilligheid der overige zeven en een half duizend leden vergoeden. «Niet minder valt de keuze der lectuur tegen. Het is in hoofdzaak ontspannings lit teratuur, die men wenscht, voor het over groote deel romans. Belangrijke populaire wetenschappelijke en geschiedkundige wer ken, die een schat van kennis bevatten, gaan zelden uit. Zooals de commissie op merkt, is hst een verschijnsel, dat zich bgna in alle arbeiders boekergen voordoet. Zeer verklaarbaar is het dat men na den vaak ingespannen arbeid geen zwaien kost verlangt. Men wil zich niet in- maar ontspannen. En in tgden van werkloosheid, zijn het slechts -enkelen, de uitzonderingen die wat men noemt een of ander belangryk werk gaan studeeren.< Zóó is de werkelijkheid. Het is volgens de voorstelling van socialis tische zgde aitoos zoo, alsof de «bourgeoisie*, het «kapitalisme*, de arbeiders dom wil houden. Maar als de arbeiders, zooals de leden van den diamantbewerkersbond, volop in de gelegenheid zgn hun geest te ontwikkelen bigk6n slechts weinigen daartoe aandrang te gevoelen, en leest men over het algemeen nog romannetjes. Zooals het precies eender gaat in andere kringen. Waarigk ook in dezen opzichte doen de sociaal-democraten aan overdrgviug. Ned. R. K. Volksbond. De Volksbanier bericht, dat het Centraal- Bestuur, na de plaats gehad hebbende ver kiezing, thans als volgt is samengesteld J. W. Smit, Voorzitter, Kattenburgerplein 8, Amsterdam,B. Lammere, Sacretaris, le Helmersstraat 180, AmsterdamW. A. J. van der Kamp, Penningm., Jansweg 20, HaarlemTh. J. H. Mouwens, 2e Voorzitter Langehaven 84, SchiedamC. L. van de Bilt, 2e Secretaris, Vosstraat 14, Helder B. J. Grobben, 3e Secretaris, Oom. v. Be verenstraat 1, DordrechtAnton Rgke, 2e Penningmeester, Sigkstraat, WeespS. de Groen, le Comm. v. Toezicht, Voorstraat Voorschoten W. C. J. Passtoors, 2e Comm. v. Toezicht, Ginneken. Gemeente financiën. De minister Heemskerk verzamelt thans tal van bouwstoffen, ter voorbereiding van een wets voorstel betrefiende den financieelen nood der gemeenten. De Gedeputeerde Staten der verschillende provinciën moeten over dat onderwerp advies uitbrengen, doch aan enkele burgemeesters der plattelandsgemeenten wordt mede hunne meening gevraagd. De burge meesters in Groningen dringen er algemeen op aan het platteland te helpen, door aan de gemeenten de bevoegdheid te verleenen hoofdelijke omslag te heffen van de inkom sten, genoten uit vaste goederen, welke ge legen zijn binnen de gemeente en behooren aan uitwonende eigenaars. Wat vroeger een uitzondering was is in de laatste jaren regel geworden, nl. dat grondeigenaars op gevor derden leeftijd zich gaan vestigen in de cen tra van het verkeer, eu beheer der boerderg opdragen aan een ander, of ze desnoods ver huren. De gemeente mist daardoor inkom sten uit den hoofdeigken omslag in de eerste plaats, maar middeligk nog meer, daar tengevolge van het vertrek de gebou wen minder goed onderhouden worden en de ambachtslieden daardoor minder verdienen. ALKMAAR, 8 Aug. 1908. Muziekuitvoering door het Stedeigk Muziekkorps, directeur de heer J. M. Otto, op Zondag 9 Aug. 1908, des avonds 7 uur, in den Sladshout. Programma 1. «Schiller Marsch*, Marche Triomphale. Van G. Meïjerbeer. 2. Ouverture zur Oper Marltana. Van W. v. Wallace. 3. «Carmen Sylva*, Walzer. Van Ivanovici. 4. Grande Fantaiaie sur des motifs de l'Opéra «Carmen*. Van G. Bizefc. Pauze. 5. «Lustspiel Ouverture*. Van Carl. Machts. 6. Grand air varié pour divers instruments. Van L. Canivez. 7. «Hiawatha*, Ein Sommerldyl. Indian- intermezzo. Van Neil Moret. 8. «Musikaliscbe Reise durch Europa*, Pot pourri für Harmonie Musik. Van Aug. Conradi. 9. Finale Polka Athlete. Van J, N. Kral. Wg ontvingen het verbigdend bericht, dat de Alkmaarache Af deeling der Vereeniging tot bescherming van jonge meisjes, pogingen in het werk stelt om aan de Katholieke dienstboden te Alkmaar de gelegenheid te verschaffen zich op hare uitgaansavonden behoorigk te ontspannen in eene daartoe geschikte localiteit. Wg komen nader en meer uitvoerig op deze zaak terug. Gaarne wenschen wij nu reeds het beste succes toe aan de dames, welke dit nuttige, ja noodzakeigke werk ondernemen. Ons Blad met zijn uitgebreiden lezerskring, ook in den omtrek, zal haar krachtig steunen. De Septembertentoonatelling zal ditmaal afwijken van de gewone landbouwtentoonstel lingen, d. w. z. zij zal zich daarvan gunstig onderscheiden. Er zgn dit jaar eenige omstan digheden, waardoor de deelneming bgzonder aantrekkelijk wordt gemaakt. Zoo zullen er behalve de gewone prgzen voor het vee, extra prgzen te behalen zgn, daar de Neder- landsche Slagershond een bedrag van f 75 beschikbaar heeft gesteld. Dat is dus een buitenkansje voor de veefokkers. Bovendien heeft de commissie tot verbe tering van het varkensras in Noord Holland, Zuid Holland en Utrecht, besloten hare ten toonstelling te verbinden aan de Alkmaarache Septembertentoonstelling. Waar deze commis sie prgzen zal uitloven tot een gezamenigk bedrag van f 300, valt te verwachten, dat er puik fokmateriaal zal worden ingezonden. Voor het examen voor de Hoofdakte L. O. is te Amsterdam geslaagd de heer K. Tinholt, alhier. De dames M. A. Ditmars en P. Brug man, beiden alhier, slaagden te Haarlem voor het eindexamen H. B. S. met 5 j. cursus. Mej. A. M. Bos van hier slaagde te Utrecht voor het examen van apothekers assistente. In de week van 27 Juli tot 1 Aug. zgn in het badhuis van het «Witte Kruis* genomen 78 kuipbaden, 83 regenbaden le klas, 214 regenbaden 2e klas, tezamen 375 baden. Zooals onze lezers aan het hoofd van dit nummer zien kunnen, zal weldra de gelegenheid weer worden opengesteld, om leerlingen te doen inschrijven voor de ge- meenteigke burgeravondschool en avondschool voor handwerklieden. Van ouders of voogden, die hunne kinderen eene degeigke vakop leiding willen verschaffen, wordt daarom door ons de aandacht gevestigd op voren staande advertentie. Donderdagmorgen kwam, aan den Schelphoek bij de Compagniestraat, een tonne wagen te dicht aan den waterkant, waardoor een wiel wegzakte en de wagen kantelde. Voerman .en paard bekwamen geen letsel, doch de wagen werd van onderen ernstig beschadigd. Over de maand Juli had het volgende aantal slachtingen plaats53 paarden, O stieren, 0 ossen, 91 koeien, 1 vaars, 8 pin ken, 51 vette kalveren, 4 grafkalveren, 127 nuchtere kalveren, 11 schapen en 393 varken», totaal 739 stuks. Hiervan werden uit nood geslacht of waren gestorven, afkomstig uit deze en andere gemeenten, totaal 8 stuks. Ingevoerd werd 104lVs K.G. rundvleesch, 657 K.G. rundvet, 81 Va K.G. vetkalfsvleescb, 93 K.G. varkensvleesch. Afgekeurd werden2 paarden en 2 koeien de longen van30 koeien, 24 paarden, 86 varkens, 5 schapen, 1 pink, 1 vet kalf, 1 nuchter kalfde levers van 20 koeien, 2 paarden, 26 varkens, 1 nuchter kalfde darmen van 2 koeien, 17 varkens, 1 vetkalf, 1 nuchter kalfhet hart van 2 koeien, 4 varkens, 1 vet kalf, 1 nuchter kalfde milt van2 koeien, 3 varken», 1 vet kalf, 1 nuchter kalf de buikspeekselklier van 1 koe, 17 varkensde kop van1 vet kalf, 1 nuchter kalfde nieren van 1 koe, 1 var ken de pens van 1 koede borst en buikingewanden van 1 varken de baarmoeder met vrucht van 1 paardde baarmoeder van 1 varken de tong van 1 vet kalfde zwezerikken van 1 vet kalfeen uierhelft van 1 koe204 K.G. rundvleesch, 68 K.G. rundvet, 63 K.G. varkensvetvan het inge voerde vet 191/s K.G. OE8DOM (onder Heilo). Naar wg vernamen bestaat in het naburige Limmen bij de ver eeniging voor R. K. Sociale Actie het plan, om Zondag 23 Augustus a.s. hierheen ter bedevaart te gaan. Woensdag, op het jaarigksche feest van «Maria ter Sneeuw*, hadden wij hier bezoek van verschillende vreemdelingen eu parochianen. Tegen 11 ure v.m. kwam op dien dag eene processie van dames uit de parochie de Goorn, tusschen Avenhorn en Spierdijk gelegen. Na gebeden en gezangen ter eere van O. L. Vrouw ter Nood alhier op Hare aloude bedevaartplaats te hebben opgezonden, keerden zij weder tegen 4 ure n.m. in rijtuigen,vzooaJs zij ook gekomen waren, terug naar hunne woonplaatsen. BERGEN. Onder begunstiging van prachtig weer is ook de uitvoering, welke Donderdag avond van gemeentewege in de Hofiaan alhier door Bergen's Fanfare werd gegeven, uitste kend geslaagd. Hoewel zoo nu en dan een lid om de een of andere, somtgds zeer on beduidende reden het bgitje er bij neerlegt, wat zeer te betreuren is, met eere kan gezegd worden, dat Bergen's Fanfare het hoofd boven water weet te houden. Hoewel het korps klein is, presteert het meer dan menig ander korps met een grooter aantal leden. Den heer W. J. Orefeld, musicus te Alkmaar, die steeds met gver en groote belangstelling het directeurschap waarneemt, mag o. i. een woord van welverdiende lof niet worden onthouden. Velen kwamen van de muziek genieten. OUDORP. Met genoegen kunnen wy terugzien op de afgeloopen kermisvreugde. Niet het minste is voorgevallen, daar wg over treuren moeten. ZUID-SCHARWOUDE, In de Maandag 1.1. gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier werd medegeeeeld, dat de gemeente» rekening sluit in ontvangst op f 18369.62 en een uitgaaf van f 18487.46®, alzoo een nadeelig slot van f 117.84®, ten gevolge van nog te vorderen landhuur. Op de dubbel tallen voor zetters werden geplaatst J. Kroon, W. de Boer, R. de Geus en E. Vlug. Door den voorzitter werd meegedeeld, dat op een stuk grond van den heer W. Kooymau te Koedyk, onder de gemeente Zuid-Scharwoude een boring was geschied in verband met de voorloopige concessie aanvraag van den heer Bakker voor een waterleiding aan den Langendgk. Mocht de concessie algemeen worden gegeven, dan is reeds een stuk grond van ongeveer 700 M2. groot aangekocht: er werd n.l. op een diepte van ruim 33 M. mooi water verkregen. Met betrekking tot- deze zaak was door den voorzitter geïnfor meerd of 't waar is, dat water uit de nor» tonwel ongeschikt is voor de waschgeant woord is van deskundige zyde, dat men het geschikt kan maken door op 10 L. water 15 c.G. ammoniak te doen. Aan de orde kwam ook het in de vorige vergadering gedaan voorstel met betrekking tot de salaris-regeling der onderwgzers. De heer Greidanus stelde voor de salarissen! der onderwgzers met meer dan 10 dienst jaren op f 50 boven 't minimum te bepalen. Dit voorstel werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Ten slotte werden de voorstellen van de meerderheid van het Dag. Bestuur aangenomen, waarbij wordt bepaald dat het aanvangsalaris zal zijn f 600, met 5—10 dienstjaren f 650, van 10—15 dienstjaren f 700, van 15—20 dienstjaren f 750 en met meer dan 20 dienstjaren f 850. Het maximum salaris vau het hoofd der school werd op f 1100 bepaald. By ziekte zal 6 maanden vol, en 6 maanden half salaris worden uit gekeerd. De huurwaarde van het huis van het hoofd der school werd op f 250 be paald. Aan de heeren Ham en Du Burck werd een gratificatie van f 25 ieder ge schonken, omdat deze les hadden gegeven tijdens de bestaande vacature. Enkele mede deelingen werden nog gedaan in verband met den bouw van het nieuwe raadhuis. Tot lid van de banne Zuid Scharwo'ude is gekozen de heer O. Bak Jzn. met alge meene stemmentot idem van den polder Broek op Langendyk de heer J. Slotömaker. Te Oudkarspel werd de heer F. de Boer als zoodanig herkozen, en in de pjaats vat»

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2