Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Dultsche Katholiekendag. Kaar men verneemt, heelt kardinaal Fiacher een vriendelijke uitnoodlging gericht tot Mgr. den Aartsbisschop van Utrecht, om den a.e. Katholiekendag in Dusteldorp te komen bij wonen. Hoogat waarschijnlijk tal Mgr. Van de Wetering dientengevolge naar Dnaaeldorp gaan en daar gedurende een of twee dagen de gaat rijn van kardinaal Fischer. Kamerzetel Sneek. Men bericht, dat de heer 8. de Vries, wethouder van onderwijs te Amsterdam en lid van de Tweede Kamer voor het district Sneek, tot heden toe zijn mandaat niet heeft neergelegd. Wel staat zQn besluit tot aftreden vast, doch de datum hangt af van enkele wetsontwerpen, waarbij de heer De Vries als rapporteur direct betrokken is. Vermoedelijk zal de heer De Vries eerst begin September zijn besluit aan de kiezers te Sneek mededeelen. De Kamerzetel voor Schoterland. Vermoedelijk heeft de heer A. H. Gerhard, hoofd eener school te Amsterdam, zich be reid verklaard een candidatuur voor het district Schoterland te aanvaarden. Dit in verband met het feit dat de verschillende afdeelingen der S. D. A. P. in dat district hem vermoedelijk de candidatuur zullen aan bieden, kan de heer Gerhard als de sociaal democratische candidaat beschouwd worden. De reis van dr. A. Kuyper. Men verneemt, dat dr. A. Kuyper in de badplaats Baden, bij Weenen, is aangekomen, om daar de baden te gebruiken. Deze badplaats is o.a. bekend om hare krachtige zwavelbronnen en ligt in een prach tige streek. Dienstbodenrecht. De HaagBche Sprokkelaar van het Utr. Dagblad verteltMij werd dezer dagen iets verteld, dat een vreemden kijk geeft op het dienstbodenrecht. Iemand nam eenigen tijd geleden een winkeljuffrouw aan. Toen zij een poos in dienst was, bleek op haar zedelijk gedrag zoo wat het maximum aan te merken zy stond by de politie bekend als bewoonster van diverse inrichtingen van verdacht allooi en zette dat bedrijf in haar vrijen tyd voort; daarbij maakte zij, bij gebrek aan eigen garderobe, van de kleeren der winkelierster gebruik, en maakte zich aan nog andere onbehoorlijkheden schuldig. Op zekeren dag gaat zij uit, hoewel haar daartoe verlof was geweigerd, en de winke lier maakt daarvan nu gebruik om zich van haar te ontlasten. Maar de juffer loopt naar de advokatenkamer. En wat doet deze Er kent sü, dat een fatsoenlijk huisvader, tegen over zijn vrouw, kinderen en andere inwonen- den, in zijn volle recht is, zulk een exem plaar buiten de deur te zetten 1 Neen, de advokatenkamer kent aan de juffer nog een maand loon als schadeloosstelling toe, omdat men haar op straat had gezet I Een sprekend staaltje tot welke misstan den wetsartikelen aanleiding kunnen geven. ALKMAAR, 12 Aug. 1908. Het Veertig-jarig Jubllé van Pastoor J. A. F. Heijs. Maandag hadden de Parochianen van de St. Dominicuskerk voor den derden keer reeds het voorrecht feest te vieren met en om hun waardigen Herder, den ZeerEerw. Pastoor J. A. F. Heijs. Velen herinneren zich nog levendig, hoe èn bij het Zilveren Priesterfeest van den Jubilaris èn bij de viering van het 121/1 jarig Pastoorsschap de belangstelling steeds meer opgewekt en steeds stijgende, zich eindelijk op den feestdag uitte in eene algemeene hulde van oprechte en hartelijke waardeering. Niet minder reden hadden de Parochianen tot feestvreugde op dezen dag. Want nog staat de overtuiging by hen onverzwakt, dat hun Pastoor de Priesterkroon met groote eere draagt. Met eerbied zien zij op naar den Herder, die niet alleen hun leidsman maar ook hun voorbeeld is, op wiens geheele persoonlijkheid Christelijke levensernst en zelfverloochening zijn stempel heeft gedrukt, die in alles geleid wordt door diep besef van plicht. Den herfst van het leven reeds ingegaan, arbeidt deze Priester, in den-besten zin, nog als in den zomer, met onverzwakten ijver, altijd trouw op zjjn post. Waar gesproken wordt van ijver voor de ontwikkeling van het Godsdienstig leven, van ijver voor den luister van Gods Huis, rekenen de Parochianen van Sint Dominicus terecht met fierheid hun Pastoor tot een der eersten, die de Priesterschap telt. En dat men in alle waarheid van een Priester en een Pastoor dit getuigenis bij zjjn jubilé mag afleggen, dat is de meest eervolle hulde, die hem op zoo'n gewichtigen gedenkdag kan worden gebracht. Ten 9 uur droeg de jubilaris eene plech tige H. Mis van dankbaarheid op, geassi steerd door den Weleerw. Pater Aug. Orie als Presbyter Assistent, den Weleerw. Pater H. J. A. M. Hubers als Diaken, den Weleerw. Pater P. M. de Bruin als Subdiaken en den Weleerw. Pater H. Th. D. van Erp als Ceremoniarius. Van de versiering der kerk komt den heer Haakman buiten twijfel veel lof toe. Het zangkoor zong met groote toe wijding het >Veni Creator* van Vraneken, de «Missa Assumpta est* en voor het Evangelie «Ooenantibus illis«, beide van M. Haller. Na de H. Mis werd den jubileerenden Pastoor een feestlied toegezongen. Ten 12 uur had in de pastorie de offi- ïièele begroeting plaats, waarbij de weleerw. pater Van Erp, die deze feestviering had voorbereid, namens parochianen en kerkbe stuur een woord van gelukwensching sprak en als feestgave een som gelds aanbood, die door de heeren collectanten met volhar denden jjver onder de parochianen was inge zameld. Tevoren hadden de leden van het zangkoor de Cantate van Pater Haagh ten gehoore gebracht op woorden van den gevierden letterkundige, Pater Molkenboer. Ook de twee hoogste klassen der Burger Jongensschool kwamen onder leiding der heeren Krekelberg en Van Zandvoort den Jubilaris uit volle borst een daverend feestlied toezingen. Eigenaardig en treffend was de hulde der Roomsche weesjes. Een viertal kwam, bege leid door de heeren Regenten G. T. M. van den Bosch en Keysper, ieder met een bloem- stukje en een korten wensch den feestvie renden Pastoor complimenteeren. Van 1—3 uur had eene drukbezochte receptie plaats. In de parochie, vooral in de omgeving der pastorie, werd druk gevlagd. Natuurlijk ontving pastoor Heijs nog vele en kostbare blijken van belangstelling: een prachtig kazuifel, meesterlijk bewerkte altaar- randen, alben, een eiken houten kamer ameublement en wat niet ontbreken kon, een schat van heerlijke bloemstukken, waar onder ook uitmuntte het in zijn soberheid hoogst smaakvolle bloemstuk aangeboden door de goede dames der nuttige Catharina Ver- eeniging tot ondersteuning van behoeftige zieken, waarvan pastoor Heijs de gewaar deerde oprichter is. Nog hebben onnoemelijk veleo telegraphisch en schriftelijk blijk gegeven van belangstelling in dit groote feest. En ook vele andersden kenden toonden door te vlaggen of door per soonlijk hunne gelukwenschen aan te bieden of door het afgeven van hun naamkaartjes hoezeer zij deelen in de eerbiedige waardee ring, die hun roomsche medeburgers koesteren jegens hun eer bied waardigen Pastoor. Moge de wensch vervuld worden, dat Pastoor Heijs zijn zilveren Pastoorsschap over enkele jaren viere nog krachtig en vol ijver als nu. Ook dat jubilé hy hebbe en beware er de verzekering van zal niet gevierd worden of het zal zyn schitterend en grootsch. Op voorschrift van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem zal, ter gelegenheid van het Gouden Pries ter-Jubilé van Z. H. den Paus, op 20 September, a.s. in alle kerken van ons bisdom eene plechtige H. Mis worden opgedragen tot intentie van den Heiligen Vader en daarna een Te Deum gezongen worden. Buitendien zal, naar wij met genoe gen vernemen, in de maand October a.s. een feestavond worden georganiseerd tot viering van dit Jubilé. Op het programma daarvan staat o. a eene Feestrede van den ZeerEerw. Pater Hendricbs S. J te Amsterdam. De beide R. K. Zangkoren der stad hebben op zich genomen voor het muzikaal gedeelte van het programma te zorgen. Moge dit feest nu eens schitterend worden gevierd zooals men van het Katholieke Alkmaar recht heeft te verlangen. Feesten toch die èn om de hooge persoonlijkheid van den feestvierende èn om het karakter van het feest zelf van hooge beteekenis zjjn, moeten niet gevierd worden of schitterend. Muziekuitvoering door het Stafmuziek korps der Nederlandsche Weerbaarheids- Vereeniging, 1ste Kapelmeester Frans v. Diepenbeek, op Woensdag 12 Aug. 1908, des avonds 8 uur, in den Stadshout, Programma 1. N. W. V. Marsch. Van Fr, v. Diepenbeek. 2. Ouverture Si j'éiais Roi. Van Adam. 3. Goldregen, Walzer. Van Waldteufel. 4. Schwartzwalder Spieluhr. Van Miyhaelis. 5. Gran Fantasia dell Opera >Gioconda<. Van Ponchielli, Pauze. 6. Ouverture «Oberon*. Van Weber. 7. Grande Potpourri Up to date. Van M. Samehtini. 8. 0. Sole Mio. VanSBecucci. 9. Grande Fantaisie »Trouvère«. Van Verdi. 10. Kampfruf der Brandenburger unter Friedrich I gegen die Quitzow's. Alt- Deutsche Reitermarsch door 4 heraut- trompetters. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben bepaald, dat de verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad, ter vervulling der vacatures, ontstaan door het bedanken van de heeren Vonk en Melchers, zal plaats hebben op Dinsdag 8 September a.s. en de stemming en herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 22 September en 6 October a.s. De heer Melchers had zitting voor het tweede kiesdistrict, waartoe sinds 1 Februari 1.1. behooren wyk B., benevens de noordelijke helft van wijk E, de heer Vonk voor het derde kiesdistrict, waartoe behooren de wijken O, D en het grootste gedeelte van wijk F, met uitzondering van het gedeelte westelijk gelegen van het pad van Overdie. De navolgende inrichtingen zullen ge durende de kermis alhier geplaatst worden Hommerson en Zonen, Electro Biograaf Rechter, HippodromePoet, TobboganVan Dam, LuchtscheepvaartDobber, Somnabule F. Keizer, Biertent, allen op de Paardenmarkt v. Buuren, Panopticum Dammen, Panorama Pleuno, SchiettentZuidam, Ballentent Sleibus, Honden- en KattentheaterSleibus, Dame met de baardJeager Spriet, Geta- toueerde reuzeadame Bogaerts, Mechanisch MuseumFlorijn, Eieren- en Zuurkraam de Winter, PhotografietentKlopstra, Platen- tent Wed. Kabalt, SomnabuleKoster, Eieren en Zuurkraam; Wed. Leutz, Schiet tent Dekkers, Poffertjeskraam, allen op Ged. Nieuwe SlootOudhof, Schiettent, Hof H. Koppel, Stoomcarroussel, Korte Nieuwe- sloot; Schoenmaker. Oarróussel, Korte Nieuwe- slootHoefnagel, Beignetskraam, Steenenbrug Hntjens, Wafelenkraam, Steenenbrug Firma Bakker, Schouwburg, LaatWed. Galjaard, Carroussel, LaatWed. Kinsbergen, Schouw burg, Groote KerkOorty Altboff, Circus, Doeleveld. Benevens diverse inrichtingen voor paling, koek, nogath, ys en galanteriën. Zondag vierde de Fabrleks- en Losse Arbeidersgilde >St. Laurent ius* haar patroon feest. Des morgens ten 6 ure was in de parochie van den H. Dominicus een H. Mis, waaronder vele leden tot de H. Tafel naderden. Des avonds ten 71/, ure hield de vereeni ging een feestvergadering op de bovenzaal van den heer A. Peperkamp. De voorzitter opende de bijeenkomst met een woord van dank voor de, naar omstan digheden, vrij goede opkomst en herinnerde eraan, dat het nieuwe vaandel nog niet geheel en al het eigendom der vereeniging wasom de laatste schulden hiervan te delgen, zou onder de pauze by de leden een collecte worden gehouden. Na deze openings rede werd gezamelijk het «Bondslied* ge zongen. Het programma van dezen avond vermeldde verder een tweetal tooneelspelen, n.l. «Ferdinand de Speler*, een drama in twee bedrijven, dat aller aandacht boeide en het blijspel«Dirk Nergensthuis* of «De gewaande Baron*, dat voortdurend de lachspieren in beweging hield. Gedurende de pauze weerklonk een vrooiyke muziek, welke eveneens tot de gezelligheid van den avond niet weinig heeft bijgedragen. Onze stad is alweer een muziekkorps rijker geworden. Hedenmorgen ongeveer 8 uur werd tenminste door de Alkmaarsche brandweer met volle muziek door de stad getrokken, nadat men eerst op het Waagplein de spuiten had beproefd, 't Was misschien voor vele bewoners van de straten, waar deze kranige kerels doortrokken, een vroolijk ontwaken. Bij de politie is aangifte gedaan door een bewoonster van het Scharloo, dat bi) haar een nikkelen horloge is gestolen. Eveneens werd aangifte gedaan door iemand, die de markt op het Hof Zaterdag bezocht, dat hem daar een portemonnaie, inhoudende f 2, is ontstolen. In de week van 3 tot 8 Aug. zyn in het Badhuis van het «Witte Kruis* genomen 84 kuipbaden, 91 regenbaden le klas, 181 regenbaden 2e klas, tezamen 356 baden. 8 Augustus werd de uitslag bekend van het eindexamen der 6de groep (10 can- d'daten). Geslaagd zyn o. m.J. Schoorl en J. van Hinte, beiden te Alkmaar. HEILO. Donderdagavond vergaderde de vereeniging «Voor het Schoolkind* in de lste gemeenteschool tot definitieve vaststelling der a.s. schoolfeesten. Na opening en lezing der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd, bracht de penningm. verslag uit van den toestand der kas. De lysten hebben gezameniyk opgebracht f 313 90, terwyi er nog een batig saldo was van verleden jaar van f 59.23, zoodat de ver eeniging kan beschikken over de som van f 373.13. Besloten wordt Vrydag 14 Augustus met de kinderen der hoogste klassen 's morgens met den trein van 7 uur te vertrekken naar Driehuizen, vandaar te wandelen langs de ruïne van Brederode naar Overveen en daar weer den trein te nemen naar Zandvoort. 's Avonds met den trein van 5.24 weer terug. Ongeveer 120 kinderen nemen aan deze reis deel, onder geleide van 9 onderwijzers en twee leden van het bestuur, zoodat ieder 10 kinderen onder zyn toezicht heeft. De kinderen der laagste klassen gaan Don derdag 20 Augustus naar Schoorl per rytuig, heen en terug over Bergen. De commissie kan weer beschikken over ongeveer 50 rytuigen, 's Morgens te 8 uur (niet later) zullen ze op de schoolpleinen present zyn. 's Middags te half drie komt de stoet terug, waarna, onder goedkeuring van Jhr. Foreest, verschillende spelen sullen worden gehouden in het bosch om fraaie pryzen. Ten slotte zy nog vermeld, dat de voor zitter en de heer Beerda vooraf dezelfde tocht zullen maken naar Zandvoort tot op neming van den tyd en den weg en dat ieder ryder slechts één zyner huisgenooten mag medenemen, dus dat in 't algemeen geen groote menschen mee mogen. Hieraan zal streng de hand worden gehouden. De commissieleden met hunne resp. vrouwen maken hierop een uitzondering. Zondagmiddag ten 3x/g uur vergaderde het Heilosch Kruisverbond in >'t Wapen van Heilo*, waar de gérant, de heer Reinier Kui per, eene aparte localiteit voor de vergadering had gereserveerd. Onder de behandeling van het 2de der 6 aangekondigde punten op de agenda, kwam pastoor Seuter, door Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, benoemd tot Geestelijk Adviseur, in 't zaaltje binnen en werd hy aanstonds verwelkomd namens de vergadering, door den voorz. den heer B. Veltman, schoolhoofd der 2de openb. school in de Kerkebuurt. Punt 5, rekening en ver antwoording moest achterwege biyven, doordat de penningmeester, de heer Jan Klaasse niet aanwezig was. By 't laatste punt, rondvraag, deelde de Pastoor mede het plan, om, over eenkomstig verzoek, den 3den September (Zon dag), het feest der 7 smarten van Maria, eene bedevaart te doen naar «Kapel*, ter eere van O. L. Vrouw ter Nood, patrones van 't Heilosch Kruisverbond. Alle vereenigingen zullen worden uitgenoodigd en verlof zal aan den burgemeester worden gevraagd, om met ontplooide vanen te mogen optrekken. Met gebed werd daarna deze vergadering door den voorzitter gesloten. Wegens ziekte van Mej, 8., onderwy- zeres aan school no. 1, is een tydeiyke onderwijzeres benoemd en wel Mej. Akker man te Alkmaar, OESDOM (onder Heilo). Naar wy vernamen bestaat er kans, dat het beeld van O. L. Vrouw ter Nood, door de Bisschoppeiyke Commissie eenige maanden geleden besteld aan het bekende atelier van Mengelberg te Utrecht, zal gereed zyn, eer de Amster- damsche processie op 2 September e.k. hier heen' zal komen. EGMONDBINNEN. Maandagmiddag ver gaderde de raad onzer gemeente. Alle leden waren tegenwoordig. De voorzitter, de bur gemeester, opende de byeenkomst en las de notulen, welke onveranderd werden goed gekeurd. Het eerst kwam ter tafel een lyvig rapport, handelend over de melkvoorziening in verschillende gemeenten. Door de Prov. Staten is nl. een onderzoek ingesteld naar de wijzen, waarop voor de gezondheid schadelyke melk kan worden geweerd. Da voorzitter was van meening, dat de leden het rapport eene moesten doorlezen, opdat zij middelen konden beramen om ook in onze gemeente een verordening samen te stellen ter voorkoming van melkvervalsching. De voorzitter wees ook op maatregelen, welke reeds door naburige gemeenten ge nomen waren om zuivere melk by het rondventen te bewaren voor stof en vuil. Besloten werd het rapport in te zien en op een volgende bijeenkomst nadere beslissingen te nemen. Aan de orde kwam nu de her ziening der jaarwedden van hoofden en onderwyzers. De voorzitter zette nader uiteen, wat de tractementen waren voor de wet Rink en hoe de minima volgens deze wet moesten zijn. Hij deelde mede hoeveel sub sidie er nu meer zou genoten worden en dat B. en W. besloten hadden een concept regeling te maken, waarby de meerdere subsidie geheel aan de onderwyzers zou ten goede komen. Deze regeling was als volgt voor de hoofden een aanvangsjaarwedde van f 950 met 4 verhoogingen van f 50 om de 5 jaar tot een maximum dus van f 1150 voor de onderwyzers(essen) een aanvangs salaris van f 600 met de wettelyke verhoo gingen om de 5 jaar lot een maximum van f 900. Voor hoofdakte en huishuur werden de wettelijke sommen behouden. By ziekte zal gedurende 6 maanden vol tractement en daarna 6 maanden half salaris worden uit gekeerd by langer ziek zijn zal by afzon- lyke regeling worden voorzien. Deze concept regeling is aangenomen met vyf tegen twee stemmen waar het gold de jaarwedden der hoofden en met zes tegen een stem, waar gesproken werd over de onderwijzerssalarissen. De heer J. Apeldoorn had liever gezien, dat de meerdere subsidie gedeeld werd tusschen onderwyzers en gemeentekas met het oog op den financieelen toestand van de gemeente. De voorzitter had heel wat moeite om aan te toonen, dat het de bedoeling van den wetgever was geweest de geheele meerdere subsidie ten goede te doen komen aan de genen, voor wie ze gegeven werd. Ook de heeren Groen en Noort steunden het voorstel van den burgemeester. De lange discussies hadden den heer Apeldoorn nog niet van zyn voornemen tot deeling afgebracht, zoodat hy by de stemming tegen het voorstel van B. en W. was. De heer J. Zonneveld wist zeker niet precies, waar het om ging, daar hy, ofschoon de kwestie dezelfde bleef, eerst tegen en daarna voor stemde. De voorzitter bracht nu een request ter tafel van het harmoniegezelschap, waarin nogmaals verzocht werd om een subsidie, daar de kas niet toereikend was alle onkosten te bestryden. Dit verzoek werd na korte bespreking in handen van B. en W. gesteld, opdat zij zouden oordeelen en onderzoeken, wat noodig en billijk zou zyu. In het college van zetters werden de aftredende heeren J. Groot Ct. en J. de Wit herbenoemd, terwyi de heeren P. Groen en W. J. Apeldoorn als nummers 2 op de aan- bevelingsiyst zullen geplaatst worden. Hierna kwam een verzoek van den heer P. v. Dam ter sprake, waarin gevraagd werd eenige meters gemeentegrond te mogen over nemen en een voetpad over zijn landerijen te sluiten, Na het raadplegen van bygevoegde kadastrale kaarten, werd besloten een com missie te benoemen om nader deze zaak te overwegen en ter plaatse te onderzoeken. Hiervoor werden aangewezen de heeren J. Apeldoorn, W. J, Apeldoorn en J. Noort, welke heeren eveneens op zich namen de rekening over 1907 na te zien. Deze reke ning sloot met een nadeellg saldo van f 240 21. Bij de rondvraag vroeg de heer Noort, of er niets te doen was aan het langdurig verblyf van woonwagens langs den publieken weg. Vele gemeentenaren ondervinden over last van de bewoners dieT voertuigen. De voorzitter zou onderzoek instellen by andere gemeentebesturen, welke maatregelen de beste waren. Na een geheime zitting, waarin een reclame op den hoofdeiyken omslag werd besproken, werd de vergadering gesloten. EGMOND. Alhier had een ernstig ongeluk plaats, met doodelijken afloop. De vrachtryder A. Gul, stapvoets rydende wilde westwaarts het dorp inryden, van de Noordzijde kwam een jongentje zuidwaarts over den weg steken, kwam in aanraking met het paard, viel, en had het ongeluk het wiel over zijn lichaam te krygen, met het gevolg dat het weinige oogenblikken daarna overleed. Het slachtoffer heet Simon van Pruis en is 8 jaar oud. Hedenmiddag wordt alhier uitvoering gegeven van 't by programma aangekon digde kinderfeest: Vliegerwedstryd, forten- bouw, hardloopen, enz., spelen voor jongens, maar ook voor meisjes, alles aan 't strand. In den namiddag een optocht met versierde fietsen, terwijl (tegen 8 uur aanvang) een kunstavond in de concertzaal van den heer Halff den dag besluit. SOHERMERHORN, In den tuin van den heer K. vertoonen enkele jonge vruchtboomen nieuwe bloemknoppen. Daar dezelfde boomen in 't voorjaar overvloedig gebloeid hebben, doet zich thans het merkwaardige geval voor, dat aan een zelfden boom zoowel gezonde bloesem als bijna volgroeide vrucht te zien zyn. De schoolkinderen der laagste klassen maakten Woensdag j.l. hun gewonen jaar- lykschen rijtoer. Als doel van den tocht was ditmaal genomen Schoorl met zyn uitgestrekte duinen, ofschoon men te Bergen gekomen overvallen werd door regenbuiën, heeft de opgewektheid er niet onder geleden, en heb ben zij zich in de duinen later in vrooiyker stemming vermaakt en vervolgens ging men weer juichend en zingend naar huis. LANGENDIJK. Alhier is de verhouding tusschen de Landbouwvereenigingen en die der kooplieden allesbehalve vriendschappeiyk Onlangs hebben n.l. de eerste besloten, om by contante betaling niet meer, zooals voor heen, x/, °/0 aan de kooplieden te geven by comptante betaling, doch slechts ï/i Du bouwers meenen, dat dit al vry veel is, en er zyn er dan ook, die de geheele korting by comptante betaling willen intrekken. Daartegen nu verzetten zich de handelaars, zy meenen, dat het niet aangaat, om rech ten, die vroeger zyn verkregen, zoo opeens te ontnemen. Aangezien de betalingen ge schieden over de betaalkantoren der Land bouwvereenigingen, verkeeren de handelaars in moeiiyke omstandigheden. Mochten echter de bouwers niet willen toegeven, dan kunnen zij tot de oprichting van een eigen betaal- kantoor overgaan. Met de groenteteelt aan den Langen- dyk staat het wat beter dan enkele weken geleden, toen de opbrengst en de pryzen gering waren. Thans zijn de pryzen vry wat gestegen en vooral de bloemkool, het hoofd product, dat tegenwoordig aan de markt wordt aangevoerd, wordt vrij iduur betaald. Men besteedt tot f 11 per 100 stuks. Jammer echter, dat de draaihartigheld veel schade heeft aangericht, vooral in het noordeiyk gedeelte van den Langendijk. Ook begint deze zich in de latere bloemkool te vertoonen. De wortelen stygen sommige dagen tot f 2.25 per 100 bos dit product is tegenwoordig aan veel wisselingen onderhevig. NOORDSCHARWOUDE. Alhier is een R. K. Tooneelvereeniging opgericht, met aanvankelyk 15 werkende leden. De uitvoe ringen zullen in het gebouw der oude kerk worden gehouden. ZUIDSOHARWOUDE. Alhier viel Zaterdag een kind van M. T. te water. Gelukkig kwam de heer D. B. spoedig op het hulpgeroep toesnellen. Het gelukte hem met veel moeite de drenkeling op het droge te brengen. De levensgeesten schenen aanvankelyk geweken, doch na de bekende middelen te hebben toegepast, kwamen die gelukkig terug. WERVERSHOOF. Een ontzettende brand, zoo meldt het Hbl., heeft Zondag het dorp Wervershoof geteisterd. Te ongeveer 12 .uur wees een rosse gloed den weg naar de ramp. Van den Zwaagdyk leek het één vuurpoel, die des te grooter werd, naarmate men het dorp Wervershoof naderde. De vuurzee gaf den 5 spuiten veel maar nutteloos werk, zoodat men er toe overging de belendende perceelen, die reeds waren aangetast, het Roodhuis aan de eene zyde en de bakkery van O. Molenaa'r aan de andere zijde, nat te houden. Daardoor werd de brand in zyn omvang gestuit, alhoewel genoemde perceelen toch veel brand- en waterschade bekwamen. De brand ie ontstaan door hooibroei in de boerdery van J. Metselaar, die, hoewel zelf hooisteker en reeds meermalen ge waarschuwd, dat zyn hooi «rook*, dit te lichtzinnig opnam. De boerdery' is geheel in de asch gelegd. Van den inboedel werd totaal niets gered. Mede verbrandden geheel de bakkery der Wed. Deen, het huis met de timmermanswerkplaats van Botman, het winkelhuis der Wed. Roosendaal, de ren tenierswoning van Fieter Neefjes. Van allen is de inboedel zoo goed als geheel vernie tigd, doch verzekering dekt de schade. Het dubbele huis der Wed. Roosendaal werd mede bewoond door de familie J. de Haan, de vorige week gehuwd, en wier inboedel nog niet verzekerd was. Honderden rappe handen hadden in een oogwenk die woning leeggehaald. Dat is dan ook alles wat gered is. Te 2 uur was men het vuur meester. KROMMENIE. Alhier bestaat het plan, hetwelk Zondag jl. van den kansel werd be kend gemaakt, om een bedevaart te organi- seeren naar Heilo ter eere van O. L. Vrouw ter Nood. De Katholieken, die eraan deel wenschen te nemen, kunnen zich vervoegen bij den heer W. v. Straten. Moge de deel name flink zyn. Het bestuur der tentoonstelling van het Hotel- en Restauratiewezen, welke ten toonstelling zal gehouden worden in het Paleis van Volksviyt te Amsterdam, zal een concours van fanfare- en harmoniegezelschap pen houden. Hiertoe zijn van elk zes korpsen uitgenoodigd. De fanfarecorpsen «Onderling Genoegen* van Krommenie en «Oost Knol lendam* van Knollendam, beiden onder direc tie van G. Schaar, behooren tot de genoo- digde korpsen. WORMERVEER. Donderdag, tegen den avond, trof de politie alhier twee naar hun kleeding te oordeelen smidsjongens aan van 14 en 13 jaar. Zij waren afkomstig nit Alk maar, en omdat zij van hun chef geen per missie hadden gekregen om mee te gaan met een boot, die voor een Alkmaarsche firma zou proefstoomen en die gratis passa giers meenam, waren zy van Alkmaar naar Wormerveer gewandeld. Wyi zy hongerig en vermoeid waren, werden zy eerst door de politie van het noodige voorzien en daarna per spoor naar hun ouderiyke woning teruggebracht,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2