Binnenland. Plaatselijk Nieuws. republikeinen near de oppositie zijn overge gaan, terwjjl zjj tot nu toe voornamelijk als >bloc-li)m< dienst deden, om bij scheuring den vrede weer te herstellen. Amerika, Een roovergeschiedeni8. Volgens een bericht uit Yellowstonepark heeft één enkele roover daar op een afge legen gedeelte van het zoogenaamde nationale park achtereenvolgens niet minder dan elf diligences aangehouden en honderd vijf en twintig reizigers uitgeplunderd. Hij heeft voor een bedrag van 10.000 dollar buitge maakt. Als een wagen aankwam, dan kwam de bandiet van achter het struikgewas te voorschijn en dwong de reizigers met de revolver in de hand uit te stappen. Van verweer kon geen sprake zijn, daar bezoeke» van het nationale park geen revolvers bij zich mogen hebben. De roover plunderde mannen, vrouwen en kinderen uit en ontnam hun alles wat van eenige waarde was. Een der reizigers werd zelfs door hem gedwon gen den zak op te houden, waarin hij den buit verzamelde. De bandiet liet de reizigers ongedeerd, behalve een die het waagde te lachen dezen sloeg hij met de kolf van zijn geweer op het hoofd. De man sprak Duitsch en het was iemand van een jaar of vijftig. Na afloop verdween hü in het bosch. De regeering heeft soldaten uitgezonden om hem te vangen. Brazilië en de H. Stoel. De Braziliaansche Kamer heeft met 88 tegen 38 stemmen het voorstel, om het ge zantschap by den H. Stoel op te heffen, verworpen. China. De troonopvolging in China. Hierover schrijft een tijdschrift, dat met de toestanden aldaar zeer goed op de hoogte kan zjjn, n.l. de Eatholische Missionen, het volgende Men heeft beweerd, dat keizer Koang Su, indien men hem de vrije hand gelaten had, de man sou geweest zijn, om het roer van staat met kracht en vastberadenheid te voeren. Zeker is dit niet. Maar in ieder geval is dit niet meer te verwachten. Ziek, zich selven ten iaat, moreel en naar sommigen beweren, ook lichamelijk vergiftigd, leeft hij niet, doch vegeteert slechts en teert langzaam uit. Wie zal hem op den troon opvolgen Hjj heeft geene kinderen en de oude, 74jarige keizerin kan, ondanks de vleierijen der hove lingen, die haar nog lange jaren beloven, niet lang meer leven. Ongerust over het verschijnen van een komeet, heeft de oude keizerin verleden jaar prins Tsai tu, directeur der sterrenwacht te Peking, naar de betee- kenis van dit verschijnsel gevraagd. De komeet, zoo luidde de vleiende be slissing, kondigt de keizerin nog lange en gilukkige jaren aan. De keizerin moeder wilde echter een open antwoord en geen vleierij. De prins echter bleef bij zijne verklaring. »Ik vlei niet, maar verklaar Uwe Majesteit eenvoudig, dat de komeet u nog 10.000 jaren d.w.z. zeer vele jaren aankondigt». De keizerin slaakte bij het hooren dezer boodschap een diepen zucht. De ontevredenheid tegenover de tegen woordige Mandsjoe-dynastie is in de laatste tijden dreigend gestegen en wordt door ge heime, politieke genootschappen aangewak kerd. Het beangste hof heeft den storm trachten te trotseeren door aan de verschil len tusschen Mandsjoe's en Chineezen een einde te maken en eerbewijzen en ambten gelijkelijk te verdeelen. Zullen deze maatregelen nog helpen Nie mand waagt 't, dit te hopen. Yoorloopig doet de zeldzame taaiheid der oude keizerin, die al haar vertrouwen op de beide staats lieden Tschangschen-tong en Yuan-schen-kai heeft gesteld het uitbreken eener catastrofe nog voorkomen. Maar algemeen is men ervan overtuigd, dat de dood der keizerin ook het einde der Tsching dynastie na zich zou sloe pen. Er is onweer aan de lucht en het oude rijk staat voor eene verandering, die het tot in zijne grondvesten kan doen schudden. Totale vernieling van Fernie. Telegrafische berichten melden, dat het schilderachtige Fernie in Britsch Columbia de prooi der vlammen geworden is en op enkele uren tijd van de wereldkaart gevaagd is. De stad Fernie in 1896 gesticht, was het middenpunt der beroemde Crow's Nest kool mijnen. Fernie ging met rasse schreden vooruit en had een bevolking van ongeveer zesdui zend inwoners. De huizen en gebouwen waren allen uit hout vervaardigd, hetgeen ze een gemakkelijke prooi voor de vlammen maak ten. Het eenig gebouw dat ontsnapt schijnt te zijn is dit van de Crow's Nest Mining Co., en dit was eerst dit jaar gansch in cement opgebouwd. De oorzaak van den brand is tot hiertoe onopgelost. Sommige lieden beweren dat hij veroorzaakt werd door de leden van de Black Hand Society, welke zich over het gevan gennemen van vijf hunner wilden wreken, maar dit is twijfelachtig. Meer waarschijnlijk is het dat de brand ontstaan is door het vallen van vuurgensters uit eene locomotief of uit eene fabriekschouw op het door de hitte der laatste weken droog gemaakt gras. In zulke omgeving van snel ontvlambare en hevig brandende stoffen is eene genster voldoende om een reuzenbrand te veroor zaken. Eens dat de vlammen goed vat genomen hadden, viel er aan blusBchen niet meer te denken. Met bliksemsnelheid werden zy door den wind, van de boschryke hoogten naar de vallei gedreven, overal dood en verwoes ting zaaiend. En paar treinen welke in de statie stonden waren op enkele oogenblikken tot vertrekken gereed en brachten een dui- secdtal lieden in veiligheid. Anderen ont snapten by middel van paarden en wagens, of door de Eikrivier per boot over te steken of zelfs over te zwemmen. Velen echter hadden den tijd niet om te ontsnappen en vielen het vernielend element ten prooi. Hoe vele slachtoffers er het leven by inge schoten hebben is nog niet juist bekend de eerste berichten spreken van 200 dooden. maar dit is Goddank overdreven gebleken, en volgens gegoede gegevens zal het dooden- cijfer het honderdtal niet te boven gaan. Van Fernie biyft er niets over dan puinen en ongeveer 6000 personen bevinden zich zonder dak. Zoo haast het nieuws der ramp bekend gemaakt werd, haastte men zich overal om hulp te zenden naar het diepbedroefde Fernie. Men voerde een 2000tal personen naar de dichtstbygelegen stad Cranbrook, alwaar hun een tydelijk onderkomen verschaft werd. Gansche wagons met voedsel, kle dingstukken, slaaptenten enz. werden naar Fernie gestuurd, en geldeiyke hulp wordt met duizenden dollars uit alle steden des lands toegezonden. De puinen der stad zijn nog smeulend en reeds maken de inwoners van het verdwenen Fernie plannen, om op dezelfde plaats een grooter en schooner Fernie op te bouwen. H. M. de Koningin. De ongunstige geruchten, die er liepen over den gezondheidstoestand van H. M. de Koningin, vinden gelukkig geen bevestiging. De oorsprong van die geruchten ligt vermoe delijk in het feit, dat H. M. in den laatsten tijd niet als gewooniyk zich in het openbaar vertoont. Inderdaad volgt H. M. sedert het begin van deze maand een rustkuur. Bezuiniging. Naar het Hbl. meldt, is de Minister van Oorlog voornemens op advies van de bezui- nigings-commissie, het aantal uitrustingsstuk ken, gedeponeerd voor de miliciens verlof gangers, zeer te beperken. Een aanzienlijke besparing zou hiervan het onmiddeliyk ge volg zijn. Geen gehuwde Onderwijzeressen. Wy lezen in het Friesch DagbladDe heerlijke, gezegende beweging, die da gehuwde onderwijzeres uit de school houdt en haar schenkt aan haar gezin en zoo zij moeder is aan haar eigen kinderen, die gebenedyde beweging heeft thans ook haar intrede in Friesland gedaan I De gemeenteraad van Bolsward heeft be paald, dat aan onderwyzeressen, die in het huwelijk treden, zal verzocht worden om ont slag aan te vragenen dat dit haar anders zal worden gegeven. Alle raadsleden stemden er voorbehalve één, 'n socialist. Ondank is 's werelds loon. In den raad van Beverwyk kwam een voorstel ter sprake om op 31 Augustus een vuurwerk te geven. Onder de debattere over dit punt was de heer Eijking. Deze maakte er bezwaar tegen, dat de gemeente aan een vuurwerk de belaB- tingpenningen van den kleinen man zou be steden. Maar een vuurwerk is toch wel aardig even gedacht en overwogen, een inspectie van de portemonnaie en daar kwam uit den mond van een van Beverwijks vroede vaderen het volgende voorstel •Laten zij, die voor een vuurwerk hebben gestemd elk f 50 op tafel leggen en de ande ren elk f 15. c En een voorbeeld gevend haalde de voor steller uit zijn broekzak zes blanke ryks- daalders, die hy voor zich op het groene laken deponeerde. Maar ook dit raadslid ondervond dat aan geboden diensten zelden welkom zyn. »'t Gaat niet» zei de voorzitter. «In stryd met gewonen gang van zaken. Kan alleen in het brein van dit raadslid opkomen, omdat hy het klappen van de zweep niet kende». En het raadslid boog ootmoedig het hoofd zich voornemende voor zyn f 15 een zweep te koopen, om beter het klappen te leeren. Verschillende vragen betreffende de Sociale Week te Rotterdam. Allerlei vragen worden ia de laatste dagen aan 't Centraal Bureau gesteld. Het is mis schien goed, ze in 't kort even openiyk te beantwoorden. Alle kaarten voor de Sociale Week te Bot terdam zijn ook aan de zaal (St. Jozefs-Ge- zellenvereeniging) verkrijgbaar vóór elke ver gadering. Men doet echter verstandig de weekkaar ten, halve weekkaarten en doorloopende avond- kaarten vooraf aan 't Centraal Bureau te Leiden per postwissel te bestellen. Alleen dan kan er voor worden ingestaan, dat de houder dier kaarten een besproken plaats aan de scbrijftafels heeft. De prys der toegangskaarten voor de ope nings- en de sluitingsvergadering is 25 cents. De doorloopende avondkaarten geven ook recht van toegang tot de sluitingsvergadering op Zondag 13 September, te 2 uur 's na middags. Alle vergaderingen van de Sociale Week zyn, evenals in vorige jaren, voor dames toegankelijk. Wij vertrouwen, dat de dames zelfs nog talryker zullen opkomen dan ver leden jaar te Breda. Zondagsrust. Te Bijssen is proces verbaal opgemaakt tegen den winkelier J. H. die weigerde op aanzegging van den burgemeester zyn zaak des Zondags te sluiten, 't Is te begrypen, dat men nieuwsgierig is naar de uitspraak van den kantonrechter in deze zaak. Betalen I Door de handelsreizigers vereeniging «Noord- Holland» is een schryven tot de directie der H. IJ. S. M. gericht, waarin verzocht wordt, van de treinen 212 D en 241 D weder ge wone sneltreinen te maken, resp. de toelagen van 30 en 60 ct. weer in te trekken, cf door het inleggen van gewone sneltreinen de rei zigers wederom in de gelegenheid te stellen zonder betaling van een toeslag, hun ver- schillende correspondeerende treinen te kunnen bereiken. Aan dit schryven werd adhaesie betuigd door de Kamers van Koophandel te Hoorn, Tilburg, Leeuwarden, Delft, Den Helder, Ny- megen, Zutphen en Oldenzaal, benevens door de handelsreizigers-vereeniglngen «Eendracht», Alkmaar, Nijmegen, Friesche Bond, Bergen- op Zoom, «Christelyke Handelsreizigers-Ver- eeniging», Noord-Brabant, Meyerysche en Nederlandsche Handelsreizigers Vereeniging. Dezer dagen is hierop van de directie der H. IJ. S. M. het volgend schryven ontvangen «Naar aanleiding van het schryven uwer vereeniging, d.d. 8 dezer, hebben wy de eer, mede te deelen, dat dit schryven afdoende aantoont, welke groote voordeelen de door uwe vereeniging genoemde treinen het pu bliek bieden, zoodat de heffing van een toe slag voor die treinen, naar onze meening, niet onbiliyk kan worden geacht». Anna de Savornin Lohman over Room- sche dienstmeisjes. In de correspondentie der laatste Holland- sche Lelie antwoordt de redactrice een van haar correspondenten op haar eigenaardige manier. Van de meidenkwestie, waarover u schrijft, kunnen de dames, die voor de ge volgen zitten, de yverige bemoeiallen onder haar eigen klasse bedanken, die de ellende haar geleverd hebben door met dienstboden- vereenigingen enz. onontwikkelde dienst meisjes op te stoken tot de mal opgetakelde niets kennende maar zich des te meer ver beeldende wezens, die zy thans zoo dikwyls zijn. Ik heb een der oprichtsters en woord voerster van die dienstboden vereeniging, die zelf den heelen dag rondwandelt om over kiesrecht te jammeren en dienstmeiden- vereenigingen te presideeren in de courant zien vragen (zy is een moderne dominé's dochter) een dienstmeisje bij voorkeur Boomsch Katholiek. Begrijpt u, waarom die ultra moderne en liberale, op sociaal democratische vergade ringen vaandels ontplooiende vrouw by voor keur een B. K. dienstmeisje zoekt Omdat de B. K. dienstboden door den goeden invloed op haar uitgeoefend door haar priesters, haar godsdienst, de biecht, in één woord tengevolge van de tucht, waaronder zy staan meestal plichtgetrouw en van plichtbesef doordrongen vrouwen zyn, aan wie men het huiswerk en zorg voor het gezin dientengevolge rustig kan overlaten, terwijl men zelf ondertusschen de dienst meisjes van anderen van haar plicht afbrengt, opstookt en haar onzinnig wys maakt, alleen om op die manier zelji een rolletje te spelen van interessante aan de sociale kwestie mee doende liberale vrouw. En ondertusschen zyn de geminachte dompers, de Boomschen, goed genoeg om door middel van een goed gedrilde B. K. dienstbode het huishouden, dat anders geheel ten onder zou gaan in orde te houden. Zoo snydt het mes van twee kanten. Vader schimpt Zondags op den kaneel op de Boomschen. Dochter organiseert ultra moderne dienstbodenvergaderingen met dito reglementen en verordeningen over haar «rechten» en ondertusschen zoekt zij zelve «bij voorkeur een B. K. dienstbode» en dat ten gevolge juist van de domperigkeid der door vader geminachte fijnen, die net goed genoeg is om haar verwaarloosde huisvrouw plichten na te komen. Handelt naar Myn woorden en niet naar Mijn werken I Nederland en Venezuela. Onze minister-resident in Venezuela, de heer J. H. de Beus, is Dinsdagavond in de residentie aangekomen. De verschillende bladen weten omtrent de Venezulaansche kwestie enkele mededeelingen te doen, welke men uit den mond van den minister resident heeft opgevangen. «President Castro», zoo zou onze gezant o.a. hebben gezegd, «houdt altijd minstens één sterke troef in handen, wanneer hy in moeiiykheden geraakt. Eerst wist hy een nuttig gebruik te maken van de Amerikaan- sche, daarna was de Fransche aan de beurt en misschien zal hy de eerstvolgende keer wel een Duitsche troef uitspelen. «Omtrent myn vertrek uit Caracas kan ik echter mededeelen, dat ik geen enkele maal eenige vyandeiykheid ondervond of een onaangename opmerking te hooren kreeg van de zyde de Venezolaansche bevolking. Zelfs had ik gedurende de vyf dagen tus schen den datum, dat ik myn paspoort ont ving en den dag, dat ik vertrok, niet in het minst niet te klagen over oneerbiedige bejegening.» «Een feit is het, dat het volk niet van generaal Castro houdt, maar het is arm en machteloos.» «Ik weet niet, of ik al of niet naar Ve nezuela terug zal keerenmisschien wei niet, zoolang generaal Castro president zal zyn. Castro is een volslagen dictator en verlangt, dat iedereen naar zijn pypen zal dansen.» De heer de Beus had Woensdagochtend eene conferentie met den minister van bin- nenlandsche zaken aan diens departement. Aan de New-York Herald (Parysche editie) wordt dato 26 Augustus uit Washington ge seind Opnieuw wordt hier verzekerd, dat de revolutie, die men met October tegen presi dent Castro op touw heeft gezet, de best voorbereidde onderneming van haar soort zal zijn, die in vele jaren is gewaagd. Hon derdduizend dollars zyn ontvangen door hen, die president Castro willen verjagen, zoodat er reden is, om aan te nemen, dat de be weging veel kans op gelukken heeft. De Venezolanen steunen in het algemeen de revolutie, zoodat een krachtige en besliste aanval kan verwacht worden. Van den P. G. Men schryft uit Utrecht aan «De Tyd» De interpellatie Mendels in den Utrecht- schen Baad heeft gisteren plaats gehad over het door «De Tyd» gesignaleerde feit, dat het gemeentebestuur biykens een advertentie, voorkomend op den omBlag van het «Phar- macetutisch Weekblad», voor assisten. apo theker in het Stedeiyk Ziekenhuis te Utrecht, gegadigden opriep van den P. G. Mr. Mendels heeft die interpellatie ingeleid met den noodigen omhaal van woordenhy heeft gesproken van pillen, die op z'n «pro- testantsch» en op «z'n roomsch» waren gedraaid, voor zyn part waren zy het «op z'n Boedhistisch», mits zij maar goed gedraaid waren hy heeft er by gehaald, dat de politieke coalitie eikaars pillen toch slikt, al waren die soms ook bitter en hy is geëindigd met te verklaren, dat het ge meentebestuur nóch protestantsch, nóch roomsch, nóch israëlitisch was of behoorde te zyn en dat het niet aanging iemand om zyn belijdenis uit te sluiten van een gemeen- telyk ambt. Waarom, zoo besloot hy zyne interpellatie, is dat dan hier geschied De burgemeester, vooropstellende dat deze zaak lag buiten de onmiddellyke bemoeienis van B. en W., verklaarde, dat dit college toch onmiddellijk werk heeft gemaakt van de kwestie en bevonden heeft, dat de geïincri- mineerde woorden door een misverstand in de advertentie waren verzeild geraakt. On middeliyk is de zaak toen in het reine gebracht, zoodat bij de volgende plaatsingen der advertentie bedoelde woorden zijn ach terwege gelaten. Sinds hebben candidaten van verschillende gezindte zich aangemeld. De heer Mendels zeide dank voor de ver strekte inlichtingen. Zyn wy goed ingelicht, en dit is in dit verband zeker de vermelding waard komt op den omslag van hetzelfde als het hier bedoelde of een der volgende nummers van het «Pbarmaceutisch Weekblad» een advertentie voor van ongeveer dezelfde strek king, waarin ook gegadigden werden gevraagd «van d6n P. G.» Het gemeentebestuur, dat deze oproeping plaatste, is dat van... Haar lem. Spelen daar ook misverstanden den ambtenaren, belast met het opgeven der advertenties, parten? ALKMAAE, 29 Augustus 1908. Naar wy vernemen, zal de Groote Paardenmarkt alhier gehouden worden op Maandag 7 September a.s. Met het oog op den verjaardag van H. M. de Koningin, zal de kermis één dag worden verlengd. Maandag zal men dus nog van de kermispret kunnen genieten. De Heer J. Schulte Nordholt alhier, staat als No. 1 op de voordracht voor de betrekking van Inspecteur by het bouw- en woningtoezicht te Amersfoort. In het woonschip van den heer Dek kers, staande met een poffertjeskraam op de Nieuwesloot, welk schip aan de Kanaal kade ligt, is in den nacht van 23 op 24 dezer een diefstal met braak gepleegd. Een kist, met een hangslot gesloten, stond onder in het schip. Terwyi niemand aan boord was is de diefstal gepleegd. Het slot van de kist is verbroken en verschillende gouden en zilveren sieraden benevens geld is mee genomen. Daar de kist daarop weer is dicht gedaan en het slot er opgehangen, bemerkte men eerst niets van den diefstal. Toen het be merkt werd is aangifte gedaan by de politie, die een onderzoek heeft ingesteld. Verschillende voorwerpen, die men eerst weg waande, werden teruggevonden. Voor een aanzienlyk bedrag is echter nog weg. Van den dader is nog geen spoor ontdekt. Men vermoedt dat het iemand is die eenigs- zins bekend was op het schip. Bij Kon. Besluit zyn benoemd tot leeraar aan de E. H. Burgerschool alhier, D. Costma te Delft en F. H. Maschhaupt, tydelijk leeraar aan die school. Aan de Marine werd gisteren aanbe steed de levering van diverse goederen. Laag ste inschrijver was voor bestek 15, klink nagels, Naaml. Venn. Holl. IJzermagazyn M. de Wild, Alkmaar, f 594.25bestek 26, ijzeren houtschroeven, M. de Wild, Alkmaar, f 152.37'. Op de Intern. Tentoonstelling van Han del, Nijverheid, Nationale en Koloniale Pro ducten, dezer dagen gehouden te 's Graven- hage werd de inzending van den heer J. C. Baan te Alkmaar bekroond met den Grooten prys en Gouden Medaille. Het succes dat deze fabrikant overal met zyn cacao behaalde, heeft niet weinig toegedragen tot de groote vraag die Alcmaria Cacao thans reeds in Binnen en Buitenlandsch moet genieten. In 't geheel is Alcmaria Cacao 30 maal bekroond. BEEGEN. De kermis behoort, gelukkig hooren wy eenige huismoeders zeggen, alweer tot- het verleden. Dinsdag werden, volgens gewoonte, eenige volksspelen gehouden, nl. bij N. Weijers, café «Hilbrand». Zakloopen le prys H. Hoebe, 2e pr. Jn. Scholten, 3e pr. J. Stuy en 4e pr. C. Beeldman. Ton- kruienle prijs Jb. Hoogland, 2e pr. P. Jonker, 3e pr. C. van der Zei en 4e pr. C. Beeldman. Bolhappenle prys N. Min, 2e pr. P. Koopman, 3e pr. C. Kleverlaan en 4e pr. G. Tuynman. Kegelrijden: le prys P, Blokker, 2e pr. P. Hopman, 3e pr. Jb. Kokkes en 4o pr. C. Beeldman. Een gecos- tumeerde optocht kon wegens het ongunstige weer niet doorgaan. Bij H. Schouten, café «Sportrust». Zak loopen le prys A. de Moei, 2e pr. H. Hoebe en 3e pr. N. Verduin. Hardloopen met hin dernissen le prys Jb. Appel, 2e pr. B. Min en 3e pr. Nic. Schaper. Mastklimmenprijzen werden behaald door Jb. Hollenberg, Johan v. d. Steen, C. Bywaard, J. Hopman, Nic. Schaper en Hannes Henneman. Balloopen le prijsH. Hoebe, 2e pr. P. Verduin en 3e pr. Jo v. d. Steen. In café «Duinvermaak» gaf de Tooneel- vereeniging «Kunst na Arbeid» op geëerd verzoek, een uitstekend geslaagde uitvoering. Voor een goed bezette zaal werd opgevoerd Louise» of «De dochter van den rijken pachter». Over het algemeen had de kermis een ordeiyk en prettig verloop. Toen de heer Dr. B. uit Alkmaar zich gisteren met 2 zoontjes per fiets naar Bergen aan Zee zou begeven, kwam een dezer laat sten in de eeuwigelaan alhier te vallen. Hoe wel men aanvankelijk vreesde, dat een arm was gebroken bleek dit, toen heelkundige hulp werd ingeroepen, niet het geval te zijn doch was deze ontwricht. Nadat door Dr. van Pelt een verband was gelegd, had vervoer per rytuig naar Alkmaar plaats. BEBGEN AAN ZEE* De Staatscourant bevat de statuten van de naaml. Vennoot schap Bouwexploitatie Maatschappy te Bergen aan Zee. Het kapitaal bedraagt f 580.000 verdeeld in 180 preferenten van f 1000 en 400 gewone aandeelen van hetzelfde bedrag. Alle aandeelen zijn geplaatBt en volgestort. De duur der Vennootschap is tot 31 Dec. 1940. Voor de eerste maal zyn benoemd tot directeurde heer J. van BeeneD, heer van Bergen en tot commissarissenvrouwe M. A. D. Völter, zonder beroep, te Bergen, echtgenoote van den heer J. van Beenen, heer van Bergen en de heeren D. W. H. Patijn, chef der firma Patyn, van Notten Co., te Baarnmr. J. B. Voute, advocaat, te Amsterdamjhr. C. E. W. van Panhuye, ingenieur by den rykswaterstaat, te Zutphen J. J. H. J. van Beenen, student in de rechten aan de ryksuniversiteit te Leiden; H. L. baron'Taets van Amerongen, te Bergen; H. D. A. van Beenen, zonder beroep, te Bergen, KOEDIJK. De St.-Ot. (no. 201) bevat de statuten vanAfdeeling Koedyk en omstreken van de Noordhollandsche vereeniging «Het Witte Kruis», alhier. LANGENDIJK. De arbeidersvereeniging alhier, onlangs opgericht, en bestaande uit personen werkzaam by de verzending van groenten, heeft aan de in den omtrek be staande tuinbouwvereenigingen een arbeids regeling aangeboden, waarbij wordt verzocht deze te willen steunen. De tekst ervan luidt le dat by het verpakken van bloemkool door geen bouwer de plaats wordt inge nomen, waar een arbeider behoort te zyn; 2e dat bij het verpakken van kool, uien, aardappelen enz. dezelfde regeling zal gelden 3e dat by het laden van een lossen waggon kool "twee arbeiders behooren te zyn, be- hoorende tot het personeel van den koopman. Door de afd. Langendijk en Omstreken van de Alg. Ned. Geh. Onth. Bond is be sloten op den 2en Kerstdag een propaganda- vergadering te houden te Zuid-Scharwoude. Alhier worden pogingen aaDgewend om den len Maart 1909 den lOOsten geboortedag van J. P. Heye niet ongemerkt te laten voorbijgaan. Tot nu toe kan men op niet veel medewerking rekenen. Het geschil tusschen de vereeniging «De Koophandel» en de verschillende tuin bouwvereenigingen aan den Lan'gendyk en Omstreken ie thans weer een volgend stadium ingetreden. Tot nu toe was er van de eerst genoemde vereeniging niets bekend, d. w. z, niets officieels, wel verluidde het, dat «De Koophandel» zich niet zoo maar aan de besluiten der verkoopers zou onderwerpen. Dit laatste is nu officieel bekend geworden, doordat de vereeniging van kooplieden en handelaars aan de tuinbouwvereenigingen heeft laten weten, dat zy zich met al hun ten dienste staande middelen sullen verzetten tegen den maatregel door hen genomen n.l, het Vj pCt. korting voor contante betaling te verminderen tot 7» pCt. De tuinbouw vereenigingen hadden het hierby kunnen laten, doch om alle zekerheid te hebben, dat hun besluiten zouden worden uitgevoerd, riep de Naaml. Tuinbouwersvereeniging aan den Langendyk en Omstreken nogmaals alle besturen op, die hun sanctie aan het besluit hadden gegeven, ten einde de vraag te over wegen, of tegen het schryven van «De Koophandel» stelling moest worden genomen, Mat algemeene stemmen werd bestoten om aan alle leden der vereeniging hun besluit schriftelijk kenbaar te maken en hen te wyzen op hun plicht, de genomen besluiten na te komen. Zoo dit onverhoopt mocht geschie- den, zullen de leden geroyeerd worden, 't Is te voorzien, dat geen der partijen zal toegeven en 't gevolg van dezen toestand wordt een min der vriendschappelyke verhouding, wat nood wendig moet uitloopen op schade van beiden, Door den gemeenteraad alhier zyn de salarissen der onderwijzers zooanig gete- geld dat beneden 5 dienstjaren f 600 wordt betaald, en boven dat aantal f 50 boven het minimum. Dit is nog niet de slechtste rege ling aan den Langendijk. Aan de bijzondere school te Broek op Langendyk is de trakte mentsregeling heel wat gunstiger. Van de 4 gemeenten is het alleen die van Oudkarspel welke de meerdere subsidie, door de wet-Bink verkregen, aan de onderwyzers uitkeert. Zuid Scharwoude geeft geen cent, Noord- Scharwoude geeft alleen na 20 dienstjaren een kleine toeslag.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2