Buitenland. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Vader behoort onze dank, onze dienst, ons offer, onze gebeden, onze liefde. Maar boven onzen jubelzang klinke met de deemoedige betuiging van kin derlijk geloof, in ons Credo vertolkt, ver het schallende danklied uit van ons geroerd hart tot Hem, die zoo zichtbaar Zijne belofte jegens Zijne Kerk her haalt in den jubileerenden Paus. God U loyen wij, Heer Udanken wij! Duitschland. Rumoer in de Duitsch socialistische hut. Op den sociaal-democratischen Partijdag te Nenrenberg ie de etorm geweldig aan bet woeden. Bebel'e Ironische en kwaadaardige strafpredikatie tegen de Zuidduitschers die zicb, volgens hem, door hun stemmen voor de begrooting, van sociaal-democraten ver laagd hebben tot «doodgewone vooruitstre vende arbeiders', heeft de Zuidduitschers zóó boos gemaakt, dat zij in plaats van een ver dedigende houding een aanvallende gaan aan nemen en met grof geschut op de taktiek der Noordduitsche «Genossen» zullen lostrek- trekken. De socialist Frank begon er Donderdag reeds. mee. Hij was de eerste van de... 87 sprekers, die zich hebben aangemeld en van welke het eerste 31-tal alvast spreken zal ten gunste van de Zuidduitschers en tegen Bebel «cum suis». De vergadering der Duitsche Socialisten te Nenrenberg duurt voort. Donderdag kwam het tot tooneelen van een zóó dramatische woest heid, dat de Noordduitschers en de Zuidduit schers elkander bijna te lijf gingen I Frankrijk. De anti-clericale senator Pochon, die dezer dagen te Marbos overleden is, heeft zich ge durende zijn ziekte tot het einde toe laten verplegen door twee religieuzen ziekenver pleegsters. Van degenen, die hij door zijn stemmigen in den Senaat had helpen verjagen, bleven er ten minste twee, die hem tot het laatste oogenblik toe met volmaakte toewijding ver pleegden. Aan dergelijke tegenstrijdigheden hebben de Fransche kerkvervolgers ons reeds lang gewoon gemaakt. Engeland. Het Eucharistisch Congres. De pauselijke legaat op het Eucharistisch Congres, kardinaal Vannutelli, heeft heden Londen verlaten, om over België naar Rome terug te keeren. Hoeveel menschen er op het Eucharistisch Congres te Londen zijn geweest blijkt wel hieruit: een der spoorlijnen naar Londen heeft bij die gelegenheid nog meer gebeurd dan in de jarc-i 1897 en 1901, de jaren van het judtié van koningin Victoria en het kroningsjaar. Een protestandsche leider, die Zondag de processie trachtte te verstoren, ie Maan dag door de politierechtbank van Westminster tot 125 francs boete veroordeeld. De mededeeling in de Times der correspondentie tusschen Mgr. Bourne en minister Asquith wat betreft het ceremonieel der processie, wekt hier, zoo wordt uit Londen aan den Univers geschreven, een goeden indruk. De commentaren van de Times bevestigen dat, terwijl het Britsche volk een zeer correcte houding in acht nam, de regeering zich ten slotte gedroeg op een wü re, die een regiem, hetwelk groot gaat op zjjn vrijzinnigheid, niet tot eer verstrekt. Te Glascow heeft een meeting plaats gehad van 4000 Katholieken, die protesteerden tegen het feit, dat de minister-president door zijn tusschenkomst de Katholieken beroofd heeft van een vrijheid, welke genoten wordt door alle andere eekten. Z. E. Kardinaal Vannutelli werd bij zijn vertrek uit Londen aan het Charing Cross- station uitgeleid door een ontzaglijke volks menigte, die het lied zong: «God Bless the Popel' (God zegene den Paus). De kardinaal hield een korte afscheidstoespraak en schonk, alvorens in den trein te stappen, aan de menigte den zegen. Italië. De Residentiebode verneemt van gezagheb bende zijde, dat de officieel e viering van 's Pausen aanstaand gouden jubilé te Rome is vastgesteld op 16 November a.s. Van 17 tot 19 September zullen de Katholieke jongelingsvereenigingen van Italië in Rome een nationaal congres houden ter viering van het Pauselijk jubileum en ter herinnering aan den veertigsten stichtingsdag der «societa dolla gioventü catholica'. In eene audiëntie werd zooals wij reeds voor eenigen tijd meldden den H, Vader een kostbaren kelk overhandigd, als ge schenk der Katholieke jongelingen van alle natiën. Deze kelk gebruikte de H. Vader voor 't eerst op 18 September bij de (vermoedelijk in de aula der zaligverklaringen) op te dra gen jubileums-Mis, waartoe alleen leden van het congres toegang hebben. Gisteren is het geschenk der Venetianen, een troonzetel, door de pelgrims aan den Paus ten geschenke aangeboden. Het kunst werk is uit noten- en cederhout gesneden, is 4.25 meter hoog en 4 meter breed. Aan beide zijden van het voetstuk zjjn twee vrou welijke figuren aangebrachtgeloof en liefde rechts en links van den zetel ziet men St. Petrus en St. Marcus. Boven den troon zweeft een duif, waarboven het wapen des Pausen is aangebracht. Een baldakijn uit kostbaar, karmozjjn rood fluweel bekroont het geheel. Het voetstuk draagt het opschrift«Pius X, op zjjn vijftigjarig priesterjubileum van de Venetiaansche pelgrims'. Het Internationale turn- en sportfeeit, dat ter gelegenheid van het Pauselijk jubilé van 23 tot 28 September in bet Vaticaan gehou den wordt, is voornamelijk, zooals uit het programma bljjkt, bedoeld als eene beschei den demonstratie van wat op initiatief van den clerus met in achtneming van de be doelingen des H. Vaders voor de lichamelijke opvoeding der jeugd gedaan wordt. Het groote, door Julius II, volgens de plannen van Bra mante gebouwde Cortile del Belvedere wordt een renbaan voor de wedloopen, en midden in den tuin, by de fontein van Paul X, zjjn plaatsen voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek in gereedheid gebracht. Loop oefeningen zullen in het Viale delle Zitelle der Vaticaansche tuinen gehouden worden, terwjjl de oefeningen in het voetballen in de localiteiten der «footballclub' by de Ponte Milvio plaats vinden. Aan het feest nemen alle sportvereenigingen van Rome en 60 Ita- liaansche clubs deelook worden Duitsche, Fransche, Canadeesche, Belgische en Iersche turners verwacht. Tweede Kamer. H. M. de Koningin heeft jonkheer Mr. J. Röell benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer voor het nieuwe zittingsjaar. De Ministers. Van de Ministers, schryft de Tijd, hebben de heeren Kolkman en Nelissen nog geen vacantie gebad. Sinds Februari hebben zij onafgebroken, dag in, dag uit, gewerkt. En dat hun werk niet van het pleizierigste was, zal men toegeven, als men bedenkt, dat Minister Kolkman de middelen had te vin den, om in een reusachtig tekort der schat kist te voorzien en dat Minister Nelissen strubbeling had met de Eerste Kamer. Minister Kolkman is nu toch voornemens enkele weken buitenslands te gaan. Ook Minister Nelissen gaat wat uitrusten. Kamervacature Sneek. Naar wij vernemeD, heeft mr. S. de Vries Czn. heden het schryven verzonden waarin hy ontslag neemt als Kamerlid. Hij moti veert dit hiermee, dat «het wethouderschap hem onvereenigbaar blijkt met het lidmaat maatschap van uw college'. Mr. N. G. Pierson. In de Kamerzitting van eergisteren kwam o.a. in een bericht van verhindering van den heer N. G. Pierson. Naar zeker met leedwezen zal worden vernomen, zijn het gezondheidsredenen, die den heer Pierson zullen beletten een voortdurend werkzaam aandeel te nemen aan den parlementairen arbeid in dit zittingjaar. Ook is de waar- schyiykheid groot, dat de heer Pierson niet geneigd zal biyken bij een eerstvolgende verkiezing zijn mandaat (hy heeft zitting voor Gorinchem) te doen vernieuwen. Nederland en Venezuela. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een verzameling bescheiden, betreffende de tusschen Nederland en Venezuela gerezen moeiiykheden. Verzocht wordt den inhoud voorloopig als geheim en als voor persoon- ïyke kennisneming der leden van de Kamer bestemd, te willen beschouwen. Reuter seint uit New-York. Een telegram uit Willemstad meldt, dat naar luid van een particulier schryven uit Venezuela, de Venezolaansche regeering heeft ingetrokken de maatregel waarby op schepen waarmede reizigers van Venezuela naar Curasao vertrekken beslag gelegd wordt. De indruk. De indruk op de persorganen door de Openingrede gemaakt, heeft daarom betee- kenis, omdat het oordeel nog den eigen dag gegeven werd, en door allen tegeiyk. Geen sprake dus vau overleg of van ver bloeming. A l'improviste gaf elk orgaan zyn onmiddelHjken indruk weer. Die indruk nu was vierderlei. Een opvliegen in toorn by Socialisten. Vryzinnig democraten en Unie Liberalen. Dat was nu een Conservatisme, waar men beu van werd 1 Illuminatie daarentegen by de Gematigde en by de Vry liberalen. Hun was de Ope ningsrede een meesterstuk 1 Zoo gematigd, zoo neutraal, zoo echt-nationaal I Geen spelde- prik naar Links en geen glimlachtje naar Rechts. Juist wat men, op grond van de declaratie van 10 Maart verwacht had. De Antirevolutionairen, die nog op iets pittigere gehoopt hadden, in den hoek gezet. Heems kerk II almeer geiykend op Heemskerk I. En dus vanzelf straks een andere party- groepeering in 't zicht. Als derde groep komen de Christ.-Hist. en enkele R.-Kath. organen die, zonder in hun nopjens te zyn, toch het liedeke der tevredenen zingen. En als vierde groep neemt de Antirevo lutionaire en een deel der R. Kath. pers een meer afwachtende houding aan, en schort haar eindoordeel op. Zy toch zullen de onmisbare gegevens voor een decisief oordeel eerst bezitten, als de begrootingsdiscussiën achter den rug zijn en men te weten zal zyn gekomen, hoe het Kabinet zelf zyn Openingsrede heeft bedoeld. Tweeërlei toch is mogeiyk. De bedoeling kan geweest zijn, om te zeggenUit de verklaringen op 10 Maart en op 13 September weet ge nu precies wat ge aan ons hebt. Zóó zyn we. Aldus is ons politiek standpunt. Onze vlag heeft nu eenmaal geen andere kleuren I Maar er kan ook bedoeld zyn, te doen verstaan, dat men thans zóó en niet anders spreekt, alleen omdat op dit oogenblik de saamstelling der Tweede Kamer het niet anders gedoogt. Principieele politiek of tactisch opportu nisme, biyft het raadsel, dat eerst de December- discussiën zullen oplossen. Stand. Buitengewoon gezantschap van H. M. de Koningin naar Z. H. Pius X. Jhr. van der Poll, kamerheer van H. M. de Koningin, heeft de vereerde opdracht ont vangen om namens Hare Majesteit den jubi leerenden Opperpriester te Rome in November te gaan gelukwenschen. Zyn beide dochters zullen hem op uitdrukkeiyk verlangen van Hare Majesteit vergezellen, terwyi graaf Dumonceau deel zal uitmaken van dit buiten gewoon gezelschap. ALKMAAR, 19 Sept. 1908. Katholieken morgen vlaggen ter eere van Z. H. den Paus I Het bestuur der Alkmaarsche Processie naar Kevelaar heeft aan alle pelgrims, die aan de jongste Jubilé-Bedevaart deelnamen, tot aandenken een prachtige chromolithogra- phie geschonken, voorstellende Onze Lieve Vrouw van Kevelaar. De uitvoering van de plaat is buitengewoon goed geslaagd. Op de alphabetische ïyst van aanbe veling voor rechter in de Arrond.-Rechtbank te Zwolle, komt o.a. voor Jhr. Mr. M, A. de Savornin Lohman alhier. De Gemeenteraadsverkiezing van Dinsdag a.s. De kiezers voor den Gemeenteraad in het 2de en 3de district worden Dinsdag a.s. weer eens opgeroepen om nu opvolgers aan te wyzen voor de heeren H. J. Vonk en G. W. Melchers. De Katholieke en Anti Revolutio naire Kiesvereenigingen zijn overeengekomen elkanders candidaat te steunen, zoodat Katho lieken en Anti Revolutionairen in het 2de district worden verzocht hunne stem uit te brengen op den heer W. Wolzak en die in het 3de district op den heer J. F. M. Endel. Wy behoeven tot aanbeveling onzer can- didaten slechts weinig te zeggen. Het zijn twee degeiyke en bekwame mannen. Beiden behooren tot den middenstand. En nu het middenBtandselement in den Raad nog slechts zwak vertegenwoordigd is, verdient het aan beveling dat element te versterken door er mannen in te brengen als onze candidaten zyn. Zy kennen en gevoelen zelf den last en den druk, waaronder de middenstand zucht. Zy kennen beter dan, wie ook de billyke verlangens en die behoeften van den Midden stand, waarmede rekening gehouden moet worden. Bovendien willen zij een verstandig en ook een zuinig beheer van de Gemeente- financiën. De schuldenlast van Alkmaar wordt al zwaarder en de belastingdruk, die juist de Middenstanders het meest gevoelen, al hooger. Er moet noodzakelijk met groote zuinigheid bestuurd worden. Dat is het wat onze can didaten eenmaal gekozen zijnde, willen na streven. Den bloei van Alkmaar bevorderen willen zy ongetwyfeld naar beste krachten, maar zy willen ook, dat de tering naar de nering gezet worde. Het is bun niet te doen om steeds oppositie te voeren, waar kostbare doch noodzakelijke maatregelen genomen dienen te worden. Met oppositie voeren quand même bereikt men ten slotte niets. Neen, zy willen de vruchtbare en welwil lende samenwerking niet verstoren, maar steunen, want zij willen eeriyk alles doen wat de welvaart van Alkmaar vermeerderen kan, doch zy willen zuinigheid en nog eens zuinigheid. Met vertrouwen bevelen wij onze candidaten daarom by de kiezers aan. Niet een Katholiek in het 2de District mag Dinsdag thuis blyven maar hij moet gaan stemmen en wel op den heer TV. Wolzak. Zoo verstaat men zeker eeriyke samen werking. En niet één Katholiek in het 3de District mag verzuimen zyn steun uit te brengen op den heer J. F. M. Endel. Daarom allen gestemd. Kiesrecht is kiesplicht. Muziekuitvoering door het Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer J. M. Otto, op Zondag 20 Sept. 1908, 's namiddags 21/1 uur, in den Stadshout. Programma 1. Grosser kriegsmarsch, und schlacht Hymne a. d. Oper «Rienzie', Yan R. Wagner. 2. Ouverture de 1' Opéra «Ie Domino noir'. Van Auber. 3. a. «Yredebêe, lied van Broekhuizen, gearr. voor Harmonie door J. M. Otto. 6. «Frauenlist', Gavotte a. d. komischen Oper «Der GIucksritter«. Van A. Ozibulka. 4. Fantaisie sur des motifs de 1' Opéra «Guillaume Teil'. Van Rossini. Pauze. 5. «Heiter durch die Welt', Marsch Pot pourri. Van J. Reissing. 6. Mélange sur des motifs de 1' Opéra «Le bal masqué'. Van G. Verdi, 7. «Estudiantina', Walzer uber spanische nationaal melodiën. Van E. Waldteufel. 8. Fantaisie de 1' Opéra comlque «Les cloches de Oorneville'. Van R. Planquette. 9. Finale. Jaarvergadering der Alkmaarsche Win- keliersvereeniging op Donderdag 17 Sept. 1908, dss avonds ten 8 ure in hotel Neuf. Tegen woordig 28 leden. Na opening der vergadering werden de notulen der vorige van 3 Juli j.l. voorgelezen en goedgekeurd. Verder werden behandeld ingekomen stukken alslo. verslag afdeeling Landbouw, Nyverheid en Handel van inge steld onderzoek van het Pyks bureau tot onderzoek van Handelswaren2o. Uitnoodi- ging van den Middenstandsbond om te be richten of de gezameniyken in- of aankoop van handelswaren door winkeliers alhier mo- geiyk of gewenscht is; 3o. Idem van den zelfden bond eene circulaire omtrent het credietweien voor den winkelier middenstan der, zal in eene volgende bestuursvergadering worden behandeld4o. Idem inzake het houden van cursussen tot het verkrygen van meerdere ontwikkeling in verschillende vak ken en vakkennis voor den winkelier-midden stander (boekhouden, étaleeren, warenkennis, enz.). Men zal trachten dit vraagstuk ter hand te nemen tot nut van ds leden5o. Inzake ingekomen circulaire van het comité van verweer om adhaesiebetuiging tegen de wettelijke regeling der winkelsluiting, voeren verschillende leden het woord. Besloten is een ledenvergadering te houden vóór 15 Oct. a.s. en niet leden ook te introduceeren en daardoor uit stemming eene conclusie te trekken. Door vóór en tegen te bespreken is alleen zulks mogefijk 6o. Vervolgens werden de heeren G. Worm, J. Zandbergen, H. A. A. Groot, B. Kuyper en B. A. vau Geen- huysen als leden aangenomen7o. Als be stuursleden werden wegens periodieke aftre ding de heeren J. F. M. Endel, D. J. Levert en P. H. Groebe weder benoemd, die hunne benoeming weder aanvaarden8o. Vervolgens werd door den secretaris het 5e jaarverslag uitgebracht, omtrent het boen en werken dezer vereeniging9o. Daarna werd door den penningmeester, den heer D. J. Levert, reke ning en verantwoording over 1907—1908 ge daan, welke rekening door de heeren Lind en Pels werden nagezien en in orde bevon den, waarna de heer Levert dank werd ge bracht voor zijn goed beheerlOo. Daarna werd door den heer A. Fortuin als afgevaar digde naar het Middenstands congres te Dor drecht, verslag uitgebrachtllo. By de rond vraag werd aangehouden een voorstel om een étalage-wedstryd te houden. Er wordt gesproken of men een ander vergaderlokaal zal gebruiken. Een lid geeft in overweging het gemeentebestuur te verzoeken zooveel mogeiyk by het doen van leverantiën, deze leveringen vanuit Alkmaar te betrekken. De heeren Fortuin en Meienbrink zeggen, hier over al met B. en W. gesproken te hebben en verwachten nu een gunstig resultaat. Ver der wordt nog gesproken over willekeurig optreden bij aanbestedingen, 't Lid Jansen verzoekt steun voor de op te richten open bare leeszaal, wat in de volgende vergadering zal behandeld worden. Een lid vraagt inlich tingen omtrent 't volgende bondscongres en een ander omtrent een hofqueBtie. Daarna wordt de vergadering gesloten. Bij de door Burgemeester en Wethou ders gehouden aanbesteding van fourage arti kelen voor den reinigingsdienst heeft de gun ning als volgt plaats gehad18000 K.G. haver, aan J. Borsjes alhier, voor f 3.77 per 50 K.G.30000 K.G. hooi, aan S. Kooiman te Purmerend. voor f 36,50 per 1000 K.G. 10000 K.G. stroo, aan S. Kooiman te Pur merend voor f 16.— per 1000 K.G. By de verhuring van tuingrond in den Hout door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente, heeft de toewyzing als volgt plaats gehadA. tien stukken tuingrond aan de Doodlaan, ter gezamenlijke grootte van 0.98.70 H.A., aan Jac. G. van Garderen te Heiloo, voor f 303,51 per jaarB. één stuk tuingrond in den Westerhout, ter grootte van 0 57.30 H.A., aan W. A. Bierman alhier, voor f 212 per jaar. By Kon. besluit is benoemd tot lid van den voogdyraad alhier, mevr. J. C. Keulen Thieme te Den Helder. Zooals uit de Staatsbegrooting biykt, werd over 1908 een rykssubsidie van f 8075 verleend aan het gemeentelijk gymnasium alhier. r Landbouwtentoonstelling. Het programma der jaarl. Landbouwfees- telykheden ziet er dit jaar flink uit. Dinsdag 22 September, officiëele opening, 's morgens 11 uur, by het Waaggebouw op de Kaasmarkt. Tentoonstelling van stieren, melk- en fokvee, vet rundvee op de Kaasmarkt, van varkens op de Nieuwesloot, van groenten en en fruit in de Korenbeurs. Uitreiking der pry zen des namiddags l'/z uur in café «Central'. Van des voormiddags 111 uurmuziek uitvoering door het stedelyk muziekkorps op het Waagplein en in de Korenbeurs. Des namiddags van 24 uurconcert op het Waagplein. Des avonds van 8 —10.30 uurmuziek uitvoering op het Hofplein, door de vereeni ging «Ons Genoegen'. Gebouw >Diligentia<, optreden van het Specialiteitengezelschap onder directie firma H. van Os. Impressario fa. H. Strous. Dit gezelschap treedt op met een uitgezocht programma. Woensdag 23 September eene groote tentoon stelling van schapen op den Dyk, van kaas op de kaasmarkt, pluimvee en konynen op het Hof en de Korte-Nieuwesloot. Uitreiking der pryzen in café «Central'. Voormiddags van 10—12 uur: muziekuit voering door het stedelyk muziekkorps op het Hofplein. Van voormiddags 10.30—12.30 uurconcert in de Korenbeurs. Des namiddags 130 uuroptocht met muziek van het stedelyk muziekkorps, door de deelnemers aan het Concours Hippique. Vanaf den heer M. Bregman, (Friesche brug), langs Heerenstraat, Dyk, Houttil, Langestraat, Koorstraat, Ritsevoort en Singel. Van 2—4.30 uur 'e namiddags groot con cours Hippique, opgeluisterd door muziek in den Bergerhout, om kunstvoorwerpen ter waarde van f 200,—. 's Namiddags 4.30 uur uitreiking der pry zen van het concours Hippique in het hotel >Wynkamp<, van den heer Bettonville, aan de Paardenmarkt. Des avonds van 7—8.30 uurgroot concert op het Hofplein, door het stedelyk muziek korps, met schittereBde illuminatie van dit plein. Des avonds van 8.30—9.30 uur: groot schitterend vuurwerk, (van de firma J. N. Schuurmans te Leeuwarden) op het afgesne den kanaalvak. Op Woensdag 23 September zal vanaf 's namiddags 3 uur in de daarvoor keurig versierde concertzaal >Diligentia< een uit voering worden gegeven door een Italiaansch muziekgezelschap. Des avonds 9.30—11 uurgroot concert met schitterende verlichtingen op het Hof plein. HEILOO. VeleLo'ers zullen zeker al eens hebben gevraagd wanneer komt de telefoon in ons dorp 7 Nu, dat zal nog maar kort durende palen liggen al langs den weg en binnen afzienbaren tyd kan men by den beer van der Horst een telefonisch gesprek voeren met Alkmaar en ook andere plaatsen in den lande. Het mannenkoor, dat jaren lang onder directie stond van den heer Beerda, beeft opgehouden te bestaan, wegens bedanken van den directeur. Donderdagavond vergaderde de af deeling van het Kruisverbond. Aanwezig 6 leden en de geestelijke adviseur. Na opening lezing der notulen en behandeling der twee ingekomen stukken, die voor kennisgeving werden aangenomen, bracht de penning meester verslag uit van zyn gehouden beheer. Het bleek, dat de afdeeling kan bogen op een batig saldo van f 7.78s. Een gedachten wisseling ontstond over het zenden van een afgevaardigde naar den Haag op 18 Oct. Met 5 tegen 2 stemmen werd besloten den afgevaardigden te zenden, waartoe na een paar Btemmingen aange wezen werd de voorzitter, de heer B. Veltman. De behandeling van den beschryvings- brief nam nogal wat tijd in beslag. Omtrent een paar punten kreeg de afgevaardigde een imperatief mandaat mede. Hierna bad de bespreking plaats der bedevaart, waartoe door de afdeeling de vorige keer het initiatief genomen was. De ZEerw. heer Pastoor zal a.s. Zon dag in beide H. Missen van den kansel de heele regeling aan de parochianen bekend maken. Alle leden van Kruisverbond en Propagandaclub worden dringend uitge- noodigd Zondag tot de H. Tafel te naderen. Bovendien worden alle parochianen ver zocht, om, zonder uitzondering de vlag met pauselijken winpél uit te steken. De bedevaart geschiedt tot intentie van Z.H. den Paus, die zijn gouden Priesterfeest viertwelnu laten allen hun feestvreugde toonen door het uitsteken der Vaderlandsche driekleur. Hierna werd de vergadering door den voorzitter met gebed gesloten. LANGENDIJK. De bouwers alhier hebben in de laatste weken niet te klagen over de opbrengst hunner producten. Al bereikt de bloemkool niet meer den prijs van 18 gulden, zooals in den loop van dit seizoen nog voor gekomen is, over 't algemeen zijn de pryzen van deze groenten geweest wat men zou kunnen noemen bevredigend. De uien, aan den pluk waarvan men is begonnen, zyn goed in prijs; wel heeft dit product nogal van de schimmel geleden, doch de opbrengst is nog van dien aard, dat de bouwers tevre den kunnen zijn. Het vorig jaar was er met deze groenten een waar misgewas. De wor telen halen wel geen hooge pryzen, maar voor den tijd van het jaar valt niet te klagen over het algemeen mag men zeggen, dat de wortelteelt is meegevallen. Witte, gele en roode kool is goed aan prys en de kwaliteit en kwantiteit valt te roemen, zoodat men over 't geheel genomen mag spreken van een gunstigen toestand, 't Spreekt van zelf, dat er uitzonderingen zyn, maar ook hier bevestigen de uitzonderingen den regel. Ver- geiyken we den toestand met de vorige jaren, dan is er slechts stof voor tevredenheid. ZUIDSOHARWOUDE. Gedurende de win termaanden zal alhier een cursus worden gehouden in winkeladministratie en -recht, uitgaande van de Langedyker winkeliers-, vak- en neringdoenden-vereeniging. Er hebben zich niet minder dan 65 personen opgegeven. De leiding is toevertrouwd aan den beer Prins, leeraar in het boekhouden te Alkmaar, Of allen den cursus tot het eind toe zullen blijven volgen, zal de ondervinding moeten leeren. Enkele gemeentebesturen hebben een matige subsidie verleend. Het R. K. Faufarecorps «Kunstmin' aan den Langedijk, zal a.s. Maandag by gele genheid van den 2den kermisdag een uit voering geven in de zaal van den heer K. van Kleef alhier. Wij wenschen de ver eeniging een druk bezoek toe. HEER HUGOWAARD. Aan de desbe treffende gemeentebesturen is door de af de 3- ling Heer Hugowaard en omstreken van den Bond van Nederl. Onderwyzers een adres gericht, waarin verzocht wordt het herhalings- onderwys buiten de gewone schooluren afzon- derlijk te beloonen. CASTRICUM, De Staatscourant van 10 Sept. j.l. bevat de Koninklijk goedgekeurde statuten van de afd. Oastricum van de Noordholland- sche vereeniging «Het Witte Kruis'. Bereids heeft deze nieuwe vereeniging hier reeds heel wat nut gesticht. Donderdag waren eenige kinderen aan het spelen met onbeheerd staande lorrie's van het gesticht «Duin en Bosch'. Het 5 jarig zoontje van den heer K. Peys raakte er onder, met het ongelukkig gevolg dat hy er met een gebroken beentje werd onder uitgehaald. HEEMSKERK. Het Volksfeest is alhier uitstekend geslaagd. De vrees, dat er te

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2